Ilindeloopen en Stavoren. ZATERDAG 16 APRIL 1910. 37ste Jaargang. No. 16. Binnenlandsch Nieuws. Land- en Tuinbouw. I schoorsteen in de kamer en de spijl van de Welke van toen de eerw. heer kapelaan De man pf gadering van de Vereen, tot bevordering der Gereformeerde Ziekenverzorging in Nederland zekerheidshalve vermoord hebben. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. en van den buurman v. een rieten wand. den moordenaar zoeken. Men vond in het buis Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. huis vol rook stond en bij onderzoek bleek, t een houten steunbalkje in den schoorsteen een fornuis en een gaskomfoor Reeds had het vuur het behang verteerd en is aangaande den bouw van een ziekenhuis- opleidings-school besloten, een leening aan te gaan van f 100.000, en het bestuur volmacht te geven, zoodra die leening volteekend is, naar een geschikt terrein om te zien en andere voorbereidend maatregelen te treffen. Bij stemming werd beslist, dat het zieken huis in Friesland zal komen. Vóór 1 Januari 1911 zal genoemde som aan aandeelen en giften bijeengebracht moeten zijn. Daarna zal het bestuur met plannen komen om zoo snel mogelijk te besluiten tot uitvoering van een bouwplan. Onderzoek naar de godsdienstige gezindte. Onlangs hebben de inspecteurs der poste rijen in rondschrijf brieven bericht, dat: ten einde de statistiek geregeld kunne worden bij- gehouden”, bij de inzending van voordrachten ons vee ook in den stal gehard Zelfs in ’t koudst van den winter nooit een te warme, onzuivere lucht. En tegen dat de beesten naar de weide gaan en er nacht en dag blijven, moet de lucht in den stal lang zamerhand zoo koel mogelijk gemaakt worden, ’t Zal daar toch ’s nachts nog wel aanmerkelijk warmer zijn dan in den koelen lentenacht buiten. Laten we dus het verschil zoo gering mogelijk maken, vooral voor de edelste, maar ook teerste dieren. ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Hoe verdrijft men mieren Antw. Tegen mieren haalt men overdag bij een drogist een maatje (dL.) zwavelkoolstof. Deze is zoo brandbaar, dat niemand er met kunstlicht bij mag. Nu zoekt u de nesten. Van de kleine, zwarte huismieren zijn dit ge woonlijk maar kleine gaatjes in het hout, ’t zij in deurposten, ’t zij in reten of gaatjes van den vloer. Weet men die gaatjes niet, dan legt men een dikken, witten wollen draad in sterk suikerwater, neemt ze er na een kwartier uit, van v. d. 8. spoedig een pas uitgewasschen boezeroen, die echter, naar de vrouw verklaarde, niet door haarwas uitgewasschen. Van der 8. hoorde inmiddels in een café over den moord praten en toen men zei, dat men een politiehond ging halen, scheen het, dat v. d. 8. van kleur verschoot en in de war geraakte. De politiehond uit Helmond wist echter geen spoor te vinden, hoewel v. d. 8. om halftwaalf nog even was thuis geweest en om circa halfnegen nog eens om zijn schoenen tegen klompen to komen verwisselen, zeggende, dat hij laat zou thuis komen. Men riep toen de hulp in van den politie hond van den brigadier Gooien uit Eindhoven, die onmiddellijk het spoor vond doch het spoedig weer kwijt raakte. Toen de nacht viel waren de politiemannen nog op het pad om kwart vóór één zagen ze iemand behoed zaam naderbij sluipen, aan deur en vensters luisterend? De Eindhovensche politiehond begon nu te blaffen, besprong den man en hield hem vast tot de politie hem had gearresteerd. Hij legde onmiddellijk eene volledige beken tenis af, die hij later aan het Roermondsche parket herhaalde, verklarende spyt van zijn daad te hebben. Men kan niet begrijpen hoe v. d. 8. tot de misdaad is gekomen. Hij was een fatsoenlijk werkman, wel wat lui, maar die toch een behoorlijk weekgeld ver diende; hij dronk niet en leefde in goede harmonie met zijne vrouw. Zijne kinderen zijn hem door den dood ontvallen. Men neemt daarom ook aan, dat hij, vreezende als een dief te zullen ontmaskerd worden, zijne zinnen heeft verloren en als *t ware niet begnj pende wat hij deed de vreeselijke misdaad heeft begaan. Zijne stoutmoedigheid echter om zelf den moord aan te geven, den priester te waar schuwen, bij de toediening van het H. Oliesel te helpen en bij het lijk te bidden blijft even wel onbegrijpelijk. 's-H. Qrt. De brand te Schiedam. De brand te Schiedam, die een zoo nood lottig ongeval ten gevolge heeft gehad, blijkt toch nog de oorzaak te zijn geweest, dat een ongeval van niet minderen omvang wellicht in n zv n»iln r» I ia vw/ZAvrauvM. Toen voor dien brand alarm werd gemaakt in de kringen der brandweer werd, naar de Sch Ct. meldt, daardoor ook gewekt de brand weerman J. F. Den Houting. wonende Putters- hoeksche straat. By diens ontwaken ontwaarde hij dat zijn niet te verraden, wat door dezen werd ge- dat .1 1 AAA A a..^aaa Iam.aa. de oude man te zullen verklappen. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elks regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam droogt ze en knipt ze aan stukjes ter grootte van een gewone rups. Nu legt men ze op ver schillende plaatsen neer en de mieren, die zelfs de grootste rups kunnen dragen, brengen de heerlijke zoete stukjes draad naar haar nesten. Nu zien wij ze meteen goed en letten op, waar j ze verdwijnen. Daar gieten wij ’s avonds, als alle mieren in het nest zijn, minstens een half maatje in de opening van het nest en sluiten die nu met stopverf. Alle mieren stikken. Vraag. Hoe verdrijf ik de motten uit een heel oud kabinet? Het inleggen van kamfer en naphtaline heeft niet geholpen. Antw. Neen, dat alleen helpt niet. Eerst moet de kabinet ouderwetsch schoongemaakt worden. Haal er eerst alles uit en laat dan een pootige schoonmaakster haar werk doen met warm zeepwater. Klop uw goed terdege uit (niet in huis natuurlijk) verbrand alle larven «wormpjes») die u in uw kleeren vindt, laat uw kabinet goed droog worden, pak nu uw kleeren er in met naphtaline en haal op de ouderwetsch degelijke wijze, waarin men dit in den kabinettentijd deed, elke maand alles uit. Zie het dan meteen goed na en klop het deug delijk. Vang de motvlindertjes, die nu al in uw kamer vliegen en Zet nu al horren in alle open ramen en deuren. ERICUS. Als het vee in de weide komt. April is de grasmaand en zal dit jaar wel meer in de weide geven, dan menig ander jaar bet geval was. De boer heeft het voeder voor zijn vee bijna op en wil niet liefst opnieuw koopen. Hij had lang geen hooi genoeg en heeft al veel hooi en krachtvoeder gekocht. Maar de portemonnaie is ook leeg geraakt door het betalen van de pacht. De boerin wil den stal schoonmaken om in vele streken daar kaas te maken en in het netste gedeelte te wonen, als het met kleedjes en matten en gordijnen tot een aardig, koel en luchtig zomerverblijf gehaakt is. Vooral onder een rieten dak huist het in de zomerhitte heerlijk. Om al deze redenen moet het vee al spoedig in de weide, het jongvee altijd heel vroeg. Dit kan ook wel, als er werkelijk wat te grazen valt en de weide niet te nat is, maar ’t moet met verstand gebeuren. Laag worden de meeste veestallen gemaakt, juist in de streken, waar het vee het meest veredeld is, maarook het teerst is door zijn dunne, zachte huid. Erg warm is door die in richting zoo’n stal, ’moral ter hoogte van de koppen en ruggen der dieren. Stap er maar eens op en hang er een poosje een thermometer 70 graden Fahrenheit en hooger teekent die. En buiten? ’t Is overdag in de weide wel 50 a 55 gr. Fahr., maar ’s nachts meestal niet meer dan 35, ja menige nacht onder ’t vriespunt en dus kouder dan 32 gr. Fahr. Dit gebeurt nog in menigen Meinacht. Berucht zijn bij alle tuin bouwers in dit opzicht de «IJsheiligen,” zoo genoemd, omdat ze dikwijls nachtvorsten geven 11 Mei St. Marmertus, 12 Mei St. Pankratius; 13 Mei St. Servatius en 14 Mei St. Bonifacius. ’t Is bekend, dat landbouwers en tuinlieden meest bij Heiligendagen rekenen. Voor 15 Mei brengt geen rechtgeaard bloemist de planten buiten, die ’s winters in de broeikas staan. Maar de koeien, die nacht en dag warmer stonden dan deze planten, moeten nu in eens maar buiten in de weide blijven en hebben tot nachtleger den natten grond, menigen nacht met ijzel bedekt, ’t Is toch te begrijpen, dat vele bronchitis krijgen, ja longontsteking! Hoe voorkomen we dit? Door den tuinman na te volgen. Sterkere planten zet hij ook wel voor half Mei buiten. Deze zijn niet in de warme broeikas geweest, maar in een zoogenaamde «koude kas,” veel koeler, dan ooit de koeien in lage stallen staan. Dat die stallen ongezond zijn weten ook de veehouders wel, maar het vee «toont” zoo in die lage stallen en daardoor maken zij hooge prijzen. Gelukkig kan ook hier veel verbeterd worden zonder verbouwing. Doelmatige luchtverversching moet aangebracht worden. Hiervoor wende men zich tot zijn veearts of tot den veeconsulent. Zelfs in ’t koudst van den winter ventileert de bloemist met ver stand. Een thermometer hangt in elke broeikas en als het kwik daarin ook maar even te hoog stijgt, wordt gelucht. Tegen dat de planten naar buiten moeten, lucht de bloemist nacht en dag. Hij noemt dit zeer terecht «harden» en zorgt, dat de warmtegraad in de broeikassen nu zooveel mogelijk met dien buiten overeen komt. Zoo moet worden. Bezoek van Prins Hendrik aan Friesland Omtrent het voorgenomen bezoek van Prins Hendrik aan de Friesche eilanden deelt de L. Ct. nog het volgende mede Na den nacht van 20 op 21 April ten huize van den Commissaris der Koningin te Leeuwarden doorgebraebt te hebben, zal Z. K. H. vroegtijdig per auto van Leeuwarden naar Oostmahorn vertrekken, om vandaar per motorboot naar Schiermonnikoog over te ste- ken. Den volgenden dag wordt de reis per boot van Schiermonnikoog naar Ameland voort gezet, alwaar Z K. H. omstreeks half elf zal aankomen, op dit eiland zullen, behalve drie dorpen de stations der reddings-maat- schappij bezocht worden, omstreeks half zeven des avonds zal de terugtocht naar Schier monnikoog worden ondernomen, alwaar evenals den nacht tevoren Z. K. H. de gast zal zijn van graaf Bernstorf In den vroegen morgen van 23 April zal het hooge gezelschap per boot naar Rottumer- oog vertrekken, het bezoek aan dit eiland zal tot vijf uur in den namiddag duren, waarna Z K. H. zich per boot rechtstreeks naar Noord polderzijl (prov. Groningen) zal begeven. Aldaar staan auto’s gereed om Prins Hendrik naar Leeuwarden terug te brengen. De nacht van Zaterdag op Zondag zal dan weder ten huize van den Commissaris der Koningin te Leeuwarden worden door gebracht. Het vertrek uit Leeuwarden naar het Loo is op Zondagochtend 24 April vastgesteld. Eervol ontslagen. Bij Koninklijk besluit is aan jhr. mr. T. van Beyma thoe Kingma eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van griffier bij het kantongerecht te Lemmer. Opkomst onder de wapenen. De lotelingen der lichtingen 1909 en 1910, die in Mei a s. voor korte oefening moeten opkomen zullen worden afgeleverd te Leeu warden, de lichting 1909 vooralle daarbij be trokken gemeenten op Donderdag 19 Mei half tien uur; de lichting 1910: voor de ge meenten, behoorende tot het le militiedistrict, op Dinsdag 24 Mei te half tien uurvoor de gemeenten, behoorende tot het 2e militiedistrict op Woensdag 25 Mei te half tien uur. Voor verstandige menschen. Omstreeks half Mei zal, naar het Hbl. ver neemt verschijnen De Reactie, weekblad voor verstandige menschen. Dit weekblad, dat den vooruitgang wil dienen o m. door bestrijding van alle uitersten der maatschappelijke bewe gingen van onzen tijd, zal aanvankelijk in groote oplaag kosteloos verspreid worden. I De uitgevers stellen hun blad toch niet I kosteloos verkrijgbaar uit vrees anders geen lezers te zullen vinden? vraagt het Hbl. Gereformeerd ziekenhuis in Friesland. lu een te Utrecht gehouden algemeene ver- deze twee lezingen ook moge juist zijn, vast staat, dat er een worsteling is gevolgd, die de wanorde in de kamer duidelijk verried dat de moordenaar den ouden Munsters op den grond heeft geworpen, hem de knie op de borst heeft gezet en met een broodmes, dat hij van de tafel greep, den ongelukkige den hals afsneed en nog een snede over een der polsen toebracht. Toen ging de snoord- aard heen, doch keerde even later weer bij den vermoorde terug, schudde dien heen en weer, om zich te overtuigen, dat hij dood was en hem dus niet meer verraden kon. Hij ging nu regelrecht naar brigadier Van der Waardenburg en riep dezen toe, dat Pietje de bakker, zooals Munsters in den volksmond heette, vermoord was. De brigadier zond hem naar de pastorie om geestelijke hulp te halen en Kort, niet zeker wetende, of de oude dood was, dezen nog het H. Oliesel toediende, was de moordenaar er bij tegenwoordig, was mede behulpzaam en bad met de anderen. Toen het tijd was geworden voor de Hoog mis, zei hij, dat hy nog naar de kerk moest en ging dus heen. Men begon nu een onderzoek in te stellen ontdekte reeds dadelijk, dat de woning mej. B op den zolder van het huis van d. 8. gescheiden was door In die richting ging men weigerd, terwijl volgens eene andere lezing waaronder een fornuis beloofd zou hebben, hem niet staan, in brand stond. Daar de dief echter een gedeelte van I v niet aan zijn woord geloofde, zou hij hem toen hadden voorts de houten betimmering van den ter benoeming van personeel, voortaan steeds moet worden vermeld: de godsdienstige ge zindte van de cindidaten.” Mr. Levy, van Amsterdam, schrijft naar aanleiding daarvan in het Hbl.Zou die in specteurs niet duidelijk gemaakt kunnen worden hetgeen hun onbekend schijnt dat het Neder- landsche volk, in langen strijd, het juk der inquisitie van de schouders zich geworpen heeft en niet van zins is zijne vrijheid ten offer te brengen ook niet: »aan statie tische gegevens”? Kale hoofden en verstand. In een medisch tijdschrift doet een dokter, Chavanne, mededeelingen over het verband tusschen kale hoofden en intelligentie, welke wij gaarne overnemen, daar zij misschien menigeen onzer lezers tot troost kunnen strekken. Kaalhoofdigheid, zegt hij, is meestal een teeken van intelligentie. Volken, die weinig geestesarbeid verrichten, Eskimo's, Lappen, Indianen, vooral Negers, hebben sterken haar groei. Daarentegen hadden Newton, Leibnitz, Cervantes, Shakespeare en Goethe, Caesar, Gustaaf Adolf, Karel XII, Frederik de Groote, Napoleon I, Zola, Moltke reeds vroeg erg kale hoofden en Bismarck, zooals bekend is, slechts drie haren. Concours Steenwjjk. Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan heeft het Steenwijker Fanfarecorps een Con cours uitgeschreven op Maandag 16 Mei a s., (2e Pinksterdag), waaraan door de volgende muziekverenigingen zal worden deelgenomen Harmonie, HarderwijkHarmonie, Enschedé Eendracht, Ooevorden Ons Genoegen, Hattum Concordia, HengeloDe Eendracht, Ambt- AlmeloConcordia, IJlstWorkumer Fanfare, Workum; Concordia, Balk; Fanfare-Corps lieerde, HeerdeApollo, HarenOns Ideaal, Tjalleberd; Fanfare-Corps Oldemarkt, Olde marktAmicitia, BrummenChr. Fanfare-Corps, Oldemarkt; Fanfare-Corps Wijhe, Wijhe. De afschuweljjke moord te Deurne. Wij laten hieronder eenige bijzonderheden volgen over den afschuwelijken moord, die Deurne in opschudding heeft gebracht. Telkens onder de Zondagsche Mis miste mej. M. B., het een of ander. Het was niet veel, nu een dubbeltje, dan een kwartje of een klein artikeltje uit haren ijzerwinkel. Om daaraan eens een einde te maken, vroeg ze aan ie mand om onder kerktijd te komen oppassen. Deze persoon weigerde en zei, dat de juffrouw maar naar de politie moest gaan. Mej B. schijnt er liever geen politiezaak van te hebben willen maken en deed eenzelfde verzoek aan den 69-jarig en Piet Munsters, die er graag voor een glaasje bier aan voldeed. Toen de juffrouw dan Zondag om 8 uur naar de kerk ging, verborg hij zich in de woning Plotse- is voorkomen, ling hoorde hij een geritsel. Er kwam iemand naar beneden, die door Munsters aanstonds herkend moet zijn als de buurman v. d. 8., en hij riep hem toeZóóden eersten keer, dat ik hier zit, heb ik je al De indringer moet toen den ouden Mun sters tot driemaal toe gevraagd hebben hem 1 mso NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workmn, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. 1 rvzr Lr I TT „rxMrv./xzM.rl 1-, VA/ z\ll*r, A 1 n rï/A ti-rtTTrtZVW Z1TT rl/’j BrAlil vta wt

Friso nl | 1910 | | pagina 1