omliggende Gemeenten. voor WORM en Lanboufeest to Warkum. I i I 1 Over dit en dat, ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1908. No. 33. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch N ieuws. I 1 I I 34ste Jaarpan o’. I 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. wol forgoed hwet moai’s. sa net; as getügen: de flantriche wiete wite Kol, forlearen fen hjar onskildige reine kleur. I Utrecht, pantserdekschip, gebouwd 1898, 1. 2. 3. middellijn 11 Prins Hendrik gekend aan Burgemeester C die zich hier te lande eenigen tijd het werk bij het Leger des Heils heeft ge- hynsders to sjen yn ’e draef. en loftich, it En zou het dan niet een ongerijmdheid zijn de I oaren kweekplaatsen van de bacteriën dezer ziekte i ongestoord te laten voortbestaan, terwijl men zich eigen. Tapaslik derby seach men onder de folie H Wol wier spytich ge- I heden fen it lanboufeest, fierder binne dy for man- «Leve de landbouw!” Wol nou, mei dat sa wêze Warkum, dizze 8ste fen Rispmoanne 1908. JOH. RYPMA. I 1 VERGADERING van den Raad der Gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordw. op Za terdag 15 Augustus 1908, des voormiddags te 91/2 ure. Punten van behandeling Notulen. Mededeelingen. Opmaken voordracht voor de benoeming van twee leden van het College van Zetters. Vaststelling van de gemeente-rekeningover 1907. Nadere behandeling van het verzoek van T. Riemersma. Adres van F. Bijlsma en I. Feenstra te Koudum, omtrent het maken van een riool. Besluit van Ged. Staten, omtrent de her ziening van de onderwijsverordening. Nadere bespreking omtrent uitdieping van de Potsloot, de opslag te Warns. Voorstel aangaande verbetering van de Woudweg. Idem tot verbetering van de wal voor de onderwijzerswoning in ’t Heidenschap. De Burgemeester: G. A. M. KALLENBACH. Koudum, 13 Augustus ’08. It hat in moaije dei wést forline Woansdei 5 Augustus, mei it lanboufeest hjir to Warkum, dy’t wy net maklik wer forjitte scille. De ljue dy’t de ondernimming op hjar nomd en mei de saken hjar bilêstige hiene, sawol de meihelpers om ien en oar to bioarderjen, komt wol tige in plompke ta, hwent alles wier flink foarelkoar en yn ’e puntsjes. It is myn doel net om in opwarme forslach to jaen fen de tentoanstelling, mar in foege biskóginge oer de dei. Dokter Eeltsjes wirden: »Hwer binne brüzender lansdouwen, Oerspriede mei sok hearlik fé kaeraen yn myn gedachten op do ’t ik de lange rigen fen bést fé lanseage. Allegjerre glêd en tierich, flink en kreftich boud, en onder de melkekij, malkrike bisten mei bloeijige en tichte jaeren, as bliken fen kennis fen.boerkjen, yn fokken, lanforbetterjen, melken, foerjen en hwet der mear mei anneks giet, ta eare fen de boer dy’t oppast dat it Fryske fé it béste fé fen de hele wrald bliuwt, en dermei for him seis net allinne, mar tagelyk for hele Fryslan in tige tankber wirk docht. Wirdt Fryslan wol it wetterlan neamd, it is ek it lan fen bou en greide, fen büter en tsiis, mar boppe alles lit hat it syn greate namme troch syn pükbést fé, dat oer de hele wrald bikend wirden is. Hwent it Fryske fé hat sa’n namme krige seis, dat it forsifle rekke nei alle oarden fen ’e wrald, en dertroch binne de ütlanske bislaggen fé fbrbettere en foredele. It is to priizgjen dat mennich boer hjir to lanne him der noch mear op ütleit, mei iver en flyt, mei moeite en kosten om syn bislach fé noch better to meitsjen om dertroch syn boerkerije for gemaek en handel sa folie mooglik folmakke to krijen. Lyk as forline Woansdei oer in wike hjir to Warkum, moat in Fries greatsk wirde yn syn hert as hy de pracht fen fé oanskóget üt syn eigen lan opsammele. Gjin tentoanstelling fen hwet ek giet üs sa nei as in tentoanstelling fen fé, hwent troch it fé kin en scil Fryslan groeije en bloeije, yn- dachtich de spreuk: »As ’t de boer goed giet, giet it de measte ljue goed.” Ta slot: Eare oan de fétentoanstelling to Warkum op 5 Augs. 1908, dy’t wer op ’e nij der ta bydroegen hat om it Fryske féslach, dat heech oanskreaun stiet, syn namme fierder to dragen. foelen, mar dat hindere skandlik is ’t to fallen steun.” De neimiddeis do’t ik touwen lans stie, krige ’k, by de lije azem yn ’e nekke, de gounzjende coupletten yn ’e earen Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. ousjoen en harke ha. We ha in kreas fjürwirk krigen ta slot, mei it tapaslik hildewird: «Leve de landbouw.” dat tige ynstimming foun by it publiek. En dermei wieren de merkweardichheden fen «hwet birder as ’t reint, hwet hirder as t eint” de drokke dei ofroan, to sizzen de merkweardich- halrlp «yn wiprhoirl nn. Wol wier spytich ge-] heden fen it lanboufeest, fierder binne dy for mc.n nóch de fleur in bytsje fen ’e baen, mar dochs nichien of twa earst bigoant. van voor ziekenverpleegster studeeren. Nederland's vloot tegen Venezuela. Van de capaciteiten der oorlogsbodems en mar dy ’t ”''“'"'“*'1 voor West Indië geeft onderstaand onder ’t baldounsjen heel efkes in bytsje hj8tje eea overzicht: Cnolan m n rln+ tiiv, rln.n C..+ KT I Z3j»7r7z> /7 rviiiljr. We gaan ons hoe langer zoo meer rekenschap geven van wat we doen. De tijd is voorbij, dat we alleen uit sleur de van de vaderen overge leverde methode bleven volgen, zonder ons af te vragen, waarom we dat deden en of het goed, of het ’t beste was zoo. Elk gebied van ons leven wordt aan de kritiek der voortschrijdende wetenschappen onderworpen en telkens blijkt, dat nieuwe vindingen en ontdekkingen nieuwe methoden aan de hand doen, die ons zekerder tot het gewenschte resultaat kunnen voeren. Het eerste bleek dit wel voor die bedrijven, die aan die zich staag ontwikkelde wetenschappen hun groote vlucht, soms hun ontstaan te danken hadden. Maar ook die, welke al eeuwen beoefend waren ■werden thans aan de meerdere kennis van heden getoetst. En het bleek daarbij gedurig, dat men door van die kennis gebruik te maken soms verwonderlijke resultaten te bereiken wist. Dat maakte, dat ook de meest vasthoudende langza merhand het oor neigde naar de lessen der we tenschap en geneigd bleek oude gewoonten voor nieuwere te laten varen, wanneer dat nieuwere het betere bleek. Dit bleek ook weer op den landbouwdag van de Friesche Landbouw-Maatschappij, de vorige week te Workum gehouden. Onze boeren heb ben langen tijd voor buitengewoon vasthoudend aan oude gebruiken, voor erg conservatief ge golden. Of daarvoor reden was, weet ik niet, maar ik veronderstel van wel. Ze wilden, en willen nog soms, van al dat nieuwe niets hooren. Maar op den landbouwdag te Workum hebben ze dat niet getoond, maar integendeel bewezen, dat ook zij bereid zijn met de lessen der weten schap hun voordeel te doen. De voordrachten, daar gehouden, toonen het duidelijk aan. De eene, die over het drinkwater voor het vee, zei hun, dat niet alle water goed was en wilde hun leeren, waarmee ze rekening hadden te houden. Om hun dat stevig op het hart te binden, werd eventjes medegedeeld, welke ziekten zoo al uit verontreinigd drinkwater plegen voort te komen. En werkelijk, dat lijstje was wel geschikt om den meest verharden schrik aan te jagen. Maar de tweede voordracht ging verder en tastte hen in hun trots aan, raakte hun heiligdom. Immers, waarop is de veeboer fierder dan op de goede inrichting van eigen veestal, op de voortreffelijke verzorging van zijn vee En hier werd den Frieschen boeren zoo maar in het gezicht ge zegd, dat hun stal niet deugde en daardoor de verzorging van hun vee te wenschen overliet, dat ze naar anderer voorbeeld hadden te kijken en de stallen meer overeenkomstig de in Zuid- Holland gebruikelijke wijze van inrichting had den om te bouwen. Dat ze hiernaar wilden luisteren en dat ze zelfs niet afkeerig bleken zoo mogelijk met de bemerkingen hun voordeel te doen, bewijst wel, dat ook zij zich rekenschap willen geven van wat ze in hun bedrijf doen. En dat de wijze van inrichting van veestallen voor dat vee van belang is, laat zich gemakke lijk begrijpen. Voldoende toestrooming van licht en lucht en daaraan schijnt het volgens den spreker bij de Friesche veestallen te mankeeren is een eerste vereischte voor de gezondheid voor het dier even goed als voor den mensch. Voor ons zelven hebben we dat ook al lang begrepen. We hebben zelfs de wetgeving in den arm genomen om te verhinderen, dat som migen, door armoede of omstandigheden ge dwongen, in ongezonde woningen zouden ver blijven. Daaraan danken we de Woningwet, waartegen de huiseigenaren thans zoo velerlei bezwaren doen gelden en die dan ook herzien zal worden. Het rapport der commissie tot her ziening is reeds verschenen en prijkte dezer dagen in het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne, waar dus ieder, die er belang in stelt, het kan na slaan. Tot geruststelling van huiseigenaars kan onfortrietlik der by stean sjoen op hjar jonges en famkcs to wachtsjen, wol bigrepen i nou ha dy’t hja seis hiene destiids, do’t se ek yet mar safolle mansk wierne. Dus feest for ’e bern. «Een kinderhand gauw is gevuld.” Mar it wier ek feest for hjarren dy ’t de berneskoen ontwoeksen binne, dat ha’k ek noch süver nin byt. «Net mar wol net op to Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. ik wel zeggen, dat wordt voorgesteld aan eige naars van onbewoonbaar verklaarde woningen tegemoetkoming te verleenen. Maar men wil ’t toezicht verscherpen. Nu, op dat laatste zullen wel weinigen tegen hebben. Een goede woning I is een levensbelang en het verdwijnen van krot- j ten en ongezonde huizen een waar volksbelang. Want daar in de krotten woekeren ongestoord de kiemen voort van zoo menige ziekte, die de volksgezondheid bedreigt. Wat heeft b.v. de gesteldheid van de woning niet een invloed bij tering, die zoo’n groot deel van ons volk bedreigt. F - kweekplaatsen van de bacteriën dezer ziekte alle mogelijke moeite geeft om door de oprichting van sanatoria voor teringlijders, de ziekte te be- strijden. Voor die oprichting, vooral ook van volkssanatoria, waar de lijders goedkoop kunnen verpleegd worden, worden vaak geen kosten en moeiten ontzien. W’at geeft men zich niet al geruimen tijd moeite om het Friesch Volkssana- torium te Joure tot stand te brengen 1 Dezer dagen verluidde, dat de pogingen daartoe ten slotte schipbreuk hadden geleden. Maar het blijkt, dat het comité den moed nog niet opgeeft en dat reeds het ontwerp der overdracht van «Herema-State”, het landgoed dat Dr. Driessen zoo vrijgevig aanbood, is opgemaakt. De tot standkoming kan dus integendeel met grond verwacht worden, al is het dan niet zoo van een leien dakje gegaan als men meende te mogen veronderstellen. Maar men heeft hier ook al weer gezien, dat de meesten voor een goed doel maar weinig geld over hebben. Wanneer het aankomt op uitgaan, op pleiziermaken, dan is er geld genoeg en wordt het gemakkelijk weg gesmeten. En de gelegenheden daarvoor worden den menschen zoo bij menigte geboden tegen woordig. Met de afschaffing der verschillende kermissen schijnen wel de andere vermakelijk heden vermeerderd te zijn, al hebben die dan vaak een weidschen en nuttigklinkenden naam. Zoo heeft Arnhem op ’t oogenblik zijn Re- clame-Tentoonstelling. ’t Is er aardig, heel aar dig. Maar van de genoeglijkheden is meer terecht gekomen dan van de reclame, of het moest de reclame voor de tentoonstelling en voor Arnhem zijn. Nu is dat gebied der reclame in onzen tijd ook zoo reusachtig, dat men moeilijk verwachten mag op een provinciale tentoonstelling daarvan een volledig overzicht te krijgen. De Amerikanen zeggen wel »de weg naar rijkdom loopt door drukinkt”, maar we kennen nog heel wat meer middelen van reclame dan de courant. Op de Arnhemsche tentoonstelling is daarvan toch iets te zien. Verder ziet men er Oud-Arnhem, heel 1 aardigCacadorus, ook aardig, en nog veel meer aardigs. Hwet de Rykslanbouwinterskoalle sjen liet fen syn leermiddels wier ek tige de moeite fen bisjen wirdich. Ik kin der net oer ütweidsje i omdat ik lang alles net yn ’e fine puntsjes trochnoaske ha mar ik ha al safolle sjoen dat der to Ljouwert op dy skoalle noch al ien en 1 oar is to learen nefléns de forskate samling fen planten, dieren, lidden der fen en sa foart. Fierder wierne yn ’e skoalle, predukten mei de lanbou bisibbe. Dit yn en oar sloech. op wittenskip en arbeid, ta nocht en nut fen ’e lanbou. Nou fierder. De jouns wier ’t waer mar sa bihoarlik, howol ’t er krekt lans koe, en de feestfleur op ’e proppen bleau. Ik ha tominsten yn ’e ierejoun mei nocht by de draeimounle stien to sjen ho ’t de bern hjar formakken of Ijeaver for- meitsje lieten mei draeijen. Sa’n draei- en ek wol mallemounle is for de jeugd net in ding fen mallichheid mar wol forgoed hwet moai’s. ’k Ha ek alders mei draeijen sjoen, gedildich en onfortrietlik der by stean sjoen op hjai c-' -~ *- dat hjar bern ek de selde rjuchten Het Gysbert Japiksfeest. Men meldt uit Bolsward liet Gysbert Japiksfeest is uitstekend ge slaagd ondanks den hevigen regen, die ’s mid dags tijdens den optocht viel. Duizenden be wogen zich door de stad, waaronder vele dames in Friesche kleedij. De optocht was zeer zwierig en kleurrijk De jury ter beoordeeling van het mooiste Friesche «pakje” bestond uit de heerenII. Fennema, notaris te SneekD. Cannegieter, notaris te Tjum en J. Hepkema, uitgever te Leeuwarden. Zij had een zware taak. Zij kende de groote zilveren medaille van H. M. de Koningin toe aan mejuffrouw Hieke Lam- minga te Makkum. Mej. Lamminga droeg als oud-Friesch cos- tunm een gebloemd katoenen jak, een groen geruite zijden doek over de schouders, puntig toeloopend op rug en borst, een rood en wit geruit sch >rt, een blauwbonte gebloemde rok en een Friesche gouden kap waarover een oud Friesche stroohoed van een halve meter De zilveren medaille van Z. K. voor ringrijden werd toe- 8. van der Woude te Bolsward. I. van der Veen reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit Na het spelen van het Wilhelmus en het Wien Neêrlands Bloed door do muziek en het zingen van het Friesch Volkslied ging men uiteen, ’s Avonds half acht werd de optocht herhaald met fakkelverlichting, hetgeen een zeer fan- tastischen aanblik leverde. Bij de Regeering zijn plannen aanhangig tot opheffing van de Rijkslandbouwschool te Wageningcnde Rijks Hoogere Land-Tuin- en Boschbouwschool zou aldaar evenwel ge handhaafd blijven. Het is niet de bedoeling de Rijkslandbouwschool voor goed te sluiten, alleen zal zij verplaatst worden, vermoedelijk naar Groningen. De Indische klasse zou wor den verplaatst naar Haarlem, waar binnenkort door het Rijk een tuinbouwwinterschool zal worden gesticht. Het bericht aan het Volk ontleend, dat wol ouloerd. Meast op it’lan by it «bal mej- Lilly van Kol, dochter van het lid der champêtre is ’t sa hast netha’k de jonk- Tweede Kamer, eerstdaags naar Zwitserland heit op ’e wei fen roazen sjoen, altyd yn vertrekt als onderofficier van het Leger des figueilike sin, hwent yn werklikheid wier dat j Heils, is niet juist, zegt het Vad. Mej. van sa net; as getugen: de flantriche wiete wite R dj t d eeni»™, tüd non rokken en jurken, dy’t by de fiif minuten oan 1 1 1 d eenl.-,eli HU aan De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Op ’e neimiddei is de keuring fen tüchhynsders to okriuwen hwet ik tomük ek tige by tige slagge. Meidoggers in bulte en j béste op ’e baen, en in tichte wudze fen min- sken der omhinne. Al like it wol efkes dat I «Pluvius” de baes spylje woe, it Aide sprekwird - halde syn wierheid op. 1 koe de edele kriich foartset wirde. It levere in prachtich gesicht op, dy forskate i j___ jt jene ioddrich oare greatsk en sierlik, wer in steatlik en treftich. Derby harke it Frysk Folksliet do fen Concordia sa ynmoai, sa 1 forskate flaggen ek de Fryske flagge, as 'tsym- boal fen in Frysk lanboufeest, tomidden »it lan fol griene weiden, dér rjue de büterblom yn blinkt” sa ’t Jan Gelinde van Blom sizze scillen hie. Yn üs flaggeliet fen Waling Dykstra stiet: O, flagge, forspried nou in echt Fryske sin Oer doarpen en stêdden en oeral hwer’t kin. Dy echt Fryske sin dy’t Walingomme bidoelt, forspriede bysonder de hear K. D. Hibma fen Sechsbjirrem mei syn reau op ’e baen. Hy, as Fryske boer fen postür en yn ’e klean, hja as Fryske boerinne, mei ’t gouden earizer op en de fearen foar, nést inoar op in krom- sidige sjeas mei in moaije swarte merje der foar, deftich draefend mei lange wiuwende moannen. Ja, Friezen en Friezinnen dy’t noch kleare Fryske eagen ha, in skilderstik wie ’t. To minsten yn myn eagen wier dat djüre Fryske pronk, Fryske pronk üt Fryslans gloarje. To Fryske boeren fier mear sokke pronkstikken op ’e dyk. Wieren der mear of Ijeaver in bulte moaije reauwen, yn myn eagen roan dit er üt, wol to forstean, hjir to Warkum, de stêd fen 1001, tüzend en ien jier. Er i vrienden. Mei ’t aech op ’e romte yn Friso giet it net I zeggen as it dounsplak to 3900 torlj 28 kanonnen, 4 torpedo inrichtingen, dounze men der dea ienfaldich omhinne. J as de wille mar goed is dan redt men it lang, sin en wille kin’ ommers folie tille: «Hwet scill’ wy joun dan skotsel” slaapje” is ek wer róppen, al is er al troud, ja sit er seis al yn ’e niten, men scoe al hoopje dat er for ’t lést roppen is, mar ’k wol ’t net leauwe noch, hwent in wol hast leauwe djip üt it efteroulan wei Adam, Adam, kile, kile Dus dy wierne safolle noch byn-efter, dat se noch lang net oan «Jaapie” tabinne, en Jaap is dochs fêst op ’e nije moade? Nou, dan komrne dy der op in oar jier ek yet ris mei ’m op ’e lappen. Mei ’t aech op ’e romte yn Friso giet it net zeggen die met. De vrienden lazen op n op, om hjir fen de jounspret to skriuwen, alles avond van de vorige week een advertentie in ergewaesje fen’e rjuchthabbende, ta leedformaek wjjd. heeft daarvan afscheid genomen en gaat fen ’e tsjinstander. Onder dy tsjinstanders 1 te Lausanne in de bekende inrichting rekkenje ’k ek, op myn avontürlik oardiel on dy prof Krafft feinten dy ’t to dryst by de iene en to bang by de oare faem wierne en derom net slaggen. Hwent sokken ha ’k sjoen. ’k Ha ek fanamen sjoen dy 't de foetten to heech of net heech 1 genóch optilden, der wo’k ouwêze, mar dy ’t l bestemd Gelderland, pantserdekschip. gebouwd 1898, 4033 ton, 28 kanonnen, 4 torpedo-inrichtingen 343 koppen. Heemskerck, pantserschip, gebouwd 1907, 5000 ton, 22 kanonnen, 2 torpedo-inrichtingen, 343 koppen. Friesland, pantserdekschip gebouwd 1896, 3900 ton, 28 kanonnen, 4 torpedo-inrichtingen, 343 koppen. Holland, pantserdekschip, gebouwd 1896, as taskouwer by de ’e nekke, de gounzjende coupletten yn ’e «Hwet scill’ wy joun dan skotsel ’k Haw tweintich skeljen yn ’e büs’. Dy ha ’k fen omke Watse; Dy hat se by de rus.” En ’t is ek sa ütkomid i i „u., lyts wier, dan wie ’t noch neat, hwent dan ^43 kopp’en ƒ2’ Utrecht, pantserdekschip, gebouwd 1898, 4033 ton, 28 kanonnen, 4 torpedo-inrichtingen, 343 koppen B j de ouders van schoolgaande kinderen te Winschoten circuleert een adres, dat zal rigè fammen, ik worden gericht aan den Raad met verzoek - om niet over te gaan tot de invoering van de songen laitsjende en tierjende noch«Adam, nieuwe spelling op de scholen aldaar. Over ’n huwelijksadvertentie. waren in Amsterdam eens twee We hebben hun namen, maar we die niet. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ffeg O o 1 w «plc biAnö rl oef i i rl e* oa ta I ju«jjcai.iv kjj ceuuvn niQii vuiuuci uc iviió AVzlX 1 IJ 0,1 U11OIV11CI Igc lUUlU ftICUl, Lel V,

Friso nl | 1908 | | pagina 1