voor W0HKFI1 on omliggende Gemeenten. Bii dil DiimoiBF behoorl een Mmpl. Over dit en dat. f ZATERDAG 24 OCTOBER 1908. No. 43. Uit de Kamers. 34ste Jaargang. I had ’s heeren Troelstra’s beweren omtrent de Douwt hebt hem toch ook ’n P. uit Amsterdam De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. bewoners zelven dan toch hunne kinderen zeer oorzaken der werkeloosheid heftig aangevallen, wel zich in den Landbouw kunnen schikken. En KT~*-,::K ’•+- voor landbouwers schijnt nog wel plaats te zijn, - men aithans daaraan de kosten van van onbebouwde streken ten koste Doet men dat, dan bereikt men dus langs twee kanten zijn doel. Allereerst wordt er oogenblikkelijk werk ver schaft door de ontginning van woeste gronden een Groningsche vereeniging helpt zoo 100 werkloozen jaarlijks aan arbeid en dan mag men hopen althans een deel der werklooze stads bevolking te kunnen verplaatsen op het land op de voor bebouwing geschikt geworden gron den. De Amsterdamsche commissie moet dan ook reeds plannen overwegen tot het dempen der plassen te Aalsmeer, waarvoor zij op re- geeringssteun hoopt. Een ander middel, der regeering aan de hand gedaan, is het vaststellen van een korteren ar beidsduur in verschillende bedrijven. Maar de toepassing van dit middel zou zeker voorloopig nog op onoverkomelijke bezwaren stuiten. Toch zou misschien in deze richting wel iets te doen zijn. Kan ook de afschaffing van nachtarbeid voor bakkers, waaromtrent een wetsontwerp aanhangig is en ten gunste waarvan dezer dagen te Amsterdam een groote openbare vergadering gehouden werd, niet uit dat oogpunt beschouwd worden Men brengt daartegen allerhande bezwaren in en de patroons schijnen er maar moeilijk aan te willen. Maar als men nu eens met talrijker personeel ging werken? Dat zou het brood, althans het versche brood, duurder maken. Maar enfin dan betalen we maar een paar centen meer voor een versch broodje. Wie weet hoeveel beter het ons smaken zou, wanneer we bij het eten konden denken, dat nu ook velen een broodje, zij het dan ook een oudbakken, konden verdienen, die het nu moeten missen of cadeau krijgen. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. - - - - --- - bleken is, dat zooal niet de overgeplaatste stads- Het is zeker geen wonder, dat op dit oogen- blik, nu we naar alle waarschijnlijkheid voor een moeilijke winter staan, de werkeloosheid in onze Volksvertegenwoordiging is ter sprake gebracht en men gezamenlijk te rade is gegaan, wat men daartegen kan doen en op welke wijze men de gevolgen ervan kan verzachten. En evenmin kan het verwonderen, dat, nu eenmaal dit onderwerp op het tapijt was, ook de oorzaken der werke loosheid worden besproken en dat, waar de hee ren daarover zoo verschillend denken, de discus sies ten slotte een politiek-wetenschappelijk aanzien kregen, over de oogenblikkelijke werke- keloosheid heenreikten en zich ten slotte over dagen uitstrekten. De minister had dit laatste blijkbaar niet ver wacht. Nadat de heer Troelstra zijn interpellatie uitvoerig had toegelicht, den plicht van den Staat om de werkeloosheid te bestrijden uit het verband tusschen het heerschend kapitalistisch stelsel en de werkeloosheid had verklaard en op maatregelen van het tegenwoordige en voor de toekomst had aangedrongen, maakte de minister er zich wel wat erg makkelijk af. En zeker had ook dit mede ten gevolge, dat zich meerderen in het debat mengden. Want al gingen niet allen zoover des ministers redevoering cynisch, heidensch en wreed te noemen, gelijk de heer Troelstra deed, toch konden de verschillende sprekers, zelfs ’s ministers partijgenooten en me destanders, niet nalaten hem de bijzondere lucht hartigheid en het gebrek aan voldoende ernst te verwijten, een verwijt, waartegen de minister zich met hand en tand verdedigde door aan den eenen kant te wijzen op de uitbreiding, die het debat ongedacht gekregen had, waarop zijn rede niet was ingericht en aan den anderen kant die rede, die slecht begrepen bleekverstaan jullie dan geen Hollandsch moest de minister vragen te verduidelijken. Inmiddels was toch gebleken, dat de meeste heeren meer voor overheidsteun in tijden van werkeloosheid voelden, dan de minister, al was die er dan ook niet alkeerig van. Alleen de heeren Lohman en de Beaufort ble ken er niet voor. Zij meenden, dat dit geen werk was voor den Staat, maar voor particulieren. De overigen wilden echter allen de staat helpend doen tusschen beide komen en het verschil be stond slechts hierin, dat de een die hulp wat spoediger gebracht wenschte te zien en wat verder wilde uitstrekken dan een ander. Dit verschil was trouwens begrijpelijk, waar het ge heel samenhing met het verschil van meening omtrent de oorzaken der werkeloosheid en de taak van den Staat. De heer Troelstra, die de werkeloosheid, als ook andere maatschappelijke euvelen, slechts zag als een gevolg van de huidige productiewijze, meende dat de Staat als orgaan van de heer- schende klassen, niet de voor die klassen voor- deelige gevolgen der productiewijze mocht aan vaarden en de nadeelen laten liggen Hij had tot plicht de werkeloosheid te bestrijden en de hongerlijders aan brood en werk te helpen. De heer Treub ging blijkbaar iets minder ver. Hij wilde nog wel het particulier initiatief doen voorgaan, maar dan moest de overheidssteun daar vlak achter aan loopen. Of dit verschil aan het verschil in beschouwingswijze tusschen hem en den heer Troelstra te wijten viel? Men zou het wel denken, waar over dat verschil uren en uren zyn volgepraat. De heer Treub de auto slechts een Stoot deze staaf tegen iets of iemand, dan wordt auto- Eisch 3 dagen of 3 gulden. Uwes hoeft 'm niet te sparen 1” voorwerp naar voren gebracht, dat den aange- i Amsterdamsche moeder kon geen huis l van een Liessel, om eens bij hem te komen. Daar aangekomen, werd hem al het gestolene, be houdens een kleinigheid, door den Zeereerw. heer pastoor (hem door den dief ter hand ge* steld) wederom teruggegeven. Het is te denken, hoe de heer Van Bussel met een vroolijk gezicht naar Asten toog. Eerste klasse heen derde terug Eene speelgelegenheid in de Reguliersdwars- straat te Amsterdam heeft eene nieuwe re clame bedacht om te trachten den bloei harer instelling te bevorderen. Aan het publiek worden namelijk kaartjes uitgegeven in den vorm van spoorwegkaartjes, waarop o. m. staat Amsterdam Jeu Nationaltweede klasse «Heen’’; eerste klasse »Terug”, zoodat het wordt voorgesteld, alsof de bezoekers er wel bij varen. Wel bij varenAls de goudsmeden en juweliers eens wilden spreken, zouden zij zeggen hoe dikwijls juist uit die speelholen bij hen navraag komtwat de waarde wel is van dezen horlogeketting met zeldzame munten van dezen ring met steen, blijkbaar nood schoten van den speler die alles, alles verloren heeft Vlug er bij. De correspondent van de L. Ct. te Warga, meldt, d d. 21 October: De wintervorst heeft zijn intrede gedaan en wel zoo overhaast, dat als bijzonderheid kan worden meegedeeld, dat H. Castelein (zoon van den vroegeren hardrijder M. Castelein) reeds een tochtje op schaatsen heeft gedaan. Het blad is van oordeel, dat tevergeefs in de kronieken zal gezocht worden, dat zoo vroeg op schaatsen is gereden. Oplichterij per auto. Mijnheer was groot Natuurlijk kon deze dat niet op zich laten zit ten en moest in een uitvoerige rede van zijn beginselen getuigen. Maar daarop kwam de heer Treub weer voor zijn meening op. En zoo hoorden we een paar dagen weinig anders dan over de Marxistische Verelendungs-theorie, die Mr. Treub bestreed en ook Mr. Troelstra niet voor zijn rekening nam, oyer de crisistheorie, waarmee het net zoo stond en over dergelijke meer. Maar om tot de werkeloosheid en de middelen I tot haar bestrijding want ook daarover werd I gesproken, terug te keeren, allerlei heeren had den allerlei middelen bij de hand als daar zijn, het .protectionisme, emigratie, het doen uitvoeren van werken, beperking van vrouwen- en kinder arbeid en van den arbeidsduur, beteugeling van den trek naar de steden door bevordering van het klein grondbezit, heideontginning enz. enz. Voorloopig schijnt de minister er echter nog geen keuze uit gedaan te hebben. Wel bleek hij echter zijn keuze tusschen de twee voorgestelde ihoties bepaald te hebben en bepaald voorliefde te voelen voor die van den heer Treub. Die spreekt de wenschelijkheid uit van regeerings- steun aan de werkzaamheid van particuliere en gemeenten van voorzorgsmaatregelen o.a. door bevordering der werkloozenverzekering en van het verkrijgen van nauwkeurige wetenschap omtrent aard en omvang der werkeloosheid. De motie van Mr. Troelstra ’t was de tweede zijn eerste werd ingetrokken wenschte dat gemeentebesturen, voor zooveel noodig, zou den worden ondersteund, om met of zonder medewerking van particulierende noodige maatregelen tot bestrijding van de werkeloosheid en hare gevolgen te nemen. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. mijnbeer, reed enkel per auto, kleedde zich - deftig. Hij bracht visites aan een rijke dame in Den Haag, was allerinnemendst, bracht het al spoedig tot een huwelijksvoorstel en ontving dan rijke geschenken. Als hij zijn dame verliet, tufte hij naar een tweede rijke dame in Den Haag, was er allerinnemendst, bracht het al spoedig tot een huwelijksvoorstel en ontving dan rijke geschen ken. En dan tufte hij wel mogelijk nog naar een derde en een vierde. En hij gaf overal i hoog op van zijn prachtige villa te Arnhem aan den Velperweg. Maar nu dit spelletje een poos heeft geduurd, is meneer plotseling weggebleven. En zijn prachtige villa aan den Velperweg is ook niet te vinden. Twee dames hebben reeds aangifte gedaan bij de politie. Als ze den vrijer niet terug kunnen krijgen, zouden ze in elk geval de dure cadeaux wel graag willen terug ontvangen. Maar per auto zal meneer die wel een heel eind ver in veiligheid hebben gebracht. Voor het Amsterdamsch kantongerecht. »U wordt beschuldigd met den anderen be klaagde gevochten te hebben”. «Za’k u zegge, Edelachtbare. Ik heef kom kommers van ’m gekocht ik sta bij z’n wage de komkommers legge op de wage. Ik heb ze gekoch, Edel Achbare. Komp er ’n andere man zeit ieIk wil die kom kommers koope, zeit-ie. Ik geef je dertig cente, zeit-ie Goed, zeit de smakker. Nou, ik had ze gekoch, Edel Achtbare, eerlijk ge koch Wil ie mijn m’n eige komkommers voor me neus wegneme. Nou da’ laat ik me toch niet doenDouwt ie mijn opzij. En toe gaf ik ’m ook ’n duwtje. juist, dus u i duwtje gegeven. «Nou ja Edel Achtbare, maar mijn eige komkommers ik had ze gekoch en as Hdbl. matisch door krachtige veeren een schaarachtig Uwes hoeft 'ni niet te sparen I” Een voorwerp naar voren gebracht, dat den aange- Amsterdamsche moeder kon geen huis meer redene de beenen omklemt en hem in een net houden met haar bengel van een jongen. Moeder doet «mees al de ondeugden plaatst. Moest naar maar school. Een straatjongen te Parijs heeft als «proef- ter” een boekje open van konijntje” gediend. Hij liet zich aanrijden, van den rakkert. «Uwes hoeft hem niet te maar werd netjes aan de beenen gegrepen sparen, hoor!” Als de moeder dat zegt, wordt en in het net geplaatst. de deugniet brutaal, en «meester,” in een Het toestel moet ook op de electrische trams spontane opwelling van toorn, neemt hem eens Waarop de moeder opstuift: Nou ben je Zij naar den wethouder, En i een berisping. Treurig. Maandagmorgen ontmoette een onzer medewerkers een paar netgekleede werklieden in den omtrek van het Hollandsche Spoorstation te ’s-Gravenbage, die als liedjes zangers op straat trachtten wat geld bij elkaar i ze mede, te zijn. Ze Kamerverkiezing Sneek. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het district Sneek, noodig door het bedan- ken van dr. A. Kuyper, zal plaats hebben I op Donderdag 29 October. De stemming, zoo noodig, is bepaald op Maandag 9 Novem ber, en de herstemming op Woensdag 18 No vember. Geboorte en sterfte. In Aug. j 1. was het geboortecijfer voor Nederland 29.48 per 1000 der bevolking. Dat was iets meer dan in Juli, maar dit is een normaal ver- schijnsel, daar het cijfer der geboorten steeds twee hoogtepunten per jaar pleegt te hebben, n.l. in Februari en in September. Het sterftecijfer der zuigelingen was in Augs van dit jaar hooger dan gewoonlijk. Per 1000 levend geborenen stierven er op een leeftijd beneden het jaar in Augustus 153.41. Over ’t algemeen zijn de cijfers over 1908 niet ongunstiger dan vorige jaren. Een veiligheidstoesiel? Een Amster damsch werkman zag eens een kind overrijden en dit bracht hem aan ’t denken of er niet iets kon gedaan worden tegen ’t overrijden door trams of auto’s. Met een kameraad kwam hij op een idee, en ze vonden na veel vergeefsche pogingen een helper, die hen financieel steunde. Maar in ons land heeft men geen octrooiwet, en daarom ging men naar Parijs om de gedachte practisch om te zetten. Daar werd een sme derij gehuurd, om het apparaat pasklaar voor een auto te construeeren Toen ’t eindelijk zoover was, werden proeven gehouden. En met groot succes. In zeer enthousiaste verslagen toonden een aantal Fransche, Engelsche en Amerikaansche bladen zich zeer ingenomen met deze «vernuf tige vinding.” Men ziet voor aan dwarsstaaf, met gummi bekleed. wanneer r.. j ontginning wil leggen. ’t Ziet er niet rooskleurig uit in ons maat schappelijk leven op ’t oogenblik. De werk loosheid, die reeds den vorigen winter bijzon dere afmetingen aannam, dreigt met nog groo- ter verschrikking, waar zij zich reeds nu bedui dend doet gevoelen. De crisis in handel en be drijf, gevolg van allerlei gebeurtenissen, die over gg-nsch de wereld merkbaar is, heeft in ons land, als overal, elders, een uiterst gedrukten toestand doen ontstaan, waaronder natuurlijk allereerst en allerzwaarst, de arbeidende klasse gebukt gaat. Reeds in den zomer, de beste tijd anders, was er voor velen geen werk. En dat niet al leen voor den eigelijken werkenden stand, maar evenmin voor vele kantoorbedienden en andere loontrekkende. Geen wonder, dat door dezen allen de winter met een bezorgd hart wordt tegemoet gezien. Konden ze anders soms in den goeden tijd nog iets overleggen voor den kwaden dag, nu gaan ze voor een groot deel reeds met schulden voor achterstallige huur als anderszins den harden wintertijd tegemoet. ’t Schijnt wel hoofdzakelijk in de bouwvak ken te zijn, dat de slechte maatschappelijke toestand zich geducht doet voelen, maar toch ook in andere bedrijven is die merkbaar in de verschillende steden, en niet alleen in de groote. Nog kort geleden konden we in een bericht uit Maastricht lezen, hoe ook daar de groot industrie van den oogenblikkelijken toestand te lijden heeft. Op sommige fabrieken wordt nauwelijks 8 uren per dag gewerkt, en er zijn er, waar in 2 weken eigelijk slechts voor 6 dagen arbeid is. Waar deze toestand dus vrij algemeen is, al thans in de steden, is het te begrijpen, dat men zich in de Tweede Kamer gedrongen voelde, daarover eens een hartig woordje te spreken en de regeering te vragen, wat zij in dezen nood 'e dacht te doen. Nu is zoo’n vraag zeker gemak kelijker gesteld dan beantwoord. De werkloosheid kan zoo verschillende oor zaken hebben, dat men ter bestrijding daarvan met een enkel middel niet klaar is. Zij schijnt haast wel een noodzakelijk maatschappelijk kwaad te zijn, komt in elk geval voort uit maatschappelijke oorzaken, waartegenover onze regeering, als iedere andere, machteloos staat. Maar deze machteloosheid kan haar niet ont slaan van de verplichting althans de ergste ge volgen dier werkloosheid te keeren, al was het alleen maar in het belang van de maatschappe lijke orde of het maatschappelijk welvaren. Want al behoeft men nu nog niet, als de heer Troelstra, te vreezen, dat er dezen winter bloed zal vloeien, de ontevredenheid en het gevoel van wrok en onverdiend lijden, dat de aanstaande nood en het broodsgebrek ongetwijfeld bij breede klassen zal kweeken, moeten zeker den maatschappelijken vrede bedreigen, en maken het dus den Staat tot plicht zoo mogelijk in te grijpen. Zeker de particuliere liefdadigheid, waarop ook de Minister zich beriep, kan veel doen tot leniging van den nood. Maar men dient niet te vergeten, dat de alge- meene malaise zich ook ten nadeele van die liefdadigheid zal doen voelen en dat de mid denstand, waarop ze meestal hoofdzakelijk steunt, niet bij machte zal blijken haar ten volle tot haar recht te doen komen. En dan wordt het toch zeker de plicht van den Staat bij te springen. Maar die plicht wordt hem ook nog door andere teekenen duidelijk aangewezen. In een winter als wij nu schijnen tegemoet te gaan, dreigen, bij gebrek aan hulp talloos velen uit de rijen der werkkrachtige en werklustige ar beiders neer te zinken naar de klasse van land- loopers en bedelaars, ja van misdadigers misschien. En deze overweging alleen reeds moet iedere regeering tot maatregelen nopen, maar zij kan die regeering tevens leeren, dat het geven van aal moezen, dat bovendien vernederend voor den arbeider werkt, en het voorzien in oogenblikke lijken nood, niet voldoende is. Is de werkloos heid een maatschappelijk kwaad en niet een voorbijgaand verschijnsel, dan dient dat kwaad, zoo het al niet uitgeroeid kan worden, dan toch bestreden. Maar hoe? Er zijn der regeering voor die bestrijding allerlei middelen aan de hand gedaan, middelen zoowel van tijdelijken als van blijvenden aard. Een particuliere commissie is reeds bezig een «dergelijk middel te overwegen en de kans te •onderzoeken, die het voor welslagen biedt. Waar de werkloosheid zich vooral in de ste den blijkt te openbaren en desniettegenstaande de trek naar die steden blijft voortduren, schijnt het wel aanbevelenswaardig daartegenover een omgekeerde trek kunstmatig in het leven te roepen, die van de steden terug naar het platte land. Maar zal dat mogelijk blijken De ondervin ding, die men daarmee tot nu toe ook in andere landen heeft opgedaan is niet erg aanmoedigend. Zoo gemakkelijk als het schijnt van plattelands bewoners stedelingen te maken, zoo moeilijk wordt het stedelingen tot plattelandsbewoners en meer bijzonder tot landbouwers te maken. De Maatschappij van Weldadigheid heeft dat reeds meermalen moeten ondervinden. Toch schijnt men het denkbeeld nog niet ge heel te hebben op zij gezet, omdat tevens ge- de deugniet brutaal, pasklaar gemaakt kunnen worden. flink bij het oor. Waarop de m< Wij lezen in de 's-Hert. Ct. onder het >Wat mot 1® met mÜn jongen! opschrift: «Een eerlijke dief”: zuur, hoor!” Zy Aangaande den diefstal, gepleegd te Asten »meester” kreeg ambtshalve in den nacht van 10 op 11 dezer bij den heer P. van Bussel, horlogemaker, aldaar, waar 4 gouden en 3 zilveren horloges, een gouden ring een paar schoenen, benevens plm. 5 gul den aan geld werden ontvreemd, kan gemeld worden, dat Zondag Van Bussel een s-brijven te krijgen. Ondervraagd deelden ontving van den Zeereerw. heer pastoor te timmerlieden uit Amsterdam t" RIS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Binnenlandsch Nieuws. i

Friso nl | 1908 | | pagina 1