II. II. BAKKERS! en Voor Seleg enheidskoopI m Zakhorloge Kakebegke-Middelburg dat om zijn SMAAK, GEHALTE en BAKAARD, tot de beste soorten Inland scïi behoort. Staat onder voortdurende contröle van het Schei kundig Bureau van Dr. V. HAMEL ROOS en HAKMENS. MAKKÜM-WORKITM. Huizinge - waarin Koffiehuis - met ERF, te WORKUM. Puike Aardappelen. Tuin- en Bloemzaden Pootaardappelen Hypotheekbank. J. E. PESCHAR Sr. Firma 8. S. Gaastra, WORKUM. da Schoonmaak. BORSTELWERK, DWEILEN, ZEEMLEER, tegen fabrieksprijzen. I Sneeker Stoomververij en Chem. Wasscherij D.HOEKSEMA& Zonen. Gez. Fischer. Telegrafisch Marktbericht. F. POSTMA. J, HOOGSLAG Jz te L euwarde i- Wagendienst L Maandag 21 MaartZUURKOOl, Van MAKKUM: morgens 7 en avonds 5 uur. Mak xum. E. QJJABHÉ Kort Nieuws. Advertentiën ZOÜTEVISCH, RAPEN, i - WORTELEN, UIEN, - BRIKETTEN, TURF enz. Friesuh-G roningsche Hervatting der Dienst H. Spingarn, Krakau 234. Hollandsche Van WORKUM: ONTVANGEN: wordt nog vergroot door het plan i e bedoelen de vee- j landache blauwkiehn, we kooplieden reppen zich ook, daar het gunstig marktte Vrijdag te Leeuwarden en Dinsdag te Sneek. kievitsei in opgezonden Depot voor Workum e. O. Nette aflevering, Lage prijzen. De koers van de 4 °/q pandbrieven is 100 0/0, Inlichtingen te bekomen bij T. Abbring Hingst. LEEUWARDEN, 18 Maart. Boter, f 601/2. Nagelkaas, f 3346. Belegen Kaas, f 60. Eieren, per Kilo 65 cents. 9, 17%, 22Y,. 25, 321/,. 37%, 45, 50 65, 80, 90. 20, 30. 9, 11, 13, 17, 19, 22. Gisteravond Sneek als van PRACHTVOL MET KETTING (machinaal gesneden.) Aanbevelend, Rij het koopen van TARWEMEEL verzuirue men niet, prijs aan te vragen van het merk Prijzen steeds zeer BILLIJK. Verkrijgbaar bij de voornaamste Meelhandelaren of en gros bij den AGENT voor FRIESLAND: een electrotechnicus Maandag te was aan de electrische geleiding landerschap te voorzien. Een dienstbode van de familie de Pesters op villa Nuova te Zeist kreeg eergisteren, ter wijl zij in de keuken werkzaam was, een toeval. Het meisje viel met het hoofd tegen een tafel, waar door zij zeer ernstig werd verwond. Zij is per brancard bewusteloos naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Het meisje is aan de ge volgen overleden. De Notaris C. TJEBBES te Workum, zal op Vrij lag den 1 April 1910, des namiddags 8 uur in het Logement «de Koophandel” aldaar provi sioneel en op Vrijdag den 15 April d.a.v., des namiddags 7 uur in het Hotel «Ketelaar” aldaar finaal krachtens art. 1223 B. W. publiek veilen en verknopen: Eene HUIZINGE - waarin thans Logement en Koffiehuis met vergunning - en ERF nabij de Markt te Workum, groot 1 Are 28 Centiaren. Ia gebruik bij den mede-eigenaar F. Görtz. Te aanvaarden 12 Mei 1910. Voorwaarden te vernemen en biljetten te be komen ten kantore van den Notaris. Onze vroegere stadgenoot de Bunzlau doende xi- -x-x- i werd plotseling de electrische stroom inge schakeld. Zijne kleeren vatten vuur en hij ver brandde levend. Een werkman, die hem hulp wilde brengen, kreeg zulk een geweldigen elec- trischen opstopper, dat men voor zijn leven vreest. Te Geldermalsen, stond een boomgaard, die sterk geplaagd werd door de rupsen van den kleinen wintervlinder. Toen ging men in October van het vorige jaar lijmbanden aanleggen. Met het resultaat dat men per boom van 284 tot 380 vlinders ving. In ’t geheel waren 278.840 vlinders, w.o. 147.070 vrouwelijke, ge dood, die, naar berekend mag worde«anders dezen zomer 37 millioen rupsen zouden hebben voortgebracht. Aan arbeiders, die zich om werk te zoeken naar het Duitsche kolendistrict begeven, wordt ter voorkoming van moeielijkheden en teleur stellingen, ernstig aangeraden zich zoowel van nieuwjaar eene geboorteakte als van een bewijs van Neder- Voor wederverkoopers van KOEK is het sedert jaren bekende adres M S. WESTRA, firma D. J. de BOER, Markt, - Workum. Met de Wel MET KETTING slechts f 2.65. Een prachtig verguld, zeer mooi. 36 uur loopend Anker Remonoir Zak horloge met metalen cijferplaat, 3 jaar schriftelijke garantie, benevens elegant vergulde ketting van echt goud niet te onderscheiden, kost slechts f 2 65. Verzendi g onder rembours Zwitsersche Klokken-Exportzaak. Veelvuldige dankbetuigingen en nabestellin gen voorhanden Niet goed, geld terug. om het on- 1 de K W. I. M. heeft langs door brand gedeeltelijk vernielde huis verwacht j van het ministerie naast de Chr. School niet weer te herstellen, v."!?— Zaken het navolgende doch af te breken en de ontstane ruimte voor rijen morgens 8.35 en avonds 7.4 uur. (Station.) Aanbevelend, S.S. „Prins Willem II”. De directie van Woensdag door bemiddeling van van Buitenlandsche I bericht ontvangen van Nederlanden te Loriént In zee bij Belle He (westkust van Frank rijk) werd opgevischt een reddingboei, dragende het opschrift: «Prins Willem II Amster dam#, terwijl voorts op het eilandje Hoedic (in de nabijheid van Belle Ile gelegen) is aan gedreven een zwart bord, waarop in witte letters het navolgende geschilderd is: ROERCOMMANDO INDIEN GECOMMANDEERD WORDT Bakboord uit Stuurboord uit, welk bord eveneens tot de inventaris van een der K. W. I. M.-schepen behoord moet hebben. I Hoewel uit het aandrijven vau deze inven- taris-artikelen niet direct de conclusie mag getrokken worden, dat het s s. «Prins Willem II« vergaan is, omdat het alle losse dek- artikelen zijn, die bij slecht weer betrekkelijk i spoedig over boord kunnen geraken, zoo geeft het zeer zeker aanleiding het vermoeden uit te spreken, dat het ergste te vreezen is. We laten hier volgen de lijst van de equi page en passagiers die zich op de «Willem II# bevonden De equipagebes tond uit: den kapitein J. W. van Slooten, len officier W. K. de Groot, 2en officier H. O. Friedrich. 3en officier J. C G. Jongman, len machinist A. de Weger, 2e machinist F. L. Kelders, 3en machinist M. Kersloot, 4en machinist R. Meijer, geneesheer L. Vrind, hofmeester F. v. d Ben, 2en hofmeester A v. Leiden, linnenjuffrouw G. M. Buysman. chefkok J. Noordenbos, 2en kok J. II. J. Foulloir, koks jongen D. Hermandez, bediende 2e kl. H. H. Lugten, bediende salon M. J Pothuijs, be diende messroom K. M. Tatgenhorst, bediende pantry M. Hermandez, bootsman W. H. van Leeuwen, timmerman L. Biesbrouch, lampe nist D. Lepplaa, matroos D. Roda, matroos Warner Bakker, matroos C. Hofker, matroos S. Wiebenga, matroos C. K. Kuyper, matroos J. Sparrius, lichtmatroos T. Vogelzang, licht matroos S. Postma, donkeyman J. P. de Vries, 1en stoker Josef van Uiter, le stoker J. Rooijer, 2en stoker Jan de Jong, 2en stoker L. Vornier, 2en stoker P. Cuales, tremmer J. Laher, tremmer J. Crips, tremmer O. Koeiman. De passagierslijst bevat de volgende namen E. Reichel, W. N. Sevenoaks en echtg., F. Vogler, R. C. Tyson, S. D. F. Th. Borst, N. J. Bijl en echtg en 2 kinderen, F. Stempel, H. Hörleman, R. Radebach, A. van Kregten. Naar de Tel. mededeelt, heeft de directie van den Kon. West-Indischen Maildienst een telegram ontvangen, meldende, dat aan de Fransche kust, in de nabijheid van Belle-Ile nog zijn aangespoeld twee boeien, waarop voluit de naam en de herkomst van het schip, een halve boei met alleen het woord Amster dam, een roeiriem en een kist, inhoudende 50 flesschen vernis De directie beeft gevraagd deze goederen op te zenden. Als voorloopige maatregel heeft de directie een stoomschip voor den dienst New-York Haïti gecharterd. Als een tragische bijzonderheid meldt de Tel. nog, dat de echtgenoote van den len machinist A. de Weger zoodanig is geschrokken door de tijding van het vergaan der «Prins Willem II#, dat zij ontijdig is bevallen en aan de gevolgen overleden. De moordaanslag te Schiedam. In het Sterrebosch te Schiedam is op een achtjarig meisje Zondagmiddag een lust-moord aanslag gepleegd. Drie ernstige wonden werden het meisje toegebracht. Het kind werd per stoomboot naar het ziekenhuis vervoerd. Blijft het meeloopen met het weder dan men hooge veeprijzen, ook voor wolvee. liet laatste is thans op vele boerde- zeer schaars inzonderheid in ’t water waar dit vee afgeze: moest worden om bekende redenen Twee leerlingen der Chr. School uit den Hoek van Holland hadden twist. Na afloop van den schooltijd wachtte de een J. M., den ander, J. D., op met een stok, en sloeg hem zoo ge weldig op het hoofd, dat de knaap bewusteloos neerviel. Per rijtuig werd de knaap naar huis gebracht. De dokter vreesde voor hersenschudding. Dooi den vader van J. O., is de zaak in handen dei politie gesteld. Nabij het station van Leiden is Dinsdagmorgen overreden gevonden 19-j rige recruut, uit Loosdumen. E. L. was letterlijk van had de overrijding reeds den vorige» avond plaats gehad, want zijn kleeding was bevroren. Bij een brand in Petersburg werden zeven personen gedood. Vijf van deze waren uit de vijfde verdieping van het brandende gebouw naar beneden gesprongen. Twee anderen werden in hunne woning gestikt gevonden. De brandweer slaagde er in nog zes personen, die reeds be- j wusteloos waren, in het leven terug te roepen. Te Rotterdam is een hulpbesteller bij de posterijen gearresteerd, onder verdenking van in de St. Nicolaasdagen pakketten gestolen te hebben. Om eenheid te brengen in den volkszang is thans door een aantal onaerwijzersvereeni- gingen, bijzondere zoowel als openbare, besloten tot uitgifte van een keur van twintig liederen. Men zal nu trachten deze liederen algemeen in gevoerd te krijgen. De tuinbouwvereenigingen aan denLangen- dijk hebben besloten, dit jaar 15 cent premie uit te loven voor iedere gedoode rat. De bouwers ondervinden van deze «lieren weer veel last voor de 30 jarige de K., kend staat. Kort geleden werd hij ontslagen uit het krankzinnigengesticht te Delft. Niettegenstaande het meisje hem als den dader aanwees, blijft hij alle schuld ont kennen. Op hem werd een stomp mes gevonden. De kleeren zullen worden onderzocht of zich daarop ook bloedvlekken bevinden. Volgens afgelegde verklaringen van verschil lende personen is het niet twijfelachtig, dat de aangehoudene de dader is. Onder sterke begeleiding is hij naar Rotterdam vervoerd en ter beschikking gesteld van den officier van justitie aldaar. De aangehoudene is gehuwd en vader van 2 kinderen. Hij leefde gescheiden van zijne vrouw, die bij hare moeder inwoont. Hij was voorheen aldaar werkzaam aan het bureau van Gemeentewerken als teekenaar, doch heeft deze betrekking verlaten zonder toekenning van eervol ontslag. Zijn ongunstig uiterlijk, gepaard aan even zonderlinge handelingen hadden aan het politiewezen reeds aanleiding gegeven om hem te rangschikken onder een groep van voor de maatschappij minder ge wenschte personen. De toestand van de 9-jarige Aaltje de Bruyn is bevredigend. Hare medescholieren hebben haar aan het Ziekenhuis een aantal bloemen gebracht. De aangehoudene is door het dochtertje van den letterzetter Van K., wonende op de Hooi- drift te Rotterdam, herkend als degene, die ongeveer 6 weken geleden haar bij ’t plant soen aan den Heemraadssingel aldaar heeft aangerand en stoken. WORKUM. meente is groot. bracht. WORKUM C beer D. Sikkes, thans agent van politie te Enschedé, is benoemd tot veldwachter in de gemeente Menaldumadeel. WORKUM. De in dit no. per advertentie aangekondigde uitvoering van ’t «Klein Gem Koor# wordt zeker door velen met verlangen tegemoet gezien. Het koortje, dat met veel succes dezen winter is opgetreden bij de uitvoering: n van «Caeoilia# is o i. wel degelijk in staat om op Paasch-Maandag een schoonen genotvollen avond te geven. HINDELOOPEN 16 Maart, trad ds. Horrëus de Haas van spreker op voor de afd. «Hindeloopen# de N. V. t. A. v. A. D. De Voorzitter deelde bij de opening der Vergadering mede dat de afd. na met tien leden was vermeerderd, doch dat het vele drankgebruik in Hindeloopen, steeds meer dere propaganda noodig maakte. De spreker begon met te zeggen dat de Noord- en de Zuiderzee steeds vele slacht offers eischten, maar dat de jeneverzee nog veel meer slachtoffers maakt. Daar er jaar lijksch in ons land voor f 75 060.000 aan sterke drank wordt opgedronken, meende spr wel van een jeneverzee te mogen spreken Vervolgens gaat hij na wat voor nuttigs er Bezems20, 25, 35, 45, 55. Luiwagens I’S, 25. 35, 50, 60, 75. Boenders 8, 12 20 30. 35, 40, 45, 50, 70, 85. Witters 22%, 27%. 32%. 37%, 42%. de Holl. Spoor te Korte Vegers Het hoofd Lange den romp gesneden. Blijkbaar Zeemleer Sponsen Sterke Dweilen eersten de kans op een lang leven het grootst beschouwt. Matigheid baat niet, maar schaadt eerder, zegt Spr., en hij staaft dit met voor beelden. Door het zeer talrijk opgekomen publiek werd de duidelijke, met gloed uitgesproken rede met aandacht aangehoord. HINDELOOPEN, 17 Maart, haringvangst wil het nog niet vlotten, hebben de visschers alles voor de visscherij gereed gemaakt en wordt het ook al eens geprobeerd, maar de vangsten bedragen tot nogtoe slechts eenige tientallen Wel treurig, vooral met de vroege Paschen, want na dien tijd dalen de haringprijzen gewoonlijk spoedig. HINDELOOPEN, 26 Maart. De uitslag der heden ten gemeentehuize gehouden ver huring van gemeente-landenjen is als volgt Stadsachte: J H. Smid voor f 271 per I jaar. Vorige huur f 202 Klein kerkereidlandF. W. de Boer voor f 119 per jaar. Vorige huur f 72. Groot kerkereidland: Wiebe de Boer voor f342 per jaar. Vorige huur f241. FR ZUIDWESTHOEK, 16 Maart De haringvangst opent traag. Herhaaldelijk wer den in de laatste dagen proef netten te water gelaten, maar het succes bleek ijdel. Jammvr dat de visch opzich laat wachten1 o omdat i het in visschersgezinnen tijd wordt, meer dan tijd voor goede vangst. 2o omdat Paschen nadert. 3o omdat late haring en vroege an- j sjovis het verloop der visscherij benadeelt. I FR ZUIDWESTHOEK, 16 Maart. Het met een mes in de borst ge- voordeeliger voorjaarsweder brengt de Hol landsche blauwkiehn, we bedoelen de vee- De woningnood in onze ge- handelaars reeds in den greidhoek. De eigen uiecuve gruut. Velen weten nu nog niet waar ze na 12 Mei hun hoofd, na volbrachten dagtaak, ter ruite kunnen leggen, Die nood wel voor die millioenen gedaan kon worden, zooals b v. Pensioneering van ouden van dagen (met een derde van genoemd bedrag zou men hiermee al een heel eind opschieten), verbetering der woningtoestanden enz. enz., terwijl nu door de drank veler huiselijk geluk verwoest wordt en de gebruikers lichamelijk en geestelijk lijden. Spr. haalt ongunstige oordeelen aan van geleerden, over het drankgebruik en wijst er op dat sommige levensverz maatschappijen Als (vermoedelijke dader werd gearresteerd 1 Ker premie vragen van geheelonthouders dan 30 jarige de K., die niet al te gunstig be van drinkers, wel een bewijs dat men bij de het ministerie naast de Chr. Schooi niet weer te herstellen. den vice-consul der schoolplein te bestemmen. land WORKUM. Nadat reeds Zondag onder Molkwerum door Jacob H. de Jong het eerste kievitsei in onze provincie was gevonden en opgezonden aan den Commissaris der Koningin is Dinsdagmorgen in onze environs ook zoo’n kostbaar eitje gevonden en wel door Anne Mulder van Hindeloopen in het Workumer- Nieuwland Dit werd verzonden aan H M. de Koningin Verleden jaar werd 28 Maart het en-ste kievitsei gevonden. WORKUM. Wij vestigen de bijzondere aandacht onzer lezers op de in dit n voor komende advertentie betreffende een te geven Bunyan-avond in de Doopsgezinde Kerk al hier door den heer Horn van Groningen WORKUM. In de zitting van Woensdag der rechtbank te Leeuwarden werd de 25-jarige werkman Pieter J overeenkomstig den eisch bij verstek veroordeeld tot 14 dagen gevan genisstraf, wegens beleediging van den gemeente veldwachter H Feenstra te Tjerkwerd. WORKUM. Vóór de vast-telling van elke dienstregeling van de Holl. Llzeren Spoorweg Maatschappij wordt door het Gemeemebustuur alhier, zoowel bij Z Ex. den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel als bij de betrokken Maatschappij pogingen aangewend om de markttrein die thans alleen des Dins dags op het baanvak StavorenSneek loopt, te bekomen als trein in dagelijkschen dienst, doch al die pogingen hebben tot heden geen resultaat gehad. Ook nu weder is bij voornoemd bestuur be richt ontvangen dat daarin voor de aanstaande zomerdienst geen verandering kan worden ge- dën^tuinboüw.' Terwijl i T i ÖBSSHKBBaBKB - 1-- -i een t

Friso nl | 1910 | | pagina 2