Bij dit No. behoort een Bijvoegsel. 3Tste Jaargang. ZATERDAG 30 APRIL 1910. No. 18. Land- en Tuinbouw. Binnenlandsch Nieuws. i ERICUS. -pillen, hen niet goed'afgaan, want (Slot volgt.) 846,595 aan 17 jarige van zes tegen kale plekken? r a. v a e e e Dat is in korten tijd reeds de tweede Friesche famiilie, die op dergelijke wijze wordt teruggehaald. 1,373,859 1,91 993,319 1,61 1,747,581 1,45 1,738,278 0,78 Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. 1 a f e Antw. groene of gele of zachte zeep, en met vaseline insmeren. F 2 uur in de open lucht, liefst nog langer. DE KIEVIT. ^Spoedig kievitseieren" lazen we in ’t laatst van Februari in een onzer bladen boven een berichtje. »Men had reeds een kievit gezien, stond daarin vermeld. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. Bevolking op 31 December Verm. 1900 jaarl. (Zend uw Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. en is gevankelijk naar Leeuwarden dan 59 gr. Fahr., d. i. 15 gr. Celsius of 12 gr. Tn'-De zoogenaamde ziektekiemen zijn dan wel gedood en men kan de melk gerust drinken, maar sommis'e, b.v. de lastige rottings, bacteriën die aan een verhitting van meer dan 100 gr. Celsius worden blootgesteld, vormen dan sporen, die volle kiemkracht behouden en ontwikkelen in melk van bovengenoemden en hoogeren warmtegraad. Vragen en Antwoorden. vragen per brief of briefkaart Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en van Friso behoeven geen postzegel zou 1 o het verwekt nu hier en daar al veel onte- 1899 in gemeenten met meer dan 100,000 inw. 1,137,468 20,001—100,000 inw. - 5,001— 20,000 inw. 1,512.345 5000 en minder inw. 1,607,729 Was de geslachtsverhouding bij de 8e volkstelling als 1000 mannen tegen 1025 vrouwen, bij de 9de volkstelling was die ver houding als 1000 mannen tegen 1021 vrouwen. In de bovengenoemde vier groepen kwamen bij de negende volkstelling resp. 1107,1072, 987 en 963 vrouwen op 1000 mannen. De vermindering van het relatief aantal vrouwen in het rijk houdt verband met het eenigszins kleiner worden van het jongenso verschot bij de geborenen en het meer en meer gelijk worden der sterfte onder de beide geslachten gelijk bekend is, is de sterfte onder de man nen nog steeds grooter dan onder de vrouwen. De verschillen in de geslachtsverhoudingen in de vier groepen van gemeenten is vooral een gevolg van de omstandigheid, dat inzon derheid vrouwelijke personen van het platte land zich als dienstboden vestigen in de groote steden. Dinsdag is op het Loo aangevoerd een tweede Shetlandsche pony voor het Prinsesje. Het diertje is opvallend klein en zwart. het voorschip betreft, i van L. worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) ^o. Het kolenruim bleek nog een Vraag. Op een zinken kachelplaat is bessen- v™. Daar°P tw®e aan sap gevallen en heeft vlekken gegeven, die het JerkL &et0Scn ,om te trachten het vuur -- te blusschen, terwijl de stoompompen van L. Smit Co. in werking blijven om het ingevoerde bluschwater weder naar buiten te brengente dien einde is aan stuurboordzijde een groot gat in de wand, boven den water lijn, gezaagd. Het schip levert een treurigen aanblik op. Men kan zich haast geen denkbeeld vormen, hoe alles kromgetrokken en verwrongen is. Aangehouden. Te Rotterdam is op telegrafisch verzoek van den Off. v. Just, te Leeuwarden aan boord van het stoomschip Nieuw-Amsterdam gearresteerd de 27 jarige smidsknecht J. Th van Koudum. die op het punt stond met vrouw en kind naar Amerika te vertrekken. Muziek regeeringszaak. Naar de N. Arnh Ct. meldt zijn de ge meentebesturen in de Provincie Gelderland verzocht om aan gedep. Staten inlichting te strekken omtrent de navolgende punten 1Gaan in de Gemeente van de zijde van bijzondere personen of vereenigingen bemoei ingen uit tot verbreiding van goede muziek, meer bepaald ten einde de minder gegoeden in staat te stellen daarvan te genieten en bij i hen het gevoel voor en de belangstelling in de muziekkunst te ontwikkelen? 2e. Hebben zich onder de minder gegoe den in de Gemeente vereenigingen gevormd tot beoefening der muziek en zoo ja, met welken uitslag? 3e- Worden uit de Gemeentekas subsidiën verleend ter bevordering van vooromschreven directeur der tuchtschool waarschuwen, maar de jonge vluchteling wist zich inmiddels weer uit de voeten te maken. ’s Avonds laat kwam hij bij den landbouwer 0. S. en daar wist men hem zoo lang aan de praat te houden, totdat de gemeente-politie uit Ginniken verscheen en hem naar de tucht school terugbracht. Treurig. De Harlinger beurtschippers S. en De G. boomden met hun schip door de Zuidergracht te Harlingen. Plotseling bleef de vaarboom van De G. steken, en bij het grijpen er naar geraakte de man zelf te water. Hij schoot direct onder de schuit op, en eerst na veel moeite bracht men hem bewusteloos weer boven. Hij werd naar het ziekenhuis ge bracht, doch overleed kort daarna. Voorloopige uitkomsten van de volkstelling van 31 December 1909. In een bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant zijn thans opgenomen de door het Centraal Bureau voor de statistiek ge publiceerde voorloopige uitkomsten van de negende tienjaarlijksche volkstelling van 31 Dec. 1909. Provinciesgewijs worden daarin de door de gemeentebesturen uit de tellersregisters bere kende bevolkingscijfers vermeld, voor iedere gemeente naar de geslachten gesplitst. Aan het slot is eene recapitulatie opgenomen voor de verschillende provinciën en voor de 4 groepen van gemeenten, terwijl enkele be schouwingen daaraan zijn vastgeknoopt. Aan de cijfers wordt het volgende ontleend. Bevolkingscijfer op 31 December 1909 Noord-Brabant 310,838 m., 311,909 vr., totaal 622,747Gelderland 322,401 m., 316 848 vr., totaal 639,249; Zuid-Holland 674 600 m., 714,672 vr totaal 1,389,272; Noord-Holland 536,359 m., 570,251 vr., totaal 1,106,610; Zeeland 115,387 m„ 117,057 vr., totaal 232,444; Utrecht 141,258 m., 147,122 vr., totaal 288,380 Friesland 180,466 m., 178,748 vr., totaal 359,214; Overijsel 193,726 m., 188,406 vr., totaal 382,132; Groningen 162,105 m 165,599 vr., totaal 327,704; Drente 90,026 m., 83,238 vr., totaal 173,264 Limburg 168,988 m., 163,033 vr., totaal 332 021 over het geheele rijk 2,896.154 m 2,956,883 vr., totaal 5.853,037, terwijl die cijfers voor 1899 waren2.520,602 mannen en 2,583,535 vrouwen, totaal 5,104,137 De toeneming der bevolking van het rijk in de laatste 10 jaren bedroeg gemiddeld per jaar 1,38%. De vermeerdering der bevolking is sedert 1849 steeds stijgende geweest. Van 1830 af bedroeg die vermeerdering jaarlijks om de 10 jaar: 0,91%, 0,67%, 0,79%, 0,80% 1,14%, 1,18%, 1,24% en 1,38%. In de 4 groepen van gemeenten vermeer derde de bevolking in de laatste tien jaren als volgt: Ruw optreden. Het H.bld. vertelt het volgende Een lantaarnopsteker was Maandagavond, na zijn gewone werkzaamheden verricht te i hebben, door de Leidschestraat te Amsterdam huiswaarts gekeerd, toen hij zich, ter hoogte van de Keizersgracht gekomen, plotseling on wel gevoelde. Het was of zijn beenen hem den dienst weigerden. De man was op de Keizersgracht op een stoep gaan zitten en er waren een paar jongens bij hem komen staan, die zeiden, dat hij dronken was. Een van de jongens had een agent gehaald, die met een collega den man wilde overbrengen naar het politiebureau op het Leidsche plein, in de meening, dat hij beschonken was. De lan taarnopsteker ontkende dit, zeggende dat hij ziek was, en hij verzocht den agenten hem naar zijn woning in de Passeerderdwarsstraat j te brengen, een afstand weinig grooter dan die naar het politiebureau. De agenten wei gerden dit echter en droegen den man, die niet op zijn beenen kon staan, tusschen hen in naar het bureau. Daar werd hij op de gebruikelijke wijze ondervraagd naar naam. ouderdom, enz De arme man hing tegen de balustrade in het bureau aan, daar hij niet op zijn beenen staan kon. Een agent gaf hem, volgens zijn verhaal, een schop tegen de hielen en voegde hem op ruwen toon toe, dat hij overeind moest staan. Toen moet het ook gebeurd zijn, dat hij met het hoofd tegen den muur sloeg, omdat hij niet bij machte was te blijven zitten op de bank, waarop men hem geplaatst had. De oude man vroeg of men met een kruier een boodschap naar zijn vrouw wilde sturen, dat hij niet thuis kwam, ’t Verzoek werd geweigerd en de zoogenaamd-beschonkene, die beslist verklaarde dien avond niets gebruikt te hebben, werd door eenige agenten naar een arrestantenlokaal gesleept hij kon immers niet op zijn beenen staan? Daar heeft hij tot den volgenden morgen zes uur op den kouden vloer gelegen, in het donker. Toen kwam zijn vrouw hem halen en toen eerst scheen men op het bureau te begrijpen, met een zieke en niet met een beschonkene te doen te hebben. Zijn vrouw was er ’s nachts om drie uur ook al geweest. Men had haar toen gezegd, dat haar man niet op zijn beenen kon staan en dat hij niet eerder dan zes uur zou wor den vrijgelaten. Het goede mensch was toen naar den »posti van haar man in de Laze- russteeg gegaan, om te melden dat hij ziek was, en om half zes stond ze al weer voor het bureau te wachten. Naar binnen gaan vóór den tijd dorst ze niet tot ze eindelijk binnengeroepen werd. Ook de familie van den bejaarden lantaarn opsteker verkeerde niet beter wetend, aan vankelijk in de meening, dat vadert dien avond wellicht door een kennis was getrac- teerd en daardoor beschonken was geworden. De agenten, die den man naar het bureau brachten, zijn waarschijnlijk te veel afgegaan op de kenteekenen, welke bij onze politie als criteria voor dronkenschap geldenhet rieken naar sterken drank, in casu spiritus, een zwaaienden gang (de arme man kon zelfs niet op zijn beenen staan) en het spreken van wartaal. De ongesteldheid, waardoor hij ge troffen werd, had de spraak van den ouden man belemmerd. Ontvlucht. Zaterdagmorgen wist een 17 jarige ver pleegde, G. H. geheeten, uit de tuchtschool te Ginniken te ontvluchten, terwijl hij met anderen, onder toezicht van den tuinman, aan het werk was. Onmiddellijk gingen eenige beambten van het gesticht, weldra bijgestaan door rijks- en gemeentepolitie den omtrek doorzoeken, doch zonder resultaat. ’s Avonds negen uur kwam hij doornat bij den landbouwer C. L. onder Ginneken aan de jongen was de Mark overgezwommen. Een der huisgenooten ging per fiets den Smit Co. j Daarop zijn twee stoomspuiten A raag. Op een zinken kachelplaat is bessen niet weg te schuren zijn. Hoe is die glad te krijgen Antw. Met zoutzuur. Voorzichtig met de behandeling. Dit zuur verbrandt huid en kleeren en verteert zelfs de kurk van de flesch. 4 raag. Hoe krijg ik een glazen stop los, die op een stopflesch vastgekleefd zit? Antw. Door die flesch met de stop naar beneden in warm water te zetten en daarin een kwartier te laten staan. Eerst omkeeren en dan de stop er af nemen, als er nog wat in de flesch is. raag. Hoe zuiver ik mijn hond maanden van insecten? Antw. Door hem met brandspiritus in te wrijven, goed op de huid. Vraag. Wat doet men Omtrent de bedoeling dezer enqête wordt niets medegedeeld maar de formuleering der vragen doet veronderstellen, dat er meer be doeld wordt dan alleen cijfers voor de stati stiek te verzamelen. Er blijkt, belangstelling uit van de Provinciale overheid voor de ont wikkeling van het kunstgevoel bij het volk. Kwakzalversmiddelen. Hebben wij indertijd aldus de Nieuwe Ct. toen men het ons en andere bladen zeer kwalijk nam dat wij kwakzalversadver- tenties opnamen, er op gewezen dat dergelijke advertenties en van de ergste eveneens voorkwamen in geneeskundige en hygiënische week- en maandbladen, die zich de organen noemen van die kringen waaruit het verwijt tot ons kwam, thans lezen wij in het Tijdschrift voor Geneeskunde, dat de Coöperatieve Apo- J een prijslijst uitgeeft van de middelen, die zij verkoopt en daaronder vindt men ook echte kwakzalversmiddelen zooals Abdijpillen, Hollowayzalf en Haarlemmerolie, Zwitsersche pillen, enz. Maar dit niet alleen. Het T. v. G. deelt ook mee, dat Unitas Medicorum die prijslijst aan haar leden (geneesheeren) zendt, voorzien van een omslag dat den titel voert -van Mededeelingen i van Unitas Medicorumc en daardoor voor den inhoud ook deze vereeniging verantwoor delijk maakt! De brand op de Sommelsdjjk. Het stoomschip Sommelsdijk is in de haven abonnés van Friso behoeven geen postzegel voor Rotterdam, wat 1 antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats leeggepompt met de stoompompen vuurzee. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam Schuieren met lauw zeepwater van Hij wordt verdacht van bedriegelijke bank- Dan afdrogen breuk Dagelijks minstens overgebracht. Vraag. Waarom is zelfs onder hooge tem- peratuur geprepareerde melk in Juli en Augus tus veel meer aan bederf onderhevig dan anders. Antw. Juli en Augustus zijn de maanden, waarin het in ons land gewoonlijk ’t warmst is. Zelfs in de betere hoog-gepasteuriseerde of ge steriliseerde melk kunnen niet alle bacillen gedood worden, die rotting, gisting en bederf j veroorzaken, wanneer de melk warmer staat Enkele van deze vogels blijven in een zachten Réaumur, winter op pl vatsen, waar ze ruim voedsel vin den, wel eens over, maar tegen Maart komen ook de andeie weer terug. Lekkerbekken maken er een sport van, de eerste, allereerste en aller-allereerste kievits eieren te eten. Deze worden heel duur betaald. Eierzoekers maken er een sport van, de eerste te vinden en op een dag soms een tientje daar mee te verdienen, hoewel dit een groote uit zondering is. Meestal wordt er met het zoeken van kievitseieren gemiddeld geen dagloon ver diend en dit nog alleen maar door ervaren zoekers. Denk niet, dat ze met de oogen naar den grond een geheele streek afzoeken. Ze wan delen langzaam en dikwijls gebeurt het dan, dat een kievit van het nest loopt, om meestal weg te vliegen. Ervaren eierzoekers hebben door langdurige ondervinding leeren zien aan zoo’n kievit of er reeds eieren in ’t nest zijn, ja, zelfs of deze reeds bebroed werden en dus niet meer ver kocht kunnen worden. «Maar dan is dat vinden van kievitseieren toch heel gemakkelijk,” denkt gij. Men wandelt op zijn gemak in een weide. Een kievit komt van ’t nest. Nu is ’t wel heel mooi aan den vogel te kunnen zien of bij eieren heeft en of deze bebroed zijn, maar dat zien we al heel spoedig. We gaan naar de plaats, waar de kievit te voorschijn kwam en vinden« «Nietszei Teun, die ons de eerste (betaalde) lessen gaf in het zoeken van kievitseieren. Hij had gelijk, hoewel ik het eerst niet wou ge- doeleinden? looven. Waar de kievit te voorschijn kwam vonden we nooit iets. Daarvoor zorgt de slimme vogel wel. Als hij met zijn guitig voorkomen zichtbaar wordt, doet hij juist alsof hij zeer verschrikt het nest daar vlak bij verlaat. Maar hier is geen nest. Zoodra hij iemand hoort of ziet of ruikt met zijn buitengewoon scherpe zintuigen, bedekt hij de eieren, die van het gras bijna niet te onderscheiden zijn, met nog wat grassprieten, versch of nog over van het vorige jaar. Nu kruipt hij onhoorbaar en onzichtbaar voort door gras of riet, tot hij een heel eind ver is. Alleen, wanneer hij vreest, dat de eierzoeker zijn eieren zal vinden, komt hij verschrikt te voorschijn en doet soms, alsof hij niet vliegen kan; wanneer ervaren eierzoeker stil blijven, waar zij zijn en daar juist gaan zoeken. Menigeen laat zich dan nog verleiden, om naar den kievit toe te loopen, hoewel sedert 1857 niemand een kievit mag vangen of schieten. De eieren mogen slechts tot 1 Mei gezocht thekersvereenic-ino- worden en dan nog alleen, wanneer de eigenaar of pachter van den grond het niet verbiedt. Dit nu wordt hoe langer hoe meer gedaan, zooals men in Maart en April in vele bladen geadverteerd ziet. «Willen die verbieders dan zelven de eieren zoeken Neen, dat vredenheid. ■i, e 1 i I I i. i. n ie ;v 1. e e !S e 1. e e e a i. 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Demelnmer Oldephaerl en Noordwolde, üindeloopen en Stavoren.

Friso nl | 1910 | | pagina 1