voor WORKUM en omliggende Gemeenten. B I Over dit en dat. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1908. No. 36. Binnenlandsch Nieuws. 34ste Jaargang. stroomde, een ruïne. beneden naar I broek, in deze gemeente, levensgevaarlijke Met ingang van 1 Sept, is de vereen voudigde spelling op alle openbare scholen te Winschoten ingevoerd. De door den gemeen teraad aangenomen motie, die uitstel van de invoering beoogde, heeft de hoofden van scho len niet doen besluiten van de invoering af te wijken. Daar zal dus de kwestie tot het eind uitgestreden worden. Opening der jacht. De opening van alle jachtbedrijven, genoemd in art. 15, zal plaats hebben op Maandag 21 Sept, e.k., met zonsopgang, uitgezonderd de lange jacht en de jacht op grof wild, onder bepaling evenwel a. dat het jagen met geweer met of zonder staande honden of brakken en het schieten van Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. en te plagen. O. sprong zijn bed uit, een scheermes en gaf zijn vrouw daar- een striem in den nekbloedend liep zij naar buiten, O. haar achterna. Nabij het huis van Visser schijnt hij haar nog een snede te hebben toegebracht, waarop zij dood neer viel. O. trachtte zich daarop in de rivier den IJsel te verdrinken, maar werd er uitgehaald. Daar de Burgemeester afwezig was, werd het parket geseind, dat spoedig op de van het misdrijf aanwezig was. O. bleef alle schuld ontkennen. Te vijf uur van een handig formaat, juist in den zak te dragen. De leuke illustratie artikel verhoogt de aantrekkelijkheid, De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters -worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abodnement belangrijk lager. snijwonden werden toegebracht. Maandagmorgen werden beiden gewonden de H. H. Sacramenten der Stervenden toegediend. De vermoedelijke daders, de gebr F., die reeds meermalen met de justitie in aanraking kwamen, zijn naar Almelo gebracht en ter be schikking gesteld van den officier van justitie. Dinsdagnamiddag, toen timmerlieden te Enschedé bezig waren het dak van een woonhuis aldaar in de hoogte te brengen, stortte dit eensklaps naar beneden, daar de aangebrachte stutten in den zolder geen vol doenden steun vonden. Van de vijf werklieden, die naar I Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. handhaving van stamverwante belangen in Zuid- Afrika, heeft moeten leiden en dat de bestuur ders en aandeelhouders eindelijk tot haar liqui datie deed besluiten in de vorige week, bewijst dat weer. Wat waren we niet geestdriftig voor de Zuid-Afrikaansche broeders gestemd Maar we weten blijkbaar niet vol te houden. En dit is toch altijd noodig om iets van waarde te be reiken. Jaren en jaren moet men onvermoeid kunnen arbeiden in blijde verwachting van het eens te verkrygen resultaat. Dat is altijd en overal het geval. Maar wanneer men dan ein delijk de resultaten van zijn werk ziet, dan is het des te schooner. Wat is er niet lang en hopeloos tegen den drank gestredenDie bestrijding was ook een volksbelang, een belang niet alleen van den Ne- derlandschen, maar van alle stammen. Nu ein delijk ziet men overal de vruchten. Dat bleek ook op de 35e algemeene vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik, die dezer dagen te Zaandam gehouden werd. Men is er zeker niet in geslaagd het drankmisbruik uit te roeien, maar wat is het, evenals ook het gebruik niet veel minder geworden. Met allerlei middelen is gestreden. En materiëele hulp is daarbij ook niet achterwege gebleven. Trouwens, die is wel allereerst noodig. Immers slecht voedsel, slechte woningen, ondoelmatige uitspanning, zij bevor deren alle het alcoholgebruik. En hiertegen moet men anders nog dan met woorden en goe den raad optreden. was om hulp, vooral toen hij bemerkte men met hem voor had. Op dit hulp- kwamen eenige sergeanten en kor- gearresteerd. De herberg is geheel met planken dichtgespijkerd. Moord. Sinds jaren leefden de leden van het gezin van M. O. te Krimpen aan den IJsel met elkaar en met de buren in ruzie. Een week of drie geleden waren zij door den huiseigenaar uit het huis gezet en had den ze hun tenten opgeslagen in een stal van den logementhouder Visser. Zaterdagavond was er weer ruzie C. O. sloeg zijn vader zoo danig met een stoel op het hoofd, dat deze een diepe wonde over het voorhoofd kreeg. Tengevolge daarvan lag O. Maandagmorgen nog te bed. Zijn vrouw begon hem toen te sarren nam mee vielen, werd G. J. Freriks, per brancard waterwild slechts drie dagen der week zal zijn het R.-K. ziekenhuis vervoerd, alwaar dr. Van geoorloofd, namelijk Maandags, Dinsdags en Zaterdags, uitgezonderd van Maandag 26 Oct. tot en met Vrijdag 20 Nov. e.k., gedurende welken tijd genoemde jachtbedrijven dagelijks, behalve Zondags, zullen mogen worden uitge oefend b. dat de lange jacht zal worden geopend op Zaterdag 4 7 Oct. e.k. en slechts twee dagen der week, namelijk Dinsdags en Za terdags, zal mogen worden uitgeoefend. De jacht op grof wild blijft dit jaar ge sloten. Wij ontvingen het Programma van het onderwijs aan de Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwarden gedurende den winter 1908/1909. In dit programma wordt o.m. genoemd het onderwijs, de leerlingen, schoolgeld, eischen van toelating, plan van lesuren, leerplan en boekenlijst. Belangstellenden kunnen zich tot den di recteur, de heer C. R. Brinkman, wenden om gratis een exemplaar van genoemd pro gramma te ontvangen. Ik weet niet, of er onder mijne lezers zijn, die tegenwoordig zijn geweest op het 30ste Nederlandsche Taal- en Letterkundig Congres, dat de vorige week te Leiden gehouden is. Maar ik veronderstel, dat hun aantal in elk geval niet groot zal geweest zijn. Die congressen, die ieder jaar als verbroederingsfeesten tusschen Noord- en Zuid-Nederland gehouden worden, zijn voor professoren, leeraren, archivarissen, boekhandelaren, uitgevers envoor letter kundigen zou men, afgaande op den naam denken. Maar dit is toch slechts in zeer geringe mate het geval. Letterkundigen komen slechts bij uitzondering op het letterkundig congres. Die hadden den dag voor de opening ervan hun eigen vergadering te ’s-Gravenhage, een verga dering van den Bond van Noord-en Zuid-Neder- landsche schrijvers, waartoe de meeste letter kundigen van eenige beteekenis behooren. Nu zou dat op zich zelf zoo erg niet zijn. Men kan ook zonder letterkundigen letterkundige congressen houden. Maar dat op het officiëele letterkun dige congres van den Nederlandschen stam, waarheen de regeeringen van Nederland en België haar vertegenwoordigers zenden, de letterkun digen zoo goed als geheel ontbreken, dat is toch wel wat ,een wonderlijk geval. En te wonder lijker wordt dit, waar het aantal Nederlandsche letterkundigen tegenwoordig niet gering is, en er daaronder zijn, die ook buiten de grenzen van hun land een naam van beteekenis hebben. Was dit ontbreken van letterkundigen op dit congres alleen dit jaar het geval geweest, men zou het aan een of andere toevallige omstandig heid kunnen wijten. Maar dit gebeurt nu al tal van jaren zoo, en er moet dus wel een reden voor bestaan. Die reden bestaat dan ook. En zy is deze, dat het Taal- en Letterkundig con gres geen letterkundig congres is, dat er ge sproken wordt over alles en nog wat, maar dat men er in ’t algemeen van letterkunde geen «qbp benul schijnt te hebben. En dat de letterkun digen van een letterkundig congres zonder letterkunde weg blijven, is toch wel begrijpelijk. Ze zouden door er te komen er een werkelijk letterkundig congres van maken kunnen, zal misschien deze of gene zeggen. Want het is waar, ze worden er niet ‘geweerd. Maar be grijpt zoo een dan niet, dat het voor die schrij vers en schrijfsters onmogelijk is te verschijnen op een congres, waar zij uit den aard van hun aanleg en werk de eersten behooren te zijn en waar zij slechts geduld worden, maar waar zij bovendien moeten aanhooren, hoe door den eer sten den besten die er geen flauw begrip van heeft, over letterkunde wordt gebazeld terwijl zij zelven, de bevoegden, ternauwernood worden aangehoord. Stel u een landbouwkundig congres voor, waar kruideniers of handelaars in ijzerwaren het hoogste woord voeren en landbouwers in een hoek worden gedrongen. Zouden die laatsten daarvan niet liever wegblijven Zoo hebben we dan een taal- en letterkundig congres zonder letterkundigen en zonder letter kunde. Daarmee is het congres nog allerminst geoordeeld. Het kan nuttig werk doen en doet dat ook zeker. Alleen, men moest het een anderen naam geven, zoo iets als Algemeen Ne- derlandsch Congres. Of nu zoo’n naam er zooveel toe doet In dit geval wel. Het is een letter kundig congres, waaraan twee regeeringen een officiéél cachet, een sanctie geven. En de Ne derlander, die zich over het algemeen over zijn letterkunde al bitter weinig bekommert, meent nu, dat daar de werkelijke letterkunde aan het woord is. Zoo helpt het congres mee om de letterkunde nog verder van het volk te verwijderen. En dat is werkelijk noodlottig. De voorzitter van het Congres heeft in zijn openings rede gezegd»De zorg van eene natie voor hare taal is de waardemeter van haar vermogen tot zelfstandig bestaan. Men zou, hiermee reke ning houdende, van dat vermogen der Neder landsche natie geen bijzonder hoog denkbeeld krijgen. Waar toch is de taal tot schooner volkomenheid en rijker leven gekomen dan in de letterkunde En wat is de zorg van het Nederlandsche volk voor zijne letterkunde Wat weet het van dat wonderlijkste leven door de ziel van het volk zelf, van zijn beste zonen zijn taal ingeblazen? Maar ook afgezien van deze onverschilligheid blijkt de zorg der Nederlanders voor hun taal maar zeer matig. Een Vlaming wees er tijdens het congres nog op, hoe gereede Nederlanders in België het Fransch als spreektaal aannemen zelfs in het verkeer met Vlamingen en hoe wei nig er voor Nederlandsch onderwijs in België van Nederlanders en van de Nederlandsche re- geering te wachten is, terwijl daarentegen Franschen, Duitschers en Engelschen zich voor de bevordering van hun taal en hun onderwijs ook in het buitenland de meest mogelijke moeite geven. Kijk dat zijn zaken, die op zoo’n congres eens besproken kunnen worden en waartegen midde len kunnen worden beraamd. En zoo zijn er nog zooveel belangen, die den Nederlandschen stam raken en die hier door Nederlanders van Noord en Zuid kunnen overwogen worden. In dat opzicht doen de congressen zeker nuttig werk. Want niet alleen onze taal, ook de andere alge meene belangen van den Nederlandschen stam laten ons zoo vaak koud. Het armoedig be staan, dat de Nederlandsche Maatschappij tot nader te zien, in welken toestand zich Eensklaps sloeg de kerel de om den hals van den agent, tegelijkertijd door gefluit een teeken gevend aan eenige handlangers, die zich op korten i afstand in het park bevonden. In een oogwenk schoten zes a negen personen toe, die den agent overrompelden en hem over het grintpad naar den vijver sleurden. Wel I droeg de agent een revolver bij zich, doch het was hem gansch ónmogelijk dit wapen te gebruiken, evenmin zijn sabel, die door de onverlaten werd afgegespt en in het water van den vijver geworpen. De agent was dus totaal weerloos, doch riep luide wat geroep Door enkele bladen was gemeld, dat met 1 Oct. a s. de nieuwe postwet zou worden ingevoerd. Naar thans uit den Haag gemeld wordt is die datum nog niet vastgesteld. Het is nog maar alleen een voorstel, waaromtrent nog niets is beslist. De staatscommissie voor den Midden stand heeft het concept-wetsontwerp op ver vroegde winkelsluiting in eerste lezing aange nomen. Het eerste artikel spreekt van een sluiting van winkels tusschen ’s avonds 9 en ’s morgens 5 uur, over geheel Nederland. Het beginsel der ontworpen wet berust op de overweging, dat alleen een rijkswet een bil lijke oplossing der quaestie kan brengen. Waarschijnlijk zal ’t ontwerp nu spoedig de Kamer bereiken. Wat dan het lot ervan zal zijn? Mr. Z. Van den Berg (vrijz.-dem.) ver klaarde Dinsdagmiddag, na zijn herbenoeming als wethouder van Amsterdam dat hij als Kamerlid zou bedanken. Tweede Kamerverkiezingen. Nu de heeren J. van Alphen, mr. Z van den Berg en mr. S. de Vries Azn. hun mandaat als Tweede Kamerlid tegen het eind van het loopende zittingjaar zullen neerleggen, moet spoedig een Kamerverkiezing plaats hebben in de dis tricten Ommen, Den Helder en Sncek. Dammen. De Administratie van het maandblad Het Damspel, p a. J. Roost, Van Ostadestraat 155, Amsterdam, heeft het licht doen zien van de nieuwe Reglementen van het spel en zendt gratis een exemplaar aan een ieder, die er om schrijft of zijn naam kaartje inzendt. Het boekje is om van een het te bezitten. Men meldt uit Drunen Dinsdagmiddag, omstreeks 4 uur, is in de omgeving van het tramstation alhier eene ver schrikkelijke verwoesting aangebracht, zooals nog nooit in onze gemeente is voorgekomen. Een windhoos heeft in die omgeving bijna alles vernield Van een pas nieuw gebouwd huis is het dak geheel afgerukt. Een schuur geheel omgewaaid. Alle huizen min of meer beschadigd. Boomen ontworteld, en op de daken gewaaid. De verwoesting is verschrik kelijk. Voor velen dus een leelijk schadepostje. Men meldt uit Haarsteeg: Dinsdagmiddag, ongeveer 3 uur, ging een hevige wervelwind over het zuidelijk gedeelte van ons dorp. Vreeselijk was de uitwerking in minder dan 5 minuten. Een 20 tal boomen. waaronder vrij dikke, knapten af als glas; andere, ontelbare, werden met wortel en al uit den grond gerukt of op zijde gelegd. Menige boomgaard moest het ontgelden; wij zagen er waarvan niet één boom meer over eind stond. Doch niet alleen de boomen, ook de gebouwen bleven niet gespaard. Van de R.-K. bijzondere school werden hondo>~l<»» puuueii argeruKv, suunuige zu in. ver wegge slingerd. De schutting om de speelplaats en de veranda werden gedeeltelijk vernield. In de onmiddellijke nabijheid werd de schuur van H. van O. tegen den grond gesmakt en de kap van zijn huis ongeveer 15 cM. verschoven. Geen dak, dat de windhoos op haar weg ont- j moette, bleef ongedeerd. Hier werden pannen haald verhoor te hebben doen ondergaan, ge- afgerukt, daar werd aan rieten daken meer of minder schade toegebracht. Hop- en boon staken ziet men bijna geen meer overeind. Bij al het toegebrachte nadeel is het een geluk te noemen, dat geen persoonlijke ongevallen voorkwamen. Te Hindeloopen heeft 't Dinsdag tusschen 6 en 7 uur ’s nam. erg gestormd, boomen zijn omgewaaid, en een paar schoonsteenborden en vele dakpannen zijn afgewaaid. Eenige personen uit Enter, die de land bouwtentoonstelling te Almelo hadden bezocht, kregen Zondagavond omstreeks 10 uur te Notter hevige ruzie, welke zoo hoog liep, dat de gebr. Te M. (Streef), wonende te Enter- naar plaats echter kwam de burgemeester, de heer B. Koker thuis, die daarop den verdachte in verhoor nam, met het gevolg, dat deze bekende de dader van het misdrijf te zijn. Dadelijk werd hij daarna naar het huis van bewariug te Rotterdam overgebracht. Een brandstichter. Maandagnacht, om streeks 1 uur, na goed feest te hebben ge vierd, zoodat al zijn centen op waren, kwam R Ulf. £1UL1 te Breda aanmelden. Hij bekende ongeveer 9 jaar geleden, hij was toen 17 jaar, de schuur van zekeren D., te Rucphen, te heb ben in brand gestoken, zoodat deze met haar inhoud tot den grond afbrandde. De politie, die aanvankelijk weinig geloofde van hetgeen R. vertelde, heeft 'zich toch, na R. een her- noodzaakt gezien, hem ter beschikking der justitie te stellen. Dinsdagnamiddag kwam in de kom van het dorp Oegstgeest een 15-jarig meisje uit Katwijk aan den Rijn, Maria van Kuieren, met een vriendinnetje de woning uit van den heer Lubbe, waar de tram Haarlem Lei den rakelings voorbijrijdt. Het vriendinnetje opende het hek, terwijl ze Marie liet voorgaan. Door den feilen wind hoorden zij de tram, die er juist aan kwam, niet. Marie liep tusschen de locomo tief en den eersten wagen, viel en werd door al de andere wagons overreden, waardoor hare beide beenen letterlijk werden verbrijzeld, Dr. Gort, geneesheer aan het sanatorium Rhijngeest, bood de eerste geneeskundige hulp. Het meisje, dat eerst bewusteloos was, werd het eerste gedeelte van den weg per tram, waarin zij door een geestelijke uit Leiden werd bediend, en vervolgens met een bran card naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den vervoerd. Haar toestand werd daar zeer zorgelijk ge acht, mede ook door het groote bloedverlies. Moordaanslag op een agent te Utrecht. Zondagavond laat hoorde de politieagent Smit te Utrecht in een der laantjes van het park Nieuweroord een vrij sterk gekreun als van iemand, die door een toeval was over vallen. Hij vond onder struikgewas een man in het gras liggen, schijnbaar bewusteloos. Toen de agent hem vroeg wat er gebeurd was, ant woordde de man op zwakken toon, dat hij door iemand in de borst was gestoken. De agent bukte zich daarop over den man heen, om i Vijf opge- deze bevohd. schoten jongens te Amsterdam, die op hun beide armen manier Koninginnedag vierden, drongen half beschonken de herberg eener weduwe binnen en eischten nog meer drank. Toen dit ge- weigerd werd, wilden ze zelf zich maar bedie nen, karaffen rolden over den grond. Eenige burgers schoten toe en zetten hen op straat. Nu sloegen de woestelingen de ruiten stuk en ze klommen naar binnen. Buffet, stoelen, tafels, alles werd kort en klein geslagen. Tot zelfs in de woonkamer drongen zij door, niets werd daar gespaard. De vaten bier sloegen zij open, zoodat het bier over den vloer In korten tijd zag het er uit als In het tumult dat daarna ontstond wisten zij te ontsnappen. Later zijn twee Dam, zware inwendige kneuzingen constateerde. De overigen kwamen met lichte ontvellingen vrij. Nader meldt men dat de timmerman F. ’s nachts aan de gevolgen van zijn val in het R.-K. ziekenhuis is overleden. Woestelingen aan het werk. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1908 | | pagina 1