Ilindeloopen en Stavoren. Bekendmaking. Over dit en dat. 1 ZATERDAG 2 JULI 1910. 37ste Jaargang. No. 27. Officieel Gedeelte. Binnenlandscli Nieuws. F Land- en Tuinbouw. ;e ie ;e t. i. 9 e r de lustrumfeesten tot iets werkelijk waardevols zoo 1 Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKU1YI. r e >s ie e v Van heinde en ver komen de blijde feestelijkheid te zien en de i en de te ;e le a. .n d 5 1- n k Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. van kaarten tegen Herstemming Provinciale Staten. In liet district Leeuwarden traden af 4 li beralen en 1 sociaal democraatverkozen zijn 2 liberalen en 3 sociaal democraten. De liberalen verliezen daar dus 2 zetels aan de i sociaal democraten, iwcuo enctc wcn.cn iö ci slakken of aardrupsen te zien 1 mooi. Kijk, dat is toch wel iets van waarlijk arti stiek genot, dat de tegenwoordige lustrumfeesten ons brengen met hun prachtige optochten en keurige schouwspelen, zooals we ze nu weer in Leiden en een jaar geleden in Delft konden bewonderen. Dat is meer dan jolige blijheid alleen, dat is blijheid, die zich ui in schoonheid en kunstzin en oogenblikken van fijner en hooger genieten aan ons ze om De BURGEMEESTER der Gemeente WOR KUM; Gelet op eene aanschrijving van den COMMIS SARIS der KONINGIN in deze provincie Wijst bij deze de ingezetenen op het groote belang, allereerst van henzelven, om het brand gevaar door hooibroeien te voorkomen en vestigt voorts de aandacht op den inhoud van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij onder anderen verschillende straffen zyn gesteld tegen hen aan wier schuld, waaronder is te verstaan, nalatigheid, achteloosheid, gebrek aan voorzorg enz. brand is te wyten. Workum, den 1 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. men er ras aan. De schapen De Koninklijke familie In het district Franeker traden af 4 libe ralen en 1 sociaal democraat. Verkozen zijn 3 leden van de vereenigde rechtsche partijen en 2 liberalen. Hier moesten dus 1 sociaal democraat en 2 liberalen het veld ruimen. In het district Schoterland traden af 4 li beralen en 1 vrijzinnig democraat. Verkozen zijn 3 liberalen, 1 vrijzinnig democraat en 1 sociaal democraat. Een li berale zetel werd door de sociaal democrati sche partij veroverd. Wegens de dubbele verkiezing van den heer Jansonius zal, zooals door den heer J. is uitgemaakt, in het district Schoterland een nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. De Staten van deze provincie waren tot nog toe aldus samengesteld 22 liberalen en vrijzinnig democraten, 8 sociaal democraten en 20 leden van de recht sche partijen. Door deze verkiezingen stijgt het aantal zetels der rechtsche partijen tot 23, dat der sociaal democraten meneer van middelbaren leeftijd met het nog altijd bleeke gezicht snel invallend vragen «Heb je niet een glas kwast voor -me Het dank baar gezicht, waarmee hij een oogenblik later het glas in een teug zal ledigt n, zal welspre kender zijn dan de meest gloedvolle rede, die hij de laatste dagen heeft aangehoord. En hij heeft er menige gehoord in alle uren van den dag en den nacht, ’s morgens, wan neer allen rondom hem deftig keken en ’s mid dags, wanneer al iets van verlangen in de oogen begon te glunderen en diep in den avond, wan neer de gezichten gloeiend stonden en de oogen vreemd-levendig. Het is juist dit aanhooren geweest en al wat daarbij gebeurd is, dat hem zoo moe en bleek in den laten, stillen avond heeft doen thuiskomen op zijn dorp of in zijn stadje. En dit is opk de reden, waarom hij nog dagen later, plotseling van zijn werk kan op staan en met een gezicht, als was hij nog maar 20 jaar, een vroolijk deuntje kan gaan fluiten. Want hij is nog eens jong geweest daar in Leiden, nog eens student. En hij heeft zich een week lang bijna al de vrijheden veroorloofd die hij 25 jaar geleden als z’n onvervreemdbaar recht beschouwde, toen hij als reünist op de Leidsche kroeg zat en door Leiden’s straten flaneerde. Het is wel eigenaardig wat een voorrechten studenten genieten, voorrechten, die tot in den hoogen ouderdom de zijne blijven. Laat een koopman of ander mensch eens een week lang op zoo’n manier gaan feestvieren ten aanzien van iedereen. «Onsolidec heet het dadelijk. Maar een oud-student als reünist mag dat doen. Die zou alleen onsolide zijn door niet mee te fuiven..,,. Het is ook nog op andere wijze een voorrecht. Zoo’n onderdompeling in de vreugde van je zorgelooze jeugdjaren doet een mensch goed, helpt hem aan wat meer blijmoedigheid in zijn dagelijksch leven. Wij, maatschappelijke men- schen, moeten zoo ijselijk gewichtig en ernstig doen. Wij mogen geen vroolijken deun zingen als we ons plotseling wat uitgelaten gevoelen, tenminste niet zoo, dat anderen het hooren, wij mogen niet onzen hoed in de lucht gooien en niet onzen regelmatigen, kalmen gang in een luchtigen danspas veranderen, wanneer we ons plotseling zoo vreemd-jolig in de beenen voelen, omdat de zon lokt en de wind streelt en het leven zoo mooi is van kleuren en blijdschap. Maar een reünist mag dat weer doen eens in de vijf jaren. Er is niemand die het hem kwa lijk neemt. Integendeel. De anderen hebben er schik in, genieten ook mee van de blijde feestroes, die een week lang door de straten der zijn strak gezicht, toen academiestad waait I kleurigheid der schitterende optochten Zuid-Amerika vooral hebben den grootsten kakkerlak ingevoerd (tweebeenige reken ik niet mee), den Amerikaanschen. Den gewonen keukenkakkerlak («bakkertor”) voerden die schepen in uit Oost-Indië. De kleine Duitsche kakkerlakken heeten in Pruisen «Schwaben,” in Oostenrijk «Russen,” in Rusland «Pruisen”. Ieder verdenkt zijn buurman van de invoering dezer soort uit Noord-Afrika, Syrië of Egypte, waar ze ’t meest voorkomt. ERICUS. Het zou me niet verwonderen, wanneer in meer dan een dorp of stadje van ons land op een der laatste dagen van de vorige week, Donderdags of Vrijdags, misschien tegen den avond een heer van middelbaren leeftijd misschien waren er ook meerdere met een citybag, een 'overjas, een wandelstok en een bleek, vermoeid gezicht en wat dof staande oogen, uit den trein of de tram was gestapt de laatste, die aan dat dorpje of stadje stopte even schuw om zich heen had ge keken, dan met zichtbare inspanning een knik had gegeven in zijn vermoeide lendenen, om toch vooral rechtop te loopen en dan met ste- vigen pas naar den uitgang van het stationnetje was gestapt. Zenuwachtig zal die meneer mis schien in zijn zakken gezocht hebben, om met een zucht er eindelijk een verbogen spoorkaartje uit te halen, maar zeker zal hij bij het naderen van den uitgang den wachtenden beambte met een vorschenden blik gemonsterd hebben en nog even argwanend naar hij hem het verwrongen kaartje in de hand stopte. Een pas of wat verder zal hij nog even i -- -- hebben omgekeken, dan de citybag in de andere^ statige vertooningen vol levendigheid en kleuren- hand hebben genomen en de demi over den linkerarm gehangen, vervolgens speurend hebben rondgekeken langs en rondom den schemerenden stationsweg en als het een stille weg was, ver van het dorp of stadje en zonder menschen, zal hij zijn hoed van zijn hoofd genomen hebben. Daarna zal die meneer een diepe zucht geslaakt hebben en stil blijven staande, even diep hebben ademgehaald en geglimlacht op een wijze, dat ieder, die het gezien zou hebben, in twijfel moest verkeeren of het van pleizier of van ver driet was. Maar plotseling zal hij den hoed weer stevig op zijn hoofd hebben gedrukt en met resoluten pas zijn doorgestapt, nu en dan het even-gebogen hoofd nauw-merkbaar schud dend. Zoodra hij een groot heerenhuis aan den kant van den weg in het oog kreeg, zal zijn stap wat trager geworden zijn, en een vreemde glimlach zal opnieuw om zijn mond gespeeld hebben, toen hij wat aarzelend op het hooge huis toetrad. Steelsgewijs zal zijn blik dan naar een der ramen gegaan zijn rechts van de deur en met een diepen zucht zal hij een sleutel op zoeken uit het diepst van zijn broekzak, dien, opnieuw zuchtend, in het deurslot steken, om met een ongewone vlugheid binnen te wippen. Dan, als hij juist zijn tasch heeft neergezet en hoed en demi aan de kapstok hangt, zullen uit de kamerdeur aan het eind van Je gang twee jongedames naar voren stormen van 16 en 17 jaar. «Daar is Pa, dag Pa«. En de meneer zal zich zuchtend twee onstuimige omhelzingen laten welgevallen en naar het eind van de gang stappen, waar hem een deftige dame tegemoet komt. Er zal een kalmere omhelzing volgen en or de deftige dame zal vragen hoe hij het gehad ze op den grond heeft en de meneer zal moeite doen maar zoo gauw mogelijk de kamer binnen te komen, zich op een stoel laten neervallen en, glimlachend als een boer die kiespijn heeft, op de verwarde vragen van vrouw en dochters, telkens herhalen dat het zoo aardig was, tot hij eindelijk dood moe maar niet anders doet dan glimlachend ja knikken. Onderwijl zal mevrouw voor het theeblad zijn gaan zitten en zullen de jonge dames zich dicht naast papa zetten om de verhalen te hooren die volgen, maar zal de papa zijn blikken laten gaan over het theeblad en naar het buffet in den hoek. En als dan eindelijk mevrouw vraagt «Karei, wil je een kop thee of...« f ook voor u geldt. Vraag. Hoe verdrijf ik kakkerlakken? Antw. Bijna in de geheele beschaafde wereld heeft men tegenwoordig last van kakkerlakken, vooral waar zij warmte, meel en zoetigheid vinden of zelfs maar warmte alleen. Met de ouderwetsche vuurpotten en haardplaten had men ze in de meeste huizen. In en bij bakke rijen vooral heeft dit insect zich schrikbarend vermenigvuldigd. Gootsteenputten vinden ze ook heerlijk, nestelen tusschen slecht metselwerk of in gaten en reten en leven van het voedsel uit het afvalwater, vooral van ’t afgietwater van I aardappelen, waarin veel zetmeel voorkomt. Als men hier flink wat chloor gebruikt verdrijft men ze. Het best echter met zwavelkoolstof in een afgesloten ruimte te gieten, liefst in 't nest zelf. De eieren zitten in harde kapsels, maar worden toch door l/2 dL. gedood in ’t nest. De zeer brandbare vloeistof wordt bij ’t uitgieten gasvormig en ontploft als men er met vuur bijkomt. Een electrisch lantaarntje is daarom het veiligst of men doet het ’s avonds, als de zon pas onder is. Dezelfde stukjes dikke, lichte, witte wollen draad (een kwartier in heel sterk suikerwater gelegd en dan opgedroogd), die ik voor ’t vinden van mierennesten aanbeval, helpen u ook bij de kakkerlakken. Zij brengen ze naar ’t nest en door de witte kleur en de grootte van 3 cM. kan men ze boven den grond gemakkelijk nazien. Waar ze verdwijnen moet iets losgemaakt worden tot verder onderzoek en men legt daar opnieuw draadjes. Waar geen menschen of dieren komen strooit men boraxpoeder met suiker. Onze koopvaardijschepen en stoombooten op Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. enkele van Belgisch zijn Hampshiredowns. gebruikt geregeld melk, boter en kaas van hare eigen boerderij. Zondagsrust by de spoorwegen. Het Bestuur van den Protestantsch-Christe- lijken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel KIPPEN. «Als de kippen moet ieder er bij zijn, als er wat te leeren of te verdienen is.” Dat weten wij. Daar komt een worm, een echte regenworm, maar even met den kop uit den grond kijken. Dat ziet een kip, hoe «kippig” (bijziende) zij ook is, al op eenige meters afstand. «Ziet die pooten eens snel bewegen, ’t is of ze zweeft en toch zonder eenig gedruisch te maken. Ze weet bij ondervinding, dat anders de worm in den grond wegkruipt. Nu is ze er bij, in veel korter tijd dan ik noodig had, om u dit te vertellen. Ze grijpt met den korten, sterken snavel den worm zoo laag mogelijk in den grond vast en trekt hem zoo hoog als ze kan. Maar hij is erg lang en haar pooten zijn maar kort. Zie eens, hoe handig de kip zich redt. Met den staart steunt 1 en richt zich zóó hoog op, rekt den hals zóó uit, dat de worm geheel uit den grond te voorschijn komt. Kippen zijn «alleseters”, zooals men zegt, maar ’t liefst van alles hebben ze wormen, slakken, kevers enz. Daardoor zijn ze heel nuttig. In natte weiden komt in het voorjaar het jonge gras spoedig te voorschijn en ook in Juni na ’t maaien. Slakken eten ’t gulzig af, aardrupsen eten ’t op en vernielen nog veel meer en de boer ziet heele kale plekken in hetfrissche, malsche, jonge, groene gras. Zoodra hij thuis komt, laat hij zijn verplaats baar nachthok voor de kippen (waarin ook de unviaagi. legnesten zijn) uit elkaar nemen, en op een dan zal de I wagen laden. in één groote hoender- mogen geen stukken -1 pJ1 1 I Wel rivierzand met heel er in. Die hebben de sociaal democraten tot 10 en daalt dat der kauwen. Haar voedsel liberalen en vrijz. dem. tot 17. De boerdery van Prins Hendrik. Prins Hendrik maakt veel werk van heide- ontginning. Onder Vaassen liggen 80 hectaren prachtig hooi- en weiland, die 4 jaar geleden nog dorre heide waren. Op de perceelen, die vroeg gehooid werden, loopen thans reeds de koeien en schapen op de toemaat. Het grootste gedeelte der lande rijen wordt met eigen vee geweid. Verder worden er ook wel paarden van particulieren aangenomen om te weiden tegen een vast Ook worden er enkele paarden uit het Remontedepot te Milligen geweid. Onder ’s Prinsen paarden treft De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam Daarbij lokt hij de kippen en deze weten heel goed, dat haar nachthok en daarmee haar woning, weg zal rijden. Ze staan alle gereed hem te volgen en om ze dit gemakkelijk te maken, strooit hij wat rijst op den wagen. In een ommezien zijn haan en kippen er op, de boer rijdt weg en al etende rijden de hoenders naar hun nieuw verblijf. Daar vliegen ze bij ’t afladen van het hok van den wagen in de weide, zoodra ze de laatste rijstkorrels opgepikt hebben. Dan doen zij zich te goed in de weide, eerst en vooral aan slakken en aardrupsen en dan tot afwisseling ook aan het gras. Nu, dat mogen ze bij den boer wel. Des avonds alleen krijgen ze hier wat graan, even voor de zon ondergaat. Dit strooit hij in het nachthok. In een oogenblik zijn alle kippen er in, de haan voorop, die ze lokt. Dan sluit hij het hok goed, haalt de eieren uit de nesten en gaat er mee naar huis. Voor weinig graan krijgt hij veel eieren en bovendien wordt zijn weide gezuiverd. Reeds na enkele weken is er niets meer van s' en verhuizen de kippen op dezelfde wijze naar een andere weide of naar een stuk akkermaals hout («schaarhout”), dat pas ontbloot is en dat meestal krioelt van allerlei schadelijke insecten. Of wij een vroege of late Paschen hebben, altijd zijn de kippen zoo vriendelijk, te zorgen, dat er dan overvloed van eieren is. Maar in Juni wordt het leggen al minder en minder. I De arme dieren hebben ook zoo hun best ge daan en vooral wanneer ze dag en nacht vast zitten, geven de menschen hun lang niet altijd 1 wat .hun toekomt. Morgenzon, genoeg ruimte, een losse, zachte, droge stof, om naar hartelust in te scharrelen, geschikt voeder, goede zitstok- ken en de grootste reinheid hebben ze noodig om gezond te blijven, vooral tegen den ruitijd. Op de markt zien we mand wel een flinken haan en twaalf hennen, maar één haan of hen alleen heeft op den duur niet genoeg ruimte in zoo’n mand. Als wij er mee thuis komen zorgen we, dat het hok in orde is. In de ren buiten i kalkpuin, sintels, steenen, grind of andere harde, vaste stoften liggen. ...22 1I kleine grindsteentjes er in. Die hebben de kippen noodig om te slikken ze maar in, ook de hardste erwten en graankorrels. Eerst wordt het geweekt in een levenden zak, den krop. Uit dien krop komt het in de maag, wel veel zachter dan het was, maar toch lang niet zoo fijn als wij het eten moeten kauwen om het goed te verteeren en maag en ingewanden in orde te houden. (Slot volgt.) ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze-wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en aaD_Se] abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor tarief, antwoord in te- sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Ik heb veel last van zwarte torren, itspreekt I Zou U ook een middel weten, waarmee ik deze --- oveelal zoo gelijkvloersche leven geeft. En dit is het wat heeten bakkerstorfen. kan maken in het leven van ons volk. insecten kan verdelgen? Antw. De torren of kevers die u bedoelt, Al deze soorten, die ons in huizen of schepen plagen heeten gezamenlijk «kakkerlakken.” Zie de volgende vraag en het antwoord, dat i j heeft aan de regeering de Tweede en Eerste Kamer en de directies der spoorwegen een uittreksel toegezonden van een rapport van een uit leden van genoemden bond bestaande commissie, waaraan was opgedragen een onderzoek in te stellen onatrbnt de Zondags rust bij de spoorwegen. Aan het slot van het rapport zijn de vol gende punten genoemd: le. het personeel, dat niet dringend be- noodigd is, worde op Zondag vrij gegeven 2e. alle niet noodzakelijke arbeid worde op dien dag nagelaten 3e de treinenloop worde beperkt, opdat weinig personeel als mogelijk in dienst worde gehouden 4e. het uitgeven van kaarten tegen ver minderd tarief op Zondag worde nagelaten 5e. er worde door telstaten vastgesteld, welke treinen op Zon ag overbodig blijken 6e. de stations worden er met nadruk op gewezen, dat er zoo weinig personeel als mogelijk voor den dienst op Zondag worde gebezigd 7e. in geen geval worde opnieuw overge gaan tot het weer inleggen van goedkoope of pleiziertreinen op Zondag 8e. het personeel, dat niet direct bij den treinenloop betrokken is, worde Zaterdagmiddag vrÜ gegeven, opdat reizen voor eventueel familiebezoek of ontspanning plaats kan vinden op dien middag; J I 1 1. j. i i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, flemelumer Oldephaerl en Noordwokle. i. e .e t. a is --- - - J- 1-1 j Z6 OIT1 U1AJUÜ AUVOlCllJllllUlU IU ZlltlJ i.._x-x-i .-.x.-1..1-JI. -j-1. t...:-.r _.i_-

Friso nl | 1910 | | pagina 1