r Over dit en dat. ZATERDAG 9 APRIL 1910. 37ste Jaargang. No. 15. Binnenlandsch Nieuws. Land- en Tuinbouw. r renpartij op den vlakken grond Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 724. Men aan de Met 1 I I Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. volgens een der I i De Paaschdagen zijn elk jaar opnieuw druk en rumoerig. In rumoerigheid worden ze mis schien alleen door de nu s - - SCHAAPS- of WOLPOEDELS. In mijn artikelen over politiehonden heb ik er meermalen op gewezen, dat m. i. geen hond zooveel klucht” heeft (zoo scherp van reuk is), zooveel beleid toont in het opsporen te land en te water en zoo moedig is in de verdediging van zijn meester, in het tactvol «stellen” van vluchtelingen, als de schaaps- of wolpoedel, een kruising van herdershond en krulpoedel. De uitmuntende herdershonden der Haagsche HERDERSHONDEN. Ieder kent koningspoedels, herdershonden. Reeds eeuwenlang hoedt de herder met zijn hond de schapen, sedert kort surveilleert de politiebeambte de menschen ook met een hond. Voor het hoeden der schapen worden altijd herdershonden gebruikt, voor het hoeden der menschen moet de soort, het ras van den hond afhangen van de plaatselijke omstandigheden. De New-Foundlanders der Fransche waterpolitie zijn beroemd door het aantal di enkelingen dat zij redden, vooral te Parijs. Poedels zijn even- ju;„ goede zwemmers, hebben ook zwemvliezen tus- zschè mnnra™" sc^en teenen en sportn veel beter wegge- mnnr ao- j00pen kincieren5 verdwaalde menschen, ontvluchte misdadigers, bedrijvers van allerlei diefstallen op. Bijten mag hij niet, alleen «stellen” (om den vermiste of gezochte heen loopen, zoodat die niet weg kan en dan luid blaffen). De herdershonden, die men in België houdt, heeten Groenendalers. In het theater «Moucheron” Den Haag, gaf de eigenaar daarmee voorstel lingen. Hierover volgende: Omstreeks middernacht begaf hij zich naar Ophoven, denkelijk naar een logement. Antwoord, ’t Is niet onmogelijk dat een tuberculose kip geneest, maar haar eieren zijn niet te vertrouwen voor de consumptie en de ziekte is besmettelijk. Maak de kip daarom af en verbrand ze. Vraag. Wat moeten kippen eten als ze vast zitten Antwoord, ’s Morgens ochtend voer, meteen scheutje kokend water, een paplepel vlak vol beendermeel per kip en een paar druppels bak olie tot een kruimig deeg aangemaakt. Hier van niet meer dan ze gretig opeten. 12 uur een paar versche kooltjes aan korte touwtjes boven in de ren ophangen en het overschot der vorige weggenomen. (Dit herhaalt men niet eiken dag, maar alleen, als er niet veel groen meer aanzit.) ’s Avonds volop gerst, tarwe en paddi gemengd. D'k rivierzand en kaf in ’t hok. ERICUS. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. zwemmer en heeft zelfs zwemvliezen tusschen de teenen. De wolpoedel zwemt ook uitmuntend, en ’t helpt niet of iemand al te water vlucht, hij volgt ’t spoor evengoed. De meeste poedels zijn wat te vriendelijk, te goedig voor politiehonden. Wanneer men zoo’n zwarte koningspoedel teef met een flinken zwar ten Belgischen herdershond kruist, en de jongen, zoo vroeg mogelijk, begint te dresseeren op spoorzoeken, zullen de meeste, zoo niet alle, moedige, sterke fraaie, trouwe, buitengewoon bruikbare, beleidvolle politiehonden worden. (Den poedel noemt men niet ten onrechte den professor onder de honden.) Meermalen vroeg men mij, «waar kan ik zoo’n hond krijgen Ik wist er geen en moedigde aan om ze te fokken, niet als tentoonstellings- dieren, maar om onberekenbare diensten aan de politie te bewijzen. De heer W. Nota, gemeenteveldwachter te Voorburg, heeft zijn krulpoedel gekruist met een prachtigen, grooten, fraaien, zwarten, Bel gischen herdershond. Hiervan zijn 5 Juli ’09 jongen gekomen, n.l. vijf zwarte reuen, een bruine reu en twee zwarte teven. Deze zijn nu alzoo volle 9 maanden oud en alle verkocht. vatJ9 Ernstige deftigheid of zakelijke be- ’t Zijn dus jongen van koningspoedels. woorden met weinig gedachten of weinig woorden met veel gedachten, eenvoudige degelijkheid of bulderende exclamaties, degelijke beredeneerd- heid of beredeneerde degelijkheid, rumoerige hartstochtelijkheid of hartstochtelijk rumoer, lawaaierigheid of slaperigheid? Er waren vergaderingen, waar men van het het ander kon genieten. Ook de ern stigste degelijkheid verveelt op den duur. Een I toon van hartstocht en drukke rumoerigheid moeten er wat levendigheid in brengen. Op het sociaal-democratisch congres werden die niet vergeten. Men had er i spreeksters zelfs een «kop van bere herinnering aan een Haagsche moordge schiedenis van voor jaren, die nog altijd onze kermissen en jaarmarkten moet opvroolijken. Of de congresgangers te Leeuwarden nog aan die oude geschiedenis dachten Het was hun naar de meeninjr van mevr. Roland Holst meer te d. en om 7 slaan, waartoe Jut’s hoofd zich bij uitstek schijnt geleend te hebben. In dit geval had men, altijd volgens de spreekster, echter beter van den «kop van Marx« kunnen het dit jaar met Paschen misschien nog wel wat vroeg om de wonderlijk-grillige kleurenpracht te bewonderen, die er elk jaar ligt uitgestald. De menschen komen immers zelfs uit vreemde landen en van over de zee, om ernaar te kijken. Niet dat ze zoo fijn-mooi zijn, dat men onder de innige bekoring ervan raakt. Maar de schreeuwende felheid van die groote kleuren- vakken, die grillig, zoo maar luk raak tusschen elkaar geschoven liggen, doet wonderlijk aan door z’n geweldige bijzonderheid. De stoomvaart-maatschappijen maken er blijk baar gebruik van voor reclame. Zoo is er dezer dagen een boekje verschenen over ons land, dat er vol van staat. Het is bestemd voor de En- gelschen en Amerikanen misschien, de grootste reizigers van de wereld. En het heeft naast de gunstige financiële uitkomsten voor de betreffende maatschaapij nog tot resultaat, dat het ons land beter bekend maakt. Onbekend maakt onbe mind! En we willen toch ook buiten de gren zen wel liefde wekken voor het land, dat one zoo na aan het hart ligt. Die liefde heeft immers ook tastbare en klinkende gevolgen. Wie weet, of zij misschien nog niet het beste zijn weggekernen, die al die rumoerigheid en drukte vermeden hebben om een tochtje langs de Haarlemsche bloemenvelden te maken. Die Nationale Militie. In Mei zullen uit onze provincie 343 loto- lingen der lichting 1910 worden ingedeeld als volgt: grenadiers en jagers te ’s-Gravenhage 25, genietroepen te Utrecht 7, 5e reg. infan terie te Amersfoort 117, 2e reg. vesting-artil- lerie te Amsterdam 10 en 9e reg. infanterie te Leeuwarden 184. De misdaad te Sittard. meldt omtrent de misdaad te Sittard L. K.: den laatsten trein uit de richting Maastricht arriveerde Maandagavond alhier zekere Frans Warmoes, venter, wonende te Maastricht De man, wiens linkerarm verminkt is, was in zeer dronken toestand, bezocht nog eenige café’s en maakte het den bezoekers door zjjn ruwe taal en vuile woorden zeer lastigoveral werd hem drank geweigerd en zelfs op eenige plaatsen moest de kastelein hem aan de deur Ridderorden. Het Haagsche correspondentiebureau meldt Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat het niet in het voornemen ligt den verjaardag van Prinses Juliana te maken tot een gelegen heid voor het verleenen van een reeks koning- hjke onderscheidingen, zooals verleden jaar naar aanleiding van de blijde gebeurtenis is geschied. Veeleer kan men aannemen, dat in de be doeling der Regeering ligt in het vervolg eenige soberheid te betrachten in de voor drachten tot het toekennen van ridderorden. Inhoudsopgave van no. 9 van het Maandblad tegen de Vervalschingen. Ontduiking van belasting door Wijnverval- schingen Vervalschingen van veevoeder. Int Congres ter beteugeling der Vervalschingen van levensmiddelen enz. Parijs 18—24 Oct. 1909. Bewegingen van lage organismen bij koude. Gemengde Berichten. Feuilleton. Levende visschen als tafelpronk. Het kleuren van bloemen. Contróle-onderzoe- kingen van Levensmiddelen en Verbruiksar- tikelen, gedaan aan het Laboratorium voor Chemisch en Microscopisch Onderzoek: Dr. van Hamel Roos en Harmens, Amsterdam, 291 Keizersgracht. Verminderd Drankgebruik. Van 1899 tot 1908 is in ons land het ver bruik van wijn langzamerhand verminderd van 1.81 tot 1 42 liter per hoofd; dat van gedistilleerd van 8.05 tot 7.02 liter, van bier van 32.05 tot 26.71 liter. Deze cijfers en het rassche veldwinnen der geheelonthouders- beweging brengen Jan Gerhardt in de BI. Vaan tot de profetiena 37 jaar is ons land wijnvrij, na 68 jaar vrij van gedistilleerd en na 50 jaar biervrij. De BI. I’aan-redactie is minder optimistisch. Wie kan in ernst gelooven, zoo vraagt zij, dat over 68 jaar alle Nederlanders vrijwillig geheelonthouders geworden zijn? Dat zij nog eerder hun pot bier laten staan dan hun borrel? Dat de hoogere standen (de wijndrinkers) de rest der bevolking in onthouding zullen voorgaan Enthousiasme is heerlijk en voor een strijd de onze onmisbaar. Maar voeten op den grond maar ook de De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam spreken. Want de slagen der partijgenooten „Robert en Bertram” of „De lustige haaHon naar’ tzx rarranan r»r» nat r»nrtr«i van naf 1*1* 11 d (Hondentheater „Moucheron.”) «Gaat dat zien en genieten, burgers, boeren en buitenlui! Hier kan je zien, wat je nog nooit hebt gezien! Voor de eerste maal in Nederland wordt de allerzotste klucht van Robert en Bertram met echte Belgische politie honden (Groenendalers) vertoond. «Hier zitten niet de «dienders” Robert en Bertram na, maar de «dienders” met politie honden de dieven. Deze «Groenendalerss zijn in vrijheid gedres seerd door den heer Moucheron uit Brussel, kennel Dax. Zoo hard kunnen Robert en Bertram zijn toch in dezen tijd ook erg, in trek, al was niet loopen of de hond is vlugger, die hen ver volgt. Maar dat is ook de beste uit den kennel. Springen Robert en Bertram bliksemsnel door een raampje een huis in, de hond is er ook terstond in. Vliegen Robert en Bertram er uit, onmid dellijk is de hond er ook uit. Mtar nu stuiven Robert en Bertram als echte jantjes een losstaande trap op, die schudt en slingert, als het want, waarin ze gewend zijn te manoeuvreeren. Een paar honden weigerden eerst en moesten op de trap gezet worden, maar de gestadige viervoetige vervolger van Robert en Bertram vliegt er even snel op, het dak op. Er is geen ontkomen aan 1 En ’t was waar: het hondentheater voldeed uitmuntend. Als 7 een renpartij op den vlakken grond gaf, sprong de hond Robert of Bertram van achteren hoog tegen den rug, zoodat zij op de knieën stortten of althans hun vaart kwijt waren. Een andere hond grijpt de vluchtelingen b(j de knie en zou dit uiterst gevoelig lichaams deel met een knauw allicht voor altijd onbruik baar maken, als hij niet gemuilband was. Een lezer, die ze in Den Haag zag, vraagt mijn oordeel over deze voorstelling. Heel grappig was zeker het eerste gedeelte der voorstelling van den «Cheuil Dax« van den heer E. Moucheron en moreel was deze klucht veel beter dan Robert en Bertram, waarin de politie bespottelijk gemaakt wordt. Hier wor den de vagebonden, dieven en boeven altijd ge pakt, net als in de oude romans, waarin de gelieven elkaar altijd krijgen. Maar dat heftig neerwerpen op de knieën en als een doodenrit bij Carré. Zoo dachten blijkbaar na deze griezige voor- spoorzoeken, (7 eerste boot ontvluchten, niemand iets gezien en menschen naloopen, dat laat. die geweldige beet in de knieën is zoo grappig als een doodenrit bij Carré. Dan liever geen politiehonden, meerdere autoriteiten stelling. Trouwens, van spoorzoeken, (7 eerste politie (de beste die er zijn) verliezen 7 spoor i en voornaamste werk van politiehonden) heeft als de misdadigers met een boot ontvluchten, niemand iets gezien en menschen naloopen, dat zooals wij opmerkten. De poedel i j een geboren doen de boerenhonden ook als men ze op u los laat. In Duitschland en België vindt men zooiets mooi. Hier ziet men liever, dat een verdwaald kind wordt nagespeurd door een politiehond en juist gered wordt, als het in een diep water valt. De hond komt met de kleine in den bek aangedragen zonder ze zelfs de kleeren te be schadigen. Dat vindt men in Nederland mooi. Juist werd toen in de Scheveningsche boschjes aan eene dame een handtaschje met geld ont rukt. De man ontkwam. Hoe verdienstelijk had de beroemde dresseur zich gemaakt, als hij met toestemming der politie den dief had op gespoord en gevangen met zijn honden. Dan had hij er stellig van verkocht en daar om zal 't hem toch wel het meest te doen zijn geweest. En te Oudenbosch was pas ingebroken, waar bij het goud der vrouw en f 35.zilvergeld gestolen werden. Ook te Gouda werd f400 en een aantal kostbare voorwerpen gestolen. Waar om zijn die »Groenendalers« hier niet eens heen gezonden. Dat is werk voor politiehonden. De politie zoekt verder nog steeds te Vlissingen naar den »steker«, die M. ernstig in den rug verwondde, naar de 2 inbrekers met hengel stokken, die aan de Weesperzijde te Amsterdam inbraken, (een van de 3 is gearresteerd), naar hun collega’s te Ruckphen bij Roosendaal, die bij den landbouwer P. Jongeneelen inbraken en veel goud zilver en geld stalen, naar de inbre kers van station-Harmelen, naar die aan de Regentesselaan te ’s-Gravenhage, naar de bloe men- en bollendieven te en bij Haarlem. En de ellendelingen, die honderden naalden in best hooi voor het vee strooiden, loopen ook nog vrij rond als ik dit schrijf. Dit zijn de nieuwe wandaden die in 14 dagen voorvielen en niet gestraft werden. Voor men boeven kan pakken moet men weten waar ze zijn, hun spoor zoeken en vindenO zoo ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) brengen. Vraag. Kan een tuberculose kip genezen Kan ze ook andere besmetten? te heetten neer te regenen op het hoofd van het orthodoxe Marxisme, waarvan in mevr. Roland i Holst het congres de verpersoonlijking scheen te vinden. Maar ondanks die hardhandige neigingen bij een deel der partijgenooten eindigde het con gres toch in vrede en vriendschap. De Marxisten kregen zelfs een motie, waarin het geloof in de eerlijkheid hunner bedoelingen werd uitgesproken Of ze daarmee voldaan naar huis zullen gegaan zijn? Och, wie is er nu eigenlijk ooit voldaan? spoedig volgende Pink- Zeker geen ^congresganger, sterdagen overtroffen, ’t Is of de menschen al wat ze aan uitgelatenheid en drukdoenerij te veel hebben voor die feestdagen bewaren. Misschien komt het ook meer spontaan, omdat ze door die twee vacantiedagen achter elkaar, waarbij velen nog wel een derden weten te smokkelen, een vierden soms, zich pas recht los voelen van den dagelijkschen druk van nauw- gezetten arbeid en zorgen, dartel als veulentjes in de zonnige wei. Dat is ook een voordeel van die dagen, dat de mensch, die in voortdurende spanning is om ’t winnen van zijn dagelijksch brood, daar eens een oogenblik uitraakt eu zich vrij voelt, vrij als eigenlijk wel ieder mensch behoorde te zijn. Of nu allen op die dagen van hun vrijheid wel het beste gebruik maken Maar laten we daaruit alsjeblieft niet besluiten, dat de menschen daarom maai'liever die vrijheid niet moeten winnen. We kunnen er veeleer uit zien, hoe troosteloos gebonden het leven der meesten is, dat ze buiten dien band zich vreemd gaan voelen en onzeker in de beenen. Ze zijn als oude paarden, die voortsjokkend voor den wagen, door de boomen opgehouden worden en zeker in hun gang. Spant men ze af, dan voelen ze zich vreemd en duizelig eerst en onzeker op den weg. De menschen, velen althans, die dag aan dag voortsjokken in denzelfden eentonigen gang en nooit eens even zich zelf kunnen zijn, voelen zich ook vreemd en onzeker als ze eens afgespannen aan zich zelf worden overgelaten. En ze struikelen over hun eigen beenen Dat moet men ook leeren, vrij te kunnen zijn en op eigen vrije beenen te staan, wanneer men altijd in het gareel geloopen heeft. Natuurlijk kan de een dat van nature reeds gemakkelijker dan de ander. En er zijn er, die het al aardig geleerd hebben. Zoo zwermen ze dan in vrijheid uit met de ■Paaschdagen en maken het een beetje rumoerig. De een gaat naar familie, een ander naar een wedstrijd voetbalwedstrijden zijn nog altijd erg in de mode, maar straks krijgen we rol- schaatswedstrijden een derde gaat als het mooi weer is, met vrouw en kinderen een daagje naar buiten, en een vierde doet juist het omge keerde en gaat van buiten naar binnen, d.w.z. naar de stad, want immers als het land buiten is, dan is zeker de stad binnen. Zoo zijn de menschen nu eenmaal; ze willen altijd hebben, wat ze niet bezitten. De man in de stad be klaagt zich, dat hij altijd tusschen de huizen zit en snakt, zegt hij, naar buitenlucht, die hij op Paschen met vrouw en kroost in een of ander dorpsherbergje gaat zitten opsnuiven. En de buitenman moppert over de eentonigheid van het buitenleven en zoekt in zijn vrije dagen de stad op, waar hy zich dan met z’n meisje bekaf loopt langs straten en door parken, die het buiten van den stadsmensch verbeelden moeten, om 's avonds moeier nog dan na een dag hard werken, thuis terug te keeren. Er zijn er ook, die naar congressen gaan en andere groote vergaderingen. Die zijn er met Paschen immers maar bij massa’s. Vergadering van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, Diaconale Conferentie van de Ned. Herv. Kerk, Conferentie van Arbeids beurzen, Congres van Philologen en Congres van de Sociaal-democratische Arbeiderspartij, Ver gadering van het Nationaal Arbeidssecretariaat en Anti-militaristisch Congres. Men kan maar te kust en te keur gaan, en al aar gelang van de eigen smaak zijn keuze bepalen. Waar houdt men v~-J A’ zadigheid of gewichtige geleerdheid veel gedachten, eenvoudige degelijkheid of of beredeneerde degelijkheid, rumoerige lawaaierigheid of slaperigheid? een zoowel als van 1 Dat waren nog de slechtste niet. FRISO I w NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, üindeloopen en Stavoren. "-*■nV.,.,, „uvij, groote 7'^/

Friso nl | 1910 | | pagina 1