1 r j I ‘I I I 1 Bindeloopen en Stavoren. 1 I I I Van ’s levens schaduwkant. ZATERDAG 21 MEI 1910. 37ste Jaargang. No. 21. Land- en Tuinbouw. Binnenlandsch Nieuws. - i* Uitgave Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam i Ook «Hoe weet ERICUS. dan bij den bloemist laten genoeg voedsel door en de «Dood. dood Driest. ze. 4 «’k Heb hem bij het Rijks- De hebt zijn,® viel je nou Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. I 1 de bosschen niet van de Varens moeten U koopt ze nu billijk in verschillende soorten in bloempotten. fl De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. hand. Zij glimlachte. «Ik wist het immers wel,® lachte hij. Van dien tijd af moest ze iederen middag en iederen avond, als ze thuis kwam, weer de ver wijten van haar ouders hooren en de bedrei gingen soms en de standjes, die al heftiger werden. Eens zelfs kwam haar moeder haar halm aan de fabriek, maakte een standje op straat, waar hij haar te wachten stond. Maar ze wilde het toch niet uitmaken, zooals ze tel kens van haar verlangden. Als ze niet meer wist wat te zeggen, zat ze maar zwijgend over haar werk, terwijl haar vader en haar moeder bleven opspelen. Het maakte haar zoo zenuw achtig, dat ze vaak halve nachten wakker bleef. Hij merkte het wel, hoe zij er onder leed. En zwijgend, stil-bedrukt, liepen ze dikwijls naast elkaar, als hij haar afgehaald had. Het was op een avond, dat ze weer een hee- len tijd zonder een woord te zeggen samen ge wandeld hadden, dat hij voor het eerst erover begon. ’t Gaat zoo niet meer, Jana,® zei hij. een schot knalde en nog een en nog een. Toe- geloopen menschen vonden hen beiden. Zij was dood. Hij lag bewusteloos, gewond, het wapen nog in de vuist geklemd. Opening Zeesluizen. Woensdag is weder last gegeven tot het openen van alle zeesluizen dezer provincie. Rottum. De Ostfriesische Zeitung heeft in allen ernst bericht, dat de Nederlandsche regeering het plan overweegt, op het eiland Rottum ver sterkingen aan te leggen, zooals die op het Duitsche eiland Borkum ter bescherming van den Eemsmond zijn aangebracht. Het Nwsbl. v. h. N. maakt naar aanleiding daarvan het volgende grapje Nu het toch in Duitschland bekend ge worden is, dat we Rottum gaan versterken, kan het ook geen kwaad meer om mede te deelen, dat voor de verdediging van het ei land een nieuw systeem zal worden in practijk gebracht. In alle stilte is de Rottumsche strandvoogd bezig de duizenden meeuwen on andere op het eiland nestelende vogels af te richten en ze al vast aan het geluid van vuurwapenen te gewennen. In oorlogstijd zullen ze dan dienst doen om den ge zichtskring van de vijandelijke schutters te verduisteren en op klassieke manier hun toilet in disorde te brengen, 1 Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Voor de aubade, die op 27 dezer tijdens het bezoek van de Koninklijke familie te Amsterdam zal worden gehouden, zullen door de welwillende beschikking van den minister van Oorlog acht militaire muziekcorpsen mede werken bij van ’t Kruys’ Oranje Nassau-cantate. Het groote koor zal 5500 a 6000 dames en heeren,het kinderkoor ongeveer 3500 a 4000 kinderen tellen. De Commissarissen der Koningin in de verschillende provinciën des lands zijn tegen 28 Mei genoodigd op een diner bij H. M. de Koningin ten paleize te Amsterdam. Prins Hendrik naar Limburg Naar De lijd uit goede bron verneemt, zal Z. K. H. Prins Hendrik op 16 Augustus a s. een bezoek brengen aan Maastricht, ter ge legenheid van de algemeeae vergadering van den Nederlandschen Zuivelbond, welke dan zal worden gehouden. Naar verluidt, zullen de deelnemers den volgenden dag een excursie maken, vermoe- delijk naar het Limb, kolenbekken. Reeds worden toebereidselen getroffen, om Z. K. II. te Maastricht een schitterende ontvangst te bereiden. Vraag. Wat kan ik aan de zonzijde van dezen tuin in twee perkjes planten Antw. In ’t eene «La France® rozen, liefst in pot gekweekt en met pot en al in den grond tot het najaar, in ’t andere «Polajgonium zonale (Geraniums) in potten. Eerst een rand van de prachtige, donkerblauwe Lobelia erinus (in kleine potjes) hier omheen geplant tot rand, ook met de potjes en dan een buitenrand van de sier lijke, goudgele «Pyrethrum parthenifolium au- reum. Deze koopt u zonder pot, naast elkaar in een bakje. Plant ze voorzichtig, maar stevig uit. plant begieten, ook takken en bladeren en dii eet zetten waar wij ze hebben willen. Is de kluit uitelkaar gevallen, omdat wij vooraf niet flink gegoten hebben, dan moet de plant wel een week in de schaduw staan. Als wij dit in acht nemen, verliezen onze reseda’s niet terstond haren geur en ook de muurbloemen niet. Ze bloeien veel langer door, krijgen weinig gele bladeeren en als we nooit het gieten vergeten, hebben we er lang ge not van. emmer vol beste tuinaarde uw vasten bloemist halen en 5 L. beste, zuivere, ouden koemest, die geheel droog en reukloos geworden is. Zoek dan uw gewonen bloemkweeker op. Koop of bestel nu de planten, die gij wenscht, bloeiende en sierplanten beide. Vraag den bloemist-leverancier tevens om er drie of vijf ledige, liefst gebruikte, bloempotten bij te doen, zóó groot en vooral ook zoo hoog, dat de grootste potten met bloemen daarin kunnen staan en nog even onder den rand van die leege bloem potten blijven. Gij moet verplanten, ’t Zou u te duur komen, dit den bloemist te laten doen en bovendien is ’t een prettig werkje, waardoor men hart voor zijn planten krijgt, als men ziet hoe ze daarna groeien. «Wat, planten van den bloemist, die hij pas levert, terstond verplanten?® Zeker, meestal is dit noodig en als ’t niet ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Groeien gewone boschvarens in een vochtigen tuin op ’t N.W. aan de schaduw zijde nog? Antw. Beroof varens, want ze verwelken u. in het najaar geplant worden. Zet ze daarmee in den grond tot het najaar. Vraag. Wat kan daar meer groeien? Antw. Spiraea en «Waldmeister.” Lelietjes dor dalen.® Vraag. Wat kan Toen ze den volgenden dag van de corsetten- fabriek kwam, waar ze werkte, liep ze dadelijk naar huis. Maar een uur later was hij er ook. Ze deed zelf open, toen er gebeld werd en schrok toen ze hem zag. Bang voor haar moeder liep ze dadelijk naar beneden. Daar aan de deur smeekte hij haar hem toch niet te laten loopen. Hij hield toch zooveel van haar. Toen hij wegging beloofde ze. dat ze den volgenden avond weer op hem wachten zou, als zij uit de fabriek kwam. «Was die kwajongen daar weer,® viel haar moeder uit, toen ze weer boven kwam. «Och, moe,® zei ze. »’k Zal het aan je vader zeggen straks. We zullen eens zien, of daar nou ook een eind aan komt.® «Dat zullen we net zien,« bitste ze terug. Haar vader speelde geducht op, toen hij thuis kwam en het hoorde. Maar zij zei niet veel terug. «Ze hield van hem, de rest kon haar niet schelen,® vertelde ze. «Maar je bent ook nog veel te jong, kind,« kwam haar vader, wat bedaarder nu. «Te jong?® Ze haalde de schouders op, ging weer zwijgend aan haar werk. den bloemist, die hij pas c dit noodig en als, ’t niet noodig is, zien wij het direct en doen elke bloemplant weer met aardkluit en al in haar eigen bloempot. «Maar, hoe konden ze groeien Die heeft alle bloempotten in de warme, vruchtbare aarde van zijn broeikassen of broei- «Toe maar Jana,® zei hij nu en greep haar bakken tot aan den rand begraven. De poreuse bloempotten laten genoeg voedsel door en de wortels der planten zitten weldra alle tegen den bloempot gedrongen van binnen, om door dien pot heen opgelost voedsel te krijgen. Wanneer wij Pelargoniums, Heliotropen, Rozen enz. ook in de perken willen zetten, behoeven ze om dezelfde reden geen grootere potten, maar de bloemist, die ze brengt, zet ze terstond met de potten in de vooraf bemesto en gespitte bloembedden. Wenschen wij ze echter in een bloemtafel of ergens anders in een onzer ver trekken, moeten ze in de potten op balcon of veranda staan, dan moeten ze alle goed verplant worden. Die ’t nooit vroeger deed, vraagt een knecht van dien bloemist, om het bij u thuis te doen. Dan ziet gij er meteen naar en al hebt gij er ook volstrekt geen verstand van, wees zoo wijs, dit niet te zeggen. De knecht moet beginnen met die aarde en dien koemest goed te vermengen. planten, die gij misschien nog in huis in potten of kuipen, bakjes of allerlei luxe-voorwerpen voor bloemen, moeten meteen buitengebracht en van nieuwe aarde voorzien worden, van die krachtige aarde met dien koe mest. Wees er maar niet vies van, want er is volstrekt geen reuk aan en de mest geeft ook niet meer af. (’t Is net heel lichte turf.) Nu nemen we of geven hem een flinke teil, waarboven wij tegen den muur de bloemen uit de oude potten kloppen. (Eerst alle planten in de oude potten goed nat gieten). Dan keeren wij den bloempot om, nadat wij de linkerhand met de uitgespreide vingers er zoo over uitgestrekt hebben, dat deze de geheele aardkluit (wortelkluit) met de plant tegen kunnen houden, Wanneer die straks door het kloppen tegen den muur uit den bloempot schiet. Den grootsten pot nemen we het eerst en zetten den bloempot klaai, die onzen grootsten geheel kan bevatten. Wat aarde op den bodem gestrooid. Tik, tik, daar is de aardkluit al en de wortels zitten er als een dicht, viltig weefsel tegen. Zie, het water is er niet eens doorgedrongen. Neem een scherp mes en snijd dit weefsel af. Zet nu de wortelkluit in den grooteren bloem pot, zóó, dat ze er niet bovenuit komt, want dan loopt bij het begieten water over den rand en ’t geeft in huis een morsboel. Zie zoo, de wortelkluit er midden in, zoodat onze plant goed recht staat. Aan alle zijden nieuwe mestaarde er stijf bij in gestopt met de vingers, niet met een houtje, zooals sommigen aanbevelen, want dan stoot men wortels stuk. Ook vast om den stam drukken wij de aarde goed aan en aan den rand van den bloempot moet die aarde er 1 cM. onder blijven. Nu de Glimlachend kwam ze de kamer in, liep da delijk door naar de deur van de keuken, waar haar moeder bezig was. «Dag moe Juffrouw Van Driest keerde zich langzaam van de kast, waarvoor zij stond, naar de deur opening en keek haar dochter een oogenblik onderzoekend aan. «Wat kom je weer laat, Jana,® zei ze dan. «Laat?® Jana’s blozend gezichtje betrok. En zonder nog iets te zeggen keerde ze in de kamer terug, zette haar hoed af en legde die voor zichtig tusschen de portret-standaardjes op het kleine kastje. Maar haar moeder was haar uit de keuken gevolgd en kwam nu aan tafel zitten. «Hoe komt dat toch?« vroeg ze weer. «Och 1® zei Jana, onwillig de schouders opha lend. «Ja, ja, ik begrijp het wel,« zei haar moeder nu luider. «Je hebt natuurlijk weer met dien kwajongen geloopen.® Jana, die nu tegenover- haar aan tafel zat, keek nu even op en haar moeder aan, maar zei niets. «Je weet toch, dat ’k het niet hebben wil,® ging juffrouw Van Driest voort, «en je vader ook.® «Maar waarom toch niet, moe?« begon Jana. «Heb ’k je dat al niet vaak genoeg gezeid?« zei haai moeder. «Die jongen deugt niet.« «Niet deugen?® «Neen zeker niet, ’t Is een opruier. En je kunt hem niet vertrouwen ook.® «Jo niet Ze glimlachte even. u dat?« «Dat weet ik,® besliste juffrouw Van Driest. «Ja, dat zegt u nou zoo maar,® meende Jana. «Zeg ik dat zoo maar viel haar moeder uit. »’t Is toch zeker niet voor z’n best op passen, dat hij gezeten heeft.” «Gezeten Jana’s hoofd ging plotseling rechtop en haast uitdagend keek ze haar moeder aan. «Ja, dat zegt u altijd,® kwam ze heftig. «Maar daar is niks van waar.® Juffrouw Van Driest glimlachte. «Och kind« zei ze. «Dat is gemeen van u,« ging haar dochter heftiger nog, voort. «Omdat u niet wilt, dat ik met hem loop, vertelt u zulke gemeene dingen.® «Gemeen? Je moest je schamen om het te zeggen,® kwam juffrouw Van Driest. «Ja zeker.® zei Jana, in schreien uitbarstend. »’k Heb het hem zelf gevraagd.® «Net of hij je dat vertellen •'zou,schamperde haar moeder. «Dat zou hij wel. Tegen mij wel.« Juffrouw Van Driest glimlachte minachtend. «Dan moet je je vader maar eens vragen,® zei ze. Dien avond, toen Van Driest thuis kwam, begon z’n vrouw er weer over. Jana bleef maar aldoor met dien jongen loopen. Hij moest er zich ook eens mee bemoeien. Dat ging toch zoo niet langer. Van Driest keek even naar zijn dochter. «We hebben je al zoo vaak gewaarschuwd, Jana.« zei hij. «Je weet, dat wij 't niet heb ben willen.® «Ze gelooft niet dat hij gezeten heeft,® kwam zijn vrouw. «Neen zeker niet,« viel Jana uit. Haar vader keek haar even aan. «Zeg jij nou zelf!® zei zijn vrouw. «Ja zeker® bevestigde hij. Jana bleef haar vader een oogenblik verslagen aankijken. «Dat ’s niet waar,® zei ze, «niet waar.« «Maar kind,« kwam Van Driest kalm, «dan zouden we het toch niet zeggen.® Jana begreep het nu ook en barstte plotse ling in schreien uit. «Nou kom,® troostte haar vader en trok haar naar zich toe. Maar ze weerde hem ruw af. «Daarom hoeft hij toch nog niet slecht te ”:"l ze dan hartstochtelijk uit. «Al heb eens een fout begaan.® «Een mooie fout,® meende haar moeder. »’t Is geen jongen voor je, Jana,® zei Van Jana huilde al door. «Hij is toch zoo goed,® snikte Toen ze dien avond alleen was en in bed lag, begon ze weer te schreien. Jo in de ge vangenis! Ze kon het niet begrijpen. Maar toen ze het hem den volgenden dag vroeg, ver telde hij het haar. Geheel terneergeslagen kwam ze dien avond thuis. Ze zei niets, toen haar moeder er weer over begon, zat den heelen avond maar stil te naaien. Zij keek naar hem op. «Ik kan dat niet meer aanzien. Wil je niet liever van me af? Ze schudde het hoofd. »’k Wou ’k maar dood was,« zei ze en brak in schreien uit. Hij sloeg den arm om haar heen. »Dood?« zei hij. «Dood. Laten we dan sa men dood gaan.® Verschrikt keek ze op. «Samen dood? stamelde ze. Toen ze dien avond thuis zat, waar haar va der en moeder weer opspeelden, moest ze er maar telkens aan denken, wat hij gezegd had van samen dood te gaan. Die gedachte liet haar niet meer los. Telkens spraken ze er weer over, als ze ’s avonds samen wandelden, tot het hun eindelijk zoo natuurlijk en gewoon scheen samen te zullen sterven. Eindelijk op een avond, toen ze zich zoo erg ongelukkig voelde, spraken ze het af. Hij zou een revolver koopen en eerst haar en dan zich zelf doodschieten. Toen ze hem den volgenden avond zag staan, wachtend onder de boomen aan den grachtkant, huiverde ze even. Hij keek haar zoo ernstig aan, toen ze bij hem kwam en zwijgend liepen ze dan samen op. gekocht,® zei hij zachtjes, toen ze museum kwamen. Zij knikte. Even later haalde hij den revolver te voor schijn. «Nu vanavond?® vroeg hij. «Ja zei ze. «Dan moet het maar.« Het was doodstil in de Hobbemastraat, toen Als wij „de bloemetjes buiten zetten.” ’t Is Pinkster; het huis is schoongemaakt, ook balcon en veranda zijn gereed. De bloemen, die wij den geheelen winter goed onderhielden, moesten bij ’t schoonmaken van dezelfde kamer, waar ze overwinterden, en, omdat de huiskamer ’t lartst aan de beurt was, kwam juist die zolderkamer het eerst. Bloeiend werden ze buiten gezet.' maar de bloemen vielen af, de bladeren krompen van de koude en onvoor zichtig begieten en besproeien op een avond (in plaats van ’s morgens) toen het ’s nachts hard vroor, heeft ze grootendeels gedood. We moeten dus nieuwe er bij koopen, maar hoe behandelt men die nu het best, om er lang pleizier van te hebben? Laat eerst een emm Toen ze den volgenden avond thuis kwam, van na met hem gewandeld te hebben, zei haar moeder niets. Maar zoodra haar vader thuis was, begonnen ze er beiden weer over, spraken nu kalm met haar, zeiden, dat ze toch nog zoo jong was en hij ook, dat ze toch nog eens wachten kon en zien, hoe hij zich nu verder gedroeg, dat het toch altijd gevaarlijk was met zoo’n jongen die gezeten had. Zij luisterde zwij gend. En toen eindelijk haar moeder papier en inkt op tafel lei, schreef ze hem af. Maar den volgenden avond stond hij haar op de Prinsengracht toch weer op te wachten. Ze schrok toen ze hem zag aankomsn, wdde eerst doorloopen. Maar hij hield haar staande. Dat kon ze niet naeenen, zei hij. Haar ouders hadden haar natuurlijk omgepraat. Want ze hield toch wel van hem immers. En ze wist toch ook wel, hoe erg hij haar liefhad en dat hij zonder haar niet leven kon Zij had met gebogen hoofd staan luisteren, keek hem nu even aan. Zijn oogen stonden zoo smeekend. En het was immers waar, wat hij zei. Ze hield van hem, o ja, heel veel, en hij ook van haar. Wat konden haar dan die praatjes van anderen schelen. N1E UWS- EN ADVERTENTIEBL AI voor de Gemeenten Workmn, Hemelumer Oldephaerl en Noordwolde. ::i_ i_ 11 j

Friso nl | 1910 | | pagina 1