a V V TETJE. Post- en Telegraafkantoor te Workum. z. Advertentiën. Kort Nieuws. liartelijken dank. Ansichtkaarten van Workum Ingezonden. het jongmensch zijn eenden’werden aw> l. ct. 15 jaar en maar wij Leeuwarden. m., Een flinke Oostenbriesch met zijn trawant I booze staan hunne patiënten weer op de been te ril Te Lemmer is het lijk aangespoeld van den machinist van de Handel en Nijverheid. Reeds HINKE de GROOT. JETZE de GROOT. AUKJE de GROOT. van betuigen wy. ook namens 2.—3.30 kend als dat Roersi&a. oor de hartelijke deelneming tijdens de langdurige ziekte eo bij het overlijden ons eenig Zoontje en Broeder ontvangen, onze Kinderen, hartelijk dank. Workum, 20 Jan. 1910. LEFFERT VISSER. S. VISSER—Dijkstra. oor de vele blijken van belangstelling, ont vangen ter gelegenheid van mijn 40-jarig als Brieven- en Telegrambesteller te Workum. betuig ik, mede namens mijn Echt genoot en Kinderen, mijn W. M. de JONG. L Ct. MAKKUM, 18 Jan. Hedenmiddag werd alhier onder leiding van den burgemeester van Wonseradeel eene vergadering gehouden naar aanleiding van een schrijven, ontvangen van het bestuur der Noord- en Zuid Hollandsche Reddingsmaatschappij, gevestigd te Amster dam Het bestuur dezer vereeniging gaf te kennen, dat in den laatsten tijd zijn aandacht gevestigd was op het gedeelte der kust tus schen Harlingen en Stavoren voor wat be treft den toestand van het reddingswezen en voornemens was te onderzoeken of in dezen iets zal moeten worden gedaan. Gaarne zou het daarom inlichtingen ontvangen en er prijs op stellen, zoo de denkbeelden van verschil lende personen in deze zaak haar kenbaar werden gemaakt. Tot deze bespreking waren uitgenoodigd het bestuur der vereeniging «Plaatselijk Be- I lang« en een viertal schippers die jarenlang de Zuiderzee hadden bevaren, reeds eenige keeren met goed succes bij eene redding be hulpzaam waren geweest. leder der aanwezigen was er ten zeerste van overtuigd, dat het noodzakelijk is, iets in deze rich ing te doen. Verschillende middelen werden aangewezen, b v het stationeeren van een flinke reddings boot of vlet en het instellen van een ku-t wacht, ten einde rampen als op 12 Nov j 1. zoo mogelijk te voorkom m. voren een weer Workum, 17 Jan. 1910. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondig, smartelijk, doch ge duldig lijden, in de hope des Eeuwigen Levens, onze jongste Dochter en Zuster in den jeugdigen leeftijd van 11 maanden. Zwaar valt ons dit verlies, wenschen Gode te zwijgen. De Verbondsbelofte zij ons tot troost. Psalm 84 vs. 3, berijmd. H. de GROOT. Y. de GROOT—Dijkstra. A. de GROOT. J. DE GROOTScHILSTRA. T. de BOER. A. de BOERde Groot) GERRIT de GROOT. J. de GROOT—Poot. had eer van zijn werk. Voor chocolade en gebakjes was rijkelijk gezorgd, de dames van de Zondagschool namen dat gedeelte der feestavond op zich. Na het zingen van het «Avondlied” ver lieten de groote en kleine menschen het gebouw, waar men een genoegelijke paar uurtjes had doorgebracht, die. niet het minst bij de kinderen, een heerlijke indruk achterlaten. WORKUM, 20 Jan. Naar ons van be voegde zijde wordt medegedeeld zullen de beide tooneelstukken «Maerteblom” en «De léste Joun," die Dinsdag 4 Januari bij de gehouden muziekuitvoering van het Muziek corps Concordia werden opgevoerd, behoudens nadere goedkeuring, op veler verzoek voor de tweede maal voor het voetlicht worden ge bracht, ditmaal op de bovenzaal van Hotel «De Wijnberg.” De entree is billijk gesteld, 30 ets per persoon, en kan dus voor niemand een be letsel zijn deze uitvoering bij te wonen (zie advertentie volgend no van dit blad.) WORKUM. De Rechtbank te Leeuwarden veroordeelde op 15 Dec j 1 don 22-jarigen alle als afkomstig herkend Heden had Age zich te verantwoorden. Hem was ten laste gelegd diefstal van eenige tamme eenden. Daar hij reeds herhaalde malen werd ver oordeeld en zeer ongunstig bekend staat, vor derde de officier zijn veroordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf. «Onschuldig» beweerde beklaagde, «dus niet tevreden met den eisch WORKUM, 20 Jan. 1910. Het was te ver wachten, dat de geannonceerde en per strooi biljet bekend gemaakte Volksuitvoering van het Strijkorchost Ccecilia met medewerking van een klein gemengd koor, druk bezocht zou worden. j en de goede naam die Van hier en uit den omtrek waren de belangstellenden dan ook in grooten getale saamgestroomd, zoodat bij het uur van aanvang de zaal «Rehobóth” tot in alle hoeken gevuld was. Het voor dezen avond samengestelde programma werd op lofwaardige wijze uitgevoerd. Er werd door de aanwezigen genoten. Hoe groot was de stilte tijdens, en hóe daverend het applaus na het uitvoeren der verschillende nummers! Als succesnummers mogen we wel noemen het «Oranjelied” en «Moederke alleen”, die door het Koor, en «Matrosenleben” en het slotnummer, die door het orchest gebisseerd werden. Nogmaals: muziek en zang, beide onder directie van den Heer J. B. Dijkstra, waren schoon, en we herhalen wat we ook in ons vorig nummer zeiden, naar aanleiding van de uitvoering op de Sociëteit «Harmonie”: «het programma werd uitgevoerd op een wijze, die het gehoor boeide.” De heer W. C. de Jong, het woord erlangende, bracht namens de Werkl.-Ver. Helpt Elkander, waarvan hij Voorzitter is, den dank der leden over aan Ccecilia voor de schoone gedachte, waarop de leden van dit orchest waren gekomen, door deze uitvoering ook tegen een zeer geringe entree (10 ets.) open te stellen voor de arbeidende klasse en we golooven, dat die dank niet alleen leefde in de harten der leden van Helpt Elkander maar ook in die van de leden van alle hier bestaande Werkl.-Vereenigingen. Welvoldaan keerden de aanwezigen huis waarts, dankbaar voor zulk een schoonen avond. Ccecilia! tot weerziens. WORKUM, 20 Jan. 1910. Al onthoudt deze winter ons totnogtoe van de vreugde, die het ijs met zich brengt, uitspanning is er toch ten overvloede. De feestavonden wisselen elkaar bijna geregeld af. Gisteren waren het de Geref. Jongel.- en Jonged.-Vereen, die, door hun Jaarvergadering een feestelijk karakter te geven, vele belang stellenden hadden tot zich getrokken. De bij- lijk^; de heer J. Boonstra, de plaatvertooner, eenkomst, onder leiding van Ds. Idema, in het Kerkgebouw dér Geref. Gemeente, kenmerkte zich door gezelligheid. Ernst en luim wisselden elkaar in Voordrachten en Samenspraken enz. op aangename wijze af, zeer ten genoegen der aanwezigen, die te ruim middernacht huiswaarts keerden. GAASTERLAND, 19 Jan. De werkloosheid in onze gemeente is grooter dan gewoonlijk, ondanks den open winter. Aan boschontginning voor weide-cultuur wordt niet gedaan en par ticuliere arbeid is er weinig. Gelukkig daarom, dat de vogel-compagne den vorigen herfst nog een beetje goed geslaagd is, anders zou de toestand nog drukkender zijn. KOUDUM, 19 Jan. De Burgemeester onzer gemeente H. O. en N. is in gelijke betrekking benoemd in Lemsterland en erlangde alhier be reids eervol ontslag. ZEd.Achtb. mocht in onze gemeente bijna 4 jaren werkzaam zijn. FR. ZUIDWESTHOEK, 19 Jan. Open winters zijn ziektenmakers het blijkt ook thans weer. In onderscheidene plaatsen heerscht de influenza sommige gezinnen al de leden hadden de Lemster visschers een dag van te- verkrijgbaar in GAASTRA'S BOEKHANDEL. rond de wereld. In hun vrij groote, door henzelf vervaar digde ton, die met twee zware ijzeren hoepels beslagen is is een horizontale ss aangebracht waaraan een soort van zwevende zitplaats hangt. Is een van beiden vermoeid, dan gaat hij daarop zitten, terwijl de ander de ton ondertusschen voortrolt. Natuurlijk hadden ze bij hun tocht door de stad veel bekijk en werden ze voortdurend door een groote menigte gevolgdterwijl ze door het verkoopen van prentbriefkaarten met hun portret, in hun onderhoud zoeken te voor zien, ’t Schijnt dat ze anders geen haast hebben. Ten minste in plaats van Woensdag avond zooals het plan was, naar Rozen- daal te rollen, wandelden ze Donderdagmorgen met hun witte wollen mutsjes op nog door de stad. WORKUM. Gisteravond was er in het gebouw van Protestantenbond een feestavond voor de kinderen, die duurde van halfzes tot halfacht. Het waren de leerlingen der Zondag school voor wie lichtbeelden werden vertoond Na gezang door al de aanwezigen, vertelde ds. W estra een kerstverhaal opgehelderd door keurige en toepasselijke lichtbeelden, het beeld van de «Goede Herder” werd hier op bevat telijke wijze ontwikkeldook werd er nu en dan een kindergezang tusschen gevoegd en aandoénlijk lief klonk het «Eere zij God” daar in het schemerdonker. Daarna had de heer L de Wit een ver haaltje uit de tooverwereld, n.l. Alladin en de wonderlamp, waarbij ook vele lichtbeelden het aantrekkelijke verhoogden. Een groote, soliede lantaarn met prachtig licht maakte de afbeeldingen helder en duide- den machinist, Coruelis Mijnh. de Redacteur! Verzoeke beleefd een plaatsje voor het volgende Gisteravond is de wensch van den Voor zitter van Ccecilia bij het openen der Verga dering uitgesproken, om dien avond een genot volle kunstavond te doen zijn, ten volle ver wezenlijkt. Het is mij onverklaarbaar dat er niet meer deren waren, die daarvan uiting gaven. Ik geloof, we waren allen onder den indruk van wat gegeven werd enstom van verbazing en bewondering Het is weer opnieuw gebleken dat Cecilia en het «gemengd Koor» een uitstekend be kwamen Directeur bezitten en dat de heer j Dijkstra over uitnemende krachten te be- 1 schikken heeft Hoewel de hooge temperatuur in de zoo eivolle zaal, naar ik geloof, niet in het vordeel van Ccei'ia m et zijn geweest, was de afwerking van het z >o met zorg en aangename afwisseling opgestelde program, toch zoo boven allen lof verheven, dat wij met recht trotseh op haar bestaan mogen zijn. En dat hetgeen door haar gegeven werd, door allen grootelijks werd gewaardeerd, bewees wel h<>t a noxtil nJ ->ppl ujs waaraan schier geen eind heen te ,i,-n Wanneer Ccecilia met het «gemengd Koor» zoo voortguat, zal het niet lang duren of haar naam zal heinde en ver bekend zijn. Onder hartehjken dank wenschen wij dat zij moge voortgaan op den ing slagen weg, opdat wij nog van menige genotvolle avond zullen kunnen profiteeren, W Het bekende «Jorissen’s Heerenlogements te Heerenveen is in publieke veiling gekocht door den heer J. W. de Boer te Kuijpe voor f 25.166. Te Utrecht is in een hotel een geneesheer uit Hasselt (O.) dood op zijn kamer gevonden. Vermoedelijk is diens dood een gevolg van gas verstikking daar de gaskraan open stond, terwijl zijn slaapk imer geheel met gas gevuld was. Bij schouwing van het Zondagmorgen op deu apenbaren weg bij Gennep gevonden vrouwenlijk is geen doodsoorzaak kunnen worden vastgesteld. De viouw was Zaterdagavond zeer dronken, zoodat een verstikking in sterken drank niet onwaarschijnlijk is. Te Heurne, gem. Aalten, is Zondagavond het 9-jarig zoontje van den landbouwer B., ter wijl het in den stal was, door een koe zoodanig met de horens in den buik gestooten, dat het aan de gevolgen is bezweken. Een kind van negen maanden van een te Dedemsvaart liggenden schipper trok een koffie pot om, waardoor het den kokenden inhoud over ’t lichaampje kreeg. Het is aan de gevol gen overleden. Bij het afladen van ipoorstaven voor de verlegging van de tramlijn bij de nieuwe Willemsbrug te Utrecht heeft de 50-jarige werkman J. N. eergistermiddag een spoorstaaf tegen de borst gekregen met het gevolg, dat de dood onmiddellijk intrad. Eergistermorgen is op de Brekken gezonken het schip, geladen met cokes en bestemd naar Hommerts, van den schipper Siebesma te Sneek. Schipper, vrouw en kind werden in een bootje gered. Eergistermiddag had de werkman Sj. Beuker het ongeluk met een ijzeren stang over boord te vallen van een in de Zuiderhaven te Harlingen liggende tjalk. De man bleek, nadat hij op het droge was gebracht, een gapende hoofdwonde en een gekneusden schouder te hebben bekomen. Het kantoor is geopend: Werkdagen 8.vm.1.nam., nam., 5.308.nm. Voor postwissels, quitantiën en rijksverzeke- ringsbank 8.30 vm.1.2.003.30 nam. Zon- en Feestdagen: 8.009.00 vm. 1.00 2.nam. Voor spaarbankzaken op alle uren, waarop het Kantoor overigens geopend is, doch niet vóór 9.’s morgens. Zon- en Feestdagen: 8.00 9.vm. Voor aangeteekenden en pakketten gedurende openingsuren, (’s Zondags geen pakketten, post wissels en quitantiën). Posten vertrekken: gedurende het tijdvak 1 Oct.30 April. 4.50’s morg. Gaast, Ferwoude en Makkum 6.38 Naar alle richtingen, behalve voor Heeg, IJlst, Hemelum, Bakhuizen, Mirns, Oudemirdum, Warns, Koudum, Hindeloopen, Oudega (H. O. N.), (Zondags wel). 11.04 vm. Alle richtingen. (’s Zondags en op Feestdagen niet naar Makkum, Gaast, Ferwoude en Oudega (W.) 4.j- nam. Alle richtingen, uitgezonderd Heeg, Warns, Stavoren, IJlst, Scharnegoutum, Bozum, Mantgum, Jorwerd. 6.30j- nam. Alle richtingen behalve voor Oudega (W.), Hindeloopen, Koudum en Warns en aangeteekende brieven voor Makkum en Gaast. 9.25-}- nam. Alle richtingen behalve voor Makkum, Gaast, Ferwoude en Oudega (W.) De laatste buslichting ten kantore voor het B vertrek van elke post geschiedt 15 minuten vóór de aangegeven tijdstippen. Buslichting Zuid 4.10 m., 3.9.-}- nam. en 8.30-}- av. Buslichting Noord 4.25 m., 3.24-}- nam. en Jubilé 8.45-}- av. Buslichting aan het Station ten 7.3 vm., 11.29 vm.. 4.26-f- nam., 4.41-}- nam. en 6.59-f- nam. en 9.50-j- nam. ’s Zondagsmiddags kan tusschen 1.en 2. correspondentie aan het kantoor gratis worden afgehaald, indien dit vooraf schriftelijk is ver zocht. De brievenbestellingen vangen aan: 7.50 12.36-}- nam., 5.25-J- av., 8.25-}- avonds. Pakketbestelling 8.m., 5.10-}- n.m. -f- Op Zon- en Feestdagen niet. FR. ZUIDWESTHOEK. Aan het onderzoek I naar de geoefendheid ter verkrijging van een bewijs, recht gevende op verkorten diensttijd, zijn uit den Zuidwesthoek o.a. geslaagda. van Koudum: Sijbren Venema, Gerrit Folkert- sma, Otte Bouwstra en Willem Ros. b. Van WorkumR. Haagsma en J. Brouwer, c. Van Warns: Harm Polman. Het onderricht dat onder leiding van den Res. tweede Luiten. R. van der Heide plaats had, is den 15 Febr. ge ëindigd. STAVOREN) 19 Jan. Heden vond had ten huize van U Haarsma de jaarhjksche algemeene ledenvergadering plaats van de onderlinge vereeniging «Visscbersbond” alhier. Aanwezig waren ruim 60 leden. Omdat mede herdacht zoute worden het tienjarig bestaan van deu bond werd de vergadering bijgewoond en geopend door den eere-voorzitter den heer J. A. Drijber burge meester. Door hem werd o. m hulde ge bracht aan wijlen den heer Alberts, zijn ambts voorganger, mede-oprichter van den bond. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat over 1909 de ontvangsten bedroegen f 538.941/2. de uitgaven, waaronder f173 03 aan uitkeeringen bij ongesteldheid, f 315.90, alzoo een voordeelig saldo van f 223 Verder werd medegedeeld dat hi t kasgeld reeds f 1112 641/2 bedraagt, het getal be gunstigere nu reeds tot 21 is gestegen Als bestuursleden werden met een groote meerder heid van stemmen herkozen de heeren R. K. Veenstra en Klaas Jacobs Visser Ten slotte werd nog besloten, voor rekening van den bond, twee leden af te vaardigen naar de binnenkort door den heer van Gelder te Sneek, Leeuwarden of Amsterdam te houden bespreking over de belangen van den handel in zeemos Na afloop der werkzaamheden bleef men nog gezellig eenigen tijd bijeen. schippersknecht Ulfert van M. alhier voor huisvredebreuk, gepleegd op 31 October bij den kastelein v d. Sluis aldaar, tot 14 dagen gevangenisstraf. In appèl bij verstek werd Donderdag van dit vonnis bevestiging gevraagd. WORKUM. In de zitting der rechtbank te Leeuwarden van Woensdag, werden o a. de volgende zaken behandeld Ulfert v M een 23-jarige schippersknecht alhier, en lang geen onbekende bij de Ju s itie, had in den avond van 30 Nov. j 1 weer eens een verkeerde bui. Toen U. Hoekstra dien avond van de tee- kenschool te Workum naar het station aldaar ging, kwam Ulfert uit een café ging op 11. toe en gat deze zonder eenige aanleiding eenige slagen in het aangezicht Voor mishandeling vorderde de officier bij verstek tegen beklaagde veroordeeling tot 14 dagen gevangenisstraf. Op 30 November ’s nam. kwart over 5, was Th. Hoekema, arbeider onder Workum, Heidenschap, op het land van v. d. Meer aldaar, aan ’t werk, toen de 31-jarige Age Bvisscher en jager alhier, hem met het geweer op den schouder en de weita-ch op den rug voorbij liep Daar Hoekema eenden hield en de jager niet te best vertrouwde, hield hij dezen in het oog Toen de jager ongeveer 250 meter van Hoekema was, zag deze dat Age schoot. Vreezende, dat het zijn eenden gold, liep Hoekema zoo snel mo gelijk er heen; de jager koos het hazenpad. Hoekema achterhaalde hem weldra en toen hij bij Age was gekomen, bemerkte hij da delijk, dat diens weitasch, die bij het pas- seeren van Hoekema tamelijk plat was, nu aardig was gevuld Hoekema verzocht een kijkje er in te mogen nemen, wat geweigerd werdwel bood Age aan Hoekema zijn geweer aan. Deze laatste ging later op den avond met Vaandriks, in wiens land de eenden geschoten waren, naar de plaats waar de jager zijn buit had verkregen. Er lag een groote menigte kleinere en groote veeren, die door Hoekema alle als afkomstig van zijn eenden’werden 'i een zekere J. Vlootman, loop knecht in dienst bij een credietmagazijn in de Van Oldebarneveldstraat. De toestand van den jongen man, die bui ten kennis lag toen hij in het gasthuis werd opgenomen, maakte het onmogelijk, hem te verhooren. Omtrent hetgeen tusschen hem en de vermoorde is voorgevallenverkeert men dus nog in het duister. Het staat ech ter vrijwel vast, dat de liefde in het spel is geweest. Reeds langer dan een jaar namelijk waren beiden met elkaar aan het verkeeren, zeer tegen den zin echter van de ouders, naar de Tel. vernam. In den laatsten tijd gaf het jonge meisje den jongen Vlootman dan ook onderscheidene malen te verstaan dat zij liever van elkaar moesten scheiden. V. wilde haar echter niet los laten, en, misschien omdat zij een beetje bang was, bleef de verhouding bestaan. Telkens echter waren er scènes, vielen er heftige woorden, en de jonge V. moet wel bemerkt hebben, dat hij haar niet voor zich kon behouden. Of toen bij hem de rampzalige gedachte is gerijpt, liever met haar den dood in te gaan, dan haar op te geven, wie zal het op het oogenblik zeggen? Eergistermiddag heeft hij het jonge meisje waarschijnlijk aan de fabriek, waarin zij werkte, opgewacht, en is met haar meege- loopen. Een onderhoud heeft toen tusschen hen plaats gehad met het bekende tragische gevolg. Frieseh vee in Zuid-Afrika. Bij de onlangs (13 Nov< rnber 11gehouden gouvernementsveiling van stamboekvee van de proefplaats (Landbouw- en Veeteelt Proef station) te Potchefstroom (Transvaal), schrijft Neerlandia, behaalde een Friesche stier (als kalf uit Holland ingevoerd) den prijs van 130 guineas of 136,10 p st. Dit was 35 guineas meer dan de hoogste prijs tot nu toe door een stier (van Engelsch ras) op dergelijke verkoopingen behaald en bewees tegelijkertijd, dat het gebrek aan vertrouwen van het be stuur der Proefplaats in Frieseh vee, bij het koopende publiek niet bestaat. De kooper van bovengenoemden stier is een Hollander, de heer Kuit, uit Volksrust. Diogenes in de ton. Men schrijft uit Bergen op-Zoom van 19 Januari aan het Hbl d Eergisteren kwamen uit Antwerpen de twee globetrotters Zanardi Attiluis en Vianello Eugeen onze stad binnenrollen. Per ton den 20sten Juli uit Venetië vertrokken, hebben zij achtereenvolgens het Noorden van Italië, Zwitserland, Frankrijk, Engeland en België bezocht en stellen zich thans voor door het Zuiden van ons land naar Roermond te rollen en van daar Duitschland in te gaan om op die manier in twaalf jaar de reis te maken nicm ^viitcn^u nvui, De lage entreeprijs Coecilia heeft, waarborgden dit. dermate, dat van invalide zijn. E:?_ 2r..r_. zou goed te pas komen om de dokters bij te familie is het te Lemmer aangespoelde lijk her- -Al.- - u. i.a. ]ten(| a|g dat van den machinist, Coruelis helpen. I

Friso nl | 1910 | | pagina 2