voor de Gemeenten Workmn, Uemelumer Oldephaert en Noordwoide, llindeloopen en Stavoren. ass» Over dit en dat. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1908. 34ste Jaargang. No. 46. Uit de Kamers. Binnenlandsch Nieuws. Er is Tönningen als legercom- f 3250U0 geraamd, welk bedrag, in verband pet. zal moeten worden verhoogd, ’s anderen morgens, toen hij z’n roes uitge slapen had, bleek dat er f 450 uit vermiste- Hij kon nu wederom een paar koetjes ver- Be prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van advertentiën en reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de provincie Friesland is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, AMSTERDAM. De aanstaande volkstelling. Uit het rapport van de centrale commissie voor de statistiek betreffende de 9e volkstel ling, uitgebracht aan den Minister van Bin- nenl Zaken, blijkt dat voor de eerstvolgende volkstelling de nacht van 31 December1 en de bedrijfstelling schat de commissie mode dat van gebroken worden, wilde men tot blijvende v°er- dergehJke *fgezien' betering komen. van de bedryfstelhng sc Want naast de drie bovengenoemde heeren kosten van de vol! gevoed en ontwikkeld worden en daartoe moeten varende, toch ook tot blijvende ver- van uiterst practische vinding. dierentemmer, de vorige week op de kermis te Steen wijk. Tuk op de f5, stapte manmoedig de 16- jarige A. B. vooruit. »Durf jij” 1 klonk het 1 hem tegemoet, »stap dan maar in de kooi.” Nauwelijks was de worsteling begonnen, of de moedige jongen begreep, dat hij het ver- en schreeuwde moord en brand. aan flarden gescheurde kleeren, enkele schrammen en kneuzingen en in de kooi her Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. het Nederlandsch in Zuid-Afrika veel dat wat in 1898 en volgende jaren gevolgd werd. Noch het pessimisme, noch het te vergedreven -> van .Indië Tusschen deze beiden in, maar zeker het meest overhellend naar den optimistischen kant, stond de minister van koloniën. wreedheden gepleegd, zeker, maar men mocht dit den aanvoerders niet aanw: hooger ontwikkeling te brengen, ’t Is dus de stelsel, dat, volgens den heer Van Deventer, niet omdat destijds alleen om do kosten toen op methode van boven af. Daarentegenover stelde berustte op tactvolle omgang met de hoofden, f 3250U0 geraamd, welk bedrag, in verband de spreker de zijne van onderop. Niet in de waarop onderwerping van Atjeh ten kosten van 1 met den aanwas der bevolking thans met 15 eerste plaats moet gezorgd worden voor opleiding Atjehers, en dat het gevolg was van misplaatste Dct zal moeten worden verhoogd van een zuinigheid, moest, meende deze afgevaardigde Lreeliike tellinu is af^.ien Buiten de kosten - de volkstelling met de j woningstatistiek en de beroepstelling, de j vergoeding ad f 271.000 voor de gemeente besturen inbegrepen, op f 496 500. De kosten van de vorige volkstelling beliepen f 439.851.89, w. o. f 229.882 03 vergoeding voor de gemeentebesturen. Daarop volgt het ontwerp voor een konink lijk besluit tot het houden der volkstelling en voorschriften tot regeling van de werkzaam heden der gemeentebesturen. Deze hebben intijds voor het noodige personeel te zorgen, waarvoor zoowel onder ambtenaren van dc gemeente-secretariën als personen daarbuiten staande, b v. onderwijzers, opzichters enz. ge- schikte tellers zullen zijn te vinden. Het ge- - i tal tellers worde liefst Ook den algemeenen toestand in - en vooral den heer Boo- der kaarten behoeft te besteden en zijn onder- gaardt, heel wat optimistischer gestemd dan de j heeren, die vroeger aan het woord waren. We hebben dezer dagen in de Kamer een leelijk boekje open hooren doen over ons Indisch beleid. Dat was geen nieuws. Er is eenigen tijd geleden in de pers heel wat te doen geweest over de gruwelen in Atjeh gepleegd. Maar er is door een groot deel onzer volksvertegenwoor digers nog eens den nadruk op gelegd, dat dit geen op zich zelf staande feiten zijn, maar de gevolgen van een stelsel en van heerschende op vattingen. Wij schijnen maar al te vaak in Indië een averechtsche methode te volgen tot bereiking van ons doel. Want dat doel is toch tweeledig, niet alleen het versterken en behouden van ons gezag, maar beter en mooier, het brengen van beschaving, Westersche beschaving in al haar uitingen aan de voor een groot deel nog onbe schaafde inlanders. En het mooie van deze beide bedoelingen is, dat ze langs een en denzelfden weg kunnen worden bereikt, althans nagestreefd. Want toch het brengen der Westersche bescha ving moet, mits goed geleid, ook de bevolking tot ons nader brengen, een band hechten tusschen Indië en het moederland, niet van geweld en knellend gezag, maar van dankbaarheid, van liefde, van broederschap. Zal dat werkelijk te bereiken zijn En zoo ja, welken weg hebben we daarvoor precies in te slaan Het brengen der beschaving moet zijn het opheffen van den inlander tot de gelijk heid of gelijkwaardigheid van den Europeaan. Maar hoe dat te bereiken Moeten we van onderop of van bovenaf beginnen Moeten we m. a. w. trachten te kweeken een intellectueele aristocratie onder de inlanders door de hoofden en voorna meren te ontwikkelen en tot hoogere beschaving op te leiden Of moeten we allereerst het volks onderwijs ter hand nemen, om te trachten den kleinen man uit zijn onwetendheid naar een lichtere levenshoogte omhoog te trekken Over deze vraag is dezer dagen in Den Haag in een vergadering van de vereeniging van »Moederland en Koloniën” een belangwekkende voordracht gehouden. Wij hebben over ’t alge meen maar matige belangstelling in onze kolo niën. Ook de opkomst op dergelijke vergade ringen bewijst dat. Zeker, er zijn kringen, die zich er zeer voor interesseeren. Maar wie nooit in Indië geweest is, er geen broer of zuster heeft wonen en geen aandeelen heeft in een Indische onderneming, kijkt er alleen naar om, wanneer hij van gruwelen of een oorlog of expeditie spre ken hoort, of wanneer een man als president Castro ons in onze West-Indische bezittingen het vuur wat na aan de schenen legt. Dat moest toch eigenlijk niet zoo wezen. Wij hebben met de in bezitname van koloniën ook de zorg voor haar bevolking op ons genomen. En nu het niet meer is als in vroegere eeuwen, dat de koloniën enkel dienden om uitgebuit te worden, mogen wij er ons ook in breederen kring wel eens van bewust worden, wat die zorg beteekent. Dan zullen we het niet langer aan weinigen overlaten de richting van ons Indisch beleid aan te geven, maar allen een woordje gaan meepraten. Wil men den spreker op de Haagsche verga dering gelooven, dan is dat noodig. Want naar zijn meening is de door de autoriteiten gevolgde richting niet de juiste. Die kan, zoo verklaarde hij in ’t kort, worden aangeduid als het streven om in de eerste plaats de bovenste klasse tot hooger ontwikkeling te brengen, ’t Is dus de hoogere burgerscholen, niet de inrichtingen voor hoogere ontwikkeling moeten allereerst tot bloei I gebracht worden. Maar men dient te beginnen 1 in de dessa. De landbouwende klasse moet op- Om dat te bereiken is zeker de bevordering van onze taal gewenscht. Zou het waar zijn, gelijk dezer dagen weer beweerd werd, dat de regeering door de Vereenvoudigde Spelling te verbieden bij het onderwijs, die verspreiding j tegen gaat? Men zegt, dat sedert de Maatschappij van Ne- I derlandsche Letterkunde de regels van de Ver eenvoudigde Spelling in overeenstemming met zoek zich in den regel over niet meer dan ten hoogste duizend personen uitstrekke. PostzegdautomaatNaar men aan De Er waren wel ^e9raaf meldt wordt ten postkantore te i 'sGravenhage gedurende enkele dagen op liezen moest -D - -„„„„rijven. En het.^roef in gebruik genomen een postzegelauto- Met de wetten van de Nederlandsche taal heeft ver- 1 thans gevolgde stelsel was heel’wat beter dan maat van uiterst practische vinding. dat onze tegenwoordige, samengestelde spelling optimisme achtte hij ten opzichte van c_ Maar ze schrikt niet alleen de Afrikaanders er moest nog meer gedaan worden. daar pessimistisch of optimistisch tegenover stond, hing eigenlijk maar af van het standpunt, waarop men zich plaatste. Legde men een idealen maatstaf aan, als de heer Van Kol gewoon was, i dan moest men immers alle menschenwerk was gebrekkig en onvolmaakt noodzakelijk tot veroordeeling komen. Maar men moest de toestanden in Indië vergelijken met de toestanden elders, onze koloniale resultaten met die van andere mogendheden, het Insulinde van heden met het Insulinde van vroeger. Op die manier kon men alleen tot billijke beoordeeling komen en dan was er geen reden tot zoo groote ontevredenheid. Ook de gouverneur-generaal en de legercom mandant werden door den minister verdedigd. Van Heutz was niet wreed, integendeel juist onder zijn bewind was de wijze van oorlogvoe ren verbeterd. En wat het rapport van den legercommandant betrof, daarin kwamen mis schien weleens scherpe uitdrukkingen voor, maar die waren te wijten aan de ontstemming van de onbillijke kritiek op het leger. Men kan een zaak van zoo verschillende kanten bekijken en ook de gesteldheid en de aard van den kijker kunnen zoo verschillend zijn. Dat is zeker de reden waarom menschen over een en hetzelfde geheel anders denken en praten kunnen. Er is in den laatsten tijd heel wat te doen geweest over ons Indisch beleid, over Atjeh en de daar gepleegde gruwelen, over het rapport, dat generaal Rost van Tönningen als legercom mandant, naar aanleiding daarvan had uitge bracht, over den gouverneur-generaal Van Heutsz, over den Atjehschen gouverneur Van Daalen, diens vervanging door kolonel Swart en over nog meer van dien aard. Geen wonder dus dat bij de algemeene beschouwingen over de Indische begroeting m de Tweede Kamer al die onder werpen, zoowel de gouverneurs en generaals als de gouverneur-generaal en de Atjehsche gruwe- welen rijkelijk hun deel kregen. Maar ook hier bleek weer de waarheid van het szooveel hoofden, zooveel zinnen.” Er waren er natuurlijk, die over de Atjehsche gebeurtenissen en ons beleid daar, ja over heel ons Indisch beleid moord en brand schreeuwden. Zoowel de heer Van Kol in zijn uren lange rede als de heeren De Stuers en Thomson gingen heftig te keer over het afmaken van gevangenen, het wreed behandelen van gidsen, het wegnemen van levensmiddelen en dergelijken meer. Op deze wijze zou, meende de heer Van Kol, Atjeh niet eerder onderworpen zijn dan wanneer de laatste Atjeher gesneuveld was. En daaraan waren gouverneur-generaal en afgetreden gouverneur beiden schuld. De laatste had het stelsel van de eerste alleen wat consequenter toegepast. En daar het aan dit stelsel lag zou de nieuwe gou verneur daarmee natuurlijk doorgaan. Met dit waren er anderen die schoon minder heftig uit- van ons Indisch beleid niet veel goeds te zeggen hadden. Tot hen behoorde de heer Van Deventer, die andere middelen als afschaffing der heerendiensten, hoofden-opleiding en volksonderwijs aan de hand deed en in zekeren zin ook de heer Verheij, die het afkeurenswaar- dige van veel daden moest erkennen. Maar tegenover deze en andere vitters stonden ook de lofzingers van ons Indisch bestuur en van het daargevolgde beleid. Het verschil van meening openbaarde zich vooral ten opzichte van het Atjeh-beleid, van generaal Rost van Tönnin- gen’s rapport en van gouverneur-generaal Van Heutz. Zoowel de heeren Boogaardt en Van Nispen als de Waal Malefijt en Ijzerman meende, dat we op den goeden weg waren om Atjeh te pacificeeren en verdedigde den gouverneur-gene- 1 raai tegen de ingebrachte beschuldigingen, ten opzichte van Indië bleken ze Januari als het meest geschikte tijdstip moet worden aangemerkt. Wel zijn er dan vele personen niet in hun eigen woning, maar in dien dit tijdstip door een ander werd vervangen zou men de continuïteit met vorige tellingen verbreken, wat o. m ten gevolge zou hebben dat de berekening der tienjarige sterftetafels, gelijk aan de commissie uit een inlichting van prof. Van Pesch te Amsterdam is gebleken, niet dan door middel van een moeitevolle be werking zou kunnen geschieden. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. vond de politie hem dronken aan den weg. De portefeuille had hij nog in den zak, maar De vorm, inrichting en kleur der telkaarten, 1 de vragen op de telkaarten te stellen en ver- dere opmerkingen betreffende de inrichting der koopen. 9e volkstelling zijn behandeld. Do commissie wil o. a. de onderscheiding tusschen binnen en buiten de kom der gemeente laten vervallen omdat de grens niet met eenige zekerheid is vast te stellen. De commissie wenscht de gemeentebesturen de verplichting op te leggen zoo spoedig mo- gelijk na 10 Januari en uiterlijk vóór 10 Fe bruari het voorloopige bevolkingscijfer bekend te maken aan het centraal bureau, hetwelk voor publicatie zorg draagt. Iets nieuws bij deze volkstelling zal zijn ds I bedrijfstelling. terwijl de commissie daarnaast de beroepstelling wenscht te handhaven. Reedt in 1901 heeft de commissie geadviseerd toe een bedrijfstelling. Zij meent dat zij het nut daarvan thans niet meer behoeft te bepleiten er twee of met juist geschikt tot een genot te maken, steedt, kon zeker wel beter gebruikt worden, waar het geldt liefde voor de schoonheid van eigen taal te kweeken. We hebben daarvoor helaas al even weinig belangstelling als voor Indië. De Vereeniging van Hoofden van Scholen heeft nu deze zaak aangevat. Misschien dat het er toe kan strekken de belangstelling eenigszins gaande te maken. Onze taal verdient dat wel en is het even goed waard, dat wij ons warm over haar maken als over de vraag, of de 3 mailbooten van de Zeeland in ons land of in Engeland gebouwd zullen worden, waarover men zich nu zoo warm maakt. Niet alleen, wat direct centen in den zak brengt, heeft voor een volk belang. Door zich daarnaar te gedragen heeft een volk kans niet alleen zijn idealen en hoogere geestesontwikkeling, maar op den duur ook z’n centen te verspelen. zoo bepaald dat geen hunner meer dan twee dagen aan het ophalen Men verkrijgt een postzegel (voorloopig is het toestel bestemd voor zegels van 5 cent) zoowel door er een nieuwen stuiver als door o’f'men '^1^2 centstukken of 5 centen in te werpen. Werpt men b v. een cent in een verkeerde gleuf, dan komt hij terugdit geschiedt trouwens ook, als men te weinig geeft, b v. 4t/2 cent. De postzegels liggen los op een stapeltje. Het toestel is geconstrueerd door een Haar lemmer. Predikant-Kamerlid. Naar aanleiding van het besluit, door de synode der Ned. Herv. Kerk genomen dat het predikambt voortaan onvereenigbaar is met het lidmaat schap van de Tweede Kamer der Staten Generaal, is aan mr. dr. J. Schokking, pre dikant te Dordrecht, onderstaand adres aan geboden, voorzien van vele handteekeningen «Ondergeteekenden lidmaten der Ned. Herv. Gemeente te Dordrechtkennis dragende van het besluit der Kerk, dat in het vervolg het predikambt onvereenigbaar is met het lidmaat schap der Tweede Kamer der Staten-Gene- raalgevoelen zich gedrongen, met allen ernst de hoop uit te spreken, dat bij de keuze waarvoor u gesteld zult worden, God uwe beslissing aldus moge leiden, dat gij als pre dikant voor de gemeente Dordrecht behouden blijft en voor de Nederd Herv. Kerk nog lang ten zegen zijn moogt Dat is dus zooveel te zeggen als dat de dominé nu maar bedanken moet voor de Tweede Kamer, ’t Wordt nog een moeilijke keuze voor Zijn Eerwaarde. Om de huur te kunnen betalen was een melkboer uit Haren met een paar koeien naar stad gaan markten. Hij beurde goed geld, kocht een borrel en nog één en ’s avonds Op 12 Januari a.s. en. volgende dagen zal te Arnhem het examen voor kommies bij de belastingen worden gehouden Aanmel- ding tot deelname, op zegel, voor 10 Dec. aan het ministerie van financiën. Builenmodel-dameshoeden. Het is thans er dameshoeden worden gedragen abnormalen omvang, zóó fameus groot, dat men somwijlen schrikt voor de gevaartes, die men langs zich heen ziet gaan maar I het is nu eenmaal mode. Maandagmiddag is het te Utrecht gebeurd, dat een dame een wagen van de paardetram naar Zeist instapte en met den besten wil van de wereld niet door de deur kon gaan vanwege den buiten- gewoon model hoed, die op het hoofd werd getorst, ter wille van de mode. Hoe het ook werd gebrobeerd, in de lengte, in de breedte, in de schuinte, voorover of achterover gebogen, de abnomaal groote hoed had er geen zin in stootte telkenmaal hardnekkig tegen de deurposten. In den wagen berijpelijk pleizier bij zéér velende dame trilde van woede op den hoed, op de modiste, of wellicht ook op zich zelf? Wij weten het niet, maar de uitheemsche mode was er in ieder geval schuldig aan. De dame nam een kloek besluit, trok de spelden uit het reusachtig gevaarte, waar mede ze de tram had denken binnen te ste venen, zette den kolos af, en stapte bloot- hoofds de tram binnen. Als de conducteur van wege den abnormalen omvang van den hoed, die later weder werd opgezet, dubbel tarief heeft berekend, dan is dat alleszins te billijken, de J Gevecht met een beer. »Een ieder, die met den beer durft vechten en hem op den grond krijgt, ontvang f 5”, klonk het in de 1 tent met wilde beesten uit den mond van den klaard populairder is geworden. Dat zou dus bewijzen, de beoefening van het Nederlandsch afschrikt, wenschelijk. Er was veel gedaan in Indië, maar af, zeggen sommigen onderwijzers, maar doodt ook bij onze kinderen de belangstelling en liefde voor hun moedertaal. Dat is misschien wat kras gezegd. Liefde voor z’n moedertaal is iedereen ingeboren en niet zoo gemakkelijk te dooden. Maar toch die hoofdbrekerij over de vragen, of de of den moet staan en of een woord met een e geschreven wordt, is niet om de lessen in Nederlandsche taal De tijd, daaraan be- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ----wv. I11WC0V L11UUL \vaiCH Cl IHIUCICH I J 4 «1111 I allereerst geschikte onderwijzers gekweekt worden. Die kweeking moet plaats hebben in de omgeving zelf, waarin de inlander thuis be hoort en waar hij overeenkomstig zijn karakter kan worden ontwikkeld. Wjj moeten dus, om het met andere woorden te zeggen, niet de voor- naamsten der bevolking trachten te maken tot Europeanen en daardoor tot ontevredenen, maar moeten de geheele bevolking omhoog trachten te dringen tot de volle ontwikkeling en den breederen uitgroei van eigen zelfstandigheid en eigen karakter. Kunnen we haar dan daarbij nader trachten te brengen aan de Nederlandsche beschaving, of liever haar de Europeesche be schaving langs de Nederlandsche heen trachten te doen naderen dan zal haar dat zeker sterker aan Nederland binden. 4^ _1. „II. o. „o. 11 ,1 A I. A I n»» rva noet ra r\cr m aor rrarl o o n on I Ir rn an

Friso nl | 1908 | | pagina 1