Over dit en dat. ZATERDAG 12 FEBRUARI 1910. 37ste Jaargang. No. 7. Land- en Tuinbouw. Binnenlandsch Nieuws. t. 5. 9 r r ERICHS. In aan ien Heeft het geen land als op onbebouwde gronden gevonden en is havinc. onze weten- I i>p.raiftin. 'ld te tje Het stofvrij werkplaatsen. an Ier ke de an 77 Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. s- te fi ns te ia iet ;a. il- a- te na en g- ke e- je in r Het auteursrecht van den inhoud van dit blad ivordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. zeer zeker veelal beteekent van Tot schoolopziener in het arrondissement Bolsward is benoemd ds. O. Norel Rzn., te Wons. zich tot het gemeentebestuur wenden met verzoek om aLnog op de kiezerslijst geplaatst te worden. Gelukt haar dit niet, dan wendt ze zich op grond van Art. 36 der Kieswet tot den kantonrechter, die haar goed recht erken nende, ingevolge Art. 39 derzelfde wet, haar plaating bij provisie op dj kiezerslijst en zulks wel bij een vonnis, rustende b.v. op deze overwegingen I dat er niet in is. de Standaard We laten haar in haar geheel hier volgen «Op grond van art 29 der Kieswet kan straks, mits voor 15 April, «een ieder«, en gaan 2 mannen uit met ieder een hond, dus ook een vrouw die ingezetene en Neder lander, en van den vereischten leeftijd is, De boter, hiervan ge karnd, is niet duurzaam. Zorg dus, melkvee houders, dat men geen boterbloemen enz. in «Als de boter al in de weide groeit, komt ze niet in de karn«, zegt de boer. Hij bedoelt de boterkleurige boterbloem (Ranunculus), ook ranonkel, hanevoet en hanepoot genoemd. De beteekenis in de I melk »karnt« dan soms heel slecht en heeft wel Holl.-Belgische toenadering, in den strijd om Hol- een roodachtige kleur, landsche nationaliteit, voor de ontwaking van een J krachtiger nationaal bewustzijn. Het gaat er niet om, of de studenten min of meer rumoerige verga deringen houden maar of de geestdrift voor een aaneensluiting van alle Hollanders ons volk pakt. Onze studenten zijn werkelijk niet de opgewon den standjes, waarvoor velen ze verslijten, die wegloopen met al wat nieuw is. Zij zijn over ’t algemeen conservatief en langzaam in bewe ging te brengen voor een nieuw idee. Nu zijn ze in beweging gekomen voor een nationaal idee. Van die beweging kon kracht uitgaan over heel het volk. En zij zal toenadering brengen tusschen leden van eenzelfden stam en onderlinge waar- deering, Straks zal de deelname van Nederland, de flinke, keurige deelname aan de Brusselsche tentoonstelling, een andere stap in die richting j wezen, een bedachtzamere, die tot andere, mis schien praktischer resultaten leiden kin. Maar over die deelname en alles wat daaraan vastzit, praten we misschien nog wel eens nader. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. nadering, gesteund door onze regeering, is het bewijs van ons toestemmend antwoord. Maar het leek nog zoo flauw te gaan, nog een bewe ging te zijn die buiten ons volk om ging of er alleen den uiterlijken kant van beroerde, tot dezer dagen te Antwerpen het Algemeen Neder- landsch Studentencongres plaats had. Van de jeugd, van jonge menschen moet de geestdrift uitgaan, die de zakelijke handelingen van bezadigde menschen bezielen zal. En er was geestdrift op dit eerste studenten-congres van Noord en Zuid en van Zuid-Afrika, een geestdrift, groeit alleen in Limburg in ’t wild, in bosschen die verbroedering bracht, maar ook een geestdrift, en heggen. Beide kleuren de melk ook rood, die tot daden voerde. Want al dadelijk werd ’t'AU 'lo «1 in do woi.u op dit eerste Congres een Algemeen Ne lerlandsch Studentenverbond opgéricht en een Algemeen Nederlandsch Studentenweekblad in het leven geroepen. Dat zijn feiten van De jaarwedde van den burgemeester van Amsterdam is door Ged. Staten vastge steld op f 20,000, Daaronder is begrepen f 5000 voor ambtswoning, tenzij het gemeen tebestuur zulk een woning beschikbaar stelt. Scheepsbouwers. Boekbeoordeeling. Feuilleton: Het menu tijdens het beleg van Parijs. Controle- onderzoekingen van Levensmiddelen en Ver- bruiksartikelen, gedaan aan het Labaratorium voor Chemisch en Microscopisch onderzoek Dr. van Hamel Roos en Harmens, Amster dam, 291 Keizersgracht. Over het mollenvangen. een correspondentie uit Zoutkamp het Nieuwsbl. v. h. Noorden lezen wij Waarom de Friesche arbeiders de provincie Groningen gebruiken als operatieveld voor de mollen Om de eenvoudige redenen, dat de mollen in hun eigen provincie nog slechts sporadisch voorkomen, in ieder geval zoo weinig, dat er geen daghuur uit te halen is. Hoeveel vangt men per dag? In den regel Van twee personen vernamen we, dat zij op één dag 113 mollen hadden bemachtigd. Dat was het grootste aantal geweest, dat niet alleen zij gevangen hadden, doch anderen waren steeds daar beneden gebleven. Thans ving men per dag een 25 stuks, waarvoor men per exemplaar 12 ets. ontving wat dus ook nog een goede daghuur is te noemen. Sommige landbouwers gedoogen het mollen vangen niet op hunne landerijen; wij houden het met hen. We hopen dat de Friesche landbouwers en greidboeren niet het schadelijke van de uit* roeiing van den mol zullen ondervinden. Als een groote bijzonderheid deelde men ons mede, dat onder Engwierum in Friesland zeer vele witte mollen werden gevangende kleur is niet zuiver wit, doch iets vuil geel. Wij hebben nooit een witten mol gezien. Voor natuuronderzoekers was het misschien wel van belang met deze variëteit aldaar fes Het nationaal gevoel, beter misschien gezegd het ras-bewustzijn, schijnt bij de Germanen niet zoo sterk ontwikkeld te zijn, als bij vele andere rassen, in ’t bijzonder bij de Slavische. Als wij zien, hoe in Oostenrijk-Hongarije en elders deze Slaven geen moeite en opoffering sparen om hun ras vooruit te dringen en ster ker te maken, dan staan we eigenlijk verbaasd, hoe een dergelijke liefde voor eigen volk en taal menschen zoo totaal kan beheerschen en tot zoo sterke krachtsuiting prikkelen, dat eigen persoonlijke belangen en begeerten daarbij schijnen achter te staan, ja daar aan dikwijls worden opgeofferd. Zeker zijn de omstandigheden, waarin deze Slavische stam men verkeeren, daaraan ten deele schuld. Een voortdurende strijd tegen anderen, tegen over- heerschende rassen, als de Oostenrijksche Slaven tegen het Duitsche element hebben moeten voeren houdt de stamgenooten sterker aaneengesloten en maakt het nationaal bewustzijn tot een heilig gevoel. Maar toch schijnt het zeker, dat zich bij de Germaansche stammen van den tegen- woordigen tijd een dergelijk sterk en alles doordringend rasbewustzijn ook in den strijd niet gemakkelijk meer kan ontwikkelen. Wij zien dat duidelijk in de oostelijke provincies vanDuitschland, waar zich het Duitsche element, ook met den steun der regeering, niet tegen de Polen kan hand haven en ook in Oostenrijk, waar het voort dringen der Slaven de Duitschers niet tot ge lijke machtsontwikkeling blijkt te kunnen prik kelen. In dit opzicht blijken wij, Hollanders, goede Germanen te zijn, beter nog dan de Duitschers. Onze Zuid-Afrikaansche broeders hebben held haftig en met onverzettelijke taaiheid den oor log voor hun onafhankelijkheid tegen een kolos sale overmacht volgehoudeu. Maai voor den stillen, venijnigen, hardnekkigen strijd tegen het voortdringen van den Engelschen invloed en de Engelsche taal, tegen het verengelschen van hun nationaliteit, schijnen ze het krachtige, natio nale bewustzijn te missen, al had een strijd van eeuwen dat toch zeker wel kunnen opwekken. De Vlamingen, een andere tak van den Holland- schen stam, hebben zich tien eeuwen lang ge duldig laten verfranschen, zoodat de Vlaamsche geest alleen bij het eenvoudige, ontwikkelde landvolk bewaard bleef. De laatste tientallen jaren is daarin verandering gekomen. De Vla mingen zijn rechten gaan vragen, die hun, de meerderheid in België, eigenlijk van zelf moesten toekomen. Ze beginnen nu zelfs die rechten te eischen. Maar het is nog bij lange niet met die scherpte en dien onverzettelijken geestdrift, die het voortdringen der Tsjechen in Oostenrijk onwederstaanbaar maakt. Bij ons, Nederlanders, schijnt dat nationaal bewustzijn nog flauwer en onbeduidender te zijn. Is het, omdat wij den strijd voor eigen taal en nationaliteit nooit in ernst hebben lee- ren kennen Maar ook die strijd, elders voor de Hollandsche nationaliteit gestreden, scheen ons koud te laten. Tijdens den Zuid-Afrikaan- schen oorlog is er even een vlam van geestdrift over ons land gegaan. Maar zoodra de op wekkende prikkel van een roemrijk gevoer- den oorlog voorbij was en voor nog de onafhankelijkheidskrijg beslecht was, was die vlam gedoofd. En voor den volhardenden, in dringenden steun in den stillen strijd van uiter lijke vrede, bleek ons nationaal bewustzijn te zwak. Nog veel minder zeker hebben we ons aange trokken van den strijd, dien de Vlamingen zoo vlak bij onze grenzen voerden, ’t Was, als ging het om Russisch of Chineesch en niet om het Vlaamsch, dat toch ook het Hollandsch is en om het behoud van een 4 millioen menschen voor sche cultuur. En eerst de hand van broeder- overal. schap, die de Vlamingen, bewust geworden van Distels, wilde zuring en klaverzuring in wei- onze innerlijke saamhoorigheid, ons eindelijk 1 den of tusschen groenvoeder, veroorzaken, dat toestaken, deed ons verrast opzien en aarzelend, i de o zoo aarzelend de uitgestoken hand vatten. Wij waren het niet die, sterker dan zij, hun steun aanboden. Maar zij waren het die ons nooden moesten, ons vragen om van onzen overvloed af te staan, om hun wapenen te lee- nen in den stryd voor het Hollandsch en de kracht van onzen arm. En nu, ja nu eindelijk schijnen we te gaan zien en 1 ...1 een stiijd het is, hoe het niet alleen hun belang, I groenvoeder, dat der Vlamingen is, maar i ons belang. Of heeft het voor ons geen betee kenis, of onze samenleving of over 10 millioen mensem beteekenis voor onze 1 schap, onze kunst, onzen handelf onze industrie, voor de versterking van onze We hoeven het niet meer te vragen, meewerken aan geslacht maar dat blijkens het Woordenboek der Nederlandsche taal, Deel IX, blz. 212, het woord mannelijk ook beteekenen kan. Blijken gevende van kracht en flinkheid, en dat de redactie ter nadere adstructie hiervan er uitdrukkelijk bijvoegt, dat het woord mannelijk ook van vrouwen gebezigd wordt, gelijk Bredero in 3, 412 schreef; »een mannelijke maaght, so wijs als nimmermeer mag keeren,” en Belpaire in zijn Landleven i schreef van Marie Leveling seen forsche man nelijke schrijfster* en dat alzoo het gebruik van mannelijk ook voor een vrouw taalkundig i vaststaat. «Overwegende al verder, dat de verzoek ster in haar geheele optreden gebleken is, alleszins flink, kloek en cordaat te zijn, en alzoo op den eerenaam van een mannelijke ingezetene haar deugdelijk recht kan doen gelden. «Overwegende eindelijk, dat op de kiezers lijst zelfs meerdere kiezers van het manne lijke geslacht voorkomen, den heer kanton rechter persoonlijk bekend, die zeer verre in mannelijkheid bij de verzoekster ten achter staan. «Oordeelt, dat aan de verzoekster ten on rechte haar verzoek op de kiezerslijst geplaatst te worden ontzegd is, en gelast dat alsnog bij provisie haar naam op de kiezerslijst zal geplaatst worden Leeuwarden krijgt nu ook een eigen bioscope theater, en wel op de Nieuwestad stille zijde. Het gebouw zal modern worden ingericht en electrisch verlicht. Eigenaar en ondernemer is de heer Ernst Wulff te Gro ningen. De opening zal ongeveer half Maart plaats hebben. Inhoudsopgave van No. 7 van het Maandblad tegen de Vervalsehingen. De nieuwe Wet tegen Watervermenging met boter. Vervalsching van Spiritualiën in verband met de belastingverhooging. Vergiftig speelgoed. Bedorven en versche boter. Tinhoudende ananassen. De zoogenaamde IJzermelk. Vergiftingen van het vee hier te lande. Togen de rookplaag en brandstofverkwisting. maken van fabrieken en Electrische waterreiniging. Over het ge bruik van nikkelen keukengereedschap. Voor het marine etablissement te Soerabaja 1 Hygiëne-tentoonstelling te Buenos Ayres. worden vijf scheepsbouwers gevraagd, leeftijd 22 30 jaar Verbintenis voor drie jaar. Traktement f 150 tot f 250 ’s maands. Soil, vóór 15 Maart, aan den minister van Kolo niën gericht, in te zenden aan den hoofding. der Marine te Amsterdam, bij wien verdere De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam Kruisbladig walstroo (Galium cruciata) niet j te verwarren met het heerlijk riekend wegstroo I (soms Lieve-Vrouwe-bedstroo genoemd, dat men I als »Waldineister« tot Meiwijn gebruikt) kleurt de melk roodachtig. Dezelfde werking hebben de reeds genoemde wolfsmelk en de «zegge* (Carex) ook sekbund, bent, boendergras en riet gras genoemd. Van de kornoeljesoorten (Cornus) groeit de roode (Cornus sanguineum) in ’t wild in bos schen en heggen. De eetbare (Cornus mas) gelasten kan, Overwegende dat de uitdrukking »man- nelijke ingezetene” in Art 80 der Grondwet I naar de ongetwijfelde bedoeling van den Grondwetgever van 1887 beteekenen moet. ingezetene van het mannelijk geslacht. sOverwegende echter, dat het evolutionaire rechtsbewustzijn der natie zich steeds luider en krachtiger tegen de uitsluiting van de vrouw van het kiesrecht verzet. Overwegende dat het woord mannelijke het mannelijk plaatse kennis te maken. inlichtingen zijn te verkrijgen. Vrouwenkiesrecht mogelyk. Men herinnert zich de discussie in de- pi over ’t Haarlemsche vonnis inzake den eed en hoe vooral van anti-revolutionaire zijde er de nadruk op is gelegd, dat de rechter niet boven de wet heeft te staan maar de wet moest uitleggen zonder er iets in te leggen, Een aardige persiflage gaf op de Haarlemsche uitspraak. men i uw weiden ziet. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Als groot veehouder met best vee en zeer verschillend weiland is ’t mij herhaaldelijk gebeurd dat mijn melk afgekeurd werd aan de melkinrichting en boterfabriek, waar ik ze breng. Het vee is altijd gezond geweest. De melk- 'ontroleur zei, dat het kwam van verkeerde planten in ’t voeder. Welke kunnen dit zijn Antw. Hierover heb ik speciaal voor u en velen, die er mij vroeger al over klaagden, een artikel geschreven, dat nu wel meteen geplaatst zal worden. MELKBEDERVERS. ’t Gebeurt meermalen, dat de melk wordt af gekeurd door de controleurs der fabrieken, om dat ze, hoewel uitmuntend van samenstelling en onvervalscht, een onaangenamen smaak heeft. Zoek de oorzaak in uw wei- en hooiland of in uw groenvoeder, als uw vee gezond is en de stal rein. Unjer geeft een scherpen smaak. Dit onkruid komt algemeen voor en wordt in verschillende streken ook houtpijp, hermoes, roobol, lidrusch, kwadenaard, oneet en moeraspaardenstaart ge noemd. De wetenschappelijke naam is equi- setum palustre. Deze plant is zeer nadeelig voor rundvee. Penningkruid (Lysimdchia Nummuldria), wilde uien (ook andere looksoorten) geven uien- smaak aan melk en boter. Kamillen (Anthemis') in droge weiden maken de melk walglijk aromatisch. Nieskruid (Helleborus Adans), ook nieswortel, wrangkruid en wrangwortel genaamd en familie van onze fraaie Kerstroos (Helleborus niger), maakt de melk scherp en bitter van smaak en kan bij mensch en dier diarrhée veroorzaken. Godsgenadekruid (Scutellaria galericulata) kan dezelfde werking hebben, ’t Kreeg dezen naam, omdat men er vroeger groote geneeskracht aan toeschreef. In sommige streken van ons land noemt men ’t ook «gemeen glidkruid«. Zoete wolfsmelk (Euphorbia dulcis) komt in ons land weinig voor en is slechts enkele keeren bij Leiden gevonden. Deze en de zeer vergiftige zwaterscheerlingc (cïcuta virosa) worden zeer gevreesd, omdat ze aan den melk een moeilijk te beschrijven viezen, slechten smaak geven. Dolwortel en «tweede watereppe« noemt men laatstgenoemde plant ook en tevens (maar ten onrechte) dolle kervel. Dolle kervel is de (ook zeer vergiftige) gevlekte scheerling, waarvan de wetenschappelijke naam Conium is. Conium- zaden komen maar al te dikwijls voor onder anijszaad en als dit niet goed gezuiverd rs, voor -- men er anijsolie uit perst, kan deze gevaarlijk de Hollandsche gemeenschap en de Holland- werken. Koop daarom uw anijsolie maar niet Distels, wilde zuring en klaverzuring in wei- s melk in eens kan stremmen («scheiden, hotten«), zoodat men in plaats van melkkaas- stof en wei heeft. Zulke melk wordt ook ge weigerd. Als de melk blauw is, komt dit niet altijd door ontrooming of door dat er (per abuis na tuurlijk) water in de vaten stond, toen de melk er in gegoten werd, maar ook door het voor begrijpen, wat voor komen van bingelkruid (Mercurialis) in het zeer algemeen is in ons land het niet minder zeker eenjarig bingelkruid, dat 20 tot 50 cM. hoog J kan worden en van Juni tot October bloeit, zich uitstrekt over6 Deze Mercurialis annua wordt zoowel opbouw- idf beschaving, onze weten- vergiftig. ,1 Het Mverblijvend bingelkruid^ (Mercurialis nationale kracht? perennis) heeft dezelfde werking op de melk, J Ons doch is alleen in Limburgsche bosschen ge- 1 de Hollandsch-Belgische toe- vonden. s. H ie j. J. i iers n NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, llemelumer Oldepbaert en Noordwolde, Hindeloopen en Stavoren. 1

Friso nl | 1910 | | pagina 1