Over dit en dat. ZATERDAG 23 APRIL 1910. 37ste Jaargang. No. 17. I Land- en Tuinbouw. Binnenlandsch Nieuws. Tot plaatsing van adv en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam in op Deels klimmend, deels hangend den Prins, die met zijn gastheer van Bernstorf alles bezienawaardigs Zooals den wettelijken achturen-dag en neer, langs en door elkaar te loopen, steeds weer vice-versa de Bt. Jacobstraat. De Prins reed tegen half zes, onder luid gejuich, Leeuwarden binnen. Het ging toen regelrecht naar het Gouverneurshuis, waar Z. K. H. op het bordes werd ontvangen door den commissaris der Koningin, mr. P. A. V. van Harinxma thoe Blooten. Z. K. H. was vergezeld van zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haere en den heer von Bülow, beheerder van de goederen van den Prins te Dobbin. De heer von Bülow is n.l. enkele dagen de gast van Z. K. H. Gisteravond 7 uur vereenigde de commis saris der Koningin zijne gasten aan een maal tijd, die een intiem karakter droeg. Om 7 uit Leeuwarden vertrokken kwamen de auto’s, waarin het hooge gezelschap, Don derdagmorgen om halfnegen te Oostmahorn. en en het leelijk afge- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Kinderen zijn natuurlijker dan wij groote menschen. Zij toonen zich meer, zooals ze zijn, zuiverder in hun werkelijke gedaante. Zij be rekenen niet, doen maar zooals het opwelt in hun kleine harten en zooals het spookt somin hunne jonge hoofden. E_. L Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Laat de veeren goed uitstoomen, want dat bloed is heel onzuiver. Gedurende vijftien volle jaren woonde ik in Twente en had toen ruimschoots gelegenheid met allerlei hekserijen kennis te maken. »Ik zelf had den grond behekst, anders kan de heide niet zooveel voortbrengen®. De boeren hadden ’t zelf gezien, dat ik er »dik tooverpoeder op gestrooid had.® Niemand daar had toen (ruim 30 jaar geleden) ooit van schei- kundige meststoffen gehoord. Ik heb hen zelf «tooverpoeder® leeren gebruiken. In Mei was dikwijls »de karn behekst.® Er wou dan geen boter komen. Toen ik hen er op wees, dat de boterbloemen in de weide dit veroorzaakten, hielden ze hun weiden vrij van onkruid. ERICÜS. van de beide fanfarecorpsen uitAnjum die het kindergezang hadden begeleid. Na een toespraak van den burgemeester stapte de hooge gast aan boord van de motor boot «Ameland II® die om half tien te Bchier- monikoog sankwam. De heeren konden onmiddellijk van de boot op den wagen stappen. In het dorp werd het gezelschap ontvangen door den burge meester. Schoolkinderen stonden opgesteld. De Prins inspecteerde de loods voor de reddings boot, de reddingsweg aangelegd door de Noord en Zuid Hollandsche Redding-Maatschappij, en het vuurpijltoestel. Het weer was prachtig, er heerschte een recht feestelijke stemming. De vuurtoren, het te water laten van de reddingsboot alles trok ten zeerste de aan dacht van de graaf bespreekt. Tijdens de rondgang van den Prins deed zich een or geval voor, dat gelukkig best isafge- loopen. Een jongen met een reddingsgordel van boord gelaten, kwam vrijwel bewusteloos aan. Spoedig werd hij weer tot bewustzijn gebracht en liet men hem hard loopen om weer te herstellen. Bij de thuisrit bezocht de Prins het huis van dezen jongen, die zich weer volkomen hersteld gevoelde. Vrijdag gaat de reis met de «Ameland II< om 7 uur naar Ameland. Wanneer daar alles bezichtigd is, keert Z. K. H. weer naar Schiermonnikoog terug om Zaterdag weer naar Frieslands vaste wal te vertrekken en Zondagmorgen naar Apel doorn. H. M. de Koningin heeft Prins Hendrik als verjaarsgeschenk een prachtig span paarden gegeven. De Mei-betooging. men weet, heeft de betooging voor j en het alge meen kiesrecht, sinds 1890 hier te lande door de leden van de sociaal democratische arbeiderspartij op 1 Mei gehouden, dit jaar, in verband met den Zondag, 30 April plaats. Des avonds te 7 uur vertrekt de stoet van de Ruysdaelkade, die als punt van samenkomst werd aangewezen. Den daaropvolgenden Zondag worden in het «Paleis voor Volksvlijt® en in «Bellevue® middag en avondmeetings gehouden, terwijl daarnaast door het Nederlandsch Vak Verbond en de Sociaal-Democratische Arbeiders-Partg, op Donderdag 5 Mei te Rotterdam een lande lijke betooging georganiseerd is voor den 10- urendag, en verbod van nacht- en kinderarbeid. Kerkdiefstal. Toen de werklieden, werkzaam in de kerk te Nispen, Maandagmorgen om half negen hun bezigheden wilden hervatten, werd door hen opgemerkt, dat de offerblokken beschadigd waren. Een hunner had een vreemdeling in de kerk gezien, dralend in de nabijheid der offer blokken. Natuurlijk viel de verdenking aan stonds op dezen persoon, die zich in de rich ting van Roosendaal had begeven. De gemeenteveldwachter toog onverwijld per fiets op weg en kreeg den vermoedelijken inbreker te pakken nabij het Langdonk- bruggetje. schappen die ze anders zorgvuldig verbergen. Er zijn er, die al hun zelfbedwang kwijt zijn, I en beschaafde menschen als ze anders zijn, tot halve wilden worden. Dat zijn de nijdigen er zijn er ook, die triest worden en stil die hun nijd in verwenschingen en schelden uiten. Wie zich nog wat beter te beheerschen weet, openbaart z’n nijd in sarcasme of in wrevelig heid of in korte stugheid. Maar de zwakste in zelfbedwang gaat razen en schelden en verwijt de tegenpartij valschheid in het spel en oneer lijkheid. Dat hebben de Belgen gedaan. Een paar weken geleden heeft hun elftal te Haarlem tegen hunne jonge hoofden. Dat is het mooie aan het Hollandsche gevoetbald 1 hen, waarom we verrukt glimlachen, dat ons legd. De Hollanders behaalden 7 ponten, de dikwijls een geheim pleizier geeft, wanneer we erin zien, hoe we zelf ook eige dijk zijn, maar hoe we het nooit aan de menschen om ons laten merken. Het zou aan ons vol wassenen ook niet mooi zijn. Want het is niet alleen de meerdere natuurlijkheid, de afwezigheid van berekening, die een kind zich doen uitspreken en doen handelen als ze denken en willen. Het is evenzeer en misschien vaker nog het gebrek aan zelfbedwang, het niet kunnen verbergen wat er omgaat in hoofd en hart, al zou men het willen. Het zijn niet alleen kinderen, die aan dit gebrek laboreeren. Er zijn ook heel wat men schen, die ermee sukkelen. Een kind kent het zelfbedwang niet, althans in zeer geringe mate slechts. Het moet het leeren in de school van het leven. Maai’ omdat het zoo moeielijk is, moeilijker dan sommen maken of Fransch, zijn er die het nooit voldoende leeren. Dat zijn daarom de slechtste menschen nog niet. Inte gendeel, ik geloof, dat er de besten onder loopen. «Hij heeft het hart op de tong,® zeggen de menschen. Dat is lastig voor hem en kan hem heel wat onaangenaamheden berokkenen in het leven. Maar het is meestal een eerlijk mensch van wien men het zegt, een, die ronduit is en zonder draaierijen. Zoo is ook in ’t al gemeen de mensch, die niet voldoende zelfbe dwang heeft, dikwijls van een rondborstige, open natuur. De ander, die zich zoo precies te beheerschen weet, is vaak geniepig, achterbaksch. Zijn zelfbedwang komt maar al te dikwijls voort uit sluwe berekening en slinkschheid. Maar het is daarom natuurlijk onjuist zelfbedwang met sluwheid en berekendheid gelijk te stellen. De eisch is, zich een dwang te kunnen opleggen terwille van eigen voordeel niet zoozeer als wel ter wille van anderen, terwille van den goeden toon, van den geregelden gang eener beschaafde samenleving, een dwang, die niet alleen ver bergt, maar ook wegdrukt. Want dit is het immers ook, wat kinderen in al hun natuurlijk heid soms nog leelijk maakt, dat ze hun leelyke eigenschappen zoo duidelijk naar voren dragen, dat ze hun zwakheden en onaangenaamheden zoo luide uitschreeuwen. Omdat ze zich niet te beheerschen weien, kunnen ze hun begeerig- heid, hun naijver, hu zelfzucht, alle zuiver mensebelijke eigenschappen, die ons allen eigen zijn, niet verbergen, noch minder die driften zelf intoomen. Want dit is immers ten slotte het doel van zelfbedwang, die slechte of minder mooie eigenschappen door voortdurende intoo- ming hun kracht te ontnemen, weg te drukken zooveel mogelijk. Bij kinderen zien we die daarom nog in hun oorspronkelijke kracht en op z’n duidelijkst naar buiten tredend. Ze geven slechts noode een stukje af aan broers of zusters, kunnen niet velen, dat anderen boven hen aangehaald of geliefkoosd worden, dat zij ergens de minderen zijn enz. Natuurlijk hebben ze dat niet allen in gelijke mate en toonen het niet allen even duidelijk. goed Uit onzen kindertijd herinneren we ons nog wel die lastige, kribbige makkertjes, die altijd hun zin moesten hebben, altijd de eersten zijn, die dadelijk ruzie zochten en nijdig werden, als ze wat verloren. Nu we grooter geworden zijn, zien we zulke menschen ook nog, alleen minder duidelijk. Een enkele heeft nog zoo weinig zelfbedwang geleerd, dat hij een kind lijkt ge bleven. Heel duidelijk zie je dat b.v. nog bij spel. In ’t algemeen heeft de mensch een geduchten hekel aan verliezen, niet alleen wanneer het om geld of waarde gaat, maar altijd wanneer uit dat verliezen z’n minderheid blijkt. Een kind toont dat nog duidelijk en zonder terughouding. Het wordt nijdig als het verliest. Alleen veel SIERASPERGE (ASPARAGUS). Als gij een tuinman vraagt naar «Sierasper- ges®, weet hij niet wat u bedoelt, of denkt, dat gij de groene, dunne stokjes meent, die nu in in onze fijne comestibleswinkels zijn uitgestald die men «Fransche Asperges® gelieft te noemen. Die met zulke «asperges® tevreden is, kan ’t even goed doen met de wilde, die in onze duinen groeien, nog wel in twee soorten, de gewone asperge (Asparagus officinalis) en de Liggende asperge (Asparagus prostatus Dumoi t). De Nederlandsche, zeer gepaste naam voor alle asperges is «Koraalkruid®. De bessen met zaden zijn als ’t ware fraaie koralen. Men kan het asperge-loof met of zonder koralen ook heel 1 tot versiering gebruiken en dit is vooral in ’t Westland gebruikelijk bij feesten. Dit bracht misschien onze kweekers er toe, om Aspergesoorten, uit Zuid-Afrika ingevoerd, die niet eetbaar bleken, doch bijzonder mooi loof en fraaie guirlandes voortbrachten, als sier planten voor ampels te kweeken, alsook voor tafelversiering en «snijgroen®. Heel sterk is de Aspergus Sprengeri. Deze kan op een lichte, frissche, niet al te koude plaats (b.v. in een vestibule), een verbazenden omvang krijgen en weerstaat zelfs eenige graden vorst, als men ze dan maar droog houdt. Van 28 gr. Fahr. (4 gr. Fahr. vorst) hebben de mijne nooit last gehad, als ik ze maar ’s ochtends goot (nooit ’s avonds) en daarbij het loof droog hield. De takken worden door kweekers van snij groen bij ijzerdraad opgeleid en per M. verkocht. Belgen 0. Zij hebben pech gehad. ledei een zal dat toegeven. Een hunner beste spelers werd al gauw ten gevolge van een ongelukje buiten gevecht gesteld. Opnieuw op het ter rein had hij zijn tweede ongeluk zoodat de Belgen met 10 man verder moesten spelen. Dat was beroerd voor hen en het heeft zeker ge maakt, dat zij zoo’n verpletterende en onver wachte nederlaag leden, onverwacht vooral om dat ze eenigen tijd tevoren tegen de Engelschen, de erkend beste spelers, tot nu toe gelijk hadden gespeeld en de onzen te Antwerpen hadden ge klopt. Maar of nu daaraan alleen hun neder laag te wijten was? Enfin ze konden er zich mee troosten en we willen hun gaarne gunnen het daarop te schuiven. Als ze nou maar niet begonnen waren te schelder! en van oneerlijk spel te beschuldigenDat staat leelijk enkinder- achtig-belachelij k Wie de Belgen een beetje kent, weet, dat ze zich graag op hun beschaving laten voor- t staan Ze achten zich wel wat heeriger dan de Hollanders, wat beschaafder, omdat ze een mondje meer Fransch praten. Maar weten ze dan niet dat de mate van zelfbedwang het peil der be schaving aangeeft? Niet het Fransch of het Duitsch of het Engelsch, maar het zelfbedwang kenmerkt den werkelijken beschaafde. Dat is niet maar een zedelijke eigenschap, maar het is het criterium der werkelijke beschaving. Ze missen bij al hun goede eigenschappen die rustige zelf beheersching over het algemeen wel een beetje. Ieder, die België kent, kan dat waarschijnlijk wel opgemerkt hebben. Dat maakt, dat ze op ons ook vaak den indruk maken van grof te zijn. Maar laten ze het nu zoo openlijk voor de wereld ten toon dragen, als kleine, dwingende kinderen. Ze verstoren nog maar de goede ver standhouding, die er tusschen hen en ons heerscht En we willen die toch werkelijk wel graag be houden, vooral nu, nu de Brusselsche tentoon stelling geopend is en we daar dezen zomer ook wel eens graag als vrienden een kijkje willen komen nemen. plagen van vriendjes leert hem langzamerhand j dien nijd te verbergen. Maar die blijft daarom ov _d toch, ook wanneer hij grooter geworden is en 1 Vele dagen lang blijven rijpe takken na ’t af- om andere dingen speelt. Want er is bijna snijden goed, als ze maar koel liggen en dik- niemand, die daar ongevoelig onder blijft. Er wijls besproeid worden. is ook te veel mee gemoeid. Zijn begeerigheid Driejarige planten van deze soort bloeien en komt gewoonlijk in den knel, maar ook nog z’n i dragen bessen, prachtig rood en als ze goed eigenliefde, z’n eerzucht, z’n jaloezie. Maar de een draagt het makkelijker dan de ander. En wie verstandig geworden is in zelfbedwang, blijft uiterlijk onbewogen en voelt ook innerlijk nauwelijks meer den hinder. Maar er zijn er weinigen zoo. En het is daarom werkelijk de moeite waard, de menschen by en na het spel te bestudeeren. Ze toonen dan het meest onbe- B„, schroomd hun innerlyke gevoelens en de eigen- t hebben. Daarby verlangen ze volop water in Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Driejarige planten van deze soort bloeien en dragen bessen, prachtig rood en als ze goed staan, overvloedig. Dit zaad laat men aan de planten rijp wor den en laat het dan terstond in een warme kweekbak kiemen. Na twee jaar heeft men er dan al aardige planten van, zoo groot als ze I gewoonlijk in den handel zijn. De mooiste planten krijgt men door geregeld verpotten met krachtige, zaï een verwarmd of vorstvrij vertrek. Komen er dan nog gele takken, vallen er blaadjes («naal den») of jonge spruiten, dan moet de plant een dieperen en wijderen pot of bak hebben. Dit alles is ook toepasselijk op de sierlijkste soort, de Asparagus plumosus (Pluimvormige Sierasperge). Als £ij er in den winkel of aan een kweeker of zelfs op de markt naar «Sprenger’s Koraal kruid® of naar Pluimvormig Koraalkruid vraagt, zullen zij u verbaasd aanzien. Verlangt gij ze, vraag dan maar gerust Asparagus Sprengeri of Asparagus plumosus. Die kennen ze wel en deze naam is verstaanbaar in alle beschaafde landen, dus «wereldtaal®. De Asparagus plumosus kan volstrekt geen vorst verdragen en moet ’s winters in een ver warmd vertrek staan. Als deze besten grond en een ruimen pot heeft, maakt zij de prach tigste, fijnste slingers, die men in een bloem- tafel leidt om den stam van een plant, die van I onder kaal geworden is, zooals b.v. een Austra- lisch Sierdennetje («Araucaria®) een Palm, Ficus Een 15o.tal £choo]kinderen uit Anjum or Dracaena. Deels klimmend, deels hangend 1^,1 j A wni 1 maken zij alle plantengroepen los en sierlijk, j Oostniahorn zongen den Frins het Wilhelmus Ook deze wordt in een warmen broeibak ge- i toe en daarna klonk het Heil dir im Sieger- zaaid. kranz De Asparagus tenuïssimus of het «Zeer dunne Koraalkruid® is ook sierlijk. Deze soort wordt in warme kweekbakken gestekt, waartoe men de rijpste, langste stengels op dat kweekbed in scherp zand legt en geregeld vochtig houdt. De wortels komen dan langzamerhand te voor schijn. De Prins op de Friesche eilanden. De correspondent van de Telegraaf te Leeu warden meldt d.d. 20 April aan dat blad. De blijde dagen van het bezoek van Z. K. H den Prins der Nederlanden aan onze stad en de eilanden zijn aangebroken. De dagen van voorbereiding der ontvangst waarbij zoo- velen betrokken waren, het dundoek, dat in verschillende plaatsen van Friesland te voor schijn kwam want haast allen hebben aan de uitnoodiging van de burgemeesters der ge meenten welke de Prins passeert, om door het uitsteken der vlaggen van hunne sympa thie te doen blijken, voldaan voorts de sierlijke uitstallingen, hebben in onze provincie de rechte stemming verwerkt, om den hoogen bezoeker met geestdrift te begroeten. Tegen 5 uur in den namiddag werd het hier vroolijk en gezellig op straat. Er was ndige aarde en de noodige diepte veel publiek op de been. En al die men- t schen gaven zeldzame proeven van volharding ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Wat kost een aquarium kant en klaar Antw. Van f 12 tot f 80 bij mijn leveran cier. Vraag prijsopgaaf en omschrijving van grootte, wijze van beplanting, soort en aantal sier- visschen en andere waterbewoners per adver tentie in dit blad, dat meerdere soliede aqua- rium-leveranciers onder zijn abonné’s heeft. Vraag. Als «bewijs®, dat mijn kind «behekst® is, haalt de Geldersche dienstbode in mijn afwezigheid mijn vrouw over, het kussen los te tornen. Daarin liggen werkelijk «heksenkransjes®, n.l. veeren, die met de spoeltjes (schachten) aanelkaar zitten en zoo een krans vormen. Wat hiervan te denken Antw ’t Zijn eenvoudig echte, maar onge zuiverde veeren van levende ganzen, onrijp geplukt, daardoor bloederig aan de schachten, die aan elkaar kleven. Zoo vormen zich reeds kransen als de veeren neervallen. De dieren lijden dan veel. Ga met uw kind naar uw huisdokter (geen kwakzalver of «duivelbanner®). 5 I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Hindeloopen en Stavoren.

Friso nl | 1910 | | pagina 1