WORM en omliggende Gemeenten. voor 1 Over dit en dat. Landbouwfeest I ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1908. No. 32. 34ste Jaargang. I 15 27 30 9 11 De Jong’s oudsher bekende Tjerk Kui- Roordahuizum. Het was inderdaad de moeite waard al dat 15 7 10 I 15 18 21 7 19 9 le. 2e. 7 6 14 en Baukje van J. L. Blanksma te Pingjum eerv. verm. F 1 i Welderen Baron voor een te Makkum. 13 O. IJntema te WorkumEene nieuwe tilbury. 14. F. Robijns te WorkumEen volledig een- paardstuig, gehangen op een bijzonder fraai Kunstpaard. 15. J. Piso te Workum: Een nieuwe tilbury. Deze afdeeling werd ook druk bezocht. De uitspraak der Jury was hierbij. Eervolle vermelding voor alle inzenders. Halfelf werd de Algemeene Ledenvergadering geheuden in het lokaal Rehoboth op het Zuid. Hierbij waren o.m. tegenwoordig de heeren dr. J. J. L. van Rijn te Londen en R. Bloem- Na het welkomstwoord van den Voorzitter der afdeeling opende de Voorzitter der Friesche I Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Smeding, Deinum, en Celia IV en Martha III tier uiueeimg opeuue ue voorzuter uei Maatschappij, dr. E. van Welden Rengers, de Vergadering; hij stelde viertal punten te bespreken. Een goed geregeld pachtstelsel. Een bevredigende oplossing van het af- stroomings vraagstuk. 3. Regeling der Ongevallenverzekering. 4. Meerder gebruik van het landbouwonderwijs Verder werd begroet de nieuwe secretaris de heer Broekema en een woord gericht tot den heengaanden secretaris Mr. Römer, die meer dan 25 jaren de belangen der Mij. behartigde. Namens het Bestuur werd den heer, Römer de groote gouden medaille aangeboden en hij tevens benoemd tot eerelid. Nu werd het woord gegeven aan den heer H. Steketee, werktuigkundig ingenieur aan het Instituut van Landbouwerktuigen en Gebouwen te Wageningen. Deze behandelde het vraagpunt De inrichting der Friesche rund veestallen. Daarna trad op de heer B. J. C. ten Henneppe Jz., bacterioloog aan de Rijks-serum-inrichting en Rijksveearts te Rotterdam, die sprak over: De zorg voor het drinkwater van het vee. Ons bestek gedoogt niet de behandeling dezer beide vraagstukken in extenso weer te geven, velen zullen die trouwens reeds gelezen hebben in de Leeuwarder Courant in het nummer van Donderdag, dat Woendagavond 8 uur reeds hier was aangekomen, en dat met benijdenswaardige en bewonderenswaardige vlugheid bijna al de gebeurtenissen van den dag vermeldde, zelfs de uitslag van de keuring der tuigpaarden die eerst om 3 uur was aangevangen. Ten slotte sprak de Voorzitter een woord van dank aan de sprekers en de in grooten getale opgekomenen en sloot de vergadering. De groote Keuring van Tuigpaarden (Concours Hippique) in twee afdeelingen, begon precies 3 uur. Eene overgroote menigte was op het terrein aanwezig om de edelste en mooiste dieren eter schepping in hunne vlugge en bevallige be wegingen te kunnen bewonderen. De eerste afdeeling, Rubriek A, bevatte de paarden die nog met geen eersten prijs zijn bekroond. Hiervoor waren 27 ingeschreven. In Rubriek B, paarden zonder onderscheid, waren 16 ingeschreven. Nog geen halfuur was men aangevangen toen plotseling een onweer opkwam en een zware regen uit de donkere wolken neerplaste. Natuur lijk een algemeen »sauve qui peut” onder de toeschouwers, het hemelwater gaf een conster natie als een muisje op een dames-kostschool. Gelukkig was het van korten duur, de bui dreef over, de grijze lucht opende zich, spoedig brak het zonnetje weer door en het publiek verscheen weer op het tournooiveld. De uitslag van deze keuring was, dat in de afdeeling A den eersten prijs f 25 en V. Z. M. verwierf sFredda” van E. Rademaker te Schild- wolde; de 2e prijs f 10 en V. Z. M. werd gewonnen door «Kol” van T. Yetsinga te Arum de derde prijs f 5 door «Caspera” van K. D. lexbierum, terwijl een bestuursprijs Er is misschien wel nooit een tijd geweest, meer overtuigd van de waarheid der woorden, dat kennis macht maakt, dan de onze. Op elk levensgebied hooren we steeds sterker den eisch dringen naar meerdere ontwikkeling en be kwaamheid. De reusachtige ontwikkeling der techniek heeft de eenvoudigheid van ambacht en bedrijf omgekeerd en wij zien duidelijker dan ooit, dat ook in den oeconomischen strijd kennis, vakkennis vooral, een belangrijken voor sprong geeft. Dit heeft geleid tot een zorg voor het onderwijs, die in geen vroegeren tijd hare weergade heeft. Maar het is wel opmer kelijk, dat, waar vooral de ontwikkeling der techniek ons deze waarheid duidelijker heeft gemaakt, juist voor het technisch onderwijs, al thans in ons land zoo betrekkelijk weinig wordt uitgegeven. Immers op onze begrooting, die voor 1908 f 194.768.959 bedraagt, is slechts f 1.492.829 voor technisch onderwijs uitgetrok ken. En van dit bedrag is maar f56.000 be stemd voor middelbaar technisch onderwijs. Is het wonder, dat op twee congressen, dezer dagen gehouden, op verbetering van dat mid delbaar technisch onderwijs werd aangedrongen Het waren wel is waar belanghebbenden, die dezen eisch lieten hooren. Maar de voorzitter van het Congres voor middelbaar technisch on derwijs wees er in zijn openingsrede terecht op, hoe groot dit aantal belanghebbenden is. Vol gens de beroepstelling van 1899 zijn er in ons land pl.m. 500.000 menschen, die technischen arbeid verrichten, waarvan pl.m. 200.000 in de groot-industrie en pl.m. 300.000 in onderschei dene ambachten werkzaam zijn. Hun aantal wordt alleen overtroffen door dat van hen, die landbouwarbeid verrichten, waarvan er 570.000 in ons land zijn. Het is dus niet alleen groeps belang maar een landsbelang, dat voor goed technisch onderwijs gezorgd wordt. Het aantal arbeidenden toch wijst erop, dat een groot deel van den nationalen rijkdom door de technische arbeiders wordt voortgebracht. Onder hen nu bekleedt dat deel, dat behoefte heeft aan mid delbaar technisch onderwijs, een belangrijke plaats. Het hooger technisch onderwijs, dat aan onze Technische Hoogeschool gegeven wordt, is maar voor betrekkelijk weinigen, voor hen, die de groote bedrijven leiden of de leiders daarvan vervangen en onmiddellijk terzijde staan. Het lager technisch onderwijs is voor de werklieden, de arbeiders in meer beperkten zin. Maar tus- schen hen in staat een groep, die de voorzitter van het Congres met den algemeenen naam van opzichters bestempelde. En voor de vorming van dezen wordt op onze begrooting niet meer dan f56.000 uitgetrokken, waarvan f29.000 ge geven wordt aan de Textielschool te Enschedé, f15.000 aan de Academie van Beeldende Kun sten en Wetenschappen te Rotterdam en f 12.000 aan de Kweekschool voor Machinisten te Am sterdam. Middelbare technische scholen, als Duitschland er zooveel heeft, ontbreken geheel. Ook van regeeringszijde is deze lacune inge zien. Dr. Kuyper heeft destijds een ontwerp voor een Middelbare Technische School in gereedheid gehad. Maar de politieke omstandigheden heb ben het op zij geschoven. En sinds dien wacht men weer tevergeefs. Dat zijn niet alleen de opzichters, die wachten. Deze naam brenge ons niet ih de war. Het is eigelijk de geheele handel drijvende en industriëele middenstand die daarop wacht. Het Congres van den Middenstand, de vorige week te Dordrecht gehouden, getuigt daarvan. Want onder al het andere, dat daar behandeld werd, was dit punt wel het voornaamste: de vakopleiding van den middenstand. En vak opleiding van dezen middenstand hoe kan die anders zijn dan door middelbaar technisch on derwijs? Dat onderwijs zal van verscheiden aard moeten zijn. En daarom, en om de scho len voor iedereen gemakkelijk bereikbaar te maken, zullen zeker meerdere scholen meer ge- wenscht zijn dan één middelbare technische school, als het ontwerp-Kuyper voorstelde. De heer Bos, die over de vakopleiding een zeer uit voerig prae-advies uitbracht, vond dit ook. En het Congres scheen het daarmee over ’t algemeen eens. Of deze scholen van Staatswege moeten worden opgericht dan wel door particulieren met Staatssubsidie, is een tweede vraag, waar over men het niet zoo algemeen eens bleek. Hoofdzaak is, dat ze er komen. Dat is een levensbelang voor den middenstand. Want zoowel Dr. Bos op het Middenstandscongres, als de heer Hendrikse, als voorzitter van het Congres voor Middelbaar Technisch Onderwijs, wezen er te recht op, dat ontwikkeling en kennis de beste oeconomischen strijd. Dat zijn echter niet alleen technische ontwik keling en vakkennis. Het algemeen onderwijs ga vooraf. Op de algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-genootschap werd erop gewezen, dat de school de kweekplaats hoort te zijn voor bruikbare burgers en onmid dellijk moet aansluiten aan de steeds wisselende eischen van het leven. Maar welk een eisch stelt dat niet aan de onderwijzersIs het wonder, dat ook op die vergadering op betere opleiding werd aangedrongen Het is de eisch, die overal wordt gehoordbetere opleiding, meerdere ont wikkeling. Is het dan niet de drang van het leven zelf, die deze eischen doet stellen En is het niet onze tijd, die deze drang duidelijker II 1906 III 1907 IV Kalve koeien, voor 1 November kalvende V Vette koeien VI Tweetallen melke koeien, ouder dan Twenterrieren VII Tweetallen melke twenterrieren VIII Tweetallen melke enterrieren De verschillende leden der jury hadden dan De uitslag was Ei’ waren 19 Rubrieken, verdeeld als volgt: RUNDVEE. Rubriek I Stieren geb. in 1905 of vroeger 4 nos. Ter gelegenheid en ter eere van de Algemeene I Vergadering van de Friesche Maatschappij van Landbouw, op Woensdag 5 Augustus te Workum, i meende het Bestuur der Afdeeling Workum een feestelijke dag te moeten arrangeeren. I Ten einde alles goed te doen slagen werd er I een feest-comité benoemd, bestaande uit de heeren.’ Eere-Voorzitter T. M. ten Berge, C. Tjebbes, P. Gaastra en J. Boonstra. Het programma, in gemeenschappelijk overleg opgemaakt, was als volgt: 9 uur; Opening der Tentoonstelling en Instal latie der Jury. 911 uur. Muziek op het terrein, te geven door het Harmoniecorps Crescendo, dir. de heer J. B. Dijkstra. 10i/2 uur: Algemeene Ledenvergadering in het Lokaal Rehoboth op het Zuid. O. a. behandeling van de volgende vraag punten a. De inrichting der rund veestallen. Inleider: de Heer H. Steketee, W. I. te Wageningen. b. De zorg voor het drinkwater van het vee. Inleider: de heer B. J. C. ten Henneppe Jzn. te Rotterdam. 121 uur: Muziek op het terrein, te geven door het Harmoniecorps Concordia, dir. de heer J. H. Lümer. lï/221/2 uur: Muziek op het Marktplein, te geven door Crescendo. 3 uur: Groote Keuring van Tuigpaarden, (Concours Hippique) in 2 afdeelingen. 35 uur: Muziek op het terrein, te geven door leden van de vroegere Schutterij-muziek van Bolsward. 51/2 uur: Gemeenschappelijke maaltijd met Hoofdbestuur en Jury in het Lokaal Rehoboth op het Zuid. 671/2 uur: Muziek op het Marktplein, te geven door Concordia. 8 uur; Bal Champêtre op het verlicht terrein. IO1/2 uur: Schitterend Vuurwerk. Was men in den vroegen morgen bevreesd voor ongunstig weder, weldra was die vrees ge weken, de zon brak door en beloofde een mooie dag en spoedig voerden treinen, stoom- booten, rijtuigen en fietsen een indrukwekkend getal bezoekers hier aan. Nadat de Jury was geïnstalleerd, werd het tentoonstellingsterrein opgezocht. Dat terrein is mooi gelegen, aan de Droge Dolte, van de Waterliezen tot aan de Rogmolensteeg. Twee wegen leidden er heen, een voor vee en rij tuigen aan de Noordzijde der pastorie van ds. Swart en een voor de menschen door de Rog molensteeg, tot welke door een tourniquet toe gang werd verleend, Het was verbazend hoe snel het terrein door bezoekers werd bevolkt, in korten tijd waren reeds duizend kaarten verkocht. In de ruime consumptietent van de heeren Veltman en Westra kwamen de leden der Afdeeling en de heeren van het Hoofdbestuur bijeen en daar hield de Eere-Voorzitter, de heer I ten Berge, een hartelijke en waardeerende toe- spraak en verklaarde ten slotte de tentoon- wapenen zijn, die men kan verschaffen in den stelling geopend. Het was inderdaad de moeite waard al dat mooie vee daar aan de lijn te zien staan. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. voelt? Welke verandering heeft onder den invloed daarvan ook niet het onderwijs onder- I gaan In Den Haag wordt thans een tentoon stelling gehouden «Opvoeding van het kind.” Daar kan men van die verandering iets bespeuren. Iets maar! Want de tentoonstelling beoogt hoofdzakelijk een beeld te geven van de op voeding van het kind van 3 tot 14 jaar. Maar daarnaast komt ook een overzicht van oude en nieuwe leermiddelen. De voornaamste verande ring kan men echter niet zien. Die is in den aard, den geest van het onderwijs. De Haagsche wethouder van onderwijs noemde bij het ope nen der tentoonstelling als doel mede een ge zonde, volledige, harmonische opvoeding te be vorderen en onze leermiddelen en schoolgebouwen te doen beantwoorden aan de eischen van praktijk en schoonheid. Teekent dat doel al niet een verandering van het onderwijs van vroegere tijden. Een harmonische opvoeding en eischen van schoonheid, men dacht er vroeger niet aan. En zijn wij nu met dat veranderd onderwijs ge lukkiger geworden? Want ook dit meende de wethouder, dat uit het tentoongestelde te leeren zou vallen, wat er gedaan kan en moet worden voor het geluk van het toekomstig geslacht. En immers dat is ook ten slotte het einddoel vermeerdering van het geluk. Of we die vinden zullen? I i van A. N. Wassenaar, Jelsum. Tweetallen melke twenterrieren. Eerste pr. f 15 en V. Z. M. Witte Jantje II en Jeltje III van J. L. Blanksma, Pingjum; tweede pr. Lady II en Diana van F. Wassenaar, Leeuwarden; eerv. verm. Agatha en Nella van denzelfde, en Jetske en Wilhelmina van R. D. de Boer, Arum. Tweetallen melke enterrieren. Eerste pr. f 10, med. van Z. K. H. Prins Hendrik en V. Z. M. Isabella III en Hoogland XV van A. N. Was senaar, Jelsumtweede pr. Atje F en Cerus I XIV van fa- Schaap, Deersum eerv. verm. Pietje en Klazina van S. van der Wier, Goënga, en j Pietje en Willemke van A. de Boer, Parrega. j Tweetallen hokkelingen. Eerste pr. f 10 en j V. Z. M., R. de Boer, Arumtweede pr. A. L. de Groot, Deersum; eerv. verm. Hessel Adema, Tjerkwerd, en B. IJ. Galama, Bolsward. Kalverstieren, geb. vóór 12 Febr. Eerste pr. f 10 en V. Z. M. P. Huistra, Scharnegoutum, tweede f 5 en Z. M. KI. IJ. Vellinga, Tirns. Kalverstieren, geb. na 12. Febr. Eerste pr. f 10 en V. Z. M. P. Huistra, Scharnegoutum, tweede f 5 en Z. M. J. Haagsma, Workum, eerv. verm. B. W. Okma, IJpecolsga en H. Sieperda, Tjerkwerd. Tweetallen koekalveren, geb. na 31 Dec. 1907. Eerste pr. f 10 en V. Z. M. W. S. Andringa, Tirns, tweede f 5 Z. M. B. W. Okma, IJpecolsga. Overjaarsche rammen. Eerste pr. f 7 en Z. M. S. J. Wiersma, Achlum, tweede f 3 Tj. S. Westendorp, Workum, eerv. verm. J. Zijsling, Tjerkwerd. Melke schapen, bij tweetallen. Eerste f 7 en Z. M. K. H. Westra, Kimswerd; tweede f 3 S. J. Wiersma, Achlum; eerv. verm. S. Vrolijk, Workum. Lamrammen, bij tweetallen. Eerste f 7 S. J. Wiersma, Achlum; tweede f 3 K. H. Westra, Kimswerdeerv. verm. J. E. Dijkstra, Workum. Ooilammeren, bij viertallen. Eerste f 7 K. H. Westra, Kimswerdtweede f 3 S. J. Wiersma, Achlum; eerv. verm. G. W. Hilwerda, Franeker. Beeren, geb. in 1908. Eerste f 7 S. P. Huitema, IJlst; tweede f 3 wed. S. H. IJdema en Zn., Abbega. Zeugen, geb. in 1908. Eerste f 7 S. P. Hui tema, IJlst; tweede f 3 dezelfde. Vee ter opluistering. Eerste pr. Z. M. uitge loofd door den Commissaris der Koningin in Friesland M. J. Nauta, Jutrijp tweede pr. Z. M. M. S. Huitema, Tjerkwerd; tweede pr. A. W. Landman, Kolderwoldediploma’s F. Folkertsma, Parrega en S. P. Huitema, IJlst; eerv. verm. H. Flapper Workum. Rubriek XX. Producten, werktuigen, rijtuigen, tuigen, hoef beslag en wat verder met de landbouw in ver band staat, was tentoongesteld op het voorplein en in drie lokalen van de openbare school. 1. Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwarden (Directeur C. R. Brinkman)Verzameling leer middelen van die school. Zeer de moeite waard om te aanschouwen en te bestudeeren, maar de tijd voor het laatste ontbrak. 2. Dirk J. Bouma te Sneek: Lijnzaadkoekjes Hibma te Sexbierum, terwijl een bestuursprijs 1 met suiker van de H.H. Bertels en Co. te Amster- am 3. A. E. Atterna te Nijmegen: Veevoeder- Melasse van de Suikerraffinaderij Spakler en Tetterode te Amsterdam. 4. J. A. Borger te Sneek: Nieuw Kracht- voederartikel van de firma Jozeph Thorley te Londen en diverse Veevoeder-Artikelen. 5. A. Visser Az. te WorkumKunstmest stoffen. Importeur G. J. Krol en Co. te Zwolle Delfia Lijnkoek, f n n o Wagen-, molen-, leder- en hoefsmeer. Machine-, cylinder-, molen- en collingsasolie. Thomas Bigg’s schapen-waschmiddel. 6. J. W. de Jong te WorkumDe Jong’s Uierzalf. Van Eden’s schapen waschmiddel. Van Eden’s Zaaigroen en Tarwepoeder. 7. Firma D. S. Gaastra te WorkumAmeri- kaansch Lijnmeel. Boekweit, Grutten-, Boek- weitmeel, soorten Boekweitgort enz. 8. G. Landstra te Wieuwerd; Collectie Hoef beslag, 9. IJ. S. Faber te Tjalleberd: Collectie Hoef beslag. 10. F. Nauta te Workum: Collectie Hoefbeslag en landbouwgereedschappen. 11. F. Cuperus te Bozum: Eene koe in hard steen bewerkt Nederlandsch wapen op afroliend kleed. Eene melkkoe (Friesche type) zwart- krijtteekening. 12. T. Popma te BolswardEenige potjes Uierzalf. De van oudsher bekende Tjerk Kui pers Zalf, eenige fabrikant Jacob P. Andringa De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. IX Tweetallen hokkelingen X Kalverstieren, geboren vóór 12 Februari XI Kalverstieren, geboren na 12 Februari XII Tweetallen Koekalveren, geboren na 31 Dec. 1907 SCHAPEN. Rubriek XIII Overjaarsche Rammen XIV Melke schapen bij tweetallen 11 XV Lamrammen XVI Ooilammeren viertallen VARKENS. Rubriek XVII Beeren, geboren in 1908 XVIII Zeugen, XIX Vee ter opluistering ook geen gemakkelijke taak. dat de navolgende bekroningen zijn toegekend Stieren geboren in 1905 ot vroeger. Eerste prijs f 25 en V. Z. M. Johan van K. Vrolijk, Koudum tweede prijs f 10 en Z. M. Mulder XIV van J. Haagsma, Workum. Stieren geboren in 1906. Eerste prijs f 25, med. van H. M. de Koningin en V. Z. M. Jan van fokver. »de Eersteling”, Roordahuizum tweede prijs f 10 en Z. M. Zwarthak van wed. P. H. Nauta en M. J. Nauta, Jutrijp; eerv. verm. Theunis van R. K. Seinstra, Oudkerk en Pel Knol van stieren ver. »de Trije Doarpen”, Woudsend Stieren geboren in 1907. Eerste pr. f 20 en V. Z. M. Marten van H. R. Jonkman, IJtens; tweede pr. f 10 en Z. M. Buringa III van F. M. de Boer, Hartwerd; eerv. verm. Catrinus II van S. W. v. d. Zijp en D. F. de Boer, Molk- werum. Kalve koeien vóór 1 Nov. kalvende. Eerste pr. f 10 en V. Z. M. Willemke II van H. Zijsling, Tjerkwerd; tweede pr. f 10 en Z. M. Griet van J. Haagsma, Workum; eerv. verm. Peter II van T. Popma, Bolsward en Hovinga van J. Postma, Vette koeien. Eerste pr. Z. M., S. Vrolijk, Workum; tweede pr, Br. M., K. Pruiksma, Workum. Tweetallen melke koeien, ouder dan twenter rieren. Eerste pr. f 15, med. van H. M. de Koningin-Moeder en V. Z. M. Keulen en de Mooie van de fa- Schaap, Deersum; tweede pr. Geiske Boerin I en Gerbens VII van Th. A^ berf?en Ez-, l‘d der Eerste Kamer. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I L te WORKUM. 1 it IX Lijnzaadkoek H E en Co.

Friso nl | 1908 | | pagina 1