WORKIM en omliggende Gemeenten. voor 1 I 1 - J 1 j «8 n I Over dit en dat, ZATERDAG 2 MEI 1908. No. 18. Binnenlandsch Nieuws. 34ste Jaargang. pronkstuk van zilver- voorkoming, of ook Dat April dit jaar baar is zeker. gebleven. dat er aangezien hem steeds bij werd opengedaan. Op verscheidene plaatsen in ons Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. perziken geleden zullen hebben. kerseboomen kunnen zich niet ontwikkelen. Of mogen wij aan ^het mdividueele leven van het kind, dat zlJn deze v00r alleen door daarmee rekening te houden, mogelijk maakt? Maar welk een taak ~---t voor de onderwij- weggelegd. Zij hebben meer noodig dan ~"“C" Ook op de vergadering Vereeniging van Hoofden van scholen, onlangs te Utrecht gehouden, werd daarop den nadruk gelegd. De eischen aan den onderwijzer te stellen moeten hooger zijn, hooger in kennis, bescha ving en intelligentie, maar hooger ook wat zijn algemeene geschiktheid als opvoeder be treft. Hij moet niet alleen wat weten of veel we- d'e kennis moet niet alleen invloed gehad hebben op rijn persoonlijkheid, hem beschaafd hebben, hij moet niet alleen toonen den ernst van het werk der opvoeding te begrijpen, maar ook den tact, de geschiktheid om te kunnen opvoeden, bevijzen. En dan ook te Utrecht werd deze eisch weer gehoord, zijn onderwijs heeft zich meer te richten naar den De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. is al eenigën tijd door de firma gepensionneerd maar toch kan hij er niet toe komen, het bijltje er bij neer te leggen. Enkele families die zeer aan hem gehecht zijn en waar hij eens de tegenwoordige grootvaders op zijn knie deed dansen bedient hij nog. Ter ge legenheid van zijn jubileum ontving hij van II M. de Koningin de gouden medalje in de orde van Oranje Nassau. Oneerlijke werklieden. Een groot hout handelaar te Amsterdam werd al sinds een jaar door eenigen zijner werklieden bestolen, zonder dat hij het merkte. Het hout werd op onderscheidene plaatsen langs den Ringdijk te Haarlemmermeer voor een zeer geringen prijs verkocht. Gelukkig is de zaak eindelijk aan het licht gekomen en de hand op een vijftal personen gelegd. Dezen, die het onbeperkte vertrouwen van hun patroon bezaten, waren gemakkelijk in de gelegenheid den diefstal te plegen en het gestolene te vervoeren, daar zij met elkander samen deden. Wanneer er nu een paar van hen met een motorboot hout moesten weg brengen naar afnemers in andere plaatsen, waarbij zij langs de gemeente Haarlemmermeer moesten varen, werd tevens het gestolen hout opgeladen en aldaar van de hand gedaan De diefstallen namen steeds grooteren om vang aan, doch de patroon had tot heden nog niets er van gemerkt. Daar de diefstal al over zoo’n geruimen tijd loopt is het onderzoek in deze zaak zoo omvangrijk, dat het nog niet ten volle is geëindigd. De betrokken personen hebben reeds bekend. gebied van ons oorlogswezen wat nieuws ge- kregen, een Raad van Defensie. Er zullen veel Voor meisjes die in Amsterdam gaan dienen. Men kent, voor onervaren meisjes die zoo van het Platteland naar een stad als Amsterdam gaan om er een betrekking te zoeken, de vele gevaren, waaraan ze maar al te gemakkelijk ten offer vallen. Gedreven door de gemeenschappelijke overtuiging dat het hier een algemeen en ernstig volksbelang geldt, hebben verschillende protestantsche, katholieke en andere vereenigingen de handen ineen geslagen. 7-j --- mité, het Nationaal Informatiebureau tot be scherming van vrouwen en meisjes, thans ge vestigd Wetering plantsoen 22 te Amsterdam Ieder noteere dit adres. Dit bureau, dat door de Regeering gesteund wordt, verstrekt kosteloos inlichtingen betref- genomen fende de betrouwbaarheid van betrekkingen k4 i aan vrouwen of meisjes in binnen- of buiten-j land aangeboden. En wilt ge weten, waar uwe dochter veilig logeeren kan, waar zij hare vrijen avonden i zonder gevaar kan doorbrengen onder geloofs- j genooten, of wat verder van belang is te weten op het gebied van 1 van bestrijding van of redding uit gevaren, die ’t zedelijk leven bedreigen, het genoemde bureau geeft gaarne alle voorlichting. Het doel is, door één algemeen, nationaal adres een schakel te vormen tusschen ouders en meisjes die voorlichting begeeren eenerzijds, 1 en anderzijds tusschen de vereenigingen en correspondenten, die zich bereid verklaarden hen door onderzoek en voorlichting te dienen. Voorts om eene instelling in ’t.leven te roepen, waar alle belangrijke inlichtingen over ’t ge- heele land kunnen worden bijeengebracht. Men bericht uit Delft Hier ter stede heeft zich in December 1906 een geval van kindermoord voorgedaan, dat j eerst thans aan den dag is gekomen. Een 30-jarige gehuwde vrouw heeft toen, na een huiselijk tooneel met haren man over huurschuld, haar dochtertje van 16 maanden op zolder j opgehangen met het doel f 40 te ontvangen uit het overlijdensfonds, wat haar is gelukt. Van deze gelden heeft zij haar schuld betaald. Toen de dood was ingetreden heeft zij zelf het kind afgenomen en weer in de wieg gelegd, zeggende dat het in een stuip was De vrouw heeft volledig bekend. Aan hare verstandelijke vermogens wordt getwijfeld. Een drama. Toen Dinsdagochtend de aan het bovenhuis in de Wakker- straat te Watergraafsmeer aanschelde en geen gehoor kreeg, bediende hij eerst z’n andere klanten in de buurt, doch toen ook meerdere leveranciers tegen half acht niet werden open gedaan, nam de melkboer het kordate besluit, om door het raampje der voordeur deze te openen en naar boven te gaan, wel vermoedende iets bijzonders moest gebeurd zijn, z’n eerste bellen hun vee weer uit de weide moeten halen. De weiden staan bovendien nog zeer dor en ’t is, in onze provincie bijv., zelfs aan het gras te zien, dat het door de nachtvorsten geleden heeft. Aan de vroege vruchten is mede groote schade toegebracht. In de Betuwe vreest men dat de Engelsche krozen, abrikozen en Ook de Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDEN BURGH ZOON te WORKUM. In het Westland, waar hier en daar de vroege aardappelen reeds op rijen stonden, een deel afgevroren. Door H M. de Koningin is bij haar vertrek uit Amsterdam aan den burgemeester ter hand gesteld een bedrag van f 2000 voor de vereen, van armbesturen aldaar, f 500 voor het politiefonds en f 50 voor het Onderling diamantslijpers weduwen- en weezenfonds. Woensdag 13 Mei a s. zal beginnen het rondbrengen van de beschrijvingsbiljetten voor de belasting op bedrijfs- en andere in- melkboer komsten voor ’t dienstjaar 19081909. Het ophalen der biljetten zal 20 dagen later aan vangen. Aldus heeft de Staatsraad, Commis saris der Koningin in onze provincie bepaald. Dat iemand 50 jaren lang den zelfden patroon dient, is een bijzonderheid, die slechts weinig voorkomt maar geheel eenig is wel het geval te Rotterdam waar een 85-jarige pianostemmer den dag vierde, waarop hij voor 70 jaren bij zijn firma in dienst trad. Hij Toen hij de achterkamer betrad, week hij, geheel ontsteld, terug. Immers, daar zat de 75 jaren oude heer R dood in z’n leuning stoel, terwijl z’n 70-jarige huishoudster, mej. M. met ’n geheel bebloed gelaat achterover op het bed lag, met de beenen op den grond. Inmiddels was ook de barbier, die iederen ochtend den heer R. kwam scheren, de kamer binnengetreden en al dadelijk werd geconsta teerd, dat een revolver naast den leuningstoel van den ouden heer op den grond lag, 3 leege hulzen op de tafel. Bij nader onderzoek bleek de heer R. een kogel in z’n rechterslaap te hebben. In der haast werd de familie gewaarschuwd. Alras ontstond het vermoeden, dat de twee oudjes Maandagavond besloten hadden een einde aan hun leven te maken, althans beiden waren nog gekleed en de bedden opgemaakt. Als reden tot deze daad werd nog algemeen achteruitgang in zaken opgegeven, waarbij ongelukkige speculaties de hoofdrol hebben moeten spelen. Beide oudjes waren zoo aan elkaar verknocht, dat de huishoudster haar heer niet heeft willen overleven. De oude heer R., voormalig eigenaar van Oud-Roosenburch, was een algemeen bemind man in de buurt en ondanks z’n hoogen leef tijd immer opgewekt en vroohjk gestemd. Van levensmoeheid was hier dus geen sprake. Begrijpelijker wijze was deze gebeurtenis voor Watergraafsmeer het feit van den dag. Overal werd het geval druk besproken. Een vreesehjk iets was te Finsterwolde geschied. Drie mannen, waaronder een man van de wet, een onbez. rijksveldwachter, hadden het gezien. Er was een deftig wa gentje, bespannen met twee paarden komen aanrijden. Op de Reidertil stapte een der twee inzittende heeren uit, beurde een koffer er uit, tilde deze over de brugleuning, een plomp de koffer was in het kanaal gevallen en onmiddellijk gezonken. Het wagentje reed toen snel weg en de drie mannen, het hoofd vol kwade vermoedens, Zij vormen samen een Co- gingen naar de politie. Onmiddelhjk ging men dreggen, doch niets verdachts werd gevonden. De politie had ondertusschen de wegen van l het vreemde wagentje nagespoord en den eigenaar gevonden. Die werd in het verhoor i en de man bekende een in brand geraakte rijtuigstoof in ’t water ge- j worpen te hebben. Maar de politie, wantrouwig, ging er svoor de sekurigheid” toch nóg maar eens visschen. En eindelijk is de stoof dan ook gevonden. Ze brandde niet meer. Reeds eenige malen hadden, naar de I Alk. Crt. meldt, in Alkmaar vechtpartijen plaats tusschen de soldaten van de Cadetten school en de burgerij. Maandag trok weer een troep militairen, omgeven door burgers, te zamen. ongeveer 150 man, door de stad. Bij de Steenenbrug kwam het tot een klop partij, welke evenwel nog goed afliep. Van- daar ging het de Emmastraat door naar de Cadettenschool, waar het voor de poort nog maals tot vechten kwam, waarbij de soldaten hunne sabels trokken en enkele burgers ge wond werden, waarvan één ernstig. Tegen een soldaat is procesverbaal opgemaakt. De moordaanslag bij Arnhem. De toestand van het slachtoffer van den moord- I aanslag Donderdagnacht op den Zijpendaalschen i weg gepleegd, was Zaterdag, naar de N. A. Ct. verneemt, zeer bevredigend en zeer waarschijn lijk zal de 11 jarige jongen binnen korten tijd geheel genezen zijn. Wel heeft hij veel bloedverlies gehad, maar door zijn krachtig gestel zal hij dit spoedig te boven komen. Van de drie snij wonden, welke zijn vader hem met een zakmes aan den hals toebracht, en i die thans gehecht zijn, is geen enkele zóó’ diep dat een slagader werd getroffen. Deze voor het kind zoo gelukkige omstandigheid sluit tevens de mogelijkheid uit dat aan zijn vader het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel kan worden ten laste gelegd, zoodat deze waarschijnlijk wegens poging tot moord zal terechtstaan. Beschouwing inzake tijdregeling. In de jongste vergadering van den Gemeenteraad van Wijchen was aan de orde het adres van den Handeldrijvenden Middenstand betreffende de invoering van den Midden-Europeeschen tijd. Naar aanleiding hiervan ontspon zich het volgende debat De burgemeester van Vlieland, zoo schrijft men aan de L. Ct. is tijdens het Koninklijk bezoek aan Amsterdam op audiëntie geweest, en daarna door Z K. H. Prins Hendrik ontvangen, die hem als aandenken aan het bezoek aan Vlieland, dat bij Z. K. H. de meest aangename indruk had achterge laten, een prachtige ambtsketen van dof zilver overhandigde. De schalmen vertoonen afwis selend het wapen van Vlieland in goud en blauw en een waterleliebladmotief. De datum van het bezoek aan Vlieland, 27 Maart 1908, is er in gegraveerd. Het geheel is een smidswerk. Zoowel voor den burgemeester van Vlieland als voor de bewoners van het eiland zal de keten een treffend souvenir van blijvende waarde vormen. De lieve lente. De vorige week schreef ik over de V ereeniging tot verbetering van vrouwenkleeding en haar plan eigen naaischolen op te richten en eigen naai sters te vormen. Haar doel is de vrouwenklee ding doelmatiger en mooier te maken. Maar er is nog een [andere kant aan het vraag stuk der vrouwenkleeding: Daarover werd op het Nationaal congres voor kinderbescherming te ’s Gravenhage gehouden gesproken. De vrouw moet zich gezond kleeden, niet al leen ter wille van zich zelf, zooals ook de man dat doen moet, maar vooral ook terwille van het kind. Onze tijd is wel eens, de eeuw van het kind genoemd. En die naam is zeker in zooverre juist, dat we beter dan vroeger zijn gaan inzien, dat we om een lichamelijk en geestelijke gezond menschengeslacht te kweeken moeten beginnen met de levens-voorwaarden, waaronder het kind opgroeit, te verbeteren, dat we om zoo te zeg gen met het begin moeten beginnen. Maar ook om het kind zoo levenskrachtig mogelijk te ma ken, moeten wel al weder bij het begin begin nen. En dan komen we van zelf weer bij de ouders. Want immers de levensvoorwaarden, waaron der het kind zal groot worden, worden in eer sten aanleg bij de geboorte vastgesteld. Van zijn ouders krijgt het kind de lichamelijke en geestelijke gesteldheid voor een groot deel mee, die later misschien te verbeteren, maar nooit geheel te veranderen zijn. Op dit nationaal congres voor kinderbescherming konden we hooren, welk een verwoestenden invloed het al- cohol-gebruik, maar vooral het alcohol-misbruik der ouders op het organisme van het kind uit oefent. Daar mogen we toch werkelijk wel eens ernstig aan denken, wij allemaal. Maar er is daarnaast nog zooveel anders, dat de toekomstige levenskracht onzer kinderen be paalt. Geheel ons doen en laten heeft daarop in zekeren zin invloed. En dit geldt vooral van de vrouw, de toekomstige moeder. Niet alleen haar kleeding, waaraan ook ten behoeve van het kind nog heel wat te verbeteren schijnt, maar ook zoovele harer levensgewoonten scha den de gezondheid en levenskracht harer kin deren. Zij is zich daarvan veelal niet bewust, maar ook, wanneer zij dat wel is, toont zij vaak weinig lust eigen gemak en genoegens op te offeren aan de plichten van haar moederschap. En dat komt wel meestal, omdat zij de heilig heid dier plichten, de heiligheid van het moeder schap zelve niet begrijpt en doorvoelt, ook niet, wanneer het kind opgroeit bijna uitsluitend aan haar zorgen toevertrouwd. De meeste vrouwen denken er zoo weinig aan, dat zij allereerst toe komstige moeders zijn, dat dit haar groote levens werk is kinderen voort te brengen en groot te brengen en dat zij naar de eischen van dien levensplicht haar leven hebben te richten. Want het gaat ermee als met alle levenswerk, men heeft zijn leven zelven voor het welslagen in de bres te stellen. Dat de menschen dat toch wat beter begrepen, dat een ernstig werk den heelen, vollen mensch vraagt, al zijn kracht, al zijn toewijding, al zijn levensernst en dat in het welslagen van dit werk I de beslissing over zijn leven ligt. De opvoeding van kinderen vraagt ook den heelen mensch. Maar niet alle ouders kunnen zich daaraan geheel wijden. Er zijn andere dingen, die hun zorgen en hun toewijding vra gen en zij moeten die opvoeding voor een groot naam van ^Grasmaand” geen eer zal aandoen deel aan anderen overlaten. Is het nu niet van ?aM’e anderen zijn, [anj hebben de veehouders, wegens de koude, welke hun kennis, hun beschaving, hun levens- 6 ernst, de zuiverheid van beschaving, hun willen zijn Er is op het Nationaal congres voor kinder bescherming ook over het onderwijs en de on derwijzers gesproken. Hoe kon het ook anders Deze beiden toch hebben op het kind en zijn innerlijke levens kracht een enormen invloed. Hoe dat onder wijs wel en hoe het niet moet zijn, daarover heeft de directeur van het Rijksopvoedingsge- 1 sticht voor jongens te Alkmaar zeer behar- tigens waardige dingen gezegd, het allen nog niet eens overwegen, dat~ onder wijs en opvoeding zich hebben aan te passen pnvx ft «X 1 i i daarbij te letten is op zijn aanleg en dat men r”-- 1 1. die inwendige levenskracht van 'het kind zoo sterk i u is hier niet naast de ouders zers wat examen-kennis. van de aanleg der kinderen. Zoo alleen zullen we alles gedaan hebben om onze kinderen op te voeden tot levenskrachtige menschen, hen niet alleen bestand te maken voor den strijd om het bestaan, maar ook in staat als jonger geslacht, den levensarbeid van ons over te nemen en beter nog te volbrengen tot heil van de menschheid en het menschen-leven. En dan, staande in dat menschenleven, zul len ze zelf te strijden hebben en te zorgen. Maar ook dan zullen ze nog voort te werken hebben aan hun ontwikkeling en levensvolma- king. Dat voortwerken blijft altijd onze plicht. En daarom ook lijkt mij de openstelling van openbare leeszalen, zooals die nu hier dan daar in den laatsten tijd plaats heeft, zoo toe te juichen. De meesten toch hebben de middelen tot zelfontwikkeling niet binnen hun bereik. Die kunnen ze in die leeszalen vinden, ieder, wat hij noodig heeft om in de door hem gekozen richting verder te gaan. Want dit is het mooie, dat die openbare leeszalen zoo veelzijdig moge lijk trachten te zijn. Op die veelzijdigheid vooral zal, dunkt me, de pas opgerichte sVereeniging” voor openbare Leeszalen”, hebben toe te zien. Er moet materiaal zijn van allerlei gading, wil niet zoo’n leeszaal slechts tot nut zijn voor een deel van het volk. En immers de ware geestesontwikkeling richt zich naar alle zijden en om die ontwikkeling is het toch te doen. Zij sterkt den mensch evenzeer of meer nog dan lichaamsontwikkeling, waarmee men tegen woordig zoo dweept. En waar de regeering tegenwoordig op middelen zint voor eenigen tijd schreef ik daarover nog om het peil der lichaamlijke ontwikkeling te verhoogen, mag ze de geestesontwikkeling wel niet uit het oog verliezen. Zij heeft nog voor iets anders te zorgen, dan voor goede, stevige recruten. Van recruten gesproken, we hebben op het kregen, een Raad van Defensie. officieren in zitten, opper- en vlag-officieren, en dan nog 4 burgerlijke leden. De Raad zal van advies te dienen hebben. Of de 4 niet-militaire heeren op dit advies veel invloed zullen oefenen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD V y ...y, v». “wf O o

Friso nl | 1908 | | pagina 1