Bekendmaking Bekendmaking. I Hindeloopen en Stavoren. Over dit en dat. 37ste Jaargang. ZATERDAG 25 JUNI 1910. No. 26. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. maakt bekend: Land- en Tuinbouw. .2a Uitgave mest verwijderen, uitbranden Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. De BURGEMEESTER van HEMELUMER OLDEPHAERT EN NOORDWOLDE dat de COMMISSARIS dezer provincie voor nemens is op Dinsdag 28 Juni e.k., -’s voormiddag» omstreeks llA/a uur ten Gemeentehuize te Koudum te komen en dat ieder, die den Heer COMMISSARIS alsdan wenscht te spreken, hiertoe in de gelegenheid zal worden gesteld. Koudum, 23 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, P. ERINGA. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM brengt ter kennis der Rijks-Ambtenaren en ver dere Ingezetenen der Gemeente, dat de heer COMMISSARIS der KONINGIN in deze Pro vincie voornemens is op Dinsdag den 28 Juni e.k., ’s namiddags omstreeks 31/4 uur deze Gemeente te bezoeken. Een ieder die Zijn Hoog Edel Gestrenge zou wenschen te spreken, zal daartoe ten Gemeente huize de gelegenheid worden gegeven alwaar vanaf heden eene audiëntielijst ter teekening ligt. Workum, 23 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE.* Een duur zaakje. De dienstbode M. had zich in Januari 1909 verhuurd bij den heer M. H. 0. K. te Zwolle, haar koffer met kleederen enz. bracht zij mede. Verschillende redenen waren oorzaak, dat zij na een paar dagen den dienst weder verliet, waarbij de heer K. weigerde de goederen, die zij mede had gebracht, te laten volgen. Toen het meisje zonder haar kleeren op straat stond ging zij naar den commissaris van politie, Maar politiehulp mocht niet baten, evenmin als de tusschenkomst van het bureau van consultatie. Daarop werd langs civiel-rechter- lijken weg een vordering tot teruggave inge steld. Hiertegen verweerde de heer IG zich door te zeggenie. dat drechtbank te Zwolle, waarvoor hij gedaagd was, niet be- De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elko regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. INDISCHE LOOPEENDEN. (Hoe ze in de broedmachine geboren worden.) SLOT. Wanneer de eieren van onze eenden zoo ongeveer 30 dagen bebroed zijn, komen de kuikens uit, als de lucht maar behoorlijk voch tig was, zonder schimmels te bevatten. Reeds na 28 dagen komen de eieren uit, die pas gelegd waren denzelfden dag. En de oudste laten nog wel drie of vier dagen wachten. Dertig dagen is het gemiddelde tusschen 28 en 32. In de broedmachine hindert dat volstrekt niet. Het kuiken heeft van binnen eerst een gaatje gepikt, eens flink ruim adem gehaald, degroote wereld met verbazing aangezien en heeft toen de eierschaal zoover gebroken, dat het er uit kon kruipen. Onder kip of eend zijn dan twee groote ge- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. zijn halsboord gezien, dat half in zwijm lag? i kens leeren de jongste eten kunnen ze het zelf. Een pa I blijven weldra niet lang achtereen onder den knnstmflfio’on hrnpdvncrp] moor liarrinnon qI fn Prinses Marie van Wied.f Het overlijden van prinses Marie van Wied is nagenoeg onverwacht geweest. Maandag ochtend hadden er zich verschijnselen van koorts voorgedaan, die echter een zoo spoedig einde niet deden vermoeden. Het overlijdensbericht heeft vooral in de residentie een zeer treffenden indruk gemaakt, zoowel in de hoogere als in de burgerkringen. Want prinses Marie bleef, ook na haar huwe lijk, door hechte banden van liefde, genegen heid en sympathie aan het vaderland ver bonden. Op velerlei gebied, vooral dat der weldadigheid, gaf zij daarvan blijk. De begrafenis zal plaats hebben Dinsdag 28 dezer, nam. 4 uur, in het familiegraf te Neuwied. De overleden Vorstin bezat uit de nalaten schap van wijlen haar vader Prins Frederik uitgestrekte eigendommen, gelegen te ’s Graven- hage en onder Wassenaar, die in den loop der tijden door verkoop in andere handen zijn overgegaan. Alleen het huis «de Pauw” met aangrenzend landgoed «Backershagen”, aan den Leidschen weg, en het zeepaviljoen te Scheveningen met omliggénd terrein, heeft de Prinses tot aan haar dood in eigendom behouden. - Bij Koninklijk besluit van gister is op verzoek eervol ontslagen als rechter plaats vervanger in de Arr.-Rechtbank te Leeu warden de heer mr. J. Tjebbes, onder dank betuiging voor de in deze betrekking bewezen diensten. Ik weet niet, wie het heeft uitgevonden, dat de verkiezingen ten onzent in den zomer plaats rivieren hebben, maar mij dunkt, dat deze den dank i naar de hoogten van eenige sneeuw en ijs. van het Nederlandsche volk niet verdiend heeft inJu ta Wat is er nu een ongeschikter tijd om je warm voor iets te maken dan wanneer je al zonder een dergelijke reden voortdurend je zak doek moet hanteeren vanwege de warmte? ,’t Is waar, de wetgever, aan wien we deze uitvinding verschuldigd zijn, kan er zich op beroepen, dat Nederlandsche zomers maar zelden warm zijn, vooral niet in Juni. Maar hij had toch moeten rekenen met de mogelijkheid en dat die mogelijkheid aan ettelijke honderden of duizenden zijner medeburgers menig extra zweetdroppeltje zou kunnen kosten. Ik heb nu niet het oog op de kiezers zonder meer. Die maken zich zoo druk niet, dat ze het er warm van zullen krijgen. Maar wat zou een verkie zing zijn zonder de menschen, die haar in mise-en-scène zetten? Het is de vraag, of ze zonder die heeren van de kiesvereenigingen, de propagandistende sprekers, de rondbrengers van strooibiljetten, de mannen die met groote borden de steden door wandelen en zooveel anderen nog, eigenlijk wel een verkiezing zou zijn. Die gedachte geeft geen hoog denkbeeld van de belangstelling van het volk in de regee- ring des lands. Maar och de menschen hebben immers ook zooveel te doen. Ze moeten hun koeien melken, hun aardappelvelden verzorgen, hun effecten nazien, ze moeten een nieuw pak passen en hun schoenen laten poetsen en hun kinderen afstraffen. En er is nu immers in onze maatschappij verdeeling van arbeid. Nie mand maakt zijn eigen kleeren en bakt zijn eigen brood en repareert zijn eigen schoenen, tenzij hij kleermaker of bakker of schoenmaker is. Waarom zouden er dan ook geen menschen zijn, die voor de verkiezingen zorgen en speciaal voor dat wat de verkiezingen interessant en aantrekkelijk maakt. Want ieder zal mij toegeven, dat, zoo zonder hen misschien al een verkiezing mogelijk mocht zijn, dan toch alle geur en kleur eraf zouden zijn. Als je geen verkiezingvergaderingen had en geen meetingen en geen strooibiljetten en geen stukken in de couranten, als je zoo maar zonder meer in je huisjasje naar de stembus moest loopen, zonder dat ze je van alle kanten aan je mouwen trekken, dan was er heelemaal geen pleizier meer aan. Wij, Hollanders, komen er toch al zoo kaaltjes af. Er wordt in ons land geen enkel legercorps mobiel gemaakt, terwijl ze in Hongarije het halve leger op de been brengen bij zulke gelegenheden. Niet eens de rijksveldwacht wordt opgecommandeerd met geladen karabijnen. En de gemeentelijke politie agenten kijken zoo onverschillig goedmoedig, al ging hun het heele zaakje niet aan. Als we nu ook nog al die andere roerigheid moesten missen van toeterende auto’s en volksvergade- Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Antw. Met heele kleine wormpjes, of, als men die niet heeft, een stukje mager rundvleesch. Vraag. Wat moet ik een gezonden, honge- rigen, doch mageren lerschen setter voeden. Antw. ’s Morgens eerst een paar flinke sneden droog bruin brood met een ons vetten vleesch- afval goed vermengd en fijngemaakt, ’s Middags 12 uur een paar kalfsbeentjes en ’s avonds om streeks 6 uur rijst met vleeschafval gekookt, ook een ons ongeveer. Dan zooveel de hond lust. Vraag. Welk boek stelt mij goed' op de hoogte van de bijenteelt, ook practisch Antw. Geen enkel. Vraag per advertentie in dit blad voorwaarden voor het leeren van de praktijk. Ieder heeft weer een andere methode. Losse bouw is het best. Het werk van Kelting is voor een beginner zeer goed. Vraag. In welk boek wordt het vervroegen van vruchten en groenten het best behandeld? Antw. In den 2en druk van het «Leerboek voor de Groenteteelt” door Claasen en Hazeloop. Vraag. Hoe verdrijf ik luis uit een kipperen? Antw. Alle mest verwijderen, uitbranden (vooral naden). Witten met chloorkalk. Vraag. Hoe verdelgt men mieren in huis? Antw. De kleine, zwarte huismier is een ware huisplaag, als zij overvloedig voorkomt, temeer, omdat men haar nesten niet gemakkelijk vindt. Neem een dikke, witte, wollen draad, leg d e een uur in sterk suikerwater, droog dien goed, knip hem in stukjes van een paar cM. en leg deze op verschillende plaatsen neer. De mieren vinden die zoete «versnapering” en dragen ze naar haar nest. Door de witte kleur van den draad kan men de kleine diertjes ge makkelijk nazien. Waar ze blijven is het nest. Zoek zoo al uw vertrekken na, merk de nesten en giet er ’s avonds zwavelkoolstof in. Ze zijn dan alle in de nesten en stikken door die vloei stof, welke terstond gasvormig wordt. Geen open vlam er bij, dan ontploft de zwavelkool stof. De nesten zijn meest gaatjes of reten in het hout. Met geduld vindt gij ze alle wel. ERICUS. En ’s avonds, wanneer een zachte koelte te waaien begint, konden we langzaam, altijd lang zaam gaan langs het koele zeestrand of tusschen de lage heggetjes van de open dorpswegen. Maar werken moesten we nu niet doen en vooral niet werken in het zweet van ons aan schijn. En om den tijd niet heelemaal nutte loos te besteden, zouden we dan b.v. tentoon stellingen gaan bekijken. Ja, tentoonstellingen, dat is het ware. Daar kan je altijd een gezicht zetten of je erop uit bent, om kennis op te doen en intusschen bij je zelf denken, dat je lak hebt aan alle kennis. Want ze hebben zelf, die tentoonstellingen, ook het aanzien, als waren ze tot der menschen leering en ontwikkeling ingericht, maar heime lijk houden ze allerlei amusementen verborgen. Dat maakt ook, dat ze hoe langer zoo meer in trek komen. De menschen amuseeren zich graag. Natuurlijk! Maar ze gaan toch ook niet graag door voor wezens, die niets anders kennen dan pleizier en vermaak. Ze hebben graag iets ge wichtigs over zich, een waas van ernstige degelijkheid. En dat gaat op zulke tentoon stellingen immers zoo prachtig samen. Niemand ziet aan je, of je om de amusementen of om het tentoongestelde komt. En hoe grooter de tentoonstelling des te moeilijker is dat uit te maken. Naar de Brusselsche tentoonstelling ga je voor je pleizier, maar naar de landbouw tentoonstelling, die de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij dezer dagen in Axel had georga niseerd, niet voor je verdriet natuurlijk, maar als de landbouw je heelemaal niet schelen kan, blijf je er toch gewoonlijk weg. varen te duchten. Meestal blijft de kip of eend zitten en drukt het kuiken tegen de eieren dood, omdat zij er te vast op zit, tot alle kui kens zijn uitgekomen. En zit ze los, dan worden de andere eieren niet warm genoeg j gehouden, zoodat de kuikens in den dop sterven. Daarbij de voeding. Elk kuikentje krijgt bij de geboorte een knapzak mee op reis, de dooier- zak. Hierin heeft het volle 24 uren voedsel i genoeg, zoodat men het niets mag geven. (Dat «kuiltje® diende tot verzamelplaats van lucht voor het kuiken, tot het zelf lucht maakt). Maar van 28 tot 32 dagen is volle vier dagen vasten, dus drie dagen hongerlijden, als de broedende vogel niet van de eieren gaat. Dan sterft het sterkste kuiken. Gaat hij er af en loopt hij met de kuikens dan laat hij de eieren in den steek. Met de machine gebeurt niets van dit alles. De kuikens die uit den dop zijn, worden 24 uren in de droogkamer gelegd en komen daar uit in de opfokmachine, waar ze «Opfokvoer Ia® krijgen en warm onder flanellen lappen kruipen die ook weer door een groote lamp warm ge houden worden, zonder dat een kuiken zich kan branden. Ze zitten even lekker als onder een broedende kip of eend, maar veel veiliger, want het zachte flanel drukt hen niet dood en loopt niet weg in nat gras en vochtig groen. Daarbij worden ze geregeld elke twee uur gevoed in de machine. Een paar oudere kui- i en heel spoedig -- - Een paar van de vlugste kunstmatigen broedvogel, maar beginnen al te scharrelen in zand, kaf en fijn «kuikenzaad®, dat voor hen op den grond onder een glasraam litgespreid ligt. Zoodra ze koud worden, warmen zij zich weer. Zwakke stumpers warmen zich ’t meest. ’t Was hier een goede gelegenheid om een denkbeeld vrn broed- en opfokmachine te geven aan hen die ze niet kennen. De kuikens der Indische loopeenden krijgen eerst 14 dagen Opfokvoer Ia met kuikenzaad. Dan 3 weken Opfokvoer Ha, met kuikenzaad, muur en elk eens per dag een meelworm. De laatste drie weken (6e, 7e en 8e) Opfokvoer lila, kuiken zaad, muur en elk drie maal per dag een meel worm. Van de eerste week af aan wordt langzamer hand de warmte verminderd en na 4 weken geheel aan de natuur overgelaten. De opfok machine wordt bij zacht weer buiten geplaatst en de kuikens beginnen al spoedig* los te loo pen in het gras. Reeds als ze acht weken oud zijn, betaalt de poelier de in den winter uit gebroede heel duur. Als men ze behoudt, leggen ze in den nazomer en den geheelen winter door, wel 150 eieren in een jaar, ook als ze maar een klein plasje of een ruime teil hebben. Er zijn zuiver witte, witbonte (wit en zwart of wit en bruin), reebonte (reekleurige met wit) en zuiver reekleurige. Deze laatste zijn het meest gezocht en worden het duurst betaald, maar léggen niet beter, dan de andere. ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Mijn kanarie heeft een pootje ver zwikt en heeft daaraan veel pijn. Ik heb het ingesmeerd met boorvaseline en eibeschuit en sepia gegeven, maar ’t wordt nog niet beter. Hoe komt dat? Antw. Omdat u er niet terstond mee naar uw vogelhandelaar of naar een dierenarts gegaan is. Die moet het pootje «zetten” en spalken. Dan eerst geeft u kanar ievoer en sepia en smeert met boorvaseline. Vraag In een bloempot van 22 cM. wijd en 22 cM. hoog heb ik een Clivia met 3 stek ken ruim 4 jaar staan. De oude plant bloeit, de stekken niet. Moet ik soms verplanten? Antw. Na den bloei geeft u een pot, waarin de vorige ruim staan kan en eenige cM. hooger. Geef tot aarde een mengsel van een derde goed verteerde, uitgeplozen graszoden, evenveel blad aarde en evenveel goed verteerde koemest, alles goed vermengd. Druk goed aan. Vraag. Mijn cactus krijgt wel knopjes, maar die vallen telkens af. Hij krijgt tweemaal per week heel weinig water. Is dat genoeg? Antw. Neen, als men water geeft moet men volop geven Zet de plant maar eens een vol kwartier in lauw water, geef dan een groo- teren pot met wat bladaarde en beendermeel er goed door geroerd, druk ze aan de kanten goed aan, zet de plant in de vensterbank van een verwarmd vertrek en geef ze volop lauw water, zoodra de bovenaarde droog is. Komt er een 'knopje, dan giet u volop lauw water, zoodra de bovenaarde begint droog te worden. Vraag. Waarmee moeten goudvisschen ge voed worden? ringen en heftige menschen, dan was het de moeite niet meer waard, om verkiezingen te houden. Maar tot nu toe hebben we dat ten minste nog. En het schijnt er, gelukkig voor de fleurigheid der voorstelling, niet minder op te worden. De menschen, die dat alles voor ons en eigen genoegen in werking hebben te brengen, moeten echter, dunkt mij, met den tijd, waarin de ver kiezingen vallen, niet erg ingenomen zijn. Of hebt ge nooit medelijden gevoeld voor de mannen, die zuchtend onder de groote reclameborden, door onze straten wandelen, wanneer de ther mometer 850 in de schaduw wijst Hebt ge de heeren der kiesvereenigingen niet beklaagd, dié in snikheete achterkameis zich met, moeite een flauwte van het lijf houden, als in de dis cussies een dronk waters hun eenig behoud is. En met welk gevoel hebt ge wel gekeken naar de witte zakdoek in de hand van den spreker in de smoorheete zaal? Het is geen onwille keurige beweging, wanneer hij die telkens en telkens weer naar zijn voorhoofd brengt, om daar met een vlugge beweging de zweetdruppels weg te vegen. Neen, het is een strikte nood zakelijkheid en de onwillekeurigheid daarin gaat alleen zoover, als ieder mensch onbewust doet wat voor zijn levensbehoud noodzakelijk is. Hebt ge na afloop der meeting wel eens naar Sprekender nog, hebt ge wel opgemerkt hoeveel sprekers lage boorden dragen? Dat is niet enkel om de hitte van het politieke vuur, dat in hen brandt. De zomer is er ook schuld aan en het verlangen om in den koelen avond te zitten op het begroeid terras in dichte parken. Maar er zijn er, die nog erger te lijden heb ben, maar wier lijden nauwelijks een enkele merkt. Dat zijn zij, die draven van huis tot huis, om de menschen op te zoeken, met hen te praten, hen naar de stembus te halen straks. Die armen, die het onaanzienlijke werk doen, arbeiden ook in het zweet huns aanschijns, zonder daarbij en daarvan nog hun brood te eten. Zij hebben wel allermeest recht zich te beklagen over een dergelijk gebruik van den gouden zomertijd. Want eigenlijk moesten we nu niets doen, dan in schaduwrijke parken onder hooge, dichte boomen liggen, op mollige grasvelden of onder zonnetenten ons laten drijven langs blauwe en over overglansde meren of stijgen 1 j '3 s 3 4 F NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Qr»ral-«nrlov nnnr UoUf era wal nrrramarl-t ViaavopI D— ---

Friso nl | 1910 | | pagina 1