voor WOBKl M en omliggende Gemeenten. Bekendmaking. Over dit en dat. ZATERDAG 27 JUNI 1908. No. 26. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Uit de Kamers. 34ste Jaargang. een I toonstellingen schijnt de doctor omtrent die be- De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. over had. Het was een onwaardige houding, 1 Men moge over de meerdere gelijkstelling van man en vrouw denken zoo men wil, dit stre- 1 ven der vrouw, die zich achteruit gezet acht, verdient iets anders als spot en minachting. delaars oesterkweekers, scheepsbouwers, netten fabrikanten enz. daar werkelijk het nut niet van inzien? Men moet het anders tegenwoordig van de reclame hebben. En zoo’n internationale tentoonstelling is toch een reclame op reusachtige schaal. Maar misschien vinden de heeren, dat die meer voor het land dan voor hun zaak gemaakt wordt. Nu, daar is wel iets van aan. Maar zoo algemeen gaat het toch niet op. Er valt ook wel degelijk voor bepaalde zaken reclame te maken, Of hebben onze vischhande- laars enz. enz. daaraan geeft behoefte meer Ze moeten het zelf maar weten. Ik heb er geen belang bij. Maar dit behoeft aller- en maatschappelijke ge- Wil men zich daar- men dat, dunkt mij, op De Eerste Kamer heeft het zich met de zaken I die aan de orde waren niet te druk gemaakt. De eenige uitvoerige discussie, die gevoerd werd, was niet over een der ontwerpen, maar meer naar aanleiding daarvan. Er was n.l. een wetsontwerp in behandeling, bepalende, dat geschillen over een arbeidsover eenkomst aanhangig voor zekeren rechter op het i oogenblik der invoering van de wet op het Ar beidscontract, voor dien rechter zullen blijven, ondanks de andere regeling, die genoemde wet gaf en die de beslechting van dergelijke geschillen aan den Kantonrechter opdroeg. Deze uitbreiding van de machtsbevoegdheid van den kantonrechter, indertijd door de wet op het Arbeidscontract gemaakt was allerminst naar den zin van den heer ’t Hooft en hij vorderde thans van den tegenwoordigen minister van justitie, dat die daarin een verandering zou voorstellen, omdat hij toch immers ook een tegenstander van die uitbreiding was. Maar bij den minister scheen daarvoor geen reden te bestaan. De Kamer had zich daaromtrent eenmaal uitgesproken. Hoe zou hij dan zonder anderen grond dan zijn eigen meening een wijziging voorstellen in een wet die nog niet eens in werking was getreden? En hoezeer ook de heer ’t Hooft aandrong, hij was van die meening niet af te brengen. In de Tweede Kamer werden inmiddels allerlei aangelegenheden afgehandeld en dat niet zonder discussie. Het ontwerp tot verhooging van het zegelrecht ging er nog al gemakkelijk door. Het ondervond alleen bestrijding van den heer Treub die voorstelde de wet op een nader te bepalen tijdstip in werking te doen treden, iets, waarop de Kamer niet inging. Evenmin ondervond het ontwerp tot wijziging van de wet op de brievenposterij belangrijke bcstZydmg. Dit ontwerp brengt verschillende gunstige wijzigingen in de bestaande voorschriften vruchteloos. op Ameland en kinderen achter, te water liggen en wendde direct het tuig, doch de pogingen hem te redden De Bruin is wonende te Hollum laat een weduwe met 10 van wie de 13-jarige zoon zich tijdens het ongeval aan boord bevond. - Een ernstig ongeval trof Dinsdag den veekoopman Romke Kooiman van Oudehaske. Met de drie uur tram van Sneek naar zijne woonplaats terugkeerende, meende bij, door de een of andere oorzaak misleid even voor- bij onze plaats al te Oudehaske te zijn. Hij sprong uit de in volle vaart zijnde tram en kwam te vallen, waarbij zijn linkerbenedenarm onder de wielen kwam, en geheel verpletterd werd. Gelukkig was dr. Sluiter van hier in de tram aanwezig, en dezen gelukte het, het ernstig bloedverlies te stelpen. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS der Gemeente WORKUM; Gelet op art. 43 der Politieverordening voor deze Gemeente, waarbij strafbaar wordt gesteld, eene openbare muziek uitvoering, een volksfeest, of eene open bare vermakelijkheid te storen of hin derlijk te zijn en dat overtreding daarvan wordt gestraft met eene boete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Doen te weten, dat dit artikel streng zal worden gehandhaafd. Zij vertrouwen op aller medewerking van het publiek, opdat het beoogde doel volkomen tot zijn recht komt. Workum, den 25 Juni 1908. Burgemeester en Wethouders voomoemd, (get.) T. M. ten BERGE, Burgemeester. J. OUDEBOON, Secretaris. betreffende het port. Zoo wordt het gewicht van brieven van 15 op 20 gram verhoogd, het port voor briefkaarten in plaatselijk verkeer, van 21/2 op U/2 cent gebracht en het gewicht van nieuwsbladen, die voor l/2 cent kunnen ver zonden worden van 40 tot 55 gram verhoogd, terwijl voortaan ook voor andere gedrukte stukken van niet meer dan 50 gram slechts 1 cent be hoeven betaald te worden. Maar de naturalisatie van twee rijke Chineezen uit Oost-Indië lokte nogal bestrijding uit. De heer Roodhuyzen bleek op deze heeren allerminst gesteld. Hij noemde zulke Chineezen, die braken met alles wat den Chinees heilig is, zelfs smeer poesen, een benaming, die hij echter, na de ver klaring van den heer Van Deventer, dat het respectabele menschen waren, weer introk. De heer De Beaufort vreesde van de naturalisatie van Chineezen in ’t algemeen moeilijkheden, omdat een Chinees nooit zijn nationaliteit ver liest. De heer Van Kol bleek daar ook bang voor en stelde een motie voor om de zaak uit te stellen, tot men daarvan beter op de hoogte was. De regeering was er echter hard voor de heeren in de Hollandsche nationaliteit op te nemen. Het scheen haar een verkeerd koloniaal beleid, zulke invloedrijke Chineezen, die voor onze rechts- en sociale begrippen sympathie hadden, af te stooten. En de Kamer bleek het daarmee eens en keurde de nationalisatie goed. Na dit debat begon men den strijd over het Motor- en Rijwiel-ontwerp. Sommigen o.a. de heer Ter Laan, wenschten een algemeen snel- heids-maximum in de wet vastgesteld te zien. De heer Drucker daarentegen verdedigde het artikel, dat slechts verbood het rijden op zooda nige wijze of met zoodanige snelheid dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer op dien weg werd belemmerd of in gevaar gebracht. En den heer Van Karnebeek scheen het wen- schelijk geen algemeen maximdm te bepalen, maar de bevoegdheid tot snelheidsbeperking ook i buiten bebouwde kommen toe te kennen. Deze laatste afgevaardigde klaagde ook in ’t bijzonder over de stofplaag. Het ontwerp zelf laat de bevoegdheid van de gemeenten tot vaststelling van een maximum snelheid binnen de bebouwde kommen onaange tast, maar bepaalt, dat het maximum toch moet zijn 15 K.M. Hiertegen kwam het verzet van den heer Van Citters, die het maximum op 10 K.M. wilde gebracht zien, terwijl de heer De Waal Malefijt voorstelde om het maximum van 15 K.M. te laten gelden voor de doorgaande wegen in de gemeenten, maar voor de anderen de gemeenten vrij te laten. De minister scheen vooral voor dit laatste voorstel weinig te voelen. De heer Van den Berch van Heemstede ijverde tegen beide voorstellen en ook tegen het regee- ringsvoorstel. Hij meende, dat men het vooral moest zoeken in ontneming van rijbewijzen en in strengere straffen, niet in het bepalen van maxima. De Kamer nam ten slotte het amendement van den heer Van Citters aan. Miniver Talma heeft de provinciale commissarissen aangeschreven, dat hoewel het mond- en klauwzeer hier te lande thans als geweken kan worden beschouwd, het toch door hem wenschelijk wordt geacht, dat verscherpt markttoezicht voorloopig wordt gehandhaafd, weshalve hij hun verzoekt, de burgemeesters van de gemeenten, waar veemarkten worden gehouden, daartoe uit te noodigen. Tuberculose onder rundvee. In een Nota naar aanleiding van het Verslag komt de Minister van Landbouw op tegen de meening van hen, die te kennen gaven dat de uitgaven, welke van Staatswege ter bestrijding van de tuberculose onder het rundvee worden gedaan, voor een goed deel als weggeworpen geld zijn te beschouwen. Wanneer men zegt de Minister in aanmerking neemt dat sedert 1 Januari 1905 ruim 15.200 runderen wegens tuberculose werden onteigend en geslacht, dan blijkt daaruit voldoende, dat deze ziekte een ontzaglijke schade aan onzen veestapel berok- kent en dat de Regeering zich aan een groot I verzuim zou schuldig maken, wanneer zij dit kwaad voortaan ongestoord liet voortwoekeren. Bovendien is niet uit het oog te verliezen, dat tengevolge van de maatregelen ook de besmet ting der melk, waardoor de ziekte op kinderen, kalveren en varkens kan worden overgebracht, wordt tegengegaan. Door de Regeering wordt met alle gestreng heid gewaakt tegen indiening van te hooge declaraties. Gister (Donderdag) was het 25 jaar geleden, dat prof. Pel het hoogleeraarschap aan de universiteit te Amsterdam aanvaardde. Zelden wellicht is een hoogleeraar zoo ge huldigd. Wie kent niet den populairen, met groote gaven bedeelden, beminden Pel. Oud en jong, rijk en arm heeft hij aan zich ver plicht door zijn hulp aan talrijke zieken be- j wezen. Van de hand van prof. Pel zijn tal- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. In Australië, Nieuw-Zeeland, in 4 staten van Noord-Amerika en in Finland hebben de vrou wen volledig stemrecht evenals de mannen; in Noorwegen hebben ze beperkt stemrecht en in Denemarken hebben ze stemrecht voor de ge meenteraden. Dat alles hebben ze in de laatste 15 jaar verkregen, sinds Nieuw-Zeeland voor ging met haar kiesrecht te verleenen. Is het wonder, dat zij den moed niet opgeven en dat er van alle kanten tot zelfs uit Bulgarije, toegestroomd kwamen naar het Internationaal Congres, waar een week lang, onder voorzitter schap van een Engelsche dame beraadslaagd werd over de politieke belangen der vrouw en over de middelen, die aan te wenden zouden zijn tot verkrijging van het vrouwen-kiesrecht. Welke middelen daartoe soms in Engeland aangewend worden is bekend. Maar al is het optreden dier stemrechtvrouwen wel opzien barend en dus als zoodanig geschikt de aan dacht naar haar strijd te trekken, het wil mij voor de zege weinig bevorderlijk schijnen. Ieder land zal hierin echter zijn eigen middelen moeten zoeken. Ook in Engeland kent men andere middelen, getuige de kolossale kiesrecht- betooging, door vrouwen onlangs te Londen ge houden. Intusschen heeft dit Internationaal Congres terzelfder tijd reeds verzet uitgelokt. De Soci- aal-Democratische Vrouwen-propaganda-club be legde te Amsterdam een protestmeeting te gen dat Congres. Of deze sociaal-democratische vrouwen dan zoo sterk tegen de gelijkstelling van man en vrouw zijn? Ik geloof het niet. Maar, zoo zeide de voorzitter, de vrouwen beweging dreigt verwaring te brengen in de j denkbeelden der arbeidersvrouwen. Hij wilde niet, dat alle vrouwen, dames en arbeidsters, samen zouden gaan. De belangstel ling bleek echter bij deze protestmeeting heel wat geringer dan bij het Internationaal Qpngres. Nu was dat ook internationaal en kon men dus meer belangstelling verwachten. Ja, onze tijd ik had het daarover vorige week nog doet druk aan internationalisme. Internationale congressen, internationale ten toonstellingen en wat al. Over 2 jaar is er zoo’n tentoonstelling te Brussel. En Dr. Hoek vraagt nu in de Mei aflevering van de »Mededeelingen overvisscherij” of onze visscherij daar ook aan mee moet doen. Er waren er geweest, die er bij hem op aan gedrongen hadden een commissie daarvoor te vormen. Maar, vraagt Dr. Hoek, zijn zij, die bij onze vischerij in den meest algemeenen zin belang hebben, voor zoo’n vertegenwoordiging rijke geschriften verschenenook is hij lid van verschillende binnen- en buitenlandsche vereenigingen, waardoor hij een plaats in de internationale wetenschap inneemt. Een Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht. We hebben in ons land, strijdende voor het Vrouwenkiesrecht, een vereeniging van uitslui tend vrouwen, één van mannen en vrouwen, en nu komt er, naar aanleiding van het we reldcongres, nog een derde bij van mannen alleen. De bedoeling van zulk een bond is, het streven voor vrouwen-kiesrecht te maken tot meer algemeene beweging, daar door velen in de actie der vrouwen, nog gezien wordt een preeken voor eigen karspel. De beweging gaat van Amsterdam uit. De vermiste f 2000 van de gemeente. Men meldt In de Dinsdag te Grouw gehouden raadsvergadering is deze duistere zaak ter sprake gebracht, er was veel publiek op de tribune. De vermissing zelve is even duister gebleven, het bankbiljet is weg en blijft weg. Men had nog gehoopt, dat het terug bezorgd zou worden, doch dat is ook niet gebeurd, zei een der raadsleden teleurgesteld. Een ander merkte op, dat iemand gezegd had den derden te kunnen aanwijzen, drukte er zijne verwonde ring over uit, dat niemand in voorloopige hechtenis genomen was, wat anders wel ge schiedt. De burgemeester antwoordde dat de justitie van alles proces-verbaal opgemaakt had. De wethouder Bouma gaf nog een omstandig verhaal hoe de vermissing ontdekt was en toen kwam de vraag te berde. Wie moet de schade vergoeden De f 2000 was door den gemeenteontvanger in bewaring gegeven bij B. en W. en dezen zijn dus aansprakehjk, zoo beweerde de een. De wethouder Bouma deelde mede genegen te zijn zijn deel te betalen. Een ander raadslid, dr. Schepers, stelde voor de vraag van aansprakelijkheid te doen be slissen door Ged. Staten, nadat dit college informaties verschaft zijn. Dit voorstel werd aangenomen. Omtrent de vermissing is dus niets naders gebleken. Dat er nog veel over ’t geval door ’t publiek nagepleit werd en zal worden, ’t is be grijpelijk. Door eenige personen te Oldeboorn werd Zaterdag het volgende zeldzame geval waar genomen. Een eend zwom met 6 van hare jongen in een sloot, onmiddellijk bij ’t dorp. Op eens kwam een groote roek aangevlogen. Deze pakte een der jonge eendjes in zijn bek en vloog er mee weg. De moeder zag het. Zij vloog ijlings den roover na en ver volgde dezen zoo scherp, dat hij op ongeveer 500 pas van waar hij zijn prooi greep, dezen weer liet vallen. Toen streek de oude eend bij haar gelukkig nog ongedeerd jong neer en beiden waggelden zoo spoedig mogelijk het veld langs naar de andere jongen. Te Den Hoorn op Texel is Zondag in den vroegen morgen de woning van den vee fokker D. Kramer afgebrand. De bijna zeventig-jarige bewoner, die met zijn ruim zeventig-jarige zuster samenwoonde, is met haar in de vlammen omgekomen. Ver moedelijk zijn de ongelukkigen gestikt in den rook. Met haken heeft men de gedeeltelijk ver koolde lijken uit den brand gehaald. Alle be zittingen waaronder vele antieke goederen en kostbaarheden zijn in de vlammen gebleven. Op de Zuiderzee nabij Marken is de 47-jarige schipper G. de Bruin, beurtschipper van Ameland op Amsterdam, op de reis naar Amsterdam overboord gevallen en verdronken. De knecht, door het klapperen der zeilen ont wakend, zag aan dek gekomen den schipper vaar- waren De tijden veranderen en wij veranderen met hen. Blijkt dit niet wel allerduidelijkst bij ver gelijking van den vroegeren en den tegenwoor digen toestand der vrouw? Van slavin, van ondergeschikte althans, van den man is zij in menig opzicht zijns gelijke geworden en zij streeft er thans naar dit in maatschappelijk en politiek opzicht volkomen te zijn. De vrouwenbeweging van onzen tijd is van dit streven de uiting, die zich het krach tigst in haar wensch naar kiesrecht doet hooren. Maar ook ten aanzien van deze vrouwen beweging zelve openbaart zich de voortdurende verandering der algemeene begrippen. Er is I een tijd geweest, dat men voor het streven der vrouw niet anders dan minachting en spot I op de Brusselsche tentoonstelling Bij vorige ten- toonstellingen schijnt de doctor omtrent die be- langstelling slechte ervaringen te hebben opge- daan. Zouden werkelijk onze visschers vischhan- Onze spreekwoordelijke eerbied voor de vrouw onze hulde voor haar persoonlijkheid, onze be wonderende hoogachting voor zoovele moeders krijgen een zonderlingen schijn, wanneer wij niet geneigd blijken ernstig en met aandacht te j luisteren naar wat de vrouw te zeggen heeft en haar woorden en wenschen te overwegen. Zoodra dan ook in grooten getale de vrouwen zich bij dit streven aansloten, heeft men dit begrepen en zoo al niet alle spot ter zijde wordt gesteld, de algemeene houding is van spottend, belangstellend geworden. Dit is niet in een paar jaar gebeurd, maar het gevolg van een onvermoeide propaganda der vrouw zelve. Het schijnt mij ook een gevolg daarvan, dat de houding der medestrijdende vrouwen eene an dere is geworden. Vaak scheen het, als wilde de vrouw in haar streven naar gelijkstelling met met den man, juist haar mooiste en heerlijkste eigenschappen verloochenen, als meende zij daar mee haar recht en haar gelijkheid te bewijzen. Het was een grove vergissing. Niet naar een gelijkheid van man en vrouw valt te streven. Zoo’n streven zal altijd zich zelf bespottelijk maken, omdat het zich keert tegen de natuur zelve. Er is geen gelijkheid ook niet in geestelijk en zedelijk opzicht. Daarmee zij allerminst gezegd, dat de vrouw in deze opzichten minderwaardig is. Alleen zij is eene andere ook in haar eigenschappen, minst haar politieke lijkstelling uit te sluiten, tegen verzetten, dan zal 1 andere gronden moeten doen. Én dat gebeurt dan ook. Al heeft men de spottende houding tegen over de vrouwenbeweging laten varen, het ver zet tegen de gelijkstelling, de politieke gelijk stelling vooral, van de vrouw is nog allerminst verdwenen. Zoo men al velerlei bepalingen van burgerlijk en ander recht in het voordeel der vrouw wil veranderen, de politieke bevoegd heid, het kiesrecht en wat daarmee samen hangt wenscht men haar te onthouden. Die vrouwen daarentegen die de gelijkstelling vragen richten nu juist haar pogingen naar verkrijging van dat kiesrecht, dat haar mede het middel schijnt om in andere opzichten gelijkstelling te verkrijgen. En naar het blijkt neemt het aan tal derzulken gestadig toe. Het Internationaal Congres voor Vrouwenkiesrecht, de vorige week te Amsterdam gehouden, heeft dat duidelijk ge toond. Daar waren afgevaardigden uit haast alle landen en van enkele regeeringen. Want ook dit bleek op het Congres, dat niet alleen het aantal der strijdende vrouwen grooter ge worden is, maar dat die vrouwen ook al heel bestrijding, wat bereikt hebben. 1-- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1908 | | pagina 1