Bil Bil nummer behoort een bijïOBflsel. Al Over dit en dat. I J 34ste Jaargang. VRIJDAG 17 APRIL 1908. No. 16. Uit de Kamers. Binnenlandsch Nieuws. en ver voor bij beiden loopt die 1 Dit blad verschijnt des Zaterdags Per post 0.65. E- De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. daarna ziek geworden, ernstige vraag voor, of een kolonel wel met goed fatsoen over slechts twee referendarissen kon bevelen. Eigenlijk kon dat niet. Een kolonel ook al is hij gepensionneerd en slechts kolonel a la moed d' Allemagne J T waarop in ambtelijke kringen soms ’s lands penningen wordt omgesprongen. «Op een der departementen in den Haag het doet er niet toe welk wordt een ge pensioneerd overste tot chef van een afdeeling benoemd. De gelukkige is zeer in zijn schik met de benoeming, alleen op één punt is zijn vreugde getemperd. Wat is n 1. het geval Hij bevindt, dat hij in zijn nieuwen werkkring slechts twee refe rendarissen onder zijn bevel krijgt. Is dat wel in overeenstemming met zijn «rang” Gepensionneerd met den rang van kolonel effectief had hij het in den dienst niet hooger gebracht dan tot overste deed zich nu de De Raad van Amsterdam koos tot op volger van mr. Th. Heemskerk als wethouder den heer mr. tweede vrije stemming 22 stemmen verkreeg tegen 16 op den heer Worst. De heer Del prat is evenals de heer Worst, liberaal. Hij nam de benoeming aan. In de gister gehouden zitting der Pro vinciale Staten is benoemd tot hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat de heer L v. Krimpen te Middel burg met 31 van de 49 stemmen (15 op den heer 8. Bouma en 3 op den heer W. Cool.) tot ingenieur de heer D. F Almelo met 48 van de 49 stemmen (1 op den heer E. de Vries). Bakkersnachtarbeid. leven, dan zou de vischstand in de Zuiderzee voor uitroeiing behoed blijven. De Hoornsche afgevaardigde, de heer Ferf, een voorstander der kuilnetvisscherij, antwoordde daarop, dat van de 25.000 nog geen twee in het leven zouden blijven, ook al bleven ze in de Zuiderzee. De Kamer heeft hierin nog geen partij ge kozen, maar zich den tijd genomen tot 28 April of later om er over te denken. Maar voordat zij uitéénging heeft ze nog allerlei andere zaken afgedaan. De boter en consignatie-wet werden goedge keurd. Den heer Kloek, een militair, dien in dertijd, ondanks de waarschuwing van een chirurg voor de gevolgen, voor den militairen dienst was goedgekeurd en werd uitzicht op de gevraagde schadevergoeding geopend. Over de zaak van een anderen militair, een Indischen, die gestraft was, werd eenigen tijd getwist. Voor een anderen Indischman, het 1 hoofd van het geslacht der vroegeren Sultans Deze Indischen vorst zou zeer onrechtvaardig en onheusch behandeld zijn. Maar de Minister vertelde het anders. Nog een andere veronge lijkte had de hulp der Kamer ingeroepen. ’tWas de gewezen militair Alberts, de indertijd als vrij williger bij het instructie-bataljon te Kampen in dienst was gegaan en was na goed 5 jaar, als oneervol ontslagen, met een rood paspoort aan den dijk stond en van overspanning ziek was geworden. ’t Bleek, dat dit jongmensch in 3 jaar tijds 37 maal straf had opgeloopen. Dat was de schuld zijner superieuren, meende de heer Thomson, die ijverig zijn partij opnam. Men had hem gezocht en niet in het minst rekening gehouden met zijn aanleg, die hem voor den dienst ongeschikt maakte. Dan hoorde hij daarin ook niet thuis, meende de minister, die graag wou toegeven, dat dien Alberts nu juist zoo’n schobbejak niet was. Maar het viel moeilijk aan te nemen, dat waar hij in verschillende garnizoenen gediend had, overal zijn superieuren hem hadden gezocht en tot strafbare daden geprocureerd. Wel wou de minister toegeven, dat het beter zou zijn, voor taan jonge mannen die in ’t geheel niet voor den naar het Ziekenhuis noodzakelijk waar de ongelukkige eerstgisteravond L. Ct. Een brutaal stukje. Bij den heer L. Brasser, Wittenburgergracht te Amsterdam, heeft men gistermorgen een -doos gevuld met gouden ringen van de toonbank weggenomen. De diefstal moet gepleegd zijn gistermorgen tusschen 8 uur en halfnegen, toen de winkel reeds geopend was De bewoners waren allen aanwezig, hebben echter niets verdachts ver- De bak met ringen, die door den dief of dieven meegenomen werd, bevat een Van de daders Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. -- Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags r in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. We kunnen de bevestiging daarvan dagelijks in onze havensteden zien. Schepen van heinde en ver en van allerlei nationaliteit vallen er voortdurend binnen en in de straten en op de kaden krioelt het van vreemde zeelui, naast de eigen boot- en dok werkers. Vooral te Rotterdam is dat het geval, maar toch ook nog altijd te Amsterdam. Is het wonder, dat men dit ziende, in zulke steden, tehuizen voor de vreemde zeelui is gaan op richten Met flink wat geld aan den wal komende, vallen dezen maar al te gemakkelijk in handen van logieshouders, die ’t zoo nauw niet nemen en uitsluitend op eigen voordeel bedacht zijn en van allerlei anderen, mannen en vrouwen, die om deze logementjes heen krioelen. Een prettig, aangenaam tehuis, waar hij het goed had zonder geplukt te worden, waar men vriendelijk en voorkomend tegen hem was, ook zonder dat hij voortdurend met rijksdaalders rammelde, kon de zeeman meestal maar moei lijk vinden. Toen zijn de zeemanshuizen opge richt, die hem zoo’n vriendelijk tehuis wilden bieden. Dat te Amsterdam is er 50 jaar geleden gekomen aan het Rapenburgerplein. Het vierde dezer dagen dat herinneringsfeest van 50-jarig bestaan. De leerlingen der in hetzelfde gebouw gevestigde Zeevaartschool hadden vacantie en ’s avonds was er illuminatie en feest, ’t Zag er zoo echt gezellig en feestelijk uit in het met festoenen en tropeeën versierde huis. En wat zindelijk en helder was het er. Geen wonder, dat de varensgezellen zich daar thuis voelen en veilig bovendien. Ze behoeven hier niet bang te zijn afgezet te worden, dat zien ze maar dade lijk. En er zijn er maar te veel, die op hen loeren, allerlei menschen, die er een goed leven van hebben, ten koste van den zeeman. Och dat is ook veel gemakkelijker, op zoo’n manier, dan met werken aan den kost te komen. Er zijn er heel wat in onze maatschappij, die aan dergelijke gemakkelijke manieren de voor keur geven. Maar ze zijn meestal niet zonder gevaar, dergelijke manieren. Een Leeuwarden- sche m’nheer heeft dat voor eenige dagen nog ondervonden. Hij was gewoon de zaken, de op- lichterszaken namelijk, in ’t groot te drijven. Daarvoor had hij dan ook al 7 jaren gezeten. En misschien dat hij nu wel weer een tijdje te zitten zal krijgen, maar op een plaats, waar het den meesten niet te best bevalt. Hij had te Brussel een hotel gekocht en nog f2500 erbij weten te leenen. Te Arnhem had hij een huis ge kocht voor f 20.000 en aan een aannemer opge dragen het af te breken. En toen hij gearres teerd werd, had hij geen rooien cent op zak. Nijland. Bij t veerhmsjë lang Brem in zijn bloed te baden. Zoo vonden hen een paar rijkspolitie-mannen, die op de Paaschwei dienst deden. Zij legden de vechtersbazen een noodver band aan en deden hen naar Zwolle ver voeren. Daar werd door dr. Vitringa hun opneming in het Sophia-ziekenhuis noodzakelijk geacht. Beiden bekwamen ernstige groote hoofd wonden. Hun verwonding is merkwaardig gelijk, 1 van de wenkbrauwen De vierde referendaris is aan den beloofd, als, weder en wind de Kamer eerst den derden referen daris geslikt zou hebben.” In de Ambachtschool te Leeuwarden gebeurde eergistermiddag een droevig ongeluk. De leerling G die op een plaats was, waar hij niet mocht zijn, werd door een balk, die van beneden naar boven zou worden getakeld, en naar beneden stortte, op het hoofd getroffen, waardoor een schedelbreuk ontstond. Onmiddellijk werd een geneeskundige ge waarschuwd, die, na hem behandeld te hebben, Th. FÏ A.’ Deïprat? dïe' bij overbrenging 1 oordeelde, I 1 is overleden, ii den patroon te voldoen. Hij beloofde verschillende corporaties kennis te geven van des heeren Munk’s bevel. Iei °Pent zich dus een nieuwe en geheel UvJLu VOor j°nSe menschen om zich een alUrolrfJ* te?cl‘eppen. Maar hier dient zeker t met den aanleg rekening gehouden uauenjK nauac dit nem ter oore gekomen was, liet do heer Munk Schutte op zijn kantoor komen en gelastte hem «direct voor die Luther- sche kerk en de vereenigingen te bedanken. Ten strengste verbood de heer Munk hem verder eenigen omgang te hebben met de per sonen, die lid van de Chr. vereenigingen waren. In het Chr. Geh. Onthouderskoffiehuis mocht hij evenmin meer komen. Schutte weigerde niet, aan de eischen van s aan de De kamer heeft voor eenigen tijd vacantie ge nomen en de Visscherijwet in de steek gelaten, terwijl zij midden in een kwestie zat, die al heel wat pennen en monden in beweging heeft gebracht. Met het tweede hoofdstuk, regelende de zee- visscherij was zij vrij gauw klaar. En ofschoon de heer Van der Velde nog een amendement indiende om naast Staat- ook Gemeentekeuring van gekaakte haring mogelijk te maken, was men het omtrent die keuring toch ook al vrij spoedig eens, nadat het amendement was inge trokken. De kustvisscherij hield daarentegen de heeren nogal wat langer bezig. Verschillende bepa lingen als die tot instelling van een consent, dat slechts 50 cent zal kosten en 2 jaren duren, voor alle kustvisschers, werden gemakkelijk aangenomen. Ook die vaststellende, dat er niet mag gevischt worden in een water, waarvan een ander rechthebbende is, tenzij voorzien van een schriftelijke vergunning van dien rechtheb bende, behalve dan in water, waarvan de Staat rechthebbende is, werd na eenige woordenstrijd goedgekeurd. Maar het oponthoud en den strijd bracht een amendement van de heeren Hugen- holtz en Duymaer van Twist betreffende de kuil netvisscherij. Deze heeren wilde in een nieuw artikel 15a het visschen in de Zuiderzee met kuilnetten verboden zien en niet, zooals het ont werp wilde de regeling ervan overlaten aan een algemeenen maatregel van het bestuur. Maar het bleek, dat men niet algemeen van het kwaad dezer soort visscherij Overtuigd was. regeering was er er niet het minste kwaad in en Dr. Hoek vond ze allerverderfelijkst. Die stroomingen bestaan blijkbaar ook onder de visschers zelven en waren werp in do Kamer waarneembaar in de gevoelens van j E vertegenwoordigers der verschillende Zuiderzee- districten. De afgevaardigden van Steenwijk en Kampen, de heeren Duymaer van Twist en Reyne lieten niet na al het verderfelijke van de kuilnetten in het licht te stellen. Jaarlijks werden, zoo verzekerde de heer Reyne, 2000 millioen jonge vischjes aan den wal gebracht, die slechts konden dienen voor landbemesting, eendenvoer, enz. in te Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. F. Wouda te nomen- - waarde van 4 a 500 gulden. is nog geen spoor ontdekt de heeren J. P. A. te Boekhorst van Amster- Veeren bedden moeten nooit in de zon - - gelegd worden, daar die op de olie in de veeren werkt en ze daardoor een ranzige reuk geeft. Om de veeren bedden of kus sens te luchten, legge men ze op een winde- rigen dag op een koele en beschaduwde plek neer. «Eendracht maakt macht.” Dat is al een oud spreekwoord en onze vaderen reeds hadden het goed begrepen. Maar onze tijd blijkt toch te begrijpen, dat er in nog ruimeren zin dan vroe gere eeuwen het deden mee rekening te houden is. De zucht naai- vereenigen, naar bonden, naar maatschappijen, wat is die eigenlijk anders dan het bewijs, dat men de waarheid van het spreekwoord ook voor het maatschappelijk leven erkent En die zucht wordt immers steeds algemeener, dringt steeds verder en verder in alle lagen der maatschappij door. Dat ze zich allereerst openbaarde, daar waar het leven het sterkste dringt, in de groote steden, centra van handel en nijverheid, is begrijpelijk. Wie er rustig leven op het land, waar de drang van het maatschappelijk leven zich min der sterk doet voelen, bleven langen tijd van deze zucht vrij. Maar ook hen drong hoe lan ger hoe meer het tegenwoordig leven. Nu hebben ook onze boeren en tuinders en bloembollenkweekers sinds lang hun Vereeni gingen. Maar de groote algemeene organisatie ontbrak den landbouwers. Onze Prins Hendrik heeft nu tot de stichting daarvan het initiatief genomen. Hij heeft aan de voorzitters van de groote vereenigingen op landbouwgebied een schrijven gericht, waarin hij wijst op den vooruitgang, die juist de krachtige ontwikkeling van het vereenigingsleven den landbouw heeft gebracht, op het nut van de Landbouwtentoonstellingen en op de noodzakelijkheid om door een alge meene organisatie dit nut niet te doen verloren gaan. «Zullen”, zoo schrijft hij, «dergelijke ten toonstellingen, op regelmatige tijden terugkee- rende, aan de Nederlandschen landbouwers de gelegenheid bieden, een overzicht te krijgen van den stand van het bedrijf, op een bepaald oogen- blik zullen deze inderdaad hun zoowel uit een wetenschappelijk als uit een practisch oogpunt tot leering strekken en den vreemdeling een beeld kunnen geven van wat Nederland als exporteerend land op landbouwgebied vermag, dan is het noodzakelijk er voor te waken, dat de in het afgeloopen jaar opgedane ervaring niet te loor ga en dat een organisatie in het leven worde geroepen, wier taak het o.m. zal moeten zijn, die tentoonstellingen voor de toekomst voor te bereiden en te leiden.” De Prins roept daartoe vertegenwoordigers van de verschillende vereenigingen in het Koninklijk Paleis te Am sterdam bijeen. Zeker kon die oproep van geen betere zijde komen, om kans op succes te hebben. Hier en daar is hij al met instemming begroet. Te Rot terdam, waar juist dezer dagen, als ieder jaar een paar weken voor Paschen, een veetentoon stelling werd gehouden, hebben de heeren van de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw den Prins een telegram gezonden om hunne ingenomenheid met zijn daad te betuigen. En de Overijsselsche Maatschappij van Land bouw, te Hengelo in algemeene vergadering vereenigd, heeft op voorstel van haren voor zitter eveneens een telegram gezonden, waarin zij den Prins hulde brengt voor het genomen initiatief en hare beste wenschen uitspreekt voor het welslagen der plannen. Men Zou zeg gen, waar reeds zoo dadelijk de ingenomenheid blijkt, moet dat welslagen, nu de plannen ko men van den Prins, die zich al meer en meer bij het Nederlandsche volk bemind weet te maken, verzekerd zijn. Voor den landbouw is het zeker te hopen. En wat voor den landbouw te hopen is, is voor heel het land te hopen. Als het den boer goed gaat, gaat het iedereen goed, zegt men wel. Al te letterlijk moet men dat zeker niet opvatten. Maar toch is in een land als het onze het belang van den landbouw een zeer voornaam algemeen belang. Wij voe ren heel wat landbouw-producten uit en kunnen dat misschien nog meer gaan doen. Ons land is er als ’t ware voor aangewezen, door zijne vruchtbare kleigronden en zijn gebrek aan delf stoffen. En we hebben dat dan ook altijd wel begrepen en steeds onze kracht gezocht in land bouw en veeteelt en zeevaart en zeehandel. Want immers voor dat laatste liggen onze Onder de rapporteurs der lage landen aan de zee met hun vele stroomen een strooming voor en een strooming tegen en zeegaten en havens ook bij uitstek gunstig, de kuilnet-visscherij merkbaar. Dr. Redeke zag meer te zien was voor het zoekende oog. De politiebeambten voornoemd nu kwamen Maandag het lokaal van R. binnen en snel den onmiddelhjk naar den hoek, waar zich de lift bevindt. Doch reeds schoot het ding de hoogte in. Inspecteur en agent waren echter vlugger; met beide handen pakten zij de lift beet en door die beweging al vielen drie flesschen drank uit het kastje. Kip, ik heb je. De Nederlandsche Gist-en Spiritusfabriek te Delft heeft over 1 907 een netto winst ge maakt van f 967,962, zijnde een belangrijk van Atjeh, nam de heer van Kol de partij op. moet minstens vier referendarissen onder zich hebben. Minister gesproken Ernstige be zwaren. Slechte tijden. Kamer zou de twee extra referendaristraktementen niet slikken. De kolonel bleef echter aanhouden. Iemand in zijn rang kan zich niet vergenoegen met over slechts twee referendarissen te bevelen. Hij zou zich blameerenen het werk zou er onder lijden. En op dat argument van het «werk” lieve lezer, dat er onder lijden zou, heeft de zaak haar beslag gekre gen. zooals de kolonel het wenschte. Er werd n 1. bevonden, dat de arbeidsverdeeling, gij begrijpt wel de arbeidsverdeeling veel beter zou zijn, indien de oorspronkelijke afdeeling gesplitst werd in drie onderafdee- lingen, met ieder aan ’t hoofdéén re ferendaris. I «chef’ dienende, taan jonge mannen die in t geheel met voor den dienst deugen, het verlaten daarvan gemakkelijker te maken. Dit zou echter meende de heer Thomson terecht den jongen Alberts niet meer helpen, iets, waaraan echter de Kamer niets te veranderen wenschte. Zaterdag j.l. zijn A dam en H. Diemer van Rotterdam als afge vaardigden van het Nationaal Comité tot af schaffing van den Bakkersnachtarbeid door den minister van Landbouw. Nijverheid en Han del, den heer Talma, in particuliere audiën tie ontvangen. De minister verklaarde, dat hij van plan is’ zulks zoo spoedig doenlijk, een wetsont- dienen inzake verbod van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf. Het ont werp zal zoo kort mogelijk zijn. Voor den minister is het een punt van ernstige overweging het verbod zoowel hoofden en bestuurders van bakkerijen als voor de bakkersgezellen te doen gelden. Hoe met’s lands geld omgesprongen wordt. De Haagsche «Kiekjes”-schrijver van het Bleven van deze ook maar 5 procent in het N. v. h. N., vertelt het volgende van de wijze met FBI U r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor WORKl'JI en omliggende Gemeenten. ....tv. <1 n I.',1., nowtï. nv\ MCIÜIA.»!! nwit 11CU gCllUUtöCIiap i>ArcniLec- tura et Amicitia” te Amsterdam het initiatief genomen tot inrichting van een driejaarlijk- schen avondcursus in de bouwkunst. Deze cur sus zal toegangelijk zijn voor hen, die het voorbereidend onderwijs op een der normaal scholen voor teekenonderwijzers, industriescholen, ryksacademies voor beeldende kunsten, enz. ge volgd hebben, en een einddiploma daarvan kun nen overleggen, maar bovendien ook 2 a 3 jaar 111 ir Praktik zijn werkzaam geweest.

Friso nl | 1908 | | pagina 1