J n Bekendmaking. Ilindeloopen en Stavoren. I Over dit en dat. 4 37ste Jaargang. ZATERDAG 18 JUNI 1910. No. 25. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Land- en Tuinbouw. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel moet ik mijn «Impératrice Vraag. Hoe '2 groot 4 aar- aan 1 Het aziteursrecht van den inhoud van dit blad zvordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni '1881, Staatsblad no. 124. r Tentoonstelling van Het Boek. Ter gelegenheid van het Internationaal Uit gevers Congres, hetwelk dezen zomer te Am- De Statenverkiezingen. In enkele provincies zijn de stemmingen voor de Prov. Staten reeds afgeloopen. INDISCHE LOOPEENDEN. (Hoe ze in de broedmachine geboren worden.) «Waggeleenden” mogen wij de andere soorten wel noemen. Zwemmen kunnen ze uitmuntend, vliegen kunnen ze best, maar het loopen is ellendig. Voor een kleine halve eeuw hebben Engelsche eendenfokkers in Indië (Engelsch Indië) zeer vlugloopende, veel slankere en uit stekend leggende eenden ontdekt, die ook de eieren maar zelden wegleggen. Ieder weet hoeveel last men daarmee heeft bij de meeste andere soorten, vooral bij de hoereneenden. De ekstersdie een leggende eend al staan op te wachten, pikken een gaatje in het ei, zoodra de eend wegzwemt en drinken den inhoud uit. Als de boer na dagen lang zoeken het nest ontdekt, vindt hij daarin niets dan eierschalen, zoo gaaf, alsof ze «uitgeblazen” waren. Hij kan ze meenemen, ook een gaatje maken aan de andere zijde en ze aan een dun touwtje laten rijgen door zijn kinderen. Meestal echter trapt hij ze woedend stuk en haalt het nest uit elkaar, opdat de eend er niet weer in leggen zal. Werkelijk kiest ze een andere plaats, maakt daar een nest, maar weer in de vrije natuur waar ze eieren legt voor de eksters. Uitgave van T, GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. 2 L c:r een land- dan Vraag. Hoe moet ik mijn «Impératrice watervogel. Dit blijkt al terstond bij de des Indes” behandelen, nu ze is uitgebloeid? Antw. Indische Keizerinnen zijn heel lastig te behandelen en vooral «uitgebloeide.” Zoolang ze jong en schoon zijn en pas ontluiken, gaat het nog wel. Van deze Azalea knipt u alle uitgebloeide bloemen met de steeltjes af en zet ze over dag op een beschutte plaats buiten, ’s nachts binnen. Half Mei verplanten in bosch- grond met 1/3 ouden koemest. Vraag. Hoe verdrijft men motten? Antw. Door zwavelkoolstof in de gangen te gieten. Vraag. Bloeien Pelargoniums beter in den vollen grond dan met potten in den grond? En Heliotroop? Antw. Ze bloeien 't best in potten. Bij natte zomers is de bloei in den vollen grond zonder potten slecht. In droge zomers moet men bij droog weer vast alle dagen gieten. Als men ze tot aan den rand in den grond plant in droge gronden, zoodat hierover de wortels heen kunnen groeien is zelfs in drogen grond éénmaal gieten per dag genoeg, tot aan den langsten dag ’s ochtend, daarna ’s avonds. Zet Pelargoniums niet voor half Mei buiten, Heliotropen niet voor laatst Mei. ERICUS. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente WORKUM Gelet op de Artt. 26 en 43 der Politieveror dening in deze gemeente, waarbij het klimmen, kladden, schrijven of krassen op de muziektent en het storen of hinderlijk zijn van eene openbare muziekuitvoering, een volksfeest of eene openbare ver makelijkheid, strafbaar wordt gesteld met eene geldboete van ten hoogste f 85,— of hechte nis van ten hoogste zes dagen. Doen te weten, dat deze artt. streng zullen worden gehandhaafd. Zij vertrouwen op aller medewerking van het publiek, opdat het beoogde doel worde bereikt. Workum, den 14 Juni 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. Menschen, die op hun naam en fatsoen ge steld zijn, klagen altijd. Dat moeten ze wel, veiligheidshalve. Het zou blijk geven van wei nig voornamen smaak en dus afbreuk doen aan hun roep van distinctie, wanneer ze zich voldaan toonden over iets wat niet hoog genoeg reikte. En daar ze zich zelf wat erg zeker voelen in het aanleggen van een maatstaf omtrent het mooie, voorname, goede, toonen ze zich maar nooit tevreden. Zoo loopen ze nooit gevaar onder de markt te blijven en zich den roep van ge distingeerd te zien ontgaan. Zoo krijgen ze den naam van een mensch met zoo hooge aspi raties, dat niets hen bevredigen kan, met zoo voornamen en fijnen smaak, dat niets hun goed genoeg is. Daarom klagen ze maar altijd. Of het uit een dergelijke beweegreden is, dat we altijd over het weer klagen Of we daarmee willen te kennen geven, dat wij het toch wel anders gekend hebben, in Italië of in Marokko of op een andere planeet misschien en dat men dus zoo min niet van ons denken moet? Maar die «men® zijn we dan toch eigenlijk weer zelf, en het is moeilijk aan te nemen, dat we er pleizier in hebben ons zelven voortdurend in ’t ootje te nemen. Zoo nu en dan, zeker, doen we dat wel graag eens. Het maakt soms het leven zooveel gemakkelijker. Maar voortdurend en overal? Is het dan misschien, omdat het klagen, waartoe we als menschen van naam en fatsoen verplicht zijn, ons zoo zeer tot gewoonte, d.i. dus tot een tweede natuur geworden is, dat we het niet meer laten kunnen, ook niet, wanneer het eens bij uitzondering onnoodig zou zijn Of is wer kelijk het weer ten onzent zoo abominabel, dat ons niet anders dan te klagen overschiet? Maar alles is betrekkelijk op de wereld. We kunnen alleen abominabel vinden, wat ons door z n onaangenaamheid treft, wat in vergelijking met wat we gewoon zijn, slecht is en verkeerd en hinderlijk, wat in slechte richting van den vorm afwijkt. De weersgesteldheid nu, zooals die regelmatig is we klagen immers altijd is voor ons de normale, kan ons dus on mogelijk als iets bijzonder onaangenaams of hinderlijks treffen. En toch klagen we altijd. t Is niet uit te houden van de hitte,prut tellen we vandaag. «Wat een afwisseling toch,® als het na een onweersbui morgen wat frisch is. t Is wel lekker zoel, maar zoo somber met die wolken,als overmorgen de temperatuur gestegen is, maar de lucht bewolkt blijft. «Een heerlyk zonnetje, maar die akelige wind,« heet het den vierden dag. «Zouden we nou nooit meer regen krijgen?® als drie dagen later nog a tyd het zonnetje schijnt. »’t Regen.t hier ook altijd,wanneer den volgenden middag tegen ons wandeluur het weer nog niet wil opklaren. Maar dan tegen den avond lijkt het werkelijk eens bij uitstek prachtig. De regen, zoo’n zachte, zoele regen, heeft opgehouden. De zon is door gebroken en kleurt de wegtrekkende wolken met een gouden purpergloed. In den tuin glinstert nog een enkele droppel als een parelende diamant aan den rand der blaren. Meneer en mevrouw zitten voor het huis. «Heerlijk weer,® meent moest ae vrijzinnige aig^l digde van Middelburg zijn plaats afstaan een anti-revolutionair. In Overijsel zijn twee zetels voor de libe ralen verloren gegaanin Enschedé en Om men. In eerstgenoemd district moet een her stemming plaats hebben tusschen 1 soc.-dem., 1 R. K. en 2 lib. (aftr.); in Ommen her stemming tusschen 2 rechtsche candidaten. In Zuid-Holland vielen in Rotterdam I de beide aftredende liberalen af, waarvoor de soc.-dem1 met rechter-candidaten in herstem ming komen. De rechterzijde lijdt in deze provincie geen enkel verlies en kan bij de herstemming slechts winnen. 8 soc.-dem. komen in herstemming. In Groningen moet in de districten Gro ningen en Zuidhorn herstemming plaats heb- tusschen alle candidatenin Appingadam tusschen de aftr. liberalen en rechter-candi daten. Hoogezand herkoos den aftr. lib.in Oude Pekela werden de twee vnjz. aftr. her kozen en zal herstemming moeten plaatsheb ben tusschen een aftr. v.-d en een a -r. In Drenthe werden voor Assen alle vrijz. candidaten gekozen, n.l. drie aftr. liberalen en als nieuw lid een v.-d.Hoogeveen her koos de aftr. liberalen. De Rjjksiniddelen. Het overzicht van de opbrengst der middelen over de maand Mei mag gunstig genoemd worden in vergelijk met de opbrengst over dezelfde maand van het vorige jaar. Er is een avans van ruim 7 ton, waartoe vooral medewerkten de directe belastingen, de accijnzen en de posterijen. Was de opbr. in Mei ’09 f 14.818.846.05’, ditmaal bedroeg zij f 15.537.096.58of f 718.250 53’ meer. De meerdere opbrengst werd veroorzaakt door de volgende middelen, die meer dan in Mei] 1909 opbiachten: de directe belastingen f 465 569de invoerrechten f 23.886de accijnzen f 363.380; de gouden en zilveren werken f 3204de posterijen f 92 322de rijkstelegraaf f 4678 en de loodsgelden f 9286- Daartegenover stond een mindere ontvangst op de indirecte belastingen van f 234.521, op de domeinen van f 9512, op de staatsloterij van f 36, en op de akten voor de jacht en visscherij van f 5. De maand Mei 1910 ging boven het V12 der raming met f 1.056 657, maar de op brengst over de eerste vijf maanden van het jaar (f 65.759.391) blijft nog altijd f6.642.808 ten achteren bij 5/i2 der raming (72.402.199) De opbrengst over de eerste vijf maanden van 1910 was f 65.759.391.82, tegen f 61.750.784.69’ over hetzelfde tijdvak van 1909. Of zal van nu aan ons volk het voorbeeld van onze oosterburen, de Duitschers, navolgen en den bierkroes vv inKei v an T„ ----- veel groot, de jonge hanen en woerden (mannetjeseenden) voor de markt, de jonge kippen en eenden om te leggen. De broedmachine is meest een groote lamp, die volle 24 uren branden kan en de noodige warmte geeft (van 102 tot 104 graden Fahren heit.} Als het te warm zou worden, ontsnapt door een klep van aluminium zooveel warme lucht, tot de thermometer 102 gr. Fahr. wijst. Dan sluit de klep van zelf. Door die lamp zouden de eieren al uitgebroed worden, als er alleen maar op een vast uur eiken dag genoeg petroleum bij gegoten werd. Maar de kip keert de eieren om en gaat van het nest om te eten en te drinken en zich te reinigen in het zand. Toch krijgt ze nog meestal luis en als ze die houdt, als de kuikens uitkomen, sterven deze er door. De eieren «luchten” dan met een, als de kip van het nest is. Zoo «keeren” de hoender- en eendenfokkers ook de eieren in een broedmachine eiken dag vijf minuten en luchten dan meteen flink. Dit «keeren” is letterlijk het omkeeren van de eieren. Om te weten of dit goed gebeurt, zonder ook maar één ei vergeten of niet geheel om te keeren, teekent men aan den eenen langen kant van het ei een duidelijke streep en daartegenover een kruis. Als nu 1 Maart de eieren in de broedmachine gelegd worden met het kruis boven, vult gij na 24 uren de lamp, maar keert eerst de eieren, zoodat de streep boven komt en lucht meteen de eieren terwijl de lamp gereinigd en gevuld wordt en de thermometer wordt nagezien met de auto matische veiligheidsklep. (Slot volgt.) ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) 1 Vraag. Hoe oud moet een kip zijn om de grootste en sterkste kuikens voort te brengen? f A tw. Twee of drie jaar. Men moet dan echter vooral niet later dan Maart broeden. Vraag. Kan men met goed resultaat van één-jarige kippen kuikens fokken en zijn die even groot en sterk als wanneer de kip twee jaar oud is? Antw. Als ’t vroegbroed kippen zijn van verleden jaar (dus in Maart of begin April ge boren) en er een overjaarsche, groote, krachtige haan bij is, kunnen ook die kuikens, zelfs in Mei uitgebroed, nog heel goed worden. Die van twee- of drie-jarige kippen zijn echter ge woonlijk beter. Vraag. Welke, phosphorzure kalk bevattende stof, hebben de meeste vogels liefst? Antw. Sepia (’t zoogenoemd «zeeschuim”), waarvan men een stukje in de kooi houdt. Vraag. Weet u een practisch boekje om papagaaien te leeren spreken. Antw. Neen, spoedig volgt een artikel over papagaaien. Een boekje «Papegaaien en par kieten” is te Zutfen bij Van Belkum Az. uitge geven. Daarin vindt u wel veel belangrijks over deze vogels. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Njj verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam meneer. Maar mevrouw voelt het plotseling koud optrekken. «Je kunt hier ook nooit eens buiten zitten,® zegt ze, verontwaardigd opstaande. En met een diepen zucht van berusting: «Laten we maar weer naar binnen gaan.® Daarbinnen houden meneer en mevrouw dan nog eens zwart gallige beschouwing over het Hollandsche klimaat. En een vriendin van mevrouw, die toevallig op bezoek komt, klaagt mee, en klaagt morgen weer, als ’t warm is. Toch zijn er ook enkele menschen, die niet altijd klagen. Dat zijn dezulken, die in de eer ste plaats aan wat anders denken dan aan naam en fatsoen. De parapluieverkoopers, als het een heelen zomer regent, de schaatsenfabrikanten en baanvegers in een winter van 13 weken, de limonadeverkoopers en bierbrouwers ineen snik- heeten zomer. Die laatsten, de bierbrouwers namelijk, schij nen echter nog zoo heel gerust niet. Er is een bedenkelijke neiging tot afschaffing in de menschen van onzen tijd gevaren. We gaan den alcohol schuwen als een cholera-bacil. Dat is den heeren te kras geworden. En ze hebben de medische faculteit te hulpgeroepen. Acohol in groote hoeveelheid is verkeerd, dat weten wé, zoo redeneeren ze. Maar nu gaan de men schen, zeer tot onze schade, zich verbeelden, dat ook de kleinste hoeveelheid vergif is en het ge ringste gebruik schadelijk. Helpt gij, heeren professoren in de medicijnen en dokters ons zoo mogelijk deze dwaling bestrijden? Wat zullen de heeren antwoorden Zal ook het bierverbruik door den medischen banvloek getroffen worden. oosterburen, de Duitschers, navolgen het jeneverglas laten staan om ter han^.te nemen? Voor den om vang van ons volk, d.w.z. voor den lichamelijken omvang der Nederlanders, kan dit van groote beteekenis zijn. En voor den omvang van de portemonnaie der bierbrou wers zeker niet minder. Dit vooral nu we in tegenstelling met het vorig jaar eens een war men zomer schijnen te mogen verwachten, Het kan gebeuren, dat we einde Mei of begin Juni nog spijt hebben, dat de kachels zijn op geruimd. De warmte komt eerst na den langsten dag, zeggen dan de weerprofeten. Maar die warmte komt ook wel eens heelemaal niet. Dit jaar schijnt ze zich echter zelfs aan den langsten dag niet gestoord te hebben. En als de zomer zoo doorgaat, kunnen we er nog van profiteeren. Dat is nog voor andere menschen goed dan limonade- en biei fabrikanten. Ik kan me voor stellen, dat hotel- en pensionhouders zich al ver genoegd in de handen wrijven. En dan de directies van badinrichtingen niet te vergeten. Want je kunt, als je toch eenmaal vacantie hebt, je ook bij het huiverigste weer voor je fatsoen verplicht rekenen, die in Gelderland of Zuid-Limburg of nog verder van huis door te brengen. Maar zeebaden nemen de meesten toch niet geregeld als de thermometer beneden de 70 wijst. En daarom is het te begrijpen met welk een innerlijk genoegen de directie van het ZeebadScheveningen dezer dagen, dus nauwelijks in Juni nog, die inrichting ge opend heeft. Ze heeft dat misschien vaak ge noeg in begin Juni gedaan. Maar het gebeurt toch maar zelden dat niet de directie, maar de badgasten, er in Mei al dagen lang naar zitten te snakken. Waarlijk, we treffen het van ’t jaar. Zei ik in den aanvang niet, dat menschen van naam en fatsoen altijd klagen. Als ze ’t niet over ’t tegenwoordige doen, doen ze ’t over ’t toekomende. «Als ons dat maar niet opbreekt, zoo’n mooie voorzomer. Dat zie je toch maar dikwijls. Zoo’n akelig klimaat hebben we nou eenmaal.® Natuurlijk 1 land- dan De Indische loopeend is meer een 1 geboorte. Andere jonge eendjes gaan al heel spoedig met de moeder te water, als ze door een gewone eend zijn uitgebroed. De Indische loopeend echter blijft met haar kuikens een paar weken op het droge en vangt daar ijverig slakken, wormen, aardrupsen en zeer vele andere schadelijke dieren. Ze zoekt er muur en andere onkruiden voor, zoodat ze in weiden bepaald nuttig is met de kuikens. De andere eenden, zelfs de sterke hoeren eenden, brengen lang niet alle kuikens groot, als die vroeg uitgebroed zijn. Dan gaan ze er mee te water, als dit nog koud is en er bijna nog geen waterdiertjes in te vinden zijn. Ver kleumd en zwak, omdat ze weinig voedsel vinden, kunnen de arme diertjes de moeder ternauwernood volgen. Telkens blijft er een zwak eendje achter, dat door een snoek of waterrat gegrepen en onder water verslonden wordt. Dit gebeurt natuurlijk niet met de Indische loopeendjes, die lang genoeg op het droge gehouden worden. Een volle maand is de beste tijd. Wanneer de eieren door een kip zijn uitgebroed, gaat dit wel het gemakkelijkst en daarom is dit ook te verkiezen, als men geen broedmachine gebruikt met een opfokmachine. De kip broedt 21, de eend 30 dagen vóór haar eigen kuikens uitkomen, denk daar wel om. «Nieuwe kunsten” zegt nog menig boer schouder ophalend. Nieuw? De oude Egyptenaren hadden en gebruikten ze al. Is dat niet oud genoeg misschien Ja, ,’t is zeker alleraardigst, zoo’n broedende kjip of eend te zien en ze later haar kuikens te jvien verzo-^en. Maar de boer_hgeftAer £ft8rne I 4 1 WW S. 1 T—TJ r- - I -1 - - 'I I gl I ilrA.»HAn i.. 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. lieraelmner Oldeplmerl en Noordivolde. I - lil KVll V’ O'‘-W

Friso nl | 1910 | | pagina 1