omliggende Gemeenten. voor en Over dit en dat. ZATERDAG 10 OCTOBER 1908. No. 41. Binnenlandsch Nieuws. Uit de Kamers. 34ste Jaargang. ■■■■ba meenen te kennisgeving overleggen, dat tal ven van dan zal hij geren, L en aan boord j I en een groote ontevreden heid onder de Zuiderzee-visschers verwachtte. Engeland, aldaar ernstig wordt over- ling mogen schrijven, welke daarvoor de schrif- repareeren der klepbrug. Onverhoeds glipten de staaldraden, waaraan de tegenwichten hangen, door, met het gevolg, dat het drietal Wegens plaatsgebrek kunnen 6 van hen van 1909 in de eerste Maar naast wel degelijk particuliere en afgerukt mede namens alle ingezetenen vim verzocht in het vervolg vrijgesteld te worden lag van het betalen van hoofdelijken omslag, en wel omreden de Raad dezer gemeente twee maal afwijzend beschikt heeft op een van hem om een Kootwijk verharden. gadering werd o.m. een adres behandeld van ds. J. II. Houtzagers, predikant bij de Gere- weg van een predikant ligt, aan tenaren het voorbeeld te geven, zich tegen bestaande wetten te verzetten. Het adres werd hierna voor aangenomen. Rykslandbouwwinterschool te Leeuwarden. nuten overdroeg. Onmiddellijk stelde de offi- Na gehouden toelatingsexamen zijn van de cier Zekere P. M., werkman van het Papen- drechtsche veer, wist echter de plaats aan te wijzen waar P. gezonken was, waarop D. zich weer te water begaf en met de voeten naar de drenkeling voelde. Weldra had hij ont dekt waar deze lag, waarop M. hem met een stok, waaraan een haak bevestigd was, aan een schoen wist vast te grijpen en ophaalde, waarna P. op de pont werd gelegd. Aan vankelijk scheen hij dood, maar de machinist G. van het Papendrechtsche veer meende nog teekenen van leven te bespeuren en paste de kunstmatige ademhaling op hem toe, met het gevolg, dat de drenkeling na vijf minuten de oogen opsloeg. Gevaar voor zijn leven schijnt niet meer te De Eerste Kamer heeft haar werk voorloopig alweer beëindigd en is huistoe gegaan, nadat zij de aan haar goedkeuring onderworpen ont werpen, zij het dan ook na eenige tegenstribbe ling, had aangenomen. Zoowel tegen het ont werp eener nieuwe visscherijwet als tegen de nieuwe Motor- en Rijwielwet en het ontwerpje tot opsporing van delfstoffen bleek ze nogal be zwaren te hebben. Die tegen de Visscherijwet, door den heer Reekers een bureaucratisch wetje genoemd, wer den vooral door den heer Rahusen breed uit gemeten. De vrijheid werd er meende hij, on- noodig in belemmerd, wat vooral bleek uit het voorschrift, dat kustvisschers voortaan een con- De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. handeld, en moest ze dus op nieuwen voorraad 35 candidaten 28 tot de eerste klasse toege laten, t w. Tj. Lijklama te Ee, S. Tijsma te Leeuwarden, L. Sibbenga te Rauwerd, J. Noordenbos te Miedum, A. Bijlsma te Franeker, S. Posthumus te Sneek, J. Rienks te St. Anna- Parochie, R. Jilderts te Almenum, G. Terpstra J te Bozum, M. Brouwer te Franeker, Tj. Wier- stra te Tzum, B. Bierina te Tjummarum, Tj. Miedema te Finkum, N. A. v. d. Zij pp te Warns, B. Nijholt, Nijholtwolde, K de Groot. Triens, G. De Voorzitter, de heer W. baron van Na- geil, zeide het te betwijfelen, of het op den echter des middags 3 zijn gemeen- Z]jn gekomen. Maandagmorgen ontving do officier van justitie een brief van genoemden notaris, waarin deze mededeelde zich van het leven te willen j berooven en de officier de zorg voor zijn mi- I niifon nvarilrnno1 Onmirldal lii Ir efnlrlo rlu nffi- het politie-bureau Reyer Ansloostraat Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. werker J. J slechts die leerlingen de vereenvoudigde spel- i liggende in de Riedijkshaven, bezig met het Het gevolg hiervan is geweest, van leerlingen, die reeds tot het schrij- j de nieuwe spelling waren overgegaan, I wachten. Voorloopig zal echter de Tweede Kamer die nog niet zenden. Zij heeft nog slechts een lijst van werkzaamheden opgemaakt en daarop allereerst Troelstra’s interpellatie over de werkeloosheid en daarna de Militie-wet gezet. Dan heeft ze op den Vragendag gehoord ’t was de heer Rood- huijzen, die er naar informeerde dat de ge broeders Bos te Opperdoes, die Frans Rosier te pakken kregen, ieder f100 krijgen en dat j dit als antwoord op een vraag van den heer Duymaer van Twist de intrekking van het Miedema, St. Anna, Tb. Piersma te St. Jacobi- verbod van invoer van hooi en stroo, uit ons Parochie, J. Westra te Kimswerd, S. Boelstra land naar Engeland, aldaar ernstig wordt over- te L. Vrouwen Parochie, K Brouwer te Sneek, W08en- A. Terpstra te Marssum, A. ZC niet zullen deelnemen. Uit een door het Leger des Heils uit gegeven boekje blijkt dat het Leger op het oogenblik in Nederland heeft 74 korpsen en verzoek voerd om een verbindingsweg tusschen i Ten huize zijner ouders is hij bijgebracht dooi en de harde wegen eveneens te doen Mocht de Raad echter meenen worden, daar hij door bloedverlies uit hoofd hem in 1909 wederom te moeten aanslaan, wonden zeer verzwakt is. hij zoo vrij zijn de betaling te wei- Door Schulden. Volgens het N. v. Bij eventueele vervolging kan dan jg gisterenmorgen notaris Van der W., tevens in hoogste instantie worden uitgemaakt, j Nieuwer Amstel, of het billijk is iemand wel in de lasten, doch Overtoom niet in de lusten van een gemeente te doen den tengevolge deelen. I toen den bev A. Kramer te Corn- Zwart te Warga, R Boersma te J. Dijkstra te Workumerveld, S. te Harlingen en K. v. d. Sluis te democraten aan voor de Tweede Kamer in het district Sneek klasse zitting perceel te huren en dat men na een paar jaar] van hij allerlei onheil en een groote ontevreuen- te]”ke toestemming van hunne ouders kunnen Maar de tegenstand der heeren richtte zich toch hoofdzakelijk tegen de strekking van het ontwerp om het geven van allerlei belangrijke voorschriften zoo tot regeling van de kust- visscherij aan bestuursmaatregelen over te laten. Dat was, meende men, het werk van den wetgever, niet van de regeering, en vormde een ongeoorloofde overdracht van machtsbevoegd- I heid. Minister Talma verdedigde die strekking. Er was allerlei te regelen ten opzichte van de visscherij, waarover de volksvertegenwoor diging zich geen juist oordeel kan vellen dat daarom beter aan de i laten. Een gemakkelijk plooibare bestuursmaat- terugkeeren. regel was veel meer op zijn plaats, dan een vaak luk-raak ontworpen, maar diep-ingrijpend wets- bevel. De heeren bleken nogal makkelijk te overtuigen. Maar 5 stemden er ten slotte tegen. En eveneens liet het meerendeel zich ten slotte van de voortreffelijkheid der nieuwe Motor en Rijwielwet overtuigen. Maar dit ging toch minder gemakkelijk. En 16 van de 44 aanwe zige heeren deden door hun stem blijken, dat ze er nog altijd niets van hebben moesten. Het bezwaar was hier de dreigende belemmering van het automobielverkeer door het amendement van Citters, waarbij iedere gemeente het recht kreeg om de snelheid in de bebouwde kom der gemeente, en zelfs op voor doorgaand ver keer geschikte en op rijks- en provinciale wegen, tot 10 K. M. per uur te beperken. Dat was den heeren Verheij en van Wassenaar van Rosande, Laan en anderen al te kras. En zij meenden, dat hier het vroegere art. 15 veel beter op zijn plaats was en dat het bovendien door hët verbod om op zoodanige wijze te rijden, dat de verkeersveiligheid belemmerd wordt, nog veel beter doel trof. Het ontwerp betreffende opsporing van delf stoffen had eveneens nogal wat tegenstand te verduren, maar ook hier gaven de tegenstanders zich ten slotte gewonnen, zoodat slechts 4 stem men er tegen werden uitgebracht. Het ontwerp bepaalt, dat gedurende 15 jaren het opsporen van delfstoffen in Nederland van staatswege geschiedt. Dit, meenden velen, zou de ontginning van veel kolenvelden tegenhouden en zou den Staat schatten kosten, de heer Ree kers noemde een bedrag van 175 millioen dat door de heeren van Nierop en Regout op 5 millioen werd gebracht en door minister Talma nog tot 2 millioen werd verminderd. Dat de ontginning van veel kolenvelden er door zou worden tegengehouden, sprak de minister even eens tegen. Staatsexploratie beteekende geen Staats-exploitatie. De eerste was beslist noodig. Staatsexploitatie zou j exploitatie worden toegstaan. Nadat’hierna ook nog het ontwerp tot goedkeuring van de over eenkomst met de maatschappij Zeeland, was I aangenomen, had de Eerste Kamer de ontwer- i pen, die de Tweede haar had gestuurd, afge- is nog de wereld niet uit. Maar toch, wat is er op dit gebied in betrekkelijk korten tijd al niet bereikt. Zoo iets geeft moed om verder te werken. En de drankbestrijders toonen dan ook, dat ze den moed niet verliezen. Waar er maar iets te doen valt, daar staan ze op de bres. Zoo gaat nu de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken een krachtige actie voeren tegen het pas aangekondigd wets ontwerp tot verhooging van den accijns op ge distilleerd en zij noodigt de verschillende drank- bestrijders-vereenigingen reeds uit, om daaraan mee te doen. Minister Kolkman zal van dien tegenstand misschien vreemd staan kijken. Ver hooging van den accijns, dat beteekent toch verhooging van den prijs en heeft dus kans het gebruik te doen verminderen. Maar een mensch is niet gauw tevreden. De Staat mag van het drankgebruik geen voordeel trekken, redeneeren de drankbestrijders; dat is onzedelijk. Best mogelijk 1 Maar men moet nu eenmaal weten te geven en te nemen. En wie het onderste uit de kan wil hebben, valt het lid op den neus. Zouden daar de betoogers voor Algemeen Kiesrecht ook niet eens aan denken? Op de Kiesrecht-meeting in Den Haag werd voor alle mannen en vrouwen het kiesrecht gevraagd. Als men zich nu eerst eens met alle mannen tevreden stelde. Licht dat dan een volksver tegenwoordiging, uit zoo’n kiesrecht voortgekomen, ook de vrouwen het recht grif toedeelde. thans weer de spelling van De Vries en Te te water g^aakte De beide eerstgenoemde Winckel moeten volgen, omdat hunne ouders Per30"e" W19ten ™h zwemmende op een pontje de schriftelijke goedkeuring niet wilden afgeven. AweLen in de d,ePte ver' De werkeloosheid in de provincie Gro- Zekere p M werkman van het Papen te nemen, vooral in verband met het feit, dat ook in Oostfriesland en Oldenburg de werk- zaamheden voor dit jaar gaan afioopen en de j jum, \V. j Ferwerd. van Urk Naar Het Volk mededeelt, adviseert het I Akkrum. partijbestuur der S. D A. P. dat de sociaal- T” de tusschentijdsche verkiezing eerst in het najaar j nemen. Zijn mond voorbij gepraat. Als je schip per bent, zoo blufte een varensman in een herberg te Buinerveen, dan mag je wat meer dan een ander. Nu twee jaar geleden al heb ik f 5 boete of twee dagen straf opgeloopen, omdat ik fietste zonder licht, maar ’k heb 1 en geen minuut geze- Waar zal men een schipper ook vinden Toén de man uitgesproken had, snuffelde V. -T".een der toehoorders, een rijksveldwachter in ““7—0-“ «.uuwuu», pdkiek, eens in het politieblad, vond inder- ÏÏïi A1'"1 el mTi?aL™°/21"Aren’ I daad daarin het schippertje gesignaleerd en I verraste hem toen met de uitnoodiging «Be talen of mee naar Assen!” De schipper beet zich op de tong, maar even te laat. Dinsdagvoormiddag waren op de scheeps timmerwerf der firma C. Gips Zonen aan de Noorderstraat te Dordrecht, de 28-jarige ijzer- L. D de 27 jarige ijzerworker de 28-jarige timmerman T. H. P. van de veerstoompont «Veerdienst,” Volgens het N. v. d. D. van in zijn woning aan den Amsterdam bewustelo^ gevon- i van ontsnapt gas. Men heeft den bewustelooze vervoerd naar het nabijgelegen Wilhelmina-Gasthuis. Hij was uur nog niet bij bewust- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te W0RKUM. Men schrijft uit Texel. Het jagen op zeehonden is langs de kusten van dit eiland belangrijk toegenomen, sedert het rijk voor een gedood vrouwelijk exemplaar f 3 en voor een mannetje f 2.56 als premie uitbetaalt. Dat er nog al wat robben geveld worden, kan hieruit blijken, dat in het afgeloopen kwartaal 90 wijfjes en 38 mannetjes, dus in het geheel 128 zeehonden werden gedood. De zwempooten worden getoond ter beko-bestaan, ming der premie. Verder mogen de jagers perJ over den huid en het spek beschikken, watavond de vaak ook nog f 2 50 per rob oplevert. i truidenberg vertrekt, ter hoogte Een requestreerend predikant. I k:: r'—-- Dinsdag te Barneveld gehouden Raadsver- personeel, dat iemand bewegingloos op den Er werd gestopt, men ging kijken een zoon van den heer Van Beek, 4 buitenposten, 7 barmhar- I tigheidsposten in de groote steden, 5 industri- ëele Tehuizen, 2 toevluchten en voedsel depóts, I nooit een cent betaald 2 inrichtingen voor werkverschaffing, 3 hotels, ten Waar zal men 2 reddingshuizen voor gevallen vrouwen, 1 moederhuis. 1 landkolonie en 1 Tehuis voor ontslagen gevangenen, 1 kinderhuis, 1 jongens- I noiit,jek 4 1-» z-»»»o^zvl I Trrxzx Ui zj n zl Urrmzvl» A school en 1 handelsdepartement. Vereenvoudigde spelling. Te Winschoten is op het gymnasium en de H. B. School de vereenigde spelling na het eindigen der zomer- vacantie niet algemeen ingevoerd, zooals anders de bedoeling der leeraren was. Met het oog op de vele ingebrachte bezwa ren, waarvan voor een deel de gegrondheid niet ontkend kon worden, is bepaald, dat ningen begint steeds grooter afmetingen Oldenburg de werk- lordeel kan vellen en i j«« gaan afioopen en de regeering werd overge- I Nederlandsche arbeiders vandaar naar hun land I Vermoedelijke misdaad. Toen Maandag- i tram,, die te 6 uur 46 uit Geer- s van de Kuik- In de sluis bij Oosterhout gekomen was, ondekte het weg lag. en vond formeerde gemeente te Kootwijk, waarin hij, winkelier te Oosterhout, bewusteloos liggen, dat plaatsje, Aangezien zijn gebroken fiets boven op hem en zijn kleeren verscheurd -r-1-1 waren, vermoedt men misdaad. Hij is met de tram naar Oosterhout ver- 1 en door het personeel liefderijk behandeld. >r een geneesheer, doch kon nog niet ondervraagd De wereld wil bedrogen worden. Dat wisten de oude Romeinen voor 2000 jaar al. En sinds dien is ze er, ondanks den vooruitgang, waar we zoo gaarne op stoffen, nog weinig op ver beterd. Natuurlijk, dat er menschen zijn, die daarvan gebruik weten te maken en daarop speculeeren. En wie dat handig weet te doen, kan van succes verzekerd zijn en is voor zijn leven lang geborgen. Men moet daarvoor een ruim geweten hebben. Maar immers laten we er toch altijd geen doekjes omwinden en ons zelven wat wijs maken wie het al te nauw neemt, blijft een stunftperd in de wereld. Men moet weten te geven en te nemen, zeggen de menschen. Dat geldt veelal ook ten opzichte van zijn geweten. Doet men dat niet, dan moet men het er voor over hebben zijn leven lang ar moede te lijden, of ten naaste bij armoede. En zoo opofferend zijn de meesten niet. Daarom houden ze zich dan ook maar aan den regel van geven en nemen. Maar om de neiging der menschheid, om bedrogen te willen worden, op groote schaal te kunnen exploiteeren, daarvoor moet men toch een extra-ruim geweten hebben. Zijn eigen voordeel zoo noodig te koopen met een benadeeling van anderen, dat gaat meestal nog wel. Maar met het kalmste gezicht ter wereld sommen op te strijken, terwijl men innerlijk overtuigd is anderen ertusschen te nemen en hun hoogste belangen, zelfs hun leven, in de waagschaal te stellen, dat is nog wat anders. Toch zijn er helaas ook genoeg, die daarvoor niet terugdeinzen. De talrijke kwakzalvers be wijzen het. Och, er is eigenlijk kwakzalverij op allerlei gebied. Maar er is er geen waarmee de groote massd meer in aanraking komt en die dan ook meer klinkende baten afwerpt, dan die op medisch gebied. Men huurt een kamer, of, wil men het grootscheeps beginnen, een buis, laat een groot bord aan den deurpost aanslaan met het bericht erop, dat men kosteloos genees kundig advies geeft of dat een bureau gevestigd is voor urineonderzoek of iets dergelijks, waarbij men dan niet moet vergeten, bepaalde spreek uren aan te kondigen voor on- of minvermogen den, adverteert in de couranten, en tien tegen een dat men na verloop van tijd, misschien na enkele maanden al, genoodzaakt is, een grooter I sent zullen moeten hebben, een maatregel, waar- een villa kan koopen in het Gooi of te Ooster- beek. Wat men voor die verworven schatten der menschheid of der maatschappij aan waar geleverd heeft? Wat gebrekkige menschen- lichamen, hopeloos verwoeste levens, dooden misschien. Welk werk men daarvoor verricht heeft? Eigenlijk geen werk, tenzij men het aanhooien van klachten omtrent gebrekkige spijsvertering of andere ongemakken, het bekijkiyi van urine en het schrijven van brieven met geneeskundige raad, arbeid wil noemen. Hoe dat dan in zijn werk gaat Och, zoo eenvoudig. De menschen willen immers bedrogen worden. En wanneer ze iets mankeeren, gaan ze niet bij voorkeur naar die menschen, die doorjaren- lange studie van het menschelijk lichaam, van de werking al onzer organen, van de ziektever schijnselen en zoo veel meer nog, althans eeni- gen waarborg bieden, de kwalen te kunnen begrijpen en zoo mogelijk genezen, maar ze gaan naar den een of ander, die misschien een week geleden nog fleschjes stond te spoelen bij een drogist of naar iemand, die zijn leven lang chicorei of pruimen verkocht heeft, tot hij tot de ontdekking kwam, dat hij op deze manier nooit rijk zou worden, of naar een derde, wiens zaken in ’t honderd zijn geloopen en die nu ten einde raad, naar een middel zoekt om zich en zijn gezin voor den hongerdood te bewaren. Wonderlijk niet? En toch zoo wonderlijk pok weer niet wanneer men let op de sinds eeuwen en eeuwen ingewortelde neiging der menschen, om graag de dupe te worden van het bedrog. Als men daaraan denkt, dan gaat men soms dat werk, dat de Vereeniging tegen Kwakzal verij verricht, zoo troosteloos wanhopig vinden. Het is der menschen nu al zooveel duizend maal aan ’t verstand gebracht, dat het menschelijk organisme te fijn en te wonderlijk-samengesteld is, het geheele levensproces te ingewikkeld, de werking van ons zenuwstelsel en van onze or ganen, het verband tusschen alle levensfunctiën te vreemd en te moeilijk te doorgronden dan dat iemand, die zijn leven lang niet anders heeft gedaan dan medicijnen rondbrengen of aardappels rooien, daarvan eenig begrip zou kunnen hebben en dat men zonder dat begrip alle kans heeft heel dat fijne organisme te verknoeien, wanneer men er aan peuteren gaat. Kan men dan hopen dat het de zooveel duizend en eerste maal resul taat zal hebben. Toch geeft de Vereeniging het nog niet op. .Zij blijft werken en waar ze maar een gaatje open ziet om een kwakzalver te benaderen, daar laat zij hem niet met rust. Uit haar jaarverslag, dat zij, nu binnenkort haar jaarlijksche algemeene vergadering te Amsterdam staat gehouden te worden, het licht heeft doen zien, blijkt dit weer. Maar ik moet zeggen, dat dit onvermoeide werken mij meer verbaast dan de gretigheid, waarmee allerlei menschen hun lichaam en gezondheid gewillig aan kwakzalvers overleveren. Zeker, de aanhouder wint, maar zoo’n aanhouden eeuwenlang wordt toch wel wat vermoeiend. Neen, dan werken b.v. de drankbestryders-vereenigingen onder meer hoop 1 gevende voorteekenen. Zeker, het drankmisbruik i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD woiirai is cluU <7 O c iwüv* I .1

Friso nl | 1908 | | pagina 1