WORKUM en omliggende Gemeenten. voor Over dit en dat. L ZATERDAG 16 MEI 1908. No. 20. Binnenlandsch Nieuws. Uit de Kamers. n 34ste Jaargang je ve geldig zijnde en om jer ige Het katho- viis ine En dankadres ver- >r al at rs te e- te ime tige ;an, torn •are je she de ten hij te n le ts 5t u- er e- ping lijk dan Zulk en een Kuyper van gaan om een De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. eeniging tot bevordering der zeevisscherij aan den toestand een einde gemaakt. Zij stelde voor een garantiefonds te vormen om gedurende een maand den vischhandelaren 1/2 procent korting van de koopsom, die ze nu niet meer van het rijk kregen, te vergoeden. Dat gebeurde. En zoo is de staking althans voor een maand opgeheven. zoo’n rechthebbende zijn visch niet bij destaart het haar lust, het hielp niet. er niet van weten. De openbare wateren moesten gedeeltelijk gesloten worden. «Nou goed dan”, scheen de heer Schaper te antwoorden, «maar laat dan tenminste alle openbare wateren vrij, behalve die, die uitdrukkelijk bij bestuursmaat regel worden uitgezonderd inplaats van omge keerd.” En daar bleek de Kamer niets op tegen te hebben. Van het voorstel des heeren Van dei’ Zwaag om te bepalen, dat het visschen met één hengel vrij zou zijn m alle water, zoo openbaar j als nnder, wanneer de rechthebbende dat niet uitdrukkelijk verboden had, bleek zij daarentegen De heer Schaper heeft toch wil gehad van de moeite, die hij zich gegeven heeft om het ongeluk van het hoofd des heeren hengelaars af te wenden. Het lukte hem wel niet alle onheil te weren, ze gaan er op achteruit, de hengelaars met deze nieuwe wet. Maar zij mogen toch den heer Schaper reeds dankbaar zijn voor wat hij bereikte. Zij zullen namelijk, zoolang ze met één hengel visschen, zich geen akte hoeven aan te schaffen en zij zullen zelfs ook dit wist de heer Schaper te beweren die hengel een oogenblik uit de hand mogen leggen en naast zich neerleggen. Zoodra ze echter meer hengels hanteeren moeten ze van een akte voorzien zijn. Maar die akte kost niet duur en geldt voor hun leven. Alleen moeten ze haar ieder jaar door den burgemeester laten afstempelen. De heer van der Zwaag vond dit nog een heele last, maai de Kamer bleek het bizonder lastige er niet van te begrijpen. Of meende ze, dat men dien last maar voor zijn visschersbedrijf moest overhebben Maar de heer Schaper wist nog meer voordeel te behalen in zijn strijd voor de hengelaars. Het oorspronkelijk ontwerp bepaalde, dat er alleen in die openbare wateren zou mogen gehengeld worden, die bij afzonderlijken maatregel van bestuur waren aangewezen. Ook dit weer achtte de heer Schaper een aanslag op de vrijheid, die de wet gehaat zou maken. Tot nu stonden alle openbare wateren voor hengelaars open. Laat dit, zoo vroeg hij, althans voor hengelaars met één hengel zoo blijven. Maar dat ging de heeren te ver. De rechthebbende op het vischrechtzou zoo beweerden de heeren Tydeman en Talma er eerder toe komen door vischpoting, systematische vischcultuur enz. zijn water vischrijker te maken, als hij geen gevaar meer liep, dat water door de eersten den besten afgevischt te zien. Of de hengel vrij zou zijn in alle water, zoo openbaar - niet gediend. Over de meeste andere bepalingen I werd men het vrij gemakkelijk eens. Voortaan zullen groote vischakten, rechtgevende tot het visschen met alle geoorloofde vischtuig i en kleine vischakten rechtgevende tot het j van 1 Juli tot 30 Juni ~J en f 1 kosten, terwijl ze van zegelrecht vrij zullen zijn. Er zullen in een algemeenen maatregel van bestuur voorschriften worden gegeven omtrent vischtijd, vischafmeting, vischtuigen en allerlei meer. Er zal een college voor de vischerijen, een adviseerend lichaam van 21 leden worden opgericht. En het rijk zal verdeeld worden in visscherij-districten, met in specteurs aan het hoofd. Maar over de strafbepalingen raakten de heeren weer uitvoeriger aan ’t redekavelen. In deze wordt het opzettelijk inbreuk maken op eens anders vischrecht niet meer als overtreding, maar als misdrijf beschouwd, waarvoor de bedrijver zelfs een gevangenisstraf van 6 weken zal kunnen oploopen. Dit nu was sommigen te kras, vooral ten opzichte van het visschen met ééu hengel in de hand. Iemand de doos in te duwen, omdat hij even een hengel in eens anders vischwater legt en één enkel vischje kaapt, dat leek toch wel wat heel erg. En de heer Regout stelde daarom voor althans voor deze vorm van aanranding van eens anders vischrecht een uitzondering te maken. En de minister scheen daar wel ooren naar te hebben. Maar de Kamer had zich nog met een andere visscherij-aangelegenheid bezig te houden. De heer Passtool'S had over de IJmuider afslag- kwestie een paar vragen te doen. Hij werd door den minister gerust gesteld. Er was geen plan de retributie voor den vischafslag nog meer te verhoogen, de belanghebbende corporaties werden reeds nu gehoord over de met betrekking tot de visschershaven te nemen maatregelen en dat zou dus in ’t vervolg ook geschieden en klachten omtrent ondoelmatigheid van rijksin- richtingen werden steeds onderzocht. Ur. Kuyper weer minister? i lieke Huisgezin schrijft Toen heeft de afdeeling IJmuiden van de Ver- »De Standaard had dezer dagen verzekerd, ,i„„ jaf., wjnt rechts het bij de verkiezingen van het volgend jaar, het tegenwoordige ministerie natuurlijk aanblijft. En als geen nader betoog behoevend, voeg de zij er bij, «dat zelfs de toetreding van een nieuw minister niet noodzakehjk het aftreden van een der tegenwoordige na zich zou slepen”, z De Arh. Crtdie nadere opheldering niet overbodig oordeelt vraagt, of soms de droom van een Nederlandsch Kanselierschap voor ver wezenlijking vatbaar wordt geacht. Wij gelooven, dat de Arnh. Crt. het te ver gaat zoeken. De Standaard doelt blijkbaar op de schep- van een nieuw departement, vermoede- een departement van Onderwijs. een departement ware geen weelde, bekwamer titularis daarvoor dan dr. zou bezwaarlijk zijn aan te wijzen. In dezen gedachtengang zou mr. Heems kerk minister van Binnenlandsche Zaken blijven en dr. Kuyper minister van Onderwijs worden Van rechts zou hiertegen, gelooven wij, geen bezwaar kunnen bestaan en dr. Kuyper zou gelegenheid hebben, ons land een nieuwe onderwijswetgeving te schenken.” Vijf veehouders te Oldemarkt, die wegens overtreding der wet op het mond- en klauw zeer tot boete en verbeurdverklaring van het vee waren veroordeeld hadden van dit vonnis gratie gevraagd. Thans is hun bericht, dat de boeten blijven gehandhaafd, doch dat ze de verbeurdverklaring kunnen afkoopen met f 5 tot f 50. Drie knapen te Winschoten, leden wie weet welken jong-politiekenbond, rond bij alle hengelaars in den omtrek, handteekeningen te verzamelen onder aan het Kamerlid Schaper. Ook het Hof te Amsterdam heeft oordeeld den veehouder te Woerden, die den burgemeester op straat kennis gaf van ’t uit mond- en klauwzeer onder zijn weigerde dit ter secretarie te De man kreeg f 15 boete. Onder dit op- waarvan zij dan thuis uitvoerig yer- Ja, daaraan hebben de Belgen we) gelijk, het is niet louter voor zijn pleizier, dat men koloniën heeft. Men beleeft er ook heel wat verdriet van. En het is geen wonder, dat de tegenstanders van de overneming van den Kongo door België, nu er in de Belgische Kamer over onderhandeld wordt, op dat verdriet het volle licht laten vallen. Zij hebben daarbij de voor beelden maar voor ’t grijpen. De Engelschen hebben bijna altijd hier of daar in hun koloniën te vechten. DeFranschen hebben het nu pas in Indo-China weer met op standelingen te doen gekregen, de Duitschers hebben pas met opoffering van veel geld en moeite de rust in Zuidwest-Afrika hersteld en wijNu, in ons Indië hebben de Bel gische tegenstanders een prachtige illustratie, dat koloniën geld kunnen kosten, veel geld. Hoe lang hebben we nu in Atjeh al gevochten Meer dan 25 jaar zeker, hoeveel precies weet ik op ’t oogenblik niet, men raakt er den tel bij kwijt. En als al dat vechten nog maar hielp! Och, laat ons maar eerlijk zijn. Wij allen gelooven, dat de Atjeh-oorlog ons en misschien onze kinderen nog wel overleven zal. We zijn eraan gewoon geraakt, letten er eigenlijk heele- maal niet meer op. Op den duur gaat overal de aardigheid af, ook van ’t oorlogvoeren. We weten, dat er gevochten wordt, nu eens erger dan eens minder. En voor de restJa, dat moeten de heeren maar weten. Maar de heeren blijken het ook niet altijd te weten. Nu eens probeeren ze dit, dan dat stelsel. Tegenwoordig zijn ze met het stelsel- Van Heutsz bezig. Of het voldoet In de Tweede Kamer konden we lang geleden hooren, dat de ingenomenheid ermee bij sommigen niet bijster was. Maar generaal Van Heutsz is tegen woordig gouverneur-generaal van Indië en dus Wij, leeken, kunnen ons over het voor en tegen van zoo’n stelsel trouwens maar moei lijk een idee vormen. Maar waarover we ons wel een idee kunnen vormen, dat is, dat de rust in Atjeh al evenmin onder het tegenwoordig stelsel, als onder een vroeger verzekerd schijnt. Of zou het misschien liggen aan den persoon, die den laatsten tijd het stelsel had uit te voe ren We zullen zien. Gouverneur Van Daalen is heengegaan en gouverneur Swart in zijn plaats ge komen, nadat de gouverneur-generaal zelf den boel in Atjeh geïnspecteerd had. Maar men kan het ons niet kwalijk nemen, dat we van die persoonsveran- Och, het gaat in het leven niet anders. We werken en tobben om er boven op te komen, op den top, en als we er bijna denken te zijn, dan raakt er weer wat aarde los of een steentje en de groote steen, dien we te wentelen hebben, valt naar beneden, zoo vlug, dat we hem met loopen niet bijhouden kunnen. Dan mogen we van geluk spreken, als hij halverwege blijft liggen, tegengehouden door een struik of een worteltak of wat dan ook. Meestal moeten we hem weer onder aan den berg gaan zoeken en van voren af aan beginnen. Dat is het menschenleven. O. niet altijd! Er zijn er, die gelukkigen, die naar boven schijnen te wandelen, luchtigjes, vluchtigjes, en er nog een deuntje bij fluiten. Als ze boven zijn, staan ze zelf verbaasd en kijken verwonderd naar al die tobbers. Maar dezulken zijn te tellen. Voor verreweg de meer derheid blijft het waar«en de meeste van die is moeite en verdriet”. Moeilijkheden, de een heeft ze hier-, een ander daarmee, ’t Is niet enkel de zorg voor je dage lijks brood, die ze je bezorgen. Daar heb je nu een minister. Dat is toch een benijdenswaardig man, zou men zoo zeggen. Hij heeft heel wat in de melk te brokken, mag zoo nu en dan bij de Koningin op visite gaan, in een mooi pakje loopen, als hij er zin in heeft en verdient nog bovendienja, hoeveel weet ik niet precies, ’k Geloof zoo iets van f 12.000, in elk geval genoeg om er ook met een groot huishouden fatsoenlijk van rond te komen. En toch, in wat voor misère kan zoo’n minister al niet raken. Dat zie je nou aan minister Bevers. Een muize.nstad. Te Zaandam hebben stond het de heeren Jansen en Wassenaar eon vernuftig kunstwerk tot stand gebracht, n 1. een muizen- nummer van ae in den aanvang bui-. ten as- fende den vischafslag te IJmuiden heeft hem eerst de vischhandelaars, toen ook de IJmuidensche telkens slechts f2,50 arbeiders, en per slot, naar het schijnt ook nog de -1— reeders op den hals gehaald. In figuurlijken zin 1 natuurlijk. Al die menschen aan zijn hals te hebben hangen, zou zelfs Voor een man als minister Bevers te kras worden. Wat ze tegen die wijziging hebben De korting, die tot nu toe de vischhandelaren op de koopsom van het rijk genoten, is verlaagd. Dat was den heeren niet naar den zin en ze besloten te staken. Staken Ja, dat begrip is al diep ingedrongen in ons maatschappelijk leven. Onwillekeurig denkt men bij het woord altijd aan woeste arbeidersgezichten en gebalde vuisten, aan rumoerige optochten en politie en ingeslagen ruiten. Maar dat is lang uit den tijd. Tegen woordig staakt iedereen, als hij zijn zin niet krijgen kan. En dat hebben ook de vischhande laars van IJmuiden gedaan. Zij kochten geen visch meer. Het resultaat was, dat de reeders er mee bleven zitten, maar bovendien dat een 50 arbeiders, die in het visscherij-bedrijf een dagelijksch werk vonden, werkeloos en dus ook broodeloos stonden. Die laatsten hebben toen een adres aan den minister en de Koningin ge richt, met het verzoek op de een of andere wijze aan den tegenwoordigen toestand een eind te maken. Hoe, dat moest de minister maar weten. Nu dat is gemakkelijk gezegd, maar als de minister het ook niet weet. De reeders stelden voor d» reglementswijziging nog 3 maanden op te schorten, opdat belang hebbenden zich daarover zouden beraden. Dat leek nog zoo gek niet. Tijd gewonnen is veel gewonnen. En misschien, dat dan reeders en vischhandelaars het eens worden en de eersten ook een deel van het bedrag, dat nu minder aan korting wordt uitgekeerd, voor hun rekening willen nemen, gelijk de vischhandelaars dat ver langen. Want de een of andere maatregel leek noodzakelijk. De vischhandel te IJmuiden dreigde te verloopen en het gebrek stond al aan de deur van vele arbeidersgezinnen. Maar de minister scheen er niet veel zin aan te hebben. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. iets van dit geval, doch men maakto zich ongerust en sloot de gasmeters af. Heden hoopt de fabriek weer zuiver gas te leveren. Heel Nijmegen leed eergisteravond aan-een I hoestbui. gewoonte, om te allen tijd en ontijd sensatie- romans en dergelijke te lezen, en j telkens te kijken voor een sigarenwinkel, waar I platen omtrent zelfmoord, moord, diefstal enz., wereld. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Een simpele wijziging van het reglement betref- visschen, met één daarin genoemd vischtuig. hingen, telde. Den Donderdag van de poging tot zelfmoord was het meisje twee uur weggeblev§n voor een boodschap, die een kwartier vereischte. Bij terugkomst daarover beknord, gaf zij een brutaal antwoord, ontving toen een klap en verkoos daarop niet te eten. De stiefvader merkte toen op, «dat ze er niet van dood zou gaan, als ze eens zonder eten naar bed ging, en dat ze zich maar moest uitkleeden Het kind ging daarop van tafel, verschool zich in de keuken, kreeg daar nog een beris ping van de schoonmaakster, gaf weer een brutaal antwoord, liep stil de straat op, en volbracht de treurige daad. De moeder vraagt, of geen onderwijzer haar raad kan geven omtrent de wijze van opvoeding van zulk een moeilijk kind, dat door bestraffing nog maar balsturiger wordt. Ten slotte vraagt de schrijfster het «Nieuws” en andere bladen, die het bericht overnamen, ook deze gedeeltelijke tegenspraak te willen plaatsen. In 1884 deed een Groninger firma per briefkaart een bestelling aan een fabrikant te Rotterdam Nu, den 10 Mei 1908, dus 24 jaar later, kreeg de firma die zelfde brief kaart terug met de vermelding, dat de ge adresseerde fabrikant niet meer te Rotterdam woont, maar naar Amerika is vertrokken. Bijna een kwart eeuw heeft dus de briefkaart te Rotterdam gelegen. Woensdag had in het Paleis van Ju stitie te Amsterdam de vergadering van schuld- eischers de firma N. V.,- voorheen Bensdorp en Co plaats. Ter vergadering was gedepo neerd do volledige lijst van crediteuren in ge noemd vennootschap, alsmede de totaal-staat van baten en schulden per 31 Maart 1908. De staat wijst een totaal van f 5,042,094 aan baten en van f 4,134 130 aan schulden aan, dus een schijnbaar overschot van ruim f 900,000 aangevende. Eenige posten van het actief vertegenwoordigen geen werkelijke waarde en komen niet in aanmerking bij de berekenin gen van dé waarde der baten. De hoofdposten van dien aard op den staat zijn Reclame valuta met inventaris f 250,000, Goodwill f 850,000, terwijl gebouwen en machinerieën met f 1,302 200 in den staat voorkomen, zonder een taxatie der werkelijke waarde door deskundigen Niemand verklaarde zich tegen het ver- leenen van surséance van betaling. De Rechtbank zal Vrijdag a s uitspraak doen. Terwijl ze ter aanneming als nieuwe lidmaten der Hervormde Kerk bij den predi kant in de pastorie waren. ontrolde een dienst bode te Eldrik gemt. Keppel, een vriendin een portemonnaie. De aanneming werd toen opgeschort, om te zien hoe de dienstbode zich de eerste twee maanden zou gedragen, ’t Ging een week of wat goed, maar de brutale dievegge heeft niet den vollen tijd de handen thuis kunnen houden. Dezer dagen werd ze betrapt op het stelen van f 20 uit den koffer van den knecht. Plotselinge waanzin. De Gelderlander meldt«Zondagmorgen juist midden onder de vroegmis werden de geloovigen te Zeve- naar opgeschrikt door een hevig gebons op de kerkdeuren gevolgd door een vreeselijk geschreeuw. Een en ander werd veroorzaakt door onzen burgemeester, A. Baron van Hu- genpoth tot Aerdt, die in een vlaag van waan zin, in ambtsgewaad gekleed, den volke kond wilde doen, dat allen Roomsch moesten wor den Met veel moeite maakte men zich van den ongelukkige meester en bracht hem per auto naar ’t St. Efisabethsgesticht te Arnhem. Overspanning van zenuwen schijnt oorzaak te zijn. Woensdagavond is door het niet tijdig af- 1 sluiten van een gebroken gasbuis aan de gas- fabriek te Nijmegen lucht in een der zuiver- schrift ontving Het Volk van »de moeder van sluiten van een gebroken gasbuis I n TA »t t ZA I r In XiiTYlOO'ATl in kisten gekomen. Daardoor ontwikkelde zich kooloxyde en zwavelkoolstof, die in den gas houder en in het pijpennet kwamen. Dienten gevolge had men in alle huizen waar men heer Schaper daar al tegen aanvoerde dat ook j .„J. „y breken van vast kan houden en ze toch zwemt waarheen I veestapel en De Kamer wou te herhalen. Kinderleed of onderleed? Marietje” een uitvoerig stuk, terweerlegging van de voorstelling, omtrent de oorzaken van een poging tot zelfmoord door verdrinking, I door een dertienjarig meisje te Amsterdam gas brandde zwaveldampen. Niemand begreep verricht. Volgens «de moeder van Marietje,” was de I tweede vader van het kind zeer liefderijk voor j zijn stiefdochtertje, maar is dit een moeilijk te besturen, vreemd kind. Zoo had het de NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD .11' 8.... i L?” n.” ir 11..L O*’****W*AV, O o dering maar weinig heil verwachten. We hebben I dat al zoo vaak zien vertoonen, ’t lijkt ons, oninge- wijden, wel eens, of men telkens, wanneer de boel in ’t honderd loopt, maar weer eens met een ander gaat probeeren. Ik wil nu niet zeggen, dat dit f nu het geval is. Werkelijk, ik weet er evenmin wat van als gij en oordeel naar wat ons zoo nu en dan ter oore komt. En dan is het wel op merkelijk, dat er al weer een ander gouverneur ten tooneele verschijnt, nu we allerlei ontmoe digend nieuws uit Atjeh te hooren hebben ge kregen en pas zijn opgeschrokken door een inval van Atjehers in een gebied dat daarvan wel voor goed bevrijd scheen en nu de smokkelhandel in wapenen op de kust van Atjeh weer zoo schijnt toegenomen, dat het noodig bleek nog twee oorlogsschepen erheen te zenden. Gaan we dan nooit vooruit, ’t Lijkt soms wel eens Sisyphus- arbeid dien we daarin in Atjeh hebben. Telkens, wanneer Sisyphus den steen, dien hij naar boven had te brengen, vlak bij den top van den berg had, rolde hij weer naar beneden en kon hij van nieuws af beginnen. Dat is wel om je geduld er bij te verliezen. En toch moeten we geduld hebben, ’t Kan nog zoo lang duren. Wij weten het niet, de heeren weten het niet, niemand weet het. We moeten den steen maar naar boven blijven wentelen. Misschien, dat we hem nu eindelijk eens werkelijk óp den top krijgen. tt -T. ...J en r YY UI V Ullkl lö UUU1 RUI 1 LJ.GL- ruin V <111 Z/Vltz lUUlUul V <111 1

Friso nl | 1908 | | pagina 1