E omliggende Gemeenten. voor WORKUM en Bij Uil hr listal een WjmiisBl. Militair Onderricht. voorbereidend militair onderricht in den a. s. winter, zich aan te melden ter Secretarie vóór den 1 Juni a. s. I f hoestbui. Over dit en dat. Officieel Gedeelte. Uit de Kamers. Binnenlandsch Nieuws. ZATERDAG 9 MEI 1908. J NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I middellijn vuviovuiiing, vuil re ui OU1- 4 Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. •j de visschersbevolking Maar bovendien de betere gegevens over De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. komen kan, hoe ze haar eigen kind kan wur gen voor f40. En kalmweg had ze haar man en den dokter verteld, dat het kind in een stuip bezweken was. Nu wordt de zaak door de justitie onderzocht. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten.BERGE. De BURGEMEESTER van WORKUM noodigt uit de jongelingen, die wenschen deel te nemen aan het Vereischte is een leeftijd tusschen 16 en 24 jaren. en hing het op zolder op. Van een overlijdings- fonds kreeg ze toen f 40 en betaalde daarmee de huurschuld. Is het niet verschrikkelijk kuilnetvisscherij pleitten. Allereerst bezat een groot deel onzer visschersbevolking alleen kuilnet- vischtuig, werd nu deze visscherij verboden, dan zou men die visschers verplichten nieuw tuig aan te schaffen, waartoe de meesten niet in staat zouden blijken, zoodat dan een nog sterkere teruggang, dan reeds de laatste jaren te constateeren valt, van moest worden verwacht, nieuwe visscherijwet zou de visscherij verschaffen en men deed dus beter het nog eens een paar jaar aan te zien, zoo meende minister Talma. De bloemen der Koningin. Als de 'Koningin op bezoek is, ontvangt ze vaak heel wat bouqetten. Waar die blijven? Och, ze worden opgeruimd, is de algemeene gedachte. Maar dit is niet juist- Het N. v. d D. heeft uitgezocht, wat er dan wel met die bloemen gebeurt. daarmee, t Is niet enkel de zorg voor je dage- regel worden uitgezonderd” inpfaats lijks brood, die ze je bezorgen. keerd.” Daar heb je nu een minister. Dat is toch een benijdenswaardig man, zou men zoo zeggen. Hij heeft heel wat in de melk te brokken, mag zoo nu en dan bij de Koningin op visite gaan, in een mooi pakje loopen, als hij er zin in heeft en verdient nog bovendienja, hoeveel weet ik niet precies, ’k Geloof zoo iets van f12.000, in elk geval genoeg om er ook met een groot huishouden fatsoenlijk van rond te komen. En toch, in wat voor misère kan zoo’n minister al niet raken. Dat zie je nou aan minister Bevers. 7.500 000 centen. Do aankoop van het nikkelmateriaal voor den nieuwen stuiver, heeft f 60.SSS-SQt/g ge vorderd, welk bedrag nog met f 500 vermin derd moet worden, wegens van den leverancier geheven boete, omdat herhaaldelijk eene zen ding heeft moeten afgekeurd worden tengevolge van de toegelaten geringe afwijking in het gewicht der plaatjes. Deze muntslag heeft aan den Staat eene bate van f 233 810 verschaft. Tn navolging van Hoorn, Haarlem en Maastricht, heeft ook de kolonel-commandant van 11 de reg. infanterie, in garnizoen te Nij megen en Ede, bepaald, dat er voortaan vóór en na bet eten een oogenblik stilte zal zijn tot gebed en dat niemand, wie ook, eenige hinder of aanstoot mag geven. Deze bepaling is een maand op proef. Een oude reus. Toeristen, die wel eens de Lek bij Gulemborg zijn overgestoken, zullen zich herinneren, dat op den Neerweg een eeuwenoude boom stond. Deze reus was hol en had, van binnen gemeten, een uuuuvi xIX xxvv pyp»v<iixxvu MïauiüU. XZICULeU- gevolge had men in alle huizen waar men gas brandde zwaveldampen. Niemand begreep iets van dit geval, doch men maakte zich Een muize.nslad. Te Zaandam hebben de heeren Jansen en Wassenaar een vernuftig kunstwerk tot stand gebracht, n 1. een muizen wereld. het amendement van de heeren Duymaer van Twist en Hugenholtz, dat een verbod der kuilnet visscherij in deze wet wenschte opgenomen te zien en het amendement van den heer Reijne, die dit verbod eerst over twee jaar in werking wilde doen treden. Zij achtte het zelfs niet noodzakelijk den minister de belofte af te dwin gen, dat in den algemeenen maatregel van bestuur een dergelijk verbod zou worden opge nomen, maar bleek den minister geheel vrij te willen laten, al ging dan ook die vrijheid som mige heeren wat ver. .Ja zij wenschte zelfs de heenwijzing naar een mogelijk later verbod van deze visscherij uit de wet te bannen en verwierp ook het amendement van den heer Borgesius en een paar andere heeren. Dit amendement had nu trouwens niet alleen betrekking op de kuilnetvisscherij. Het had zijn ontstaan te danken aan den wensch der voorstellers de regeling van de kustvisscherij niet geheel aan de regeering over te laten, als nu art. 14 voorschrijft, maar althans enkele aan wijzigingen te geven, waar naar de regeering zich bij de te stellen alge meenen maatregel van bestuur zou hebben te richten. In dien maatregel, zoo wilde het amen dement voorschrijven, zouden betreffende de kustvisscherij bepalingen moeten worden opge nomen nopens het verbod van zekere vischtuigen en aangaande den verkoop en het vervoer daarvan, nopens de op sommige vischsoorten te stellen maat en tot bescherming der kuit. Maar, als gezegd, de Kamer wilde de regeering geheel vrij laten. Zij voelde zich blijkbaar op glad ijs en liet het dus maar liever over. De regeering moest dan maar zien, dat ze er genoeg van te weten kwam om later de noodige regelen l te stellen. Zij zou dan, naar minister Talma meende, ook zoo noodige andere regelingen, b.v. een visscherij-vertegenwoordiging kunnen in voeren. Nadat men zich zoo van de kustvisscherij had afgemaakt, kwam de binnen visscherij aan de beurt. Maar met de regeling daarvan is men nog niet bijster opgeschoten. Tegen een paar bepalingen bleek men echter nogal bezwaar te hebben, n.l. forr/vn rliz» ttmll-o rvrxlr w'aaï» Linf r»iAf Van hoeveel misdaden hengel in de hand een akte verplichtend stelt en tegen die andere, die bepaalt, dat voortaan slechts in die Staatswateren met één hengel in de hand zonder vergunning zou mogen gevischt worden, die bij algemeenen maatregel van be sturen zou worden aangewezen. Deze bepalingen, in overeen stemming met het rechtsbewustzijn van ons volk. En andere heeren bleken het daarin met hem eens. Het ziet er, zou men zoo zeggen, in onze wereld nog zoo kwaad niet uit. Om ons heen tenminste schijnt er aan niets gebrek. En wan neer men maar geld heeft om te koopen, kan men alles krijgen wat zijn hart begeert uit den overvloed, die rondom ons opgestapeld ligt. Toch moet deze overvloed slechts schijn zijn. Een Fransch tijdschrift heeft ons dat althans voorgerekend en onzen nood in sprekende cij fers ons voor oogen gesteld. Zoo heeft het uit gerekend, dat een mensch aan brood, meelspijzen enz. ongeveer 200 Kg. per jaar noodig heeft, wat voor het geheele menschdom 300 milliard Kg. per jaar zou vereischen, en dat b.v. in 1907 de geheele graanvoortbrenging van de wereld 87 milliard Kg. heeft bedragen. We zouden dus ongeveer 213 milliard Kg. graan in één jaar te kort komen. Dat is geen kleinigheid, wat Met andere voedingsmiddelen moet het al niet beter staan. Aan suiker zou j de geheele menschheid 75 milliard Kg. per jaar noodig hebben, terwijl er maar 12 milliard Kg. wordt voorgebracht. Om zich behoorlijk te kleeden zou het menschdom per jaar 10 milliard Kg. katoen noodig hebben en het krijgt maar zoowat 4 milliard tot zijn beschikking, zoodat meer dan de helft der menschheid Dat ziet er allemaal bedenkelijk uit, niet En het is wel geschikt om ons een schrik aan te jagen en beducht te maken voor de toekomst. Maar bij nader toezien valt het nogal mee. Over een groot deel van de wereld hebben de men- schen maar bitter weinig behoefte aan kleeren en nog minder aan katoen, zoodat de katoen- voorraad niet over de geheele menschheid be hoeft verdeeld te worden. Evenmin eten alle menschen 50 Kg. suiker in het jaar of 200 Kg. graan. Er zijn streken in Afrika, Azië, Australië, Amerika en ook nog in Europa, waar de men schen zoo kieskeurig niet op hun voeding zijn of kunnen zijn, en andere, waar men bij voor keur vleesch of visch of iets anders eet. Dan zijn er niet in bepaalde streken, maar overal om ons heen menschen, die mogen toekijken, terwijl anderen zich te goed doen. Dat zijn eigenlijk nog wel de ongelukkigsten. Die zien den rondom opgestapelden overvloed, kennen de behoefte aan allerlei levensbenoodigdheden, maar moeten hun vingers thuishouden en hun honger zoo mogelijk zien te vergeten. Zoo leven er duizenden, ja miilioenen, bij ons en naast ons. Is het wonder, dat zij nu en dan roerig worden en gaan morren, dat zij trachten, hoe dan ook, iets mee te krijgen van den over vloed en de weelde en de genietingen van het leven Ieder jaar zien we op den Isten Mei de drom men trekken door de straten onzer groote steden, die met klem een grooter deel van de levens vreugde vragen. Zij eischen wel geen brood of spijs, maar zij vragen iets anders, dat het leven waarde geven kan. Acht uren arbeid acht uren ontspanning, acht uren rust, dat is de leuze, waarmede zij den Isten Meidag vieren. Zij willen tijd voor iets anders nog dan werken en slapen, voor lichamelijke en geestelijke ontspan ning, voor levensgenietingen en levensvreugde. Nu ja, ze hebben het ook niet te gemakkelijk. Laten wij hen ook wat meer gunnen van al wat wij zoo gemakkelijk vaak krijgen. ;s van omge- En daar bleek de Kamer niets op tegen te hebben. Van het voorstel des heeren Van der Zwaag om te bepalen, dat het visschen metéén hengel vrij zou zijn in alle water, zoo openbaar als ander, wanneer de rechthebbende dat niet uitdrukkelijk verboden had, bleek zij daarentegen niet gediend. Over de meeste andere bepalingen werd men het vrij gemakkelijk eens. Voortaan zullen groote vischakten, rechtgevende tot het visschen met alle geoorloofde vischtuig en kleine vischakten rechtgevende tot het fUU vxvz een door verricht. Volgens jde moeder van Marietje,” was de tweede vader van het kind zeer liefderijk voor zijn stiefdochtertje, maar is dit een moeilijk te besturen, vreemd kind. Zoo had het de gewoonte, om te allen tijd en ontijd sensatie- romans en dergelijke te lezen, en stond het telkens te kijken voor een sigarenwinkel, waar platen omtrent zelfmoord, moord, diefstal enz., Telkens na de aankomst op Het Loo neemt de tuinman de bouquetten en andere bloem stukken in ontvangst, wijl hij van H. M. in opdracht heeft daarvoor nauwlettend zorg te I dragen Eiken morgen worden de nog goed gebleven bloemen afgesneden, op vaasjes ge zet en in de verschillende kamers geplaatst. Dit wordt herhaald, totdat de planten alle ge heel uitgebloeid zijn, zoodat de Koningin deze bewijzen van genegenheid en hulde nog lang dagelijks kan zien. En de Kamer liet zich gezeggen. Zij verwierp De heeren der Tweede Kamer zijn tijdens hun Paaschvacantie .blijkbaar nog niet veel wijzer geworden omtrent het al of niet wensche- lijke van de kuilnetvisscherij. Wel hebben zij deze visscherij nog niet willen verbieden, maar zij hebben het er evenmin voor opgenomen. Zij erkenden ootmoedig ookminister Talrna deed dat dat zij er niet genoeg van wisten en er geen autoriteiten waren, op wier eenstemmig advies zij het durfden wagen. Op de visschers zelven, dat bleek, kon men heelemaal niet afgaan. De heer Tydeman toonde nog aan hoe Bunschoten visschers zoowel adressen voor als tegen de kuilnetvisscherij hadden geteekend. En waar men nu in twijfel was, waren er twee redenen, die voor het laten voortbestaan der dingen gehad dan over de visscherij. De minister I 1 naar aanleiding vraag van den heer van Asch van Wijck verklaringen afgelegd over het Noordzee-verdrag, dat, naar hij meende, het wantrouwen tusschen de verschillende mogendheden had weggenomen den politieken dampkring had gezuiverd en de vrede om de Noordzee bevestigd. En zijn collega van binnenlandsche zaken heeft den heer Schaper te woord gestaan over de Zaandamsche belas- tingverordening en den heer De Klerk gerust gesteld omtrent het lot van hen, die een bezol digd ambt hadden bekleed bij de opgeheven schutterijen. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Maar niet allemaal krijgen we dat gemak kelijk. Er zijn er wel, en velen, die niet be- hooren tot de betoogers van den 1 sten Mei, noch tot hun klasse, en die het toch even goed zwaar hebben, zwaarder misschien. Er wordt door velen uit de kleine en ook uit de meer gegoede burgerij een voordurende strijd gestre den om op de been te blijven. Die velen wer ken ook van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat, I maar ze komen niet verder. Ze houden het hoofd boven, even maar, boven den aandrin- genden vloed van het leven en overal zien ze om naar steun. Telkens en telkens op nieuw moeten ze zoeken naar middelen, die hen op de been houden, wanneer de golf slag van het leven te zwaar wordt. En war voor middelen zijn dat vaak We weten het allemaal wel, hoe onder deze strijdenden, deze worstelenden om boven te blijven, de woeker aars hun talrijke slachtoffers helpen. In hun angst grijpen ze naar elk middel, dat hen oogen- blikkelijk steunen kan, zonder te bedenken, dat juist het aanvaarden van velerlei hulp den strijd voor hen steeds zwaarder maakt. Och, ze moeten vaak die hulp wel aanvaarden, wil len ze staande blijven, want andere hulp kun nen ze niet krijgen. Ze moeten gelden leenen tegen 15 of 20 percent, omdat ze geen ander geld krijgen kunnen. En daarom lijkt mij wel de eerste taak van de Nationale Vereeniging tot bestrijding van den woeker, het zorgen voor crediet-instellingen, waar de kleine man tegen behoorlijke rente, geld kan opnemen in tijden van nood. Die vereeniging wil thans overal plaatselijke comité’s oprichten en zij noodigt daartoe allen, die willen meewerken om het kwaad van den woeker te bestrijden, uit, hun naamkaartje te zenden aan den Secretaris, Groot- hertoginnelaan 121, Den Haag. Maar op welke wijze nu denkt zij dien woeker te bestrijden? Want aan een bestrijding van den woeker en de woekeraars zonder meer hebben we niets. Dat zou alleen negatief werk wezen. Hoe ongelukkig het ook is, er zijn nu eenmaal I menschen, die telkens geld van anderen noodig hebben zonder den waarborg voor de terugbe- taling te kunnen geven, die groote banken ver- Ji langen. En zoo lang er voor die menschen geen gelegenheden zijn, waar zij billijk terecht kunnen, zullen ze zich tot woekeraars moeten wenden, die bijna altijd bereid zijn geld te le veren, maar zich dan ook tegen mogelijke ver liezen voorshands dekken door een buitensporig hooge rente. Want geld geven uitsluitend met de bedoeling zijn medemensch te helpen, dat doet wel haast niemand. Op dat punt heeft de Christelijke naastenliefde zich nog niet bijzonder sterk ontwikkeld. Alles goed en wel, zoo schijnt ze maar al te dikwijls te redeneeren, maar van mijn geld afblijven alsjeblieft. Och, dat geld, het heeft al wat ellende ge- tegen die welke ook voor het visschen met één Q P dö ~WOEUlcl X7z-» U aaz.aa! z. zl z» z-1 z» v» L z» »-» wr»l TV» /Ja U» v» rl z»/»v» r» L 4 r /»»•»»-»! z» L 4 /»■»-» z-1 rr4/"»14' is de neiging naar of het gebrek aan geld niet de oorzaak. Lazen we niet dezer dagen van een geval van kindermoord, gepleegd inDecem-> ber 1906 en eerst thans door de Delftsche politie ontdekt. Een vrouw had met haar man onaan genaamheden gehad over schuld aan woning- huur meende de heer Schaper, waren niet i Toen haar man niet thuis was, haalde ~x--x -- zij haar kind van 16 maanden uit de wieg fonds kreeg ze toen f40 en betaalde daarmee U L.L J.J. Is het niet verschrikkelijk Men begrijpt niet, hoe een moeder daartoe .mnn I» r» L»r»/-» rrz» linnii mz/Aii I-t va zl I-ztva ti'Hï» Ook de linten, welke daaraan bevestigd zijn worden alle zorgvuldig bewaard. Mond- en Klauwzeer. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goed gevonden te bepalen, dat. met ingang van 6 Mei 1908, in de ministerieels beschikking van 21 October 1907, gewijzigd bij die van 17 Februari 1908, waarbij verboden werd het vervoeren van herkauwende dieren en var kens uit het overige gedeelte des rijks naar een kring, omvattende: 1. Noord-Brabant 2. Gelderland; 3 de eilanden Goedereede, Overflakkee en Tiengemeten4. de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling; 5. Zeeland; 6. Friesland; 7. Overijsel; 8. Groningen; 9 Drente; 10. Limburg; a de sub 3 voorkomende woorden worden vervangen door »de eilanden Goedereede, Overflakkee en Tiengemeten, alsmede de ge meenten Asperen en Ileukelum” b. de sub 4 voorkomende woorden worden vervangen door »de eilanden Texel, Vlieland, Terschelling en Urk. Premieverhooging Rijksverzekeringsbank. De Rijksverzekeringsbank kan niet uit, en dat wel voornamelijk doordien de premiën en gevarenklassen te laag waren gesteld. Bij Kon. Besluit is dit nu veranderd. Er zijn vijf nieuwe gevarenklassen ingesteld, met een maximum percentage van premie heffing, van f 0 324 per f 1 loon. De indeeling van het smedenbedrijf is te vens herzien. Thans zal meer moeten wor den betaald voor smederijen, zonder kracht- werktuig f 12.25 per duizend gulden of 108% meer, en met kracht werktuig f 10.36 per duizend gulden of 55% meer. Werkzaamheden Rijks-Munt. Uit het jaarverslag betreffende de werkzaamheden aan de Rijks-Munt te Utrecht blijkt, dat 47.6 millioen stukken zijn geslagen, ter nominale waarde van f 7 493.000, die afgeleverd wer den in de navolgende soortenA. voor Neder land 4 600.000 guldens; 6 millioen stuivers 4.300 000 centen; B. voor Ned.-Indië 500 000 guldens 3.300.000 halve guldens 4 400 000 kwartguldens; 14 millioen 1/10 guldens3 millioen twee en een halve cents-stukken, en j a -iwi nriii Maar de Kamer heeft het over nog andere van buitenlandsche zaken heeft van een poging tot zelfmoord door verdrinking, een dertien-jarig meisje te Amsterdam 1 <ht ongerust en sloot de gasmeters af. Heden hoopt de fabriek weer zuiver gas te leveren. Heel Nijmegen leed eergisteravond aan een

Friso nl | 1908 | | pagina 1