Uindeloopen en Stavoren. Militair Onderricht. I I I 1 voorbereidend militair onderricht Over dit en dat. ZATERDAG 28 MEI 1910. 37ste Jaargang. No. 22. Officieel Gedeelte. Land- en Tuinbouw. Binnenlandsch Nieuws. I leidde op den rit naar het Raadhuis Langs Antw. ERICUS. k F slechts als veevoeder betaald wordt!® (Kunstsla is ook veevoeder.) I ondiepe, luchtige en lichte kisten («kratten») naar de goederenstations exprestrein naar 1 meest naar Duitschland. echte kropsla, kunstsla neemt men daar niet aan. en begroette een enthou- met gejuich het Koninklijk dat in een rijtuig met 4 paarden, a la deaumont bespannen, gezeten was. Ten Stadhuize werden aan H. M. en den Prins de stedelijke autoriteiten voorgesteld, en daarna begaf men zich naar het bordes, Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. worden deze geregeld gehouden.) Vraag. Wanneer kan men kanaries laten broeden Antw. moet ik daaraan doen? Antw. Ga er mee naar den winkelier, van I »Beste sla«, zegt de groenteventer en de winke lier. Ze vei welkt niet bij droog, zonnig winderig weer en zelfs die men overhoudt, is den vol genden dag nog mooi. Zwart, Duitsch en derge lijke echte kroppen verliezen in een paar uur al het frissche aanzien!® «Voordeelige sla!® zegt de huisvrouw, die niet verder ziet den haar neus lang is. Die andere, ouderwetsche sla is eigenlijk wel veel '-'■I-—'J-~ malscher, maar die «slinkt® zoo, aangemaakt is. Deze in ’t geheel niet. En als de man haar dan vraagt wat ze hem nu «Och, man 1 je De BURGEMEESTER van WORKUM noo- digt uit de jongelingen, die wenschen deel te nemen aan het in den a.s. winter, zich aan te melden ter Secretarie vóór den 1 Juni a.s. Vereischte is een leeftijd tusschen 16 en 24 jaren. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. Het Koninkljjk bezoek aan Amsterdam en Haarlem. Z. K. H. Prins Hendrik, die Woensdag nacht om halfdrie met de Heemskerk van IJmuiden te Amsterdam was aangekomen, met een niet blijkt uit te komen, ergere, die iemand zijn goeden naam benemen. begaan. En om de maat voï te meten is in deze ergerlijke soort mijn vergissing nog van Van nu af in een niet verwarmd, maar licht en zonnig vertrek. I dat uitziet op d”e Groote Markt. De gemeente Vraag. Wanneer tygervinkjes- - Deze uit Bengalen aangevoerde vogels Vraag. Hoe moeten broeikooien en nest- kastjes zijn? Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De Romeinen wisten het al en alle menschen na hen en waarschijnlijk ook wel voor hen, allen, van Adam af tot het kleinste jongentje, dat pas in de broek loopt, weten het, dat vergissen menschelijk is. Men zou dus zeggen, dat op een vergissing meer of minder niet zoo nauw behoeft gekeken te worden. Er zijn vergissingen en vergissingen. Het is heel wat anders, of je bij vergissing eens andermans geld in je zak steekt dan wel ’s morgens je rechterkous aan je linkerbeen trekt. En het is ook heel wat anders, of je ’s avonds na twaalven in de socië teit een a voor een b aanziet, dan wel in den vroegen morgen in de courant schrijft, dat Lottie Collins Florence Nightingale heette. Ja, die vergissingen in de courant zijn eigen lijk de fataalste. Je kunt niet even roepen, »ho, neen, zoo bedoel ik het niet,® als je je eigen flater bemerkt. Het staat gedrukt en het blijft staan. En terwijl je zelf al lang beter weet, lezen de menschen nog je vergissing als de hoogste wijsheid. Daar is echter ook een geluk bij. Couranten zijn niet om bestudeerd, maar om vluchtig ge lezen te worden. De meeste menschen lezen dan ook over een vergissing heen. En daarom denk je gewoonlijk: slaat maar, niets zeggen, dan merkt niemand het®. Maar er zijn altijd aandachtiger menschen dan de rest, die je zoo plotseling op je schouders komen kloppen en glimlachend vragen«hei, vrindje, denk je mij wal wijs te maken?® Dan kan je je moeilijk langer onnoozel houden en rest je weinig an ders dan je te beroepen op de van ouds be kende waarheid omtrent de geaardheid van den mensch. Meestal zal zeker de ander het daarbij gaarne laten. Maar er zij dank u Na met eene marinesloep van boord te zijn het dan ook die van eene, die de wereld ver vuld heeft met het blijde gezang van Tara-boem- dié. Dat heeft Florence Nightingale nooit ge daan. Zij is nooit, voor zoover bekend, café- chantant-zangere®of andere zangeres, tenzij dan voor eigen en anderer genoegen wat niet zeggen wil, dat en café-chantant-zangeres het voor anderer displaisieris geweest. Zij was het daarentegen, die een grooten stoot heeft gegeven aan de ziekenverpleging en die in zekeren zin de voorloopster was van het Roode Kruis, dat later op initiatief van Henri Dunant werd op gericht. De wereld dankt dus aan haar ik erken het gaarne heel wat anders dan Tara- boem-dié. De eer van dit lied komt toe aan Lottie Collins, die het in Amerika van negers hoorde en, eenigzins gewijzigd in Europa in zwang bracht. Moet ik nu ook deze dame nog mijne excuses maken, omdat ik haar eer aan eene andere wegschonk Het beroep van journalist is een zeer moeilijk. Terwijl ik bezig ben geweest Florence Nightingale de eer te geven die haar toekomt, heb ik, wer kelijk zonder bedoeling, Lottie Collins en met haar misschien andere café-chantant-zangeressen, beleedigd door te spreken van den smaad aan mej. Nightingale aangedaan, door haar voor zoo’n zangeres aan te zien. Is dat dan zoo’n smaad, vraagt misschien een dezer dames drei gend Nu ben ik werkelijk van den wal inde sloot geraakt. De doode Florence Nightingale kon mij tenminste geen kwaad meer doen. Maar al die levende dames van café-chantants! Het koude zweet breekt mij uit, als ik daaraan denk. Wilt u met een voetval genoegen nemen? Werkelijk ik vereer u allen hoogelijk, van Flo rence Nightingale af tot Lottie Collins toe, of u ziekenverpleegster of café-chantant-zangeres zijt. u allen, elke dame, jong of oud, mooi ofleelijk. Ik heb wel onder ons gezeid meer zwak voor de mooie. Maar dat neemt niet weg, dat mijn vereering allen geldt. Weest dus niet boos meer. Ik meen het goed en wil dat mijn heele leven door toonen, door ernstig te waken voor verde re vergissingen en, als u het permitteert, op an dere wijze ook nog wel. Is het zoo goed Wat toch eigenlijk zoo’n vergissing een ge volgen kan hebben? Maar zij heeft er ook goede. Gij hebt zeker nooit eraan gedacht, hoe veel moeite het kost, altijd wat merkwaardigs en interessants te vinden voor een wekelijksch De antwoorden worden kosteloos artikel. Soms kan dat r,<_ 11 -r?...<-->- Nu heeft die vergissing mij uit zoo’n moeilijk- I antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats heid gered en aan wat interessants geholpen, immers aan die interessante vergissing zelve. Als dus Florence Nightingale en Lottie Collins en alle andere dames maar weer goed zijn, heb ik bij mijn vergissing ten slotte toch nog ge wonnen. De eenigen, die er misschien bij ver loren hebben, zijn mijn lezers en lezeressen. Zij hebben het met deze boutade voor weke- lijksche kost moeten doen. Maar gaat het zoo niet meestal? Niet wij zelven, maar anderen lijden het meest onder onze vergissingen. lekkerder en als ze den schout bij nacht Tydeman, aan den steiger van den Amsterdamschen motordienst achter het Centraal-Station, door den burge meester van Amsterdam, jhr. mr. A. Roëll, opgewacht en naar de Koninklijke wachtkamer geleid De Prins gekleed in admiraals uniform, was vergezeld van zijn adjudant, den Isten luit, ter zee, baron van Asbeck. Bij het verlaten van de Heem-’kerk werden 33 saluutschoten gelost. De hóhneurs werden bewezen door een afd. matrozen, onder bevel van luit, te Winkel. Hartelijk toegejuicht door een dichte onaf zienbare menigte, begaf Z. K. II zich naar het Centraal Station om de komst van H. M. de Koningin sf te wachten. Circa 10 uur stoomde de Koninklijke trein Centraal Station binnenopgetogen naderde de Prins reeds den ingang van het Koninklijk compartiment en dra daarop had een aller hartelijkste ontmoeting tusschen de Vorstin en Haar Gemaal plaats II. M. de Koningin had de reis gemaakt in het salonrijtuig der Koningin-MoederHaar eigen salonrijtuig was te Apeldoorn gebleven, om hedenmiddag Prinses Juliana naar de hoofdstad te brengen. Toen de Koninklijke trein Amsterdam binnenreed, werden van de «Heemskerck® 33 saluutschoten gelost. Het achter de hekken zich bevindende publiek barst in een juichkreet los Vriende ’t Is nu twee jaar goed gegaanargeloos wordt hjk groet het Koninklijk Echtpaar, dat na een ze gekocht, vooral omdat de «groenteboer® geen n r andere koopt als hij ’t wagen durft. «Er wordt Y«lk«™700rd do°r burgemeester jhr. mr. niet over geklaagd®, zegt hij tegen den kweeker A ‘)oel1 en begroeting van de voornaamste en samen lachen zij oin de schromelijk onwe- TZ i.-_ tende dames en dienstboden, die zich d<? kunst sla voor malsche sla laten verkoopen. Een dringend beroep op allen, om zich niet langer te laten uitlachen en bedotten en krachtig te helpen om de kunstsla te boycotten. ER1CUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. gegeven en 1 voor had het prachtig ruime plein met rijken bloementooi gesierd en het bood met de dui zenden aanwezigen een imposmten aanblik. Weer klonk een juichkreet uit de dichte kinderen gezongen. Een noenmaal in de groote hal van het Raadhuis volge op deze hulde, waarmede de Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. laat kauwen, antwoordt zij tanden worden slecht Intusschen kauwt zij, met haar werkelijk sterk en scherp gebit, alsof de slager haar bief stuk van gummibanden van een auto gegeven had en krijgt de harde, taaie, maar goudgele dikke bladen werkelijk naar binnen. De kaken zijn eerst wel wat moe, het goedje ligt wel wat zwaar in de maag, maar zij heeft een krop minder gekocht dan anders en houdt toch nog de helft over omdat deze sla niet slinkt. Aan alles gewent men, zelfs aan sla van oude keuken boeken. Overgehouden sla is anders den volgenden dag onbruikbaar, maar deze is dan nog even hard als nu, evenals rauwe koolbladeren van gele Savooische kool. Hiermee komt de kunstsla werkelijk veel oveieen in «malschheid®, hoewel ze niet naar rauwe kool smaakt, doch volstrekt geen smaak heeft, als die er niet aan gebracht wordt. Prachtig goudgeel is ze, zelfs van buiten, terwijl de malsche sla daar groen is. Bij velden vol ziet men de kunstsla weer staan en de venters hebben ze al op de kar. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7G-78, Amsterdam i Vraag. Hoe maakt men zwart en vuil ge- worden vergulde schilderijlijsten schoon kommersla, bietensia en koolsla. Goed aange- Antw. r'"‘ J maakt kunnen al deze surrogaten van salade er ze kocht, hog even mee door, maar koolsla en kunstsla zijn afschuwelijk, de laatste nog het meest, guldsel. omdat men ze als echte sla betaalt en dikwijls bijna geen andere krijgen kan, terwijl alle markten met kunstsla overstroomd worden. Kunstsla is kropsalade, die zoo malsch is als gele, prachtig goudgele Savoije kool, wanneer deze als salade is toebereid of neen, minder malsch, want koolsla wordt zeer fijn gesneden en kunstsla laat men grof. «Heerlijke sla« zegt de kweeker. «Ze is niet teer, groeit hard, schiet niet licht en is zeer geschikt om te verzenden. Jammer, dat die j «domme® buitenlanders ze eenvoudig weigeren, I zoodat ze op de plaatsen van aankomst aldaar :Terliet omstreeks halftien den oorlogsbodem. - - i Na met eene marinesloep van boord te zijn i afgehaald, wetd zijn Z. K. H., vergezeld door Antw. Dat doet de encadreur van wien u net en billijk voor u, al naar den aard van het vuil en het gehalte van het ver- autoriteiten, de Koninklijke wachtkamer bin nentreedt, alwaar slechts een oogenblik wordt vertoefd om spoe lig de galakoetsen te bestijgen. H. M. de Koningin was gekleed in licht- crême kleurig zomertoilet met stroohoed, ge garneerd met crème strikken en cerise rose aigrettes Toen burgemeester Roëll H. M. begroet had. antwoordde de Koningin «Ik zeer, burgemeester®. Hartelijk be groette II. M. de twee zoontjes van Hare vroegere hofdame, mevr. Roël, geb Sloet van Marxveldhet oudste zoontje is naar H. M. genoemd Na aankomst werd door een doch tertje van den heer Westerwoudt en een klein knaapje op het Stationsplein een bouquet overhandigd Het bezoek aan Haarlem. Te twaalf uur stoomde de Koninklijke trein het station binnen, waar H. M. de Koningin en Prins Hendrik werden ontvangen en ver welkomd door den burgemeester, jhr. mr. J. G. Boreel van Hogelanden. Op het was de eerewacht uit de burgerij van Halley te hulp roepen, uie men nog ureigenu onze aarae naaerae i Maar als ik eerlijk wil zijn, moet ik bekennen, l*—'“'J HW.VlMi.L.1 M.W .VUUf, I voeld bij die nadering. Kan het ook misschien J de invloed van het weer geweest zijn? Wij schreven toen al Mei en leefden in Februari, .bij zoo’n kolossale vergissing van de natuur is een menschelijke vergissing begrijpelijker. En of het weer invloed heeft op ons denken, kan men minder juist constateeren dan ten opzichte van Halley’s komeet. Ik zelf zou tenminste niet meer durven zweren, dat ik me heelemaal niet uit mijn humeur heb gevoeld bij die on aangename tegenstrijdigheid tusschen datum en weersgesteldheid. En gelijk bekend is, is een humeurig mensch tot alles in staat, dus ook tot vergissingen. Allicht heeft mej. Florence Nigh tingale dat zelf ook wel eens ondervonden. En wanneer zij dus nog van mijn fatale vergissing heeft kennis gekregen, zal haar de herinnering daaraan allicht vergevensgezind stemmen. Ik mag daarop des te eerder hopen, omdat zij tijdens haar leven getoond heeft een sterk medelijden te gevoelen met de lijdende menschheid en dus nu na haar dood ook wel gemakkelijk medelijden zal hebben met een in verlegenheid geiaakten journalist. In vertrouwen daarop bied ik haar dan ook mijne verontschuldigingen aan voor den smaad haar aangedaan, toen ik haar vernederde tot de rol van café-chantant-zangeres, al was KUNSTSALADE. Die kent gij niet, waarde lezers, hoewel gij maar ’t is noodig, dat gij ze leert kennen. U kent molsla (de jonge spruiten van paarde- of op mols- zelfs heel lastig zijn. abonné’s van Friso behoeven geen postzegel worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Welke kippen leggen in den winter het best Antw. Meest alle, die met broedmachine en kunstmoeder zijn opgefokt uit in December gelegde eieren. Er zijn kippen die 50 eieren in een jaar leggen en andere, die er 200 geven. Alle leggen echter in Maart, April en Mei. Laat men dus eieren uitbroeden die in een van deze maanden gelegd zijn, dan heeft men zeer veel kans, slechte legsters te krijgen. In December zijn ook Je laatste zomer- en herfstlegsters er mee ongehouden. De voorjaars- Statl0^Pleln UIt u« ü“^erlJ legsters beginnen soms al in Januari, maar nooit 0Pöeste‘d! welke den Koninklijken stoet bege- in December. Dan heeft men beslist eieren van leidde °p den rit naar het Raadhuis Langs winterlegsters en zeer veel kans dat hieruit ook den weg stonden tal van vereenigingen met althans eenige hennetjes zullen komen, die later banieren opgesteld 1-11 goede winterlegsters worden. Als winterleggend 1 siaste menigte ras bleken tot nu toe de Witte Wyandottes, de vIL™ beste bij alle leg wedstrijden. (In Engeland bloemen, opzettelijk gekweekt, den hoogsten graad, omdat het den naam treft van een overledene, van een, die zich zelf niet meer verdedigen kan. Hoe moet ik mij hieromtrent verontschuldigen Kan ik de komeet van Halley te hulp roepen, die toen nog dreigend onze aarde naderde? I.AMWI 1O. IA. UCAVllllCU, dat 'ik mij heelemaal niet zenuwachtig heb ge- j worden, meest naar Duitschland. Dat is de Die mogen de «domme Hollanders® zelf opeten. «Maar wat is dan toch kunstsla?® In het buitenland en zelfs in enkele grens- J wien u de vulpen kocht, provinciën, waar fijne groente schaarsch is, redt Vraag. Hoe maakt r men zich met andijviesla, augurkensla, kom- kommersla, bietensla en koolsla. Goed aange- Maar er zijn ook in de couranten vergis- singen, vergissingen van verschillenden graad, even goed als in het dagelijksche leven. Er zijn er heel onschuldige, die niemand hinderen, er I zijn andere, die een mensch geheel van zijn stukken kunnen bréngen, zooals wanneer je een 1 verkeerd cijfer zet in het nummer, waarop de honderdduizend in de staatsloterij gevallen is en j de meneer, die zich gelukkige prijswinnaar achtte, e-d ---- o-d en er zijn nog ze de laatste jaren al veel gegeten zult hebben, _.o-- „y. ....am benemen. Zoo een vergissing van de ergste soort heb ik hoopen gezocht), veldsla, dunsel, kindsla, snij- sla en kropsla. Alleen onder de lekkerste, de kropsla, moeten wij de kunstsla zoeken. Reeds van het vroege voorjaar af tot laat in j den herfst ziet men dagelijks heele wagens vol laatst Mei. heerlijke zachte kropsla in groote, maar zeer istations vervoeren om per Antw. Voor verschillende vogels verschillend, rijen. Toen volgde de aubade, door 4000 het buitenland gebracht te In eiken flinken vogelwinkel laat men ze u zien 2. Dat is de en richt ze geheel voor u in. Vraag. Mijn vulpen weigert dikwijls. Wat - 1 I rviauuuia vuige up uezie nume, wuaruiuue ue dag op zoo indrukwekkende wijze was begonnen. Inmiddels was op het terrein van de Cava- leriekazerne een bloemencorso opgesteld. Te twee uur kwamen de Hooge Gasten met hun gevolg hier aan en begon het défilé der groepen, wedijverend in kleurharmonie. Grootsch was de «officieele® groep, voorstellend een «hulde aan Koningin en Prins van de Bloemenstad®. Zij kan zonder overdrijving een panorama op wielen worden genoemd. Na afloop van het corso volgde een groote rijtoer naar de grens der gemeente Heemstede, waar een eerepoort in grooten stjjl was ge bouwd en waar de Raad en het college van burg, en weths. van Heemstede, H. M. en de Prins begroetten. De Koninklijke stoet vertrok van hier naar de Bloemententoon stelling, naar welker terrein een speciale breede oprit was gemaakt. De stoet reed direct tot de kunstzaal, die 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelnmer Oldephaerl en Noordwolde. 1.1 L. Aa A a «a* TF 1a. 1 i I Aivpoia, rmiwiocw I 1 1 t 1_ 2 I J _2.12 2.

Friso nl | 1910 | | pagina 1