voor WORKVH en omliggende Gemeenten. I H.H. VEEHOUDERS. Gier po mpenGierverspreiders. Prima gegalv. Gier va ten (inhoud van 200 tot 1000 liter). 1 en 2-pa(irds Ketting eg gen. Schokbrekers, Verkrijgbaar bij F. GöRTZ, in halve en kwartflesschen a f 1.en f 0.50. 1 1 Baggelaar Turf. Jaapte 2 Lange Workumer Koekfabriek. Excelsior HAARWATER J. D. DIJK, Oude Kijk-in-’t Jatstraat, GRONINGEN. Steeds voorradig Jacquet en Colbert-oostnums, Pantalons enz. enz. Pinna W. GLASTRA. Over dit en dat. ZATERDAG 3 OCTOBER 1908. 34ste Jaargang. No. 40. Binnenlandsch Nieuws. Uit de Kamers. DOET ÜW s s o N I VOORDEEL. Alom bekend, bij F. POSTMA. Zuiden! Voor over voor ft L 4) 0 Ondergeteekende houdt zich beleefd aanbevolen tot het leveren van (trekvermogen van 1500 tot 1600 kilo.) AANBEVELEND, Uitgave van. T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. loopt den geheelen weg langs stiekem te smullen van een koek. Bij thuis komst vraagt Zus, die dol op die koek is, »toe Jaap, geef me een stukje”. Breekt maar af, zegt Jaap ’t is een LANGE WORKUMER, daar kan Moeder niets van merken. Prijs 13 cent. VB A AGT HET Belet het uitvallen van het haar Voorkomt het vroegtijdig grijs worden. Bevordert de haargroei en voorkomt alle haarziekten. Onmisbaar op iedere Toilettafel. F. GöRTZ, Coiffeur, Workum. Van de Voordracht van Frans Rosiers eerste ontvluchting zijn nog een paar stuks voor handen. Deze worden, zoolang de voorraad strekt, ook afgeleverd a 10 cent per stuk. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. mijn Laura te Eygelshoven. Het ligt in het voornemen van den minister van oorlog, bij mobilisatie van het leger, behalve het noodration, samengesteld uit vleesch of gehakt, eenige koffie- of thee- tabletten te verstrekken, althans zoo deze in den handel kunnen worden verkrijgbaar ge steld. Men hoopt hiermede het gebruik door den troep van gekookt water te doen ver meerderen en dat van ongekookt water in gelijke verhouding te doen verminderen, om daardoor, juist in kritieke ©ogenblikken, den gezondheidstoestand der soldaten te bevorderen. Kamerverkiezing Ommen. Dr. Kuyper heeft nog niet beslist. De centrale antirev. kiesvereeniging handhaaft zijn candidatuur, en de Roomsch-katholieken hebben zich daarmee vereenigd. De Haagsche Kiekjesman van het N. v. h. N. verneemt, dat dr. Kuyper liever -- - in alle maten en prijzen. Neemt proef! I Onze straatjongens moeten wel echte rakkers zijn. Wij hebben er al zooveel over hooren klagen en telkens weer, vooral door vreemde lingen, die ze maar moeilijk ongestoord schijnen te kunnen laten. Maar ook landgenooten hebben dikwijls van hun baldadigheid te lijden. En wie weet hebben we ’t zelf misschien niet wel eens met zulke kwajongens te kwaad gehad, als we met een hoed op liepen, die niet in der heeren smaak scheen te vallen of een jas aan, waarin ze geen behagen bleken te vinden en blij mochten wezen, wanneer we met wat vleiende uitroepen eraf kwamen en geen gevaarlijke dingen naar ons hoofd kregen. Maar het zijn niet alleen de jongens, die het zoo burger en vreemdeling lastig maken; ook anderen doen daaraan mee en menschen, waar van men het niet verwachten zou en die moeilijk tot het uitvaagsel der maatschappij te rekenen zijn, ’t Schijnt wel, dat ons volk moeilijk het gezicht van ongewone kleeding, ongewone ma nieren en gedragingen velen kan. Al wat het niet dagelijks ziet en wat het vreemd is, werkt als een roode lap op een stier; het loopt erop aan en zou liefst dat vreemde onder den voet loopen. Of dat aan bepaalde eigenschappen van ons volkskarakter is toe te schrijven, weet ik niet. Misschien zijn we wat erg eigendun kelijk en bekrompen van levensopvatting, meenen, dat het leven ophoudt, waar onze gezichtskring eindigt, of dat het daar althans behoort op te houden en zijn geneigd, al wie zich zoo naar onze meening buiten den maatschappelijken levenskring stelt, ook als een uitgeworpene te beschouwen. Misschien ook, dat we hierin vol strekt niet bij andere volken ten achter staan, maar alleen gebrek aan tucht ons onze gevoelens ten deze in woorden en daden doet uiten, waar anderen, die weten te onderdrukken. Dit laatste is blijkbaar de meening van die velen tegen woordig, die roepen om bonden en vereenigingen tegen de tuchteloosheid. En die meening zou zeker hierin haar bevestiging vinden, dat niet alleen het ongewone, maar ook het heel gewone nauwelijks ongemoeid gelaten worden. Immers onze plantsoenen en straten hebben voortdurend van allerlei baldadigheid te lijden, zoo zelfs, dat de burgerij hier en daar vereenigingen gaat oprichten om die schenderijen krachtdadig tegen te gaan. Te Rotterdam heeft de Vereeniging voor gemeente- en volksbelangen de zaak aan gepakt en op maatregelen gezonnen om daar tegen te strijden. Zij heeft daartoe per circu laire alle Rotterdammers, die van goeden wille zijn, tot een vergadering opgeroepen en daar vooral de aandacht gevestigd op het daadwer kelijk steunen van de politie door de burgerij en op snellere en strengere berechting van kleine overtredingen. Dit laatste zou dan bedoelen een politie-rechtspraak in te voeren. Of wij in ons land daarvan zoo erg gediend zullen blijken? Wij zijn nogal bang voor de politie, d.w.z. we zijn bang om haar te veel macht te zien toe kennen. De toestand bij onze Duitsche naburen strekt ons tot afschrikwekkend voorbeeld, ’t Is waar, de tucht zit er daar beter in, maar we zijn op dat soort tucht maar uiterst matig ge steld. Eigelijk zijn we van alle tucht en alle dwang min of meer afkeerig. Dat ondervindt niet al leen de politie, maar ook de wetgever. Nu er sprake is van gedwongen winkelsluiting en de Staatscommissie voor den Middenstand al een ontwerp van wet gereed maakt, loopt men De Tweede Kamer is al spoedig aan den ar beid gegaan, zij het voorloopig ook slechts voor een enkele vergadering, ’t Was de heer Plate die haar dit werkje bezorgde. Onlangs waren de premiën bij de ongevallenverzekering in het havenbedrijf verhoogd en daarover wenschte deze afgevaardigde met de regeering eens een woordje te spreken. Dat ook andere heeren daarbij een woordje gingen mede spreken was natuurlijk. De Ongevallenwet deelt nog altijd niet in ieders gunst en ook thans lieten verschillende kamer- H.M. de koningin heeft een bedrag van driehonderd gulden geschonken tot leniging1 wgrd gere(j van den eersten nood der gezinnen, welke worden geateld om reden van> ontoe.. werden getroffen door de jongste ramp in de rekenbaarheid. Voor een jaar gaat hij naar Medemblik in pension bij Frans Rosier. niet in de Kamer wil, omdat zijne positie daar zeer lastig wordt tegenover dit ministerie Maar aan den anderen kant wordt de strooming onder de partijgenooten die hem weer in de Kamer wil brengen, hem te sterk. Er is geen ontkomen aan. In Ommen zijn er bovendien geen christelijk-historischen, die formeel voor hem een beletsel zouden kunnen zijn, indien zij tegen zijn candidatuur opponeerden, het aanbod aan te nemen. Er moet dan ook een groote waarschijnlijk heid bestaan, dat dr. Kuyper candidaat wordt. Latere berichten bevestigen de aanneming. Te Kesteren, in de Betuwe, heeft zich plotseling weer een geval van mond- en klauw zeer voorgedaan. Een tegenvaller, want men meende dat over geheel Nederland de ge vreesde ziekte weer geweken was. Tengevolge van het geval worden alle te Tiel aan de markt gebrachte runderen nu vooraf streng onderzocht. Na de belangrijke zendingen van Friesch fokvee naar Italië, is thans Rusland daarvoor opnieuw aan de beurt. Er staan ongeveer 60 runderen, koeien, stieren en kalveren ge reed om naar Warschau te worden verzonden. De prijzen er voor zijn steeds klimmende. Wat de Russche opkoopers er voor hebben, kan blijken uit het feit, dat een stierkalf van slechts drie maanden niet minder dan f 1000 werd geboden. Te ver geefs echter, de veehouder wilde het zelfs voor dezen hoogen prijs niet afstaan. Men schrijft uit Arnhem Weer ontoerekenbaarEn we hebben het te gelooven na medisch advies. De vader Cordes, die uit Oberhausen z’n 14-jarigen jongen nuchter mee naar hier nam, hem in een guren Maart-avond meelokte naar den Zijpschen weg, toen hij zich bedronken had, om hem daar te vermoorden; den knaap zoo ernstig met een scheermes verwondde, dat hij niet dan na zeer zorgvuldige verpleging die vader zal buiten vervolging De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. leden weer merken, dat ze van die wet lang niet gediend waren en het liever zonder onge vallenwet zouden willen doen. Zoo ver ging de heer Plate niet. Nog liever deze Ongeval lenwet dan in ’t geheel geene, verklaarde hij, maar op deze bleek hij toch ook nog al het een en ander aan te merken te hebben. Er waren, meende hij artikelen die als tot bedrog uitlokten. Ook minister Talma bleek van deze wet geen bewonderaar. Maar hij kon den Rotterdamschen afgevaardigden niet toegeven dat het met die premie verhooging niet in den haak was. De wanverhouding tusschen de premiebetalingen en in de schadevergoedingen in het havenbedrijf was zoo groot, dat noodzakelijk ingegrepen moest worden. Of dan, dit toegegeven een dergelijke verhooging van 7 8 op 201/2 procent noodig was vroeg de heer Plate. De minister meende van wel. Of er dan geen maatregelen genomen kon den worden, om de ongevallen te verminderen? Had men door toepassing van maatregelen, als die der Veiligheidswet, op het laden en lossen niet veel kunnen doen De minister verklaarde, dat er een onderzoek naar dergelijke maatre gelen gaande was, maar verwachtte er niet veel van. De fout zat hem niet in het gebrek kig materiëel. Waarin dan wel In de ongeoefendheid en ongeschooldheid van een groot deel der Rotterdamsche bootwerkers (immers juist te Rotterdam waren de ongeval len zoo talrijk), bewoners van de eilanden, die de meer geoefende bootwerkers verdrongen hadden, meende de heer Schaper. De minister deelde die meening. »En in te langen arbeids duur” voegde hij er nog bij. Na deze interpel latie kwam de overeenkomst met de Maatschappij Zeeland wegens het uitvoeren van een maildienst tusschen Vlissingen en Queenborough of een an dere Engelsche haven, nog in behandeling. De heeren bleken daarover niet veel te zeggen te hebben. Alleen vond de heer Jansen de boete van f 15.000,wanneer de maatschappij schepen op buitenlandsche werven liet bouwen, wat laag gesteld. van verschillende kanten te hoop, om daartegen te protesteeren. Ook de vereeniging Amster- damsche Belangen heeft dezer dagen besloten de actie tegen die gedwongen winkelsluiting krachtig te steunen. Zij had principiëel bezwaar tegen ingrijpen in de bedrijfsvrijheid van win kel en magazijnhouders. Nu ik wil graag aan nemen, dat daartegen wat m te brengen valt. Maar ook andere bedrijfsvrijheid wordt dik wijls ten bate van het algemeen beperkt. En men dient te bedenken, dat zonder ingrijpen in de vrijheid van particulieren geen geordende samenleving mogelijk is. Elke wet beperkt onze vrijheid. Van vele voelen we dat nauwe lijks meer. We zijn er in gegroeid. Alleen van nieuw opgelegden dwang voelt men het lastige en drukkende. Maar dat went ook al weer. En onze kinderen weten niet beter meer. Die groeien in in den rechtstoestand van tegenwoor dig en zullen misschien dien tegenstand tegen zoovele sociale wetten nauwelijks meer begrij pen. Zij zijn ten bate der samenleving even goed als de strafwetten, die we zoo heel natuur lijk vinden. En voor het welzijn dier samen leving zal ieder individu wat van zijn vrijheid moeten offeren. Dat dat welzijn zich nog ver der uitstrekt dan tot het weren van misdaad en het handhaven van de rechtsorde, gaan we hoe langer hoe meer begrijpen. Al verder en ver der zien we de zorg van de overheid zich uit strekken. En de overheid doet dat zoo maar niet op eigen houtje. De drang daartoe komt uit de maatschappij zelve. Gemeentelijke abattoirs in de grootere ste den waar alle vee geslacht wordt, vinden we al heel gewoon. Melkcentrales, waar alle leve ranciers verplicht zijn hun melk te laten onder zoeken, gelijk sommige gezondheids-commissies die wenschen, lijken ons zoo erg vreemd niet meer. Maar nu heeft op de vergadering van den Bond van kleermakers-patroons een der heeren in een krachtig toegejuichte rede den wensch uitgesproken naar kleeding-centrales. Dit zouden algemeene werkplaatsen zijn met lift, centrale-verwarming, bad-inrichting, ont- smettings-inrichting enz. verdeeld in frissche, van licht en lucht welvoorziene lokalen, inge richt voor een aantal, afwisselend van 4 tot 10 man en waarin iedere patroon zijn eigen loka len zou kunnen huren. Dit zou, meende de spreker, de hygiëne en reinheid bij de vervaar diging van kleeding bevorderen en bovendien der vakopleiding ten goede komen. Hij wilde deze centrales door den Bond doen oprichten, maar wenschte toch, dat de wetgever het wer ken in die inrichting verplichtend stelde en alle huiswerk verbood. Zoo zouden we dus een nieuwe inperking krijgen van de persoonlijke en wel meer bijzonder, van de bedrijfsvrijheid. Dien kant gaan we nu eenmaal. 1 Krachtige argumenten. Zekere heer Kuipers te Amsterdam heeft opgemerkt, hoe men maand in, maand uit heeft gepost” voor ’t huis van een diamantwerker, en vraagt nu of er wer kelijk geen rechtsmiddel is om de menschen tegen zoo’n onbeschaamdheid te beschermen. Kan de politie daar niet een eind aan maken vraagt hij. »Zoo dat niet kan,” vervolgt de schrijver, »zou ik in zoo’n geval zelf een paar particu liere gerechtsdienaars in dienst nemen in den vorm van stevige kruiers. En hun opdragen zoodra die menschen zich daar vertoonen, ga jullie er ook staan, de straat is blijkbaar zeer vrij, dus ook voor juffie. Je brengt dien men schen met klem en gewicht je argumenten on- der het oog. Eerst onder het eene oog en dan onder het andere. Zoo noodig daarnst Voorzitter de heer T. M. ten Berge, Burge meester. Tegenwoordig alle leden. Na opening door den Voorzitter, stelt deze als punt 1 aan de orde Notulen der vorige verga dering, welke na lezing door den Secretaris on veranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schrijven van Mej. A. van der Wal, waarbij zij bedankt voor hare benoeming als on derwijzeres aan de school in het Heidenschap. b. Een schrijven van den heer S. Dijkstra in het Heidenschap, waarbij hij genoegen neemt met de door B. en W. vastgestelde bepalingen inzake den door hem aanteleggen nieuwen weg, welke beide stukken zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Adressen om afschrijving van Hoof- delijken Omslag, dienst 1908. Na voorlezing der desbetreffende adressen, wordt na toelichting van den Voorzitter dat een en ander door B. enW. in orde is bevonden, zonder hoofdelijke stemming besloten de gevraagde afschrijving over 4 maan den te verleenen aan Mej. G. Kwint en A. van der Wal. Punt 4. Adres van Corn. Gielstra, om voor- langs zijne woning een bestrating te mogen J. B. MOLENAAR, Mr. Smid, WorkumI meentewege bestrating van waalsteen wordt ge- I vraagd, om een einde te maken aan den onhoud- baren toestand, vooral met den komenden herfst en winter, wijl van Gemeentewege daar geen af- watering bestaat. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor afwijzend op het adres te be- schikken maar aan adressant te berichten, dat 1 wanneer hij op eigen kosten eene bestrating van goed materiaal aanbrengt, de Gemeente genegen is deze in onderhoud over te nemen. De heer Jansen zou gaarne worden ingelicht omtrent de Aieuvve I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I FRISO.

Friso nl | 1908 | | pagina 1