voor r Over dit en dat. f ZATERDAG 18 JULI 1908. No. 29. Binnenlandsch Nieuws. 34ste Jaargang. We vruchten I er en ons van snellen Een paar dagen geleden is door de baggermachine waarmede men te Oudeboorn struikeld eeuwen bij ons in-heemsch is, zullen langzamerhand ook een Dat hadden we voor v. A. genaamd, had op don molen van de Gebr. De H. te den dief in de verte op 't rijwiel te zien weg- Wijk bij Duurstede een bezoek gebracht. i Toen hij weer wilde vertrekken en de voeten reeds op de trap had, schijnt hij te zijn ge en een klap van een molenwiek we over we 1 De Duitscher Carl Schmohl en Herm. Tigrhe- I laar konden zich naar hunne woningen be geven en hebben later hunne werkzaamheden kunnen hervatten. Eon jongmensch. D. op den molen Wijk bij Duurstede bleek dat dit het horloge was, dat de heer C. J. v. d. Veen, vroeger burgemeester te Oldeboorn, thans als zoodanig te Bolsward, 15 jaar geleden, toen hij met zijn boot langs de Boorn zeilde, bij ongeluk had verloren. Van het vinden is aan den vorigen eigenaar kennis gegeven. - De rechte vrijer niet. Een soldaat, te Assen in garnizoen, ging met zijn meisje, een dienstbode, wandelen. Maar niet aan zoete minnekoozerij dacht bij. Zijn hebzucht was opgewekt door den gouden halsketting van het meisje, een erfstuk harer moeder, dat zij om den hals droeg En terwijl hij z’n arm om haar hals legde, brak hij den ketting stuk en liet dezen in zijn zak glijden. Toen het meisje het sieraad miste, gingen ze zoeken, hij ook mee, maar gevonden werd de ketting natuurlijk niet; later maakte de oneerlijke vrijer het sieraad ten gelde voor f 11.50 welk geld in kroegjes en op andere wijze er heel spoedig werd doorgebracht. Maar ’t feit bleef gelukkig niet verholen. De politie mengde zich in de zaak en den milicien is thans in stille afzondering genoeg zaam tijd gegeven om zijn valsche vrijersdaad te overpeinzen. Het meisje betreurt naast het verlies van haar gouden ketting thans mede ’t verlies van haar vrijer en van haar geloof en vertrouwen in een minnend hart. De gearresteerde Amsterdamsche inkt werper schijnt een opvolger te hebben gekregen die met jeukpoeder werkt. een vol Dol binnen, verlichtten. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. De loop der rijksmiddelen bleef over de maand Juni vrijwel gelijk aan die in de vorige maanden. Een vooruitgang is er niet te be speuren, maar een sterke daling ook niet Successierechten waren vier ton hooger dan in Juni 1907, directe belastingen waren een drietal tonnen hooger. Daarentegen waren de invoerrechten iets lager, de accijnzen eveneens (suiker ruim drie ton), de zegel-, registratie en hypotheekrechten waren alle eenigszins lager. In totaal kwam er ruim f 120,000 meer in dan in Juni 1907. Vereenvoudigde spelling. De secretaris van de Vereen, voor de Vereenvoudigde spel ling (syst.-Kollewijn) schrijft De schoolopziener in het district Zwolle en Burgemeester en Wethouders van Zwoller- kerspel hebben aan de hoofden van scholen in die gemeente toestemming verleend leer boeken in vereenvoudigde spelling op de boekenlijst te plaatsen. Uit hot bovenstaande schijnt te blijken, dat voor invoering van de vereenvoudigde spelling wijziging van het leerplan niet noodzakelijk is. Waarschijnlijk zal op alle openbare scholen in de gemeente Winschoten spoedig de ver eenvoudigde spelling onderwezen mogen wor den aan één school is reeds de gevraagde toestemming verleend en ook in verscheiden andere plaatsen wordt de invoering ervan bij Zaterdag werd dame op straat plotseling met een hand- van dat goedje in ’t gelaat geworpen, van de jeuk vluchtte zij een apotheek waar men haar spoedig den last kon Anders als men er niet spoedig bij is kan het ook nog gevaarlijk zijn. Iemand van Borger kreeg, na een jaar in Duitschland te hebben gewerkt, verlangen naar zijn ega en reisde dus naar zijn heimath terug. Maar de ontvangst bij zijn vrouwtje was niet zoo hij ’t zich had voorgesteldde man zag zich te middernacht genoodzaakt de echtelijke woning te verlatende vrouw joeg hem er royaal uit. Ze zond hem zelfs nog eenige revolverschoten na, waarvan één hem in den rug trof, zoodat de dokter den kogel moest verwijderen. De man blijft in ’t ver volg nu maar liever in Duitschland, De gemeente Tholen is in last. Want toen een belastingschuldig ingezetene zijn hoof- delijken omslag niet betaalde, namen B en W. des mans auto in beslag, die eigenlijk zijn eigendom niet was. ’t Kwam tot een proces, de man kon bewijzen dat de auto aan een ander behoorde, en zoo verloor de gemeente het pleit. De ingezetenen mogen den last, zegge ruim f 2500 proceskosten, dragen. De Hollandsche tuiniers kunnen wat de aardbeienoogst betreft tevreden zijn. De verzending is thans vrijwel afgeloopen. In drie weken, tegen verleden jaar vijf. Toch is er nu van uit Beverwijk 200,000 K.G. meer verzonden. In totaal is er IV2 millioen K G. dezer vruchten verstuurd. Dinsdagnamiddag is te Leiden een on geveer zesjarig jongetje van een schuit, die aan den wal op het Galgenwater lag, al spelend in het water gevallen en verdronken. Dr. Seret, die dadelijk, nadat de kleine werd opgehaald, aanwezig was trachtte te vergeefs de levens geesten op te wekken. Het jongetje schijnt van huis te zijn afgedwaald. Niemand toch in de buurt wist waar het thuis behoorde, zoodat het lijkje naar het lijkenhuis is vervoerd. Bij den bouw van den nieuwen gas houder stortte een daar geplaatste steiger in door het breken van een haak, met het ge volg. dat de vier zich daarop bevindende werklieden naar beneden vielen. Allen werden Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. dat we nog eens aan gaan. Toch zijn we daar in Limburg al lang mee bezig en wel niet alleen wij, als pers'ó- nen, maar ook de Nederlandsche Staat. Boven dien heeft die het grootste deel van de Lim- burgsche kolenvelden, die nog niet ontgonnen worden, voor zich gereserveerd, zoodat ze een heel personeel noodig zal krijgen. Het goede resultaat in Limburg heeft ons bovendien lek ker gemaakt. We zoeken nu overal in het Oosten en Zuiden van ons land naar steenkool. Te Helenaveen in Noord-Brabant wordt reeds geruimen tijd naar steenkool geboord en in Gelderland en Overijsel is men er n.ee bezig. Voor enkele dagen konden we nog lezen, dat de boringen te Haaksbergen een bevredigend resultaat hadden gehad. Zoo zullen we niet langer een landbouwend, zeevarend en handel drijvend volk blijven. Wie weet, welke indus trieën nog naast onze steenkolenvelden op bloeien. Immers als het getij verloopt, verzet men de bakens. Dat brengt de rustelooze ver andering in het leven. Die verandering is overal, op elk gebied wel haast. Indertijd hebben we naast de anti-revo- lutionnaire en vrij-antirevolutionnaire partij een christelijk-historische partij zien onstaan en daarnaast weer een Friesch-christelijke-historische partij. Toen hebben we de christelijk-histori- schen zich zien vereenigen met de vrij-antire- volutionnairen, of beter nog, de vrij-antirevoluti- onairen bij zich zien opnemen, daar toch de gemeenschappelijke partij den naam christelijk- historisch bleef behouden. Nu heeft zich dezer dagen ook de Friesch cristelijk-historische partij in de algemeen christelijk-historische opgelost. Hier zien we dus als bij naoveral de splitsing der partijen in steeds kleinere fracties, maar de hernieuwde v ereeniging van wie gevoelden saam te hooren. het onderwijs voorbereid. Bijwieltentoonstelling te Haarlem. Gedu rende de feestdagen van den Alg. Ned. Wiel rijders Bond wordt te Haarlem een tentoon stelling gehouden van rijwielen, niet alleen van de nieuwste, maar ook van de alleroudste constructies. Zoo zal er o.m. te zien zijn een - - houten looprad, dat ongeveer 100 jaren oud de vereemging van rijkswaterstaats-ambtenaren en beambten te - uit Leipzig is De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. ’t kolen delven zouden wiens inboedel het vorig jaar werd verkocht bezig is de Boorn uit te diepen, van den m T imhnror Qi lanor verschuIdigde bedrag er was, zag Za- bodem opgehaald een gouden horloge, waaraan terdag de mannen der wet weer verschijnen, een gedeelte van een dito ketting. Al spoedig om zijn boedel te veilen. Het ging als het vorig jaar. Enkele godsdienstige boeken wer den geveild, nadat 2 stoelen waren verkocht, en hiervoor bood een van elders gekomen vriend zooveel als ’t verschuldigde bedrag, be nevens ruim f 45 wegens kosten. Als de schip per, wat te vermoeden is, steeds bij zijn meening blijft, kan dat jaarlijks voor hem een duur grapje zijn. Dr. Schaepmans gedenkteeken te Drieber gen. Voor het Aartsbisschoppelijk Seminaire Rijsenburg te Driebergen is Dinsdagmiddag dit gedenkteeken onthuld, in tegenwoordigheid van duizenden. Het monument is een veelvuldig bewerkte pyramide, bekroond met het beeld van St. Joris, en heeft een hoogte van 10 M. Aan de straatzijde staat in een nis de gestalte van dr. Schaepman, evenals de andere beeldhouw- vakken van zandsteen met vergulden achter grond. Het relief, direct volgende op het levens- groote beeld, stelt dr. Schaepman voor als staatsman om hem bekende staatslieden mi nister Kolkman, de oud ministers De Beaufort. Kuyper. Borgesius, Van Houten en anderen Dan volgt dr. Schaepman als dichter, zittend voor zijn studeertafelverder dr. Schaepman als priester (dit relief is naar het Seminarie gekeerd)verder als professor te midden van zijn leerlingen en dan dr. Schaepman als volks redenaar. Onder elk dezer reliefs zijn toepas selijke spreuken aangebracht uit Schaepman’s werken. Een gevaarlijke misdadiger ontvlucht. Zondagnacht is er al weer een gevaarlijke verpleegde uit Medemhlik ontvlucht, ’t Is de beduchte Veltman, die in 1900 te Amsterdam een brigadier van het leven trachtte te beroo ven en toen 14 jaar gevangenisstraf kreeg. In den laatsten tijd had hij echter teekenen van krankzinnigheid gegeven en daarom was hij naar Medemblik gebracht. Nu was hij weer in zooverre hersteld, dat hij naar de gevan genis terug moest. Men zag hem aan voor een suffe, in z’n geestvermogens gekrenkte man. die geen scherpe bewaking vorderde. Maar Veltman is ze allen te slim af geweest. Zon dagavond hoorde hij toevallig dat hij Maandag weer naar de gevangenis zou gebracht worden, hij klom toen door een raam naar buiten en toen nog over een hek. Zoo kwam hij vrij. Waarschijnlijk heeft hij met eenig geld van een mede verpleegde naar België de wijk ge nomen. Een vergeten menschenredder. Men schrijft van Terschelling aan L. en V. De oude menschenredder, Hendrik de Haan, thans gebrekkig en behoeftig geworden, ont ving onlangs een brief met een postwissel groot f 12.68, door den heer Boon, uitgever van De Prins, hem toegezonden, zijnde de opbrengst van een collecte, gehouden onder eenige Hollanders, door den heer N. R. Mooi postbus 873 te Johannesburg in Transvaal De brief bevatte onder meer de inteekenlijst, waarboven het portret van den ouden zeerob, zooals dit destijds geplaatst was in De Prins. Van de N. en Z Holl Reddingsmaatschappij werd hem bovendien 10 gulden per maand toegekend. Het was blijdschap voor den oude. Hij redde, meest met zijn eigen zoon Berend, ongeveer 140 schipbreukelingen, waarvan me nig bewijs hem als erkenning is verstrekt, maar nu is de man oud en arm en een finan- ciëele tegemoetkoming is den ouden man lang niet onwelkom. Op de alg. vergadering van den F. N. Z. (Ned. Zuivelbond), op 18 Augustus te ’s Hertogcnbosch te houden, zal de heer Tj. Kuperus van Grouw een lezing houden over »De werkkring der coöp zuivelfabriek.” Een probaat middel. Men hoort tegenwoordig zoo veel van, dat onbeheerde rijwielen, zelfs wanneer ze binnenshuis staan, worden gestolen Een Rotterdamsch koopman vond er wat op, bevestigde aan ’t rijwiel in ’t portaal een electrische draad, die wanneer ’t i rijwiel werd weggenomen, een electrisöhe schel i deed overgaan. De dief kwam, nam de fiets weg. De bel ging over en de koopman stormde naar bene den; hij kwam juist tijdig genoegom Een rijwiel van zekeren heer Paul de Wit van zoodanige afmetingen, dat men verbazend lange beenen moet hebben om de trappers te bereiken en daarentegen niet ■weet, hoe ze te bewegen als de kruk omhoog is. Ook zal het rijwiel te zien zijn waarop de oud-wielrenner Bultman te Aalsmeer zoovele overwinningen behaalde. Deze machine is 54 men j een rijwiel met een versnelling van 54 zou berijden. Toch zijn op dit rijwiel wil wenden, behoeft dan ook niet te verwonde ren. Gelukkig bleek ook op dezelfde vergade- y»i v\ r» i w /l z* Inn A Jz» w» J u ter zake van lotsverbetering al heel wat bereikt j heeft. Zoo is reeds hier en daar, waar c’?_ hoogst noodzakelijk was, verbetering van rust tijden verkregen, zijn wachthuisjes geplaatst aan bruggen en sluizen, is beter regeling verkregen der aanvangssalarissen en periodieke verhooging enz. Dat is ook al weer het voordeel van het zich vereenigen. Gezamelijk bereikt men, wat ieder voor zich nooit bereiken zou. Maar naast het waterstaats-personeel dat sinds APllWPii hu nnc in-liflAmcnL -iu- we HU - - mijnpèrsoneel krijgen, verschuldigde te betalen, omdat hij verzekering We hebben tot nu toe wel van het prachtig ste zomerweer. lederen morgen opnieuw schijnt de zon van een onbewolkte, of even-overdekte lucht en wanneer er nu en dan een buitje regen valt, prijkt na enkele uren of een paar dagen hoogstens, de wijde hemel weer met het heerlijkste blauw. We behoeven niet angstig meer den barometer te raadplegen, wanneer we plan hebben, een uitstapje te maken, gaan bijna rekenen op zonneschijn. En welk een zonneschijn 1 Niet een, die onze straten en vlakke velden tot een oven stooft doet wegkruipen in het donkerste plekje ons huis, om eerst weer in de schemering te voorschijn te komen. Neen, zoo’n heerlijk zonnetje, dat maar wat vroolijke kleur schijnt over velden en boomen en nu en dan soms even schuil gaat achter lichte wolken, in welker koestering wij ons behaaglijk voelen en dat ons zelfs nauwelijks hindert, wanneer we met den hoed in de hand langs onbeschaduwde wegen loopen. En mocht het al een enkelen keer wat te fel branden voor ons aan zoo weinig warmte gewende Noorderlingen, dan komt een koele wind de warmte wegwaaien en als een frissche ademing langs onze hoofden streelen. Het is het rechte weer voor reizen en tochtjes en lange wandelingen. Toch zijn we niet tevreden. Toen den vorigen zomer iedere dag nieuwe regenvlagen brachten gure winden, toen slechts bij hooge uitzondering de zon over ons heen lichtte, toen mopperden den winterschen zomer. Nu klagen over de droogte en over het stof en zien met een bang hart naar de te veld staande en de dorrende weilanden. Het is werkelijk niet gemakkelijk het ons naar den zin te maken. Maar er zijn er, wien deze droogte een on gedacht voordeeltje, een niets kostende reclame bezorgd heeft. In Limburg bestaat sinds ge ruimen tijd een vereeniging tot bevaarmaking van de rivier de Maas. Zij wil de provincie van dezen natuurlijken waterweg het nut laten trekken, dat er bij een beteren waterstand van te halen zou zijn en dat, meent zij, daar een belangrijken ommekeer zou teweeg brengen. Voor dit streven heeft zij thans in de droogte een sterke bondgenoote gevonden. Iedereen wou wel gelooven, dat het met de Maas in het Zuiden niet al te best gesteld was. Maar dat het zoo erg Jwas! Bij Maastricht ligt zij, eene onzer grootste rivieren, ongeveer droog. Mid denin, op de plaats, waar het water het krach tigst stroomen moest, strekt zich nu een grind- veld uit, waarover spreeuwen en musschen def tig rondwandelen, terwijl naar de kanten toe nog hoogstens een handbreed water de kiezel steentjes tegen de warmte beschermt. En dat in ons waterland l Werkelijk, daar moet iemand, die in Zuid-Limburg onbekend is, vreemd van opkijken. Wij hebben onwille keurig zoo’n idee, dat we bij ons maar in het water plassen kunnen en dat ook de droogste zomer enkel ons land scha kan doen en wat hooggelegen slooten uitdrogen, maar dat onze rivieren er zich al even weinig om bekommeren als de zee zelf. Die verhalen van rivieren, van stroomen, die ’s zomers droog liggen en ’s win ters in woeste rivieren herschapen worden, leken ons thuis te hooren in vreemde berglanden en verre streken. En kijk, daar zien we van ons waterland de tweede of derde rivier voor een deel droog. De Limburgers hebben dan toch wel gelijk, als ze over hun rivier klagen. Wie weet, welk voordeel ze van dezen drogen zomer te wachten hebben. Wij zijn toch immers ge woon voor goede waterwegen ons best te doen en zijn uiterst gevoelig voor iets wat den goeden naam van onzen Waterstaat schaden kan. Toch schijnt er ook op dat gebied van den Waterstaat nog wel het een en ander te ver beteren. Immers voor een Jgoeden Waterstaat is goed personeel noodig en goed personeel krijgt men alleen door goede behandeling en goede salarieering. En wat we dezer dagen op de algemeene vergadering van T- —ïll-A--1-X__ hooren kregen, bewijst dat daaraan nog wel wat mankeert. De sluis in het Merwede-kanaal te Vreeswijk moest in één maand 170 maal des nachts ge draaid worden, wat dan aan een enkelen sluis wachter, hoogstens met een knecht, wordt over gelaten. En in de jZuid-Willemsvaart is sinds de opheffing der vaarrechten de vaart verdubbeld terwijl het personeel niet of niet noemenswaard inches hoog, wat het zelfde is alsof is vermeerderd. Dat het hoofdbestuur der ver- tegenwoordig eeniging zich daaromtrent tot den hoofdingenieur-J v™ 54 directeur, en als dat niet helpt, tot den minister recor(ja gemaakt, die nimmer* zijn verbeterd wil wenden, behoeft dan ook met te verwonde- n. -j vi v ren. Gelukkig bleek ook op dezelfde vergade- D® ®n®Jheid was som3 aanzienhjk hooger dan ring, dat in de laatste 10 jaar dc vereeniging J ^0 K M. per uur. _„i._ i-x-v aj8 de Bond mocht besluiten tot het op- dit richten van een museum van rijwielen, wil de heer Bultman deze merkwaardige machine hiervoor afstaan. Gemoedsbezivare^i. Men schrijft uit Neu zen aan de M. Crt. De schipper alhier, die wegens gemoedsbe zwaren weigert het aan de Rijksverzekerings i bank wegens premie voor de ongevallenwet TAr.i-Iiiilrli.r.lo 1-0 liof-alon nmjar liii n* jaren ook niet gedacht, in strijd acht met de ordinantiën Gods, en 1 s NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD WOllklM en omliggende Gemeenten. O o

Friso nl | 1908 | | pagina 1