II I Over dit en dat. No. 1. 36ste Jaargang. Officieel Gedeelte. 11 Plaatselijk Nieuws. ZATERDAG l JANUARI'1910. Land- en Tuinbouw. 1 - het Veeartsenij- voor was, k 1. 2. 3. Ook den Ja- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. r J De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau I). Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam. Men had een genoegelijke avond. WORKUM, 29 Dec. 1909. Voor de kin deren van de Alcohol cursus der afd. Workum” van de Ned. Vereen tot Afschaffing van Al- coholh. dranken, en verdere belangstellenden had Woensdagavond in het Kerkgebouw der Doopsgez. Gemeente een voorstelling van lichtbeelden plaats, gegeven door onze vroegere plaatsgenoot de heer A. Reitsma van Rotter dam. Op aangename en boeiende wijze wist de heer Reitsma de beteekenis der duidelijk voor gestelde beelden te vertolken, zeei ten ge noegen van het talrijk opgekomen publiek. MOLKWERUM 29 Dec. Onze plaatsge- genoot G. van der Ploeg is uit 16 sollicitanten benoemd tot gediplomeerd melkcontróleur aan de Coöp. Zuivelfabriek te Weidum. WARNS, 29 Dec. Onze geheel onthouders Vereeniging, afd. van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterke dranken, weert zich dapper. Elke week worden door de dames- leden kranten en geschriftjes gecolporteerd, niet alleen op het dorp, maar ook in de om- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. ziekte mag constateeren. Echter is sedert het i van 1909 alleen tuberculeus vee door het Rijk overgenomen van fokkers, n.l. van vee houders, die zelf geheel of in hoofdzaak hun Dit is echter slechts een trekvergaderingen worden geregeld gehouden en in openbare bijeenkomsten tracht men de goede zaak te propageeren. De vorige week kwam de Vereeniging uit met een paar tooneel- ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag (verkort). Moet een hond beender meel hebben. Antwoord. Als een hond geregeld kalfsbeen- tjes kiijgt, behoeft hij geen beendermeel. An ders geeft men hem bij eiken maaltijd een eet lepel vlak vol. Dan krijgt en houdt hij steviger gebeente en de tanden vallen niet zoo spoedig uit. Een onaangenaam riekende adem kan voort komen uit overvoeding, uit het eten van vuil, vooral vischafval, uit slechte spijsvertering, uit ontstoken tandvleesch, maar ook uit een ernstige ziekte. ERICUS. proef. Vroeger werd het van alle landbouwers en veehouders overgenomen, mits deze geen »vee- kocpers« waren (veehandelaars). Er moet nu plan bestaan bij de Regeering om >ooveel mo gelijk de tuberculose te bestrijden bij alle rund vee, dat in een fokvereeniging is ingeschreven. In allen gevalle bestrijdt de Regeering de tu berculose flink. Maar dit is niet genoeg. De Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDE3NBURGH ZOON te WORKUM. Hoe bestrijdt en voorkomt men de tuberculose onder het Rundvee? (S1 o t.) Lang, voor het zoover gekomen is met de tuberculeuse runderen, (waarvan wij in ons vorig artikel beschreven, waaraan men deze ziekte herkent), heeft de boer, die tevens fokker is, zijn veearts verzocht, de dieren te onderzoeken. Die aan open tuberculose lijden en dus zeer besmettelijk zijn voor al het andere vee, zelfs voor den mensch, worden op een verklaring van den veearts nog eens nader onderzocht door den plaatsvervangenden districts-veearts en dan door alhier, waarvan het Rijk overgenomen tegen betaling der waarde den heer K. Tjebbes Ongeveer. Jrnnfnm van don locronn Dit begon in 1905. Daar meest alle land- Bovendien moeten ze echter zorgen, dat het In de zand- van ons land zijn de stallen grootendeels te vuil. Waar ze gemetselde vloe ren en urineafvoer hebben, daarbij door gere gelde strooiing goed droog en zindelijk gehouden worden, komt tuberculose veel minder .voor, dan in die prachtige, duie stallen in onze beste vee streken, waar de arme dieren nauwelijks onder Kom er eens in; ’t is er om te stikken, ’t Is onmogelijk, I dat het vee daar gezond kan blijven: de adem- halingsorganen moeten aangetast worden. Voor honden toeroepen. de menschen ruime woon- en slaapvertrekken, voor de dieren ruime stallen, alles met goede luchtverversching zonder tocht. Ook bestaande slechte stallen kan men door goede ventilatie nog veel verbeteren. Hierin is uw veearts uw beste raadsman. Het landbouw-instituut te Wageningen ver schaft kosteloos de gewenschte inlichtingen. Vóór het oude jaar wegsterft, brengt ons de opening van het verplaatsbare tuberculosemu- seum op Donderdag der vorige week in »Ons Huis« te Rotterdam de herinnering aan ’t groote levensleed, door de gevaarlijkste vrijandin van de gezondheid en het levensgeluk van een groot deel der menschheid veroorzaakt. De tubercu lose verslaat haar duizenden en vreet weg het levensgeluk van tienduizenden. Ze is de ge vaarlijkste der volksziekten, die onmerkbaar komt aansluipen om haar wreed werk te beginnen en langzaam voort te zetten en eindelijk te vol tooien, en ze vindt degenen, die ze tot haar slachtoffers kiest, weerloos en zorgeloos, weer loos veelal omdat ze zorgeloos zijn. Niet altoos is weerloosheid tegen deze gevaar lijke volksziekte gevolg van zorgeloosheid. Er is verband tusschen deze volksziekte en de le vensomstandigheden, waarin hare slachtoffers verkeeren. Statistische cijfers doen ons dit ver band duidelijk zien als een oorzakelijk verband; ze vertellen ons, dat deze ziekte in zeer bijzon deren zin een ziekte der armen is. Wel vindt ze ook in de dusgenaamd betere kringen hare slachtoffers, maar de laagste lagen der maat schappij leveren toch in hoofdzaak het groote aantal, dat jaarlijks onder den doodelijken greep der tuberculose bezwijkt. De misdeelde klasse, die leeft in een maatschappelijke sfeer zonder lucht, blijkt het meest vatbaar voor deze ziekte. In de groote steden schuilt na een langen I werkdag in de fabriek bij vaak ongezonden ar beid, het werkvolk weg in de smalle straten, waarin de zon slechts een klein deel van den dag haar levenwekkend licht kan doen vallen, met hare benauwde huizen en hokt daar dan in smore kamertjes, stoffig en oud, zonder gelegen heid om de lucht, voorzoover ze in de stad dan nog frisch is, te kunnen doen binnenstroomen. Daarin leeft het gezin, eet en slaapt in die doffe atmosfeer en staat zoo bloot aan het gevaar om door de tuberculose te worden aangetast. Want zulk een atmosfeer verschaft deze ziekte de voor waarden voor haar ontstaan en haar voortwoekeren. Naast droeve levensomstandigheden heeft ook zorgeloosheid aan het verbreiden van deze wreede ziekte schuld. Allerlei verkeerde gewoonten werken het voortwoekeren der ziekte in de hand. De vrouw, die den vloer veegt, zonder dezen eerst flink bevochtigd te hebben, weet niet, hoeveel gevaarlijke ziektekiemen, hoeveel tuberkel-bacillen ook, ze omhoog doet stuiven, die straks worden ingeademd en den grond leggen voor die wreede kwaal. De moeder, die zorgeloos haar kind op den grond zet met de »fopspeen« in den mond, die telkens valt en dan weer door het kind wordt opgeraapt en tusschen de lipjes gestoken, is zich niet bewust van het gevaar voor besmet ting, waaraan zij daardoor haar kind blootstelt. En de zorgeloosheid, waarmee de longlijders zelf en zij, die in dagelijksche aanraking met hen komen, omgaan met de gevaarlijke sputa, grenst aan het ongelooflijke. Deze zorgeloosheid spruit veelal voort uit on wetendheid. Maar daarom moet dan ook in den strijd tegen de tuberculose het volk op het ge vaarlijke van zijn verkeerde gewoonten gewezen worden. De zorgeloosheid moet weg en zoodra deze verdwijnt en het volk meer tegen de ziekte op zijn hoede is, zal het daarmede al aanstonds meer weerbaar tegen deze ziekte zijn. I Het volk moet weerbaar worden gemaakt. bouwers eerst »de kat uit den boom willen kij- Dat is het eenige, groote, meest afdoende mid- del tegen de tuberculose. Het moet weerbaar gemaakt door ’t zorgzaam te maken en ook door ken, bedroegen de kosten van het Rijk voor het geheele land slechts f 2500. In 1908 bedroeg ohet f 1,179,548. Toen was ’t ook op het hoogst. I de lagere volksklasse, die het meest vatbaar is Van 1909 is ’t, nu ik dit schrijf, nog niet be- deze ziekte door slechte voeding en slechte kend, maar ’t is vast lager, zelfs beduidend. Voor huisvesting, op te heffen uit zijn benauwde le- 1910 is daarom slechts f 450,000 uitgetrokken, vensfeer. Dit is wel niet het minst noodzake- met het oog op die vermindering in 1909. lijk. Betere levensomstandigheden en beter, ’t Is waar, dat men blijkbaar vermindering der ruimer, frisscher woning voor de lagere volks- klasse, zijn de meest doeltreffende middelen, die begin in den strijd tegen de tuberculose moeten wor- U1 den aangewend. I Wat ruime en frissche arbeiderswoningen be- I eigen vee fokken. WORKUM. Naar wij vernemen zal de heer 8 Suwijn heden 25 jaren werkzaam zijn geweest ten kantore van notaris Tjebbes alhier, waarvan ruim 11 jaar bij nu wijlen I ir en byna 14 jaar ten kantore van den tegenwoordigen titularis. WORKUM. Het strijk-orchest Ccecilia zal naar wij vernemen met medewerking van het bovengenoemd doel mogen worden ingezonden alhier bestaande a capellakoor binnen kort zonder dat de inlegger daartoe uitdrukkelijk haar jaarlijksche uitvoering geven onder door hem is uifgenoodigd. Hij vestigt voorts de aandacht der inleggers er op dat, mochten in de maand Januari a s. de opkomst, vooral bij de gehouden Volks- toch boekjes ter rentebijschrijving worden in- oJ was, vertrouwen gezonden zonder uituoodiging zijnerzijds, deze, wij. dat ook thans weer velen zich zullen op door de buitengewone werkzaamheden welke maken, om van deze zoo schoone kunstavond in die maand aan de Directie te verrichten op het gebied van Muziek en Zang te profi- zijn, noodzakelijkerwijs geruimen tijd onbo- teeren. handeld zullen moeten blijven. Gelukkig werkt er onder de lagere volks- I krijgen, klasse zelve de drang om tot betere levensom- standigheden te geraken. Een van de middelen vee, dat gezond is, gezond blijft. waardoor zij hare levenspositie zal kunnen ver- en heidestreken beteren is de organisatie der arbeiders in hunne vakvereenigingen. In de vakbeweging streeft de arbeidersklasse omhoog. Jammer maar, dat de vakbeweging te onzent zoo jammerlijk ge deeld ligt. We hebben een christelijke, gesplitst naar de onderscheiden confessiën en kerkgroepen en een moderne vakbeweging en een onafhan- den zolder van den stal kunnen staan, kelijke vakbeweging. En tusschen deze drie is er van eensgezindheid ten opzichte van practische aangelegenheden weinig merkbaar. De vorige 1 week nog traden Kolthek en Oudegeest als re- presentanten van het N. A. S. en het N. V. V. te Amsterdam in het krijt om voor een stamp volle zaal van het concertgebouw respectievelijk de onafhankelijke en de moderne vakbeweging te verdedigen. Deze heide deelen der vakbe weging staan verbitterd tegenover elkaar en J_ J op gespannen voet. 1 vakbeweging niet ten goede kunnen wezen zoo ze meer in samenwerking opstreefden naar beter. Toch leeft onder de arbeiders de drang naar beter en, werkend, stuwt deze de lagere volks klasse opwaarts. En dit reeds is een verblijdend verschijnsel, waaraan dit debat ons toch ook weder heeft herinnerd. Van onder-op moet de opwaking komen, ten opzichte van de ontwikkeling van vaan is dit zoo. Evenals de arbeidsklasse te onzent zelf zich moet opheffen tot beter levens positie, zij het ook met steun van boven, zoo ook moafc de Javaan met steun van boven af ontwikkeld worden van onder-op. In de Kamer is deze kwestie, of de Javaan van boven af of van onder-op moet ontwikkeld worden, door den heer Colijn ter sprake gebracht. Wij, Eu ropeanen, moeten de Javanen niet van boven af onze beschaving opleggen door vereuropeesching van den Javaan, maar door aanprikkeling moeten de Javanen gebracht worden tot ontplooiing van eigen aanleg in overeenstemming met eigen aard. Zóó ontstaat er een wezenlijke Javaansche be schaving, die in de Javanen leeft; niet een op geplakte beschaving, die het innerlijke van den Javaan niet raakt. C de Javanen thans de drang om tot een eigen van WORKUM. Gis'er, Donderdag, had in het kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente eene openbare uitvoering plaats van het gemengd koor »T.a.v.e.n.u.” alhier, directeur de heer Hotze Zeijlstra. Een twaalftal nummers werd ten beste ge geven. Vele belangstellenden waren opge komen, zoodat de laatste bezoekers beneden geen plaats konden vinden en naar boven moesten gaan. De uitvoering was, als msn rekening houdt met het betrekkelijk kort bestaan van het koor, lang niet onverdienstelijk, de uitspraak der woorden zou men hier en daar wat meer genuanceerd wenschen, de Friezen hebben daar zeer op te letten. De tenorpartij had een zware taak tegenover het groot aantal sopranen en bassen, maar zij kweet zich moedig tot het einde toe. De hoofdindruk was, dat de toehoorders van harte een »tot weerziens” aan het koor teekenen in dezen strijd leert ons Londen. In het onbevolkte Schoreditch met zijn op en in elkaar gepakte huizenmassa sterven jaarlijks ge middeld 1544 teringlijders, terwijl in het ruim gebouwde Hampstead slechts 493 slachtoffers per jaar vallen. Het tuberculose-museum, dat van uit Rotter- i dam straks door heel de provincie Zuid-Holland VERGADERING van den Raad der gemeente zal worde? gevoerd’ doet zie,n’ ^e het volk veehouders moeten meehelpen, door vooreerst Hemelumer Oldephaert en Noordwolde op Vrij- ™et worde“ weerbaar gemaakt en kan daar- te zorgen, dat zy ook fokkers zijn, als t maar dag 31 December 1909, ’s voormiddags 9i/2 uur, d?or een uitnemend middel worden om het volk eenigszins mogehjk is en hun vee in vokver- ten gemeentehuize te Koudum. ulUzlJn zorgeloosheid op te schrikken. eenigingen (stamboeken enz.) ingeschreven Koudum, 27 December 1909. De Burgemeester, G. A. M. KALLENBAOH. Punten van behandeling: Notulen. Mededeelingen en ingekomen stukken. Samenstelling van de stembureaux voor de stemming van een lid van de Pro vinciale Staten. beide staan ze met de christelijke vakbeweging Hoe groote macht zou de i Reeds worden stalwedstrijden gehouden, met 1 het oog op de gezondheid. Die moeten overal eensgezindheid bezat en de deelen meer krachtig gesteund worden. Het vee lijkt meer, 'dan het is kloont mooi" in zoo’n lagen stal, maar dat is bedrog en de koopers laten de beesten toch uit den stal komen. Deden ze dat niet dan zou dat stoonens weigering kunnen I veroorzaken. Maar ook vooral het geven van ongepasteuriseerde of ongekookte ondermelk aan I de kalveren maakt deze ziek en van zieke kal- 1 veren komen zieke koeien. In het officieel verslag van het Veeartsenij- kundig Staatstoezicht over 1908 wijst de districts- veearts te Zutfen op een belangrijke proef, door de Coöperatieve Landbouwersbank en Handels- vereeniging te Lonneker (bij Enschede) genomen met 65 kalveren, die oogenschijnlijk alle gezond waren en op dezelfde wijze gestald werden. Aan 30 werd rauwe ondermelk gegeven van schijnbaar gezonde dieren. Hiervan verschenen bij 14 teekenen van tuberculose en bij slachting bleken ze er alle 14 aan te lijden. Van de 35 overige, die met gepasteuriseerde I ondermelk gevoed werden, groeiden alle ge middeld volle twee percent meer, en bleven 33 stukjes: »For yens neiste” en sOanbarnd iten” welke beide met veel animo en verdienstelijk werden afgespeeld Wat het bezoek betreft had de Vereeniging groot succes de ruime bovenzaal van het logement Terpstra, was flink bezet. STAVOREN, 29 Dec. Naar men mede deelt is door een belangstellende van elders een flink bedrag, men spreekt van f 3000, toegezegd ten behoeve van de oprichting en in stand houding van eene school met den Bijbel al hier. Samenwerking tusschen Ned. Herv. en Ger. is mede verkregen, zoodat de stichting der school zeker niet lang meer op zich zal laten wachten. WARNS, 29 Dec. Aan de Coöp Zuivel fabriek alhier wordt thans eene contróle-ver- eeniging verbonden, verdeeld in 3 rubrieken, waardoor het mogelijk zal zijn de melkquali- teit en hoeveelheid van stamboekvee af zonderlijk te onderzoeken. Met de in werking treding der nieuwe het besluit tot oprichting is bereids genomen zal de bestaande particuliere vereeniging op geheven kunnen worden. RIJKSPOSTSPAARBANK. In tegenstelling met zijne maandelijksche bekendmaking, dat de spaarbankboekjes ter verificatie en rentebijschrijving elk jaar worden ingewacht in de maand, waarin ze werden uitgegeven brengt de Directeur der Rijkspost- spaarbank ter algemeene kennis, dat boekjes in de maand Januari uitgegeven niet tot weer leiding van den heer J. B. Dijkstra. Waar verleden jaar het succes volkomen j en c1’ 1 1 v’; J 11 Uitvoering overweldigend vertrouwen gezonden zonder uituoodiging zijnerzijds, deze, volkomen gezond en slechts 2 weiden tubercu leus. Een daarvan bleek bij slachting aange- Gelukkig leeft er ook onder boren tuberculose te hebben. beschaving te komen door ontwikkeling eigen aard en aanleg. Die drang werkt en de Europeeër heeft die aandrang slechts aan te wakkeren en het eigen beschavingswerk te steunen. Met herinneringen aan levensleed en droeven strijd nevelt het jaar weg als in een valen sluier gehuld. Maar de film van ons voorstellen werpt van opgevangen teekenen van opwaking beelden vooruit van hoopvol-verblijdende verschijnselen die lichtend dien valen nevel doorboren. Bij het wegsterven van het jaar geeft dit ons rust, dat de nevel, die omfloertst, altoos weer lichtdoor- broken verdwijnt. 3BÜ 1 Öfes NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Ilemelmner Oldephaerl en Noordwolde, Bindeloopen en Stavoren. ►1 1 Tnnóar óaf. rlo inlorrcrnr rfnorfno

Friso nl | 1910 | | pagina 1