Over dit en dat. ZATERDAG 22 JANUARI 1910. No. 4. 3Tste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. Land- en Tuinbouw. steden schijnen uitsluitend naar die eischen te gaat het al aardig dien kant uit. ERICUS. Vooral onze I Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. Van zonneschijn houden deze boompjes vol strekt niet wanneer ze niet buiten met pot en al in den vollen grond kunnen staan en ook dan nog blijven ze veel fraaier, waar ze geen zon, of alleen ochtend- en avondzon krygen, dus op het noorden. In huis staan ze dan ook het best vlak voor !U frisschende, opwekkende 1 edelende invloed er van uitgaat. Bevolking Rotterdam. De bevolking van Rotterdam bedroeg op 1 Jan j.l. 202628 m. en 215.155 vr., totaal 417.783 tegen 411.635 in 1908. Rolschaatsenwedstryd. Nu de winter en dus ook het ijs op zich laat wachten, beginnen de ijsclubs te vreezen, heid van ons land, aan zijn kleurigheid en vroolijkheid te kort te doen. ook wel. Onze Araucaria excelsa komt van het eiland I Norfolk (Australië) en verdraagt niet alleen geen 1 vorst, maar zelfs geen grooter koude dan 40 gr. Fahr. (32 is het vriespunt). Binnenshuis heeft ze ’t echter liefst niet warmer dan 50 gr. Fahr. hoogstens 55. Is ’t warmer, dan moet er een raam open of water stoomen. Droge, warme j lucht doet de takken bruin worden en ombuigen, j het je indirect nog eens te pas kan komen, hoe weldra slap neerhangen, ka» „„n. b“" i-ai.iMaar schoon- I D; W at doe je nou met schoonheid Hoe niet meer te behouden. ARAUCARIA EXCELSA. Australisch Sierdennetje. »Een Kerstboompje lijkt het wel,” hoor ik menigeen zeggen, als hij een Araucaria ziet. Ja, ’t wordt er wel voor gebruikt, n.l. voor een heel klein Kerstboompje en dan natuurlijk niet afgehakt, zooals de groote Kerstboomen, maar welig groeiend in bloempot of sierkuip, zoodat we er ook nog lang na Kerstmis van kunnen genieten. Een heele groote Araucaria is wel de Arau caria imbricata. Dit beteekent dat de bladeren als ouderwetsche dakpannen op elkaar liggen, ’t Zijn n.l geen naalden bij deze verscheiden heid, maar bladeren, breed bij den oorsprong in verhouding en in een spitse punt toeloopend. De Araucaria excelsa heeft wel naalden. In huis ziet men zelden een Araucaria imbricata. Meestal plant men ze buiten in een groot gazon op een luwe plaats. Daar ze uit Chili afkom stig zijn, moet men ze ’s winters zorgvuldig dekken, door er een heel huisje van stroo en rietmatten omheen te maken. Wanneer men voor een tuinhek in de nabijheid ook nog een rietmat aanbrengt, helpt dit veel bij gure win- Deze bladeren zijn prachtig donkergroen aan bijna horizontale tak ken, zoodat telkens een kring van evenhoog staande takken om den stam als ’t ware een tafelblad vormt. »Tafelplant” noemt men daarom Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 6 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. want verschillende planten benemen dan het zijlicht aan de Araucaria. Zie maar eens, hoe ’t met sparren en dennen in het bosch gaat, wanneer ze dicht bijeen staan. De buitenste staan best, maar binnen in het bosch vindt men slechts kale stammen, die alleen aan den top takken en naalden heb ben. De andere zijn afgevallen of zitten er nog kaal. Net als bij een Araucaria, die midden in een bloemtafel vol hooge planten zijn. Geen zon, maar licht, veel licht willen ze en volstrekt geen jalouziën, boven-, tusschen- en ondergordijnen. De top vooral moet goed licht staan en de plant moet eiken dag een kwartslag omgedraaid worden om dien loodrecht óp schietenden top niet schuin te trekken. De pot moet voor een Araucaria tamelijk breed zijn en de aarde zandige boschgrond en goed gemeste tuinaarde met wat klei of leem er door (half boschgrond, half tuinaarde). Elk jaar ver plakten in April, de losse oude aarde afschudden en door genoemd mengsel vervangen, is zeer aan te bevelen. In ’t laatst van Mei zet men de planten dan buiten. In den zomer besproeit men ze, als ’t niet regent eiken dag, in den winter minstens een maal per week. Er moeten zooveel scherven op den bodem van pot of kuip liggen (met den bollen kant naar boven) dat nooit overtollig water kan blijven staan. - een raam op het noorden, natuurlijk niet op de worden ingericht. Maar ook ten platten lande vensterbank, maar afzonderlijk op een standaard, 'L Naar iets waar alle takken vrij blijven. In een bloemtafel anders schijnt men nauwelijks meer te vragen, op het noorden staan ze ook weer niet goed, En men zou toch, zonder aan die eischen al te zeer te kort te doen, ook zoo vaak nog aan de eischen der schoonheid tegemoet kunnen komen. Als men alleen maar zijn best deed te behouden, wat vroegere tyden ons aan schoons hebben overgeleverd. Gelukkig worden de stemmen van hen, die daarop aandringen, die opkomen voor wat meer schoonheid in ons openbaar leven, den laatsten tijd steeds krachtiger en luider. Men is zelfs doende op het voorbeeld van Duitschland een vereeniging op te richten tot bescherming van het schoon van stad en land, een Heimatschütz- bond, zooals die bij onze buren heet. Maar hard schiet men er niet mee op. Dezer dagen konden wij een klacht lezen over het treuzelen van de benoemde commissie. Ziet men nog niet genoeg de waarde in van het behoud dezer bestaande schoonheid? Maar immers juist in den laatsten tijd gaat men ook bij den uitleg van steden meer en meer rekening houden met het aesthetisch aspect. Laat men dan tenminste bewaren, wat men aan schoons heeft. Maar laat men dan daarnaast en daar voor kan een reeds bestaande vereeniging zor gen ook strijden tegen een andere ontsiering, die de ons omringende natuur doodsch dreigt te maken en zonder geluid. Het is nu de tijd, dat de vogels het moeten ontgelden. In de buurt van Arnhem en ook elders in onze boschstreken, trekken jongens en mannen, gedreven ook hoofd zakelijk door de begeerte om geld te verdienen, bij honderden erop uit. En onze vogelenwereld is toch zoo groot niet, dat we een dergelijke op- meesten geven er De Ryksmiddelen. De jaarstaat is nu uitgekomen. December gaf nog een flinke opbrengst. Directe belas- tngen drie ton hooger. invoerrechten belang rijk meer, accijnzen ruim een millioen meer (echter bijna uitsluitend gewonnen op ge distilleerd, door den grooten inslag vóór de accijnsverhooging waarschijnlijk), directe be lastingen een overschot, totaal over de geheele lijst f 16,662,352 tegen f 14,790,450. Over alle twaalf maanden was de opbrengst f 169.114,515, tegen een raming van f 163,959,940 en een opbrengst over 1908 van f 162 556 941. Er is dus een vrij be langrijke vooruitgang te constateeren. Eerste steenlegging. Te Nijmegen is door Prins Hendrik, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, de eerste steen gelegd voor den bouw van de kazernen enz. der Koloniale Reserve. Voor dezen bouw is, te verdeden over 6 jaar, 6 ton uitgetrokken. Plaatskaarten in automaten. Met het oog op de invoering der nieuwe reizigerstarieven hebben de spoorweg-maat- i voor perronkaarten, ook voor het buurtverkeer de plaatskaarten automatisch verkrijgbaar te stellen. Ten einde de reizigers aan die nieuwe wijze van uitgifte, mede aan het meebrengen van gepast geld te gewennen, zullen deze automaten bij wijze van proef reeds dit voor jaar aan de voornaamste stations geplaatst worden. De groeikracht is uit die takken en ze zijn --- 2In den zomer doet men het best ze buiten te zetten, in de schaduw, maar toch niet onder de boomen en beel licht. -- De scheuten, twijgen en takken, die er dan - - bet gevolg van de gedachtelooze wijze, opnieuw uitkomen, zijn gezond, de oude laten schappijen besloten, in den geest als !*ieMe menschen het leven plegen de naalden vallen en breken ook zelf af, dik- perronkaarten, ook voor het buurtverke owjj]s 00fc zonder dat men ze aanraakt. Als men druk van schoonheid telkens en telkens weer, den kop niet afsnijdt (b.v. om dien te stekken, al zijn die indrukken bij den een oneindig veel als men een gematigde broeikas heeft) loopen er sterker dan bij den ander. Maar verreweg de op zij of van onder geen nieuwe spruiten, twij- meesten geven er zich geen rekenshap van. gen en takken uit en blijft ons niets over, dan En zoodoende weten zij ook niet, welk een ver- er aardige klimplanten bij op te. leiden, b.v. frisschende, opwekkende kracht, welk een ver- Asparagus plumotus, de bekende fijne sierasperge, edelende invloed er van uitgaat. Maar die in- groen- of bontbladerige, rijklimop, bontbladenge vloed is zoo sterk, dat het leven in een schoone kamperfoelie enz. ’t Is dus ook hier beter de omgeving de meeste menschen op den duur kwaal te voorkomen en dat kan men. merkbaar verandert fijner maakt en opgewekter en krachtiger daardoor. Daarom is het ook wel degelijk van beteekenis hoe wij ons land maken of mismaken. Want met dat laatste zijn we hard bezig. En dat niet alleen door de reclameborden. Alles moet wijken voor de eischen van het directe voordeel. ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan ruiming kunnen velen, zonder ook aan de schoon- Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Bestaat er ook onbrandbaar papier of een stof om voorwerpen van waarde in te pakken ingeval van brand. Antw. Ja, asbestlinnen, dat ook bij electrische installatiën gebruikt wordt. Vraag. Zou u mij ook een adres voor een werfagent voor de Oost-Indische troepenmacht in Friso kunnen opgeven? Antw. Hier te Amsterdam is er een Bureau voor in de Paleisstraat, Kon. Paleis. In kleinere gemeenten wende men zich tot den Burgemeester. Al is het streven van de meesten onzer uit sluitend of in hoofdzaak naar geld verdienen gericht, het zou er toch in onze samenleving heel anders, het zou ei- miserabel uitzien, wan neer daarnaast niet het leven en werken van sommigen, van weinigen maar, uitging naar iets anders en beters. Want laten de werkers om geld, wier gansche leven slechts een zinnen is op materiëel voordeel, het toch goed begrijpen, dat heel de reusachtige ontwikkeling van handel •en verkeer en industrie dat heel die inrichting, •die hen in staat stelt hunne winsten tot in het ongeloofelijke te vermeerderen, in laatste instantie het resultaat is van het zoeken en werken van vergeten geleerden, die in hunne stille studeer kamers en laboratoria het koortsachtig jagen daarbuiten schijnen te vergeten, om hun leven te wijden aan een edeler streven. Ja, zeker, wanneer die weinigen er niet waren, de zoekende geleerde, de vorschende denker, de scheppende kunstenaar, de krachtige organisator, de ideëele wilsmensch, de geloovige profeet, wij leefden nog ongeveer als in den oertijd. Hun streven naar wijsheid en schoonheid, hun geloof geeft ten slotte de stoot, die de wereld vooruitbrengt in materiëel zoowel als in zedelijk opzicht. Zij zijn de eigenlijke voortbrengers van heel den reusachtigen rijdkom, waarmee anderen hun voordeel doen. Maar meer nog, zij zijn het, •die ons leven kleur geven en liefelijkheid. Want och, laat toch niemand zich wijs ma ken, dat hij aan geld en rijkdom alleen ge noeg heeft, ook al is zijn streven daarnaar uit sluitend gericht. De mensch zal bij brood alleen niet leven. Dat vermoeden zij niet, die geen andere gedachte kennen dan geld verdienen. En toch hebben ook zij aan dat geld niet ge noeg. Ze vragen wat anders nog van het leven en ze nemen het op, waar ze het vinden, zonder zich af te vragen, hoe het er komt of er zich rekenschap van te geven. Er is zooveel, dat ons leven vermooit en dat er toch ook vaak niet van zelf komt, of van zelf blijft, maar het resultaat is van het werken en pogen dier weinigen, die naar betere en mooiere dingen, trachten. Maar het resultaat, gewoonlijk slechts in dien zin, dat zij de leiding hebben, den stoot geven, vooraan gaan om den weg te wijzen, of de menschen oproepen naar nieuwe wegen. De zakenman glimlacht dikwijls als hij dien op roep hoort Het lijkt hem soms zoo nietig, zoo beuzelachtig, zoo dweeperig ook wel vergeleken bij eigen zakelijk streven. Maar hij vergeet, dat dat ideëele streven, ook het kleinste vaak, zijn eigen leven veraangenaamt en vermooit, er dingen inbrengt, waarbuiten ook hij of hij moet al een héél zakelijk man wezen niet leven kan. En omdat hij dat niet weet, het niet vermoedt zelfs, gedachteloos als hij de meeste genietingen tot zich neemt, kost het strijd hem te bewegen tot een enkele concessie, waar zijn a i l__ zakelijk streven met andere eischen in botsing den in strenge winters, komt. Dat blijkt ook in onzen tijd zoo telkens, nu men alles ontsieren gaat door reclame. Re clame maken is noodzukelijk. Wij leven niet meer in den tijd, dat goede wijn geen krans lo,clu,au uucimuieuunoiuui behoefde. Wat je niet van de daken uitschreeuwt, de Araucaria veel en men spreekt van een plant gelooven de menschen niet meer. Maar moet met een bepaald aantal tafels om de hoogte aan nu aan die reclame-makerij alles opgeofïerd te geven. Verdiepingen” noemt men die tafels 'Worden? Moet de schoonheid van zoo menig llandschap, van heel een land bijna in dorpen <en steden er door bedorven worden? Ik weet wel, men maalt niet veel om schoon- Iheid. Braafheid, wijsheid, godsdienstzin, die ■wil ook de hardnekkigste zakenmensch nog wel vaak een klein plaatsje gunnen. Je kunt nooit weten, waar ’t goed voor is, denkt hij. Koop je er al direct niets voor, je weet nooit, hoe I - ihet nog zijn nut kan hebben, foeid! T” j het ook keert of wendt, je komt er geen stap verJer mee- Zou het waar zijn? Och, het is immers al- leen maar 'C waarop de menschen het leven plegi te ondergaan. allen «ndervinden den in- al zijn die indrukken by den een oneindig veel dat er geen penning zal behoeven uitgegeven te worden. De ijsclub nHeomskerck” te Zaandam is daarom op de gedachte gekomen, wedstrijden op rolschaatsen uit te schrijven. Tegen Maandag a s, heeft zij aangekondigd een wedstrijd op rolschaatsen in één der concertzalen, om levensmiddelen, ten bate van behoeftige weduwen. Rijders en njderessen, boven 16 jaar, kun nen meedingen. Voor de prijswinners zijn kleine geldelijke belooningen uitgeloofd. Postzegels. Een bekend Amsterdamsch postzegelver zamelaar heeft dezer dagen twee postzegels de »One penny” en de »Two pence” van Mauritius, met het opschrift ïPost office,” aangekocht. Van deze zeldzame postzegels zijn slechts elf paren in omloop, die een waarde van pl.m. f 14000 per stuk vertegen woordigen. De aangekochte zegels zijn uit Londen aan den heer B. H. M. te Amster dam overgegaan. De vorige eigenaar heeft voor het gebruikte exemplaar van 1 penny een ongebruikte in de plaats gekocht. Die ongebruikte 1 penny bevond zich in de be roemde verzameling van Avery, onlangs door een bekend Londensch handelaar voor 3 ton aangekocht. Twee vreemdelingen te Amsterdam maakten er werk van om door middel van scheikundige verbindingen aan goudstukken eenig goud te ontnemen, waarna ze dat geld bij winkeliers inwisselden. Een sigarenwinkel in de Leidschestraat verloor zoo op vijf Engelsche ponden acht gulden. Een der vreemdelingen, een Italiaan, is nu ge arresteerd. De ander is nog juist bijtijds den dans ontsprongen. Op dit feit staat, voor vreemde munten, een maximum van zes jaar. Drama te Zeist. Onder groote belangstelling had Dinsdag morgen de teraarde bestelling plaats van de beide slachtoffers van het drama te Zeist, waarbij een moeder in de vorige week door armoede en voortdurende werkloosheid van h-.ar man bijna zinloos geworden eerst haar jongst kindje en toen zich zelf van het leven beroofde. Op de eenvoudige baar rustte de kist der moeder en daarop het kleine kistje van haar kind, beide onder éénzelfde kleed- Gevolgd door den vader met de twee knaapjes, die hem gebleven zijn, en door ver dere familieleden, ging het in den triesten Januarimorgen naar de laatste rustplaats. Op het kerkhof waren twee graven gedol ven op korten afstand van elkaar. Eerst zonk het kleine kistje in de groeve, toen daalde het stoffelijk overschot der onge lukkige moeder in het graf. Nog een wijle toevens van den vader en de kleine knaapjes, welke laatste niet bewust waren van het feit, dat nu hun moeder en klein broertje voor altijd waren weggedragen nog een kort woord van den vader der vrouw, en de droeve plechtigheid was afgeloopen. Moord en poging tot zelfmoord. Op den eenzamen weg langs het terrein van de Amsterdamsche Ijsclub aan de Hobbe- makade te Amsterdam heeft zich eergister avond een drama, waarschijnlijk een liefdes drama, afgespeeld. Daar klonken omstreeks halfacht plotseling na elkaar drie revolver schoten. Een politieagent, die op het geluid van de schoten kwam aansnellen, vond een omstreeks 22 jarigen jongen man en een meisje van ongeveer 17 naast elkaar liggen. Het meisje was doodze had een gapende schotwond in de borsteen andere kogel was haar onder de kin in het hoofd gedrongen en had dit onder den linkerslaap weer verlaten. De jonge man, naast wien een revolver werd gevonden, had een sterk bloedende vleesch- wond aan een der bovenarmen. Hij was bewusteloos. Het wapen waarmede de ver schrikkelijke daad was gepleegd, hield hij nog in de hand geklemd. Blijkbaar had hij eerst het meisje neergeschoten en daarna het wapen tegen zich zelf gekeerd. Op het wapen werd nog één scherpe patroon gevonden. Nadat de jonge man voorloopig verbonden was, werden beiden naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd. Bij nader onderzoek bleek het meisje de dochter van den heer van Driest te zijn, en De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, ilO ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Ny verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Uemelmner Oldepbaerl en Noordwolde, llindetoopen en Stavoren.

Friso nl | 1910 | | pagina 1