voor WORKll en omliggende Gemeenten. I I Pi Over dit en dat. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1908. No. 35. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. lb J g| 34ste Jaargang. 1 deelt 5. 7. 8. Te Vledder werd Zaterdagavond een turf- verneemt, zal ’t oog nog behouden 1. 3. 4. dat bijna alle aandeelen in het waarborgsfonds I gedeeld, dat het niet behoort tot hun bevoegd- offieieele uitleggingen te geven van van door gemeenteraden vastge- Zondagavond is hij waar geen an dere bezoekers meer aanwezig waren, uit gegaan de moordenaar moet hem toen op daarvoor, dat ook op de vergadering te Arnhem j ter sprake werd gebracht, is zeker het zooveel I mogelijk naar voren brengen van onze nationale bijzonderheden in bouwstijl, kleeding en allerlei anders. Wij hebben geen groote, machtige we reldsteden, geen onvergelijkehjke natuurtafereelen, geen grootschen machtigen rijkdom ter bewon dering aan te bieden. Maar wij kunnen in ons land en in onze steden, in onze bevolking en in onze musea, een geheel eigenaardig schoon en een bijzonder nationaal karakter doen zien. En waai de vreemdelingen deze grootschheid van het we reldleven en van de natuur in andere landen overvloediger kunnen vinden, moet het bijzonder karakteristieke van ons land en ons volk en onze geschiedenis hem naar hier trekken. Was het Punten van behandeling; Notulen. Mededeelingen. Benoeming van een Wethouder. Aanbieding van de Gemeente- en Arm- voogdij-Begrootingen voor 1909. Nadere behandeling van het adres van F. Bijlsma en I. Feenstra omtrent aanleg van een riool. Adres van T. Canter Visscher e. a. om trent bestrating van den weg langs het hulppost- en telegraafkantoor te Koudum. Bespreking omtrent den aanleg van een grintweg door den Noordermeerpolder naar Stavoren. Behandeling van het Supplet. Kohier naar Hoofdelijken Omslag. Koudum, 27 Augustus 1908. De Burgemeester, G. A. M. KALLENBACH. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. gebaat. Predikant en brandwacht. vroeger mededeelden, was te Hindeloopen, door burg. gemeente aangesteld tot brandwacht Daar hj meende, te behooren tot de categorie van personen, die, volgens de Hindelooper brand- weerverordening, van persoonlijke diensten voor de brandweer zijn vrijgesteld, t w. zij, die plichten in het openbaar belang hebben te vervullen, welke hun verhinderen de genoemde persoonlijke diensten te verleenen, vroeg hij na zonder succes tot burg, en weth. te hebben gericht een verzoek om ontheffing, aan Ged Staten van Friesland of hij inderdaad niet tot die categorie van personen behoorde Ged. Staten hebben daarop aan ds. N. mede- tenue zullen dan een paar epauletten op de vernietigde gemeenteverordeninge tuniek worden gehecht In de Maandag gehouden raadszitting der gemeente Grouw deelde de voorzitter mede dat de zaak van de vermiste f 2000 uit de brandkast nog bij B. en W. in onderzoek is en dat het resultaat hiervan ter gelegener tijd zal worden medegedeeld. Op voorstel van den heer Schepers werd besloten de zaak aan het einde der zitting nog eens met gesloten deuren te behandelen. De heer de Jong zeide te kunnen bijdragen tot de oplossing dezer zaak. De groote bewegelijkheid, waardoor de bezoekers van een effectenbeurs zich plegen te onderscheiden, komt de gemeente Amster dam reeds thans op een nieuwen vloer te staan De schuifelende menigte heeft de planken nagenoeg doorgesleten. Op de begrooting voor dan zouden we om der wille van de aantrekke lijkheid van ons land het moeten zien te bewaren. Want niet alleen voor den vreemdeling heeft dit aantrekkelijkheid ook voor den Nederlander zelf. I (8em- Avhenen) Te Leeuwarden heeft men dat begrepen. Op de tentoonstelling «Friesland voorheen en thans” heeft men naast de Friesche bedrijven j het "fluiten van tegenwoordig ook de overblijfselen van het j gjoe Friesland van voorheen tentoongesteld. En in - geen provincie kan een dergelijke tentoonstelling meer tot hun recht komen dan in Friesland. De gelukkige Friezen hebben altijd iets aparts gehad en nog behouden. Zij voelen zich niet in de eerste plaats Nederlander, maar Fries. Zij zijntrotsch op hun eigen nationaliteit en hangen met liefde aan hun eigen gebruiken en eigen taal. De Gijsbert Japiks-feesten te Bolsward hebben ons dat voor eenigen tijd weer bewezen. Wij, Ne derlanders, kennen nauwelijks onze eigen schrij vers. De Friezen hebben daar te Bolsward weer getoond hun schrijvers lief te hebben. En zoo trekt hen ook de herinnering aan het verleden van hun land en volk. In het 17 eeuwsche Friesche marktplein is die op deze tentoonstelling aardig bewaard. Die oude poortjes en geveltjes, de musketiers voor de oude hoofdwacht op het Hofplein en daartegenover de voormalige woning van Marijke-maoi, de in Friesland destijds zoo beminde echtgenoote van den stadhouder Prins Willem Friso, doen de Friesche 17de eeuwsche hoofdstad weer herleven. Zou deze liefde der Friezen voor eigen natio- liteit en verleden de commissie zoo vast doen vertrouwen op het welslagen der tentoonstelling, door haar zelf genomen werden Een Ned. bestuurbare ballon Reeds eenigen tijd liepen te Brielle geruchten, dat een ingezetene bezig was aan de vervaardiging van een bestuurbaren luchtballon, welke werk zaamheden verricht worden met toestemming van het ministerie van Oorlog, in een loods, staande op bastion 7, aan den vestingwal. Thans verneemt men, dat de vervaardiging zoover is gevorderd, dat binnen korten tijd proeven met dit luchtschip kunnen worden genomen, De minister van oorlog is voornemens, Stellingen op advies van de bezuinigingscommissie het weer die aantal uitrustingsstukken, gedeponeerd voor 1- --- de milicien-verlofgangers, zeer te beperken. Een tens hun ambt, bij verstoring der openbare aanzienlijke besparing zou hiervan het onmid- orde of bij brand, andere plichten in het open dellijk gevolg zijn. korte jas als groot tenue-kleedingstuk pluim op de képi af te schaffen. baar belang hebben te vervullen, welke hen verhinderen zich van de gevorderde persoen en o a op dien grond waarbij De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. f 5 betalen voor «nazien der electrische ge leiding,” het andere was gratis. Thans moet gebleken zijn, dat men met een oplichter te doen gehad heeft, die op deze wijze aan den kost ziet te komen. In den Haag liepen Dinsdag onrust barende geruchten omtrent den gezondheids toestand van H. M. de Koningin De redactie der Nieuwe Crt. heeft echter uit vertrouw bare bron inlichtingen verkregen en mede dat II. Majesteit welvarend is. Uit de meest betrouwbare bron verneemt de Avp dat II. M. de Koningin bij de a s dan ook niet reeds om de liefde voor dat nationale, opening der Kamers niet aanwezig zal zijn. Men meldt uit Veenendaal: Te ruim 7 uur Dinsdagavond had te Eist een vreeselijk ongeluk plaats van achteren gevolgd zijn en hem geheel onverwachts den doodenden slag hebben toe gebracht. Wegens den geweldigen regen en de duis ternis van Zondagavond, vertoonde zich bijna niemand buiten, en daaraan is het waarschijnlijk te wijten, dat dit drama eerst ’s morgens ontdekt is en ook niemand iets gezien of ge hoord heeft, wat anders in dat vroege avonduur, midden in de kom van het dorp bijna niet mogelijk zou geweest zijn. De maréchaussées uit Gulpen werden da delijk verwittigd, en waren spoedig ter plaatse en stelden een ijverig onderzoek in, dat eehter tot nog toe weinig aan het licht bracht. De vermoorde was ongehuwd, van beroep schrijnwerker en ongeveer 57 jaar oud, alom geacht en bemind. Het heele dorp is dan ook ten zeerste verontwaardigd over deze snoode daad, en neèmt innig deel in deze droeve gebeurtenis. De onweders van Zaterdag en Zondag zijn weer niet zonder ernstige gevolgen voor bijgegaan. Te Tjerkwerd werd de boerenhuizinge, be- bijzondere scholen, de ge- woond door R. O. Posthumus, door den blik- apothekers, de spoorwegbe-sem getroffen; de stations werkzaam, de baan- Parrega werd honC>r u,l,con,uo^" svvcn vn,u jjet voormelde paadje opgewacht hebben, of bepalingen van door gemeenteraden vastge- r J stelde strafverordeningenen dat die toch wel Rm in de eerste plaats aan de met de uitvoering dier verordeningen belaste autoriteit burge meester en wethouders en den burgemeester en vervolgens aan de rechterlijke macht is opgedragen, zoodat zij geen termen konden vinden, om de tot hen gerichte vraag te be antwoorden. Ged. Staten hebben echter de aandacht van den adressant er op gevestigd, dat de regee- ring bij de beoordeeling van verordeningen op het brandwezen steeds aannam, dat de vrij- i van de verplichting om bij de brand- dienst te doen, zich niet verder mogen uitstrekken dan tot die ambtenaren, die krach- VERGADERING van den Raad der Gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Dinsdag 1 Sept. 1908, des voormiddags te 91/2 ure. zoon iets omtrent de plotselinge ziekte van den veearts mededeelen. Tegen 4 uur arriveerde de schoonzoon weer te Maastricht, nam er zijn intrek in het Hotel de l'Empereur, waar hij tot zijne niet geringe blijdschap vernam, dat de veearts gezond en wel den slaap des vredes sliep. Uit een ingesteld onderzoek blijkt, dat het valsche telegram te Meerssen was aangeboden door een meisje, hetwelk zeide te komen na mens een bekende ingezetene aldaar die echter niets van ’t telegram wist. Wie de laagheid heeft gehad, het telegram te verzenden, waardoor een familie gedurende een halven dag in de grootste angsten werd gebracht, onderzoekt thans de politie. Maandagmorgen werd het anders zoo Een zeer oppassend landbouwer reed met kar ru8tig en vreedzaam dorp Wittem (Limb.) in en paard langs den weg. toen zijn paard door opschudding gebracht door de tijding dat er 1 van de tram schic.htio’ werd en on I een I Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Enkele dagen geleden kreeg ik uit België een drukwerk thuis gestuurd, dat een keurig uitge voerde kaart van de Maas van Givet aan de Fransche grens tot Namen bleek te zijn, met platen daarbij van rotsen en kasteelen en andere bezienswaardigheden, een beschrijving van die streek, een opgave van de wijze van reizen enz. ’t Kwam van de Belgische Staatsspoorwegen, die op deze wijze trachtten de aandacht op die streek te vestigen en zoo mogelijk reizigers daarheen te lokken. Ik geloof niet, dat ook onze spoorwegen op dergelijke wijze reclame trachten te maken voor ons land. En dat is jammer. Want werkelijk dergelijke toezendingen zijn wel geschikt om de opmerkzaamheid op zoo’n streek te vestigen. Er zijn zooveel menschen, die iederen zomer op reis gaan en zich zelf telkens afvragen, waar nu eens heen. Krijgen die een dergelijke kaart in handen, dan is er allicht kans, dat ze besluiten daar eens een kijkje te gaan nemen. Zoo worden de men schen naar het land getrokken en niet alleen de j spoorwegen, maar tal van anderen profiteeren daarvan. Het is daarom een belang voor het land zelf. En een belang, dat te beter wordt ingezien, nu van jaar tot jaar het reizigersver- 1 keer blijkt toe te nemen. Onze Nationale Bond voor Vreemdelingen-ver- keer heeft dat ook begrepen. Maar hij weet ook, evengoed als de Belgische Spoorwegmaat schappijen, dat men de menschop trekken moet, allereerst door de schoonheid en aantrekkelijkheid van zijn land bekend te maken. Onbekend maakt onbemind. Dat geldt niet alleen voor menschen. En daarom moet men de menschen niet alleen vertellen, maar zoo mogelijk in afbeeldingen laten zien, wat een reis door ons land hen kan laten genieten. De Bond heeft dan ook op zijn algemeene jaarvergadering, de vorige week te Veendam gehouden, besloten als reclame een boekwerk «Nederland in beeld” uit te geven. Daarvoor zal de medewerking gevraagd worden van de verkeers-maatschappijen, de zeebadplaatsen, de groothandelaren, de grootindustriëelen, de eerste hotels enz., allen in de eerste plaats be langhebbenden bij een druk vreemdelingenbezoek en bij meerdere bekendheid van ons land. Aan deze allen zal de gelegenheid gegeven worden, om voor 7 cent per exemplaar een aantal exempla ren met eigen reclame op den vrijgehouden achteromslag voor hunne rekening te nemen. Zoo kan het mes van twee kanten snijden. Een dergelijke reclame voor ons land wordt ook reeds door het Algemeen Nederlandsch Ver bond en door afdeelingen van dat verbond ge maakt. Zoo is er te Gent een toonkast ingericht, waarin vele gidsen voor de mooiste streken in Nederland en Vlaanderen zijn opgenomen. Maar zij is niet voldoende om de vreemdelin gen te trekken. Er zijn nog zooveel andere om standigheden, die het vreemdelingenverkeer re gelen, buiten de aantrekkelijkheid van de streek. De menschen willen gemakkelijk en zoo mogelijk goedkoop reizen, goed eten krijgen voor niet te veel geld, een zekere weelde en gemak in de hotels vinden en zooveel meer nog. Men moet dus ook aan die wenschen trachten tegemoet te komen. In België wordt ook voor gemakkelijk en goedkoop reizen ter dege gezorgd. Er zijn daar abonnementen voor 5 of voor 15 dagen geldig, waarmee men alle Belgische sporen be reizen mag. Dat is zeker een gemakkelijke wijze om veel van het land te zien, vooral waar die abonnementen uiterst goedkoop zijn. De nieuwe voorzitter van den Nationalen Bond voor Vreem delingenverkeer had dan ook gelijk met zijn wensch naar dergelijke abonnementen ook voor ons land uit te spreken. En hij kan reeds ver tellen, dat hem de officieuze mededeeling was gedaan, dat weldra ook in ons land rondreisbil- jetten tegen zeer laag tarief verkrijgbaar gesteld zullen worden. Maar niet alleen moet men om het vreemde lingenverkeer te trekken de reisgelegenheden in ons land goedkoop en gemakkelijk maken, men moet den vreemdelingen ook het verblijf aange naam zien te maken. Een uitstekend middel 14 I i een paal sloeg uit elkaar. Te een koe in de weide gedood. Te Assen sloeg de bliksem op verscheidene belast met het ophalen der bruggen plaatsen in, doch veroorzaakte geen brand of onheil. Onder Wedde (Gr.) sloeg Zaterdagavond de bliksem in een landbouwschuur, die geheel Limburgsche veeartsen in afbrandde. Zondagmorgen vond men onder 1 1 van een ar- - j beider, die zich tijdens het onweer in de Zijn dochter vertoefde schuur had opgehouden 2 Te Vledder werd Zaterdagavond een turf- Zaterdagmiddag, circa 2 uur, ontving ge- maker door den bliksem gedood, terwijl hij noemde juffrouw een telegram uit Meerssen, zonder onderteekening. van den volgenden in houd «Vader bediend, spoedig overkomen.” Direct werden telegrammen met de familie te K. te Nes wilde Zaterdag even ’n spa ge- Horst gewisseld; een schoonzoon van den vee bruiken, terwijl de ouders afwezig waren. Hij I arts reisde onmiddellijk naar Maastricht, en I ging naar den zolder, doch zijn ouder zusje arriveerde dienzelfden avond met den laatsten 1 dreigde, dat zij de ladder zou wegnemen als j trein aan het station, nam er een rijtuig en hij de spade kreeg, want vader wilde t niet -Dj-> ---j -r- reed naar Meerssen. Daar werden de gees- hebben, ’t Jongentje werd toen zoo kwaad Verleden week kwam te Koewacht een telijkheid, de doktoren, de apothekers, de z g. dat hij zijn zusje met ’n hooivork gooide, met persoon, die zeide gezonden te zijn door de' afzender, en allen, die gelijkluidende namen ’t ongelukkig gevolg, dat een tand der vork brandverzekering tot nazien der bliksemaflei- droegen, in het middernachtelijk uur uit hun diep in 't hoofd drong in den ooghoek. Naar ders op de kerk. Hij werkte wat aan den bed gehaald, om inlichtingen te kunnen geven. men toren, at en dronk goed en liet zich bovendien Niemand kon evenwel den verschrikten schoon- kunnen blijven. afschuwelijke moord had plaats gehad. Zekere Jan Eymael, die met zijn broer en zuster samen woont, was Zondagavond even uitgegaan, en ’s morgens bij het ontwaken nog niet thuis; dit ongewone uitblijven wekte groote ongerustheid bij zijne zuster op, en even uitgaande ongeveer 70 meter van hunne woning, op het voetpaadje bij het café Laumen vlak bij de kerk, vond zij tot hare groote uutBceneuis het verminkte lijk ds Norel, predikant 0 j- rapluie nog open m de hand, ■g. en weth. dier r r 1909 is dan ook f 5000 uitgetrokken voor een nieuwen vloer. In het Handelsblad komt de volgende advertentie voor: «Wegens vertrek naar ’t buitenland te koop 3 burgerhuizen met vrije bovenhuizen, te Den Haag, in deftige arbeiderswijk «Waar zou dat anders kunnen wezen dan ’t Haegje,” merkt Het Volk hierbij op. Ook denkt men er aan de en de Voor groot hjke diensten te kwijten. o >n, waarbij werden vrijgesteld de leden van den raad, de gemeente-Secretaris en ontvanger, de rijks- en gemeenteambtenaren, de leeraren van godsdienstige gezindheden, de onderwijzers der openbare en neeskundigen en ambten, aan en brugwachters bij den spoorweg, de per- I sonen, b"1-"* K-1- J- over publieke vaarten en "de sluiswachters. L. Ct. Lage daad. Zaterdag vergaderden de N.-Brabantsche en M het Hotel de L’Empereur, te Maastricht. Ook de. puinhoopen het verminkte lijk de rijksveearts ter standplaats Horst, nam aan die vergadering deel L_ als logeergast bij eene familie daar ter stede. in ’t land werkzaam was. Te Odoorn ging een woning in vlammen op. ’t Tienjarig zoontje van den arbeider ings uen weg. toen zijn paara aoor j van de tram schichtig werd en op De voerman viel van den bok en kwam onder de stoomtram terecht. De on- 1 was onmiddellijk dood. Men moest de locomotief uit de rails vijzelen, om het lichaam onder de vuurkast vandaan te halen. De dichtsbijzijnde geneesheer was afwezig. Ge neeskundige hulp had overigens toch niet meer ontsteltenis het verminkte lijk van haren broeder, dat daar lag uitgestrekt met zijn pa- en de andere I hand nog in zijn zak; het lijk vertoonde slechts een groote gapende wonde aan het I hoofd, die door een slag of steek van ach- I teren moet zijn toegebracht, waardoor hij ten val is gekomen, en welke zoo hevig moet zijn geweest dat de dood onmiddellijk moet zijn ingetredendaar in ’t geheel geen teeken aanwezig was dat het slachtoffer zich ook ’t geringste maar zou verroerd hebben Zooals hij gevallen was, met het gezicht op den grond, lag hij daar uitgestrekt. I Omstreeks negen uur 7 welgemoed het café Laumen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 6. 2. dnnr baar 7.olf cranomon wordan I I O o Gelijk wil 1 - - - j AT bivouvi, uio uaai icix uiiKesirei o™ zl„ I vernietiiriie o-pmopnlnvor

Friso nl | 1908 | | pagina 1