jé. I 1 1 Over dit en dat. ZATERDAG 5 FEBRUARI 1910. 37ste Jaargang. No. 6. Binnenlandsch Nieuws. Land- en Tuinbouw. DE LEEUWERIK. - r i be- lucifer aan en bracht niet den branden- vatten. De moeder kwant Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. In de stad nauwe straat, Onwillekeurig In de resp Zaterdag en Dinsdag gehouden Garijp aan L van de op den stoomketel De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ots. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. en heeren zegden reeds mede- De hoofdrollen stellen voor de prinsessen uit het Oranjehuis. De welken invloed reeds alleen een bepaalde om geving op een mensch en sterker nog op een kind uitoefent. Niet alleen wat het kind daar hoort en ziet gebeuren, maar reeds het voort durend om zich zien van een vervuilde lieder lijkheid en onreinheid werkt verkeerd in op de ontwikkeling, evengoed als een reine, schoone omge.ing veredelend in werkt. Nu men ook dit laatste gaat doorzien, begint men in de opvoedingen het onderwijs ook een plaats in te ruimen aan de schoonheid. Er is zelfs een Nederlandsche vereeniging Schoonheid in Opvoeding en Onderwijs. Voorde Rotterdamsche vergaderingen te Zwartewegsend en werden dezelfde besluiten genomen. Muziekuitvoeringen in „Kras”. De directie van «Krasnapolskys te Amster dam heeft vergunning gevraagd en om I benen voort, de lastposten voor de maatschappij, In de steden gaat dat I - J- -i-j-j:-- j— - r--- Men ziet wel in, dat het niet alleen zij heeft een heel leger van politie en gevange- tekeer te gaan, wat dan nog maar ten halve gebeuren kan. Er zijn er natuurlijk ook wel anderen, die last bezorgen. Maar het opgroeien in een dergelijke omgeving, het slechte voor beeld, het gebrek aan zedelijke opvoeding, maakt deze reeds erfelijk belasten als voorbeschikt voor het misdadigerschap. Want dit alles werkt van de jeugd af op deze reeds zedelijke zwakken in. worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Wilt U mij ook zeggen wanneer de Dahlia’s weder in den grond moeten? Antw. ’t Best is half Mei. Half Maart zet men de Dahlia-knollen op een warme plaats, b.v. in een koestal, maar dan in een kist met zand. Aan de »wortelhalzen« (’t bovenste) komen dan spruiten. Verdeel de knollen dan zoo, dat elke één of twee knollen minstens één spruit hebben, want anders loopen ze niet uit. Plant ze na ’t verdeelen uit. Vraag. Na hoeveel tijd bloeit voor 't eerst een pas gestekte Oleander 2 Antw. Een Oleander bloeit zelfs bij de beste behandeling niet, voor de plant drie jaai oud is. Denk er aan dat alle deelen van een Oleander heel vergiftig zijn. De plant moet koel, maar vorstvrij en licht staan in den winter. Half Mei buiten, heel zonnig. Dan veel water. ERICUS. drie meelwormen of een regenworm, universeel- voer met wortelschraapsel of een paar krenten er door en hij zingt, dat het een lust is. Als ’t maar even kan, wordt hij buiten aan den muur gehangen, want frissche lucht kan hij evenmin missen als wij. In huis mag hij vooral niet hoog hangen, want daar is het benauwd. Ga maar eens op een hooge trap staan. Van den leeuwerik kunnen we tevredenheid leeren. Heeft hij geen weide tot zijn beschik king, dan neemt hij genoegen met een gras- zoodje. Er zijn verschillende soorten van leeuweriken, veld-, boom-, berg- en kuifleeuwerik. De veld- J‘ r' Zijn uiterlijk is eenvoudig, in hoofdzaak grondkleurig; op den rug rossig met donkere vlekken op de schachten der veerenvan onder witachtig, op zij en op de bruingevlekte borst weer rossig. De buiten ste stuurpen en de zoogenaamde «buitenvlag* van de tweede stuurpen zijn wit. De snavel is van boven donkerder. De oogen zijn bruin en de pooten donker vleeschkleurig. ’t Is voor ons land een zomervogel. vroeger leven bedorven hebben. Daarom heeft zoo’n jaarvergadering iets treurigs. Vergeefsche arbeid, weggeworpen liefde, verloren menschen- levens, het zijn droevige onderwerpen om over te hooren. En ze ontbreken nooit op zulke vergaderingen. Zoowel het jaarverslag te Rotter dam als dat te ’s-Gravenhage uitgebracht, spreekt ervan. Meisjes van Nieuw Veldzicht vertrokken, jongens, die te Beekzicht soms langen tijd onder goede leiding stonden, anderen, aan wie pleeg ouders zorg en liefde besteedden want het is wonderlijk, hoe deze soms aan haar pleegkinde ren kunnen hechten en die toch nog veron gelukten op den levensweg. Maar gelukkig kan er ook van wat anders gesproken worden. De vergaderingen zouden anders te treurig zijn en de leden te mismoedig worden. Er zijn er ook en heel wat, die door den steun der vereeniging op de beenen kon den blijven en een paar extra stevige beenen soms nog wel kregen. Dat troost dan weer over veel teleurstelling en moedigt aan. Het moest ook meer menschen aanmoedigen om het werk der vereeniging te steunen. Wij kunnen niet i allemaal de zorg voor verwaarloosden op ons bet plan ook gedurende de wintermaanden in de groote zaal tijdens het diner mnziek te laten maken. Model-Raadsleden. Men meldt aan de Tijd In Meerssen was verbouwing van de openbare lagere school, die tevens voor Rij ksnormaalsc hooi wordt gebruikt, noodzakelijk, of wel, men moest overgaan tot den bouw van nieuwe schoollokalen. De quaestie had al langen tijd niet alleen in den Raad het noodige stof doen opwaaien, doch ook de dorpelingen trokken zich de zaak aan. De verbouwing of bij- bouwing was «la question du jour*. Met den schoolopziener was de Raad juist van tegen overgesteld gevoelen. In eene spoedeischendo vergadering kreeg de zaak einde der vorige week haar beslag Besloten werd zes nieuwe lokalen bij te bouwen De gemeente Meerssen is echter arm en de behoeften zijn groot. Om nu de gemeente- geldkist zooveel mogelijk te stijven -- mede in verband met de uitgaven voor de school besloten de vroede vaderen primo hunne presentiegelden af te schaffen en secundo in den vervolge hun eigen déjeuner te betalen op stemmingsdagen als de Raadsleden leden zijn van de stembureaux. Tot nu toe genoten de leden van de stembureaux op stemmings dagen vrij eten en drinken uit de gemeente kas. Het bedrag was het vorig jaar ruim f 100. ERICHS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan En immers, men begrijpt thans" meer en meer Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam nemen. Onze levensomstandigheden, ons werk ook, laten dat vaak niet toe. Maar wij kunnen wel de meesten althans, lid worden van derge lijke vereenigingen, is het niet van de Vereeni ging tot Steun, dan van een soortgelijke ver eeniging, die een dergelijk doel nastreeft, en zoo met ons geld den arbeid steunen, waar we het niet met onze persoonlijke krachten kunnen doen. Want werkelijk, die arbeid is veelom vattend. En nog maar een heel klein deel der verwaarloosden en gevallenen kunnen gesteund worden. Er zijn zooveel kinderen, die opgroeien in een omgeving, die hun jonge zielen verpest. Men moest eens meer begrijpen, welk een schade De bedoeling is met Mei in den tnin orkest dagelijks te laten optreden. Blijkt den de kleertjes van het jongste in aanraking, rondgroen klaverzoodje, daags twee of j dat het publiek hiermede gediend is, dan is die daardoor vlam ’t Leven wordt toch eigenlijk hoe langer hoe gemakkelijker, ’t Zal zeker niet lang meer duren, of wij allemaal enkele oudjes, die niet meer mee kunnen komen met den nieuweren tijd misschien alleen uitgezonderd rollen erdoor heen. Wij hebben alleen nog maar ning noodig en overal gladde wegen, eerste al overal ingericht worden, bezwaar is gewichtiger, nog wel. voor verkeer beter is de hobbelige keien door asphalt te vervangen. wereld zoo ver is, kan verloopen. men er straten tot een leerschool voor vlugheid en be hendigheid te doen strekken, doordat men er, wil men niet verongelukken, van de eene uit stekende kei op de andere moet springen, als ging het springende door een ondiepe rivier van het eene eilandje op het andere. En voor dergelijke oefeningen zijn, geloof ik, de rol schaatsen absoluut ongeschikt. Ze kunnen niet tegen kuilen en hobbeligheden. Dat gaat al net als in de meeste menschen- levens. Ze rollen er zoo gemakkelijk door, zoo lang, de weg glad blijft en effen. Maar bij de eerste moeilijkheid, die, zoo groot nog nauwe lijks als een kei in een fatsoenlijke dorpsstraat wat puntig naar boven steekt liggen ze met een verstuikten voet. En dan klagen ze over hun leven, omdat het niet overal even glad is als Amsterdamsche asphaltstraten. Maar dergelijke afdeeling"daarvan werd dezer dagen nog een straten zijn nu eenmaal nog uitzondering. En - -- het is de vraag, of het er ooit overal zoo zal uitzien. Het is ook de vraag, of dat wensche- lijk zou zijn. Het behendig springen, dat het leven voorloopig nog eischt, maakt stevige enkels. Er zijn er zeker, die de noodige stevigheid nooit in hun beenen krijgen. Die liggen dan ieder oogenblik met verstuikte voeten. Bij som migen wordt dat zoo erg, dat ze hun heele leven lang er mank van blijven loopen. En anderen kunnen heelemaal niet meer vooruit en blijven maar aan den kant van den weg in de modder liggen. Daar zijn er zeker onder, wien dat nauwelijks als schuld is aan te reke nen, die met zulke zwakke enkels geboren wor den, dat ze het springen met den besten wil niet leeren kunnen en bij wien niet de minste moeite gedaan is om hun wat meer stevigheid in de beenen te brengen, wien ook nooit verteld is van de uitspringende steenen en gevaarlijke kuilen op den levensweg. Dezulken hebben een steuntje wel noodig, willen ze het er goed af brengen en heel vaak gelukt het hun daarmee ook nog niet. Dat ondervindt ook de Vereeni ging tot Steun nog zoo telkens. Twee afdeelingen ervan, die te Rotterdam en te ’s-Gravenhage, hielden de vorige week haar jaarvergadering. Dan blijkt het weer, dat het werk dezer vereeniging vol teleurstelling is en het moed vereischt en vertrouwen om met on verflauwde kracht te blijven doorwerken. Het zijn allen verwaarloosden en gevallenen, die de vereeniging onder hare hoede neemt, die ze ont trekt aan den verderfelijken kring, waarin zij omgeving te brengen, in een huisgezin, stichten, waar ze onder tucht stian. den duur moeten ze toch het leven in of in. T wijls, dat de enkels te zwak gebleven zijn, dat wortelschraapsel er door en met wat i muziekkorpsen, 100 paarden kruimig deeg gemaakt, veel praalwagens bestaan. Vergadering van grasland-huurders. Men meldt dat in de vergadering van huur- van graslanden in de gemeente Tietjerk- steradeel, de vorige week te Bergum gehou den, besloten werd heeren notarissen te ver zoeken om hunne medewerking te verleenen tot het verkrijgen van billijke schadeloos stelling voor geleden schade wegens den hoo- gen waterstand in den afgeloopen zomer. Voorts tot afschaffing van strijkgeld (niet verhooggeld), bij publieke verhuringen, en inrichting der verkoopingen in dier voege, dat elk perceel direct bij eersten oproep zonder optie afloopt. ledige oefening in te lijven ting van 1910 bedraagt 6914 man. Het aandeel der provincie Friesland draagt 455. Koninkl. bezoek aan de hoofdstad. De historische allegorische optocht, welke bij het bezoek der Koninklijke Familie te Amster- Half staande, half vliegende jubelt ook dit danb waarschijnlijk ,Mei te brengen, zal ge- gevangen diertje zijn lentelied. IZ dat hij de vrijheid mist, heeft hij ’t toch goed. Vele dames Van die vrijheid herinnert hij zich niets meer, werking toe. hebben jongens ’t geheele nest meegenomen en om de twee uur gevoederd met universeelvoer, met wat water tot een vochtig, maar toch niet zoo de bekjes blijft hangen. lezing gehouden over het aesthetische school gebouw als een middel tot opvoeding en kunst zin. Men heeft lang gedacht dat als een school maar netjes was en zindelijk, het al welletjes was. Maar een school moet eigenlijk ook mooi zijn. Ja zeker mooi, niet in den zin van duur, en van een mooi met krulletjes, maar in dien van aesthetisch mooi in bouw en inrichting en wandversiering. Och, alles om den mensch en in zijn dage- lijksche omgeving moest eigenlijk mooi wezen, rustig-mooi. We moesten wat van allerlei prul laria wegdoen uit onze huizen en openbare ge bouwen, om er eenvoudige schoonheid voor in de plaats te brengen. Het zou ons leven, onze opgewektheid, onze werkkracht, ons karakter ten goede komen. Lichting van 1910. Bij Kon. besluit is bepaald dat de hoe grootheid van het in het tijdvak van 1 tot 15 Maart af te leveren gedeelte van de ter vol- lotelingen der lich- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. zijn opgegroeid of leven, om ze in een andere 7 waar ze met zorg en liefde geleid worden, of in ge- L Maar op - - weer En dan blijkt het helaas maar al te dik- vochtig, maar toch niet zoo papperig, dat het v - —~t>--aan de bekjes blijft hangen. geen zorg en liefde meer hebben kunnen goed- I «Gaap, vogel, gaap!” is ’t dan. Wat voer op maken, wat een verwaarloosde jeugd of een een plat, smal stokje en eerst met de linker- ders hand het snaveltje van den eersten vogel ge opend. Nu met het stokje in de rechterhand wat voer er ingestoken en de kleine eet met smaak. De andere doen nu uit zichzelven de bekjes open en zoo kan men niet eens zoo vlug voederen als de vogeltjes eten. Niet meer, dan ze gretig opeten, krijgen ze en dan twee uur rust. De moeder geeft ze geen universeelvoer, maar wormpjes en voedert ze uit haar snavel. Al spoedig geven we ook een heel klein meel- wormpje. Dat smaakt! Als er een op den bodem van de kooi valt, pikken ze er als om strijd naar en leeren zoo meteen van den grond eten. Een ander klein wormpje is ook goed. Als ze zoover zijn, zetten we eerst wat aan gemaakt universeelvoer bij ’t eetbakje en doen het dan vol. Zoo ook met het drinkwater. Als de kleine vogels veeren hebben en vliegen kunnen, laten wij de wijfjes (die doffer van kleur zijn) in 't vrije veld vliegen en behouden I alleen de vlugste mannetjes, om ze in de kooi te laten zingen. i Seven- i Dan komt elk in een leeuwerikskooi, krijgt een i daar een i Ongeluk. Men meldt d.d. 2 Febr. uit ’s Gravenhage De bejaarde huisbediende van den heer v. L., architect en raadslid aldaar, was per stoomtram naar Voorburg gegaan tot het ver richten van eenige boodschappen voor zijn heer. Op terugweg naar Den Haag werd hem op de Zwarte-laan bij Voorburg door een auto bestuurder, die den man kende, aangeboden in de automobiel naar den Haag mede te rijden. Hij nam in het voertuig plaats naast den bestuurder. Ter hoogte van het Huis de Werve reed de auto in volle vaart tegeneen boom op, waartegen de oude man met het hoofd te pletter sloeg, zoodat de stakker vreeselijk bloedende en verwond naar Voor burg werd vervoerd, alwaar een geneesheer de eerste hulp verleende. Later werd de gewonde met den automobiel van ’t Gemeenteziekenhuis te ’s Hage gehaald en naar deze inrichting overgebracht Hij werd aldaar opgenomen in een toestand die weinig of geen hoop meer liet en in den afgeloopen nacht is de ongelukkige aan zijn zware won den bezweken. Als naaste oorzaak van de botsing wordt vermoed, dat door een beweging van den medepassagier het handstuur is afgeweken. De overledene was de vertrouwdste en trouwe bediende van den heer v. L. De oude man was de bij bijna alle leden van den ge meenteraad welbekende «Gijs», omdat hij wel eer tevens de bewaarder was van en volijve rige bediende in het clublocaal van de raade- leien aan den Langen Vijverberg. Een kind verbrand. Hoe gevaarlijk het is, lucifers binnen het bereik van kinderen te laten, is te Katwijk Zee weder gebleken. Twee kinderen van T. Vlieland, één van anderhalf en een van drie jaren, waren samen in huis, terwijl de verkregen moeder voor het huis aan het werk was en in hare lokaliteiten muziekuitvoeringen te de deur openstond. Het oiïdste kind streek een lucifer aan en bracht met den branden- Noodlottig ongeluk. Eergistermorgen had te Rotterdam een nood lottig ongeluk plaats. Twee loodgieters had den herstellingen gedaan in de dakgoot der Passage. Toen zij hun werk voltooid hadden en door een zolderraam naar binnen klommen, verloor de 17 jarige J. Vest het evenwicht en viel van een hoogte van 20 meter. Zijn kameraad, die hem nog had willen grijpen, verloor van den schrik het bewustzijn en werd later op den zolder gevonden. De ongelukkige jongen viel door het glazen dak machinekamer, kwam neer cy J- en was terstond dood. De machinist, die een doffen slag hoorde, was de eerste die het on geluk ontdekte. zorgen de rolschaatsenbanen wel, die ving. Want daaruit komen niet alleen de breke- 1 1 Z» I. 4 TTJ nrl ZW»-» V4 O V1 Ll ZX F F XXIZXZX/-! ZX 1-» ..4 A XX 1 XX 4 TfZX A A rt zx 4/-. ZX. 1-» zx w-x vx X x I maar ook de werkdadige vijanden ervan. En ’s menschen likdoorns, maar voor het heele nisbewaarders en rechters noodig om dat kwaad .1 alk.... X X 1 - X Maar voor men overal in de er nog menig jaartje In kleine steden en dorpen geeft zelfs nog vaak de voorkeur aan, de I wat oefe- i dit toebrengt niet alleen aan die menschenlevens Voor de maar ook aan de heele menschelijke samenle- leeuwerik is de echte zanger. Maar het tweede (SLOT). teruggekeerd, nog wel in een hooren we weer een leeuwerik, kijken we weer in de lucht, I maar omhoog is geen vogel te zien. Hé! ’t is een leeuwerik in een groote, hooge j kooi, zoo hoog, dat de vogel er onder ’t zingen toch een handbreed hoog kan vliegen. Maar behalve houden worden, belooft grootsch te worden. •ijheid mist, heeft hij ’t toch goed, i Vele dames Heel jong nog, toen hij nog geen veeren had, prinsen en hebben jongens ’t geheele nest meegenomen en 8toet zaj uit Qngeveer 50Q geC08tu”meerdeD) 7 en 10 groote 4 A. 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workmn, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Hindeloopen en Stavoren. RISO. x3v. U UI jgCT'JUUvl V* 111 Cu Ulll Vd büvl V UCl x x nonvnn/11 cr in rvonr 'O

Friso nl | 1910 | | pagina 1