voor 1 y Over dit en dat. I ZATERDAG 31 MAART 1908. 34ste Jaargang. No. 12. Binnenlandsch Nieuws. j Uit de Kamers. Uitgave de kinderen denkbeelden, Men meldt aan van F I ft De minister Heemskerk, Maar ’t gaf een drukte voor de De kleeren moesten zwart geverfd hoorden nu toch wel te rouwen.” tot den 1 J Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. algemeene regelen, I dat aan nieuw aan zeven een van de BKB Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Toen eenige Assen begaven ingedeeld te worden, mengde zich onder aan enkelen het voorstel een vocht in te nemen, dat hij in een zouden, volgens hem, Een zekere som moest en later bij afkeuring dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 Hoe worden nu ideeën, voorstellingen van het leven bijgebracht op allerlei gebied, terwijl onze begeerige jon- gensgeesten zich moesten tevreden stellen met namen, met woorden. Kijk eens, leermiddelen las ik, die op aanschouwelijke wijze de vee teelt, den landbouw, den tuinbouw, den mijn bouw en verschillende takken van nijverheid als zuivelbereiding, suikerfabricage, spinnen, ijzer en glas-industrie, enz. voorstellen. En hoeveel beter wordt er dan niet voor afwisseling gezorgd en voor de noodige lichaamsbeweging en voor goed-ingerichte schoollokalen. Neen ’t is nu een buitenkansje een kind te zijn. En dat ook nog wel in ander opzicht dan op de school, die voor mjj altijd een schrikbeeld was. Op allerhande wijze trekt men zich het lot van het kind aan. Op de jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederlandschen Kinder- bond, kortgeleden te Amsterdam gehouden, kon men dat weer hooren. Bijeenkomsten met de kinderen om hun te vertellen en aangenaam te leeren en bezig te houden, bijeenkomsten met de ouders, feestvie ringen, met ouders en kinderen en allerlei meer. Zoo tracht men te werken op het opkomend ’s avonds geslacht om te trachten een gelukkiger, beter verstandiger geslacht te doen opgroeien. Of men er in slagen zal Men heeft er wel altijd naar getracht de menschen beter, gelukkiger vooral in de licht-gebouwde stadshuizen, te maken, de ellende en het gebrek en de mis- - daad te doen ophouden. En hoe staat het er nu mee Vrouwelijke ambtenaren. van Bi.menlandsche Zaken mr heeft, naar het Vad. verneemt, in afwachting waarop thans de prijs is gevallen. r 11 Minister Heemskerk heeft getoond de vrien delijke ontvangst, hem en zijn ministerie door de Kamer bereid, te waardeeren. Met geen enkel woord heeft hij de genoeglijke stemming, waarin men verkeerde willen verstoren. En zelfs toen de heer Borgesius hem uit zijn strijdtent wilde lokken met de vraag eens nader aan te geven, welke die beginselen, levende in de partijen der rechterzijde waren, waarop hij zich had beroepen, weerde hij dezen met een vriendelijke handbeweging en een schalkschen glimlach af. Och, kom, dat wist immers ieder een heette het, en wanneer het er ooit mocht zou hij, Mr. Heemskerk niet vreezen, daarvoor een lans te breken. Maar zoo bij een eerste kennismaking, zoo scheen hij te meenen, moest alles pais en vrede te zijn. Hij voelde zich te genoegelijk gestemd met zoovele glimlachende Kamerleden om zich heen, die met genoegen naar hem schenen te luisteren, Voordat hij zijn rede aan ving hadden nog een paar van zijn medestanders er het hunne toe bijgebracht om die genoegelijke stemming, waarin hij reeds door andere sprekers gebracht was, nog inniger te maken. De heeren De Waal Malefijt en Nolens de eene als woordvoerder der antirevolutionairen, de andere als die der Katholieken hadden het nieuwe ministerie hartelijk welkom geheeten, zooals te verwachten was. En de laatste had bovendien voor Mr. Heemskerk het pad geëffend, waar deze nog de enkele verdachtmaking op zij had te schuiven, die de goede stemming dreigde te verstoren. Men had gezegd, dat het bij de stemming over de oorlogsbegrooting op 21 De cember de bedoeling der rechterzijde was ge weest het vorige ministerie te verjagen om daardoor van de Grondwetsherziening af te raken. De heer Nolens had dit tegengesproken. De heer Heemskerk bleek er ontdaan van, dat men zoo iets van hem denken kon. Hoe kwam men er bij Daar was hij allerminst de man naar om zulke berekeningen te maken. Hem en alle tegen stemmers hadden alleen ’s lands belang gedre ven. Toen die begroeting eenmaal verworpen was, ja toen moesten de tegenstemmers de ver antwoordelijkheid daarvan aanvaarden. En zoo doende was hij Mr. Heemskerk er toe ge komen een ministerie samen te stellen, dat na tuurlijk een rechtsch ministerie was, al waren er dan twee liberale of neutrale heeren de heer de Marees van Swinderen was christelijk- historisch in opgenomen. Die opname was trouwens niets bizonders. De heeren van oorlog en marine hadden niet in de eerste plaats voor de politiek der regeering te zorgen. Het werk, dat het ministerie van plan was te doen, zou, zoo scheen de Minister te willen zeggen den heeren niet tegenvallen. Voor ver storing van de sociale wetgeving behoefde men niet bevreesd te zijn; ontwerpen eener ouder- doms- en invaliditeits-verzekering en eene ziek tenverzekering zouden ter gelegener tijd worden ingediend. En de militaire plannen der regee ring zouden misschien ook wel meevallen. De regeering was wel tegen inperking van ’t blij vend gedeelte, maar zij wenschte toch de be zwaren daarvan zooveel mogelijk weg te nemen. En de Raad van Defensie, waarin trouwens ook het burgerlijk element vertegenwoordigd zou zijn zou geen college wezen om conservatieve voor stellen te doen. Zoo scheidde men in volle vriendschap en wederkeerige tevredenheid. Ja, je hebt toch rare menschen in de wereld. Adresseert er daar niet iemand aan den Rot- terdamschen gemeenteraad om dezen te ver zoeken een verordening vast te stellen, waarin met de noodige uitzonderingen «pianospel of andere quasi-muziek, verboden wordt vóór een daarbij te bepalen ochtenduur en na een daarbij te bepalen avonduur. Verbeeld je, pianospel of andere quasi-mu ziek. Is het niet voor alle muziekmeesters en andere fatsoenlijke menschen om een beroer te te krijgen van ergernis? Daar sloof je je nou voor uit om de menschen iets bij te bren gen van kunst! ’t Is meer dan erg. Dan komt er me daar zoo’n Rotterdamsche m’nheer praten van quasi- muziek. En de Rotterdamsche jongedames zijn natuurlijk den eersten tijd van kwaadheid buiten staat een stukje behoorlijk af te tingelen. Maar niet alleen dat de man alle menschen met eenig kunstgevoel in het diepst hunner fijngevoelige zielen beleedigt door zijn hatelijk heid over pianospel, hij heeft ook nog de on beschaamdheid te verzoeken dat heerlijke pia nospel te verbieden in de vroegte en -A als je naar bed toe wilt. Zoo’n mensch moet toch wel geen gevoel meer hebben. Nou ja, ’t kan wel eens lastig wezen, r-j. wanneer je ’s avonds op bed ligt en zoo graag slapen wilt, omdat je morgen weer vroeg op je werk moet zijn, wanneer dan een jonge juffrouw naastaan vingeroefening na vingeroe fening zit af te tokkelen. Maar dat moet je toch immers voor de kunst over hebben. Een mensch kan bij brood alleen niet leven. En muziek zie jeJa wat ze dan allemaal van muziek vertellen, dan kan ik heusch niet navertellen. Maar dit heb ik er wel van begrepen, dat muziek eigenlijk het eenige verheffende, het eenige schoone is, de kunst. Vraag je dan ver wonderd, of er dan niets anders- is dan kunst en of er naast muziek niet nog andere kunsten bestaan, dan kijken ze je aan, zooals een jonge schoolmeester een ouden boer van de Veluwe aankijkt, als hij over ’t examen van zijn zoon durft een neene net, praten. Kunst is muziek schijnen ze te denken, noodig blijken, Of dan schilderkunst en bouwkunst en beeld- vreezen. daarvoc houwkunst en letterkunde er ook niet wat op lijken? Nou ja schilderkunst, zeker, dat ’s ookJa wat is het eigenlijk? ’k Zal u 1 zeggen. Schilderkunst is ook zoo’n beetje in de mode. Letterkunde en al dat andere daar neemt men nauwelijks notitie van. Maar muziek, dat is de afgod van onzen tijds Daarvoor loopen allen, die voor beschaafd willen gehouden worden te hoop. En daarvan moet ieder welopgevoedde dame en bijna ieder fatsoenlijk jongmensch iets kennen. Als je je wilt onderscheiden van die grove menschen, die voor het schoone, het edele, het hoogere geen gevoel hebben, welnu dan moet je in je jeugd op een piano gaan zitten ram- meien. Als je voor vol wilt worden aangezien in gezelschappen, dan hoor je, hoeveel onuitspre- 1 kelijke moeite het ook aan je stramme vingers en je absoluut niet muzikale persoonlijkheid mag gekost hebben, een stukje te kunnen spelen, ’t 1 Hoort bij een goede opvoeding. En daarom is het rechtsaf barbaarsch van dien Rotterdamschen m’nheer om zulke adressen aan den Raad te zenden. Ja, die opvoeding daar heeft men al wat over gekibbeld. Wat is nou eigenlijk een goeie opvoeding? Ik zou zeggen, dat dat zoo in ’t algemeen maar moeilijk te vertellen is. Een goeie opvoeding is eene, die zich aanpast aan de persoonlijkheid en den aard van ieder kind en is dus eigenlijk voor ieder kind eene andere. Men moet niet trachten een kind op te voeden tot dat, wat men zelf voor het mooist houdt, maar tot dat, waarheen de aanleg van het kind als vanzelf heenwijst. Wanneer men een appelboom gaat snoeien en verzorgen als een druivenwingerd, omdat men druiven een lek kerder en fijner vrucht vindt dan appelen dan heeft men kans noch druiven noch appelen of hoogstens slechte en verschrompelde appelen te krijgen, terwijl misschien bij andere verzor ging de wonderlijkste appelen zouden gegroeid zijn. Dat houden zooveel ouders vaak maar slecht in het oog, waar het de opvoeding van hun kinderen betreft. En daardoor berokkenen ze dikwijls zich j zelven heel wat leed en ellende en hun kinderen een ongelukkig leven. Gelukkig raakt men er in onzen tijd meer en meer van doordrongen, dat de opvoeding de persoonlijkheid van het kind heeft te ont zien. Wij willen alle leven vrijelijk laten uit groeien, omdat wij het leven liefhebben. Wat i$ er al niet een verandering gekomen in de op- voedingsonderwijsmethoden sinds wij het a, b, c, leerden. Ik kan er de kinderen van tegenwoordig soms om benijden. En wat be steedt men er niet veel meer zorg aan dan des tijds.^ Op de tentoonstelling «Opvoeding van het kind die in Augustus te 's-Gravenhage zal ge houden worden, zullen we dat ook weer kunnen waarnemen. Reeds wanneer men leest van de afdeelingen en van wat daar tentoongesteld zal worden, voelt men wat men toch zelf wel in zijn jeugd gemist heeft. Die afdeeling leermid delen b.v. die nu zoo duidelijk van aanschouwe lijk onderwijs spreken, wat zou die er in onzen jongenstijd geheel anders hebben uitgezien! cents. de ruimte die zij innemen. van nader vast te stellen algemeene regelen, Een schurk. reeds thans doen weten, dat aan nieuw aan te stellen vrouwelijk personeel, ingeval van huwelijk, eervol ontslag uit den dienst zal worden gegeven. Ten aanzien van de in dienst zijnde vrouwe- hjke ambtenaren luidde de mededeeling, dat «vermoedelijk” bij huwelijk eervol ontslag zal volgen. De ramp van de Berlin." Naar de N. Ct verneemt, zijn tot heden nog ongeveer 30 personen, behoorende tot de passagiers van het stoomschip Berlin, hetwelk verleden jaar aan den Hoek van Holland verging, niet teruggevonden. Het meerendeel der vermis ten zijn Duitschers, enkelen Engelschen. De I giers die uit het water nog levend werd ge red, is dezer dagen van een reis naar China teruggekomen en heeft een bezoek gebracht aan den Hoek van Holland, waar hij den bekenden kapitein Jansen heeft bezocht en hem een geschenk uit China heeft aange boden. Ook de dochter van den eigenaar van het hotel «Amerika” ontving van den heer Parkinson voor haar goede zorgen een gedachtenis, bestaande uit een prachtig Chi- neesch servies, terwijl de dankbare kapitein nog f 50 aan de algemeene armen schonk. De Raad van Dreumel. de N. R. Ct In de laatste Raadszitting van Dreumel (Geldgaven de notulen aanleiding eenige aamerkingen van een lid en van voorzitter.. Deze wil ze voorlezeneen lid, de heer C zet zich naast hem en zegt «ik wil meelezen, want ik vertrouw uw lezen nietde heele Raad doet dit niet is het zoo niet, heeren?” Na voorlezing zegt de voorzitter: «Deze aanmerkingen zullen aan de notulen toegevoegd worden”. De heer N.Dat zal afhangen beslissing van den Raad”. De voorzitter: «Dat zal ’t niet, ze wor den er aan toegevoegd”. De heer N.«Dan stel ik voor de ver gadering maar te sluiten In een ommezien zijn alle leden verdwenen Het heeft Dinsdag in Den Haag zoo erg gesneeuwd, dat de elite van onze resi dentie zelfs sleetochtjes kon maken. H. M. de Koningin en de Prins deden ook een tochtje in het Haagsche bosch. Ook te Rotterdam heeft het Dinsdag nacht flink gesneeuwd en was de vraag naar werkkrachten voor de sneeuwruiming grooter dan het aanbod. Ds. C. v. d. Voort van Zijp, predikant der Ned. Herv. Kerk te Doesburg, gekozen tot lid der Tweede Kamer voor het kies district Tietjerksteradeel, heeft tegen 1 Juni a s. aan het Provinciaal Kerkbestuur van Gel derland ontslag aangevraagd. Ds. H. E. Knappert, predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente van West-Zaandam, heeft tegen 1 Mei e.k. ontslag gevraagd uit zijn kerkelijk ambt. Naar uit goede bron wordt vernomen, wenscht de heer K. zich niet langer te onderwerpen aan het kerkelijk voorschrift, dat niet-gedoopte personen moeten worden gedoopt voor en aleer zij als lidmaten der gemeente kunnen worden aangenomen, omdat hij het doopen uitsluitend van kinderen voorstaat, ook in verband met het formulier, dat aan de ouders vragen stelt en verplich tingen oplegt Een vreemde kwakzalver. lotelingen uit Drente zich naar om i hen iemand, die deed, flesch bij zich hadze dan worden afgekeurd, vooruit worden betaald, een hooger bedrag. Een brigadier der marechaussee, inmiddels gewaarschuwd, heeft tegen dezen persoon pro ces verbaal opgemaakt en de flesch met in houd in beslag genomen. Bij de trekking der laatste Staatsloterij was de f 100 000 gevallen op een nommer, dat zoek was. Dat nommer is thans terecht. Bij het binnenkomen van het stoomschip Solo, van de Rotterdamsche Lloyd kwam uit dat het nommer het eigendom was van acht sto kers, varende op dat schip. De vorige loterij hadden ze 1/10 en daarop f 85 getrokken. Ze besloten toen alles of j niets en kochten een heel lot voor f 70 De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar Bij abonnement belangrijk lager. Zondagavond ruim half i had volgens de Zw. Crt. te Oldenzaal zeer brutale en lage aanranding plaats. Een circa vierjarig meisje van den bakker W. werd van het huis harer ouders door een man, onder belofde van eenige centen te zul len ontvangen, meegelokt naar een donker straaltje aan de Groote Markt. Daar begon de onverlaat blijkbaar het kind deerlijk met vuistslagen te mishandelen. Op het hulpgeschrei der arme kleine kwam een meisje van W. Geesink toesnellen, den kerel toeroepende, het kind los laten Doch toen trachtte hij het kind de keel dicht te knijpen, uitroepende, dat het sterven zou. Maar zich Dmogelijk ontdekt wanende, gooide hij het stum- kapitein Parkinson, de eenige der passa- pertje op de steenen en snelde heen. _-x i._x -i-j Vrouw G, die inmiddels ook kwam toe- loopen, bracht de kleine, die vreesehjke ont daan was, naar de woning der ouders Het bleek toen duidelijk, dat de onverlaat had getracht het kind te worgen en met vuist slagen te martelen. De politie doet streng onderzoek, doch tot nog tóe zonder resultaat. Een droevig einde, ’t Was Maandag avond, repetitie geweest van de christelijke zangvereeniging te Koningsbuurt, een klein plaatsje dicht bij Midlum onder Harlingen- Vroolijk en levenslustig keerden de zangers na afloop huiswaarts. Blij klonk ver in ’t ronde hun lied door de stille avondschemering. Een groepje van zes meisjes en drie jonge mannen moest over de trekvaart om thuis te komen. De ijzeren pont lag klaar, de over- haler Pieter Visser was aanwezig. Het vroo lijk gezelschap stapte in 't schijnbaar zoo vei lige vaartuigje. Nog luider klonk hun lied dan daareven. Maar in ’t midden van de vaart verstomde ’t plotseling De pont was te klein voor tien personen en schepte water; allen drongen op één kant en eensklaps sloeg het vaartuigje om, alle in zittenden in de vaart werpend. ’t Jammerlijk hulpgeschrei was op grooten afstand te hooren, en spoedig kwamen dan ook redders opdagen. Visser was aan de ketting blijven hangen, en dus niet in direct gevaar. Een schipper. Schouwstra, sprong in zijn roeibootje, voer behoedzaam naar de drenkelingen toe, en wist er vier te redden. Met veel moeite waren eindelijk allen op één na, behouden op het droge gebracht. Een zestienjarig meisje, Martha Vellinga, werd eerst na eenige minuten dreggen ge vonden. Helaas waren toen de levensgeesten reeds geweken Wel beproefde de geroepen geneesheer, dr. Nierstrasz, alle mogelijke middelen, maar te vergeefs. Twee andere meisjes, die bewusteloos waren opgehaald, werden naar ’t pas verlaten Evan- gelisatielokaal vervoerd en daar weer bijge bracht. Het lijk van Martha Vellinga werd nog dienzelfden avond naar de ouderlijke wo ning gebracht. Die het laatst lacht. Een Drentsch koopman in naaimachines reisde den boer af om eenige machines te verkoopen. Hij kwam bij iemand. De vrouw was geen naaimachine noodig maar toch konden ze hem van dienst wezen. Daar en daar woonde er een, die er van gesproken had om zich een naaimachine aan te schaffen. De koopman, dankbaar, ging de aangewezene opzoeken, ’t Was ruim een uur loopen en toen bij er was, bleek hij beet genomen de menschen hadden geen plan een machine te koopen. De koopman zon op wraak. Een tijdje later ontving de vriendelijke zegsman een brief van een notaris uit Assen waarin hij verzocht werd Woensdag te zijnen kantore te willen komen om een erfenis, groot f 800 in ontvangst te nemen, hem nagelaten door een familielid in Indië. Achthonderd gulden dat was een mee vallertje. menschen. want ze ’s Woensdags togen man en vrouw beiden naar den trein om naar Assen te reizen, naar den notaris, die hen vertelde, dat hij van niets wist Man en vrouw keken op hun neus. ’t Is de Mepp. Crt. die deze geschiedenis vertelt. Doodslag De vorige week onstond met Carnaval tusschen verschillende personen in een koffiehuis te Prinsenhage twist onder wel- I ke personen ook behoorden A. L. en de land bouwer v. N. Toen v. N. later huiswaarts ging, werd hij NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD WÜKkl'M en omliggende Gemeenten.

Friso nl | 1908 | | pagina 1