WORKH en omliggende Gemeenten. voor I 1 I Over dit en dat. 4 ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1908. 34ste Jaargang. No. 37. Binnenlandsch Nieuws. men op de volgende I I 't geheel Dat kan een n- komen. Zijn vrouw, Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. naar Het onderzoek heeft, aldus vernam het blad, niet aangetoond dat hier sprake is geweest (wat heel erg sporadisch voorkomt) en het tweede stel om het na afloop der betalings- het bestuur der R. V. B. op De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. en te duwen. Alleen gewelddadig verzet, licha melijk letsel tengevolge hebbende, kan den aangehoudenen ten laste worden gelegd (art. 180, 181). Alle negen aangehoudenen blijven in pre ventieve hechtenis. het verwoede gevecht ontstond, waarvan wij destijds hebben melding gemaakt. Door en kelen van de woestelingen moet geroepen zijn «Smijt hem in het water", maar bij dien uit roep is het gebleven. 1 zich in beweging, de dragers achter den wagen aan. Als men het eerste drankhuisje genaderd is, worden de dragers plotseling door een on weerstaanbare moeheid overvallen. «Laten we hier even halt houden,” stelt een hunner voor. Algemeene instemming. Een poosje later verkondigen luide mannen dat het leed over den Eindelijk verschijnt de Een maakt de opmerking en wij loopen, dat gaat Weer alge- het Dat ging altijd goed, Zaterdag werd de verleiding voor den jongen te sterk en hij ging spelen. Zusje De Eerste Kamer zal Dinsdag 15 Sep tember des namiddags 3 uur, vergaderen. De Tweede Kamer vergadert ook 15 dezer, Aan de orde is de aanbieding der Staats- begrooting voor 1909, het opmaken der nomi natie voor het voorzitterschap en de benoeming van voorzitter en onder-voorzitters der afdee- lingen. De Zoetwatervisscherij wil de regeering verzoeken jaarlijks f 1000 uit te trekken voor het dooden van reigers en aalscholvers en het uithalen van nesten dezer vogels. Consulent voor landbouwzaken. Naar de N. Bt. Cl. verneemt, is bij de regeering in overweging, na gehouden overleg met Ged. Staten van Friesland, den provincialen consu lent voor landbouwzaken in Engeland, dr. J. J. L. van Rijn, te Londen, van die pro vincie over te nemen, teneinde hem in de zelfde betrekking voor het Rijk aan te stellen. Voor Oostelijk Groningen zijn thans plannen gereed voor het aanleggen van tram lijnen. De kosten worden op f 2 170 000 geraamd, de lijnen zijn geprojecteerd als volgt Winschoten Bellingwolde 13.6 K.M., Bhj- ham—Terapel 33.2 K.M Winschoten —Delf zijl 35.9 K.M. De veeziekte wrang. Dit jaar heerscht in de geheele provincie Groningen onder het rundvee in zeer erge mate de wrang. De schade beloopt honderdduizenden zoodat het gezegde der veehouders in Groningen is «liever tweemaal mond- en klauwzeer onder de koeien dan eenmaal de wrang Elke koe toch welke de ziekte krijgt, is voor de zuivelbereiding voor goed verloren, daar bijna zonder uitzondering een of meer spenen ver loren gaan. Het ~kalf- en melkvee vermagert daarbij zoodanig, dat de waarde van de dieren met ongeveer de helft vermindert. Bij het kalfvee komt het verwerpen menigvuldig voor. Kalveren en vaarzen zijn voor de voortteling ongeschikt, terwijl vet geweid wordende koei en zoodanig in welstand achteruitgaan, dat zij tegen den slachttijd mager in plaats van vet zijn. Voor zoover bekend, bestaat er nog geen afdoend middel tegen de wrang. De land- bouwvereeniging te Middelbert heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het dringend verzoek dat van regeeringswege in dezen maatregelen zullen worden beraamd. Door een val. Een Groningsche werk vrouw had als «huizen” een zaak in gebreide en tricot-ondergoederen en het bovenhuis. Toen ze nu onlangs ziek was en te hater vervanging haar dochter bij de bovenburen werkte, kwam deze te vallen op de binnen plaats. Ze liep daarbij een paar schrammen aan het hoofd en beenen op. Bij het verbinden bleek, dat het meisje ondergoed uit den winkel aan had van het fijnste soort. Dit wekte argwaan. Bij de moeder werd huiszoeking gedaan en toen bleek dat de vrouw in vier weken tijda voor onge veer f 150 aan ondergoed gestolen had. Geknoei met loonlijsten. Volgens een bericht in Land en volk van onlangs was er een patroon, die, ter gedeeltelijke ontduiking van de verplichtingen die de ongevallenwet hem oplegt, met de loonlijsten knoeide. De Avondpost bevestigt dit thans, en zegt dat dit geval niet op zich zelf staat. Er is het blad een geval bekend, dat een werkgever twee stel loonlijsten aanhield, en wel een stel om te dienen als er personeel van de Rijks- verzekeringsbank kwam om te controleeren Zijn vrouw, die hij had achtergelaten, is intusschen met hun kind van eenige maanden hare ouders teruggekeerd. Een 14-jarige jongen te Amsterdam moest, terwijl moeder uit werken was op kleine zusje passen. T maar I perioden naar te zenden. Nu vraagt kan zijn, dat een werkgevever van een te voren beraamd plan, met welk doel ook, noch bewezen dat de bedoeling heeft bestaan om Smit met opzet te water Het moet geen aangename gewaarwording zijn, om, wanneer je met dames op een toertje bent en gezellig hebt koffie-gedronken, bij de afrekening een revolver voor je neus te krijgen, omdat je weigert te betalen, wat de heer waard je gelieft in rekening te brengen. Zoo iets kan je, meen je, ergens in Turkije overkomen of in een afgelegen plaatsje van Italië en Spanje. En wanneer je daar reist, houdt je je misschien min of meer op zoo iets voorbereid en eveneens een revolver bij de hand. Maar wie denkt er nu aan zoo’n ding in z’n zak te steken, als hij op een mooien morgen te Amsterdam met wat ken nissen en dames afspreekt het Gooi in te fietsen. Daar voel je je wel zoo veilig als bij moeder thuis. Maar de heeren en dames, die het Pavil joen Blaricum bezochten, hebben ondervonden, dat je dat alleen bent, zoolang je je portemonnaie wijd genoeg open houdt. Ze hadden den kell- ner verzocht de tafel een beetje te dekken en wat bordjes en messen te brengen. Toen had den ze hun eigen eetwaren voor den dag ge haald en ’t een en ander besteld, ter gezamen lijke waarde van f 1.60. Nadat ze gegeten en nog een oogenblikje gezeten hadden, vroegen ze de rekening en bemerkten, dat hun niet f 1.60 maar f 6.60 in rekening werd gebracht, namelijk f 1.60 voor het gebruikte en f 5.voor de ge dekte tafel en het gebruik van borden en messen. Dat weigerden de heeren te betalen. En ik kan het me begrijpen. Dat ze voor dat gebruik van servies iets moesten bijleggen natuurlijk. Ze wilden er één gulden voor geven. Maar vijf gulden I Zeker, het is voor een restaurateur niet prettig, wanneer zoo’n gezelschap met een hal ven wagen proviand bij zich, zijn restauratie komt gebruiken om dien boel op te peuzelen. Ik vind dat ook een onhebbelijke gewoonte. Dat kan je doen in een melkinrichting of ergens in het gras, niet in een eerste rangs zaak, waar de geheele inrichting en bediening van den caféhouder groote uitgaven eischen. En ik vind dan ook alleszins begrijpelijk een kennisgeving, als ik eens ergens in een buiten-restauratie aangeplakt zag, dat het verboden is eigen consumptie te gebruiken. Dat is een fatsoenlijke manier om de menschen aan ’t verstand te brengen, dat de restaurateur niet voor z’n pleizier zijn zaak drijft. Maar de men schen f 5 voor het servies in rekening te bren gen, wanneer ze naar den zin van den waard bij ’t gebruiken van eigen consumptie niet ge noeg verteren, dat lijkt veel op afzetterij. De waard, die ook zijn lezing van 't geval gegeven heeft, verklaart, dat het regel is daarvoor 50 cent per persoon te berekenen. Ik zou zoo zeg gen, voor 50 cent kan men er een goede boter ham bij krijgen. Maar dat nu daargelaten, als men behandeld wil worden als houder van een eerste rangs zaak, gelijk de waard de zijne beti teld, dan moet men de menschen ook eerste rangs behandelen en nette heeren en dames niet feite lijk gevangen houden, wanneer ze weigeren te betalen. Want dat blijkt deze waard dan toch gedaan te hebben door zich, volgens zijn eigen verklaring, in de deuropening te posteeren. Hij heeft daarna, zegt hij, niet met een revolver ge dreigd, maar alleen een der heeren, die zich den doorgang wilde vrij maken, gewaarschuwd, dat hij gewapend was en van dat wapen zou ge bruik maken, wat van een bedreiging nu juist niet zoo heel veel verschilt. Men kan ondertusschen hieruit leeren, dat het ook in eerste rangs zaken, zaak is, vooraf te in- formeeren wat iets kost, voor men bestelt en dat men verkeerd doet zich in Nederland en in het Gooi altijd zoo veilig te voelen als bij moeder thuis. Die veiligheid was er nu trouwens de laatste dagen speciaal in Noord-Holland niet beter op geworden. Frans Rosier, de beruchte Haarlem- sche Frans, was uit het krankzinnigengesticht te Medemblik ontsnapt. Dat wil zeggen, dat de menschen in Noord-Holland en misschien ook in Zuid-Holland en Utrecht verder schijnt Frans het veld van zijn werkzaamheid zelden uit te breiden zich op een mogeljjk nachtelijk be zoek moesten voorbereid houden, wanneer het tenminste niet gelukt was hem spoedig weer in handen te krijgen. Want Frans is een handige en gevaarlijke inbreker, die overal van zijn gading vindt. Het is nogal geruststellend, dat hij niet gemakkelijk iemand naar het leven schijnt te staan. Hij is van jongsaf een dief geweest en heeft zich bij dat werk gehouden. Dat is blijk baar een manie van hem geworden. De onver- schrokkenheid en vermetelheid, die men zich als eigenschappen van zulke beruchte individuen voorstelt, schijnt hem dan ook, en evenals den meesten kleptomanen, te ontbreken. Dat is trou wens een vergissing, die de meeste menschen maken. Juist zulke misdadigers als Frans Rosier geven vaak blijk van bijzondere vreesachtigheid. En wanneer ze iemand aanvallen is dat gewoon lijk ook uit angst en als ze zeker weten hem baas te kunnen. De onverschrokkenheid, de echte dan en van de goede soort, moet men elders zoeken. Die hebben een paar onzer jonge zeehelden aan de Engelsche kust getoond, toen daar in de stormen der vorige week een Engelsch schip in nood zat. Met ware doodsverachting hebben ze samen in een kleine boot de 7 opvarenden van een wissen dood gered. Kijk, als je dat zoo leest, hoe ze in de duisternis over de woedende hooggaande golven zingende voortroeiden, dan voel je iets als bewondering voor die beide jonge kerels, die Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. blijmoedig het eigen leven waagden om dat van anderen te behouden. En dan voel je ook iets van trots, omdat die twee Hollanders waren. Wij hebben geen zeehelden meer als De Ruyter of Tromp. Maar zijn dit niet ook helden van de zee En zouden we ze, met alle bewonde ring voor de groote mannen der 17de eeuw, niet liever zóó hebben, nu ze uitgaan om te behouden in plaats van om te verdelgen Want dit is toch wel de schoonste en edelste heldhaftigheid, wanneer een mensch zijn eigen leven vrijwillig aanbiedt om anderen te behouden. En moge de roem van onze vroegere helden grootscher zijn en machtiger en wijder klinken over de aarde, deze is van die nederige en opofferende zelfver loochening, die ons niet de vrees, maar wel den eerbied en de liefde der wereld doet verwerven. En ik weet niet, of er onder de velen, die ter gelegenheid van Koninginne-verjaardag geridderd werden, wel meerderen zijn, die zich zoo’n on derscheiding waardiger hebben getoond dan deze twee jonge zeelieden. ’t Gaat wel een voor een begrafenis- j eens en nóg eens i gepleisterd hebben, is het een en al ruwheid en ongepaste scherts wat den mond uitkomt. Er wordt een allerbanaalst liedje gezongen en telkens bij het laatste woord van het refrein schoppen allen gezamenlijk tegen de kist. Daar is de zwakke kist niet tegen bestand en plot seling stort het deksel krakend ineen. Een akelig gezicht’t is alsof de doode allen verwijtend aanstaart. Een oogenblik is men dan ook onder den indruk. Neen, dat gezicht is niet langer aan te zien. «Keeren!” zegt er een, en het lijk wordt eenvoudig om gekeerd. Zoo wordt de doodenakker bereikt, maar vóór de dronken polderjongens de kist naar de groeve dragen, maakt een hunner hikkend de opmerking, dat hij maar liever niet op het kerkhof wil. En de anderen worden eveneens door een bijgeloovige vrees terug gehouden. De kist wordt daarom scheef overeind tegen een paal gezet, waarna de doodgraver de stichtelijke mededeeling krijgthier heb je ’mwij brengen ’m niet verder.” En zingend wordt de terugtocht aanvaard. Zoo is in de Haarlemmermeer een mensch begraven. Meer dan ergerlijk. De klerk der posterijen H. te Ooster- hout, die zich eenige weken geleden met on geveer duizend gulden uit de voeten maakte heeft zich thans bij de politie te Oosterhout aangemeld. Hij had al het ontvreemde geld te Parijs stemmen daarbinnen, doode al wat zakt, stoet weer buiten. «De rooie uit rijen toch niet, laat ons meerijen meene instemming. Allen nemen plaats op den rand van den wagen. beetje luidruchtig toe plechtigheid, en als ze nog zich af hoe het mogelijk u --oen twee stel loonlijsten op na kan houden, daar hem deze toch verstrekt moeten worden door het be-1 stuur der R. V. B. Welnu, dat geschiedt b v. wijze Bij een schriftelijke aanvraag om een bui- tenvel loonlijst, voorgevende dat dit door 1 of andere omstandigheid zoek, verloren ofo bruikbaar geworden is wordt dit den werkge ver toegezonden, die op vertoon daarvan ten postkantore zooveel binnenvellen kan krijgen als hij noodig heeft De beide loonlijsten worden aangehouden de minst nadeelige voor wordt ingezonden, en klaar is Kees! De Amsterdammers drinken over geen prima melk «zoo van de koe.” hieruit blijken, dat van 148 bij melkslijters genomen monsters melk 90 nog niet vol deden aan matige eischen. die aan volle melk mogen worden gesteld. Van 39 onderzochte monsters boter bleken 10 wat al te waterig te zijn. Er was boter bij, die met 75 ets. het pond werd betaald en die toch «royaal” voor de helft uit water bestond. Nog altijd gaat men te Bergambacht voort zijn misnoegen over de afschaffing der kermis door den raad te uiten. De vorige week brandde bij het antirev. raadslid Rooken de boerenwoning af, waar van men nog tevergeefs naar de oorzaken zoekt. Thans gingen de kermislustigen aldaar heen en dansten op de puinhoopen. De appels aan de boomen, de eieren in het kippenhok, niets bleef gespaard. De moordaanslag op een politieagent. Het nadere onderzoek, hetwelk door de justitie naar het gebeurde met den agent van politie le klasse Smit in het park Nieuwer- oord te Utrecht onlangs werd ingestold, is thans afgeloopen. Naar het U. D. verneemt is daarbij geble ken, dat de eerste lezing, welke van het voorval onmiddellijk na het gebeurde werd gegeven een lezing, die op dat moment door de plaats gehad hebbende feiten zeker werd gewettigd, niet geheel en al juist de ware toedracht heeft weergegeven. In de eerste consternatie is aan sommige handelingen méér waarde gehecht, dan daaraan wel mocht worden toegekendde in deze zaak betrokken politieagent heeft het gebeurde als volgt ver teld, en zijn opgaven komen overeen met hetgeen van andere zijde is verzekerd. Het negental, dat zich thans te dezer za ke in voorloopige hechtenis bevindt, was in den avond van 30 Augustus uitgeweest, bij welke gelegenheid door enkelen hunner nog al sterke drank was gebruikt. Een der jonge mannen, die van de partij was, viel, als ge volg van den beschonken toestand, waarin hij verkeerde, over het prikkeldraad, waarmee het gazon was afgezet en bleef daar liggen omdat hij niet in staat was alléén weer op de been te komen. In zijn dronkenschap heeft hij getracht te roepen en dit roepen nu is aangehoord als gekerm of gesteun van een verwonde. Toen de agent Smit, op het geluid afgekomen, zich over den man heen- boog, en vroeg wat er gebeurd was, antwoordde de gevallene, in wartaal «gestoken” te zijn, waarmede hij bedoelde de aanraking van zijn beenen met het prikkeldraad. Door Smit van den grond opgeholpen was de man niet in i staat op zijn eigen beenen te staan, waarom de politiebeambte het raadzaam oordeelde den zwaar beschonken kerel over te brengen naar het bureau. De man sloeg toen beide armen om den bals van den agent om op dezen te I kunnen steunen en niet opnieuw op den grond i te vallen. Inmiddels waren de overigen van den troep, hun kameraad missende, terugge- komen en zagen dat de agent hem wilde op-j brengen, Dat wilde men verijdelen, waarop verteerd, en was te voet naar Oosterhout ge- Bechterlijke dwaling? Velen zullen zich den indertijd te Koewacht in Zeeland gepleeg- den moord nog herinneren op een aldaar woonachtige vrouw, wier gevierendeeld lijk in een waterput werd ontdekt. Wegens deze misdaad werd A. O. Mis- seghers tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld, waarvan hij reeds 8 jaar in het tuchthuis te Leeuwarden heeft doorgebracht. De advocaat van Misseghers wees echter reeds bij de behandeling dezer zaak den man der vermoorde, zekere Haeck, een slagervee- den'wTrkgever I handelaar- die zich sedert in België vestigde, openlijk als den dader aan. Inmiddels heeft zich een comité ter be- vrijding van Misseghers gevormd en dit heeft tegen Woensdagavond te Utrecht een vergadering in het gebouw «De Nijverheid” Donkerstraat belegd, alwaar de heer J. A. L. de Lange, redacteur van het Zeeuwsche blad De Toekomst de onschuld van Misseghers heeft bepleit. Hoe Boole Kees" begraven werd. «Rooie Kees” was een ruwe polderkerel in de Haar lemmermeer, en toen hij stierf hadden zijn even ruwe kameraden voor de begrafenis te zorgen. Dat is toegegaan op een allerergerlijk- ste wijze. Aan het relaas, dat de Opr. Haarl. Ct. er van geeft, ontleenen we het volgende Er verschijnt een boerenwagen, waarop een NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD J

Friso nl | 1908 | | pagina 1