Nieuwjaars-Advertentiën ft 35» cents. Over dit en dat. 1 1 VRIJDAG 25 DECEMBER 1908. No. 52. 34ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. Uit de Kamers. 1 sterfgeval Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Evenals het vorig jaar kunnen genoemde Advertentiën weder ge plaatst worden in FRISO van 1 Januari, welk No Oudejaarsavond verschijnt en in Workum huis aan huis bezorgd zal worden. en behoorende aan den heer R. Th. baron van Pallandt van Eerde te Ambt Ommen. De brand is ontstaan in een veeschuur waarin 27 stuks jong vee aanwezig, even na dat de bewoners zich ter ruste hadden be- Deze schuur brandde geheel uital voor wie haar behandeling moet aanhooren. Het heele land reis je door in een paar dagen wijzeres. Schaatsentocht over de elf Friesche Steden. Het Centraal Bestuur van de Friesche IJbond heeft besloten te voldoen aan ’t tot haar gericht verzoek van den Nederl. bond voor lichamelijke opvoeding, om dezen winter een schaatsentocht te willen organiseeren over de elf steden van Friesland. De voornaamste bepalingen zijn dat de deelnemers minstens 18 jaar oud lid moeten zijn van de Ned. bond voor Lich. opvoeding, van de Fr. Ijsbond of van één der bij de Fr. Ijsbond aangesloten IJsvereeni- l De schriftelijke aangifte moet ge- voor 5 Januari bij den heer S. H. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. gemak. Neen, met plotselinge rukken trekken 1 de kamerleden je gedachten mee van Delfzijl naar Oostburg en van Schiermonnikoog naar Maastricht. Je hebt moeite om op adem te blijven en het begint je langzamerhand te dui- I zelen. En overal mankeert er wat, een haven of j een spoorweg of een rivier. Je krijgt zoo den indruk dat het er in ons land maar gebrekkig I uitziet en voelt medelijden met den minister van waterstaat, wien door ieder kamerlid den I eiseh gesteld wordt, dat alles ten spoedigste op I orde te helpen. Gelukkig kent zoo’n minister zijn Pappen heimers. Met belofte hier, een verzekering daar, een goed of medelijdend woordje elders weet hij de heeren tevreden te stellen. Of zoo ze 1 al niet tevreden zijn, laten ze net er tenminste 1 bij. Ze weten al. voor dat ze beginnen te vragen, dat het wel vergeefsch zal zijn. Maar terwille van hun kiezers O, neen, - willen ze niet van hooren. T Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. De zachtere zeden, die onzen tijd niet alleen, maar reeds de laatste eeuw kenmerken, open baren zich niet alleen ten opzichte van den mensch. Het »heb uw naasten lief alsuzelven” heeft gaandeweg een wijdere strekking gekre gen, waarin de liefde tot al het levende be sloten ligt. De deernis, die van deze algemeene menschenliefde de grondslag is, gaat ook tot de dieren. En zij moest dat wel doen, zoodra de diepere beteekenis van dat gebod zijn naas ten lief te hebben, begrepen en doorvoeld werd Immers het is allereerst over het zwakke, het weerlooze, waarover zich deze liefde, die deernis is, te ontfermen heeft. Want het is niet de bewondering de hoogachting, waarin die liefde wortelt. De genegenheid, die daar van het gevolg is eene andere. Deze liefde is die, welke allereerst het lijden voelt en de smart, en troosten en helpen wil. F de medemensch allereerst onze liefde vragen, wanneer we begrijpen, dat ook het dier de pijn kent en leed, dat daaraan verbonden is, moet zij ook over de dierenwereld hare be schermende hand uitstrekken. Het is moeilijk de menschen daarvan goed te doordringen. Voor velen blijft het dier, een stuk goed, een meubel, een ding. En de mees ten verstaan nog niet, dat het een wezen is met gewaarwordingen, als de onze, van pijn en droefheid, zij het ook, dat die gewaarwordingen veelal niet altijd minder sterk zijn en minder bewust. Zeker, een dier voelt lichame lijke pijn, dat weten we; ook een plant doet dat misschien. Maar dat een dier ook het leed voelt van die pijn, dat het zich bewust is van de smart, die pijn veroorzaakt, dat het dus an ders nog dan zuiver lichamelijk lijdt, dat be denken er maar weinigen. En dat verklaart nog zooveler wreedheid tegenover de dieren. Maar dat heeft het ook noodig gemaakt, dat men uitgaande van de liefde tot alle leven, een beweging moest gaan leiden, die zich de be scherming der dieren ten doel stelde. Men moest trachten het bewustzijn, dat het dier recht heeft op onze liefde, de geheele menschen- maatschappij te doen doordringen. En gelukkig men slaagt daarin voetje voor voetje. Maar men moest daarnaast ook zooveel mogelijk reeds alle noodeloos lijden van de dieren afweren en daartoe den sterken arm van het gezag te hulp loepen, Wetten moeten te hulp komen waar dikwijls de goede wil ontbrak of tekort s choot. En de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren, die ten onzent deze beweging leidt, heeft in deze beide opzichten reeds heel wat bereikt. Door het propageeren van haar denkbeelden, het verspreiden van handleidingen voor de ver zorging van verschillende dieren en dergelijke, heeft ze in breede kringen de liefde voor het dier weten te doen ontwaken. En haar invloed heeft *eeds menigen wettelijken maatregel tot afschrikking van kwaadwilligen en een nauwge zetter toezien op dierenmishandeling ten gevolge gehad. Maar niet alleen opzettelijke mishan deling, ook het lijden, dat men een dier vaak ondoordacht aandoet, wil zij door wettelijke maatregelen trachten te keer te gaan. Reeds langen tijd heeft ze op maatregelen aangedron gen tot bescherming van de trekhond. En in de vergadering van haar hoofdbestuur dezer dagen gehouden, werd die zaak weer uitvoerig besproken. De hond is eigenlijk niet bestemd en niet ge schikt voor trekdier. De bouw van zijn lichaam, de vorm van zijn pooten, die vooral op grind wegen zoo gauw zijn stuk geloopen, bewijzen dit reeds. Maar hij is in ons land en ook hier en daar elders, tengevolge van zijn goedkoopte en de betrekkelijk geringe kosten aan zijn onderhoud en verzorging verbonden nu eenmaal tot trek- klas op 30 leerlingen; de zittingsdag heef4 j twee schooltijden, dan dus door de Wet to4 wering van schoolverzuim op dien dag 600 verzuimen Een unicum. Aan de onderwijzeres aan de o. 1. s. te Lisse, mej. E. R., is de salaris vermeerdering, waarop zij volgens de nieuwe salarisverhooging recht had, door den gemeen teraad onthouden, op grond van lichamelijke ongeschiktheid. De afdeeling sZuidhollandsch Noordhoek” van den Bond v. Ned Onderw. heeft zich I met een gemotiveerd adres tot dengemeente- provincies van belang is en de bevaarbaarmaking raad gewend om op het adres terug te komen, van de Maas, die niet uitsluitend Noord-Braband Mej. R. staat bekend als een uitstekend onder en Limburg maar het heele land raakt. Dat laatste is ook waarschijnlijk min of meer het geval met een vluchthaven te Lobith, waarvoor de heer Van Nispen voorstelde een post uit te trekken, een amendement dat hij na bestrijding van den Minister weer introk. Dubbel spoor op de lijnen Groningen Mep- pel en Leeuwarden Meppel, betere afstroo- ming van het Meppeler diep, verbetering van de Buitenweg in Drente, een vluchthaven te Hoorn zijn zeker allemaal zaken van meer dan uitsluitend plaatselijk belang. En zoo zijn er nog wel meer. Maar waarvoor zou dat opnoe men dienen? Meer algemeene aangelegenheden werden be sproken door de heeren Troelstra, Lely en Marchant. De eerste had het over den toestand I van het spoorwegpersoneel en de daar geldende rust- en diensttijden, waarvoor hij weinig goede woorden overhad. De heer Lely sprak over de naasting der spoorwegen en de mogelijkheid dat een der maatschappijen naasting zou vragen, voor we gereed waren. In dat geval vreesde hij, dat we leelijk verlegen zouden staan, omdat we dan misschien in 1 jaar en 3 maanden de heele exploitatie zouden moeten regelen en al lerlei wettelijke en andere maatregelen vast stellen. En de heer Marchant besprak de vei ligheidsvoorschriften van het Algemeen Reg lement op de spoorwegdiensten, die hij onvol doende achtte. De minister bleek het met geen dezer drie heeren eens te zijn. Bij de afdeeling posterijen werd geklaagd over te lage loonen van het verschillend per- - - soneel en nog het een en ander. Voor de re- der traktementen van commiezen en di recteuren bleken afzonderlijke wetsontwerpen te wachten te zijn. De begrooting van Landbouw bracht de steun, van regeeringswege gegeven, het nieuw ontwerp l zoo lang op zich wachten laat en de boerenleenbanken in bespreking. Met de subsidie, aan die laatste gegeven, kon de heer Tydeman zich niet vereenigen, omdat daarbjj niet-katholieken werden uitgesloten. Op den Vragendag werden den Ministers van Koloniën, Waterstaat en Justitie lastig gevallen. De laatste verklaarde op een vraag van Mr. Treub, dat het zedelijk gedi ag van den Haagschen hoofdcommissaris van politie blijkens onderzoek niet te wenschen overliet. Eindelijk werden nog enkele kleine ontwerpen vatte deze vlam zoodat het landsbelang, dat er een aanlegsteiger moet komen te Schiermonikoog, en een betere brug te Princenhage en een halte bij Glanenbrug. Waarom ook niet? ’t Landsbelang omvat alles, dus ook dit. Maar gelukkig ondervindt I dat landsbelang er geen buitengewone schade van, als al die dingzigheidjes er niet komen. ’tZag er anders bedenkelijk uit. Zeker er werden ook wel gewichtige dingen besproken. Daar hadt je allereerst de droog legging van de Zuiderzee, waarvan de plannen nog altijd op uitvoering liggen te wachten en waarbij zeker het heele land belang heeft. Dan de indijking van de Lauwerzee, voor Friesland en Groningen van beteekenis, de ver- betering van den IJsel, die ook voor een paar provincies van belang is en de bevaarbaarmaking raad gewend en Limburg maar het heele land raakt. lijden, dat het beest ondervindt, zoo gering j te maken. Dit kan door het gebruik i van oude, zieke en zwakke honden te verbieden, bepaalde regelen te stellen voor het gebruik en het tuig en de lasten, die vervoerd mogen wor den. En deze regeling wil de vereeniging van de provinciale besturen zien te verkrijgen. De Bond tot bescherming van den trekhond, in Den Haag gevestigd, tracht ditzelfde doel alvast te bereiken door op gemakkelijke voorwaarden te koop stel- i' len van goede honden, karren en tuigen. Van het afkoopen van zieke of oude honden van de houders schijnt men teruggekomen te zijn, omdat die houders daarvan dikwijls gebruik maakten, om met bedreiging, dat ze anders hun honden zouden moeten laten werken, tot die er. bij neervielen, van de honden tegen een goeden prijs af te komen. Och, ja, het eigenbelang blijft nu eenmaal een sterke factor in ’s menschen leven en de liefde voor het dier niet alleen, maar ook die voor den mensch, moet daarvoor veelal wijken. Dat openbaart zich niet alleen in het leven van houders van trekhonden, maar van ons alle maal. En laat het ons maar gerust erken nen het is naast de menschenliefde een noodzakelijke factor in het leven der menschen en der volken. Zonder een zeker egoïsme gaan we er onder, wij als menschen en wij als volk. Dat ma&kt ook, zoolang er nog zijn, die het op ons bestaan toeleggen, het leger en alle andere militairisme, in welken vorm dan ook noodzakelijk. Wij, Nederlanders, hebben gele genheid, dat nu weer te overwegen, nu we aan de grens van een oorlog staan, ’t Lijkt voor ons wel geen gevaarlijke oorlog voorloopig. maar hij kan ons toch nog heel wat last ver oorzaken. Of het zoover komen zal Onze schepen hebben een paar Venezolaansche oor- logsscheepjes opgebracht. We wilden daarmee geen oorlogsdaad begaan, maar alleen een maat regel van tegenweer nemen tegen al wat presi dent Castro ons in den loop der tijden voor onaangenaams betrekkend heeft. Als nu de voelt en d Venezolanen ook maar zoo goed zijn, het niet F W'ft k a’s oorl°gsdaad aan te merken. We hebben de •1 manschappen der scheepjes heel netjes aan den wal gezet en zijn dus niet erg hardhandig te werk gegaan. Maar ik houd het er toch voor, dat de Venezolaansche regeering het wel als een oorlogsdaad zou log verklaren wanneer ze maar kans zag een oorlog te voeren. Een vloot heeft ze echter zoo goed als niet en met naar legertje kan ze ons ook niet te na komen. Maar ook wij kunnen I maar weinig tegen haar uitrichten. Troepen j JachtweFdat aan wal zetten, daar zullen we wel niet aan - denken. Als we nog eeu paar van die scheepjes j opgebracht hebben, valt er niets meer op te l brengeu. Een handelsvloot heeft Venezuela ook haast niet. De handel is hoofdzakelijk in han- den van vreemdelingen. En blokkade zou j misschien nog het eenige zijn. Maar hebben we j zelf schepen genoeg beschikbaar om die doel- 1 treffend te maken En dan blijft de vraag nog, of Venezuela daarmee zoo erg getroffen wordt, dat het toeschietelijker wordt. Misschien is is het nog maar het beste te wachten tot de revolutionairen, die daar altjjd op den loer lig gen, ons helpen door Castro’s regeering omver te werpen. Gastro zelf lijkt daarvoor nog weinig bevreesd. Hij vermaakt zich te Berlijn met het eten en drinken van ontzaglijke massa’s en schijnt nog niet van plan vooreerst op te stap pen. Of zou hij misschien een revolutie heb ben zien dreigen en daarom maar tijdig het lijf in veiligheid gebracht hebben? Hij kan j hier in Europa dan nog een tijdje met z’n pre sidentschap geuren. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Officieel Gedeelte. gepromoveerd En waar het moeilijk zal vallen, een ander dier voorloopig in zijn plaats De BURGEMEESTER van Wor- te stellen blijft dus slechtsdezorg delast en het lijden, dat het beest ondervindt, zoo gering kum brengt in herinnering, dat het mogelijk JXTieu wjaarwenschen bijlangs de huizen in deze gemeente is verboden. Workum, 22 December 1908. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. Midden op de rivier neemt de veerknecht het veergeld in ontvangsthet meisje betaalt keert zich, loopt de pont af en verdwijnt in de diepte. Pogingen tot redding zijn niet mo- gerechtigd tot de ver- gelijk. Het is donker, mistig weer en niets _j er te zien, geen kreet wordt er gehoord I arme kind een goedgekeurd. Bij die gelegenheid vroeg de j werd, heer Ter Laan of de gemeentelijke accijnsheffing op het gedistilleerd in de gemeenten Helle- voetsluis, Helder, Vlieland eh Vlissingen niet kon wordon afgeschaft waartoe echter de mi- I nister, daar ’t historische rechten gold, zich niet bevoegd achtte. I president Mr. Heemskerk mededeeling I H. M. de Koningin. Door H M. de Koningin daartoe gemachtigd, j <]en heer Van Loenen, deurwaarder te Zalt- aJ m-tz j naar de den overkant, om haar te Tuil wonende ou- gingen I schieden Hijlkema Leeuwarden. De tocht begint te Leeuwarden ’s morgens 5 uur waar zij dienzelfden dag eindigt. De route zal zijnvan Leeuwarden naar Dokkum en terug, over Leeuwarden. Franeker, Harlingen, Bolsward, Workum, Hindeloopen, Stavoren, Sloten, IJlst, Sneek en terug naar Leeuwarden. Als prijzen worden uitgeloofd a. Een herinneringskruis voor eiken deel nemer, die den geheelen tocht naar behooren volbrengtb. een groote verguld zilveren, dito zilveren en dito bronzen Bondsmedaille voor de 3 beste, naar behooren gereden tijden. Bovendien looft de «Friesche Ijsbond” uit: een verguld zilveren medaille of dito schaats voor den deelnemer-volbrenger van den rit, die binnen twee maanden daarna de aardigste beschrijving over deze elf-steden-tocht bij de daarvoor nader te vermelden beoordeelings- commissie inzendt. - Zondag had te Akkrum een plaats, dat algemeene deelneming wekt. Voor 6 weken ontstond door ’n ongeluk met een petroleumlamp een binnenbrand bij R. van der Veen. De vrouw haalde een baal om daarmee het vuur te dooven. doch door dat haar kleeren met petroleum bemorst waren t ze deerlijk gebrand Met behulp van inmiddels toegeschoten, personen werden de vlammen gedoofd, doch handen en beenen van de vrouw waren ge blakerd. Ofschoon de toestand zich in ’t eerst niet ongunstig liet aanzien, en een trouwe verpleging alles in het werk stelde, om haar te behouden is de ongelukkige na een vreese- lijk lijden bezweken. Een droevig ongeval had Zondag op de rivier de Waal te Zaltbommel plaats. Teuntje Kaasjager, 16-jarige dienstbode bij Zoo’n Waterstaarsbegrooting is vermoeiend deedDinsdng in de Tweede Kamer de minister- i bómmeli begaf zich met den gierpont ip-—’-? Van de den overkant, om 11. T_” 2"- onderstaande geneeskundige verklaring, die ders bezoeken. tijd. En dat niet rustig, geleidelijk en op je j in de Staatscourant zal worden gepubliceerd Aan H. M. de Koningin. Mevrouw »Wij achten ons blijdende verklaring dat bij Uwe Majes- f9 teit ontwijfelbare zwangerschap bestaat j)e 8terke stroom heeft het en dat deze tot in de tweede helft van graf bereid. hare duur is gevorderd. Zaterdagavond omstreeks half negen ont liet verheugt ons tevens te kunnen -n het boerenerf »Keulvoet”, een verklaren, dat alle verschijnselen mover- K, te en voornaamste boerdenjen on eenstemmig zijn met een volkomen der nte K en bemeierd door den ongestoorde gezondheid. 'landbouwer E Gunnink Az. (w. g.) Prof. Kouwer, Dr. Róssing. De Leerplichtwet. Voor den Kanton rechter te Heerenveen verschenen in de zitting van Maandag 10 schoolhoofden als getuigen j daar inzake overtredingen der leerplichtwet. Alzoo ’t Is terwille van 10 klassen dien dag vacantie I Reken elke geven. RISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Worknm, Hemelumer Oldephaert en Noordwoide llindeloopen en Stavoren. 1 wr i« tt»

Friso nl | 1908 | | pagina 1