OPROEPING. Uitstoomen en Verven Sneeker Stoomververij Chem. Wasscherij van D. ïïoeksema Zonen. Hoe heilzaam Hypotheekbank. M. gesmolten Rundvet. S. J. Kcopmansr loord. der Spoor- en Tramwegen ft 2, 5 en 10 cents. T. GAASTRA Bz., bij de Markt. Excelsior Haarwater. F. GÖRTZ, i Telegrafisch Marktbericht. i 7 cu Kort Nieuws. Advertentiën. 3 Friesch-Groiiingsche L Verkrijgbaar in den boek winkel van Haarkupdige Workuni, 1 Juli 1910. '2 bedankt. Neemt eens een proef van mijn Aardappelrooiinachine. De Veenkoloniale Boerenbond te Veendam looit een prijs van f 8000 uit voor een aard apoplexie organische 1. 2. 3. 4. Jos. Kessels. Jan Morks. Govaert. Langlois. De Heer en Mevrouw PERSANT SNOEPvan Binnendijk geven kennis van de geboorte van een DOCHTER. Bussum, 6 Juli 1910. 5. 6. 7. 8. 9. 10. WORKUM. benoemd GeborenANNA, Dochter van J. HAAGSMA en F. HAAGSMA—Dijkstra. Workum, ,26 Juni 1910. Met dank aan God geven wij kennis van de voorspoedige geboorte van onzen eerst geboren Zoon, welke wij TAEKE noemden. J. T. de JONG. M. de JONGde Vries. Workum, 2 Juli 1910. 'i doet vlug, netjes en niet duur de Depót Workum en O.: en verfrisschend is het met twee honderd centen was ie kedin nou jijPolitie-agent gaat zwijgend Vooruit. De koers van de 4 0/0 pandbrieven is 991/2 0/0. Inlichtingen te bekomen bij T. Abbring Hingst. Ieder die iets te vorderen heeft van-of schul dig is aan de nalatenschap van Mejuffrouw JOHANNA HUISMAN, weduwe van den Heer Pieter Tjittes de Jong, gewoond hebbende te Workum en aldaar overleden den 7 Juni 1910, wordt verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris CORNELIS TJEBBES te Workum vóór of op Zaterdag 16 Juli 1910. f 17507 72 f 4136 47 Van daar de trokken. kleine scholletjes te koop. Arbeidersvrouw vraagt prijs verneemt dat die scholletjes tien dubbeltjes moeten kosten Ze biedt twintig centen en wordt ten slotte koopvrouw. Een agent van politie, getuige van dezen handel, zegt vol verbazing tot Sche- veningsche: »Hoe durf je een gulden vragen, als je dat zoodje voor twee dubbeltjes weg geeft »Heb ik ’t vrouwtje. zuivere eigen Beleefd aanbevtlmd, Gevonden voorwerp. Een BROCHE. Rechthebbende vervoege zich ter terugbeko- ming ter Secretarie. CORRESPONDENTIE. J. R. W. te O. Uw postwissel in dank ont vangen. De Uitgever. Boter, 48. Kaas, middelprijs f 19 tot f 21. Eieren, per Kilo 75 cent. Eergister namiddag 4 uur kwam bij De- demsvaart, op een kruispunt, een personentrein in botsing met een zandtrein. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De schade is vrij aanzienlijk. De ongehuwde werkman J. van K. te Beets (N.-H.) is Dinsdagmiddag van een hooi wagen gevallen en was onmiddellijk dood. In de Chineesche provincie Sjantoeng is tengevolge van hongersnood een oproer uitge broken. De bevolking vernielde de staatsrijst- schuren. Het oproer is gericht tegen de koop- l lui, die de rijst tegen zeer hoogen prijs ver- koopen. op PROGRAMMA van de Muziek uitvoering op het Marktplein op Woensdag 13 Juli 1910, ’s avonds halfnegen, te geven door de Fanfare Crescendo, dir. de heer J. B. Dijkstra. Koraal. Gloire aux Basses Reuland. Ouvert. »Pittoresque« F. J. Schweinsberg. a. Der Schwalben Abschïed, Wimmel b. Weihnachtslied, Maritana Marcia Castanole Procession marsch Ouvert. de Concours Flor la Belle Finale. den heer E. in de te Rotterdam is de 15-jarige smidsjongen B A. M., wonende in de Boekhorststraat te Rotterdam, toen hij eergisternamiddag een drijfriem om een schijf van een as wilde werpen, door den drijfriem gegrepen en medegesleurd Tusschen het pla fond der smederij en de as raakte hij be klemd en hoewel de machine dadelijk stop gezet werd, bleek hij zwaar gekneusd en in wendig verwond. De smidsjongen is naar het ziekenhuis gebracht. Bevolking Groningen. De provincie Groningen telde op 1 Januari 1910, 165,134 mannelijke, 167,807 vrouwe lijke, totaal 332,941 inwoners. De stad Gro ningen telde 36,290 mannelijke en 39,992 vrouwelijke totaal 76,282 inwoners. De bevolking van Amsterdam is in Mei gedaald van 570 152 op 570 104 zielen. Het geboortecijfer was wel grooter dan dat der sterfte, maar tegenover 2918 personen, die de stad verlieten, vestigden er zich slechts 2320. Veeuitvoer. In de eerste helft van dit jaar werden uit ons land naar België gezonden: 32,390 run deren tegen 33,689 in de eerste helft van 1909, 29,625 in 1908 en 24,791 in 1907. Ook de invoer uit de andere landen van Eu ropa was eenigszins lager dan gewoonlijk. De invoer uit Ver. Staten van Noord-Apier.ka was nihil. Inhoudsopgave van No. 12 van het Maand blad tegen de vervalschingen. Een ergelijke (niet vervolgde) cacao ver- valsching. Int. Congres ter beteugeling der vervalsching van levensmiddelen enz. Parijs 1824 Oct. 1909. Uittreksel uit het ver slag van den Gem. Keuringdienst te Rotter dam (4e kwartaal 1909). Tentoonstelling van vervalschte Levensmiddelen. Waar achuwing tegen z. g. conserveermiddel van melk uitgevaardigd te Berlijn Verontrei niging van Russisch graan. Zelfontbranding van Vermouth-balen. Congres voor voeding- hygiëne. Is het tuberculeuse rund gevaat- lijk voor den mensch? Gemengde Berichten Feuilleton. Hoeveel levende organismen verteert de mensch bij het eten van kaas. Bedorven kaas. Rood of wit vleesch bij jicht. Celluloidlakken. Boter van 12 jaren oud. Sprokkelingen. Vraagbord Zuiver drinkwater. Controle-onderzoekingen van Levensmiddelen en Verbruiksartikelen, ge daan aan het Laboratorium voor Chemisch en Macroscopisch Onderzoek: Dr. van Hamel Roos en Harmens, Amsterdam, 291 Keizers gracht. van 16 Juli is en telegrambesteller van der Woude te de Jong, die op zijn verzoek met 1 Juli, na 40-jarigen trouwen dienst, op pensioen is ge steld. WORKUM, Juli 1910 De alhier benoemde agent van politie M. Mast, thans in gelijke betrekking te Arnhem, welke eerst te kennen had gegeven eene eventuëele benoeming aan te nemen, heeft thans alszoodanig bedankt. WORKUM. Dinsdagmorgen viel de 65- jarige timmerknecht J. de G. van een hoogte van 8 M. van een hooistelling in de nabijheid van het in aanbouw zijnd logement van den heer J. Ketelaar in het Heidenschap De G. brak een arm en gevoelde veel pijn bij de heup. Dr. Slis die toevallig dichtbij was, I verleende de eerste hulp, waarna de man naar huis vervoerd werd. Pas van een ernstige ongesteldheid genezen, valt dit ongeluk dubbel zwaar. Naar wij vernemen bevindt de patient zich vrij wel. WORKUM. Door goed weder begunstigd werd de uitgestelde muziekuitvoering van het Fanfarecorps Concordia,® dir. de heer J. H. Lümer j.l. Woensdagevond op het bepaald uur gegeven. Omdat we vreezen in herha lingen te vervallen, zullen we ons in ’t ver volg enkel tot vermelding van het feit bepalen. HEM. OLD. en NW., 7 Juli. Verschil lende ongevallen hadden alhier in de laatste dagen plaats. Op de baggermachine van Krikke sloeg de machinist achterover en bekwam een ernstige kwetsuur aan het achterhoofdeen ander verloor een stuk van den vinger, een dérde kreeg bloedvergiftiging misère genoeg voorwaar Te Hemelum viel een hooier in een hooi vork een tweede bezeerde den schouder. Bij al deze ongevallen moest de dokter te pas komen. GAASTERLAND, 7 Juli De mislukte boonenoogst van het vorige jaar laat zich thans nog gelden. Het pootgoed is in slechtejaren ook minder waardig, waardoor zelfs onder gunstige omstandigheden de volgende oogst lijdt. Op onze, akkers blijkt dit. Vele per- ceelen staan dun, zwak en beloven dus geen vrucht zooals men in een groei-jaar als dit, zou mogen verwachten. De bouwoogst laat zich overigens goed aanzien. LEEUWARDEN, 8 Juli. 1 TT k Door H.H. Doctoren aanbevolen. Onmisbaar "n iedere toilettafel, want het is voor niemand te duur. Een flacon kost slechts f 1.naar buiten 15 cents verhooging voor frankeeren. Adres: vrij gunstig cijfer, maar in sommige gemeenten is ’t nog lager, n.l. in Breda, Nijmegen, Dor drecht, Gouda, Leiden, Zaandam en Enschedé Te Amsterdam bedraagt het 84.17. Aan kanker en andere booze zweren overleden in Friesland 37 (Leeuwarden 2); aan (hersenverweeking) 18(2)aan hartgebreken 30(5)aan acute bronchitus 12(0); aan pneumonia 23(2); aan andere ziekten der ademhalingswerktuigen 32(2)on bekend 23(2). Volkssanatorium „Herema-State14 Joure. Het hoofdbestuur van de Vereeniging tot stichting en exploitatie van het Volkssanato rium, tot verpleging van longlijders »Herema- State® te Joure bij Heerenveen besloot in zijn op 30 Juni gehouden vergadering dat de stich ting plaats biedende voor 54 patiënten geopend zal worden op Donderdag 1 Septem ber 1910 Het verpleeggeld zal bedragen per 3 maanden f 110.Allereerst worden opgenomen Friezen en bij plaatsruimte ook niet-Friezen. Men kan zich voor opneming voorloopig aanmelden bij den Secretaris van het Hoofdbestuur, den heer Dr. D Ruitinga j te Kollum. Oproepingen van sollicitanten naar de betrekking van Geneesheer Directeur on j Adjunct-Directrice worden inmiddels bevorderd. Zoodra de benoeming heeft plaats gehad dient men zich voor opneming te wenden tol den Geneesheer Directeur. De trekking van de verloting aanvan kelijk bepaald 30 Juni is uitgesteld tot nader te bepalen dag in dit jaar aangezien van de 25000 loten nog slechts 12000 ver kocht zijn. Zij die de goede zaak wenschen te steunen doen goed zich voor bekoming van - - 7 -. t-> - I wezen, wat ook niets ouitengewoons is. loten ad f 1.te wenden tot den Penning meester der Vereeniging, den Heer T. O. j Marcus, Nieuwestad L. 125 te Leeuwarden, die tevens gaarne giften in ontvang neemt De provincie Friesland stelde een bedrag van f 10000.beschikbaar voor de stichting, appelrooïmachine, die licht en toch deugde lijk werken moet en door drie paarden moet kunnen worden getrokken. De machine moet verder de aardappelen zuiveren en verzamelen en per dag minstens ’n halve hectare kunnen rooien. Voor harmonie- en fanfarecorpsen. De Nationale Vereeniging voor den Volks zang heeft besloten tot het uitgeven van zes volksliederen in eene bewerking voor fanfare- en harmonie gezelschappen Er zullen gemaakt worden: 16.800 partijen voor de fanfare-, 14.800 voor de harmonie-, 4000 voor beiderlei gezelschappen en 1200 directiepartijen. Kosten pl m. f 1200. De partijen zullen kosteloos verstrekt worden aan alle vereenigingen, die daarvoor in aanmerking komen. De liederen zijn: Wilhelmus, Wien Neerlands Bloed, Vlaggelied, Zilvervloot en Liedje aan de Zee. Omtrent het zesde moet nog beslist worden. 10e Alg. Verg, van den Bond voor Staatspensioneering. Te Utrecht is de 10e algemeene vergade f ring, van den Bond voor Staatspensioneering gehouden, op welke 121 afdeelingen verte- j genwoordigd waren. De heer A. Voorbrood j te Aznhem werd als lid van het hoofdbestuur herkozen, terwijl als zoodanig werden geko zen in de vacatures-Wieringa en Klomp, de heeren B. Kanis, te Amsterdam en ds. J. van der Veen, te Dokkum WORKUM, 4 Juli. H. Brinksma alhier is laatst in ’t bezit gekomen van een jonge kraai D.it is niets buitengewoons. Als tijdelijk ver- blijf werd de vogel een konijnenhok aange- ..r Maar I dat de ouders hun kind hebben opgesnord en het nu alle dagen voederen is zeker wel iets buitengewoons. Welnu, van ’s morgens tot ’s avonds komt het ouderenpa ir telkens we der aangevlogen met stukjes visch, korstjes brood of iets dergelijks en voederen dan de waarvoor J- f 65000.benoodigd is geweest, i j J0I1ge kraai door de trahes van het rib, die Getroefd. i dan met hartverscheurende kreten het oppas- Scheveningsche vischvrouw heeft nog 24 j send ouderenpaar bedankt. Rykspostspaarbank. Aan het postkantoor WORKUM en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Juni 1910, Ingelegd Terugbetaald Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2796. Met ingang laatst dronken, benoemd tot brieven hebben ze tien gulden boete tegen ’m geëischt alhier, de heer L J. en met twee honderd centen was ie kedin Voorburg, in de plaats van den heer W. M En nou jijPolitie-agent gaat zwijgend ver- T der beeft niet terug. Ongeluk. In Je smederij van Twee Leeuwensteeg Bij het afsteken van vuurwerk ter eere van den Amerikaanscben onafhankelijkheidsdag zijn ditmaal 28 personen gedood en 1758 gewond. ’t Is nog geen weer voor badgasten. Sche- veningen ondervindt dat ook. Dinsdag zijn in ’t geheel 114 en Woensdag 149 baden genomen. De werkzaamheden op verschillende steen fabrieken langs den Rijn zijn door het hooge water gestaakt. Ook zijn verschillende uiter waarden in de omgeving van Deventer door den aanhoudenden was van het water in den IJssel ondergeloopen. Bij de Haaische politie zijn de laatste dagen wederom een groot aantal aangiften ge daan van rijwiel-diefstallen. De meeste rijwie len werden gestolen, als ze in de gang van een woning stondendoor middel van een valschen sleutel was dan de straatdeur geopend, dikwijls terwijl de bewoners in huis waren. In de week van 29 Juni tot en met 5 Juli kwamen ter kennis van den Centralen Gezond heidsraad 3 gevallen van typhus en wel in de gemeenten Hennaarderadeel, Wonseradeel en Workum elk 1 geval en voorts 1 geval van roodvonk in de gemeente Lemsterland. Al op zichzelf zijn de huidige hoeden pennen gevaarlijk genoeg. Maar wanneer ze nu bovendien nog als wapen gebruikt worden ookDat is Dinsdagavond gebeurd op de Lijnbaansgracht te Amsterdam, waar een 10- jarige knaap door een meisje met een hoedenpen I in rug en arm werd gestoken. De jongen is j naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd en daar opgenomen. Eergistermiddag is de losse arbeider van Asveld uit Hilversum, op de kermis te Laren in een oliebol gestikt. Eene millionaire in Cincinnatie (^merika), die voor de tweede maal gescheiden was, heeft een fonds gesticht, waaruit vrouwen, die willen I scheiden, in hun proces gesteund zullen worden. 1 - De Holland—Amerikalijn heeft den derde klasse passagiersprijs van Rotterdam naarNew- York met f 6 per volwassene verhoogd. Een kermisreiziger heeft pogingen aange wend te Zwaagdijk (N.-H. een kind te ontvoeren. Het werd echter tijdig ontdekt. De man wist te ontkomen. Zaterdagavond heeft een vrouw te Mon nikendam zich in heftige woordenwisseling zoo opgewonden, dat zij dood in elkaar zakte. Zondag speelde een jongen te Breda met zijn vriendjes »bok sta vast.® Hij nam een sprong te groot, sloeg met het hoofd tegen een muur, en is aan de gevolgen overleden. Te Barneveld opende een brievenbesteller een aangeteekenden brief; den inhoud, f75 nam hij er uit. De geadresseerde wilde den brief, die er geschonden uitzag, niet in ontvangst ne men; de diefstal kwam uit en de besteller werd gearresteerd. Het geld bleek hij achter een schuur begraven te hebben. Bij den verkoop van een porcelein-verza- meling te Londen ging een tuitkan (biberon) weg voor den prijs van f 120.000, een stel van drie vazen voor f 108.000. In Spanje zijn bij ’t sloopen van een eeuwenoude vesting in de onderaardsche kerkers te midden van geraamten twee groote kisten gevonden, gevuld met munten en gouden en zilveren baren, waarvan de waarde ongeveer f 400.000 bedraagt. De helft komt aan den arbeider, die de vondst deed. ’t Station Beverwijk vlagde Zaterdag den geheelen dag. Reden was het feit, dat er nog nooit zooveel aardbeien waren vervoerd als dit jaar, n.l. tot heden ruim 500 waggons. Op 15 Sept, zullen de Koning en Koningin van België een bezoek brengen aan het Neder- landsche hof. Men dringt er in Engeland dikwijls op aan om nikkelen pasmunt in te voeren. Men vindt de bronzen stuiverstukken te groot. De regeering liet echter in het Lagerhuis zeggen, dat de ondervinding er in andere landen mee opgedaan, haar geen aansporing is om ’t voor beeld te volgen. Zaterdagnacht heeft het boven Scheveningen hevig geonweerd. Een paard werd in de weide gedood. De in het Haagsche Bosch gevonden klee- dingstukken zijn gebleken het eigendom te zijn van een z.g. ^slaapwandelaar,® een vreemdeling, die in een hotel te ’s-Gravenhage logeerde. Van een verhoor moest de politie afzien, man inmiddels naar elders is ver- van je baas geleerd® antwoordt »M’n man was Ondertrouwd JELLE S. de SWART en JETSKE R. HENDRIKSMA. Driesum, Workum, Huwelijksvoltrekking 15 Juli a.s. Algemeene kennisgeving. Getrouwd: F. H. VOETS, G. L. ROODHOF, die, mede namens wederzijdsche Familie, hun hartelyken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, voor en bij hun huwelijk ondervonden. Workum, 5 Juli 1910. Getrouwd te Amsterdam: Dr. W. J. SLIS en FL. MONSHOUWER. De Heer en Mevrouw SLIS'Monshouwer betuigen hun hartelyken dank voor de vele blijken van belangstelling. Workum, 7 Juli 1910. Zomerdiensten 5 U.T Kleermaker, en

Friso nl | 1910 | | pagina 2