voor WOIIKVJI en omliggende Gemeenten. I ■I I EB I i j| ■SI I fe i «g I Over dit en dat. O r dB JH ft Ijl 1 H I g ZATERDAGJ26 SEPTEMBER 1908. 34ste Jaargang. No. 39. Binnenlandsch Nieuws. i voor- en brand woedde te fel. 1 lendende perceelen, het meubelmagazyn langrijk Maar missen. HoUandsche tabak. werd in vroeger tijden een Hij tastte ook de be- t meubelmagazijn van den heer A. Wierstra en de bakkerij van den heer J. Tienstra aan. Laatstgenoemd pand kon behouden blijven, doch kreeg belangrijke waterschade, meubelmagazijn er af. De vlammen werden ook daar meester en gebracht, voldoende rechtvaardiging voor het uit spreken van een algemeene doodstraf Spreken geen andere overwegingen, wanneer het geldt een diersoort te behouden of te verdelgen Zeker, wanneer de schade algemeen is en van invloed op de welvaart van het land of een belangrijk deel van zijn bevolking, dan is men wel genood zaakt den toebrengers der schade den oorlog te verklaren, al rechtvaardigt ook dit nog niet een algeheele uitroeiing. Maar waar die schade slechts betrekkelijk gering is en door weinigen geleden wordt, daar vooral heeft men er rekening mee te houden, dat er andere belangen zijn dan stof felijke. Al koopt men er direct niets voor, de schoonheid is toch ook wel wat waard. En wie weet hoe de natuur, hoe de wereld om ons er uit zou gaan zien, wanneer we alles, wat ons ook maar eenigzins schaden kon, gingen vernietigen. Als ik te kiezen heb zoo schreef een bekend natuurliefhebber tusschen een portie gebak ken paling en een reiger, stil drijvende in den blanken avondhemel, dankies ik, hoeveel ik ook van paling houdt, dien reiger. Zou het niet eens kunnen blijken, dat zij, die het met dezen houden, nog talrijker zijn, dan de visschers, die schade lijden En zou, wanneer er gericht gehouden werd, hun liefde voor dien sierlijk-blanken vo gel in de weegschaal van het recht niet mis schien zwaarder kunnen blijken, dan al de dub beltjes en kwartjes, die de visschers in de andere schaal legden O i was de verkoopprijs tot f 8 prijs die de teelt onmogelijk I Hoor eens, ’t is er me heusch niet om te doen, kwaad van de politie te zeggen. Ik heb voor regel zooveel mogelijk met alle menschen in vrede te leven. En ik kan dien regel mijn lezers aanbevelen. Dat behoef je nog niet uit vrede- of menschlievéndheid te doen. Maar ’t is prac- tisch. Je kunt nooit weten, hoe je iemand nog eens noodig kunt hebben, ’t Kan zoo raar loopen in de wereld. En daarom doe je ook ’t ver standigst de politie te vriend te houden. Wer kelijk, al ben je geen misdadiger van beroep en niet van plan het ooit te worden, je kunt toch nooit weten, hoe ’t je te pas kan komen, als je misschien eens wat luidruchtig van een partijtje komt ’s avonds en wegens de duisternis misschien rechts en links niet goed meer on derscheiden kunt, zoodat je je rechterbeen ver zet als het je linker moet zijn. In zulke gevallen kan een vriendschappelijk-gezinde politie je heel wat onaangenaamheden en een hard bed bespa ren. En daarom Maar ik wou alleen ver tellen, dat het niet in mijn aard ligt ruzie te maken, allerminst met de politie of dergelijke hooge personages, en dat het dus allerminst uit kwaadaardigheid is, wanneer ik de politie te na moet komen. Maar werkelijk, ze kan er zulke vreemde idees op na houden en in toepassing brengen, dat je je mond er niet over houden kunt. Te Amsterdam werd vele, vele jaren geleden een jongen van 14 jaar wegens een kleinen dief stal tot een korte gevangenisstraf veroordeeld. Nadat hij zijn tijd had uitgezeten, ging hij bij een stucadoor in de leer, en zoodra hij oud ge noeg was, vertrok hij als koloniaal naai- Indië. Na zes jaar keerde hij met een blanco strafre gister terug en werd los stations-arbeider te Amsterdam. Toen hij 6 weken behoorlijk zijn plicht vervuld had, zou hij, als gebruikelijk is, een vaste aanstelling krijgen. Maar daar kwam de politie een spaak in ’t wiel steken, ’t Is ver wonderlijk wat een fijnen neus, dat die heeft, wanneer het er op aankomt ongevaarlijke en onschuldige misdadigers op te sporen en ergerlijk wat een roeping zij schijnt te voelen om het zulke menschen lastig te maken. We hebben indertijd, toen de kapitein van Köpenick zijn geniaal schelmstuk had uitgehaald, ons geërgerd over de vervolging, waaraan menschen, die een maal iets misdreven hebben, van de zijde der Duitsche politie bloot staan. Maar we hoeven voor die ergernis nu zoover niet te loopen. Ook onze politie schijnt daarin bedreven. De gewezen koloniaal, stations-arbeider te Am sterdam heeft dat kunnen ondervinden. Toen hij een vaste aanstelling zou krijgen, deelde de politie den stationschef mede, dat hij op 14-ja- rigen leeftijd een gevangenisstraf had ondergaan. Of ze erbij vertelde, dat hij na dien tijd altijd uitstekend had opgepast, weet ik niet. In elk geval had echter de stationschef wijzer moeten wezen, dunkt mij, en zich niet storen aan wat jaren geleden gebeurd was. Maar misschien hield hij ook graag de politie te vriend. Het resul taat was ten minste, dat de arbeider de laan uit moest en met zijn gezin op straat stond. Na lang zoeken om werk en brood, verviel hij ein delijk tot misdaad en weer in de handen der politie. Of die daarmee misschien haar zin had Maar ik wou geen kwaad van de politie zeg gen. Ik dacht alleen maar, dat het goed kon zijn, dergelijke gevallen eens onder de algemeene aandacht te brengen. Wie weet misschien, dat het meehelpt verdere ongelukken te voorkomen. De algemeene opinie, zooals die zich in de pers uitspreekt, heeft, in ons land althans, een grooten invloed. Heeft ze nog niet pas geleden het on geluk weten af te wenden, dat reigers en aal scholvers bedreigde Er was door de Nederl. Heide-Maatschappij, afdeeling Zoetwatervisscherij, besloten premies uit te loven voor hei dooden van deze vogels en het uithalen hunner nesten, en aan de regeering een bedrag van f 1000 te vragen ter tegemoet koming in de te maken kosten. Daarop zijn vrienden en vijanden dezer vogels, gewapend met ingezonden stukken, ten strijde getrokken voor het behoud eener- en de vernietiging anderzijds dezer diersoorten. En het lijkt wel of al dat gewrijf en geschrijf de Heide-Maatschappij van haar bloeddorstig voornemen heeft bekeerd en zij althans voorloopig de beesten met rust wil laten. Blijkbaar wil men eerst ook eens precies weten, of die dieren nu werkelijk zoo schadelijk voor den vischstand zijn, als vaak beweerd wordt en of daar geen nuttige zijde tegenover staat. Uit wat tot nu door dezen en genen werd te berde gebracht, moest men wel den indruk krij gen, dat de schadelijkheid der reigers al uiterst betwistbaar was. Zeker, ze eten wel eens een vischje. Waarom zouden ze ook niet Het ge tuigt van hun goeden smaak. Maar daarnaast verorberen ze ook mollen, muizen en allerlei schadelijk gedierte, ’t Zou dus nog moeten blijken, of het nut voor den landbouwer niet ruimschoots opweegt tegen de schade, den vis- scherman toegebracht. Met den aalscholver schijnt het er anders voor te staan. Die houdt alleen van visch en schijnt daarvan heel wat op te kunnen. Maar gelukkig voor de visschen komt hij vrij zeldzaam voor, nog minder wel dan de reiger. En het is dus de vraag of de schade aan het visschersbedrijf toegebracht, nu wel zoo be langrijk kan zijn. Maar er is nog een andere vraag. Is de Schade, door dieren aan sommige menschen toe- a s. in werking zal Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. ||b De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. I Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Thans wordt verzekerd, dat het nieuwe postwetje (couranten tot 50 gram voor i/z ets., brieven tot 20 gram 5 etsdrukwerk per 50 gram 1 ets.,) 1 Oct. treden. Friesch vee. Het Friesche vee blijft voortdurend voor het buitenland gezocht, schrijft het Hbld. Vooral ook blijkt dit op de weke- hjksche veemarkt te Leeuwarden. Belgen, Duitschers, Franschen en Italianen zijn er ge woonlijk in niet gering getal tegenwoordig en dan komen er nog zoovelen uit verscheidene provinciën van ons eigen land. Voor Italië wordt enkel fokvee gekocht. Een paar weken geleden werden er weder 11 wagens van de puikste rundersoorten naar dat land verzonden en verleden Vrijdag opnieuw 14 wagens met fokvee ten behoeve van veefokkerijen te Milaan verzonden. Het is de heer Carlo Sein uit Milaan, die nu reeds sinds jaren herhaaldelijk er voor overkomt, en behalve op de veemarkten, ook bij den boer gaat, om de beste soorten te koopen. Men behoeft intusschen niet beducht te zijn, dat de Friesche veestapel in gehalte of getal er op zal verminderen. De veehouders zelven begrijpen te goed, dat zij meester van den toestand moeten blijven en ook voor eigen aanfok puik vee moeten behouden. En wat het getal betreft dit wordt van jaar tot jaar grooter. Dit geldt niet alleen voor rundvee, maar ook voor schapen en varkens, in 1907 te zamen weder verscheidene duizenden meer dan een jaar te voren. Wat meer in het bizonder de Leeuwarder veemarkt betreft, over haar groote belangrijk heid zal men kunnen oordeelen als men weet dat de aanvoer in 1907 bijna 240.000 stuks van alle soorten bedroeg, waarvan de waarde naar de middelprijzen berekend op weinig minder dan twintig millioen gulden was te stellen. Een nieuw krankzinnigengesticht. Naar aanleiding der geruchten, als zouden er onder- handelingen gevoerd worden over den aankoop van het fraaie en uitgestrekte buitengoed Blankenburg, gelegen tusschen de gemeenten ’s Gravenhage en Wassenaar, met het doel aldaar te stichten een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen en zenuwlijders, wordt van welingelichte zijde medegedeeld, dat de bouw plannen voor deze inrichting reeds ver gevor derd zijn. Bij deze inrichting, die onder leiding zal komen van een bekwamen psychiater als le geneesheer-directeur, wordt de paviljoen-ver- pleging streng doorgevoerd, terwijl rekening wordt gehouden met alle eischen, die men aan een voor dat doel bestemde moderne eerste klasse stichting kan stellen. Een brandstichter. Men meldt uit Leeuwar den: Ter beschikking van den officier van justitie wordt gesteld de 22-jarige J. H., vanOoster- zee, die bekend heeft op 21 Sept, brand te hebben gesticht in de bijna geheel voltooide boerenhuizinge van T. Wartena in het Laag land, onder Grouw. Ongeveer 20000 halve kilo’s hooi gingen verloren. Met inspanning van alle krachten gelukte het een groote ramp te voorkomen. Ongeveer 3 weken geleden werd op de zelfde plaats een begin van brand gebluscht. J. H. was werkzaam aan deze huizinge. In een hachelijke positie. Dinsdagmorgen heeft de stoomtram TilburgGoirle bijna een slachtoffer geëischt. Even na haar afrit, te ongeveer kwart voor tien uur, gekomen ter hoogte van de woning van den heer O. op de Spoorlaan, trad eensklaps van achter de boomen te voorschijn zekere G. Gr., werkzaam op de Centrale Werkplaats. Nog voordat hij bemerkte, dat de tram in zijne onmiddellijke nabijheid was, kwam hij te vallen, doch werd gelukkig, door een der ijzeren stangen, voor aan de machine verbonden, gegrepen en over een afstand van 30 M. medegesleurd. Toen een fietsend voor bijganger de netelige en hoogst gevaarlijke positie van den man bemerkte, waarschuwde hij den machinist, die nog steeds niets van het ongeluk bemerkt had en weldra was nu de machine tot stilstand gebracht. Wonder genoeg had de aangereden persoon geen verwonding bekomen, alleen zijn handen waren een weinig ontveld. Geheel ontdaan werd de man bij den heer Knaapen binnengebracht, vanwaar hij, na eenigszins op zijn verhaal gekomen te zijn, naar zijne woning terugkeerde. Wilhelmus Veltman, de sinds Juni uit het krankzinnigengesticht te Medemblik voort vluchtige misdadiger, is Zondag te Amsterdam gearresteerd, De 33-jarige moet nog een gevangenisstraf van zeven jaar ondergaan, Hij is reeds naar Leeuwarden overgebracht. Hij had zes weken te Antwerpen gewerkt, doch was toen op een valsch nationaliteits- bewijs naar Amsterdam teruggekeerd. Ook de uit het gesticht te Delft ontvluchte gevaarlijke krankzinnige is aangehouden en wel te Arnhem. Dinsdagmiddag is in het Vondelpark te Amsterdam weer met inkt geworpen. Twee dames zaten op een bank in de buurt van de Kat- tenlaan, toen een harer met inkt bespoten werd, en niet zuinig ook. De getroffene meende eerst, dat het vocht uit een boom kwam, doch weldra bleek, dat het inkt was waarmede de dame besproeid was. Een van de park wachters werd gewaarschuwd weldra bemoeide de politie zich met het geval, doffi ongeluk kigerwijze kan de dame in het geheel geen inlichtingen geven, wijl zij van den dader niets had gezien. Desniettegenstaande werd het park doorzocht, maar zonder resultaat. Een woesteling. Een berucht individu, J. H.. zette Maandagmorgen weder een deel der gemeente Zwijndrecht op stelten. Ver- meenende twee kwartjes te vermissen, beschul digde hij daarvan zijn zoon, en bewerkte hem spoedig daarna zóó met zijn mes, dat weldra dr. Broeksmit geneeskundige hulp moest ver- leenen. Door de gemeenteveldwachters naar Dordt, waar hij nog eenigen tijd vrij logies te goed heeft, overgebracht, sprong hij over de leuning der veerpont in het pontegat. Daar het water hem hier slechts tot aan de borst kwam, was hij spoedig weder op den vasten wal, waar verscheidenen uit het publiek, dat hem zeer weinig sympathiek was, zijne redding bejammerden. Met zijne natte kleederen werd hij nu naar Dordrecht overgebracht, waar men hem wel weder eene korte poos zal opbergen. Groote brand te Sneek. Maandagavond even voor 8 uur brak te Sneek in den winkel van den heer B. H. de Vries aan het Grootzand een hevige brand uit. Bij het opsteken van een gaspit vatte een stuk lint vuur, dat zich in een minimum van tijd uitbreidde tot den grooten voorraad van uitgestalde witte goederen. Het winkelperso neel had geen tijd om aan blusschen te denken. Daar hen en de andere bewoners de uitgang aan de straatzijde was afgesneden, moesten allen aan de achterzijde het brandende perceel verlaten. Ongeveer kwart over 8 verscheen de eerste spuit. Weldra volgen de 7 andere spui ten en werd getracht de vlammenzee, die uit j sloegen hoog uit het dak en deden het ergste vreezen. Na veel inspanning wist de brand weer hier den brand tot den zolder en het dak te beperken. Ook dat perceel kreeg veel waterschade. Intusschen brandde het perceel van den heer de Vries geheel uit en bleef daarvan niets gespaard. Een pakhuis achter dit pand en er van gescheiden, bleef behouden. Te midden van den kolossalen vonkenregen vlogen vlammende stukken door de lucht, die een begin van brand deden ontstaan in de goot van het magazijn van den heer Potma aan de overzijde van het Grootzand. Door eigen personeel werd deze brand gebluscht. Aan beide zijden van deze straat hadden zich duizenden belangstellenden geschaard, wier aantal steeds nog door vele nieuwsgierigen van buiten vermeerderde. Van IJlst werden per stoomboot telkens velen aangebracht- Politie en marechaussee handhaafden de orde. De burgemeester en verdere autoritei ten bewogen zich bij het terrein van den brand. Voor zoover bekend dekt verzekering by allen de schade. De heer de Vries is met gebouw, winkelinventaris enz verzekerd by de Onderlinge Sneeker Brand waarborg-My., de heer Tienstra eveneens en de heer Wierstra bij meergenoemde My. en de Arnhemsche. On geveer 11 uur was men den brand meester en trok de menigte langzamerhand af. Omtrent dezen grooten brand, kan de L. Ct. nog melden, dat de winkelinventaris van den heer De Vries, in wiens manufactuurwinkel de brand, zooals men weet, ontstond, verze kerd is voor f 37 000. De kantoorboeken zyn erg gehavend aan de hoeken teruggevonden. Bij den heer Tienstra, bakker, is de brand schade grooter dan eerst werd vermoed. Het achterhuis van den heer Wierstra, meubelma ker, met houtvoorraad op den zolder en verder materieel enz., zyn totaal verloren gegaan, alsmede de zolder van het voorhuis, waar te vens aan de daaronder gelegen vertrekken en den winkel zeer veel brand- en waterschade werd toegebracht. Het pand van den heer Nieuwenhuis, hor- loger, bekwam ook vry wat waterschade. De schade wordt op ongeveer f 100.000 geschat. De Sneeker Onderlinge Brandw.-Mij., De Jong en Co., te Amsterdam, en de Brandw-. My., te Woudsend, zyn by de ramp betrokken. Ongeluk in het kamp te Zeist. Men schryft uit Amersfoort aan de N. Ct.: In het Zeister-kamp, legerplaats nabij Soes- terberg, had dezer dagen een ongeluk plaats, dat betrekkelyk goed is afgeloopen. De milicien K., van het 9e regement in fanterie, zag bij het oprollen der tent van luitenant-adjudant A., een revolver aan diens krib hangen. De soldaat nam het wapen in de handen, bekeek het eens nauwkeurig, spande de haan en legde schertsend aan op den dichtby staanden schildwacht. De haan ging over, zonder dat er verder iets ongewoons plaats had. Intusschen speelde de milicien, die nog nooit een revolver in de handen had gehad, steeds door met het gevaarlyke wapen. De haan werd opnieuw gespannen, nog eens werd gemikt, eindelijk trok hij nog eens af en plotseling weerklonk tot aller schrik een schot, met het noodlottig gevolg, dat hy zichzelf door de hand schoot. Dit voorval bracht vry wat opschudding in het kamp teweeg. De luitenant-adjudant, die volgens militaire voor schriften geen met scherp geladen wapen in de legerplaats mag hebben, heeft den kolonel van het regiment direct met het voorgevallene in kennis gesteld. De milicien werd voorloopig in het kamp verbonden en bevindt zich nu in het militair hospitaal te Amersfoort. Zijn toestand is bevredigend. Waarschynhjk zal hy twee vingers van de linkerhand moeten missen. HoUandsche tabak. Te Wageningen 1 werd in vroeger tyden een zeer bloeiende ta baksteelt gedrevenin ronde cijfers beliep de productie van 600,000 tot 700,000 pond per jaar. De achteruitgang der prijzen deed de productie verminderen, totdat in 1888 absoluut j geen tabak meer verbouwd werd. Had men de ramen en het dak hoog oplaaide, aan de i wel jaren gekend dat f 32 per 50 K.G. werd achterzijde te bedwingen. Doch de j ontvangen, toen - - - gedaald, eeQ maakte. De laatste jaren is echter de inlandsche tabak steeds hooger betaald. In de Betuwe, Maas en Waal, Rhenen en Amerongen is het Minder goed kwam genoemd bedrijf nu zeer loonend. Met het oog daarop willen de landbouwers onder Wageningen opnieuw de tabaksteelt ter hand nemen. Vo- ’7; NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD r UÜUYVIUgüU. 1

Friso nl | 1908 | | pagina 1