Ilindeloopen en Stavoren. Over dit en dat. t ZATERDAG 16 JULF1910. 37ste Jaargang. No. 29. Binnenlandsch Nieuws. Land- en Tuinbouw, hoogte van 15 Zij drongen de slaap- vrouw, die Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. krabben zich den ganschen dag. Antw. Hiermee gaat men naar veearts, dierenarts of asyl, omdat er verschillende soorten van huidziekten zijn, alle met kale plekken en jeuk, die echter verschillend behandeld moeten worden. Vraag. Welke schimmel zit op deze rozen- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. daar in de eerste jaren geen kruisbessen weer!” In ’t algemeen belang zijn zulke afdoende maatregelen zeker gewenscht, vooral hier, om dat de ziekte heel besmettelijk is. Zij, die de vrucht heel onrijp plukken om naar Engeland te zenden tot moesbereiding, zien bij het oplichten der takken de ziekte ’t eerst. Alle bessen worden dan soms goed afgewreven en toch verzonden, maar de ver zender heeft hiervan niet veel pleizier, zelfs niet als hij ze naar de binnenlandsche markten verzendt. Onderweg toch worden ze opnieuw geheel met den meelachtigen schimmeluitslag bedekt, bij aankomst geweigerd en onderzocht wie de afzender is. Wordt dit bekend, dan wordt hij als bedrieger gebrandmerkt en behandeld. In ’t buitenland sluit men de grenzen. {Slot volgt.) ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Hoe verdrijf ik bladluis uit een moederplant Antw. Door ze in een emmer vol water geheel onder te houden. De bladluis laat los en komt op het water drijven. Met de hand spoelt u ze weg in een gootsteen, giet het water af en zet de schoone plant op haar plaats. Vraag. Hoe behandel ik een ver uitgebloeide Azalea, die alle bladeren slap laat hangen? Antw. Als u een tuin heeft, met pot en al in den vollen grond zetten. Als de bladeren weer stevig zijn, knipt u de uitgebloeide bloemen met steeltje en al weg. Niet meer snoeien. Vraag. Hoe behandelt men honden en katten met kale plekken op kop en rug. De dieren Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben gister last gegeven tot sluiting van alle zeesluizen. Verkiezing Lid Eerste Kamer. In de Dinsdag gehouden vergadering der Provinciale Staten van Friesland werd geko zen tot lid van de Eerste Kamer (vacature-v. Beijma) de heer dr. C. Lely (unie lib.) te 's Gravenhage, oud-minister van Waterstaat, oud lid der Tweede kamer en wethouder van ’s Gravenhage. Bij de stemming werden uitgebracht op den heer L. W. de Vries (anti-rev.). burgemeester van Barradeel, te Minnertsga 22, dr. Lely 16 en H. H. van Kol (soc.-dem 10 stemmen. Eén stem was blanco. Bij de vrije stemming verkreeg dr. Lely 16, de Vries 22 en van Kol 10. Eén stem blanco. Bij herstemming werd gekozen dr. Lely met 26, tegen 22 stemmen uitgebracht op den heer de Vries. De heer de Vries had zich onthouden van stemming. De verkiezing in Helmond. Het is bij de eerste verkiezing in Helmond, waar gestemd werd - candidaten er altijd zonder stemming gekozen s'raat te Rotterdam, verklaard raar toegegaan. De beide can didaten zelf deden niet veel, maar hun vrienden des te meer. Aan De Tijd schreef men ,,’t Geheele district is in rep en roer. De auto’s snorren dag en nacht langs de wegen, begroet door de voorbijgeijlde menschen met «Leve Fieskens” of sieve Swane”. Ten gun ste der candidatuur-Fleskens is 'de toevallig bij familie in het district aangewezige dr. Hoffman ijlings als spreker uitgenoodigd en sprak deze heer voor eivolle zalen te Geld- rop en te Helmond, begeleid door de heeren van het Uitvoerend Bestuur der R. K. Kies- vereeniging Helmond. Te Helmond traden ook de heeren Van Wel en Van Gerdinge voor de candidatuur-Fleskens op.” Te elfder ure was er in het Helmondsch Nieuwsblad nog een advertentie verschenen waarin mr. Swane alles herriep, wat hij eerst had gezegd of geschreven, en dus zijn candi- datuur handhaafde. Die advertentie heeft de kiezers danig in de war gebracht. Maar wat blijkt nu? De lijd verteld het als volgt: «Die advertentie was niet afkomstig van den heer Swane, zooals te lezen staat in vol gend vliegend blaadje, ons van bevriende zijde toegezonden, dat eerst kon verspreid worden, toen de stemming reeds in vollen gang was en derhalve zijn effect gemist heeft «Advertentie MISVERSTAND. Helmondsch Nieuwsblad. De ingezonden advertentie in ons blad van 9 Juli 1910, geteekend door Mr. J. A. Swane, blijkt na onderzoek niet van hem afkomstig of door hem geteekend te zijn. Na de juristen hebben ook de medici ver gaderd. Medici zijn heel andere menschen. Juristen, advocaten tenminste, behooren te praten, medici behooren te zwijgen. Dat past zoo bij de onder scheidene beroepen. Een dokter stelt men zich liefst voor in ernstige gepeinzen, nadenkend over de kwalen der menschheid en die van zijn patiënten in het bijzonder. De bekende plaat, een dokter, neergebogen bij het ziekbed van een kind, wijst daar reeds op. Het breede hooge voorhoofd is in ernstig-zorg- zame rimpels saamgetrokken. Strak, in inge spannen nadenken, richten zich de oogen naar het zieke kind. De mond is vast gesloten en de energieke kin rust op den steunenden arm, die heel het gewicht van zorg en strijd schijnt te dragen. Men ziet het, het is een worsteling met den dood, die al de krachten van den grooten breed-gebouwden man in beslag neemt. En zoo immers denkt men zich den dokter het liefst, ernstig, zwijgend, vol bedwongen kracht, worstelend om het leven van anderen. Hij is de man, die altijd wandelt tusschen het leven en den dood, de geheimzinnige, die weet wat geen mensch begrijpt en wonderbare dingen kent, vreemde ziekten en nog vreemder midde len. Zoo’n man kan niet veel praten mag niet veel praten ook. Het beneemt hem den glans der geheimzinnigheid, den vreemden roep van bemiddelaar tusschen het leven en den dood. «Hij praat me te veel®, zeggen de menschen al gauw. Maar de dokters van tegenwoordig storen zich daar niet meer aan. Ze praten toch, even goed en even veel als andere menschen. Ze houden zelfs vergaderingen, waarin van den vroegen morgen tot den laten avond gepraat wordt, en waar al de geheimzinnigheden van hun beroep zoo maar publiek behandeld worden om den volgenden dag ter lezing van iedereen in de couranten gezet te worden. En daar tusschen door houden ze maaltijden en avondpartijen, of er geen strijd tusschen leven en dood, geen angstwekkende worsteling meer bestond, anders dan vroeger, heel anders. Maar het is immers ook anders. De dokter is niet meer allereerst de geheimzinnige be middelaar tusschen dood en leven, maar de blij moedige verzorger van dat leven, niet meer alleen de man uit de donkere ziekenkamer, maar uit het volle leven. Zijn werk is niet meer vooral de menschen te verlossen uit de grijpende hand van den dood, maar hen te doen genieten van het krachtigste leven, door sterke barricaden op te richten tegen alles wat dat leven bedreigen komt. Dat lijkt zoo heel ge woon, dat twijfelmoedige menschen vragend het hoofd schudden. Is het anders niet Het lijkt hun of de wereld omgekeerd is. Maar de wereld is niet omgekeerd. Het is alleen maar, dat die wereld, of liever de men schen in die wei eld, beter uit hun oogen leeren zien. We moeten niet wachten tot de vijand ons overvalt en ons reeds in onze zwakste pun ten heeft aangetast. We moeten hem voor zijn, hem buitensluiten buit .i onze muren, wanneer hij met het onschuldigste gezicht ter wereld naderkomt, hem zelf aanvallen zoo mo gelijk. Dat is de eenig goede taktiek van alle krijgsmanskunst. En het is ook de taktiek, die thans de medici volgen, het eenige beginsel, waarop de hygiëne steunt. Maar met de aan vaarding van dat beginsel is de docter ook ge treden buiten den cirkel zijner vroegere werk zaamheden, buiten de ziekenkamers en gast huizen en klinieken, in het volle bedrijvige leven der maatschappij. Hij eischt zijn plaats op in ieder huis, in de school en de werkplaats. Hij verlangt zijn woord mee te spreken in de wetgeving en alle maatregelen van bestuur. Hjj vraagt aandacht ook voor zijn bevindingen en zijn raad bij iedere regeling van sociale ver houdingen. Zoo gaat zijn wetenschap evenzeer als die der juristen ingrijpen in het maatschap pelijk leven en daarop een grooten invloed uit oefenen. Maar hoe kan het ook anders Onze samen leving heeft alle aanwezige krachten noodig. Zij vraagt den steun en de voorlichting van alle kennis, op welk gebied ook, van iedere weten schap, elke kunst. Wij kunnen ons niet meer opsluiten in studeer- en ziekenkamers, maar moeten naar buiten om het leven zoo sterk en zoo schoon mogelijk te maken. Geen kracht, die invloed kan oefenen, mag daarbij verwaar loosd worden, geen lichamelijke, geen geestelijke en geen zedelijke ook. Neen, geen zedelijke ook. In de algemeene vergadering door den Bond van Gemeente werklieden de vorige week gehouden, is iets gezegd, dat ons doet zien, hoeveel zedelijke krachten wij nog dikwijls ongebruikt laten. De versterking van het verantwoordelijkheidsgevoel DE REDACTIE. Zulk een laagheid moet noodwendig zich zelve straffen. Het Uitvoerend Bestuur der Kath. Kiesvereeniging «Helmond”. W. Prinzen Fz. Piet Bogaers. Joh. Huysmans. Onze zegsman weet verder te berichten, dat de advertentien welke werkelijk van den heer Swane af üomstig en door hem onder- teekend waren, door het Helmondsch Nieuws blad geweigerd werden. Wanneer de zaak zich aldus heeft toegedragen waaraan wij met het oog op de betrouwbaarheid van onzen berichtgever nauwelijks kunnen twijfelen dan zijn in het district Helmond verkiezings- practijken gebezigd, tot welker juiste qualifi- catie wij woorden zouden moeten gebruiken, die wij liever in de pen houden.® Diefstal. Twee beklaagden werden eergisteren, we gens inbraak in de woning van den boek houder aan het krankzinnigengesticht «Duin en Bosch” te Castricum, door de Rechtbank te Alkmaar veroordeelt resp. tot 3 jaar en tot 4 jaar gevangenisstraf. Nadat het vonnis voorgelezen was, stelde degeen, die tot 3 jaar was veroordeeld, den president voor «er om te loten, wie 7 jaar of niets zou krijgen.” Roekeloos. Te Leeuwarden is eergistermiddag de arbeider P-, die werkzaamheden verrichtte aan de gasfabriek, van een M. naar beneden gevallen. Hij kwam weliswaar, wat men noemt, op zijn beenen terecht, maar de schok was zoo hevig geweest, dat de klompen versplinterd waren en de man ernstige verwondingen, o. a. aan een der oogen, bekomen had. P. had het voorschrift en de raadgeving van den directeur der gasfabriek niet opge volgd, bij dergelijk, eenigszins gevaarlijk werk, wordt n.l. aangeraden, een touw om de len denen aan den gashouder te bevestigenver liest men dan, door een of andere oorzaak het evenwicht, dan behoedt het touw den werkman toch altijl nog voor een val. Deze voorzorgsmaatregelen had P. echter niet ge nomen, met het bekende gevolg. Inbraak. Eergisternacht hebben drie onbekend ge bleven mannen zich over de daken van in aanbouw zijnde huizen toegang verschaft tot vroeger werden de de woning van den heer G., in de Vlieger- --i- i T-* t r»*» i kamer binnen en verdoofden de Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Ny verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam van den arbeider, zoo werd beweerd, komt de gemeenschap ten goede. We kunnen de conclusie, die daaruit getrok ken werd, thans onbesproken laten. Maar wat denken we van die bewering zelve? Er is een neiging in onze samenleving om alles zoodanig van hoogerhand te regelen, dat de uitvoerders der noodzakelijke maatregelen, de werkers, machines worden. Men meent dat nauwkeurige voorschriften en stipte uitvoering daarvan zonder redeneeren of vragen het best de samenleving in gang houden. Wanneer de kantooruren maar precies geregeld zijn en de kantoorman klokslag negen op zijn kruk gaat zitten en de chef toekijkt, of hij er niet onder hands afwipt, dan gaat alles zoo best als het maar gaan kan. De regeling is immers prachtig en er is iemand, die op het nauwkeurig loopen angstvallig toeziet. Wat wil men meer? Maar men vergeet, dat men zoodoende een levende kracht uitschakelt, die door geen ma chinale regeling kan vervangen worden. Immers werken en werken is niet hetzelfde. Wanneer A van negen uur tot acht uur arbeid verricht, dan doet hij daarom nog niet precies hetzelfde als wanneer B dienzelfden tijd werkt. Maar ook, niet in alle omstandigheden verricht A in dezen tijd evenveel en even goeden arbeid. Het komt erop aan, hoe hij werkt. Niet, of hij al dien tijd zijn hand aan de pen of aan het ge reedschap heeft, maar met welk een innerlijke kracht hij werkt, met welke belangstelling, welke lust. En dit juist is ook door de nauw keurigste controle niet te bepalen. Daarom komt men er daarmee niet, wanneer men andere menschen laat werken. Men moet iets anders te hulp roepen, wat in staat is hen tot de aanwending van de grootst mogelijke kracht van zelf te bewegen. En daartoe moet men hen doen voelen, dat zij mede vei antwoordelijk zijn voor den goeden gang van zaken en zoo mogelijk ook, dat zij daarbij belang hebben. Men moet hen belangstelling geven en verant woordelijkheidsgevoel. Dat is voor hen zelven beter en aangenamer, maar het is ook voorden gang van zaken beter. Gelukkig begint men dat hoe langer hoe meer in te zien. De maat schappij en wij allen kunnen er slechts bij winnen, wanneer hiermede algemeen rekening wordt gehouden en in deze richting het bedrijfs leven wordt voortgestuwd. bladeren en wat kan ik er tegen doen? Antw. «Het wit.” Bestuif met zwavelbloem en verbrand de aangetaste bladeren. Vraag. Hoe moet een jong duinkonijn ge voed worden Antw. ’s Morgens eerst wat hooi en hei met een afgesneden takje. Later alle groen, dat niet vergiftig is en een stuk brood. In een bakje eiken dag 1 dL. haver en in een drinkfontein wat water. Vraag. Hoe verdelg ik slakken in onze kamers Antw. Door ongebluschte kalk onder de houten vloer te laten brengen, 1 dM. dik. Vraag. Mijn kip legt windeieren, soms 2 per dag en de legdarm komt naar buiten. Wat is daartegen te doen Antw. Slacht de kip. Ze heeft een ziekte in den legdarm en legt daardoor windeieren. ERICUS. PAST OP UW KRUISBESSEN. Er is zeker geen blad, dat niet melding ge maakt heeft van een nieuwe ziekte onder de kruisbessen, hoogstwaarschijnlijk met een paar nieuwe Amerikaansche soorten in ons land ge bracht. Ze heet «Amerikaansche Kruisbessen- meeldauw.” Altijd tast deze verraderlijke plaag het eerst jonge, zachte plantendeelen aan en vestigt zich in den voorzomer in hoofdzaak op de eerste besjes, die dan nog heel klein zijn. Spoedig zien deze er dan uit als waren ze eerst met lijm besproeid en daarna met meel bestoven. Vooral de besjes aan de onderste takken wor den het eerst en het meest aangetast en wel, die aan de benedenzijde der onderste takken zitten. Daardoor ziet men ze gewoonlijk niet, voor zij zich ook erg naar boven heeft uitge breid, althans niet, wanneer men de kruisbessen als klapbessen (dus rijp) plukt en verkoopt. Dit is gewoonlijk ook het geval bij honderden, die alleen kruisbessen planten, om de bessen volkomen rijp te kunnen eten. Voor den handel toch plukt men ze nooit goed rijp en dit wordt hoe langer hoe erger, zoodat, wat men u als klapbessen verkoopt, te onrijp is om rauw te eten en te rijp om te koken. Met roode bessen is ’t moeilijk ze goed rijp te krijgen, want de musschen gaan er u licht op een ochtend voor zonsopkomst op los, als gij er nog niet aan gedacht hebt ze flink met zwarte draden te bespannen. Gij staat tamelijk vroeg op en wandelt zes uur al in den tuin. «Ja, ’t is waar ook, het zal tijd worden om draden aan te brengen. Verleden jaar hebt gij daardoor al uw bessen behouden Wat is dat? Gisteren nog zaten ze vol vrucht en nu? Er liggen meer losse bessen onder op den vuilen grond, dan er nog aan de struiken zitten. Wat er nog overblijft is het plukken niet waard. Maar de klapbessen? O, die zitten er alle nog aan. Met haar geduchte stekels (ten on rechte «doornen” genoemd, zijn ze veilig tegen alle vogels en viervoeters. Wat zien ze er vreemd uit! Heeft de tuin man ze misschien met beendermeel bestoven tegen rupsen? Gij zendt er eenige (in een heldere flesch, die in een kartonnen doos sluit, met watten tusschen doos en flesch') franco aan het Phytopathologisch laboratorium te Wage- ningen. Het antwoord blijft niet lan? uit. ’t Is de Amerikaansche Kruisbessen-meeldauw. Roei al uw kruisbessen uit, verbrand ze en strooi dik gebluschte kalk, waar ze gestaan hebben. Plant L NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelnmer Oldephaerl en Jloordwolde. - -- ww. A—y

Friso nl | 1910 | | pagina 1