Over dit en dat. ZATERDAG 11 JUNI 1910. No. 24. 37ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. Land- en Tuinbouw. V ERICUS. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. aangedaan. Elk onrecht, dat duidelijk in het oog springt, elke verdrukking, waarvan men de zwaarte begrijpt, wekt verzet. En alle lijden van zwakken, ’t zij het menschen zijn of dieren, maakt het medelijden wakker en de neiging om te verzachten. Wij zien dat immers telkens om ons heen. De aanslag, die de Russische regeering beraamt op de rechten van het Finsche volk, heeft overal en in alle landen protesten van verontwaardi ging tengevolge. Fransche en Duitsche en Engelsche en Belgische en Nederlandsche rechts geleerden hebben gezamenlijk geprotesteerd. Nu doen het de leden der onderscheidene parle menten bij de Russische Doema. Ook door leden onzer Kamer is zoo’n protest ingediend, natuurlijk met geen beter gevolg dan de pro testen van anderen. Maar het is al wel een bijzonderheid, dat parlementsleden en daaronder zelfs voorzichtige Nederlandsche, zich met ver zoekschriften en protesten in dergelijke aange legenheden van een ander rijk mengen. Tot nu toe geldt altijd strikt het beginsel, dat we ons met buurmans zaken niet te bemoeien hebben, ook al wil hij zijn eigen kinderen dood slaan. Gelukkig geldt ditzelfde niet in het maat schappelijk leven. Daar kijkt men wel degelijk wat een vader of een moeder met hun kinderen uitvoeren. En het hoeft nog niet zoo heel ver schrikkelijk te zijn, om, nu de Kinderwetten in werking zijn, de Staat te doen tusschenbeide komen. Verwaarloosde kinderen worden ook soms aan het ouderlijk gezag onttrokken. Ondei’ de vereenigingen, die zich deze stumperds aantrekken, is ook die welke in 1894 te Amster dam werd opgericht, de Vereeniging tot opvoe ding van half-verweesde, verwaarloosde of ver laten kinderen in het huisgezin. Zij strekt haar werkkring dus nog verder uit dan tot de kinde ren die aan het ouderlijk gezag onttrokken zijn. Haar beginsel is ook zorg voor het zwakke, het ongelukkige en wanneer een nieuwe afdeeling wordt gesticht, zooals dezer dagen te Rotterdam, dan is dat ook weer een bewijs van het zich uitbreidende medelijden met wat zwak en klein is. Och er zijn immers telkens gebeurtenissen die ons daaraan herinneren. Nu eens is het een vergadering van den Bond tot bescherming van kinderen, als binnenkort te Amsterdam zal worden gehouden, dan weer een vergadering van het hoofdbestuur der Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren als dezer dagen plaats had. Want ook de dieren worden binnen den kring van dit medelijden getrokken. Het verzachten en zoo mogelijk het voorkomen van het lijden van al het levende is de leuze. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De 1000ste Christelijke school. Naar wij vernemen, zal op 15 Juli a s., des morgens te 10 uur, te Vreeland, (prov. Utrecht), de 1000ste Christelijke school ge opend worden. Deze opening zal ingevolge een besluit op de laatste vergadering van Chr. Nat. sch. O. een plechtig karakter dragen. Geweldig onweer. Dinsdag woedde in geheel Noord Brabant een geweldig onweder. Te Raamsdonkveer is de dertigjarige Kie- boom door den bliksem gedood. Op ver schillende plaatsen sloeg het hemelvuur Jin o.a. te Dongen, te ’s Gravenmoer, te Til burg en te Gennep. Te Herpt zijn vijf koeien gedood, te Hooge Zwaluwe is de Protestantsche kerk getroffen en afgebrand. Te Almkerk zijn de gebroeders van W. in het veld door den bliksem getroffen; de eene was terstond doodde ander is met een paar schroeiwonden vrijgekomen. Dinsdagmiddag woedde te Maastricht van halftwee tot drie uur een ontzettend onweer. Zekere Urlings, die met een koe in het veld was, werd door den bliksem doodgeslagen. Alles staat onder water. De kelders staan vol. Het station staat blank. Een hevige hagelslag teisterde de omstreken der stad. Nabij de Belgische grens is door den blik sem een huis getroffen en afgebrand. Tijdens een onweder te Zuiddorpe sloeg de bliksem in een paardenstal, waar dertig ar beiders een schuilplaats hadden gezocht1 Drie hunner werden getroffen, van wie één ernstig. Tijdens een hevig onweer eergisternamiddag ging de 17-jarige fabrieksarbeider T. T. van de machinale garenspinnerij te Gouda, met een zak op den schouder de buitentrap der fabriek op. Bijna boven zijnde, viel hij, waarschijnlijk schrikkende voor een donderslag, achterover, werd door een draaiende as ge grepen en weggeslingerd. Hij werd dood opgenomen. Te Vlist (Z.-His eergisternamiddag de bliksem geslagen in de boerenwoning van den heer T. Streng, zonder evenwel brand te veroorzaken. Van de woning liep een draad BEGONIA CEMPERFLORENS. Enkelbloemige Begonia. SLOT. De kleine plantjes, die wij op de bloemen markt voor een stuiver koopen, zijn bijzonder geschikt om zelfs in de smalste vensterbank te zetten. Bloempjes, wit, rose of rood, altijd met schitte rend gele hartjest vinden wij er dan al vele aan. De donkergroene, spiegelgladde, fraai gevormde kleine bladeren zijn ook een sieraad voor de plant. Hoe prachtig komen daartegen de sierlijke bloempjes uit. Ze overdekken spoedig de geheele plant. Om teleurstelling te voorkomen, moeten we altijd eerst zien, of de planten die wij kochten, ook een grooteren bloempot moeten hebben. Als we dit niet doen, vallen heel spoedig de bloem pjes af, de bladeren worden geel, de nieuwe spruiten verschrompelen en de plant sterft. Om planten zoo billijk te kunnen verkoopen en er dan toch nog wat op te verdienen, moet de bloemkweeker zooveel mogelijk werk uit sparen, want dat werk kost hem geld en de bloempot moet hij zelf ook betalen. De kleinste kosten het minst. Hij neemt een ondiepe aarden zaaipan, een roode, poreuse »teil«, zooals de pottenbakker die voor hem maakt. Hierin doet hij zandige bladaarde, die hij door een zeef heeft laten gaan, om alle kluitjes, stokjes, steentjes enz. terug te houden. Als de teil ruim half vol aarde is, giet hij die flink nat, maakt ze gelijk en strooit er het zaad over, zoo, dat er geen twee korrels vlak bij elkaar liggen, maar alle zaden ongeveer een c.M. af stand behouden. Nu wordt er nog wat heel fijne zwarte aarde heel dunnetjes over gestrooid en er wordt een glasruit of groote glasscherf over de geheele teil gelegd. Hierover komt een stuk papier en zoo wordt de teil met het zaad in den warmen broeibak gezet. (In Juni en Juli kunnen we ook in een warm vertrek op deze wijze Bego nia’s in een teil zaaien). «Waartoe moet dat papier over ’t glas?« »Om de zonnestralen uit de teil te weren En de «Enkelbloemige Begonia’s« hebben juist zooveel zonneschijn noodig, kunnen nooit «Juist, de planten, maar de zaden mogen nooit in den zonneschijn staan. Dan verdroogt de aarde en de korrels kunnen niet ontkiemen. Warmte, duisternis en vocht zijn alle drie het best, om uit de zaden zoo spoedig mogelijk jonge planten te krijgen. Licht en zonneschijn zijn pas noodig na het ontkiemen. Met dat zaaien in een warmen broeibak of in een warme broeikas is de kweeker in staat, in elk jaargetijde te zaaien. Alle zaden hebben n.l. warmte noodig om te ontkiemen. (Daarbij vocht, zooals wij reeds zagen). Begonia-zaad heeft daartoe zelfs veel warmte noodig en daar om zaaien wij het alleen in Juni en Juli in. huis, als wij het geoogst hebben van planten, die het vorig jaar zonder bloempot in den vollen grond stonden. Maar die warme broeibak en broeikas zijn altijd warm genoeg, vooral de laatste als die goed en met verstand gestookt wordt. Als ’t buiten paardenijs vriest, is het in zoo’n broeikas 80 a 90 graden Fahrenheit warm en groeien en bloeien zelfs de planten uit de warmste landen alsof ze in haar vaderland waren. Door langdurige ondervinding weet de bloem kweeker precies, hoe lang alle zaad in den grond moet liggen, voor het ontkiemt. Daarna schuift hij ’t papier even weg en kijkt eens door het glas, of er al plantjes te voorschijn komen. «NeenJa, tochmaar nauwelijks zicht baar, ’t zijn maar stipjes. Nu komt het papier er af ’s avonds, wordt de glasruit weggenomen en met een planten spuit met uiterst fijne gaatjes worden de plan tjes en de aarde bespoten. Als wij dit gedaan hadden, voor het zaad ontkiemd was, zouden d« korrels licht verplaatst zijn en dat mag niet. Zoodra de jonge plantjes elkaar aanraken, komen ze elk in een «stekpotjet, het kleinste bloempotje dat er bestaat. Met de potjes komen ze nu weer in de aarde van broeikas of broeibak, tot de potjes geheel met wortels gevuld zijn. Nu krijgen ze die kleine potjes, waarin de jonge planten verkocht worden. (Die in veel grootere potten kosten een dubbeltje.) Hierin blijven ze, tot ze bloeien en dan zitten de potjes weer1 vol wortels, maar ze moeten nu maar zoo verkocht worden. Daarom geven wij terstond een pot, waarin de oude juist staan kan, drukken de aarde vast aan en nu groeit onze Begonia, dat het een lust is. Eiken dag omzetten en ze komt vol bloemen. ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Kan men met goed resultaat van één-jarige kippen kuikens fokken, en zijn die even groot en sterk als wanneer de kip twee jaren oud is? Antw. ’t Is nu te laat om groote, sterke kuikens te fokken. Dit doet men in Maart en April en kan dan ook wel van vroeg-broed één-jarige kippen, waarvan haan en hennen «geen familie van elkaar zijn,” «niet bloedver want zijn” zooals de fokkers zeggen. Nu (in Juni) fokt men krielkippen. De laat- broedkuikens blijven altijd veel kleiner dan de vroegbroed en dat wenscht men juist bij de krielsoorten. Vraag. Sedert eenige dagen zijn mijne boontjes-planten (bruine b. en witte b.) geheel bevretende blaadjes worden afgevreten en de plantjes gaan dood. Welk middel is hiervoor aan te wenden om het insect, dat dit schadelijk werkje voor mij verricht, te vernietigen? Antw. ’t Zijn slakken. Beendermeel tusschen de planten strooien helpt veel. Ze vreten ’s nachts en kruipen ’s morgens in den grond. Bij ’t aanbreken van den dag kan men ze ge makkelijk vangen met scherpe stokjes. In de tabaksvelden zijn geregeld velen bezig met «slakkensteken.” Zware kalkbemesting helpt u er af, als ’t land bloot ligt, ook eenden en kippen. Vraag. In welken tijd moet men eieren opgaren, zal men de grootste kans hebben de meeste hennen-kuikens en de minste hanen kuikens te krijgen? Antw. Daarvoor is geen tijd met zekerheid op te geven. Vraag. Mijn sering bloeide voor het eerst en wel zeer vol. Moest ik al deze bloemen afsnijden Antw. Als de boom reeds het vorig najaar of vroeger gebloeid heeft niet. Anders is ’t ver standig. Snijd nu in allen gevalle de uitge bloeide af. Vraag. Hoe ver moet men bloemtrossen af snijden Antw. Zoo ver, dat men er wel flinke stelen aan heeft, maar toch zoo weinig mogelijk andere bloemtrossen of knoppen wegnemen. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam Het is maar niet met een enkel woord te zeggen, wat het kenmerkende is van een be- schavingstoestand, waaruit de meerdere beschaving van een tijd in tegenstelling met voorafgaande tijdperken blijkt. Wij beroemen ons graag op den vooruitgang der menschheid in de 19de en 20ste eeuw, op de hoogte, waartoe in onzen tijd de beschaving gestegen is. In den voortijd zien we louter barbaarsch heid of hoogstens een halve beschaving. Eerst in onzen tijd, zoo meenen we, is de beschaving tot een werkelijk hoog peil gestegen. Wat voor dien was, was gedeeltelijk en onvolmaakt. Maar waaruit weten we dat zoo precies? Het getuigt van weinig kennis der wereldge schiedenis, te meenen, dat de menschheid zich langzamerhand, maar gestadig aan uit de bar- baarschheid heeft opgewerkt, dat er dus vanaf de oudste tijden een stijgende lijn zou wezen vanaf de ontwikkeldheid tot de beschaving van onzen tijd. Integendeel er zijn ook in het ver leden tijdperken geweest van blinkende bescha ving, uiterlijk zoowel als innerlijk. Die bescha vingen waren andere dan de onze. Maar dit bewijst nog niet, dat onze beschaving een hoogere is. Natuurlijk staan we niet absoluut los van die vroegere beschavingstoestanden. Al wat op de wereld geweest is, heeft op ons zijn invloed doen gelden. Maar op deze tijdperken volgden telkens weer toestanden van zoo bijna volslagen barbaarschheid, dat latere beschavingen niet geacht kunnen worden de eenvoudige voort zetting van die vroegere te zijn. Ze zijn dus andere met een eigen stempel en eigen bij zondere kenmerken. Zoo is ook onze nieuwere beschaving eene andere. Maar is zij ook een betere, een hoogere? Het antwoord op die vraag zal natuurlijk geheel afhangen van het criterium, dat men stelt. Is het technisch kunnen een kenmerk? Moet uitsluitend geoordeeld worden naar de heerschappij, die de mensch zich over de stof verworven heeft? Dan zijn wij vroegere tijden zeker een heel eind vooruit. Wij kunnen spoorwagens laten rijden en luchtschepen laten drijven en menschen doen vliegen. Wij kunnen bruggen en huizen bouwen, waar ze vroeger niet aan dachten en machines vervaardigen, die een kracht kunnen uitoefenen, waarover men vroeger niet beschikken kon. Maar zijn er geen andere vaardigheden en andere eigenschappen, die meetellen? Zoo we huizen kunnen bouwen, zoo kolossaal als waar aan de menschen vroeger niet dachten, wij kunnen geen monumenten stichten zoo machtig als de pyramides in Egypte, noch tempels zoo schoon, als nu nog in Indië het oog verrukken, of als eertijds Griekenland en Italië sierden, noch kerken, zooals de middeleeuwen ze ons nog ter bewondering hebben nagelaten. Ons technisch kunnen is grooter. Maar is ons arti stiek kunnen niet in veel opzichten kleiner? En staan we wetenschappelijk wel werkelijk zooveel hooger dan de menschen in vroegere beschavingstijdperken In enkele wetenschappen zeker wel. Maar er zijn ook, waarin we het maar weinig verder hebben gebracht. En bovendien dient men niet te vergeten, dat wij veelal slechts hadden voort te bouwen en ons voordeel konden doen met wat vroegere tijden hadden gevonden. Wat blijft ons dan over, zoo de voortreffelijkheid onzer kunst, onzer wijsbegeerte ons in den steek laat? Er is een gebied, waarop on tegenzeggelijk vooruitgang bij vroegere tijden te constateeren valt. Een steeds sterker en breeder zich uit breidend medelijden met het zwakke en ver drukte, een steeds heftiger tegenstand tegen onrecht, aan zwakkeren aangedaan, is wel een bijzonder kenmerk van onzen tijd en wijst in een bepaalde richting, waarin die beschaving steeds inniger zich verdiept. Op allerlei wijzen openbaren zich dit medelijden en deze tegen stand. Zij gelden niet alleen de verdrukking van sommigen, niet van enkele klassen of volken zelfs. Overal waar onrecht geleden wordt, waar een mensch of een klasse of een volk verdrukt wordt, waar rechten van individuen worden ge schonden en de openbare meening zich van die verdrukking, die schending bewust wordt, ver heft zich ook dat medelijden. Ik wil niet zeggen, dat dat ten opzichte van alle geleden onrecht het geval is. Er wordt veel onrecht begaan en geleden, van welks verdrukkende onrechtmatigheid zich de publieke opinie nog niet duidelijk bewust is. Maar zoodra die be wustheid komt, komt ook het verzet. En het gevoel voor onrecht is zooveel fijner geworden dat dat bewustzijn steeds spoediger en duide lijker opkomt. Maar bovendien en dit is het verblijdende men voélt niet alleen meer het onrecht, dat 4U1U eigen klasse, eigen stam of eigen volk wordtI te zonnig staan Vraag. Hoe verduurzaamt men eieren? Antw. Versch gelegd maakt men ze schoon en legt ze zóó in gekookt en weer koud ge worden water waarin 10 0/0 «waterglas” is op gelost, dat ze er goed onder komen. De eieren blijven dan goed. Ze zijn rouw of gebakken bijna niet van versche te onderscheiden, maar bij ’t koken barsten ze. Als men handig in ’t stompe eind vijf gaatjes door de schaal pikt (niet door de vliezen heen) komen er maar kleine barstjes in en koken ze niet uit. Vraag. Wat is er te doen aan een rood rozenboompje, dat verleden jaar bijzonder bloeide en dit voorjaar aanvankelijk voorspoedig in blad kwam, thans zichtbaar begint te verdorren door de luis Antw. Flink wat beendermeel om de wor tels en drie maal daags sterk begieten met water, vooral ook op takken en bladeren, ’t meest aan de onderkant. Daarna met een kwastje «wegpoetsen” wat nog niet weggespoeld is. Vraag. Hoe voorkom ik, dat het water in mijn aquarium telkens bederft? Antw. Door een ruim, wijd, laag aquarium te nemen met waterplanten er in, welke de lucht zuiveren. Om den anderen dag kan men dan ’t vuile water «afhevelen” en versch van dezelfde matige kamerwarmte (50 gr. Fahr.) bijvoegen. Vraag. Wanneer beginnen jonge hanen te kraaien en jonge hennen te leggen? Antw. Als ze «geslachtsrijp” worden, kleine soorten vroeg, groote laat, van 4 tot 7 maanden oud dus. Vraag. Waarom verrotten de knoppen van mijn Cyclamen en kan ik ze het tweede jaar nooit zoo mooi krijgen Antw. Omdat de knol half boven den grond moet staan en deze het tweede jaar zijn beste krachten reeds verloren heeft. Vraag. Weet u een geschikt boekje voorde behandeling van honden, ook voor ’t leeren va’n kunstjes Antw. «De Hondenvriend,” Zutfen, Schille- mans en Van Belkum. Mevr. T. te ’s-G. U behandelt uw parkiet goed. Ga er even mee naar de polikliniek van ’t dierenasyl. A I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelumer Oldepbaert en Noordwolde, Ilindeloopen en Stavoren.

Friso nl | 1910 | | pagina 1