Dirkje Donker. Aafje Aleicla de Jong, echtgenoot van den Heer J. L. Brünner, in den ouderdom van bijna 33 jaren. MUZIEK-UITVOERING Aafje Aleida de Jong, Kort Nieuws. Advertentiën. Aug Fack. Benoemd tot PROGRAMMA. veel waren wat Sneek. jr stiehl voor zijn benoeming heeft bedankt HINDELOOPEN, 30 Juni. Reuland. Keler Bela. Boudonck. ratie. men, ken. Gevonden voorwerp. Een fietszadel overtrek. Rechthebbende vervoege zich ter terugbe- koming ter Secretarie. f 903. - 892 - 890. - 885 :er en er een brug over de Dijksvaart moeten worden gelegd, waarvan de kosten 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Hier speelt het rooftuig een rol en j aan verbodsbepalingen. Koraal. Marsch. Ouverture »La Vestale” J. G. Karsten. Feestmarsch Vendange et Morsen Le Borian Flore la Bella (ouvert.) L. Langlois. Gloire aux Basses Lustspiel-ouverture Finale. de qualiteiten der genomi- waarna by heropening der openoare zitting, met Wageningen. WORKUM. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Vriezenveen onze stadgenoote Mej. E. F Zwart RIJKSPOSTSPAARRANK. Aan het postkantoor Workum en de, daar onder ressorteerende, hulppostkantoren werd gedurende de maand Juni 1909, Ingelegd f 16697.415 Terugbetaald f 7375,11 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2643. HINDELOOPEN, 30 Juni. Bij de gisteren gehouden verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad, zijn de volgende candidaten bij den heer Burgemeester ingeleverdTjalling Heden overleed in de hope des eeuwigen levens, onze geliefde echtgenoote, moeder en behuwdmoeder in den ouderdom van 75 jaar. Workum, den 1 Juli 1909. J. DIJKSTRA. S. DIJKSTRA—Krooijenga. J. KROOIJENGA. R. DIJKSTRA R, DIJKSTRA—Hidma. G. DIJKSTRA. S. DIJKSTRA. H. DIJKSTRA—De Zwart. H. DIJKSTRA. Den 29sten Juni 1909 overleed in het Diaconessenhuis te Leeuwarden onze lieve Zuster Workum. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente STAVOREN, op Vrijdag 25 Juni 1909, ’s voorm. 11 uur. Met den Burgemeester, de heer J. A. Drijber, zijn alle leden, behalve de heer D. Mulder, tegenwoordig. Nadat de Vergadering door den Voorzitter is geopend, worden de notulen van het in de laatste twee vergaderingen verhandelde gelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Daarna worden de volgende ingekomen stuk ken en mededeeling ter tafel gebracht: a. Drie telegrammen, t.w.één, houdende dankzegging van H. M. de Koningin, één hou dende dankzegging van H. M. de Koningin- Moeder. en één, houdende den dank van Z. K. H. Prins Hendrik, voor de betoonde belangstelling bij de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana. Alle deze telegrammen worden, nadat door den Voorzitter is gezegd, dat alle heeren zich zeker met hem verheugen, dat het zoowel met H. M. de Koningin als met H. K. H. Prinses Juliana verder geheel naar wensch is gegaan, aangenomen voor kennisgeving. b. Provinciral Blad no. 67 van 1909, hou- 1 aan de Gemeentebesturen enz. van Baron van Harinxma »Elck dat schijnt het parool te zullen worden de ophanden zijnde gemeenteraadsverkie de volgende inschrijvingen ingekoi T. Meines J. F. Borneman H. Kampman en J. Sjoerds Gegund aan J. Sjoerds. GAASTERLAND, 30 Juni. wils’ vror zingen. In II O en Nw. berichtten de cou ranten zijn 4 stel candidatenhier zitten we er ook ruim in 13 candidaten voor 4 ze tels. In de gemeenten begint men inzake het kiesrecht van de discipline der vereeni- gingen genoeg te krijgen. Vele kiezers schei den zich af om te zijner tijd naar bevind van zaken te handelen. Deze vrije kiezers heb ben ditmaal voor de variatie gezorgd en ver- moedehjk zal hun streven bijval vinden. GAASTERLAND, 30 Juni. Het flink ge handhaafde verbod tot toegang onzer bosschen komt blijkbaar den wildstand ten goede De boscheenden komen zeer veelvuldig voor en de toornen jongwild zijn bijzonder goed bezet. De rustige bergeenden, deftige siervogels van Fr. ZUIDWESTHOEK, 30 Juni Pluvius verdeelt zijn weldaden dezen zomer zeer ongelijk. Hij laat bui-luohten rondgaan, die zich boven bepaalde streken ontlasten. Zoo komt het vqot dat arbeiders in t hooi land vluchten naar de roken terwijl dikwijls op ’n kwartier afstands geen druppeltje be merkt wordt Fietsers kunnen vaak schuilen op den open weg de regen scheidt soms midweegs. Het gevolg is dat enkele oorlen tot heden ruim water kregen, terwijl andere misdeeld blijven. Het losse weder belemmert den hooioogst, die thans allorwege in vollen gang is Niet alleen zet het tusschenbeide den arbeid stop, maar het vermindert ook de qualiteit van het hooi, dat gewonnen wordt en hoog noodig prima mocht blijven, om eenigermate het te kort der eerste snede te dekken. te geven door de fit re „Cuescendo” Directeur: J. B. Dijkstra, op WOENSDAG 7 JULI 1909, ’s avonds 81/2 uur. iirniiimui mnr P Heden morgen 41/2 uur overleed mijn geliefde Echtgenoot en der kinderen zorg dragende Moeder in den leeftijd van bijna 33 jaar. Schrans bij Leeuwarden 29 Juni 1909. J. L. BRüNNER. Door den Voorzitter wordt hieromtrent gezegd, dat er feitelijk nu niets overblijft, daar door B. en W. van 11. O. en N. vroeger is bericht, dat zij' zich voor medewerking tot den aanleg van een grintweg, richting over de Koebrug, onttrokken, en de Raad van Stavoren in eene vorige vergadering heeft besloten af te zien van doortrekking van den weg bijlangs den spoorlijn tot de wachtpost Warns. Na uitvoerige bespreking, waarbij de heer de Jong te kennen geeft dat hij de overtuiging heeft gekregen dat doortrekking van den weg bijlangs den spoorlijn goedkooper zal komen als de richting over de Koebrug, doch hij overigens ook meer voor laatstgenoemden weg zou zijn, wordt met algemeene stemmen besloten, de zaak nog niet te laten rusten, maar én aan de Regeering én aan de Staten der Provincie te vragen, of een verzoek om een buitengewoon subsidie voor een aan te leggen verbindingsweg, hetzij richting-Koebrug, hetzij bijlangs den spoorlijn, en wel tot 1/3 der kosten van ieder, in gunstige overweging zal worden genomen. f. Wordt medegedeeld, dat door B. en W. als dagen, waarop, zoo noodig, inzake de a.s. verkiezing van twee Raadsleden, de stemming en herstemming zal plaats hebben, zijn vast gesteld Donderdag 8 en Maandag 19 Juli a.s. Aangenomen voor kennisgeving. Vervolgens wordt door den Voorzitter namens B. en W. den Raad aangeboden de rekening van ontvangsten en uitgaven der Gemeente, dienst 1908, vergezeld van de noodige bescheiden, en gezegd, dat deze rekening vanaf heden ge durende 14 dagen op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijg baar wordt gesteld, en indien Heeren Raadsleden daar gebruik van wenschen te maken, in de Vergadering, waarin de Rekening zal worden behandeld, eventueele op- en aanmerkingen kunnen worden besproken en toegelicht. Ten slotte wordt nog met algemeene stemmen besloten ter eere van de geboorte van Prinses Juliana in de maand Augustus een schoolfeest te houden en daarvoor uit de Gemeentekas f 100 beschikbaar te stellen, en met 4 tegen 2 stemmen, die der heeren Bleeker en de Jong, goedgevonden, op den avond van dien feestdag vanwege de Gemeente, een vuurwerk af te steken. Aan het Hoofd en verdere onderwijzers der school zal worden verzocht met de drie jongste Raadsleden, de heeren H. en D. Mulder en T. de Jong, de voorbereiding en leiding van het schoolfeest op zich te willen nemen. Geen punten meer te behandelen zijnde en geen der leden iets meer hebbende voor te stellen of op te merken, wordt de Vergadering door den Voorzitter gesloten. Jupiter 1 algemeene stemmen benoemdte Oudega mej. A. Hiemstra en te Warns mej. R. L. Tilma. De datum van infunctie- treding wordt aan Burg, en Weth. overgelaten, maar zal, zoo moge lijk bepaald worden op 1 Juli e.k. V. Voorstel tot betaling uit de post voor on voorziene. uitgaven over 1908. De Voorz. zegt, dat niet gedekt zijn kosten van verschillende contracten ten behoeve der Gemeente opgemaakt; overdracht van grond te iMolkwerumenz. Voor diverse posten bedroegen deze kosten in totaal f 23.42. Goedgekeurd. VI. Idem om ontheffing te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in vak j. voor de scholen te Molkwerum en Nijega. Toelichting van den VoorzitterH.H. Ged. Staten wenschen voor de invoering van vak j. Vrije en Ordeoefeningen der Gymnastiek) op de scholen niet opnieuw dispensatie te verleenen, maar aan de scholen te Molkwerum en Nijega zijn geen bevoegde leerkrachten beschikbaar, waarom Bui g, en Weth. voorstellen voor deze inrichtingen nog maals ontheffing van de verplichting willen ver- Aangenomen. Adres om het hulptelegraafkantoor te - interlocale telefoon. men ver langt een openbare spreekcel voor belanghebben- 4 I _1_ I. tl 1 R j. a l Burg, en Weth. adviseeren het verzoek toe te staan, onder voorwaarde dat ook te Koudum en eventueel te Oude-Nijega eene dergelijke inrichting zal worden gemaakt. Kou dum heeft 1/3 telegrammen meer dan Warns en Oude-Nijega zal telefonisch aangesloten, zeker de installatie ook begeeren. Voor Warns en Koudum worden, blijkens een ingesteld onderzoek de kosten begroot, per kan toor op f 120. De heer A. A. Bajema. Zijn dit al de kosten, ik bedoel inbegrepen eventueele salaris-verhoo- ging der telefoonhouder De Voorz. Het zijn de kosten der installatiën, die van de spreekcellen dus. De heer A. A. Bajema. Ik ben vóór de in richtingen, maar men moet de financieële ge volgen overzien. De heer A. Schrale. Gevolgen die telken jare terug komen. De Voorz. Wij hebben het advies van den Minister inzake de tractementen der kantoor houders. Voor Koudum werd f 100 voldoende geacht en voor Warns f 75. Nu genieten de titularissen belangrijk meer, dus. De heer O. Krul. Zij zullen bovendien kunnen noteeren voor berichten of bodeloonen indien aansluiting verlangd wordt. De heer Dokkum zegt, dat een en ander aangelegenheden zijn van latere zorg; vermoede lijk zal het aanvankelijk niet druk loopen en op moment heeft men dus alleen te doen met de gevraagde installatiën. De heer O. H. Bajema merkt nog op dat voor Koudum 6 jaargeleden al interlocaleaanslui ting aan het telefoonnet is aangevraagd, daarmede motiveerende de door Burg, en Weth. gestelde voorwaarden in hun praeadvies (zie boven.) Verschillende Raadsleden weten zich hiervan niets te herinneren, waarop de heer Dokkum toelicht, dat de actie zich destijds bepaald heeft tot eene aanschrijving aan het Dag. Bestuur van de Inspecteur der Posterijen c. a. Hierna, wordt bij acclamatie gunstig beschikt op het adres, aangevuld met de door het Dag. Bestuur gestelde voor waarden. VIII. Behandeling van reclames tegen den Hoofdelijken Omslag; waartoe de Raad in ge heime zitting zal moeten gaan. Vooraf dient dus de Rondvraag aan de orde komen. Niemand heeft echter iets op te merken, zoodat de openb. verg, kan worden gesloten. D. ZEIJLSTRA—de Jong. HOTZE ZEIJLSTRA. !S’ K’ Schoondijke. M. de JONG—Bonga. J WORKUM. Voor de a.s. Vrijdag te hou den stemming voor 4 leden van den Gemeen teraad zijn de volgende candidaten gesteld van Dijk IT. J. Gaastra P de Jong W. O. Kroese W. Posthumus G. G WORKUM Onze stadgenoot de W.Eerw. Heer N. 1» Kroese. cand tot de II. Dienst alhier, ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Melissant (Zuid-Holland) vacature Ph. J Hoedemaker. WORKUM. Als ’t Zaterdagavond is, dan hebben ze hun weekloon gebeurd, dan drin ken ze eon spatje en nog eens een en wan neer ’t sluitingsuur daai is, dan hebben ze zooveel spatjes gedronken, dat hun brein beneveld is. Ze weten dan niet precies wat ze doen zullen wanneer ze de straat opgaan, doch baldadigheden uithalen wil ’t bekende dronken 6-tal zeker. Daarvan waren de be woners van het Zuideinde vanaf den toren tot notaris Tjebbes j.l. Zaterdagavond de slachtoffers. Op dit gedeelte werd toen de Wijmerts vervloerd. De steenhoopen werden omver geworpen, het wagenhuis van notaris Tjebbes met de steenen gebombardeerd en rustige voorbijgangers met steenen bedreigd. Bij een oude vrouw, de wed. Leenstra, werd een plank door de ruiten gestoken. Daarna ging het edel 6-tal over tot razen, tieren vloeken, beleedigen en bedreigen. We vertrouwen wel dat de jongelui hun rechtmatige straf niet zullen ontgaan. 1 feest Gevierd. WORKUM. De heer J. Douwes, onder wijzer aan de Chr. School alhier, is benoemd eersten onderwijzer de Chr. Scheel te I ^Xrië'U^XZ SÏÏJ'S doctoraal examen theologie afgelegd. HINDELOOPEN, 30 Juni Bij du 16 Jun* ten gemeentohuize gehouden aanbesteding van het vernieuwen van de Indijksbrug alhier, was als volgt ingeschreven Tj. Dikkes A. J. Smit P. Gerlsma C. van Meekeren De raming was f 800 en is het werk toen, als zijnde te veel boven de begrooting. niet gegund. Bij de heden gehouden herbesteding >men f 898 - 819. Tj. Dikkes - 815. - 698. zoeken. VII. Warns open te stellen voor interlocai Een bekend schilder van New-York reed Van het adres wordt lecture gedaan: met zijn vrouw in een auto en stuurde deze 1 zelf. Plotseling zakte hij, door een beroerte den (zuivelfabriek, schipperij enz.) in het interloc. getroffen, dood ineen. Eerst toen de onbestuurde telefoon-verkeer. auto in een sloot reed, n erkte de vrouw van den kunstenaar dat haar man opgehouden had te leven. De badonderneming op Ameland klaagt en de particulieren, die pension houden, klagen eveneens, daar de badgasten niet of schaarsch komen, ’t Onzomersche weer is ook hier de oorzaak. De Haagsche sociaal-democraten hebben nu ook »de blijde gebeurtenis” met een groot Daarmee bedoelen ze niet zoo zeer de geboorte van prinses Juliana als wel de verkiezing van den heer Ter Laan in ’s Gra- venhage I, door Het Volk genoemd »het kleuren non z4 zv yin.-.! J Ari f 1A rvzirs m rv 1 i rl r» ï>/\ai1a trlwxlr Zondag zou men, op advies van den ge neesheer, een patiënt van Witveen naar Leeu warden vervoeren tot het ondergaan eener ope- Te Hardegarijp aangekomen, bemerkte dat de levensgeesten reeds waren gewe- Men keerde toen met het lijk terug. In Portugal, in de mijnen van Carbajo, is een in de nabijheid stroomende rivier in de galerij gedrongen en heeft de geheele mijn on der doen loopen. Reeds zijn veertien lijken opgehaald. Men vreest het ergste voor de 47 arbeiders, die nog in de mijn moeten zijn. Iemand te Zutphen ving een snoek van 11 pond. Toen de visch op den wal was, spuwde hij (de visch n.l.) een levende zeelt uit van 2 pond. Van een schip in het Tjongerkanaal bij Makkinga is een 12-jarig jongetje te water ge raakt en verdronken. Een zevenjarig dochtertje van een trein machinist te Dedemsvaart schrikte voor een kef fend hondje en liep achteruit, terwijl de stoom tram in aantocht was. Het kind raakte onder de tram en werd onmiddellijk dood. In een Rotterdamsch politie-bureau is een man, geboren Oostenrijker, die zwaar beschon ken was aanhouden, aan de gevolgen van zijn drankmisbruik overleden. II. Mededeelingen enz. De Voorz. deelt mede, dat ingekomen zijn de volgende stukken: a. Schrijven van den heer A. Okkinga, mel dende, dat hij wegens vertrek naar Leeuwarden ontslag neemt als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. Aangenomen voor kennis geving. b. Missive van Burg, en Weth. van Gaaster- land, waarbij opgezegd wordt het gemeen schappelijke contract tot aanstelling van een Veearts, zulks met ingang van 1 Januari 1910. De tegenwoordige titularis, de heer H. Ymker te Koudum heeft zich te dezer zake gewend tot Ged. Staten en den Raad van Gaasterland, maar het resultaat van deze poging om splitsing te voorkomen is nog niet bekend. Notificatie afschrijving van Hoofd. dende een hartelijk afscheidswoord thoe Slooten, bij zijn heengaan als Commissaris g C I J TT T7t-_5_- l J Na algeheele voorlezing van het stuk wordt H door den Voorzitter gezegd dat alle leden van den Raad zeker met hem zeer betreuren, dat I de heer van Harinxma zijne hooge betrekking |h heeft moeten neerleggen, doch nu het een vol- yj dongen feit is, daarin berust moet worden, en re de Raad zeker met hem hoopt dat voor den heer Harinxma nog tal van gelukkige jaren van welverdiende rust zijn weggelegd. g c. Wordt medegedeeld, dat door H.H. Gede- puteerde Staten is bepaald, dat de Gemeente- H rekening van Stavoren over 1908, vóór of uiter- k. lijk op 15 Augustus a.s, aan hunne vergadering moet -worden ingezonden. Wordt besloten hieraan te voldoen. i-, d. Een schrijven van Mej. G. Wielinga te Zurich, inhoudende dat zij de benoeming tot onderwijzeres aanneemt en 1 Juli a.s. in functie hoopt te treden. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van B. en W. van Heme- lumer Oldephaert en Noordwolde, dat 14 Mei j.l., no. 105, houdende, hun een verbindingsweg tusschen Scharl en den Zeedijksweg niet ge- wenscht voorkomt, omdat de weg Warns-Scharl niet breed genoeg geacht wordt voor algemeen verkeer en er een brug over de Dijksvaart zou moeten worden gelegd, waarvan de kosten van aanleg en onderhoud vrij hoog worden ge- acht. Verder wordt in dat schrijven nog te kennen gegeven, dat, als de Gemeente Stavoren de aan leg van een korteren verbindingsweg met de Gemeente H. O. en N. mocht willen ondernemen, zij genegen zijn den Raad voor te stellen tot dien aanleg iets bij te dragen. Bakker, gesteld door de vrijzinnige kiesver eeniging; Wiepke 8. de Boer, c-h., aftr. en Douwe v. d. Kooi, a -r., aftrgesteld door eenige kiezers. Stemming, en, zoo noodig, herstemming op Vrijdagen 9 en 16 Juli. HINDELOOPEN, 30 Juni. In de Vrijdag 25 Juni gehouden vergadering van den Raad 'dezer Gemeente werd medegedeeld dat de nieuw benoemde gemeente-secretaris de be noeming had aangenomen, doch niet voor 15 Juli in functie kon treden. Werd met algemeene stemmen tot hoofd der school alhier benoemd de heer M. G. A. Nennstiehl, h. d. s. te Niekerk (Gr.) Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren: O. Bangma, h d. s te Cornwerd, G. Beiboer, onderwijzer te Balk, 0. Faas, h. d. s. te Goënga, S. Gorter, onderwijzer te Langezwaag en M. H. Visser, h d. s. te Idskenhuizen. als voren, c. Verzoekschriften om t Omslag, wegens vertrek uit de gemeente enz. 1. van mej. de Wed. T. Wiersma, voorheen te - Oudega, Omslag f 12.83; afschrijving f9.62. 2. de^T^0„nIlnJv!”„,1“ Van A. Okkinga, voorheen te Koudum, Omslag I f 26.67; afschrijving f 18.89. 3. Van mej. J. van der Meulen tot 1 Juli te Warns, Omslag f 6.36; afschrijving f3.18. 4, Van G. Buwalda, Omslag f 1.54; afschrijving f 1.03. De Voorz. stelt voor de gevraagde afschrijvingen te verleenen als zijnde op de Wet gegrond, waartoe zonder hoofdelijke stemming besloten wordt. III. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim. De vacature is ontstaan door het vertrek van den heer A. Okkinga naar Leeuwarden (zie Punt II sub. a.) Aanbevolen worden door het Dag. Bestuur de heeren Johs. Roorda en H. Kok, beiden te Koudum. Tot stemming overgaande erlangen beiden 5 stemmen, terwijl 1 stem in blanco is uitgebracht. Bij tweede vrije stemming wordt met 6 stemmen benoemd, tegen 5 op den heer Roorda, de heer H. Kok. IV. Idem van Onderwijzeressen aan de scholen te Oudega en te Warns. Voor deze vacatures hebben zich aangemeld 5 sollicitanten. Door het Dag. Bestuur en den Arrondissements- Schoolopziener zijn, gehoord de betrokken hoofden het zeewoud die uitstierven hier beginnen van ^^Dle volgende voordrechten opgemaakt: ■zioh g. i .lx voor Oudega 1 Aukje Hiemstra te Rinsumageest; zich weer in flinken getale to vertoonen en 2. Jetske Ennema te Vlieland3. Trijntje Bosma voorheen werden de eieren in oude konijnen te Leeuwarden; voor Warns: 1. Trijntje Zijlstra holen uitgegraven nu niet meer. Jammer te Heidenschap (H. O. en N.)2. Aukje Éiem- dat den beschermende maatregelen den terug- stra te Rinsumageest; 3. Renske Lamberta Tilma gang van den fazantenstand niet kunnen te- te $neek. gengaan. Hier speelt het rooftuig een rol en T*" nga V"n da T,al.lte‘ten def genomi- dit heeft maling aan verbodsbepalingen I 2™ VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag 26 Juni j.l. ’s voorm. 91/2 uur. Aanwezigalle leden. Voorzitter: de heer Mr. G. A. M. Kallenbach, Burgemeester. De Voorzitter leest het formuliergebed en opent de Vergadering, waarna achtereenvolgens de na te noemen Punten der Agenda in behan deling komen: Nadër“wordt ons bericht dat de heer Nenn- L L1 de.r Ver9a^9- Het Verslag wordt, na lecture onveranderd goedge- keurd en vastgesteld. Ds O Norel II. Mededeelingen enz. alhier heeft te Utrecht met goed gevolg het 1 1- Schrijven van den heer A. Okkinga, mei- 0 F. J. SCHWEINSBERG. - J •-! I i

Friso nl | 1909 | | pagina 2