v«or WORM en omliggende Gemeenten. Over dit en dat. ZATERDAGglTJOCTOBER 1908. No. 42. Uit de Kamers. Binnenlandsch Nieuws. 34ste Jaargang. Men meldt ver- Kamerverkiezing te Sneek. Bij enkele 1 t e Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. mogelijk maken. zwaar van ongeveer 1 M. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De vriendschappelijke gevoelens, die men meent tegenwoordig België te moeten toedragen er is immers een speciale commissie bezigtoenade- ringsplannen, te ontwerpen zijn blijkbaar niet zoo sterk geweest in de Tweede Kamer, dat ze deze kon doen besluiten de koorden der Neder- landsche beurs los te knoopen ten behoeve eener Brusselsche tentoonstelling, öf liever, als minister Talma het uitdrukte, ten behoeve van den Nederlandschen handel, nijverheid, landbouw, tuinbouw enz. en van het Nederlandsch fatsoen. Want dit immers waren de twee argumenten, die de minister ter verdediging van zijn wets ontwerp ten bate van de Nederlandsche afdeeling op de Belgische tentoonstelling in het debat bracht. Ons land moest op die tentoonstelling zijn fatsoen ophouden en onze nijveren en han delaars en landbouwers moesten in staat gesteld worden flink voor den dag te komen. Voor dat ophouden van het fatsoen bleek de Kamer niet veel over te hebben. Blijkbaar doet zich ook hier de meer democratische geaardheid voelen. En wat den steun aan nijveren en handelaren betreft, die zou, meende men, nog op zijn plaats geweest zijn, wanneer deze werkelijk dien steun begeerd hadden. Nu zij zich blijkbaar van de tentoonstelling maar bitter weinig aantrokken, was er voor het verleenen daarvan allerminst reden. Dat zij dit deden, was trouwens naar veler inzicht, alleszins begrijpelijk. De wereld tentoonstellingen, beweerde de heer Plate, raken uit den tijd om vervangen te worden door vak- tentoonstellingen. Zij zijn weinig bevorderlijk aan den bloei van eenig bedrijf en leveren den exploitanten ook maar weinig voordeel op. Er waren er, o. a. de heer Van Asch van Wijk, lid der Hollandsch-Belgische commissie, die den minister bijsprongen. Maar de meerder heid scheen van de te verleenen steun niet te willen weten. Toch was het misschien nog wel gegaan, wanneer de minister war toeschiete lijker was geweest. Vier ton uit onze en straks nog twee ton uit Indische middelen, dat vond men in elk geval wel wat kras. I” met wat minder? En kon men eerst de kat niet eens uit den boom kijken en zien, wat grootere mogendheden deden? Laat ons de zaak uitstellen, stelde de heer Van Bylandt voor. Maar de minister wou er niet van hooren. En de afgevaardigde trok zijn voorstel in. Laten we 1 ton geven in plaats van 4 stelde de heer Van Idsinga voor. Maar ook deze afgevaar digde liet zijn amendement schieten, toen de minister er zich tegen verklaarde. En het ge volg van deze weinige toeschietelijkheid was, dat de Kamer zich tegen het ontwerp verklaarde en 1 Beter ging het met het ontwerp betreffende 1 ds. C. G. Menzel voorschriften voor de 1 Akte van Algeciras en andere verordeningen in Marokko, waar niemand wat tegen bleek te hebben. Dit laatste scheen echter niet het geval met de wet tot wijziging der Bevorderingswet bij de Zeemacht. De heer Thomson verklaarde er zich al dadelijk tegen. Maar anderen, o.a. de heeren Duymaer van Twist en Verheij, toonden zich voor standers. is rekening gehouden, Maar ook het personeel staat onder geneeskundig toezicht. En voor en tijdens het melken worden nog allerlei voor zorgsmaatregelen genomen. Zoo worden de koeien eerst gewasschen en de emmers uitge stoomd, moeten de melkers in smetteloos witte kleedij, handen hebben zoo proper als een salon- dametje, waarmee ze zoolang het melken duurt niets mogen aanraken als de uiers der koeien, zelfs het krukje niet, waarop ze zitten, moet het melklokaal smetteloos en zonder stofje zijn en wordt de melk daarna nog gezuiverd en ten slotte afgekoeld tot 1 a 2 graden boven nul, een temperatuur, waarin het voortwoekeren van de bacteriën wordt tegengegaan. Men ziet, dat een dergelijke omslag door geen enkelen melkboer gemaakt kan worden. Voorloopig zullen we dan ook moeilijk alle maal melk kunnen drinken, op deze manier ver kregen, en zal die wel bewaard moeten blijven voor menschen met minder weerstandsvermogen, zieken en zwakken en zuigelingen. WantvOoral ook voor die kleine kinderen, die de moeder melk ontberen moeten, is het van de grootste beteekenis, dat ze bacteriënvrije melk krijgen. De zorg voor hun teere gezondheid kan niet te nauwlettend zijn. Ook dat gaat men den laatsten tijd hoe lan ger zoo meer begrijpen. Te Amsterdam zal een cursus voor moeders worden gehouden, waar het voornaamste van de zuigelingenverzorging zal worden besproken en ook het wenschelijke en doelmatige van andere kleeding, dan waarmee men tot nu toe die kleine wurmpjes van hun teenen tot over hun ooren toedekte, worden aangetoond. Zoo begint de zorg voor de volksgezondheid al van het oogenblik af, dat het volk ter wereld komt. van minderjarigen belast zou kunnen worden. De bedoeling van deze commissie is, dat een provinciale Friesche afdeeling van de Vereeni- ging tot Steun wordt gesticht, gelijk reeds op dezelfde wijze een afdeeling Kennemerland dier I lang, 10 KG. vereeniging tot stand is gekomen. Het zou een eigenaardige kijk geven op ons maatschappelijk leven van heden, wanneer men de huidige taak der gemeenten eens ging ver gelijken met die van een goede 50 jaar toen belastingen innen, dienders laten rondkuieren, lantaarns laten branden, voor onderwijs zorgen en nog zoo’n paar dingetjes, die taak geheel omvatte. Tot wat een onderwerpen heeft de zorg der gemeenten zich sinds dien niet uitge breid. En ze is nog steeds bezig, dat te doen. Hoe meer men zich bewust wordt, dat het belang der bevolking nog bij iets anders gebaat is dan bij openbare veiligheid, goede straatver lichting en zoo meer, des te omvattender wordt de zorg van den Staat en ook die van de ge meenten. Een van de jongste plichten dezen door den wetgever opgelegd is de vaststelling van een uitbreidingsplan, die de Woningwet voorschrijft. Men heeft terecht begrepen, dat het niet langer aanging het uiterlijk aanzien van een gemeente te laten afhangen van het toeval, de luim of baatzucht van bouwspeculanten. Dit aanzien, dat het gansche karakter eener stad bepaalt, geeft haar niet alleen de meerdere of mindere aantrekkelijkheid, maar is ook van invloed op den gezondheidstoestand, de verkeersveiligheid en wat niet al meer. Men begrijpt echter, dat, waar tot nu toe met dit alles weinig of geen rekening gehouden werd, de opgelegde verplich ting vooral den grooten gemeenten heel wat hoofdbrekens kost. Immers zij kunnen niet van den grond af beginnen, maar moeten het vast te stellen plan doen aansluiten aan de be bouwde kom en daarbij dus eenigszins rekening houden met het bestaande karakter, willen ze een harmonisch geheel tot stand brengen. En ook dat toch is van belang. In het prae-advies, dat naar aanleiding van de vraag, hoe de gemeenten in het belang van hare doelmatige uitbreiding moeten handelen, in de Vereeniging voor Staathuishoudkunde en Statistiek, de vorige week te Utrecht werd uit gebracht, stelde een der prae-adviseurs terecht den eisch, dat ook de eischen der schoonheid dienden geëerbiedigd te worden. Het is goed, dat ook in onzen tijd, die geneigd schijnt altijd en alleen op onmiddellijk materieel voor deel te letten, deze eisch telkens en nadruk kelijk gesteld wordt. Een mensch zal bij brood alleen niet leven. En het is niet te berekenen, maar daarom niet minder laag te schatten, welk een invloed het uiterlijk eener stad op den aard, het karakter en de geestesgesteldheid harer in woners heeft. Maar het is bovendien belachelijk kortzichtig te meenen, dat het voor de stoffelijke welvaart van geen het minste belang is. De in vloed, dien het karakter eener stad op de geest kracht, de opgewektheid en den blijden zin der bevolking heeft, komt ook indirect de welvaart ten goede. »De moderne stad”, zoo drukte een ander der prae-adviseurs het uit, moet worden een lusthof vol zon en bloemen, niet ’n plaats, die men ontvlucht, zoodra de werkzaamheden het maar eenigszins gedoogen. En hij naderde hiermee den eisch van schoonheid, door zijn medestander gesteld, maar tevens het punt, waar de eischen van schoonheid en gezondheid elkaar raken. Het zijn toch niet alleen maar goede woningen, die wij voor onze gezondheid behoeven, al blij ven die zeker allereerst vereischt. Wij hebben ruimte straten noodig en pleinen en parken en boomen en bloemen. Wij moeten iets hebben van de natuur, waarvan de stadsmensch zich maar al te zeer vervreemd heeft, en van haar frissche, reinigende kracht. Maar daartoe het werd terecht opgemerkt moet het geheele karakter der stad en van onze steden vooral veranderen. Zeker, zij hebben haar eigen schilderachtig schoon, onze nauwe bochtige straten en smalle grachten. Maar voor wie den heelen dag daarin werken en leven moet, heb ben ze vaak iets benauwends en drukkends. En het moet toch mogelijk wezen haar eigen schoon meer in overeenstemming te brengen met de behoefte aan lucht en zonneschijn, die ieder mensch voelt en met de eischen onzer gezond heid. Wij doen er zooveel voor tegenwoordig om die gezondheid te bevorderen en alle schade lijke invloeden te weren, wonderlijk veel zelfs. Waar we maar een plaats open zien, waar door een vijand zou kunnen binnensluipen, zijn we gereed om dat gat te stoppen. Een nieuwe melkerij te Rotterdam geeft daarvan weer het bewijs. Het is van algemeene bekendheid, welk een invloed op de volksgezondheid aan de hoedanig heid der melk wordt toegeschreven. Typhus, roodvonk, diptherie en waarschijnlijk ook tuber culose kunnen door het gebruik van melk ont staan. Voedingsstoornissen van zuigelingen wor den volgens de dokters grootensdeels door on deugdelijke melk veroorzaakt. Men tracht wel dien schadelijken invloed door het koken van melk te keeren, maar naar de meening der dokters kan men daarin niet geheel slagen, ter wijl bovendien gekookte melk veel moeilijken verteerbaar is. Met het oog op dit alles hebben de Rotter- damsche dokters een model-boerderij »de Vaan” I opgericht. En het is wonderlijk, hoe prompt en uitermate zindelijk het daar toegaat. .- V Natuurlijk worden de koeien steeds en voort- candidaatstellmg is Dinsdag in het district Sneek durend weer onderzocht en staan ze in stal- I dr. A. Kuyper gekozen tot lid van de Tweede len, waar met alle eischen der koeien-hygiëne Kamer. Vele afgevaardigden van vrijzinnige kerke- raden en kerkvoogdijen en in deze zaak be langstellenden waren tegenwoordig. De plannen werden thans nader uiteengezet en er werd op gewezen, dat het de bedoeling van de commissie is dat bij deze provinciale Friesche afdeeling zoowel physieke als rechtspersonen (bijv, kerkeraden, kerkvoogden, diaconieën) zich zullen kunnen aansluiten. Na eenige besprekingen, waarbij mr. Kir berger, lid van het hoofdbestuur der Neder landsche Vereeniging, inlichtingen gaf over de werking enz., werd de prov. afdeeling gecon stitueerd. Sterke drank aan kinderen. aan de L. Ct. Een diep treurig feit heeft zich voorgedaan op den lotingsdag voor de nationale militie in de Friesche gemeente Idaarderadeel. Een of meer lotelingen hadden den treurigen moed aan jongens van 7 en 8 jaar sterken drank toe te dienen. Naar men ons mededeelde, liep een der jongens in kennelijke staat van dron kenschap langs de straat. Dat jongelui van 19 jaar meenen, dat op den lotingsdag borrels te drinken, mannelijk staat, dat is hun zaak, hoewel menigeen die inge kankerde gewoonte later duur moet betalen, maar dat ze aan zulke jeugdige kinderen ster ken drank geven, dat is immoreel. Voor een paar jaar heeft zich in dezelfde gemeente hetzelfde voorgedaan. Een jongen kwam dronken in school en toonde zich zoo opgewonden, dat de onderwijzer hem moest verwijderen. Zij, die zich aan zulke handelingen schul dig maakten, hebben zeker niet gedacht, dat zoo iets strafbaar is voor de wet. Zeldzame blindheid. Een geval van zeld zame blindheid heeft zich Maandag voorgedaan bij ’n zwerver, een jonge man, die te Utrecht doolde, zonder middel van bestaan. Maandag avond sprak hij op straat de voorbijgangers aan om hem te willen leiden, wijl hij plotse ling het gezichtsvermogen had verloren. Een agent nam den zwerver mede naar het hoofd bureau van politie, waar de man vertelde, ge regeld iederen dag bij het duister worden niet meer te kunnen zien, volslagen blind te zijn, om bij het aanbreken van den dag weder ’t gezichtsvermogen terug te krijgen en dan goed te kunnen zien. Men twijfelde aanvan kelijk aan de waarheid van ’s mans beweren, maar moest ten slotte wel gelooven, omdat geen enkele omstandigheid kon worden ontdekt, die in dit geval het vermoeden van simulatie wettigde. De zwerver is aan het hoofd-bureau geble ven voor nachtverblijf en Dinsdagmorgen weer zijn eigen weg gegaan. Hij meldde zich nog nimmer te voren te Utrecht voor opname aan en zei voor het eerst in de stad te zijn gekomen. Een 20-jarig, als verpleegster gekleed meisje kwam in een winkel te Rotterdam een gouden horloge koopen. Zij zocht een horloge naar hare keuze uit en gaf last het bij den heer K., haar vader, te bezorgen met de kwitantie erbij. Toen ’t meisje vertrokken was, miste men een gouden horloge, ’t Werd spoedig teruggevonden in een pandjeshuis, waar het verkocht was Het meisje heeft men echter nog niet kunnen opsporen en natuurlijk is aan ’t door haar opgegeven adres ook haar vader niet gevonden. De kermis en het mes. Verleden jaar bezorgde J. van E. de kermis te Leur een slechten naam, door in volle straat des avonds een revolver af te schieten en daarna den veldwachter te verwonden, die hem het wapen afnam. Dinsdagavond was het zijn oudere broer L. van E., die den niets kwaad ver moedenden en niemand kwaad doenden A. v. d. P. in de Baai tegenkwam. Gij moet kapot schreeuwde de valschaard, trok zijn mes en sneed den weerloozen tegenstander twee diepe wonden over het aangezicht. Eene snelle vlucht van den gewonde voorkwam zeer waar schijnlijk een moord. Natuurlijk is de zaak in handen der politie. Al weer een nieuwe vliegmachineNu heeft ook een Utrechtenaar, een lood- en zinkwerker, zich aan den bouw van een vlieg- met het oog op de kinderwetten met de voogdij j toestel gewaagd. ’t Is de vrucht van meer dan twintig jaar studie, en de man heeft het van de vogels afgekeken. Acht vleugels en vier vinnen moeten het toestel het vliegen en zweven mogelijk maken. Het is 2.20 M. en heeft een vlucht Men meldt uit Sneek aan de L. Crt., dat het had kunnen gebeuren, dat er voor de Tweede Kamerverkiezing drie candidatenlijsten bij den burgemeester waren ingeleverd. Van liberale zijde en van de S D. A P nl. zijn geruimen tijd een paar personen op het stad huis geweest, ieder voorzien van een candida- tenlijst met de vereischte handteekeningen de eene met de candidatuur van den heer mr. dr. A. ter Spill te ’s Gravenhage, de andere met die van den heer W. H. Vliegen te Am sterdam. Ze schenen elkander te controleeren. Leverde de een zijn lijst in, dan deed de andere het ookdeed de eerste niet, dan liet de andere het ook na. Ten slotte gebeurde het laatste, zoodat alleen de candidatenlijst van dr. Kuyper inkwam en deze daardoor was gekozen. Bij de gisteren te Ommen gehouden ver kiezing van een lid voor de Tweede Kamer verkregen dr. A. Kuyper (a.-r.) 3941 en mr. Th. H. de Meester (liberaal) 2923 stemmen, zoodat gekozen is dr. A. Kuyper. De ongevallenwet vraagt van de werk gevers, dat ze elke week de loonlijsten bij houden. Daar haperde nog wel eens iets aan, maar nu heeft de Minister een aanschrijving gericht aan de bank en die weer aan de agen ten, dat dit toch eisch is en dat tegen over treders streng moet worden opgetreden. En nu heeft al een ambtenaar van het openbaar ministerie, naar het Hbl verneemt, f 100 boete of 8 dagen hechtenis geëischt tegen een werk gever, die in overtreding was. Menschenredders. Men zal zich herinneren, dat 6 weken geleden de loodskweekelingen 2e kl. Jacob Don en Emanuel Frederik Vogelaar met levensgevaar in ’t Engelsche Kanaal de bemanning van de Engelsche sleepboot Sidny hebben gered en dat over hun moed en beleid in de Engelsche kranten maar één roep opging. Voor die kloeke daad is aan beiden door HM. de Koningin een groote gouden eeremedaille met loffelijk getuigschrift toegekend. Aan den heer Don werd Maandagmiddag op ’t stoomloodsvaartuig No. 2. (Jan Spanjaard) liggende in ’t Voornsche Kanaal, te Hellevoet- sluis, door den kap.-luit- ter zee I. T. Van Slooten, inspecteur van ’t loodswezen in het het 4e en 5e district, onder een zeer hartelijke toespraak een en ander overhandigd, in tegen woordigheid van ’t loodspersoneel voor zoover dit tegenwoordig kon zijn. Geen behoorlijke kennisgeving. »Hé, zeg eens burgemeesterik ben Maarten de V., ik heb de tongblaar,” schreeuwde een onder- hoorige boer van Woerden den burgemeester ander ’t voorbijgaan op straat toe. Later is hij door den kantonrechter veroor deeld tot f 15 boete, wegens het niet tijdig kennis geven van ’t feit, dat zijn vee mond en klauwzeer had. Hij verantwoordde zich door gewag te maken van zijn bovenvermelde mededeeling, doch de burgemeester had deze1 niet als zoodanig aangemerkt. De Hooge Raad heeft het hooger beroep van Maarten, die de tongblaar had, worpen. Vreemde dief. Het gezin te Noord- Apeldoorn, waar dezer dagen werd ingebroken, was niet weinig verrast toen het Maandag een gedeelte van het van den commensaal gestolen Kon het niet ge^ °P geheimzinnige wijze thuis bezorgd eerst de kat kreeg, met een briefje, waarin de inbreker mededeelde, het geld maar ^geleend” te heb ben. Het nog ontbrekende, doch eerst dat van den commensaal, zal hij binnenkort »te- rugbetalen”. Verwaarloosde kinderen. Dinsdagmiddag werd in het Oranje Hotel” te Leeuwarden een vergadering gehouden van een commissie, bestaande uit de heeren mr. J. A. Stoop, Leeuwarden, ds. G. Horreus de Haas en ds. het met 44 tegen 28 stemmen verwierp, j Th. H. Th. van Papendrecht, beiden van Sneek, 7 7. ZZ1 van Beetsterzwaag. ds. G. toepassing der Algemeene Nauta, van Dokkum en ds. S. Winkel van i an ere veror enimren m we]ke commissie korten tijd geleden is gevormd in een vergadering van eenige pre dikanten, waarin het voornemen werd opgevat om een provinciale organisatie in vrijzinnigen geest in de provincie Friesland in het leven te roepen, die de zorg voor verwaarloosde kin deren op zich zou kunnen nemen en die speciaal NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD l ft 1 O o

Friso nl | 1908 | | pagina 1