en omliggende Gemeenten. WORM voor ft i Hf Over dit en dat. ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1908. No. 38. fl Uit de Kamers. Binnenlandsch Nieuws. 34ste Jaargang. De Leidsche inktwerper. Men schrijft deze laffe prak- i 7ï Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. l langer zoo meer gaan bemoeien. Wij zijn de Voorzitter van het Dordtsche congres herinnerde er nog aan op dat gebied vaak nog ver achter bij andere landen. Zoo is de ziekenverzorging ten platten lande waarover uitvoerig gesproken werd, nog meestal zeer gebrekkig. En terecht merkte de Voorzitter op, dat men tegenover het zieke vee vaak milder is, dan tegenover den zieken mensch, waar toch voor dat vee wel kos- telooze geneesmiddelen zijn te krijgen zonder dat de veehouders daarom tot de bedeelden gaan be- hooren en hun stemrecht verliezen. Maar ook die meerdere regeeringszorg voor het vee dateert eerst van den laatsten tijd. De Voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw herinnerde in zijn openingsrede van de algemeene vergadering, de vorige week op Texel gehouden, daar nog aan en hij wees er op, hoezeer de Hollandsche landbouw, mede door die regeeringszorg, is vooruitgegaan. Want immers de rundvee- en paardenstamboeken, de rijksland- bouw-proefstations, de boter- en kaas-contróle- stations, de landbouwcursussen, de zuivelcon- sulenten en rijkslandbouwleeraars en zooveel meer nog, het heeft alles den landbouw geholpen. Maar ook op het gevaar van die regeeringszorg wees de Voorzitter, het gevaar om eigen werk zaamheid te doen verslappen in steunen op de regeering. En zeker, een dergelijk gevaar is niet denkbeeldig. dat gevaar tv- rr_i. en werkt bij voorkeur op of in van de Haarlemmerstraat tus- negen uur. De opening van de nieuwe zitting onzer Staten- Generaal toonde dit jaar niet de staatsie en het drukke militair vertoon, dat men daarvan gewoon is en dit had tengevolge, dat er ook op straat heel wat minder van te merken viel. Van buiten den Haag bleek de toestrooming van belang stellenden al heel gering en ook de Hagenaars bleken het maai- weinig de moeite waard te vinden. Toch stonden er nog wel nieuwsgierigen olijk gegeven, langs den weg geschaard, waar de ministers, die wegens de omstandigheden, waarin de Koningin verkeert, als bizondere commissie de zitting te 'openen hadden, in de galakoetsen, door huzaren omstuwd, voorbij kwamen. In de Kamer las minister Heemskerk de ope ningsrede voor. Veel bizonders valt daarvan ook al niet te zeggen. De gewone mededeeling om trent de betrekkingen met het buitenland en die omtrent den toestand van handel, scheepvaart, landbouw, veeteelt enz. zagen ei’ wat anders uit dan gewoonlijk, doordat de Venezolaansche kwestie op de algemeen goede betrekkingen een uitzondering kwam maken en de druk in handel en scheepvaartbedrijf niet toeliet den algemeenen toestand van ons land als voldoening gevend te karakteriseeren. De opsomming van te wachten wetsontwerpen was vrij sober, wat zeker niet kwaad is. »Veel beloven en weinig geven doet de gekken in vreugde leven” denken de meeste ministeries blijkbaar te veel. Ditmaal zat dan die gedachte waarschijnlijk niet voor. Toch zal het lijstje dat aangeboden werd, voor dit zittingjaar nog wel te lang blijken. Er komen op voor: herziening van de wetgeving betreffende naamlooze vennootschappen, wijziging van het zeerecht, gedeeltelijke herziening van het Eerste Boek van het Wetboek voor Strafrecht, regeling van de banken van leening, beperking van den Zondags- en nachtarbeid in het bakkers bedrijf, eenige wijziging van bizonderen drin genden aard tot herziening der Ongevallenwet, verbetering van de Maas en van den Gelderschen IJsel en nog het een en ander. Verder werd meedegedeeld, dat we ons op nieuwe belastingen kunnen voorbereiden, omdat de toestand van ’s lands financiën niet schitterend is. Het recht van successie zal verhoogd worden en een alge meene inkomstenbelasting met eene kapitaalbe lasting als aanvulling, zal ter vervanging der Vermogens- en Bedrijfsbelasting ingevoerd worden. Voor het volgend jaar zal alvast de accijns op gedistilleerd verhoogd en zullen een matig aantal opcenten op Vermogens- en Bedrijfsbelasting geheven worden, wanneer natuurlijk de Kamers daarmee accoord gaan. Na deze vereenigde Vergadering hebben de beide Kamers ieder een afzonderlijke vergadering gehouden. In die der Tweede Kamer werden op de voordracht voor voorzitter geplaatst: 1 Roëll, 2, Goeman Borgesius, 3 Loeff. De zorg van den Staat voor het welzijn der maatschappij breidt zich voortdurend over nieu were en uitgestrekte gebieden uit. De tijd, dat men meende te kunnen volstaan met wat ten slotte niet anders was dan politie-werkzaamheid, de beveiliging naar buiten en de beveiliging tegen misdaad in den Staat zelf, is lang voorbij. Over allerlei andere belangen is langzamerhand de Staat zijn beschermende hand gaan uitstrek ken. Na de algemeene vernieuwing, die van de Fransche revolutie in 1889 het gevolg was, is men reeds een belangrijke schrede verder gegaan en allerlei onderwerpen als onderwijs, armenzorg enz. binnen den kring der Staatszorgen gaan trekken, die voor dien aan het particulier initia tief waren overgelaten. In de grondwetten der verschillende landen, ook in die van ons land, zijn al die onderwerpen van staatszorg vermeld. Maar na het ontstaan dier grondwetten is men op dit gebied nog belangrijk verder gegaan. En zoo komt het. dat in die grondwetten maatschap pelijke belangen, waaraan naar onze tegenwoor dige meening de Staat alle aandacht te wijden heeft, geheel of zoo goed als geheel onbesproken blijven. Zoo een is ook de openbare gezondheid. Men zou zoo zeggen, dat dit wel een allereerst belang is. De gezondheid moge dan al niet het hoogste goed zijn, als wel eens gezegd wordt, zij is zeker het fundament, waarop het geluk van individu en samenleving het krachtigst staat opgebouwd. Immers de gezondheid is de zekerste waarborg voor de lichaams en geesteskracht, en zoo ook, voor de welvaart, de veiligheid en de geestesontwikkeling van een volk. Waar dus de zorg van den Staat zich had te richten naar het bereiken van deze drie, en zich daarnaar ook meende te richten, mag men zich zeker verwon deren als een spreker op het te Dordrecht gehouden Congres voor Openbare Gezondheids- regeling deed dat de openbare gezondheids toestand niet als een eerste voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering in de Grond wet vermeld staat. Maar men is het belang daarvan eerst de laatste tientallen van jaren volkomen gaan begrijpen. En men heeft boven dien nu eerst voldoende ingezien, dat er voor dien gezondheidstoestand wel wat anders en wat belangrijkers nog kon gedaan worden, dan het genezen van zieken. Voorkomen is heter dan genezen. Dezen regel, waarop geheel de hygiëne rust, is men eerst de latere jaren ten opzichte van de gezondheid, algemeen en stelselmatig gaan toepassen. En tal van wetten, vaak als kwellend en vrijheidsberoovend uitgekreten, danken aan de toepassing van dien regel haar ontstaan. Tot die wetten behoort zeker ook de Woning wet, waarover op het te Dordrecht gehouden congres rapport werd uitgebracht. Een ruime woning, waar licht en lucht voldoende kunnen toetreden, met ruime slaapplaatsen en waar de schadelijke invloed van allerlei zooveel mogelijk geweerd wordt, is wel een allereerste vereischte voor een goeden gezondheidstoestand. Heeft de voortdurende en systematische inspectie van kleine woningen te Glasgow niet ten gevolge gehad, dat die stad bijna geheel van typhus gezuiverd is, welke ziekte er eertijds veelvuldig voorkwam Maar die Woningwet heeft haar onaangename zijde voor huiseigenaren. Vroeger, toen men om al die eischen der hygiëne niet maalde een tijd, dien het Eerste Kamer-lid van der Biezen wel terug schijnt te willen hebben werden er wo ningen gebouwd, waarmee men nu geen vrede meer hebben kan en die daarom terecht onbe woonbaar worden verklaard. Maar dit is immers slechts een overgangstoestand, waarin nu de huiseigenaren in ’t gedrang komen. Mag men daarom de verbetering van woningen, die een allereerste eisch is voor de gezondheid en de welvaart van het algemeen, achterwege laten Maar wel kan men den hinder tot een minimum trachten te beperken en de huiseigenaren tege moet komen. En dat doel had ook de wijziging, die de genoemde commissie op het Dordtsche congres in de Woningwet voorstelde. Zij gaf daarom in overweging den eigenaar van een onbewoonbaar verklaarde woning het recht te geven onteigening van zulk een woning en van den ondergrond, van de gemeente te vorderen en het tevens mogelijk te maken, dat den eige- naar-bewoner van zoo’n woning, mits onder strenge waarborgen, tegen misbruiken, een voor schot en zoo noodig een bijdrage door de ge meente worde verleend voor den bouw eener nieuwe woning. Maar daartegenover achtte die commissie het ook noodig den gemeentebesturen strengere plichten op te leggen, zoodat de ge meente zal moeten voorzien in de behoefte aan woningen, wanneer blijkt, dat zulk een behoefte bestaat en de werkzaamheid van particulieren en vereenigingen te kort schiet. Daar zullen zeker heel wat gemeenten op tegen hebben. Men is hier en daar niet erg scheutig, waar het de zorg voor minder bedeelden in onze samenleving be treft. En dat is niet alleen een bewijs van ge brek aan medelijdenden zin, maar ook een blijk van kortzichtigheid. Die zorg is heusch van belang ook voor beter bedeelden, voor de gansche samenleving. Vooral ten opzichte van den open baren gezondheidstoestand is dat zoo duidelijk en oogenblikkelijk waarneembaar. Kijk maar naar de besmettelijke ziekten, die onder de behoeftige klasse veelal ontstaan, ook de anderen bedreigen. En daarom is het hard noodig, dat Staat en Gemeente ook de Vereeniging tot bevordering der Katholieke Sociale Actie, die haar Sociale Geen voordeelige maand de afgeloopen voor de Nederlandsche schat- Onder bijna alle hoofden kwam minder En waar nu ook de successierechten in plaats van een surplus, als vorige keeren, dat het overige tekort dekt, nu f 650.000 minder inbrachten, is het totaal weiniger betrekke lijk groot. Ruim f 11.197.000 nu tegen f 12.198.000 in Augustus van het vorige jaar. De totaal-ontvangsten over de eerste acht voor Maar geeft ze nog minder de suiker glas, waarin deze dranken zijn Het hoofd der school heeft deze bijna zeven uit Leiden Het is dan wel waar, dat onze stad ook haar heuschen inktwerper heeft, die zijn vak uitnemend verstaat. Meer dan tien dames kwamen zich reeds bij de politie aanmelden, Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. week hield, begunstigt dat zich daarmee hoe maanden blijven Vliegen, constateerde met voldoening dat deze meeting grootscher was dan welke vorige ook. Niet minder dan 950 organisaties namen er aan deel. Twaalf sprekers voerden het woord. Mr. Troelstra, die voor het eerst na zijne ongesteldheid weder voor zijn partij optrad, werd bij zijn verschijnen op het spreekgestoelte hartelijk toegejuicht. Aan meene stemmen een motie ten gunste van het algemeen kiesrecht aangenomen. Daarna trokken de manifestanten met 13 mu ziekkorpsen en ruim 400 ontplooide banieren en vlaggen door de stad. Het Frysk toaniel- en sjongselskip »Nocht en Wille” geeft a s. Zondag eene tooneeluit- voering in het Gebouw van den Werkenden Stand te Amsterdam, alwaar wordt opgevoerd het blijspel in 5 bedrijven, uJapik Büterblom,” van den Frieschen schrijver Halbertsma. Socialistenbond in Nederland. Zoo is nu officieel gedoopt de nieuwe partij van v. d. Zwaag en Havers. Zondag is de bond te Den Haag gesticht. Er waren o.a. sympatie-be- tuigingen uit Leeuwarden, Harlingen en Wit- marsum, en twintig personen, waaronder een paar als vertegenwoordigers van organisaties, hadden persoonlijk van hunne belangstelling Voorzitter Tweede Kamer. H. M. de Koningin heeft jhr. mr. J. Röell benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer voor het nieuwe zittingjaar. In de heden namiddag te houden vergadering zal de voorzitter worden geïnstalleerd: Rijksmiddelen. was kist. in. Een pas uit het slot der meeting werd met alge- de gevangenis ontslagene bracht Zondag ze kere Willems uit Heer (Limburg) eenige mes steken in het onderlijf toe. Willems zonk onmiddellijk ineen en werd in levensgevaar lijken toestand verkeerende naar Calvariënberg overgebracht. De dader werd gegrepen en aan de politie overgeleverd. Zekere B. uit Mook wilde Zondagavond bij de Duitsche grens eenige twistenden schei den. Een hunner, van deze tusschenkomst blijkbaar niet gediend, bracht B. met een bierglas een zwaren slag op het hoofd toe. Men vond hem dood langs den weg liggen. B. was doodgebloed. De dader werd opge spoord en gearresteerd. Dinsdagmorgen is het paard van den landbouwer Oskamp uit Lunteren op hol ge slagen tengevolge van ’t schrikken voor de automobiel van den heer Jurgens uit Renkum, welke uit den richting van den Nieuwen weg kwam. De landbouwer sprong van den wagen en had het ongeluk, toen hij zijn paard wilde grijpen, in de leidsels te blijven hangen. Hij bekwam een ernstige hoofdwonde, zoo- voor zijn leven bestaat. Dr. Hekster verleende de eerste geneeskun dige hulp. De gekwetste werd per brancard naar Lunteren vervoerd. De vrouw sprong van den wagen en be kwam gelukkig geen letsel. De chauffeur van de auto had geen schuld aan dit droevig ongeluk. Vrijdagavond had te Moerdijk een aller treurigst ongeluk plaats. De visscher P. B. ging langs de haven en zag een paar klompjes drijven en naar zijne meening een pakje goed. Een ongeluk ver moedend en terstond het bewuste pakje op- visschend, bleek dit zijn eigen tienjarig zoon tje te zijn, dat ongemerkt te water was ge vallen. Ofschoon oogenblikkelijk alle mogelijke po gingen werden aangewend om de levensgeesten op te wekken bleken helaas deze vruchteloos te zijn, want de spoedig ter plaatse aanwezige geneesheer kon geen enkel teeken van leven meer bespeuren. Men meldt uit Winterswijk aan de Telegraaf d d. 15 Sept.: Hedenmiddag werd door 8 personen, mannen en vrouwen, stoelenmatters, een boerenwoning gebombardeerd, omdat de bewoner weigerde, hun verder warm water en andere benoodigd- heden te geven. Ten einde raad, greep de boer een geweer en schoot een der onverlaten in den voet, waarna zij het hazenpad kozen. De politie, inmiddels gewaarschuwd, pakte hen op, hield er vier van in arrest, terwijl de ge wonde door doktershulp verbonden werd. Woensdagmiddag is de 20-jarige Mej. T. van Wieren van Sneek, alleen fietsende bij Ypetille nabij Ysbrechtum, te water geraakt en verdronken. Omtrent dit ongeluk wordt nog aan de L. Ct. gemeld Blijkens nader ingewonnen inlichtingen zou men door de drukte van de paardenmarkt, de heer van Wieren is ook hoefsmid, heden wat later dan gewoonlijk het middagmaal ge bruiken, waarom zijn dochter, mej. T., voor den maaltijd nog even ging fietsen. Daar zij niet terugkwam en anders altijd zoo stipt op haar tijd paste en ook omdat zij weer op tijd in hare betrekking moest zijn, was men thuis niet gerust over haar uitblijven en werd de knecht er op uitgezonden om eens naar haar uit te zien en daarvoor den weg te nemen over Ysbrechtum, Scharnegoutum naar hier. Deze route wordt van hier uit per fiets veel gevolgd. Intusschen was de zoo ongelukkig omge komene reeds gevonden. De arbeider W. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. nu reeds ruim twee millioen beneden die van verleden jaar en millioen beneden de raming. De groote kiesrecht-betooging in Den Haag. De algemeene kiesrecht-betooging, Zondag te ’s Hage gehouden, werd door ongeveer 1 12.000 personen bezocht. De Voorzitter van die. ^len/aar mantel of japon zagen bedorven het partijbestuur der S. D. A. P„ de heer fhJ 4heeft het 8teed* v,00rzlen ,°P lichte 8tof j de omgeving schen zeven en Behalve de personen, die zich beklagen bij de politie, zijn er verscheidene anderen nog het slachtoffer geworden van tijken Noodlottige mishandeling. Tot leden van het voorloopig bestuur tot regeling der verdere werkzaamheden werden gekozen de heeren Van der Zwaag te Gorre- dijk, W. Havers en J. L. Bruijn te ’s Gra- venhage, Joh. Brautigem te Amsterdam en N. H. Luigie te Rotterdam. In den aanstaanden winter zullen op ver schillende plaatsen van het land vergaderingen worden gehouden, met het doel afdeelingen van den Bond te stichten. Het N. v. d. D. meldt, dat wethouder de Vries te Amsterdam, voor den Kamerzetel voor Sneek heeft bedankt. De burgemeester van Herwijnen (Geld.) heeft kaartjes laten drukken, waarop een waarschuwing aan de ouders van de volgende strekking: »Wilt ge van uwe kinderen krachtige en flinke mannen en vrouwen ma ken, geeft ze dan nooit een druppel sterken drank, likeur, bier of wijn. Volgens de ge neeskundigen deugen deze dranken niet kinderen, uit een geweest.” kaartjes onder de kinderen verspreid, terwijl ze ter secretarie zullen uitgereikt worden aan ieder, die een geboorte komt aangeven. Aanstaande Zondag zal in alle R.-K. kerken in Nederland door een plechtige Hoogmis met Te Deum gevierd worden de herinnering aan het 50-jarig priesterschap van Z. H Pius X. Luchtscheepvaart. Wij zijn in ons land een 20 a 25 jaar ten achter op het gebied der luchtscheepvaart. Nog slechts één lucht reiziger hebben wij, en een ballon, een ge wone onbestuurbare luchtballon hadden wij tot voor enkele weken in ’t geheel niet. Maar er komt verandering. De Rotterdam, de eerste Nederlandsche ballon, is gisteren met een Nederlandsche bemanning te Utrecht op gegaan. De Vereen, voor Luchtscheepvaart zal meer dergelijke opstijgingen doen plaats hebben, hoofdzakelijk tot het vormen van er varen balloncommandanten. Eerst moeten wij een behoorlijk aantal geoefende luchtvaarders bezitten, voor wij met een bestuurbare lucht ballon kunnen beginnen. De ballon is na ruim een uur op de Laar- der Heide neergekomen. Een lange tocht is het dus niet geworden, maar de Zuidenwind dreef de ballon in de richting der Zuiderzee en daarom moest men wel dalen. De Amsterdamsche politie blijft den strijd tegen de speelhuizen en nachtsocieteiten voortzetten In den nacht van Zaterdag op Zondag deden twee inspecteurs een inval in zoo’n nachtsocieteit, waar gelegenheid werd i gegeven tot spel. De toegang werd hun ge-1 weigerd, doch zij trapten de deur in en vonden een vijfentwintigtal personen bijeen, tegen wie procesverbaal werd opgemaakt. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1908 | | pagina 1