Weekmarkt. Donderdag den 24 Maart a.s. Bericht. Over dit en dat. Onze Land- en Tuinbouw-Leestafel. ZATERDAG 19 MAART 1910. 37ste Jaargang. No 12. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Land- en Tuinbouw. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv-Bureau D. Y. ALTA, Warmaesstr. 76-78, Amsterdam ERICUS. om Zijn vader was Bovendien in dezelfde maand van 1909. Dit blad verschijnt des Zaterdags Per post 0 65. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. vrij van onkruid en plantenziekten. 2. 3. De BURGEMEESTER van WORKUM maakt bekend dat de WEEKMARKT die samenvalt met Goeden Vrydag zal worden gehou den op Workum, 18 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. OOST-1NDISCHE KERS. Er is ook heel laag blijvende, voor bloem perken en voor liet auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. haar leden en begunstigers toege- voor anderen verkrijgbaar, als men postwissel zendt. Ze is no. 2 van Maar immers wij zoeken nog. Ook deze stel ling over het nut van tuinbouwonderwijs is er weer een bewijs van. Van afe kanten komt men aandragen met nieuwe plannen. Er zijn bouwstoffen te over om een nieuw systeem op te bouwen. We weten echtei nog maar niet, hoe de nieuwe stijl van het gebouw moet wezen. en te Vlissingen. i en kost per half jaar 50 cents Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abonnement belangrijk lager. blijven. Tom Thumb. laag en is in verschillende kleuren te koop, ook gemengd. Dit dwergengeslacht heeft ook een koning met een Engelschen naam. King Godsdienst of Tom Thumbs heet deze (Koning van de Tom Thumbs). Donkere bladeren en prachtige, donkerroode bloemen heeft deze dwergenkoning, paalden godsdienst, geen dogma’s en geloofsbe lijdenis aan hun kinderen onderwezen wenschen te zien, kunnen toch wel degelijk onderwijs begeeren in de zedeleer. Is dit eigenlijk wel juist'uitgedrukt: «onder wijs in de zedenleer® Het is er toch niet om te doen de kinderen wijs te maken in kennis van zedekundige beginselen dat zou weer bloot verstandelijke ontwikkeling zijn maar om hen zelf goed te maken en braaf en edel. Maar hoe moet men dat doen In Den Haag heeft dezer dagen een bestuurs lid gesproken van het tweede congres voor zedelijke opvoeding, te Londen gehouden. En deze heeft er terecht den nadruk op gelegd, dat het niet voldoende is den kinderen te zeggen «wees braaf en verstandig®, maar dat men hun leeren moet, hoe men goed is. Het gaat dus niet om de kennis der moraal, maar om haar practijk in het leven. Kan men dat iemand leeren? De Engelsche spreker had wel gelijk, toen hij dit een uiterst moeilijk probleem noemde. Zou hiervoor eigenlijk wel een bepaald stelsel i zijn uit te denken Of moet niet veeleer de 1 geheele opvoeding en alle onderwijs meehelpen i om de in het kind aanwezige krachten in de (goede richting te ontwikkelen? Het is niet altijd noodig het woord goed te noemen, om het karakter van een kind zich tot braafheid en adel te doen ontwikkelen. De wijze, waarop men een kind tot zelfbewustzijn brengt zal zeker van buitengewonen invloed zijn. En die wijze wordt bepaald door de beantwoording op de vragen van het hoe en het wat in het onderwijs. Maar die beantwoording is niet alleen van invloed op de zedelijke, maar ook op de licha melijke en verstandelijke ontwikkeling. Die drie zijn trouwens nooit geheel te i cheiden, om dat ook lichamelijke, vei standelijke en zedelijke gesteldheid ten nauwste samenhangen. Daarom is het ook zoo toe te juichen, dat men niet alleen niet meer op geleerdheid en kennis aan stuurt, maai- op de vorming van den geheelen mensch. En men doet dat niet alleen door bijzondere aandacht te vragen voor de zedelijke opvoeding. Naar alle kanten wil men het veld van onderwijs uitbreiden. Allerlei grassen en eiken en beuken en men er tot sierlijke bouquetten. mossen doet men wonderen, zoodat krachtig blijven en Ook maakt men er allerlei bloemen na. Fabrieksge heimen vertel ik nooit. Vraag. Waar kunnen wij snavelringen koo- pen voor onze kippen, daar zij bijna alle eieren opeten, en wat is ongeveer de prijs er van Antw. Ze kosten 5 ct. per stuk hier en worden hier in de grootste winkels voor vogel- artikelen verkocht, o.a. bij P. Sluis, N Z. Voorburgwal, Amsterdam. Burgemeester van Arnhem. Bij Koninklijk besluit is tot burgemeester van Arnhem benoemd mr. A J. A. A. baron van Heemstra Baron Van Heemst a werd den 22en Juli 1871 te Vreeland geboren, aldaar burgemeester. RDksmiddelen. Het maandelijksch overzicht in de Staats- een Toch is dit zoo en er is heel veel te leeren. granen, Judaspenningen, palmbladeren prepareert Met allerlei ze veer de verlangde kleuren krijgen. zeer was, die f 460.000 minder had Middelburg ’t Is zaaitijd. Dat ieder zijn voordeel doe met de vele nuttige wenken, hier gegeven. opgebracht dan Februari 1908. We zijn derhalve slechts met een bedrag van 2 ton gekomen boven de opbrengst van Februari 1908, en bedenkt men daarbij, dat de accijns- verhooging van het gedistilleerd dit jaar een bedrag van f 732 000 boven de opbrengst van Februari 1909 heeft opgeleverd, dan is er zeker niet veel reden om over het gunstig verschil met verleden jaar te juichen. De voornaamste schuld hiervan dragen de directe belastingen. De grondbelasting gaf f 16 000 minder, de bedrijfsbelastingen (met de opcenten ad f 26 000) f 185 000 minder en de vermogensbelasting (met de opcenten ad f 12.000) f 53 000 minder dan verleden jaar, waartegenover een meerdere ontvangst van f 9000 uit het personeel niet veel be- teekent. Een geringe stijging f (40 000) viel waar te nemen bij de rechten op den invoer. Beter hielden zich de accijnzen. Zondert men den wijnaccijns uit, die f 1000 minder opbracht, dan kan geconstateerd worden, dat de suiker- accijns vermeerderde met f 75 000, die op het gedistilleerd f 732.000 het zout met f 30 000, op bier en azijn met f 2000 en op het geslacht met f 30.000. Wat de vermeerdering van den accijns op het gedistilleerd betreft, herinneren wij er aan, dat de maand Januari slechts f 12 000 hooger was geweest dan haar naamgenoot van 1909, niettegenstaande de verhooging van den accijns reeds 10 December van het vorig jaar in werking was getreden De oorzaak hiervan schijnt te zijn dat de «vóórverzorging® met het oog op de accijnsvermeerdering haar in vloed ook in Januari nog heeft doen gelden, -terwijl Februari in dit opzicht een meer nor maal karakter heeft gekregen. Op de zegelrechten werd f 24 000 en de successierechten f 104.000 minder ontvangen, waartegenover slechts een geringe stijging van f 27 000 op de registratierechten en van f 2000 op de hypotheekrechten valt te vermelden, waardoor deze rubriek in haar geheel ongeveer een ton minder dan verleden jaar opbracht. Verder is op te merken, dat de domeinen f23 000 meer opbrachten, de posterijen f31.000, de rijkstelegraaf f 19 000 en de loodsgelden f 21 000 meer dan in Februari 1909. Het resultaat van de eerste twee maanden van dit jaar is f 22.160 397 016, terwijl in hetzelfde tijdvak van 1909 werd ontvangen f 21.156 950 246. Niettegenstaande we dus in die twee maanden op verleden jaar f 1 003.446 77* vooruit zijn, schijnt ons het accrès met het oog op bovengenoemde om standigheden niet zoo sterk als wel gewenscht is. Geen grondstof gereed voor de regeer-machine De Haagsche briefschiijver van De Tijd meldt: «Ik heb gehoord, dat dé Kamer voorne mens is een lange Paaschvacantie te nemen. Vóór eind April zou zij zeker niet bijeenkomen. Mogelijk wordt het begin Mei. Het zou daarbij nu al vast staan, dat zij niet veel later dan half Juni met groote vacantie gaat. Het schijnt, dat geen enkel wetsontwerp van be teekenis voor dadelijke behandeling gereed is, dan alleen de wijziging van het vierde boek van het Burgerlijk Wetboek omtrent het be wijs, waaraan men vermoedelijk, in verband met de eedsquaestie, niet schijnt te durven beginnen, de wijziging der Militaire Rechts pleging en het wetje tot subsidieering van het meer uitgebreid lager onderwijs. Men hoopt, dat nog enkele wetsontwerpen onder het reces voor behandeling gereed komen. Maar behalve voor de verhooging der Ge meentebelasting, bestaat daarop niet veel kans.® Een nieuw soort schoenzool. Een militaire schoenmaker te Breda heeft een nieuw soort schoenzool uitgevonden. Ze bestaat uit drie smalle reepjes dik leder, waar de eigenlijke zool onder wordt geschoven en met een drietal schroef jes wordt vastgehouden. De drie reepjes, óen neusstukje en twee zijstukjes, hebben weinig te lijden en de eigenlijke zool, dat gedeelte, hetwelk het meest aan slijtage onderhevig is, kan telkens opbrengst 1 gemakkelijk worden vernieuwd. i en haar eigenschappen. Bovendien ook het practisch tuinbouwonderwijs de. ontwikkeling der kinderen te goede komen. En groot°deel ten slotte zal het misschien terugkeer uit de steden naar het land vergemakkelijken en be- l vorderen en zoo de ontvolking van het platte land tegengaan. Het zou dus niet alleen indirect door de betere ontwikkeling der individuen, maar ook direct der samenleving ten goede kunnen komen. Er is echter een groot bezwaar, dat ook in de vergadering in het midden weid gebracht. Het onderwijsprogram is reeds zoo zwaar bela den. En zoolang de meeste kinderen maar tot i 13 jaar school gaan, is de grens van het bereik- opvoeding is het deze eigen- bare 8au.w overschreden, anleg tot de schoonste vol- I Maar immers wij zoek komenheid te on. wikkelen. Of zij daarin slagen zullen, hangt voor een goed deel van hun doel matigheid af. En die doelmatigheid wordt meer nog dan door wat men den kinderen leert be paald door de wijze, waarop men leert. Dit wat en hoe zijn niet geheel te scheiden, maar het komt mij voor, dat men op het wat, vooral ten onzent, wel wat eenzijdig den nadruk legt. Het is werkelijk niet voldoende den kinderen kennis of ook begrippen bij te brengen.Het j is meer nog hen die kennis en die begrippen zelf te leeren vinden. Want h<t zelf gevondene heeft een ongelijk giooter waarde voor een menschenleven dan het van ouderen overge- nomene. Dit begrijpen ook blijkbaar zij, die voor meer belangstelling in de zedelijke opvoeding van het kind ijveren. Men heeft langen tijd uitsluitend aan verstandelijke ontwikkeling gedacht. En men ging daarbij zoo ver van te meenen, dat deze verstandelijke ontwikkeling een zedelijke ontwikkeling in zich sloot, dat men slechts een knap mensch behoefde te worden om meteen ook een goed mensch te zijn. Het kon wel niet anders, of er i2 Zij kwam natuurlijkerwijs het eerst van den kant van hen, die ook aan godsdienstige op voeding aandacht wilden gewijd zien. Maar naast dit streven naar godsdienstige op voeding is er de laatste jaren ook een beweging ontstaan ten gunste vim een zelfstandige zede lijke opvoeding. Het is duidelijk, dat deze laatste twee niet geheel te scheiden zijn. C-2..21 en zedelijkheid staan daartoe in te nauw ver band. Maar geheel samenvallen doen ze toch ook mat altijd. Measchen toch, die geen be- I een prachtige purperen mantel dus. Wegens den GOEDEN VRIJDAG zal het eerstvolgend nommer van „FRISO” een dag eerder verschijnen, dus Donderdag 2-L Maart. DE UITGEVER. Naast het zoeken naar een oplossing der tal rijke oeconomische kwesties is liet wel deze gedachte, die onzen tijd beheerscht: hoe we onze kinderen moeten onderwijzen, wat we hun moeien leeren en hoe we dat doen moeten. Niet alleen in ons land, maar overal elders is deze vraag naar de beste inrichting van het onderwijs en de meest rationeele wijze van op voeding, aan de orde. Dit bewijst reeds, dat we in een overgangsstadium leven, dat de oude vormen en stelsels niet meer voldoen en men een nieuw passend stelsel nog niet gevonden heeft, dat we zoekende zijn. En in dezen tijd van zoeken moeten natuurlijk wel allerlei nieu we plannen gevormd, allerhande nieuwe vormen aangeprezen, tallooze stelsels als de eenig ware den volke voorgesteld worden. Het wordt een verwarrende menigte, die menigeen onwillig en verdrietig het hoofd zal doen afwenden van de geheele kwestie. Te begrijpen is dat maar goed daarom nog niet. Want het is niet maar een mode, die deze vraag naar wijze van opvoeding en j houdt. Neen, het is wel Er is ook nog een «gouden koning” (Golden King) met goudkleurige bloemen en een «robijn- koning” (Rubi-King) met robijnkleurige bloemen. Zelfs een «keizerin” is er bij, die ook al weer Engelsch spreekt en zich «Empress of India” (Keizerin van Indië) noemt. Deze heeft een scharlaken mantel, n.l. schitterende, donker- scharlakenroode bloemen en donkere bladeren. Een van deze dwergen blijft niet alleen laag bij den grond, maar heeft ook kleine bladeren en bloemen, ’t Is de Lilliput (in kleuren). Al deze dwergen worden niet liooger dan 20 a 30 cM. Maar nu de reuzen, die tot 4 M. hoog kunnen worden en zelfs de hoogste veranda eerst tot boven toe kunnen bedekken en dan weer in sierlijke slingers («guirlandes”) naar beneden groeien, ’t Is verrukkelijk 1 Het hoogst groeien twee d unes, n.l. de prachtige «Koningin der hybriden” met bonte bladeren en bloemen in verschillende kleuren en «Madame Günther,” met donkere bladeren, «Lucifer” met schitterende scharlaken bloemen tusschen de donkere bladeren, blijft onder de zelfde behandeling en omstandigheden altijd 50 cM. lager ongeveer. «Tropaeolum majus” wordt niet hooger dan 2 M. Van begin April af zaait men de groote zaden in huis op een koele plaats, maar één korrel in een kleinen bloempot, 3 in een matigen, 5 in een grooten. In die bloempotten moet, beste tuinaarde, die verleden jaar goed bemest is. De korrels moeten maar even onder den grond komen. Legt men er meer in een pot, dan bloeien ze slecht, groeien niet hoog en krijgen gele bladeren. Verplant ze liefst niet en zet ze half Mei bij zacht weer buiten. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Abonné te M. Het schijnt U vreemd toe, ,.v„ dat men in de zoogenaamde «kunstbloemen- Zoo is kort geleden in de te Utrecht gehouden fabrieken” ook natuurlijke planten prepareert, algemeene vergadering van de Nederl. Maatschij. voor Tuinbouw en Plantkunde een uitvoerige rede gehouden over het nut van tuinbouw onderwijs op de lagere scholen. Men moet liefde leeren voor de omringende natuur, voor planten en bloemen en die liefde zal het zekerst gewekt worden door der kinderen aandacht er bij te bepalen en hun zorg er voor te vragen. Ze moeten vertrouwd worden met den groei en onderwijs onder°de aandacht der menschen de ontwikkeling der planten, met haar levens- 2_. 2’_1 werkelijk het groote, j behoeften 1 - >- J overwegende belang dezer vraag, die elke andere I za' ®°k naar achteren moet dringen. Opvoeding en ont onderwijs immers bepalen voor een 2—2 den toekomstigen vorm onzer samenleving en steden naar het land vergemakkelijken en be de toekomst van het menschelijk geslacht. Ik wil niet zeggen, dat men van een kind alles maken kan wat men wil. Het zou de ontkenning zijn van een gansche rij waarheden. Ieder kind komt met bepaalde eigenschappen van geest en lichaam, met een zekeren aanleg ter wereld. Maai die aanleg, gansch die geeste lijke gesteldheid, bepaalt alleen wat er uit een kind zal kunnen groeien, niet wat er noodzake lijk uit groeien moet. Aan onderwijs en i schappen en dezen aanleg tot de schoonste vol- Bevordering van het gebruik van goed zaaizaad en pootgoed. Dit is de titel der brochure, nu door de Koninklijke Nederlandsche Landbouw- Vereeni- ging" (Bureau Lange Voorhout 23, ’s-Graven- hage) aan zonden en f 0.25 per dit jaar. Na een inleiding over ’t nuttige en noodige wordt een overzicht gegeven van 1. Wat in Duitschland gedaan wordt goed zuiver zaaizaad en pootgoed van hooge kiemkracht (80 0/0 gegarandeerd) te krijgen, Wat iren er in Nederland voor doet. Wat er hier nog meer voor zou kunnen gedaan worden, lage randen om perken. Vraag >t Ts zaaitiid vooral hoog of laag groeiende, al naar gij de planten verlangt. Voor weinige centen (of voor niemendal, als een goede buur ons een handvol zaden gaf. die hij zelf won), kan ieder zich door het zaaien en opkweeken van Oost-Indische kers veel rein genot verschaffen, dat nooit ver veelt en nooit slechte gevolgen heeft. Die ze ook maar één jaar op de rechte wijze gekweekt heeft, wil ze niet weer missen. ’t Is nu de tijd terstond zaden te bestellen naar onze keus. Schrijf de namen maar goed _v_. -- op, dan krijgen wij de verlangde soorten en moest daarop een reactie volgen, verscheidenheden, als ze maar bij een vertrouwd zaadhandelaar gekocht worden. Eerst de verscheidenhedendie ’t laagst 1 Deze krijgt geen ranken, blijft wt. geeft over Februari 1910 aan van f 10.563.383 566, tegen f9,907.425 516 heeft deze «bezuinigingsschoen® ’n lederen, Het voor dit draaibare hak, waardoor ook van dat gedeelte jaar gunstig verschil bedraagt dus f 6.55 958 05. de slijtage belangrijk wordt verminderd. He< 1 mooi kan dit niet heeten, schrijft de Bij het leger worden reeds proeven met N Crtomdat Februari 1909 een zeer dezen «bezuinigingsschoen® genomen, n.l te I slechte maand T"na zon nnn v—J 4. RISO, 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Uemelumer Oldephaert en Noordwolde, Hindeloopen en Stavoren.

Friso nl | 1910 | | pagina 1