en Noordwolde, Bij Uil iimer istafl Kiwi voor de Gemeenten Workum, BemeJumer Oldephaert Hindeloopen en Stavoren. I Over dit en dat. No. 48. ZATERDAG 128 NOVEMBER 1908. 34ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. Uit de Kamers. t it B. 1, het I. 195 150 40 40 2 12 10 40 f 695 161 164 190 207 119 109 297 286 175 165 128 139 171 178 69 49 80 109 28 25 geëxploiteerd worden door looper Koudum, 175) 60) 38 241 43 het. emi zijn het bÜ een 1 en cht. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. e. speciaal bij de Hollandsche Spoor,- tourkaarten, naar reispnjs goedkooper zijn dan bij de Staatsspoor, 1 1 De voor onze kinderen. 11 ij deed dit op even keurige als waardige wijze, in eene van het I Gemeentehuize gehouden verhuring en verpach-» ting zijn huurders geworden van 1. De bewoning van het Tolhuis, de bedie- het Grasgewas van den weg van Workum tot r_sa en de opkomsten van den Tol des wegs Vroegere pacht. f 1800 het Station le perc. - 2e 3e Het Land gelegen a/d do Boer voor- 4. Het recht van Visscherij in het Zool A. Lankhorst te Heeg voor- 5. De opbrengst van het Bruggeld voor het draaien der bruggen: in de Bagijnestraat Jan Bouina voor- Op het Zuideinde J. A. Koch voor- I, daarvoor geen vrees behoefde te bestaan en ook dat de naam Brouwer op Terschelling betrekkelijk veel voorkomt. WORKUM. Tot Dijkgraaf van het Wa ser sprak het terecht uit, dat armoede niet al- I leen is een ongeluk, maar ook een maatschap- j lijk gevaar. Óf, zoo vroeg hij, laat zij niet 1 tal van werkkrachten ongebruikt, kweekt geen geestelijke en lichamelijke verslapping en Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. f 2000 Drie perc. Weiland, ge- aan den rechten toe naar Wed. K."de Boer E. J. Tjeerde J. Kluifstra- Sr. 3. r Brandeburevaart Hendrik de - 524 Bij het lezen van het onge- Terschelling bij de Treurig. Te Harderwijk bleef eergister- morgen de deur der woning van de wed. C. ongewoon lang gesloten. De politie verschafte zich door het zolderraam toegang en vond de weduwe in vervuilden toestand en levenloos op den grond liggen. Do vrouw leidde een eenzaam leven en had den naam nog al geld te bezitten. Haar lijk werd ter schouwing naar Piusgesticht overgebracht. WORKUM, 21 Nov. Bij de heden alhier ten C ting zijn huurders geworden De bewoning van 1 ning der Draaibrug, het gebruik van Weiland, 1 Parrega en de opkomsten van Jan R. de Boer te Nijhuizum voor 2. legen gangs weg reisbiljetten. Thans heb- i dijk Y. Hendriksma te Wor- voor- He perceel kleine laan Jan Hendriksma Workum, voor - 12e perceel middenlaan Corn. Yntema te Workum voor - 13e perceel Lieu we Klazes- laan L. Smid te Hindeloopen, voor- 14e perceel 1 stuk greidland z.g. (dertiendehoef, ziele per ceel,) M. de Boer, te Abbega, voor WORKUM. luk dat de roeiers van redding der opvarenden van het gestrandde 1 Italiaansche schip is overkomen, maakten velen zich ongerust over het lot van onzen onlangs naar Terschelling vertrokken stadgenoot F. Brouwer. zijn. Maar - keuring van epidemische ziekten .1 _l_ .1 9 Voor wie deze vragen bevestigend beantwoordt - en een andere beantwoordiging lijkt wel onmogelijk ligt den weg naar staatszorg voor de armen open. En ook Dr. de Visser zag in, schijnen dat de maatschappij zich wellicht in die richting ver- zal ontwikkelen, dat kerkelijke en particuliere bitterde strijd op elk levensgebied, dan’ doet liefdadigheid op den achtergrond zullen worden - -- ;-J------ - •--> - i-j armoede bestrijding wordt te groot, dan dat de Staat zich daarvan niet al meer en meer zou i hebben aan te trekken. We mogen dat vooral in dezen tijd wel eens bedenken. Een uitge breide werkeloosheid bedreigt ons. Particuliere maatregelen worden al genomen. In Den Haag heeft het Algemeen Comité voor de bestrijding van de gevolgen der werkeloosheid haar bureau voor aanmelding al geopend. In Amsterdam heeft zich opnieuw een comité tot bestrijding gevormd. Maar zal particuliere bemoeienis het reusachtig werk aan kunnen 1 En moeten ook staat en gemeenten zich niet gereed hou den Het belang voor beiden is er toch wel om tot grondslag te dienen. Want ook de werkeloosheid heeft de gevaarlijke gevolgen voor gezondheidstoestand, maatschappelijke orde enz., die Dr. de Visser als gevolgen van armoede opsomde. Juist dat belang.dringt de overheid, meer nog dan menschenliefde om ten behoeve van zwakkeren tusschenbeide te komen. Het moet ook grootendeels de prikkel zijn voor ar- beidersbescherming. In de vergadering der Nederlandsche Veree- niging voor wettelijke bescherming voor arbeiders, te ’s Gravenhage gehouden, was te zien, hoe men zich ten dezen op tweeërlei standpunt plaatsen kan, n.l. op dat van den arbeider en op dat van den wetgever. Er is nog een derde standpunt, dat de Staat moet innemen en wel vatten, met een hart, dat begrijpen wil, dan is dat voor het maatschappelijk belang. Zeker, de arbeiders moeten ook zich zelf zien te helpen het maakt hen krachtiger. Maar ze doen dat ook wel. Hun talrijke organisaties pas werd I weei’ een nieuwe transportarbeiders-organisatie opgericht zijn daar om het te bewijzen. Maar het algemeen maatschappelijk belang is toch te groot dan dat de Staat zich er buiten zou kun- gaan uitstrekken in dienst dier liefde, een houden. het, of iets van haar warmte komt in De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Aeemskerk liever van these. Naast deze alge- meen bekende antithese werden nog andere ge- steld. De heer Troelstra stelde die van kapitaal ze i en arbeid, wat hem in strijd bracht met den on beer Lohman, en de heer Drucker, die van (dientengevolge verwaarloozing van kinderen? Is conservatisme en democratie, naar aanleiding, 1 --waarvan hij voor grondwetsherziening en kies- rechtuitbreiding ook ten behoeve der vrouw pleitte. Maar behalve antithesen kwamen ook bepaalde takken van staatszorg ter bespreking. Van de te wachten arbeidswetgeving schenen sommige geen hoog denkbeeld te hebben, althans niet van den spoed, waarmee ze tot stand zou worden gebracht. De financiën stemden de meesten nogal optimistisch. Voor staatspensioneering werd een goed woordgedaan. En alleribi anders werd nog meer of minder uitvoerig besproken. Na de algemeene beschouwingen kwamen de begrootingen van Suriname en Curagao aan de beurt. Bij de behandeling der eerste bleek de tevredenheid over den gang van zaken in die kolonie. Natuurlijk, er viel wel te wenschen. Dat de kolonie aan het moederland nog altijd geld bleef kosten, was zeer jammer. Maar er was toch vooruitgang. Ten opzichte van Curacao bleek die niet te constateeren. Men verwachtte wel wat goeds, wanneer het Panama-kanaal geopend zou zijn, maar twijfelde toch of de toekomst zoo schitterend zou zijn, als sommigen zich voorstelden. Ver schillende onderwerpen als landbouw, belasting wezen enz. werden daarna besproken. Bij de begrooting over buitenlandsche zaken I voerden onderscheiden leden het woord over onze neutraliteitsverklaring, waarvan de minister geên voorstander, bleek over de Noordzee-overeen- komst, over onze toetreding tot de Berner con- I ventie, waaromtrent de minister voorstellen denkt te doen, over den gewezen gezant in Venezuela den heer Dé Reus, die door den minister in bescherming werd genomen, over de Vereeniging »Hoü en Trouw” en dergelijken meer. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot van ten hoogste f 49.000 voor den aanleg van een spoorweg van Metslawier naar Anjum. Deze lijn zal 6 K.M. lang worden en aangelegd en de II. IJ. 8. M. Sedert langen tijd heeft Prins Hendrik den wensch gekoesterd, zich met het oog op bezoeken aan de hoofdstad, te voorzien van een pied a terre te Amsterdam. De Tel. verneemt dat thans tusschen de familie Nienhuys en gemachtigden van •den Prins onderhandelingen gaande zijn over den verkoop van een fraai heerenhuis op de Hee- rengracht. Het schijnt in de bedoeling der spoor wegmaatschappijen te liggen, schrijft de Tel. om een einde te maken aan het gecompli ceerd systeem van r*0111- Er is bij veel wat verdeelt, toch ook veel ZÜ nie*- fle bron van tal wat samenbindt, wat banden legt om gansch Bevordert zoniet de misdadigheid? de menschheid en nauwer nog om ieder volk. Wanneer we zooveel dagen hebben hooren praten van antithesen, wanneer in ’s lands ver gaderzaal de eene tegenstelling na de andere wordt voorop gesteld, zoodat het i mocht, als was er enkel eeuwigdurende, J _11_ IK’-JI J_ het goed dat* te overdenken en° van een Kamër- gedrongen. Immers het algemeen belang bij lid, een man dus, die iederen dag staat in het midden van den politieken strijd, te hooren over volkseenheid. Want die is er immers nog wel. Onze gemeenschappelijke belangen zijn te groot, de aanraking met onze medemenschen is te nauw en te voortdurend, wij hebben el kaar in het dagelijksch leven te vaak noodig, dan dat we enkel in strijd zouden kunnen leven. r Maar schooner kan zich die volkseenheid zeker niet openbaren dan waar we gemeen schappelijk de handen uitstrekken tot hulp van den arme en nooddruftige. Is er wel iets, dat den mensch hooger en zekerder opheft uit den en- gen kring van eigen belangen, dan het uitzien naar anderer nood, het neerdalen in de diepten van menschelijke ellende, zorg en kommer nis? De eigen levensstrijd maakt zoovelen onzer kortzichtig, maar ook hard en liefdeloos en ontevreden. Wanneer we ons moeite gaan geven om anderer leed te leeren kennen, anderer zorgen en strijd te leeren verstaan, dan is het, of de horizont zich om ons verwijdt, of ook ons eigen leven ruimer wordt en grootscher van afmetingen. Och, de enkeling is zoo’n klein, nietig ietsje in het groote wereldleven. En wanneer we niet anders kennen dan dien eigen engen levenscirkel, dan moet ook het leven ons zoo klein en zoo nauw-begrensd schij nen. Gaan we ook in anderer leven zien, niet even maar, maar zien met een oog, dat om- het, of heel het menschenleven zich voor ons opent, of rondom vreemde horizonten zich gaan kleuren, donkerrood wel vaak van de bloe dende ellende, die geleden wordt, maar van wonderlijk-teere en warme tinten toch ook, wan neer helpende liefde die ellende te lenigen en i te verzachten poogt. En als we dan weder de handen g dan is het, den kouden strijd van ons eigen leven. Och, de menschen weten het nog zoo weinig, of men eigen kleine zorgen en leed vergeet, wanneer men ziet, hoe talloos velen om ons in grooterer zorgen en ernstiger leed, in gebrek en ellende vaak dreigen om te komen Voelt men niet de deernis en het mededoogen met die ongelukkigen ons hart verwarmen en zoo ruim maken, dat men er eigen verdrietelijkhe den niet meer in vinden kan. En is het niet, of de gelukkige glimlach, die onze hulp an derer gelaat doet verhelderen, ook zonneschijn brengt in ons eigen leven Maar om goed te helpen, moet men met over leg helpen. Dat is de gedachte, die geleid heeft tot de stichting^-van de Nederlandsche Ver eeniging van Armenzorg en Weldadigheid. Er zijn zooveel armen en noodruftigen, die hulp behoeven. De enkele mensch kan het niet meer af. En ook de vereenigingen, die zich armenzorg ten doel stellen, hebben de handen vol. Zij ook kunnen ieder voor zich het terrein der ar moede niet meer overzien. En dit werkt slecht en schadelijk naar twee kanten. Immers er is gevaar en dat bestaat voornamelijk in de groote steden dat nu de eene arme niets en de andere te veel krijgt. Daarom moest er samenwerking komen tusschen de verschil- lende instellingen van weldadigheid. En die is er gekomen. In dit voorjaar is de Ned. Ver eeniging van Armenzorg en Weldadigheid op gericht, die wil trachten, met vrijlating van de bij haar aangesloten instellingen, voorlichting te geven, onderzoek te doen, een vraagbaak te wezen. Er zijn thans 159 instellingen bij haar aangesloten, waaronder 3 kerkbesturen, 19 burgerlijke armbesturen, 29 protestantsche dia- coniën, 11 Roomsch-Katholieke en 4 Israëlie- tische armbesturen enz. enz. En niet alleen deze aansluiting, maar meer nog de verschillende sprekers, die op haar dezer dagen gehouden eerste vergadering het woord voerden, toonden aan, hoe volkomen zich in deze vereeniging de volkseenheid openbaart. Daar waren liberale en antirevolutionnaire, christelijk-historische en Roomsch-Katholieke kamerleden aan het woord. Hun aller beginsel was, ook misschien ten op zichte van armenzorg, verschillend, maar allen bond toch deze gedachte samen, dat als een antirevolutionnair spreker het uitdrukte niet gelden mag het Kaïnswoord »Ben ik mijns broeders hoeder Toch naast deze gedachte zal er nog een andere geweest zijn, die allen bezielde. Immers het Tweede Kamerlid de Vis- wat in verband met de steeds grooter wordende kosten der spoorweg-maatschappijen vooral in verband met de vele wettelijke verplichtingen ook wel te billijken is. -y-b*>*- Naar het blad verder verneemt, zou het terschap Hemelumer Oldephaert en aanhoorige tevens in de bedoeling liggen om kilometer- Zeedijken is bij Kon. besluit herbenoemd boekjes uit te geven, welke niet alleen op Tjebbes alhier. het net der Hollandsche Spoor, maar ook op WORKUM. In eene Donderdagavond ge- dat der Exploitatie Maatschappij geldig zijn, houden openbare vergadering van de afdeeling terwijl eveneens het afgeven van abonnemen- «Workum” van de vereeniging Volksonder- ten geldig op de lijnen van beide maatschap- wijs”, op de bovenzaal der Sociëteit Harmonie” pijen, overwogen wordt. behandelde de heer KI do Vries Sz., Secre- Uit den aard der zaak zal de invoering van taris der groote landelijke Vereeniging het al deze wijzigingen, indien hierop de goed- onderwerpDe openbare school, de school j van den minister verkregen wordt, voor onze kinderen. Hij deed dit op niet zoo heel spoedig kunnen geschieden. De vraag naar de feitelijke beginselen en de eigenlijke positie van het zittend ministerie heeft de Kamer dit jaar wel bizonder lang en ernstig bezig gehouden. Gewoonlijk dienen de algemeene beschouwingen over onze Staatsbegrooting tot het opmaken der rekening van het kabinet. Worden bij deze gelegenheid zijn daden en woorden door iedere partij gewogen en beoordeeld. Maar ditmaal geschiedde het wegen als op een goudschaaltje. Men wilde eens weten, hoe het nu precies zat. Natuurlijk zoo in ’t algemeen kende men de beginselen van dit ministerie wel. Mr. Heems kerk had bij zijn optreden in Maart uitdrukkelijk gesproken van de beginselen levende in de par tijen der rechterzijde. Maar in de ^kortelings verschenen Memorie van Antwoord was hij daarop teruggekomen op een wijze, die sommigen een frontverandering deed vreezen. Dat het een rechts ministerie was, goed. Maar wilde het ook een nieuw-Kuyper-ministerie worden Was dat de beteekenis van de verklaring, dat het met dat vroegere rechtsche ministerie een homo geen was. Öf diende die slechts tot gerust stelling van bekommerde geestverwanten en als i antwoord op de op- en aanmerkingen van be vriende zijde op de houding van het ministerie gemaakt? Was ze het eerste teeken van een naderende koersverandering, dan zou dit in de tot nu toe aangenomen houding der linker par tijen, die van de gestelde antithese in de politiek niet weten wilden, noodzakelijk wijziging moeten brengen. Was ze echter alleen bestemd voor de vrienden, dat de minister dit dan deed uit komen. Maar de minister bleek aan zijn destijds af gelegde verklaring weinig te hebben toe te voegen. Die verklaring was voor ieder duidelijk geweest. Hij had daarbij opzettelijk niet van christelijke beginselen gesproken, omdat hij ook den 'schijn wilde vermijden, als zou hij over de beginselen der linkerzijde een oordeel vellen. Maar daarom warendie beginselen toch dezelfde als van het Kujper Cabinet en het vroegere ministerie- Mackay. Daarom, zoo verklaarde de heer Nolens verder, was dit kabinet nog niet precies hetzelfde als die twee voorgaande. Temperament en aard der ministers deden hun invloed gelden. En de heer Van Dedum meende zelfs dat dit kabinet met Dr. Kuiper als hoofd onbestaanbaar zou daarom bleef wel de antithese het kenmerk der politieke partijgroepeering, al sprak minister Samen 2520 2326 alzoo een meerdere opbrengst van f-494. WORKUM. Bij de op 25 November j.l. ge houden verhuring van het Watesschap «Het Workumer-Nieuwland zijn huurders geworden. '1ste en 2e perceel Contri- butiehuis met twee vakken slaperdijk voorheen perceel 1-2-14, K. B. Postma onder Hindeloopen voor 977 3e perceel huis bij de Hinde- hek G. Hofman te voor 4e perceel een stuk weid- land (mercurius) D. de Jong te Hindeloopen, voor 5e perceel een vak zeedijk Yde v. d.Kooij te Hindeloopen, voor 6e en 7e perceel 2 vakken zeedijk Corn. Yntema te Wor kum, voor 8e perceel een vak slaperdijk W. A. Jager te Workum, voor 9e perceel een vak slaper dijk J. W. de Jong te Wor kum, voor 10e perceel een vak slaper- ben we retourkaarten en enkele reisbiljetten, kum, tienritten-boekjes, uitstapjes, etc., etcen voor gewone reizigers is het vaak een heel stuk werk, om na te gaan op welke wijze men het goedkoopst de een of andere reis kan afleggen. Plannen zijn thans in bewerking, om het meerendeel dezer verschillende kaarten af te schaffen en hiervoor in de plaats te stellen eenvoudige, enkele reiskaarten. Door dit laatste wordt ook een einde ge maakt aan het geknoei, dat ondanks zeer strenge controle toch nog altijd met retour- biljetten plaats vindt. Het afschaffen van retourbiljetten zal echter ’Tollandsche Spoor, waar re- verhouding tot den enkelen j wel’ oorzaak, dathet reizen iets duurder wordt’ B1J ^formatie bleek echter spoedig dat i, tl NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I-. i. Thans. 'j i - 4 is n b n i. LS S, n L- Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Njj verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam hoe gelukkig het maakt te helpen. Is het niet, Vorige huur. J j Oi l ju- vv* >>v..

Friso nl | 1908 | | pagina 1