I I I I Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. Over dit en dat. ft i ZATERDAG 13 NOVEMBER 1909. 35ste Jaargang. No. 45. Binnenlandsch Nieuws. t Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. Kiezersstatistiek. CXXII der bijdragen tot de Sta- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. ziekelijk kind u j en in zedelijken zin genomen, is het niet ders. wordt slechts f 180 betaald, en besteedt in zijn gestichten bij de f 90Ó. Reeds hierom schijnt afgeven aan Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. pende van het water en hevig ontsteld, boven te halen, ten getale van zicg moeilijk aan Justitie loopt dit tegen de vijf millioen. Nu is het hinderlijkste hierbij dat deze be dragen vooral dan zoo hoog staan, zoo men ze per gast berekent. Zoo is in het Voorl. Verslag op Hoofdstuk 4 uitgecijferd, dat in de Rijkstuchtscholen elke deugniet per jaar f 840 aan het Rijk kost, en in de Rijksopvoedings- gestichten f 730. En dan is het logies er nog niet eens bijgerekend, want nam men ook de rente en aflossing op van de gebouwen, zoo zou het eerste bedrag stellig over de f 900 loopen. Hoeveel beste, brave jongens zijn er nu, voor wie vader of voogd zulk een som ’s jaars apart kan leggen? Feitelijk wordt er alzoo voor de deugnieten beter gezorgd, dan voor de patente jongens. Negenhonderd gulden per jaar voor één kind, het grenst aan overdadige weelde. Toch is hier in beginsel niets aan te doen. Als ge twee kinderen hebt, waarvan het ééne Van twee inbrekers. Een tweetal verdachte individuen zwierven Dinsdag in den vooravond rond in de Korte Hoogstraat en aangrenzende straten te den Haag. Hun manier van doen was zoo op vallend, dat een bewoner dier straat, de heer Vollenbregt, hen een paar malen nakeek, om het doel van hun ronddolen te raden. Dit doel ried hij weldrade inbrekers hadden het gemunt op het pakhuis van den heer A. van de Waal, magazijn De Werkman, in de Korte Hoogstraat. De heer V. wilde daar meer van weten en Zoo zijn de menschen. Ze houden van het opzienbarende, zoeken het in het buitengewone, het hevige, niet in wat zijn bijzonderheid in eigen innerlijke kracht openbaart, maar wat zich als iets buitengewoons met een plotseling geweld aan hen opdringt. Van den gewonen weg van rustig, ernstig werken verwachten ze geen heil, maar van plotselinge openbaringen van wondere toevalligheden. Dat is het, wat den kwakzalvers op allerhande gebied ten goede komt. Laat een dokter den zwakken en suk kelenden aanraden zijn vensters open te zetten, beweging te nemen in de buitenlucht, doelmatig voedsel te gebruiken en zich van allerlei scha delijke dingen te onthouden. Hij zal gewil lig luisteren en instemmend misschien met het hoofd knikken. Maar als de dokter zijn hielen gelicht heeft, bepraat hij het met z’n huisge- nooten, dat hij met dien dokter ook niet op schiet, dat die blijkbaar niet achter zijn kwaal is, anders zou hij hem wel wat hebben voor geschreven en zoo meer. Hij wil iets plotselings, iets hevigs, dat hem in eens als volmaakt ge zond mensch op zijn krachtige beenen zal doen staan. Hij wil genezen worden met muziek en in een schijn van veel geheimzinnigheid. Daar kan hem de kwakzalver aan helpen. Die praat niet van zulke gewone dingen als frissche lucht en beweging, maar komt met een vreemd ver haal van zijn tochten in de prairiën van Ame rika, waar hij een bloem gevonden heeft, een wondere bloem met buitengewone genees kracht, in staat alle ziekten weg te nemen, of vertelt van een ver klooster, waar onbekende monniken vreemde brouwsels bereiden, waar aan duizenden hun genezing te danken hebben. Dat is een kolfje naar de hand der meesten. Daar is het wonder, dat hen genezen zal. En wanneer het niet helpt? Dan loopen ze naar een ander. Die heeft niet in Amerika gereisd, maar in zijn donkere, eenzame kamer heeft hij jarenlang gezocht in oude boeken, tot hij het eindelijk gevonden heeft, of ook hij heeft in een vlaag van helderziendheid een plotselinge ingeving gekregen, misschien heeft een spiritis tische séance hem wel een handje geholpen, of wel hij heeft al van jongs af een buitenge woon talent in zich gevoeld, om zieken te ge nezen, een soort profetische kracht, een over geërfde eigenschap van z’n vader misschien, die op z'n dorp altijd zoo’n beetje dokterde, en terwijl hij bij een apotheker fleschjes stond te spoelen, heeft hij daar altijd over nagedacht, tot hij eindelijk zich niet meer verantwoord voelde, wanneer hij z’n bijzondere gaven niet in dienst stelde van de menschheid en van.... (maar dit zegt hij er liefst niet bij) zijn eigen portemonnaie. Zoo een moeten ze hebben. Een dokter, die na voorbereidende studie van een jaar of zes, daarna aan de academie, voor gelicht door de wetenschap van heel de we reld, het menschelijk lichaam en zijn bijzon dere werkingen of afwijkingen en ziekten be studeert, heeft iets gewoons. Iedereen kan zien, hoe die man aan z’n wetenschap en kennis komt en iedereen, die geld heeft en een be hoorlijk verstand kan ’t hem nadoen. Maar die andere, die langs onbekende, geheimzinnige wegen zijn kennis gekregen heeft, verborgen voor de gansche wereld van geleerden en on- geleerden, dien niemand kan narekenen, dat is je man. Maar dat is nog iets, dat deze mannen op dokters voor hebben. En het is iets, dat in het voordeel is van half-ontwikkelden tegen over ernstige nadenkende menschen van we tenschap en studie. Wie veel gewerkt en veel gevorscht en veel nagedacht heeft, wie getracht heeft te onderzoeken, te begrijpen, met zeker heid te weten, die weet dit het beste, dat hij heel veel niet weet. En wanneer de menschen bij hem komen om raad, om medischen raad of rechtskundigen, of wanneer ze hem vragen, naar oorzaken en genezing van maatschappe lijke misstanden, naar de tekortkomingen en fouten en gebreken van menschen en hoe dat komt en hoe het te verhelpen is, dan moet hij wil hij eerlijk wezen zoo heel vaak een aarzelend antwoord geven. Want och, hoe graag we het ook anders zouden willen, het is nog zooveel een zoeken, een tasten overal. Naast veel wel, wat we weten op elk gebied, is er zooveel nog, wat we vermoeden, ver onderstellen wat we nog trachten te vinden. Maar dat verstaan de meesten niet. Ze willen een beslist antwoord, een zekeren raad. Ze zien niet in de weifeling, de aarzeling soms, het bewijs van veel kennis en veel nadenken, maar in de beslistheid, in het zeggen: «zoo en ziekenhuis opgenomen. De metselaar nam de vlucht, gevat. is het en niet anders”. Dat is je kwaal en dat zal je genezen moet de dokter kunnen zeggen. Doet hij dat niet, hij is het vertrouwen kwijt. En dat geldt niet alleen van dokters, maar overal. Wanneer een advocaat bij een zeer moeilijke en twijfelachtige rechtskwestie zijn cliënt die om raad komt, gaat uitleggen, dat men het daaromtrent niet eens is, dat er verschillend over gedacht en geschreven is en zegt, dat hij van de zaak eens studie zal maken, dan is het tien tegen een, dat de cliënt, thuis gekomen, zijn vrouw vertelt, dat die advocaat er ook niet veel van wist. En den volgenden dag loopt hij misschien naar een zaakwaar nemer, die hem in 3 minuten tijd de heele zaak uit mekaar zet met een zekerheid als had hij de wijsheid in pacht. Dat in die besliste uitspraak, als in de meeste dergelijke uitspraken, juist het gebrek aan kennis en begrip zich openbaart en het halve weten naar voren komt, dat begrijpen maar weinigen. En zoo laten ze zich gewillig bij den neus nemen tot schade van zich zelf en anderen en tot voordeel alleen van wie op hun onwetendheid, hun neiging voor het bij zondere en geheimzinnige weten te speculeeren. Dat die laatsten er niet slecht bij varen, is onlangs weer aangetoond in een boek, uitge geven door het Britsche Geneeskundige Ge nootschap, getiteld «Geheime geneesmiddelen”. Daarin wordt de samenstelling en de koop- waarde der geadverteerde geneesmiddelen, waarvoor patent gevraagd is, meegedeeld. De menschen kunnen er dus zien, wat ze krijgen en tevens, wanneer ze tenminste de eerlijkheid van de medische wetenschap niet in twijfel trekken, wat voor uitwerking en invloed op hun organisme de in die middelen voorko mende stoffen kunnen hebben. Maar ze kun nen ook zien, wat ze zoo al aan vrijwillige be lasting aan de kwakzalverij opbrengen. Bere kend naar de opbrengst van het zegel, waar van in Engeland deze patent-geneesmiddelen moeten worden voorzien, zou het Engelsche publiek in 1908 voor ruim 36 millioen gulden aan dergelijke middelen hebben besteed. De kosten dezer waren, vermeerderd met de pro visie der wederverkoopers, wordt besomd op pl.m. 7 millioen, zoodat er ongeveer 30 mil lioen voor de kwakzalvers overblijft, waarvan deze natuurlijk nog de kosten van adverteeren hebben te betalen. Dat is werkelijk geen kleinigheid, 30 millioen in één jaar. En wie betaalt dat? Over ’t al gemeen de kleine man, die immers het eerst en het hardst naar den kwakzalver loopt, hij, die het ’t slechtst missen kan. Konden ze daar voor nu de genezing van hun kwalen koopen, het zou nog welbesteed geld zijn. Maar wat krijgen ze veelal Een arme weduwe, die hard tobben moest, betaalde f 60, zegge zestig gul den vooreen gekleurde oplossing van citroenzuur. Heeft niet iemand gezegd, dat de wereld be drogen w i 1 worden wijze aan corpulentie leed. De agenten gin- i man achterna, doch deze een De agenten versnelden hun pas. doch zich voortspoedde. Onder het w. z hij van diverse voorwerpen, die hem i en had ten slotte de van 'n normaal mensch. Door deze bewusteloos liggen. In bedenkelijken toestand is de man, die gehuwd vader van drie kinderen is. in het R. K. zoon van den maar ward later liere gestichten wat slechts even kan, stellige J omstandigheid kon hij evenwel nog gauwer en hij slaagde er in, aan de armen De agenten gaven de jacht ten slotte op en gingen nu naar de weggeworpen voorwerpen zoeken. Het bleken 5 paar voetbalschoenen te zijn, welke dienzelfden avond ontvreemd waren bij den heer T. V., aan den Vaartweg. Tot dusverre heeft men den dief niet kunnen pakken. Rjjksbriefkaarten. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de gelegenheid tot bekoming van Rijksbriefkaarten en gezegelde omslagen met naam en adres van den afzender zonder verhooging van kosten, mits bij minstens 500 tegelijk besteld aan de post- of hulpkantoren. Een schadepost voor de verveners. Men meldt uit Steenwijk Klagen de landbouwers in deze streken niet tevergeefs over de groote watermassa’s, die in den afgeloopen zomer gevallen zijn, waar door de hooioogst voor een groot deel verloren ging, tengevolge waarvan weer de waarde van het rundvee en vooral het jongvee tot onge kend lage prijzen daalde, ook de vele ver veners te dezer plaatse hebben alle reden tot khgen. Voor duizenden guldens aan turf ging verloren. Vooral de veenderijen te Wetering, te Eind van ’t Diep en te Halfweg ’t Diep hebben van den hoogen waterstand veel te lijden gehad en groote schade onder vonden. De groote hoeveelheden laat gegraven turf aldaar staan zoo goed als geheel onder water en zijn geheel waardeloos geworden. Twist. Op den steiger bij een in aanbouw zijnd huis te Groningen gaf een opperman na een woordentwist een metselaar een klap. De zoon van den metselaar snelde zijn vader te hulp en wierp den opperman van den steiger. Deze viel op den straat neer en bleef hevig bloedend en Als no. tistiek van Nederland, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, is ver schenen de «Kiezersstatistiek, benevens aan vulling der verkiezingsstatistiek in 1909.” Uit de inleiding blijkt, dat er volgens de kiezerslijsten van 1909 in ons land waren 843550 kiezers voor de Tweede Kamer 839921 kiezers voor de Provinciale Staten en 760,300 kiezers voor de gemeenteraden, terwijl 29,821 kiezers hun kiesrecht in 1909 verloren, door dat zij het verschuldigde, ter zake van aan slag, omschreven bij art. 10 der kieswet, niet op den len Maart hadden voldaan. Het aantal mannen van 25 jaar en ouder is volgens de verschillende volkstellingen ge middeld 47 °/o der geheele mannelijke bevol king. Van dit aantal zijn in 1909 62.06, 61,79 en 55,94 pet. kiezers, onderscheidenlijk voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de gemeenteraden. Het geheele aantal kiezers voor de Kamer is van 1908 op 1909 met 31,925 of 3,93 pet. toegenomen. Deze stijging wordt ver oorzaakt door de vermeerdering van de ambts halve op de kiezerslijsten gebrachten met 24754 en van 7171 aangifte-kiezers. Een vrachtboot gekanteld. Omtrent het ongeluk, dat de stoomboot Achtkarspelen, uit Surhuisterveen, kapitein Huishof, Dinsdagmiddag in de Westerhaven te Groningen overkwam, meldt de correspondent van de Telegraaf nog het volgende Gelukkig kantelde de boot, die te zwaren bovenlast had, vlak bij den walwas zij den anderen kant omgeslagen, dan waren zeer waarschijnlijk alle menschen, die er zich op bevonden, verdronken. In de boot bevonden zich 13 menschen. Vijf ervan wisten zich vrij spoedig te redden, doordat ze zich heen- wrongen door een opening vóór in de boot, doch de anderen waren afgesloten en konden geen teeken van leven geven. De boot, die een inhoud heeft van 31 ton, werd spoedig door rappe mannen besprongen, ladders werden tegen de walbeschoeiing aangelegd en met alle macht werd begonnen een gat in het dek Een touw werd daarop door de opening neergelaten en zoo slaagden de red- x i x .i ders erin, successievelijk de menschen, allen drui- het Rijk komt, drie en J - d pende van het water en hevig ontsteld, naar dne-kwart tonnen gouds, en voor de onhandel- f i- v ir -ir a boven te halen, ten getale van acht, vier bare kinderen bijna anderhalf millioen Saam I vrouwen, drie mannen en een meisje, «uurai i - stelde zich, nadat zijn zaak gesloten was, verdekt op._ geduld oefenen, eer het inbrekerstweetal aan Doch zijn wachten werd be- te ongeveer halfvier kwamen de twee mannen terug en trachtten met valsche sleutels het genoemde pakhuis te openen. Van uit een in duisternis gehulden boek van zijn winkel zag de heer V. hun bewegingenhij sloop nu omzichtig naar de telefoon wijl het straatlicht in den winkel schijnt en hij dus licht gezien kon worden en belde de politie op, die dadelijk met 8 a 10 man van beide zijden de Korte Hoogstraat inrukte. Inmiddels was het den inbrekers gelukt, de deur van het pakhuis open te krijgen, en waren zij binnen bezig den buit te be- i machtigen. Dra was het gedaan met die voor I hen aangename bezigheid. Een paar agenten ui en arresteerden De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Ny verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam. Dure gasten. Zelden hebben we met zooveel instemming een stukje gelezen in de Standaard schrijft het N. v h. N. als dat, wat we hier uit het laatste nommer overnemen. Er mag op die kwestie wel eens de aandacht worden geves tigd. Het artikeltje luidt «Het Rijk heeft als gasten, gevangenen, krankzinnigen en onhandelbare kinderen. En die gasten kosten aan het Rijk hoopen geld. Voor het gevangeniswezen wordt nu weer za en aangevraagd twee en een-half millioen, voor het e za§en' krankzinnigenwezen, dat slechts voor een deel voor rekening van het Kijk komt, drie en drie-kwart tonnen gouds, en voor de onhandel- Vooraf was nog een meisje van 8 maanden door een tochtgat gehaald. De geredden werden in ver. een leegstaand huis gebracht, waar verpleeg- eters uit het acad. ziekenhuis hun verwar- e yer mende dranken schonken. Op een enkele 00°. e onSe na, werden allen daarop in een automobiel veF T3 e m*n naar genoemd ziekenhuis overgebracht. Het waren, op één na, allen menschen uit Sur huisterveen (één man was uit Groninger Open de afkomstig), die de weekmarkt te Groningen hadden bezocht. De politie zorgde uitstekend voor de orde er waren duizenden toeschouwers, die angstig het reddingswerk gadesloegen. Hulp was er spoedig en meer dan voldoende. Behalve de brandweer, was er medische hulp uit het acad. ziekenhuis, een ziekenkamer, een zuur- stofapparaat, enz aanwezig. De dief ontsnapte. Maandagavond liepen twee agenten op den drongen het pakhuis binnen Hij moest echter langen tijd ziekelijk, het andere flink gezond is, zal het Roeltjesweg te Hilversum, surveilleerend. Zij per jaar altoos meer kostenzagen een man loopen, die op zeer verdachte mr» rrnnnmnn ia rrriitrö JU»” gen den dikkèn Maar al geven we dit toe, toch kan men kreeg hiervan de lucht en zette het op den indruk onttrekken, dat loopen. op slechten voet met de zuinigheid hoe harder zij liepen hoe vlugger ook de leeft. Voor een verwaarloosd kind dat aan een dikke man i particuliere vereeniging wordt toevertrouwd loopen werd hij steeds magerder, d. e a on Rijk zeif ontdeed zich - schenen te hinderen particu dikte eisch, maar ook bovendien zal het Departe- loopen ment de beambten meer op de vingers moeten der gerechtigheid te ontkomen, zien. Wie in ’s Rijk dienst Rijksgeld admi nistreert, beeldt zich zoo licht in, dat er geen opmaken aan is. Het Voorl. Verslag vraagt zelfs of er niet te veel beambten zijn. Alleen die beambten verslinden ’s jaars over de drie ton.” FRISO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, llemelumer Oldephaert en Noordwolde, llindeloopen en Stavoren. ««AU U1ÜI.V V<*14 U UVIUIOOI IUVUDVU. AyUUX l, DUClJIgC V1UOLC1

Friso nl | 1909 | | pagina 1