Over dit en dat. ZATERDAG 24 JULI 1909. 35ste Jaargang. No. 29. Binnenlandseh Nieuws. 6 8 Vertrek Leeuwarden Het Vertrek aankomst 12 40, J. Boomsma, Veldman aankomst 3.20, T. Meinesz, banieren, een optocht door het gebuurte schillende tijdstippen van ma- De lijn 16 Juli 1911 in exploitatie zijn Kunst en Hoe zij onderwijzen zal, daarvan vei telt haar dezer da gen verspreide circulaire. aan. I' plaatsen. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abonnement belangrijk lager. De negende tienjaarljjkshe volkstelling. De burgemeesters hebben namens den Minister van Binnenl. Zaken aanschrijving gekregen om tijdig de noodige voorbereiding te nemen voor de tienjaarlijksche volkstelling, welke nu voor de negende maal zal worden gehouden Nog deze maand moeten de voorbereidende werkzaamheden worden getroffen tot een vol ledige huisnummering, een zoo nauwkeurig mogelijke bijwerking der bevolkingsregister en het opmaken der plaatselijke indeeling. Vóór 10 Januari as. moeten de kaarten zijn terug gehaald. De Minister zal trachten te bevor deren, dat aan de gemeenten voor eiken ge- telden persoon 4^2 ets. door het Rijk wordt vergoed. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ct Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. van dit allerzonderlingst ver- eldra gevonden. Man en vrouw verkeerden onder den invloed van Man en vrouw één? Iemand te Enschedé was als loonkiezer op de kiezerslijst geplaatst. Niet dat hij zelf genoeg daarvoor verdiende, maar zijn vrouw bracht zooveel loon in, dat, volgens ’t oordeel van B. en W. den man het kiesrecht toekwam En de kantonrechter heeft deze meening Thans evenwel heeft de Hooge j .1 Ua man nïal- nn .la L-iavara- Wat de vrouw des huizes ver- kan den man als loonkiezer niet kies- IJsbond” door de N. V. Uitgevers Maatschappij tigheid Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Ny verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau I). Y. ALTA, Wannoesstr. 76-78, Amsterdam schroeide op stille wordt aan een hond, die de hand likt welke hem kastijdt Door den gezagvoerder der vrachtstoom- boot Burgemeester Coenen werd Maandag op i een in zinkenden toestand verkeerend. diep geladen tjalkschip. De schipper had reeds den bal last buiten boord moeten werpen Een hevige W. maakte het bieden van Een varensgezel van de Coenen uitslag een elf-stedentocht per rijwiel onder nomen door onderstaande personenAugust ten Brink, oud 34 jaar, slager te Bols ward I Siebe Wiersma, oud 19 jaar, slager te ïïichtum Haye Westendorp, van Workum, oud 17 jaar, winkelbediende te Bolsward. In den vroegen morgen, 3 uur, vertrokken zij van Bolsward, waar hunne reisroute, die ze ons ter inzage verstrekten, werd afgeteekend doorR. Teernstra agent van politie. De tocht ging vervolgens op deze wijze verder: I Harlingen, aankomst 4 uur, afgeteekend door Tj Mellema, melktapper, Hofstraat 47. Franeker, aankomst 4.20, J. de Bruin, agent van politie. Leeuwarden, aankomst 5.15 IJ. N. Joustra, caféhouder. Dokkum, aankomst 6.40, E. de Jong, stal houder. Leeuwarden, aankomst Joustra café houder. Te Leeuwarden hadden zj een uur opont- Of komt dat nog? geven J~ sturen allen toen 1 moest zijn en geen verlengstuk van een machine. van den histori I schen Elfstedentocht van den tweeden dag van dit jaar is in druk verschenen Zij is zooals men weet; van de hand van den heer M. Hoekstra Azn., van Warga, den len prijswin naar, die destijds in de L. Ct. zijn wedervaren vertelde. Zijne beschrijving, uitgegeven in op- dracht en met medewerking van De Friesche uur, IJ. N. gedeeld. Raad beslist, dat de man niet op de kiezers lijst behoort. dient, gerechtigd maken, heeft het hoogste rechter lijk college beslist. De Groningsche Staten hebben op ver zoek van den directeur der Ned Tiamw. Mij. de voorwaarden, waarop het voorschot van f 66500 voor den tramweg Drachten Groningen wordt verleend, gewijzigd, zoodat nu voor 1 Jan. 1910 de verplichting tot aan leg moet zijn aanvaard, en voor 16 Juli 1910 met den aanleg moet zijn begonnen moet voor gebracht. i hebben, dat zij met Arie van den Heuvel een huwelijk zou aangaan. -J verzocht aan mevrouw, hand te werken. Er volgde natuurlijk geen antwoord. Weer kwam een brief, maar ook daarop volgde geen antwoord. Weer ’n schrijven. Daarin werd ruw te ken nen gegeven, dat ze met Van den Heuvel in het -1 --J --J -1 --J- gevolgen niet zouden uitblijven. Er werd voorts in geraden, dat niets aan de politie moest wor den gezegd »want dat waren” volgens den brief allemaal politieschoften, die niets kon den doen. Al deze brieven waren, zooals ge- zegd, onderteekend »De Schrijver” en ze waren alle met hetzelfde handschrift geschreven. Op 13 Maart kwam een kistje. Een sur- I prise. Dat kistje was geadresseerd aan me- i vrouw Den Hollander. Het schrift van het adres kwam overeen met dat van de adressen van de vroeger ontvangen dreigbrieven en dat vond mama j verdacht. In plaats van het te openen, werd het van het dak gegooid en er ging plot seling een schot af. Toen men het kistje bekeek, zag men, dat er Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. de vrouw op te komen, man zijn mishandeling nu stoof de vrouw op tegen en I gehouden Optocht en geluisterd door muziek van «Excelsior” van Lemmer. De bekroonde beschrijving van den Elfste dentocht. De bekroonde beschrijving Treurig tooneeltje. Aan den zoom van het dorp M. was een stoelenmatter bezig, zijn vrouw te mishandelen. Schoppen en slaan geen gebrekEen arbei der, die in de nabijheid werk verrichtte, achtte het noodig, voor met het gevolg, dat de staakte Maar haar bevrijder: «Wat hest dou mit ons te moaken?” De verklaring schijnsel was w beiden sterken drank. Dèn is 't geen wonder als een mensch gelijk cie met de door roode lijnen vereenigde 11 steden en een ijs kiekje. De heer S. H. Hijlkema, president van den Bond, geeft in een voorbericht de voorgeschie- denis van den Elfstedentocht beknopt weer I De portretten van de bestuursleden van den Bond, van den heer Hoekstra in sportcostuum, van de verdere deelnemers aan den tocht van j o. o. hu wel iik moest treden, want dat anders ernstige twee oude friezen, Sjoerd Sjoerds van der - J Weij en Piet Dikhoff die den tocht in 1868 van uit Bolsward ondernamen, ettelijke schetsjes en kiekjes, op den tocht betrekking hebbende, afbeeldingen der Bondsmedaille, van het her- inneringskruis en van de verguld-zilveren schaats in étui, den prijs van den Bond voor den winnaar, versieren den tekst Dan is daar- aan nog een toeristenkaartje toegevoegd. Het geheel is een aardig, frisch boekske, dat zeker heel veel lezers zal vinden. Nog een elf-stedentocht per rjjwiel. Men meldt uit Bolsward aan de L. Ct Gisteren Zondag werd met goeden een verborgen ellende er zolderkamers, of in verwaarloosde hutten te midden van de prachtige weelde eener glanzende wereld. Maar ook nadien maakte men zich er zoo gemakkelijk af vaak met de bewering, dat zoo iets alleen in een paar wereldsteden ge- de Zuiderzee bij Harderwijk aangetroffen beurde. Nu kan men het anders zien. I Als ge dus op uw zomerreisje één enkelen dag missen kunt, stap dan eens in Amsterdam uit. 't Is zoo ver niet van het Centraal-Station naar het gebouw Velox. Dat is nu wel geen wind uit het N pleizierige tentoonstelling, ge kunt er geen baan- hulp moeilijk. J tjeglijden en niet ronddraaien. Maar ge hebt 8pr0Dg Op het reeds zinkende schip en smaakte toch nog zooveel dagen in uw zomersche va- de voldoening de men3chen to redden door do cantie, dat ge pleizier kunt maken. Die eene dag kan er toch wel af, om wat te weten te opvarenden op de stoomboot over te brengen. a D00r aanhoudend pompon werd het schip nog drijvende gehouden en kon het door de Burge meestei' Coenen den IJselmond bij Kampen worden binnengesleept De meeting te Joure. De gewone jaarlijksche provinciale meeting voor drankbestrijding, uitgaande van de Friesche Propaganda-Commissie, is Zondag j 1 te Joure j j-.i- i i.,.. hoid daar godsdienstplichten hen noodzaakten komen van het leven en lijden uwer slecht be deelde medemenschen. En misschien, dat ge er later nog pleizier van hebt, wanneer ge een ruimeren uitkijk hebt gekregen over het men- schenleven. Dat is geen pleizier als in cake- walk-tent of in een mallemolen Maar van der gelijk genoegen wordt men toch op den duur ook wat draaierig. Heusch het is een wezen lijker en dieper geluk, wanneer men het leven heeft leeren kennen en iets wil doen om het blijder en vroolijker te maken. Dat kan op zoo menigerlei wijze gebeuren. Een er van gaat de vereeniging »Ons Huis” te Rotterdam in toepassing brengen, wanneer ze in September haar gebouw gaat openstellen. Zij wil ook de arbeiders iets doen kennen van de hoogere schoonheid van het leven, door hen in aanraking te brengen met de uitkomsten der wetenschap en met de schoonheid der werken in kunst. Haar werk zal de volgende afdeelingen omvattenOpvoeding, Aanvullend lager-on- derwijs, Volks-middelbaar en 1 wijs, Leeszaal en Bibliotheek, ontspanning, Rechtskundig bureau. Vraag er eens een ken geweest te zijn Haar voorbeeld dient navolging in andere dat de drankbestrijders I aan een reisje over de Friesche wateren Zoo De meeting werd gehouden op het land goed «Herema State”, waarop thans een Volks- sanatorium voor teringlijders in aanbouw is I Zoodra dit sanatorium is geopend, zal het landgoed ongetwijfeld voor volkssamenkomsten gesloten zijn, zoodat deze meeting waarschijn lijk de laatste openlucht-bijeenkomst op dit uitgezóchte terrein is geweest. Als sprekers voerden het woord: mej. H Funke te Amsterdam, de heer J. H Vare- kamp te Amsterdam, Ds J. J. Meijer te i Wijnaldum en Ds J L. haber te Marssum. aanzoehen ontvangen en met een van de jonge- meeting werden op- het meisje Nella geheeten dreigbrieven, het fanfarecorps Er zijn tegenwoordig geen plechtige herden kingen haast van eenige beteekenis, of er wordt een tentoonstelling aan verbonden. Zoo’n ten toonstelling heeft immers het aangename, dat ze nut en vermaak nauw aan elkaar verbindt. Als koopman of industrieel kan je er waren venten en den naam van je artikelen en je firma bekend maken. En als toeschouwer kan je, al naar verkiezing, met een ernstig, onder zoekend gezicht, rondwandelen tusschen het tentoongestelde, om er ’t zij als leek of als vak man, je kennis te verrijken, of je kunt, vroo lijker gestemd, ronddraaien in een mallemolen en neerglijden op een matje in duizelige vaart, zonder vee) gevaar je beenen te breken. Als je dan nog bedenkt, dat je dat niet alleen hoeft te doen, dat ook de meest-ingetogen jongedame voor deze gelegenheid een losser kleed omhangt, en dat om je een leuke vroolijkheid roezemoest, dan is het te begrijpen, dat tentoonstellingen, nationale en internationale, steeds meer in zwang komen en bij ofliciëele gebeurtenissen nauwelijks ïneer gemist kunnen worden. Zoo is het te begrijpen, dat men ook te Til burg besloot, het 100-jarig bestaan van die stad met een tentoonstelling te vieren. Des te beter kan men daarin komen, wanneer men nagaat, hoe Tilburg, sinds het in 1809 van den toen- maligen koning I.odewijk stadsrechten kreeg, al meer en meer geworden is tot een centrum van industrie. Wat kon men dus in deze stad van industrie beter hebben dan een indu- striëele tentoonstelling. Maar het heeft heel wat voeten in de aarde gehad om die tot stand te brengen. Aanvankelijk bleek men niet algemeen met het plan weg te loopen. Maar de Tilbur- gers, die er eenmaal hun schouders onder gezet hadden, gaven het werk niet op. En hun moeite is glansrijk beloond. Tilburg heeft een tentoon stelling die er wezen mag, en nog wel een internationale. Niet alleen de industrie, ook de kunst zelfs is er vertegenwoordigd. En een oud-Hollandsche kermis met cake-walk-tent en monsterfontein en banen voor kegelaars en handboogschutters en allerhand vermakelijkheden die onmisbare benoodigdheden voor het wel slagen van een tentoonstelling, ontbreken niet. Er is zelfs een oud-Venetië als extra-aantrekke- lijkheid. De Minister heeft zooals dat tegenwoordig bij een deftige tentoonstelling hoort, haar ge opend. Die sprak weinig of heel niet van de glijbaan of de cake-walk-tent, maar van ern stiger dingen. Want het kan toch immers niet anders, dan dut een overzicht van den voor uitgang op industriëel gebied, zooals zoo’n ten toonstelling die te zien geeft, ook ernstige ge dachten bij iemand wakker roept. Ten wiens bate komt die vooruitgang, moet men zich on willekeurig afvragen, als men van zoo’n ten toonstelling zich terugdenkt in de maatschappij Hier ziet men het reusachtig samenstel de huidige industrieën met hun machtige chinerieën en koninklijke beheerschers. Maar er ontbreekt wat, dat er ook bij be hoort en dat men maar zelden tentoonstelt. Het gaat met de machines en de fabrikanten, die de leiders zijn, alleen niet. Er is een breede kring van menschen, die meeploetert in het be drijf. Wat hebben die eraan Minister Talma zei het nog de maatschappij is eerst gezond, als de vooruitgang ten goede komt aan alle kringen der samenleving. Hoe staat het daarmee? Als men de menschelijke macht schier onbegrensd ziet, doet het dan, als de Minister opmerkte, niet nog droeviger aan, dat het menschelijk leven in zijn geheel daardoor niet blijder en grooter geworden is? Zullen de leiders gehoor aan des Minsters roepstem, en ook aan- op een mensch v, aardig bestaan voor De Minister had immers toch gelijk, hij zei, dat een mensch vóór alles mensch Kunnen allen dat? Het is goed met deze gedachten in het hoofd heen te stappen naar een andere tentoonstelling, die in Amsterdam gehouden wordt. De fa brieksarbeiders kunnen door de kracht hunner organisaties nog heel wat ten hunnen bate tot stand brengen. En, waar zy zelf niet machtig genoeg stonden, is de wetgever hun zaak te hulp gekomen. Maar er zijn anderen, arme, stakkerige tobbers, die verborgen in eigen krot tige woning, werken op een wijze waarvan de wereld maar weinig weet. Dat kan ze te we ten komen op de Tentoonstelling van Huisin dustrie. Daar kan zij zien, of begrijpen althans, waar en hoe de biezenmaker, de kleermaker- thuiswerker de kantwerkster, zwoegen voor een stukje dagelijksch brood, hoe die menschen, aan zich zelf overgelaten, zonder steun van vakge- nooten of regeering, die zoo weinig nog van hun leven en arbeidsvoorwaarden weet, in vunzige, slechte woningen, tobben onder overmatigen arbeid en ontoereikend loon. Door dergelijke tentoonstellingen in het buitenland, te Londen, Berlijn en Frankfort gehouden, is men van het leven dier stakkers eigenlijk voor het eerst wat te weten gekomen. Voordien wist men niet, wat de kerk te bezoeken, derhalve 9 uur. Sneek, aankomst 10 15, J. Piso, stadsher berg. Ijlst, aankomst 10.35, mej. B. Douma, fietshandel. Sneek, aankomst 10,45, J. Piso, stadsher berg. Hier vertoefden zij een half uur. 11.15. Sloten, rijwielhandel. Stavoren, aankomst 2 50, W. (hotel Dooper Hindeloopen vischhandelaar. Workum, aankomst 3.45, wed. J. Oosterhoff, hotel «Ketelaar”. Bolsward, aankomst 4 30, R. Teernstra, politieagent. Zij volbrachten dus den tocht, het uur op onthoud in Leeuwarden en het half uur in Sneek medegerekend, in IJ1^ uur. In Sta voren toefden zij nog 10 minuten, in Workum een kwartier. Een zonderlinge vryer. In de gemeente Roon woont mevrouw de we duwe Den Hollander, die bij zich heeft inwonen een allerliefste dochter van achttien lentes. Na- tuur lijk had deze jonge dochter tal van liefdes- Vóór de meeting werd, met een 40-tal vlaggen iiedërf uit het dorp was zij verloofd. Öp vër- i van dit jaar nu, ontving Deze brieven waren geschreven in allerzotsten stijl. Er werd o. a. in beweerd, dat het den schrijver niet aanstond, dat zij Nella was geëngageerd met Lucardie, den man, wien zij de voorkeur geschonken had. In één van die brieven werd ten sterkste aanbevolen een jon geman, »rap van lijf en leden, met een helder verstand en vluggen geest”. Wel was die man niet zoo hoog in stand als Nella, maar daar moest ze maar niet op letten. Deze jongeman heette A. van den Heuvel en woonde te Roon. »De schrijver van den brief drong er op aan, dat Nella met Van den Heuvel een huwelijk zou aangaan en dat anders de «wrekende gerech- er aan te pas zou komen. De brief «ywi ov, 4... eindigde i j>Zoo waar helpe mij God Almachtig.” «De Atlas te s Hage is geworden tot een Te|elijkertijd ontving mFevroJuw Den Hollander aardig boekje van 50 bladzijden met op j ook een brief van denzelfden schrijver, houdende den omslag het wapen van Friesland en de mededeeling, dat aan haar dochter door hem Friesche vlag, een schetskaartje onzer provin- een schrijven was gericht, dat moest tengevolge huwelijk gehouden Een zóó druk bezochte en welge slaagde meeting voor drankbestrijding als deze, is nog nimmer in Friesland geweest, aantal bezoekers bedroeg bijna 4000. Het grootste deel der meetinggangers werd aangebracht door niet minder dan 24 stoom- booten, die uit alle deelen van Friesland kwamen opzetten. Ook fietsers kwamen bij massa's, terwijl - eveneens de trams vele bezoekers aanvoerden Be Lh00^r._°ndeL’ halve echter de extra tram van Drachten naar Joure, die bijna geen passagiers had Het hooge speciale tarief schijnt hiervan een der oorza- een andere reden is, de voorkeur geven 1 prefereerde de afdeeling Heerenveen, per tram in een half uur Joure kunnende berei ken desoniantis een bootreis, die 4 uren duurde. De meeting werd gehouden op het land- FRISO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Hindeloopen en Stavoren. j.J‘2 1Lvi I- --J’ - O- -o - i Vriendelijk werd nu om dat huwelijk in de

Friso nl | 1909 | | pagina 1