WORKIM en omliggende Gemeenten. voor 1 Over dit en dat. I J ZATERDAG 25 APRIL 1908. 34ste Jaargang. No. 17. Binnenlandsch Nieuws. E j er het gemeente ziekenhuis overgebracht, bleek, dat zijn toestand wel ernstig, doch inmiddels waar- Te Maandag vlag ter Hendrik. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Nog niet slim genoeg. bedacht door houders van eet- en drinkwaren met en de lastige Drankwet, die hun belet reltje te schenken, te ontduiken, van slimheid van een luiden gekomen Nijland. Bij 't veerhuisje lang Brem in zijn bloed te baden. Zoo vonden hen een paar rijkspolitie-mannen, die op de Paaschwei dienst deden. Zij legden de vechtersbazen een noodver band aan en deden hen naar Zwolle ver voeren. Daar werd door dr. Vitringa hun opneming in het Sophia-ziekenhuis noodzakelijk geacht. Beiden bekwamen ernstige groote hoofd wonden. Hun verwonding is merkwaardig gelijk, Zaterdag 1.1. deelde de heer Munk Schutte mede dat, daar hij geen voldoende zekerheid had, dat zijn bevel zou worden opgevolgd, hem direct ontslag werd gegeven De heer J N. v Munster en de voorzitter van de afd. «Patrimonium”, F. Noordhof, die Maandag een bezoek bij dezen patroon brachten, vernamen uit zijn eigen mond, dat hetgeen door Schutte over dezen ongehoorden dwang was medegedeeld volkomen juist was Hij verklaarde, dat zijne werklieden zich uit sluitend aan de belangen van de fabriek hadden te- wijden. Des Zondags en ’s avonds hadden zij zich thuis te houden, om ’s morgens flink op de fabriek te kunnen verschijnen. Hij zou niet dulden dat de werklieden lid werden van eenige vereeniging, onverschillig of die een Chr. Pro- testantsche, Katholieke, of welke organisatie ook was. Volgens latere berichten was er in boven staand bericht infaam gelogen. Schutte, die aan het hoofd stond van 50 man deed als middernachtzendeling dienst en dan vervulde hij ook herhaaldelijk spreekbeurten, waardoor hij suf en slaperig bij zijn werk was. Het spreekt van zelf dat aan zulk een man niet zoo’n verantwoordelijke betrekking kon worden toevertrouwd, en daarom gold het verbod en kel deze zaak. Vechtersbazen. Paaschmaandagavond kon weer niet voorbijgaan, zonder een bloedige vechtpartij, schrijft de Zw Crt. Twee Hatte- merbroeksche lieden, Sprokhout en Brem ge- heeten, zijn bij de tram-remise even voor de ophaalbrug te Zwolle, weer eens op ouder- wetsche wijze aan ’t bekkesnijden geweest. Een oude veete deed hen elkander te lijf gaan. was, zich zoo Een stakker. Een oud heertje, deftig in ’t zwart met een hoogen hoed op, veroor zaakte eergisterenmiddag achter het Konink lijk Paleis te Amsterdam heel wat opschud ding, door zijn ontembaar en al te luidruchtig enthousiasme. Deze oude man, een gewezen schoenmaker, die niet wel bij 't hoofd schijpt te wezen, wilde met alle geweld naar de au diëntie, maar hij deed dat op zoo’n zonderlinge wijze, dat het wel de aandacht moest trekken. Zwaaiend met zijn glimmenden hoogen hoed liep hij op een draf naar den ingang van het Paleis luidkeels roepende«leve de Ko- AT n n w* n v* T-1Z-.4- Op het alarm ningin!” Men hield hem tegen, maar het manneke bleef maar roepen en deed zoo op gewonden en vreemd, dat do politie het raad zaam vond, hem weg te leiden naar het post huis in de Molsteeg. Maar ook dit deed zijn geestdrift niet verflauwen, want terwijl hij weggeleid, deed hij nog een knieval het Paleis, al maar zwaaiend met zijn en steeds weer opnieuw luid roepend Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. te worden. Wijst die in deze richting, dan opent zich een wijd en heerlijk verschiet. Onze steden een ander stempel opdrukken dan dat van eenvormige geesteloosheid, te trachten er geheelen van schoonheid van te maken, dat is een werk in het belang niet alleen van de menschen van nu. maar van die van vele volgen de eeuwen. Immers de dagelijksche aanblik van wat om hen heen is, heeft een buitengewonen invloed op de menschen. En daarom kan zeker wel weinig zoozeer den schoonheidszin der menig te ontwikkelen als werkelijk mooie -huizen. Maar ook mooie kleeren doen dat. Geen dure, geen rijke kleeren naar de laatste mode, maar kleeren, die zich bevallig en sierlijk plooien, naar en om het menschelijk lichaam. Wat wij tegenwoordig aan kleeren dragen, is meestal, evenals onze huizen, smakeloos en poenerig. De vereeniging voor verbetering van vrouwen kleding wil daarin verandering brengen. Haar doel is wel de vrouwenkleeding doelmatiger, praktischer te maken. Maar daarnaast wil zij die ook schooner ma ken. Trouwens in de uitdrukking, doelmatiger kleeding ligt die bedoeling al eenigszins uitge drukt. Alle doelmatige kleeding behoeft nog niet schoon te zijn, maar ondoelmatige kleeding is bepaald leelijk. En de vrouwenkleeding van tegenwoordig is dat zeker in hooge mate. De genoemde vereeniging heeft tot nu toe alleen met goeden raad haar doel trachten te bereiken. Zij wil dat nu ernstiger en dringen der najagen en probeeren zelf modisten, naaisters te vormen, opgeleid in een andere richting dan de tegenwoordige, die van doelmatige en smaak volle vrouwenkleeding niet veel hebben moeten. Daarom denkt zij eraan zelf een naaischool op te richten. Misschien, dat er zich dus hier voor jonge vrouwen een weg naar ernstig levens werk opent. Want ook zij de vrouwen, strijden immers tegenwoordig den strijd om het bestaan mee, dringen en duwen mee op de arbeidsmarkt om een goed plaatsje. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. De bijeenroeping van de Eerste Kamer wordt verwacht in de tweede helft van Mei. ’t Vaderland meldt, dat de wet op bet arbeidscontract 1 Juli a.s. in werking zal tre den. Eerst was gezegd van tegen Mei. De Bond van Staatspensioneering zal in September een congres houden te Amster dam inzake het staatspensioen-vraagstuk. j Verschillende politieke partijen, vak- en andere I vereenigingen zullen worden uitgenoodigd. Getrouwen. Ds. M. H. A. van der Valk, die door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland uit zijn ambt is ontzet, pre dikt sedert dien tijd iederen Zondag te Rotter dam, en wel des voormiddags in het Verkoop lokaal en des namiddags in Caledonia. De Oud-Beierlanders Oud-Beierland was zijn laatste standplaats vooral uit den minde ren stand, komen te Rotterdam steeds trouw bij hem ter kerke. De reiskosten per tram zijn hun echter te duur; daarom huren ze met elkander een roeiboot en varen daarmede, naar Roon. Dan zijn ze aan den vasten wal en loopen naar Rotterdam, om na afloop der predikatiën langs denzelfden weg huiswaarts te keeren. De afstand voor heen en weer varen is H/a uur en voor de voetreis 6 uur. De kosten aan zulk een reis verbonden zijn ongeveer 6 cent per persoon. Er is heel wat inrichtingen van zonder' verlof om een bor Maar het summum van slimheid was wel bedacht door den kastelein H. R. Oranjeboomstraat te Rot terdam. »Was”, zeggen we. want nu is de man er ook bij, dank zij de vlugheid van den inspecteur van politie J. de Boer en den hoofd agent J. Soet, Genoemde kastelein had in den hoek van zijn lokaal een liftje aange bracht, waarin de borreltjes van boven aan gevoerd werden. Was er onraad, dan drukte de kastelein beneden op een bouton van een electrische schel, die boven overging en snel werd de lift dan opwaarts gebracht, zoodat er noch van flesschen noch van glaasjes iets meer te zien was voor het zoekende oog. De politiebeambten voornoemd nu kwamen Maandag het lokaal van R. binnen en snel den onmiddellijk naar den hoek, waar zich de lift bevindt. Doch reeds schoot het ding de hoogte in. Inspecteur en agent waren echter vlugger; met beide handen pakten zij de lift beet en door die beweging al vielen drie flesschen drank uit het kastje. Kip, ik heb je. De Nederlandsche Gist-en Spiritusfabriek te Delft heeft over 1907 een netto winst ge- Het schijnt dat Brem, die dronken den ander aanviel, maar deze weerde geducht, dat de aanvaller het Patrimo- slechter afbracht dan de aangevallene. Toen ze beiden hun bekomst hadden zijn ze uit elkander gegaan Sprokhout zat met een diepe hoofdwonde waarin men proppen Onze tegenwoordige maatschappelijke toestan den en verhoudingen, die van het zoeken naar een bestaan steeds meer een zwaren strijd om het bestaan hebben gemaakt, maken de oplossing van de vraag «wat zal ik worden” voor het meerendeel der menschheid steeds lastiger. Er zijn er, wier levensomstandigheden zelven die oplossing als ’t ware aan de hand doen, die den vader opvolgen in z’n zaken of door familie-omstandigheden en -verhoudingen als ’t ware op een bepaald beroep of bedrijf zijn aangewezen. Maar met de groote meerderheid is dit niet het geval, die moet zich zelf een eigen plaats veroveren op de arbeidsmarkt. En waar die markt al meer en meer overvoerd schijnt, gaat dat veroveren niet altijd even ge makkelijk van de hand. Voor dezulken is ’t in de eerste plaats noodig te weten, op welke wijze zij de meeste kans van slagen zullen hebben. Allereerst moeten ze hierbij natuurlijk rekening houden met eigen aanleg. Niet iedereen is voor elk beroep geschikt. En beroepen, waarbij in ’t algemeen de kans van slagen het best is, kunnen in bijzondere gevallen juist wel niet de minste kans opleveren. Ieder mensch kan dat het beste, waarvoor zijn aanleg hem als ’t ware bestemd heeft. En ongetwijfeld zal hij daarin, wat het dan ook is, der maatschappij het meest tot nut zijn. Want onze samenleving toch heeft behoefte aan goed werk. Men schijnt hier en daar wel te meenen, dat het er uitsluitend op aankomt, hoeveel een mensch doet, niet hoe hij het doet. Ja, het komt mij voor, dat een groot gebrek onzer maatschappelijke samenleving juist daarin bestaat, dat men alleen let op de kwantiteit en niet meer op de kwaliteit van het werk, dat verricht wordt. Zou het zoo èn voor het invidu èn voor de maatschappij ongetwijfeld het beste zijn, dat ieder alleen zijn eigen aanleg raadpleegde bij het kiezen van een beroep, de strijd om het bestaan maakt, dat men óók met andere fac toren heeft rekening te houden. En het is daarom zeker voor velen een aangenaam nieuws te hooren, dat er nog plaatsen te vervullen zijn op de arbeidsmarkt, waarvoor zich te weinig gegadigden opdoen. Zulke plaatsen wijst de vereeniging «Studiebelangen” het vertegenwoor digend lichaam der studeerenden aan de Wage- ningsche landbouwschool in haar brochure. «De toekomst in en de opleiding voor den Neder- landschen en Indischen landbouw en het bosch- wezen” aan. Er schijnt zoowel in ons land zelf als in Indië gebrek te zijn aan landbouw-deskundigen, aan menschen met voldoende praktische en theore tische kennis om aan het hoofd te staan van allerlei ondernemingen op het gebied van land bouw, zuivelbereiding, boschwezen, enz. Zoo erg verwonderlijk is dat niet. Het is nog maar sinds kort, dat men algemeen be grijpt, dat voor al wat tot landbouw in betrek king staat naast praktische ervaring ook kennis noodig is. En van daar dat uit den grooten overvloed van jonge menschen, die vooral de steden le veren, er maar weinigen er aan dachten zich een werkkring op het land te zoeken. Dit was tot schade van landbouw en menschen beide. Gelukkig, dat daarin nu verandering gekomen is en nog meer gaat komen. Want men zal zich wel niet lang behoeven te bedenken, of men den weg, die in de genoemde brochure gewezen wordt, wil inslaan. Er zijn wel wegen, die minder aanlokkend zijn, dan die in den boschbouw en landbouw. Het frissche, vrije, heerlijke leven zelf is al een verlokking, wanneer men zijn leven lang niet dan eenvormige huizenrijen en stoffige straten voor zich heeft gezien. Gelukkig er is al jaren lang een streven om ook dit aanzien te verfraaien. Onze tegenwoor dige huizen worden afschuwelijk gebouwd en onze straten zonder eenige methode aangelegd. Maar men is bezig, dat te veranderen. Een huis is een ding om in te wonen! Zeker, maar als met ieder ding, dat de mensch noodig heeft, zoo tracht hij ook met huizen naar ver fraaiing van deze noodzakelijke voorwerpen. Wat nu is het mooie in huizen? Niet toch al de noodelooze gedachtelooze versierselen, welke men er aan hangt, maar de edele lijn en vorm, die het gebruik, dat van het huis gemaakt wordt als ’t ware verzinnebeelden, die de gedachten van den maker uitdrukken en vormen van schoonheid. Maar om zulke huizen te bouwen is er nog iets anders noodig, dan dat men met passer en schietlood kan werken. De opleiding van ar chitecten moet een andere worden. En om dat te bereiken heeft het genootschap «Architec ture et Amicitia” te Amsterdam het initiatief genomen tot inrichting van een driejaarlijk- schen avondcursus in de bouwkunst. Deze cur sus zal toegangelijk zijn voor hen, die het voorbereidend onderwijs op een der normaal scholen voor teekenonderwijzers, industriescholen, rijksacademies voor beeldende kunsten, enz. ge volgd hebben, en een einddiploma daarvan kun nen overleggen, maar bovendien ook 2 a 3jaar in de praktijk zijn werkzaam geweest. Hier opent zich dus een nieuwe en geheel andere weg voor jonge menschen om zich een levensloop te scheppen. Maar hier dient zeker hooger cijfer dan ooit sedert de oprichting der vennootschap werd verkregen. Huizen wapperde niet Zondag, maar van den toren en het raadhuis de eere van den verjaardag van Prins Een dag te laat dus. Waarom? Op Zondag wenscht men te Huizen «rust”. Alle koffiehuizen zijn er gesloten, geen kop koffie of glas melk is er zelfs te koop. De Bond van ontslagen spoorwegper soneel 1903 heeft Maandag te Utrecht ver gaderd onder leiding van den uit de stakings dagen zoo bekenden oud-machinist Petter. De Bond wil moeite doen, om voor zijn leden de reeds gestorte pensioengelden terug te krijgen. Commissies om de belangen van het personeel met de betrokken maatschappijen te bespreken, zijn opnieuw aangewezen. Thans heeft zich ook in onze provincie het eerste geval van besmettelijke nekver stijving voorgedaan en wel te Nes in West- dongeradeel, in het gezin van D. Dijkstra. De smetstof van deze vreeselijke ziekte is waarschijnlijk door een der huisgenooten, die een poos in Duitschland heeft gewerkt, van daar meegedragen. Reeds twee patiënten zijn bezweken. De Berlin. De heer I. Terpjtra, huis vader van het Doorgangshuis «Zandbergen”, te Amersfoort, heeft een fraai stuk houtsnij werk vervaardigd, «De Berlin” voorstellende. Hij heeft dit aangeboden aan Z. K. H. Prins Hendrik, door wien het geschenk wel willend is aanvaard. Inbraak en mishandeling. Een bewoner van de Nassau Odijckstraat te ’s Gravenhage, een reeds bejaard heer, werd Dinsdagnacht wakker door gerucht in zijn huis. Hij stond op en ging in de kamer, waar hij leven had gehoordbinnenkomende ontving hij met een breekijzer, een hevigen slag over den arm, zoodat hij onder het uiten kreet bewusteloos ineenzakte, schoot de huishoudster toe, waren dief of dieven door een raam, door zij waar schijnlijk ook binnengekomen waren, ontvlucht. Door het nachtelijke duister heet de ver wonde niet kunnen zien, wie er in de kamer waren, zoodat elke aanwijzing omtrent den dader of daders ontbreekt. Men meldt uit ’s-Gravenhage d d. 22 April aan de Telegraaf In den afgeloopen nacht hebben een tweetal individuen: die zich op open terreinen behoo- rende bij de tramremise aan de Frans Hals straat bevonden, den daar dienstdoenden remise- chef, toen hij naar hen toeging, om te weten wat zij in hun schild voerden zóó ernstig mishandeld, dat den ruim 60-jarigen man een heupbeen werd gebroken. Ook werden hem verschillende wonden toegebracht. Hij werd per brancard naar zijne woning en van daar naar waar doch niet levensgevaarlijk was. Een ergerlyk geval. Onder dit opschrift meldt De Tijd het volgende Ons wordt van eene zijde, die wij als vol komen welingelicht moeten beschouwen, een verhaal medegedeeld, hetwelk wij de juist heid er van aangenomen niet anders dan een ernstige inbreuk op de gewetensvrijheid en het recht van vereeniging kunnen quali- ficeeren. Een meesterknecht, zekere Schutte, werk zaam aan de meubelfabriek van den heer Munk te Arnhem, zou plotseling ontslagen zijn. En dat waarom De patroon had opeens iets ontdekt, iets zeer ergerlijks Schutte was lid van Patrimo nium hij was bovendien lid van de Luther- sche kerk en verder nog van een enkele Chr. vereeniging. En dat had hip niet eens aan jr rr zijn patroon gevraagd I j watten geduwd had, op 'n bank voor ’t café Dadelijk nadat dit hem ter oore gekuuieu 'T“' J 1 was, liet de heer Munk Schufte op zijn kantoor komen en gelastte hem «direct voor die Luther- sche kerk en de vereenigingen te bedanken. Ten strengste verbood de heer Munk hem verder eenigen omgang te hebben met de per sonen, die lid van de Chr. vereenigingen waren. In het Chr. Geh. Onthouderskoffiehuis mocht hij evenmin meer komen. Schutte weigerde niet, aan de eischen van den patroon te voldoen. Hij beloofde aan de verschillende corporaties kennis te geven van werd voor hoed «leve de Koningin De Inktwerper. De Amsterdamsche inkt werper duikt in allerlei gedaanten op. Thans wordt door iemand vermoed, dat de tram de schuldige is Hij schrijft o.a. Toen mijne vrouw met ons zoontje (oud ruim drie jaar) uit wandelen was, merkte ze op het Leidscheplein, nadat hun even te voren een tram gepasseerd was dat zij eenige zwarte vlekken op haar japon had gekregen, terwijl het kind een paar spatten op de wang had. Het rook eenigzins naar petroleum. Nu worden de tramrails, nadat ze schoon ge maakt zijn bespoten met eene vloeistof uit een bus met tuit. Kan het ook soms zijn, dat wanneer zulks wat overdadig geschied is, die vloeistof bij het passeeren van een tram opspat en zoodoende de z.g. inktvlekken ver oorzaakt allereerst met den aanleg rekening gehouden T KISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1908 | | pagina 1