I I ll ril I Over dit en dat. g Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. I J| I V erschenen ZATERDAG 26 JUNI 1909. 4. 5. 6. 7. ëén. 8. ►st 521/2 ets. 1. 2. 3. Oud worden! E zoolang we jong zijn I I 1 I post voor on- •8. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. I het minst. De de vrij-liberalcn 1/ De uitslag. Nederland heeft weer een Tweede Kamer. Wel moeten er nog een paar aanvullingsver- kiezingen plaats hebben, vermoedelijk in Har lingen en Den Helder, maar aan de samen stelling zullen deze verkiezingen waarschijnlijk niets meer veranderen. Het staat 60 rechts tegen 40 links een working majority dus, zooals dr. Kuyper het eens heeft genoemd. Het resultaat is voor de verschillende par tijen als volgt: De antirevolutionaire partij won de meeste zetels, feitelijk 9, doch één, dien te Ede, heeft zij aan de christelijk-histo- rischen moeten afstaands. Rudolph is daar niet gekozen. De Roomsch Katholieken hebben al hun zetels behouden, geen enkelen verloren, geen enkele gewonnen. Ook het getal sociaal de mocratische zetels is niet gewijzigd, doch deze partij verloor het in drie oude districten Enschede, Hoogezand en Schoterland, (Van Kol, Ter Laan, en Van der Zwaag. won drie nieuwe zetels in Amsterdam IX, Zaandam en ’s-Gravenhage I (Vliegen, Duys en Ter Laan De drie vrijzinnige partijen hebben de ver liezen onderling verdeeld. De Unie-liberalen verloren evenals de Vrijzinnig-democraten. drie zetels dus betrekkelijk zwaarste verliezen hebben te boeken. Vijf zetels. De Unie-liberalen winnen de val van jhr. mr. Röell, den voorzitter der oude Kamer. De in het buitenland vertoevende ministers werden telegrafisch met de voortgezette over winning bekend gemaakt. Te Rotterdam ontbrak de spanning die in de hoofdstad heerschte, ofschoon het publiek zich in grooten getale voor de bureaux der bladen verzamelde. Bioscoop of andere vertooningen werden niet gehouden, zoodat onder het publiek een kalme stemming heerschte. Bij het bekend worden der nieuwe districten werden shoerah’s” van een of andere partij ge hoord. Een kwartier lang duurde de hagelbui, die gepaard ging met een hevigen wind. De te velde staande oogst is voor een groot deel vernield en treurig is de aanblik van de nog voor kort zoo schoone aakers. Kuikens hagelden dood en nog ’s avonds uren na de bui, kon men hier en daar den hagel opscheppen, en vond men nog hagel steenen van &I2 cM. middellijn. de kerseboomgaarden hebben veel ne levensomstandigheden en de wijze waarop zij leefden na. Uit dat onderzoek, dat zich over 705 personen uitstrekte, en dus nog geen onomstootelijk resultaat kan geven, bleek aller eerst, dat meer vrouwen een hoogen leeftijd be reiken dan mannen. Dan bleken een gunstigen invloed op den duur van het leven te hebben het behooren tot een familie, waarin hooge slacht. Spr. wi_ de groote menigte stille werkers, wierfnamen niet bekend zijn als van de agitatoren, die zich geven in elke verkiezingscampagne. Drie maan den lang is door 400 van s_ gewerkt, die elk uur van hun vrijen tijd gaven aan het saaie schrijf- en sorteerwerk. Daarna kwam de heer Troelstra aan het woord om zijn partijgenooten toe te spreken. Hij eindigde onder donderend applaus met de verklaring, dat hij door de verkiezingen ont wikkelde kracht bij zijn nieuwe intrede in de Kamér zal weten te gebruiken. De heer Vliegen, met een vuurroode bloem in het knoopsgat, werd bij zijn spreken niet minder dan de heer Troelstra herhaaldelijk door applaus onderbroken en op de schouders van sommige partijgenooten dcor de zaal gedragen. In het verkiezingsbureau in de van Ostade- straat van de vrijzinnige partij in district V ging een uitbundig gejuich op toen de verkie- zingsmannen zagen, dat de heer Ketelaar, ge kozen was met 5988 stemmen, tegen 2994 op zijn tegen-candidaad mr. Aalberse. In »Bellevue” werd de nederlaag van den heer Oudegeest in II niet vergeten, die te voorzien was door de campagne tegen Oudegeest, als de Er was het laatste jaai in de S. D. A. P. winnen Amsterdam II, Ede en Haarlem (3). Een hevig onweder, gepaard met zwaren _„o-Hg over een ijdt een woord van hulde aan deel yan Zuid.Beveland gewoed. Vooral de icrfu» etillo workorc wior.naman 0 TT durpen Borsele, Ovezand, s-Heerenhoek en nog enkele gemeenten hadden veel te lijden. spr.’s partijgenooten ouderdom veel voorkomt; het huwelijk, borst- I voeding, arbeid en wel zoo lang mogelijk voort- gezet. Geen invloed bleken te hebben: leven op het land of in de stad, zorgen, mits een vroolijke j humeur bestaat, matig alcohol- en tabaksgebruik vroeger doorgestane ziekten, mits zij de werk- kracht niet hebben doen afnemen. V- gunstigen invloed bleken te zijn: weelderig aandrag van u__ 1.-x _rj- 1 nlir.nt tP. kw bewegelijkheid, daar beide de arbeid bemoeilijken soms onmogelijk maken. En arbeid, het bleek boven reeds, heeft een gunstigen invloed op den le vensduur, schijnt werkelijk een voorwaarde te zijn voor een lang leven. Het is zeker goed, dat dit den menschen eens onder de aandacht wordt ge bracht. Men meent wel eens, dat men te lan ger leeft naarmate men het gemakkelijker heeft. Natuurlijk overmatige arbeid, zooals zoovelen l.i onze maatschappij verrichten moeten, schaadt het organisme, maakt vroeg oud. Ook geleden. Bij de wedrennen, welke Maandag te Schinnen (L.) plaats hadden, viel de ruiter, die nog slechts eenige meters van de eind streep verwijderd was, van zijn paard, doordat dit onvoorziens struikelde. De man stond haastig van den grond op, doch voordat hij zich uit de voeten had kunnen maken, kwam de volgende ruiter aan, die hem aanreed en daardoor weer op den grond deed tuimelen. Nog lag hij op den grond, toen een derde ruiter kwam aanrijden. De man op den grond kreeg een trap van het paard waardoor hij zoo ernstig verwond werd dat opneming in het hospitaal te Heerlen noodzakelijk ge acht werd. Een noodlottig ongeval maakte te Ave- reest een einde aan het leven van den 82- jarigen landbouwer P. Doggen. Toen zijn huisgenooten ongerust over zijn uitblijven hem I gingen zoeken, vond men hem levenloos liggen Het eerste no. van het nieuwe kwar taal van de NEDERLANDSCHE ILLUSTRATIE Geïllustreerd Zondagsblad, dat bij ons verkrijgbaar is tegen den zeer lagen prijs van 45 ets. per 3 maanden (fr. p. post 521/2 ets. Dit nummer bestaat hit 12 pagina’s groot formaat, en bevat, 62 Illustration en Portretten waaronder een TIENTAL zeer goed geslaagde photo’s van de dezer dagen plaats gehad heb bende Doopplechtigheid van PRINSES JULIANA en het daarbij voorgevallen incident met de Koninklijke rijtuigen. Voorts komen op de voorpagina de portretten voor van de 11 reeds gekozen Kamerleden en de plechtige omgording van de Osmansche sabel, een drietal merkwaar dige photo’s die de feesten te Scheveningenphoto’s van de roei-, zeil- en athleetwedstrijden en het concourshippique te Rotterdamde onthulling van het Huijgens” monumenteen drietal fraaie kiekjes van de huisvlijt-tentoonstelling te Am sterdam de terugkomst van het Belgische school- schip L’avenir; de begrafenis van den hinee- schen keizer; het slot van den roman nodson’s reis” en andere geïllustreerde lectuur. en Vliegen. Toen mr. Troelstra gekozen was verscheen hij in de zaal, verwelkomd door eindelooze zege kreten. Nauwelijks had de heer Troelstra enkele 1 woorden gesproken, of de tijding kwam dat de heer Vliegen gekozen was, waardoor het on verder te gaan. Troelstra’s op naar sPlancius”. Daar om de gekozenen we hooren, dat het er hier en daar nog treurig voorstaat met de bescherming van het jonge kind. In Noord-Spanje bestaat zelfs een in richting, waar kinderen verminkt worden, om voordeeliger te kunnen bedelen. De jonge kin deren leven daar ook meer op straat. Aan onderwijs wordt weinig gedacht. De geest van het land is er niet naar. leeren is niet veel goeds. E. „L 1B nog verder uitstrekt dan ten onzent. In Stock- I Snoeck Henkemans, holm en Chicago b.v. is er nog toezicht na j werd vooral juichend op allerlei wijzen gezongen, schooltijd, uitgebreider dan wij dat denken. I Byna algemeen werd in de residentie betreurd ons lichaam. 1 en verdrietelijkheden van dat leven ons ge bogen hebben naar de aarde heen, dan komt er wel eens een oogenblik dat een vreemd verlangen naar de rust van den dood ons bekruipt. Maar het is toch maar even, toch alleen maar in buien van moedeloosheid en zwakte, dat dat verlangen blijft. De natuurlijke, als instinct matige af keer van al wat leeft voor de stilte van den dood houdt ook den oudste en gebrek- heengaan, naar Egmond kigste vastgeklampt aan de levende werklijk- heid. Wij niet alleen, ook de dieren vree- zen den dood. En dan kan toch eigenlijk ook wel niet anders. Er is een absolute tegenstel ling tusschen het leven, dat we toch in ons voelen en den dood, een onverzoenlijke tegen stelling. Dat vreezen voor den dood is dan ook, behoeft niet te zijn een bang zijn; het is veel eer een haten van den dood, een afkeer heb ben. En die af keer doet ons allen, of we jong zijn of ouder begeeren naar een lang leven en oud worden. Dat we geneigd zijn den raad van dokters, de voorschriften der hygiëne op te volgen, het komt, omdat we graag oud willen worden. We vragen, we zoeken naar een mid del voor een lang leven. Is er geen? Misschien wel. Maar dat middel zal zeker niet zoo een voudig zijn als we het zouden wenschen. De manier waarop we leven, wordt tot een mid del, zij het geen onfeilbaar, ziekten kunnen ons altijd plotseling neerslaan. Maar wanneer we daaraan ontkomen, dan schijnt er in de geheele levenswijze een middel te zijn om sterk te blij ven en lang te leven. Men heeft den laatsten tijd daarnaar weer systematische onderzoekingen ingesteld, waar omtrent dezer dagen in hetNederl. Tijdschrift voor Geneeskunde het een en ander weid mee gedeeld. Men onderzocht een groot aantal personen, allen boven de 80 jaar en ging hun- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3j. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Hoogezand, Hel- stem naarmate de cijfers stegen van Troelstra der en Schoterland (3) doch verliezen Amster dam II, Enkhuizen, Kampen, Rotterdam V, Gorinchem. Zaandam (6.) De vrij-liberalen verliezen 5 zetels Amster dam VIL Haarlem Oostburg Rotterdam IV, Utrecht II. De vrijzinnig-democraten verliezen 4 zetels Amsterdam VIII en IX, ’s-Gravenhage 1 en Den Helder, doch winnen 1, Oostburg. De anti-revolutionairen verliezen 1Ede, doch winnen 9 zetelsAmsterdam VII en VIII, Enkhuizen, Enschedé. Gorinchem, Kam pen, Rotterdam IV en V. Utrecht II. De christelijk-historischen verliezen niet, doch Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. V. ALTA, Warmoosstr.76-78, Amsterdam Wij behoeven ons dus nog niet te verhoo- vaardigen en evenmin de handen in den schoot leggen. Onze zorg voor het opgroeiend geslacht kan moeilijk te groot zijn. En er ontbreekt nog veel aan zoo verklaarde ook de Rotter- damsche redenaar dat we waarlijk reeds de eeuw van het kind zouden beleven. .1 mogelijk was om laatste woord was: verdrongen zich honderden ovatie op ovatie te brengen. De heer Polak verklaarde bezield te zijn door een groote vreugde, die hem het hart sneller deed kloppen, om de mooie overwinning in III. Spr. gevoelde zich min of meer als den verloren zoon. - zooveel narigheid geweest, en hij begon zich in de practische politiek vreemd te gevoelen, j Niet het sgemeste kalf,” zegt spr. doch de »on- gemeste Hamel” is voor deze gelegenheid ge- hagelslag, heeft Maandagnamiddag I van Zuid-Beveland gewoed. dorpen Borsele, Ovezand, het blijkt ook het lichaam te dooden. Misschien kan dit sommigen een prikkel zijn om eens wat meer aan te pakken. Natuurlijk geldt dit slechts voor gezonde, normale menschen. De lichamelijke en geestelijke toestand kan zoo zijn, dat men zich zelven meer moet ontzien en ook zijn arbeidstijd inperken. Maar wanneer men geen bepaalde gebreken heeft, dan heeft men dit gezond en normaal zijn ook ten deele aan zich zelven en aan zijn opvoeding te danken. De levenswijze immers bleek een grooten invloed te hebben. Maar nog grooter zeker is de invloed der omstandig heden, waaronder men als kind opgroeit. Dat begint blijkbaar al, terwijl men nog heel jong is. Immers borstvoeding werd als ean der gunstigste voorwaarden voor een lang leven genoemd. Maar ook later zijn er zooveel om standigheden, die den krachtigen uitgroei van kinderen bevorderen of beletten. Zoovelen leven in een omgeving en in woningen, die bepaald teere gezondheid schaden, hebben een voeding, die den krachtigen groei van hun organen tegenhoudt. Wat loopen er niet veel van die bleekneuzige, armtierige kindertjes in onze steden. Uit zwakkelijke ouders geboren, op groeiend zonder voldoende licht en lucht, slecht gevoed, schijnen ze voorbestemd om stumperds te worden of ziekelijke zwakkelingen. Maar we leven immers in de eeuw van het kind; al hoeven we nog werkelijk niet prat te gaan op wat we doen, er wordt toch voor zulke stumperds meer gedaan dan een honderd jaar geleden. Het is nu juist de tijd, dat we dat kunnen opmerken. Of hebben we nooit aan de stations van een onzer steden die schare kinderen wachtende zien staan op het vertrek van den trein? Ze staan daar zoo netjes aan- gedaan, met schoone witte boezelaars voor en Dat wenschen we allemaal, frissche blauwe kieltjes aan. De oogen glan- ’’jn en ons sterk weten en zen verlangend in de bleeke, magere gezichtjes, de vreugde van het leven voelen tintelen, in waarop soms even een verraderlijke blos kleurt. EG- Later als de moeiten en zorgen Moeders, een kleintje soms nog op den arm, dringen zich tusschen de kleinen in, vermanen nog eens, vegen vlug een vuil neusje af. En de kinderen worden ongeduldig en staan te trappelen. Dat is een vacantie-kolonie, die uittrekt naar den zeekant of naar een bosschig dorp in Gelderland of Noord-Brabant. Er zijn er zoo velen zoo, die in den zomer naar alle zijden 1 aan Zee, naar Oost- Voorne, naar Nunspeet, naar Ulvenhout, naar overal waar maar frissche lucht is van zee of bosch of hei, En er gaan er steeds meer. Er zijn vacantie-huizen te weinig. Wie bouwt er nog een paar aan den voet van duinen of midden in de dennenbosschen? ’t Geld is zoo goed besteed, ’t Komt ten voordeele van de kinderen, der ouders, van de maatschappij, van ons zelven dus. Maar er zijn nog andere tehuizen dan die vacantie-huizen. Voor allerlei soort kinderen spant men zich in. En de Staat gaat voor met zijn opvoedingsgestichten en tuchtscholen. Maar die zorg is niet overal even groot. Uit een rede dezer dagen te Rotterdam gehouden over Tehuizen voor schoolgaande kinderen een - - - - van de nieuwste soorten tehuizen konden man van spoorwegstaking in 1903. Te ’s Gravenhage werd de uitslag met span ning afgewacht. Naar mate het cijfer voor de rechterzijde steeg nam de geestdrift toe, en toen de 60 zetels waren bereikt, barstte door de par tijgenooten voor de bureux een lang aangehou den gejuich los. Jeugdige aanhangers van de verbonden rechtsch partijen namen zelfs in een En wat ze op straat bui van enthusiasme de politie-agenten in den eren is mev veei goeus. arm en begonnen te dansen. De nnam van het Er zijn echter ook landen, waar de zorg zich gekozen Kamerlid in Amsterdam II, de heer die te den Haag woont, De verkiezingsdrukte in de groote steden. Zoowel bij de stemmingen op 11 dezer als Van "on- i de herstemmingen op eergisteren, was de ..GE/ frgt ^kiezersvolk” om zich van zijn leven, het verlies van het gezicht of van de plicht te kwijten duidelijk te merken. Inzonderheid bleek de verkiezingsdrukte in den avond. Voor de redactie-buremix van de verschil lende bladen op den N.-Z. Noordburgwal te Amsterdam, schrijft de Tel., stond reeds vroeg een macht van belangstellenden, nieuwsgierigen en van lui, die wel van een pretje houden. De linkschen vooral waren goed opgekomen, iets, wat te merken was als het linksche stemmingscijfer 10 weer vermeerderd werd met ëén. Dan ging er een hoera’tje op. Omstreeks zeven uur druppelde wathemelsch water op de warme hoofden en een bliksem- zig-zag schoot achter Amsterdam op, gevolgd door onheilspellend gerommel. De menschen met de echte kiezerspit drukten hun hoeden wat vaster op hun hoofden, klemden hun tan den stevig op elkaar en tuurden gestrenger naar de krantenwoningen. Maar de lui, die wel van een pretje houden, trokken zich terug, aan gezien zet het prettige van het pretje afvonden gaan door de douche. Maar de douche was slechts een besproeiing van een oogenblik en bet onweer rommelde terug, zoodat de belang stelling weer groeide en groeide, en de trams weer wieltje voor wieltje door de massa moesten glijden, terwijl de bellen zóó misbruikt werden dat ze haast barstten. In »Handwerkers-Vriendenkring,” het ver kiezingsbureau van de S. D. A. P., kwamen geleidelijk de uitslagen van de districten III en ÏX binnen. Het was er rumoerig en socialistische liederen werden gezongen, met te meer verheffing van VERGADERING van den Raad der Gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde op Zaterdag den 26 Juni e.k., des voormiddags 9i/2 uur ten gemeentehuize te Koudum. Koudum, 22 Juni 1909. De Burgemeester, G. A. M. KALLENBACH. Punten van behandeling: Notulen. Mededeelingen, enz. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. Idem van onderwijzeressen aan de scholen te Oudega en te Warns. Voorstel tot betaling uit de voorziene uitgaven voor 1901 Idem om ontheffing te vragen van de ver plichting tot het geven van onderwijs in vak j voor de scholen te Molkwerum en Nijega. Adres om het hulptelegraafkantoor te Warns open te stellen voor de interlocale- I jn telefoon. het organisme, maakt vroeg oud. Maar daar Behandeling van de reclames tegen den staat tegenover, dat niets doen evenzeer schaadt. Hoofdelijken Omslag. Dat doodt de levendigheid van den geest, maar NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Bemelumer Oldephaert en Noordvvolde, llindeloopen en Stavoren. W

Friso nl | 1909 | | pagina 1