voor WOU KL M en omliggende Gemeenten. Over dit en dat. 1 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1908. No. 34. Binnenlandsch Nieuws. 34ste Jaargang. Een paar be- Haren ver- tafel zijn landbouwtentoonstelling te Apeldoorn, H. M. beschermvrouw is, zal niet Ook zal H- M. r t r i Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. konden vermeden worden. Dit jaar prins Hondrik alleen Mecklenburg be- terwijl H. M. anders altijd meegaat, j Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. bewondering moet doen voelen voor het grootsche, het schoone, het machtige in het leven van mensch en natuur, om ze te behoeden voor die platte nuchterheid, die het zieleleven van zoo menigeen groot nadeel doet. De verstandelijke opvoeding raakt hier de zedelijke opvoeding, welke twee trouwens nooit te schieden zijn, en waarover Dr. Gunning, districts-schoolopziener en privaatdocent in de paedagogiek aan deAm- sterdamsche Universiteit, sprak. Ook op de algemeene vergadering van de Ver- eeniging tot bevordering van het onderwijs in Handenarbeid, de vorige week te Maastricht ge houden, heeft deze gesproken. En hier zoowel als in Den Haag sprak hij over het opvoedende van arbeid, van handenarbeid ook. Men denkt daaraan nog te weinig, hoezeer ook arbeid het karakter vormt en den geest. En daarom is er ook veel te zeggen voor handenarbeid als leervak voor kinderen, maar ook voor volwassenen. Want dit blijkt toch telkens, dat van het on derwijs op school voor veel kinderen de grootste opvoedende kracht moet uitgaan. Is het dan wonder, dat men dit onderwijs ten bate van het kind tot de grootst mogelijke hoogte wenscht op te voeren? Maar niet alleen ter wille van het kind, ook direct ten bate van menig bedrijf wordt onderwijs verlangd. Op de algemeene vergadering van den Bond van Smedenpatroons, te Leiden gehouden, werd de wensch naar het houden van patroonsleergangen voor het smids bedrijf uitgesproken. En waar nu zoo de wenschelijkheid naar alle soort van het aangenaam te lezen, dat de Nederlandsche inzending van schoolteekenwerk op het Inter nationaal Congres voor Teeken-onderwijs te Londen zoozeer de aandacht trekt. Van school- directies in Engeland, Frankrijk, Rusland, Finland en elders kwamen talrijke aanvragen in om leerplannen en programma’s van onze scholen. En de Schoolraad te Leeds verzocht aan het co mité de geheele Nederlandsche afdeeling in Sep tember te Leeds te mogen tentoonstellen. Dat pleit zeker wel voor de voortreffelijkheid van ons teekenonderwijs. haald waren, vielen grond van uitputting. De overigen moesten op een kar naar de plaats van bestemming vervoerd worden, daar zij bijna niet in staat waren op hun pooten te blijven staan. De dieren waren uit Rotter dam afgezonden en bestemd voor een paarden- slager te Nijmegen. Door wijlen de wed. Hoffman-Boudewijns, is indertijd gesticht een kapitaal, groot f 79,300, uit de rente waarvan behoeftige en bejaarde winkeljuffrouwen zullen worden gesteund. De Mij. tot Nut van ’t Algemeen heeft thans het bewind over deze stichting gekregen en zal nu de medewerking van de departementen inroepen, voor het aanbevelen van Candida ten voor een jaargeld van f 300, telkens wanneer, zulk een jaargeld vrij valt. Voor je plezier uitEen Haagsch echt paar was, om zijn twaalf-jarig zoontje op den laatsten dag der vacantie een pleizier te doen, Maandag naar Leiden gegaan. Na een paar museums te hebben bezichtigd zochten ze het buiten en kwamen des avonds moe langs den Rijnsburgerweg om den trein te krijgen. Het zoontje liep echter achter de boomen langs den weg en meende, door de duisternis misleid, daar echter een stukje groene wei te zien, waarin hij zich nog even wilde ver meien. Maar o jammer, het bleek een sloot te zijn overdekt met eendenkroos, 't knaapje zakte er tot de kin in. Vader, die hem na sprong daalde tot de heupen naar de diepte en moeder, die dit schouwspel niet kon aan zien, nam een kloek besluit en sprong beiden na. Nu spartelden ze alle drie in ’t slobberig nat, waar ze echter spoedig door een paar Leidsche mannen werden uitgehaald. Ze misten den eerstvolgenden trein, omdat ze een droog pak moesten aantrekken, en namen, toen ze eindelijk in den trein zaten zich voor, nooit weer naar Leiden te gaan. De vorige week werden per advertentie in de Goudasche Courant bekwame inbrekers gevraagd, geschikt om een brandkast oud-model te openen. Dat was, blijkt nu, een aardigheid tegenover de heeren van het postkantoor te weken wordt bericht, zal de Volksvertegenwoordiging met de omstandig heden in kennis gesteld worden, zooals zulks te doen gebruikelijk is. Als termijn wordt voorts Februari of Maart genoemd. Het Hbl. ziet de berichten met een onge- loovig oog aan. Ons is omtrent dit bericht niets bekend, zegt het blad. De Nieuwe Cl. daarentegen heeft zich over tuigd, dat te Apeldoorn het gerucht algemeen geacht wordt waarheid te bevatten. Uit ’s Gravenhage word nog gemeld: Wegens dezelfde reden, die geleid heeft tot het niet doorgaan van het gala-diner op Koningins verjaardag op Het Loo zal H. M. de Koningin ditmaal niet ministers ontvangen op 31 Augustus. Naar men verneemt, wordt overwogen, den 31 sten Augustus (Koninginneverjaardag), voor de uitvoering van den post en telegraaf dienst als een Zondag te beschouwen. Mr. P. J. Troelstra heeft Zaterdag voor het eerst na langen tijd de vergadering der Sociaal-democratische Kamerfractie bij gewoond. De fractie wil thans art. 80 der Grondwet (het bekende «blanco artikel”) zoodanig wijzi gen, dat zonder eenige onderscheid algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen zal wor den bepaald. Rooken in de treinen. Naar wij verne men zullen bij de Staatsspoor strenge maatre- Belangrijke geruchten omtrent ons Konings huis. huis doen de ronde. Buitenlandsche bladen hebben er het eerst over gesproken. Dat op zich zelf zei niet veel voor de waar- heid van het bericht, maar verschillende bij- j zonderhede n leiden ook tot de blijde vermoe- dens. Onlangs is de hofrouw zonder noodzakelijk heid verlengd, waardoof verschillende festivi teiten heeft zocht, De waarvan door Haar worden bezocht, vermoedelijk de feesten niet bezoeken die 31 Augs, a. s. ter gelegenheid van jaardag gegeven zullen worden. De tentoonstelling van fotografische kunst te Amsterdam, waar H. M. eenige foto’s heeft ingezonden, zal niet door Haar worden be zocht, hoewel zulks wel in de bedoeling ge legen heeft. Over zes 1 Men moet er zich niet te zeer over verwon deren, dat vragen van onderwijs en opvoeding telkens opnieuw in de algemeene belangstelling terugkeeren. Al klinkt de uitdrukking van den voorzitter van het congres, dat ter gelegenheid van de Tentoonstelling voor Opvoeding van het Kind in den Haag gehouden wordt, dat in ze keren zin de hoogste taak der maatschappij eene opvoedkundige is wat eenzijdig, de wijze van opvoeding is toch voor die maatschappij van zoo overwegend belang, dat men er zich nauwelijks te veel mee bezig houden kan. Im mers het werd terecht door dienzelfden voor zitter opgemerkt, dat in goed opgevoede leden de maatschappij de beste waarborgen heeft voor haar voortdurende bloei en vooruitgang. Het moge waar zijn, wat een der sprekers op het con gres beweerde, dat karakter en aanleg van ’t kind het onverholen erfdeel zijn van het voorgeslacht en nooit geheel te veranderen of om tekeerën; het is evenzeer waar, dat een verstandige en wijze leiding van dat karakter er de mooie zijden meer van naar voren kan brengen, het zich kan doen ontwikkelen in de gunstigste richting. Maar daarbij moet met dat karakter worden rekening gehouden. De tijd schijnt voorbij, dat de hoogste opvoedkundige wijsheid leek te bestaan in een africhten en dresseeren der kinderen, in een onderdrukken van hun persoonlijkheid ten gerieve en tot gemak van de ouders. Ik wil niet beweren, dat naar een dergelijk stelsel niet nog dikwijls de geheele opvoeding geregeld wordt. Velen schijnen nog altijd de opvoeding hunner kinderen in dien zin op te vatten, dat ze die kinderen moeten leeren hun ouders den minst mogelijken last en de minst mogelijke drukte te bezorgen, dat ze hen moeten leeren zoet zijn en niets doen wat het eigen gemak der ouders zou kunnen storen. Het is natuurlijk alleen het eigen belang, dat uit een dergelijke opvatting spreekt. Men voelt niet, dat men eigen gemak en genoegfen moet opofferen terwille van het levensgeluk zijner kinderen. En evenmin begrijpt men, dat dit levensgeluk voor een groot deel van de op voeding afhankelijk is. Maar, als ik reeds zei, de tijd schijnt wel voorbij, dat men zich hiermee meer algemeen van de moeilijkheid der opvatting ontslagen rekende. Er is den menschen te vaak en te luide gezegd, dat zij aan de kinderen, die aan hun wil het leven danken, andere verplichtingen, hebben, dat zij van die kinderen goede en edele menschen moeten trachten te maken. Maar de wijze, waarop men dat meent te kunnen doen, blijft nog veelal een gebrekkige. Naar een algemeen voorbeeld willen velen hun kinderen opvoeden of wel zij trachten ze te fatsoeneeren naar een beeld, dat zij zich voor oogen stellen en dat hun aantrekkelijk lijkt. Denzulken kan niet te dikwijls gezegd wor den, wat de dokter op het straks genoemde congres nog eens duidelijk stelde, dat met het karakter en den aanleg van ieder kind dient rekening gehouden te worden en dat men wel dat karakter en dien aanleg in een goede rich ting kan trachten te leiden, maar er niet dwars tegen in kan gaan. Want met dat laatste bereikt men niets, dan dat men op z’n best nog menschen kweekt, waaruit alle leven ge weken schijnt, wier eigenschappen en vermogens den kop zijn ingedrukt, maar die daar nu nog geen andere voor in de plaats gekregen hebben en nu geestelijk dood zijn en een doode kracht in het menschenleven. Men mag met dit alles wel rekening houden, wanneer men gaat luisteren op een congres, waar over opvoedkunde gesproken wordt en waar algemeene stellingen ten aanzien van de opvoeding verdedigd en besproken worden. Er zijn natuurlijk wel sommige algemeene re gelen te stellen, maar bij de toepassing ervan heeft men nauwkeurig te letten op de geaard heid, den lichamelijken en den verstandelijken aanleg van ieder kind in ’t bijzonder. Dit geldt natuurlijk zoowel van lichamelijke als van ver standelijke en zedelijke opvoeding, omtrent welke drie onderdeelen der opvoeding op het congres afzonderlijk gesproken werd. Welken invloed de lichamelijke opvoeding, die nog zoo dikwijls verwaarloosd wordt, op de toe komst van het kind hebben kan, trachtte de eerste spreker,- schoolarts der Bloemendaalsche Schoolvereeniging, aan te toonen. Niet alleen, dat zij het lichamelijk krachtiger maakt en daardoor weerbaarder tegenover het maatschap pelijk leven, maar zij komt ook direct zijn gees telijke ontwikkeling ten goede. De lichamelijk best ontwikkelde kinderen waren meende spreker, ook de geestelijk meerwaardigen. Natuurlijk gaat dit niet altijd op. Spreker moest toegeven, dat er groote mannen met een zeer zwak lichaam geweest waren. Maar uit proeven, met 33.000 schoolkinderen genomen, meende hij, dat men mocht besluiten, dat als regel ontwikkeling van lichaam en geest gelijken tred houden. Over de verstandelijke opvoeding werden door den voorzitter van het congres, als laatste spreker, behartigenswaardige dingen gezegd. Immers wij allen mogen nog wel eens overwegen, of het doel van die opvoeding in de eerste plaats moet zijn de kinderen netjes te drillen, dan wel hen te veredelen en te verbeteren. Maar vooral dit andere, dat het onderwijs uitga van bewonde ring, rnag nog wel gehoord worden. Er wordt eigenlijk nooit aan gedacht, dat men de kinderen Daarom is toen het bo vengedeelte der kast afgebroken. Een aanranding. Toen Zondagavond een dame uit Amsterdam per rijwiel naar huis terugkeerde van een bezoek te Amstelveen, werd zij even vóór de Katholieke school aan den Amstelveenschen weg tegen den grond geworpen door een man, die onverwacht van achter een boom sprong. Een heer, die haar begeleidde, snelde haar terstond ter hulp en .sloeg den aanrander tegen den grond. Toen hij nu de dame verdere hulp verleende, werd hij onverwacht van achter aangevallen en kwam hij langs den steilen kant in de sloot terecht. Wederom op het droge gekomen, drong de aanvaller woedend, over zijn tusschenkomst, tot driemaal toe op hem aan, doch werd even veel malen vrij onzacht tegen den grond ge worpen. Toen scheen hij genoeg te hebben. Wel volgde hij dreigend en scheldend den heer naar een boerderij, waar deze zich ver voegde om hulp en om zich te reinigen, doch daar bleef het bij. De vermoedelijke dader is een boerenarbei der, wiens naam bij de politie bekend is. Terwijl een landbouwer in de gemeente Gouda heel ambitieus zijn varkens stond te voeren, kroop eveneens zeer ambitieus een rat in des landbouwers broekspijp De boer, een opeenvolging van kittelingen voelende, sprong op, doch hoe hooger hij sprong, des te hooger kroop ook de rat, totdat hij eindelijk het excelsior bereikt had en op den landbouwer zijn zitdeelen troonde. Wat te doen? Aan het meest voor de hand liggende denkt men meestal niet in een wanhoopstoestand, anders was de eenvoudigste manier wel geweest de pantalon uit te trekken. Maar neen, de zoon werd geroepen en met den stekeltrekker de rat doodgeknepen. Een misverstand en de gevolgen ervan. In eene kleine Brabantsche gemeente over leed eenige dagen geleden de pastoor. Door een misverstand werd in een plaatselijk blad bericht, dat pastoor L. J. Eicken in de aan grenzende gemeente Oploo overleden was. 't Gevolg was dat daags daarop de Bossche Ct. en Het Centrum in gevoelvolle woorden dezen nog in leven zijnden heer herdachten. De dienst meid op de pastorie kreeg allerlei aanbiedingen in verband met het aangekondigde sterfgeval, zoo o a. van een Bredaschen boekhandelaar, die drukwerk aanbood. Zelfs de notaris maakte aanstalten en de trein bracht treu rende familieleden. De heer Eicken nam de zaak nogal luchtig op. Lachend verklaarde hij thans te weten hoe het met hem de eerste dagen na zijn dood zou gaan. Om er echter een eind aan te maken, plaatste de heer Eicken in de bladen een ad vertentie, waarin hij voor zich zelf verzocht van alle rouwbeklag verschoond te blijven. Gevaarlijk werpen. Dinsdagavond kregen eenige jongens op het Assendorperplein te Zwolle twist met elkaar, waarbij het zoover kwam, dat de 10-jarige A. de ongeveer 12- jarige C. met een grooten steen gooide, die dezen achter het oor trof en waardoor hij het bewustzijn verloor. Direct schoten eenige voorbijgangers toe, die hem naar huis droegen. Men kan zich den schrik van de ouders voorstellen, die nog even te voren hun jon gen vroolijk en gezond bij hen aan boterham hadden zien gebruiken. Dr. Klinkert, die inmiddels getelefoneerd was, constateerde hersenschudding. In den toestand was Woensdag geen merkbare ver betering. Een gevaarlijk heerschap. Zondagavond tusschen 10 en half elf knalden plotseling eenige revolverschoten nabij het station te Borne. Even daarna holde een Hengelosche jongen, V. genaamd, de wachtkamer binnen, onder den uitroep »ze willen mij te lijf en een vijf tiental andere jongens, waaronder ook Bornsche, kwamen eveneens binnengestormd en beweer den, dat de eerstbinnengekomene V. op ze keren P. geschoten had. Bij onderzoek bleek, dat P. in het bovenlichaam en in ’t been gewond was. Onze politie, op het perron aanwezig, nam V. in arrest, die ondertusschen nog even rond het station was geloopen, om aan zijn vervolgers te ontkomen, maar waarschijnlijk ook om de revolver weg te werpen, die Maandagmorgen tusschen de rails is gevonden. Er werd natuurlijk direct om dokters ge- De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. gelen genomen worden tegen het rooken in Gouda, waar de brandkast was dichtgeworpen, niet-rookcoupé’s. De directie heeft het personeel opgedragen smeden trachtten den heelen dag tevergeefs hierop nauwkeurig toe te zien en van over- het slot te openen. tredingen procesverbaal op te maken. Ter aanmoediging zal het personeel voor elk opge maakt proces verbaal een gratificatie ontvangen. Kwade praktijken bij de keuring van lote- linqen. De commissaris der Koningin van Utrecht heeft de gemeentebesturen van zijn gewest uitgenoodigd, om telken jare de lote- lingen hunner gemeenten te waarschuwen voor de kwade praktijken van sommige personen, die tegen betaling van een som gelds, hunne hulp aanbieden, teneinde ongeschiktverklaring voor den militiedienst te verkrijgen, en hen tevens met nadruk te wijzen op het bepaalde bij art. 206 der strafwet, welk artikel o.m. bepaalt, dat met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft hij, die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie on geschikt maakt of laat maken. Naar men verneemt, heeft de H. IJ. S. M. gunstig beschikt op het verzoek van handelaren, om den middagsneltrein van Leeu wardenAmsterdam v.v., die bij den zomer dienst zijn ingelegd, ook bij den a s. winter- onderwijs algemeen wordt erkend, doet dienst te laten loopen. Friesland voorheen en thans. Woensdag heeft te Leeuwarden de officieele - opening der tentoonstelling plaats gehad. De L. Ct. meldt dat de expositie een zoek overwaard is. Zooals uit den catalogus blijkt zijn er 185 inzendigen. Het geheel is aardig, frisch en maakvol gerangschikt en het is interessant verschillende 1‘bedrijven in werking te zien. Dat de dierenbescherming niet onover bodig is blijkt we uit het volgende. Gisterenmorgen kwam aan het station te Nijmegen een bezending slachtpaarden, in zoo’n erbarmelijken toestand aan, dat maatregelen Blijde geruchten omtrent ons vorsten- moesten genomen worden, om de dieren ver der lijden te besparen. In een waggon waren maar eventjes 14 paarden bijeen gepaktdat de dieren het be nauwd hadden, behoeft geen betoog. Zelfs een der paarden lag gestikt in den waggon, terwijl 4 anderen er zoo slecht aan toe waren, dat er bijna geen leven meer in zat. Nadat de arme dieren uit den waggon ge er nog drie tegen den terwijl de sleutels er in lagen. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD i •1 1 B X t 1 t e Q LI C( I

Friso nl | 1908 | | pagina 1