v«or W0I1KIJ1 en omliggende Gemeenten. I Over dit en dat. L ZATERDAG 23 MEI 1908. No. 21. Binnenlandsch Nieuws. Uit de Kamers. 34ste Jaargang. Een nummer van de in den I In Noord-Holland mond en klauw- weer een Een I 3 r n g V]t, t georacht, Dit blad verschijnt des Zaterdags en Lost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. I beert er op deze, die weer op een andere manier zx zx vx 4- zx zx wx "Mzx 4- zx 11 zx vvx zx vx zx xxzxxx rz 11 vx ZY/X 1 11 I De een is Is de manier Men schrijft uit ApeldoornIn tegen woordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik en eenige heeren ron van Dinsdagmiddag weder een groote uitgestrekt heid heidegrond, gelegen tusschen Wiessel en Elspeet afgebrand. Wanneer ook deze grond weldra bewerkt en bepoot zal zijn, dan zal deze geheele streek binnen afzienbaren tijd vroeger een dorre vlakte, herschapen zijn in lommerrijke bos weg van Apeldoorn de bosschen zal aanvang bui- De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. houdende met de mogelijkheid eener spoedige naasting, voor de toekomst nuttige maatregelen achterwege laten. Na deze spoorweggeschiedenis kregen de heeren Indische geschiedenis te hooren. De heer van Deventer informeerde naar het verband tusschen het door den Gouverneur-generaal van Indië in het vorig jaar op Atjeh ingestelde onderzoek en het onderzoek van den Atjehschen gouverneur. Dat verband bestond verzekerde de minister. De uitoefening van het burgerlijk bestuur door gouverneur van Daalen was den Gouverneur-generaal niet naar den zin geweest. Van Indië ging men op de posterijen over. Het post-contract met de stoomvaartmaatschap pijen «Nederland” en «Rotterdamsche Lloyd” voor het overbrengen der Indische mails moest goedgekeurd worden. En dat is ook gebeurd, al was het maar net op ’t kantje af. Verschillende leden leek een uitgave daarvoor van ongeveer 6 ton veel te hoog. Dat had ijse lijk veel van een subsidie en bloeiende maat schappijen, als deze beide, die 9 eh 10 procent dividend uitkeerden, had allerminst een subsidie uit de zakken der belasting betalers noodig. Maar het' belang van een stoomvaartlijn onder eigen vlag leek den ineesten toch het zwaarst te wegen. Met 4 stemmen meerderheid ging het ontwerp er door. Met het ontwerp tot goedkeuring van het tusschen Nederland en Brazilië gesloten verdrag, strekkende tot regeling der grens tusschen Bra zilië en Suriname ging het gemakkelijker. Dit werd na eenige opmerkingen van den heer Van Karnebeek zonder stemming aangenomen. van ’t gevolg, waaronder Ba- van Zuylen van Nijevelt, jagerrneester II. M. de Koningin in Zuid-Holland, werd I aan te komen. Niet alle manieren zijn gelijk. r. i De een is wat mooier, de ander minder mooi, e a minis r ie ij o g g js manjer een beetje heel vreemd, dan pak- ken ze je op en zetten je in de gevangenis. Maar er zijn nog heel wat methoden, die zoo op ’t kantje af zijn, waar ze je maar moei lijk wat om kunnen maken en die toch een fatsoenlijk mensch maar liever buiten toepassing laat. In het uitvinden van dergelijke methoden is het menschelijk vernuft zeer ver. Een vrouw te Amsterdam heeft er ook weer een ontdekt. Men zou het in ’t algemeen de sollicitatie-me- thode kunnen noemen. De vrouw solliciteert namelijk naar de betrekking van dienstbode, maar met hetzelfde succes kan natuurlijk ook een andere betrekking als koetsier of schoen poetser of boekhouder genomen worden. Wan neer het blijkt, dat mevrouw niet van haar ge diend is, begint ze haar jammerverhaal van armoe en ellende. »Als ze dan maar een paar dagen als noodhulp blijven mag”. Maar ze ziet er weinig appetijtelijk uit en mevrouw die wel een dienstbode noodig heeft dat heeft ze in de courant gelezen, past ook daarvoor. Uit meelij echter en om van ’t mensch af te komen, geeft ze haar wat eten, een paar oude kousen en, als ze erg goedhartig is, misschien nog een kwartje. Deze methode heeft op gewone bedelarij dit voor, dat men de menschen in den waan brengt graag wat te willen verdienen en daarvoor zijn best te doen en dat men ze dus licht bevjeegt te helpen en meer te geven dan de man of vrouw aan de deur krijgt. En waar tegen woordig de advertenties, waarbij een dienstbode wordt gevraagd, nauwelijks te tellen zijn, is het veld van bearbeiding uitgestrekt genoeg en de methode dus ook in dat opzicht niet onvoor- deelig. schen, zoodat dan de naar Elspeet geheel door loopen. Mond- en Klauwzeer. dat geruimen tijd vrij van zeer geweest was, heeft zich thans geval voorgedaan, en wel te Oudendijk, geheel beslag is aangetast. Ook te Naaldwijk (Z -H is in een weide het mond- en klauwzeer uitgebroken. Met zekerheid wordt gemeld, dat de onderafd. der koloniale reserve, thans te Harderwijk gelegerd, met i Sept, naar Nij megen wordt verplaatst. De militaire gebouwen te Harderwijk wor den met 1 Oct. ter beschikking gesteld van den minister van Oorlog, tot legering van Ned garnizoen, dat in het voorjaar van 1909 al daar wordt verwacht. Ons werd toegezonden een programma van de landbouwtentoonstelling te Heerenveen te houden ter gelegenheid van het 60 Nederl landhuishoudkundig congres op 1 en 2 Juli as. Behalve een rubriek ter opluistering zal deze tentoonstelling 4 afdeelingen omvatten, alsA. Paarden, B. Rundvee, C. Varkens en D. Schapen. Tot deze tentoonstelling wordt ter mede dinging alleen toegelaten vee uit de gemeenten Gaasterland, Hem Old. en Noordw., Stavoren, Hindeloopen, Sloten, Doniawerstal, Lemsterland, Haskerland, Schoterland, jEngwirden, Oost- en Weststellingwerf, Opsterland, Smallingerland, Tietjerksteradeel en Achtkarspelen, terwijl vee uit de overige deelen van het land ter opluis tering kan worden ingezonden, waarvoor tevens prijzen en medailles beschikbaar worden gesteld. Bij de uitgevers Hartog en Bos te Am sterdam is verschenen afl. 1 van het Kamer verslag. Dit verslag, dat wekelijks zal ver schijnen, kost per afl, 15 cent, bij abonnement 10 cent. Elke week zal een volledig overzicht worden gegeven van wat in diezelfde week behandeld is. Strikt neutraal bevat het in populairen stijl alles wat in de Eerste en Tweede Kamer wordt behandeld. Voorts voor iedereen be vattelijk den inhoud van ontwerpen en wetten hoe de pers van elke politieke richting oordeelt over hetgeen behandeld is in de Kamers lezingen van bekende mannen in de politiek enz De eerste afl. is ter inzage te bekomen bij den uitgever van dit blad. Over visscherij, over posterijen, spoorwegen, Indië, Suriname, over allerlei heeft de Kamer het gehad en zij is er ten deele althans, nog niet eens mee klaar gekomen. Met de visscherij raakte zij gauw aan een eind, ’t Eenige wat nog te bedisselen viel, waren de strafbepalingen. Oorspronkelijk werd hierin iedere opzettelijke aanranding van eens anders vischrecht tot misdrijf gestempeld en met gevangenisstraf van ten hoogste 6 weken bedreigd. Dit was den meesten te kras. Althans het hengelen met één hengel in eens anders vischwater moest overtreding blijven. Den heer Lohman kwam dit ietwat inconsequent voor. Maar de Kamer bleek het er ten slotte mee eens. De heer Van Sasse van -IJsselt had nog verder willen gaan. Hij wenscht dit nieuwe misdrijf de visch- strooperij, geheel uit het ontwerp te verwij deren. En de heer Van Doorn kwam hem daarbij te hulp. Maar zoowel minister Talma als de minister van justitie verzetten zich daar tegen. En de Kamer bleek aan hun zijde te staan. Met de verdere strafbepalingen ging het van een leien dakje. Zij bepalen straffen voor aller lei misdrijven en overtredingen als voor het verzuim van aangifte van het ingebruik nemen van een zeevisschersvaartuig, voor de uitoefe ning der kustvisscherij zonder vergunning voor die der binnenvisscherij z~«der de voorgeschreven akten enz. Van de bepanug, EL ten slotte de heer Van der Velde in’t ontwerp wilde inlasschen bleek de Kamer niet gediend. Hij wildenamelijk de kerkgangers beschermen tegen roekelooze »je- never-hengelaars”, zooals hij die noemde en daarom den gemeenteraden de bevoegdheid geven, gedurende bepaalde uren het hengelvisschen in water grenzende aan den openbaren weg te verbieden. Maar ook minister Talma bleek er nietvoor en het werd ten slotte met groote meerderheid verworpen. Toen zoo de visscherij was afgehandeld kwamen de spoorwegen aan de beurt, ’t Ging over staatsexploitatie, waaromtrent de heer Bos een motie had ingediend. Hij en de heer Treub hebben er daarop lange redevoeringen over ge houden om de Kamer het voordeel daarvan aan ’t verstand te brengen. De heer Bos had het daarbij over de voordeelen uit een sociaal-oeco- nomisch en politiek oogpunt. De concurrentie tusschen de verschillende spoorweg-maatschap- pijen deed zoo beweerde hij, allerlei minder ge- wenschte toestanden ontstaan en leidde soms tot bedenkelijke geldverspilling. Deze uit de wereld te helpen door de exploi tatie in handen van één maatschappij te brengen leek hem 'gevaarlijk. Zoo’n maatschappij zou te grooten invloed kunnen krijgen in den Staat. Dat de Staat zelf niet op commerciëele wijze zou kunnen exploiteeren, wou er bij hem niet in. Maar, zelfs al ware dat zoo, en al zou Staatsexploitatie minder voordeelig blijken dan particulieren, dan nog zou de eerste te verkiezen zijn, omdat het spoorwegwezen van een zoo groot en fundamenteel belang voor land en volk is, dat de Staat ten aanzien daarvan zelf een gewichtige functie te vervullen heeft. Maar de heer Treub vreesde zelfs geen nadeelige ge volgen. Integendeel. Hij somde verschillende nadeelen op, die uit de thans tusschen Staat en maatschappijen loopende contracten voor den Staat voortvloeien en wees erop, hoe juist het uitstel van staatsexploitatie bizonder nadeel met zich brengt, omdat de maatschappijen, rekening Voorbereidend Militair onderricht. Ingevolge het bepaalde in de regeling van het voorbereidend militair onderricht, zal de aanmelding tot deelneming aan dit onderricht, dat kosleloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den Isten Juni eerstkomende en wel a. in plaatsen waar Infanterie of Vesting- Artillerie in garnizoen ligt, bij den Gomman- deerende Officier der Infanterie of der Vesting- Artillerie b. in de overige plaatsen bij den Burge meester der gemeente. Bedoelde Commandeerende-Officieren en Burgemeester zenden vóór of op 1 Juli aan den Inspecteur der Infanterie een staat in, vermeldende onder meer welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden Inspecteur na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot het onderricht te worden toege laten, zullen worden afgewezen, tenzij de belanghebbenden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding, meenen we de jongelieden, die aan het voor bereidend militair onderricht wenschen deel te nemen dat 1 October a s. begint, nadrukke- lijk opmerkzaam te moeten maken, op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a. s. aan te melden, terwijl we tevens in herin nering brengen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door hen. die ten vorigen jare reeds aan het ondericht deelnamen. Smeden-Patroons. Door den Bond van Smeden-Patroons in Nederland is een adres aan de regeering verzonden, waarin hij ver zoekt in aanmerking te komen voor eene staatssubsidie. In de redenen daarvoor geeft hij te kennen dat het grof-, hoef-, huis-, kachel-, kunst- en landbouwsmidsbedrijf door de be staande ambachtscholen niet voldoende is gebaat. Dat de vorming tot smidsgezel, met uitzondering van in de provincie Drente en in enkele inrichtingen in andere streken van Nederland, zoo goed als stelselloos is en dat de bond hierin verandering wenscht te brengen, door zijn leden, die hiervoor in aanmerking wenschen en kunnen komen, contractueel te verplichten, tot het verstrekken van deugde lijk werkplaatsvakonderricht en zorg te dragen dat de leerlingen het herhalings-vooral teeken- onderwijs trouw bijwonen. Met het plaatsen van leerlingen is de bond reeds begonnen het plan bestaat per 1 Januari 1909 een vijftigtal leerlingen te plaatsen en hiermede voort te gaan, teneinde in het gebrek aan voldoende geoefende werkkrachten, voorna melijk op het platte land, te voorzien. Een gedenkfeest. In September 1909 zal het feit worden herdacht, dat 300 jaar geleden het eerste schip onder Nederl. vlag Amerika bereikte. Het was het vaartuig van kapitein Hudson, een Engelschman, maar in Nederl dienst. In Amerika worden groote toebereidselen gemaakt voor dit gedenkfeest Daartoe be hoort ook een vlootrevue. De subcommissie voor dit onderdeel van het programma heeft nu officiéél bericht ontvangen van onzen tegen- woordigen minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr R de Marees van Swinderen, vroeger gezant te Washington, en van den gep. vice- admiraal jhr. Róell, oud-minister van marine, dat zich hier te lande een commissie heeft gevormd met het doel namens het Nederl. volk aan de regeering van de Vereenigde Staten als gelegenheidsgeschenk een model aan te bieden van de Halve Maan, het schip, waarmede Hudson uitzeilde en de Amerikaan- sche kust bereikte. De bedoeling is een vaartuig te bouwen overeenkomende naar afmeting en bouw met het historische schip. In de voorloopige commissie te Amsterdam hebben zitting genomen de h.h J. T. Cremer, president van de Nederl. Handelsmaatschappi) S. P. van Eeghen, voorzitter van de Kamer van Koophandel; mr. R. v. Rees, van de firma Adolph Boissevain Co., en J. IIJ. L. baron Sweerts de Landas, vice-admiraal directeur en commandant der Marine. Ook te Rotterdam en te ’s-Gravenhage zullen comités wórden gevormd. Naar uit de beste bron aan »L en V.” wordt verzekerd, is de heer Ketelaar door eenige raadsleden aangezocht zich beschikbaar te stellen als wethouder voor onderwijs, te Am sterdam en heeft deze zich bereid verklaard een eventueele benoeming te zullen aanvaarden, terwijl hij dan als Kamerlid eh natuurlijk ook als schoopziener zou bedanken. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. dere openbare lichamen is akelig secuur. Over een verkeerd woord of een halven cent dien zij niet te plaats weten te brengen, maken ze een omslag en een herrie, waar je van om valt. Misschien is dat wel goed. In zaken moet je, heb ik altijd hooren zeggen, secuur zijn en er desnoods een gulden voor over hebben om een halfje terecht te brengen. En boven dien als de administratie niet secuur was, zou den we er ook over klagen. Een mensch klaagt bijna altijd over iets. Dat schijnt eenmaal in zijn aard te zitten. Zoo eens heelemaal tevre den met zijn lot en blij over de mooiheid en de leutigheid van het leven, dat is eigelijk nie mand. En als men het eens een keer is, is het ook weer niet goed. Dan heet men niet ernstig genoeg of te wuft of te lichtzinnig of iets ergers nog. Wat ook al weer bewijst, dat het moeilijk is het iedereen naar den zin te maken. En dit ondervindt juist ook die admi nistratie, die ik zooeven akelig secuur noemde. Maar om op die securiteit terug te komen, zoo nu en dan schijnt er toch wat aan te hape ren. Den 4den September 1884 verzond iemand uit Groningen een briefkaart naar Rotterdam. En bijna 24 jaar later, den lOden Mei 1908, ontving de afzender te Groningen zijn briefkaart terug met de bemerking, dat de geadresseerde naar Amerika was vertrokken. Is dat nou secuur Ik weet niet, wat de af zender na die ontvangst gedaan heeft, maar ik zou fluks aan den postdirecteur een dubbele briefkaart hebben geschreven, met beleefd ver zoek, mij wel te willen melden, of die geadres seerde nu of voor 24 jaar naar Amerika is ver trokken. In het laatste geval toch zou men zoo zeggen, had de briefkaart eerder bij den afzender terug kunnen zijn. Of de post te Rotterdam heeft moeten willen wachten tot hij weer terug was er komen er tegenwoor dig zoo veel weer uit Amerika. En dan was het zeker, zal deze of gene meenen, toch nog secuur van haar de briefkaart zoolang te bewaren en haar nog terug te zenden. Ja, die terugzending na 24 jaar was zeker een bewijs van bijzondere securiteit en accu ratesse. Maar dat is nu juist een securiteit, waar niemand wat aan heeft. Het is goed een onbestelbare briefkaart terug te zenden. De afzender weet dan tenminste, dat hij den ge adresseerde elders heeft te zoeken. Maar het is absoluut overbodig, dat na 24 jaar nog te doen, omdat dan die wetenschap hem niet meer baten kan en hij, ingeval hij het weten moest, zich die wetenschap wel op andere wijze zal verschaft hebben. En dat is nou juist een soort securiteit, waarin onze publieke ad ministratie sterk is en die zoovelen bang maakt voor hare bemoeiingen. Het zal wel goed gaan als ze zich ergens mee inlaat. O, zeker. Maar het gaat dikwijls zoo uiterst langzaam, dat het op ’t laatst heelemaal niet meer schijnt te gaan. En daarom zeker is het begrijpelijk, dat velen bang zijn voor het terug dringen op allerlei gebied van het particulier initiatief door de bemoeiing van Staatswege. Maar men dient toch ook niet te vergeten, dat zonder die Staatsbemoeiing vaak velerlei nuttigs niet tot stand komt of ongedaan blijft. Het particulier initiatief ziet meestal uitslui tend naar eigen voordeel en laat de gemeen schappelijke belangen maar al te dikwijls on behartigd. En we hebben nu vooral den laat- sten tijd toch telkens kunnen waarnemen, hoe nuttig het ingrijpen door den Staat of het initia tief van den Staat of van bepaalde overheids personen werkt. In de stichting van den Neder- landschen Tuinbouwraad hebben we daarvan weer een bewijs. Dat was een lichaam, waaraan behoefte be stond. De tuinbouw heeft zich de laatste ja- ren steeds meer en meer ontwikkeld. Zij is niet langer een onderdeel van den landbouw, maar gaat haar eigen zelfstandigen weg. Waar we nu een Koninklijke Nederlandsche Land- bouw-vereeniging hebben, moest ook daarnaast een Tuinbouwvereeniging komen om geheel zelfstandig de belangen van den tuinbouw te behartigen. En deze is thans op de vergadering te Utrecht, waar de Directeur-generaal van Landbouw voorzitter was, tot stand gekomen onder den naam van Nederlandschen Tuinbouw raad. Haar doel is: de vakkennis te vermeer deren, de cultuur te verbeteren, de productie te verhoogen, den afzet te bevorderen en de sociale en oeconomische belangen van de tuin bouwers te behartigen. Zij zal gevestigd zijn te ’s-Gravenhage en heeft een hoofdbestuur met leden, voor de verschillende onderafdeelingen, als boomteelt, groententeelt, fruitteelt, bloem bollenteelt enz. vertegenwoordigende. Voor- loopig blijft de Directeur-generaal voorzitter. Alvast schijnt ze van plan zich ervoor te span nen, dat onze tuinbouw op de groote tuinbouw tentoonstelling, die het volgend jaar in Berlijn gehouden wordt, kranig voor den dag te komen. Dat is dus een voordeel voor den goeden naam van ons land, maar voor den tuinbouw en de tuinbouwers niet minder. Immers, op zoo’n tentoonstelling is de groote wedijver van alle volken; daar toont ieder wat hij op dat gebied vermag en daar kunnen dus de afnemers zien, waar ze het best terecht kunnen. Zoo gaat het ook op tentoonstellingen als bijna overal om de dubbeltjes. De een pro- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD L i r r i. - 1 vxv. SK

Friso nl | 1908 | | pagina 1