li I I I I 1 Over dit en dat. ZATERDAG 23 JULI 1910. 37ste Jaargang. No. 30. Binnenlandsch Nieuws. Land- en Tuinbouw. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Ny verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam ERICUS. van Driebergen, ’s Her- 1 Het wetsontwerp betreffende de Ziekte verzekering is bij de Tweede Kamer inge komen. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. PAST OP UW KRUISBESSEN. ’t Zal ook niet lang meer duren of uif be smette streken zal men den aanvoer van zulke Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. liet auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wét van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. nabij. Daar mochten de heeren wel meer aan denken, de heeren arbeiders, ook de heeren patroons. j redeneeren de laatsten zoo graag. Wij zien gevaarlijke kruisbessen op de markten geheel zoo wordt juist de ziekte ►gelijk. Maar de heeren moeten niet vergeten verspreid en ’t kan licht gebeuren, dat een op- die maatschappij, diezelfde maatschappij land verzendt en daardoor aanleiding geeft tot O, dat willen de agrariërs sals men een hond wil plaats thuis. Men begint dat gelukkig hoe langer hoe meer in te zien. Natuurlijk, er zijn wel menschen, die daarvan nog maar weinig hooren willen. De school is voor hen nog vooral een gelegenheid tot het africhten van jeugdige hersenen. Alle eigenlijke opvoeding, alle ver zorging van jonge menschen, zouden ze er liefst buiten sluiten. Dat openbaart zich ook in hun tegenstand tegen schoolbaden en alle school- hygiëne. Maar in het rapport der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Rotter dam, dezer dagen verschenen, wordt terecht opgemerkt, dat de taak der school zich uitzet, zich vervormt, naarmate de algemeene blik ruimer en het gevoel voor den naaste warmer wordt, dat haar taak moet worden die der op voeding, in zedelijken zin ’t meest en ’t eerst, maar niet minder naar het lichaam. Uit heel dat rapport blijkt trouwens duidelijk hoe zeer de denkbeelden over het onderwijs de laatste jaren veranderd zijn. De school mag niet langer een africhtingsgelegenheid zijn, maar moet De antwoorden worden kosteloos een opvoedingsinstituut worden. En datopvoe- - - - - den besta niet daarin, dat men de kinderen allerlei feitelijke kennis bijbrengt, hen velerlei stelsels en dogma’s van buiten laat leeren, maar hierin, dat men ze in staat trachte te stellen tot de beste en schoonste menschen op te groeien. De zelfstandigheid der leerlingen, zoo klaagt het rapport, komt niet voldoende tot ontwikke ling. En verder«Egn bekend paedagoog heeft eens als het doel van de opvoeding aangegeven de opvoeder moet trachten zich overbodig te maken. Zouden deze wijze woorden wel vol doende behartiging in onze scholen vinden Zich zelf trachten overbodig te maken, de groote taak van den opvoeder. Maar hoe mijlen ver staan de meeste opvoeders nog af van den eersten stap op den weg,' die naar de vervulling dier taak voert? van daaraan wel eens een eind kon maken. kunnen in onze maatschappij, waarin aller be langen te nauw samenhangen, niet langer dul den dat wie ook van zijn macht op elke denk bare wijze gebruikmaakt. Zijn niet alle rechten, zelfs dat van eigendom, het meest volstrekte recht, beperkt in de wijze van uitoefening? Daaruit blijkt dus reeds, dat staat en maat schappij zich te allen tijde het recht hebben toegekend om op iemands persoonlijke macht inbreuk te maken, zoodra hun dat in hun eigen belang goeddacht. Natuurlijk geldt dat niet alleen tegenover de patroons, maar evenzeer tegenover de arbeiders. Daar dezen echter voorloopig nog over minder macht beschikken, dreigt ook van hun kant minder gevaar. Maar wat ik nu eigenlijk beweren wou was alleen maar, dat er wel haast niets gebeurt, dat niet van invloed is op het maatschappelijk leven van onzen tijd. Even goed als over dokters- en advocatenvergaderingen, zou ik dus over aan- nemersvergaderingen verder kunnen uitweiden. Meent ge, dat het niet belangwekkend zou zijn? Maar belangwekkend op zich zelf is niets of alles. Wij moeten het belangwekkend maken door onze belangstelling. En de belangstelling komt altijd, als we onze aandacht er slechts voldoende bij bepalen. Er zijn de vorige week te Arnhem feesten begonnen van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond. Van alle kanten kwamen de leden samengestroomd. Maar ook die feesten hadden voor anderen dan de leden beteekenis. Hoeft dat in dezen tijd eigenlijk nog wel gezegd te worden Of is er iemand, die geen belang stelt in sport van den keizer, die meedoet aan zeilwedstrijden, en den milliardair, die paarden rennen bezoekt, tot den straatjongen die van vodden en oud papier een bal maakt om met zijn kornuiten te voetballen en indirect den voor bijganger zijn hoed van ’t hoofd te trappen? Maar de belangstelling is verschillend. En ik zou haast zeggen, dat die van den straatjongen van een beter en edeler soort is. Er is tweërlei soort sport. De eene ontstaat uit behoefte aan luxe en om gezien en bewon derd te worden, de andere uit - behoefte aan lichaamsbeweging en lichaamsoefening. En de laatste is, dunkt mij, wel de betere, de echte alleen. Zij is het ook, waarmee de A. N. W. B. zich bemoeit en zij heeft voor het leven een buitengewone beteekenis. De andere heeft ook beteekenis, maar wel hoofdzakelijk een schade lijke. De eigenlijke sport, de lichaamsoefening, be hoorde eigenlijk een deel te zijn van alle op voeding. Want opvoeding beteekent niet maar De samenstelling der Eerste Kamer. Na de algemeene Eerste Kamer-verkiezingen is het niet onaardig, zegt de Tijd eens even na te gaan, hoe ons Hoogerhuis sedert zijn hernieuwing in zijn geheel samengesteld is De rechterzijde telt 32 leden nl. 18 katho lieken, 4 0 anti-revolutionairen, 4 chr.-histo- rischen. De linkerzijde telt 18 leden, unie- en oud- liberalen. Er zijn nu in onzen Senaat 18 advocaten. 4 doctoren, n 1. de heeren Lely, Woltjer Vermeulen en Franssen. 3 burgemeesters, n.l. van togenbosch, Groningen. 6 leden der rechterlijke macht, n.l. de heeren Verheijen, van Basten Batenburg, ’t Hooft, van der Maessen de Sombreff, Sickenga, Pelinck. 6 militairen, n 1. de heeren van Löben Seis, Schimmelpenninck, Staal, van Voorst tot Voorst, van Wassenaer van Rosande, Havelaar. 1 koloniale specialiteit, n.l. mr. Barge, oud- goeverneur van Curasao. G oud-ministers, n.l. de heeren Lely, Godin de Beaufort, de Marez Oyens, Havelaar, Staal, Röell. 5 landbouwspecialiteiten, n 1. de heeren Breebaart, Dojes, Knol Welt, Michiel van Kessenich, de Boer. 6 industrieelen, n.l. de heeren Hovy, de Jong, Laan, Merckelbach, Prinzen, Raymakers. 2 notarissen, n.l. de heeren Haffmans, van Waterschoot van der Gracht, en 3 financieele specialiteiten, n 1. de heeren Bloembergen, van Nierop, Waller. Zondagsrust op spoorwegen. Door den heet Duymaer van Twist is aan den Minister van Waterstaat gevraagd Heeft de laatstelijk door de Regeering goedgekeurde dienstregeling voor de spoorwe gen er toe geleid, dat daar meerdere beper king van den dienst op Zondag is gestreefd geworden en heeft het aantal rustdagen op alleen onderwijzen, maar opleiden van geest en I normaal doorgroeiden en dat in het najaar lichaam beide tot hooger volkomenheid. Daarom I slechts nog aan den voet der zeer sterk ont- hoort ook deze sport op de school in de eerste 1 wikkelde scheuten de teeltenen der ziekte te bespeuren waren. Dit resultaat werd door den I Phytopathologischen dienst vastgesteld en door I mij met de bewijzen op de najaarsvergadering der Pomalogische Vereeniging medegedeeld." In het voorjaar zijn de struiken gewoon ge snoeid en het snoeisel is verbrand. Na 1 Mei heb ik ze nog tweemaal bestoven, zoowel binnen in de struik als aan de buitenzijde en geen spoor der ziekte is meer gevonden. Kosten voor de nu 2 a 3-jarige struiken aan zwavelbloem f 1.30. De zwavel hecht zich ge makkelijk aan het harige blad en de scheuten. Ik gebruik een toestel dat men aan een hennep- zeel op den rug draagt. Moge ieder zoo deze ziekte bestrijden. ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Ik heb in een stuk grasland buiten gewoon veel slakken. Wat is daarvan de <_or- zaak? Hoe verdelg ik ze het gemakkelijkst? Autw. De oorzaak is slechte afwatering en het wegvangen der mollen, die er elk per dag wel een honderd opeten. U krijgt ze het spoedigst en het gemakkelijkst weg, door er ecu flink aantal jonge eenden te brengen. Een verplaatsbaar kippenhok met kippen of jonge hanen helpt u ook of eenige parelhoenders. Als ’t vroeg in het voorjaar was, bestrooide u de geheele weide met versch gebluschte stof- kalk en uiterlijk twintig minuten daarna weer. De slakken scheiden dan n.l. veel schuim af, dat zich met de kalk vereenigt. Ze kruipen uit haar bovenhuid en laten die met de kalk achter. De tweede bestuiving doodt ze echter als die uiterlijk na 20 minuten komt. Anders herhalen de sterkste dit nog eens. Zondag voor de beambten en bedienden dit jaar, vergeleken bij het aantal vrije Zondagen, dat het personeel in vorige jaren werd ver leend, uitbreiding ontvangen? Moeten beide vragen in ontkennenden zin beantwoord worden, is de Minister dan bereid voortaan bij goedkeuring der dienstregeling er toe mede te werken dat in de richting van meerdere Zondagsrust op de spoorwegen ge stuurd worde Het antwoord van den Minister luidde: «Door de Regeering wordt er naar ge streefd, om uitbreiding te bevorderen van bet aantal op Zondag vallende rustdagen ten bate van de beambten en bedienden der spoorweg diensten, voor zooverre dit zonder overwegend bezwaar kan geschieden. In hoeverre het aantal rustdagen op Zondag dit jaar, vergeleken bij het aantal vrije Zondagen dat aan het personeel in vorige jaren werd verleend, uit* breiding heeft ontvangen, zou zonder vooraf gaand omvangrijk onderzoek bezwaarlijk uit gemaakt kunnen worden. In verband met de Zondagsrust is sedert eenigen tijd een onder zoek aanhangig naar de bezetting van de treinen des Zondags, teneinde gegevens te erlangen om op grond daarvan tot opheffing van meerdere treinen op Zondigen te kunnen overgaan, voor zooverre dit met de belangen van het publiek vereenigbaar is«. Een katholiek burgemeester voor Bolsward? Men meldt aan de Maasbode, dat door de katholieke kiesvereeniging te Bolsward aan H. M. de Koningin een adres is verzonden, inhoudende het verzoek, om in de burgemeester- vacature ter plaatse een katholiek te benoemen. Aangezien de Raad van genoemde gemeente reeds langen tijd overwegend rechts is, en de katholieke partij alleen grooter is dan anti revolutionairen en christelijk historischen te zamen. meenen Bolsward’s roomschen te mogen verwachten dat aan hun verzoek aandacht zal worden geschonken, zegt de Maasbode. Treinongeluk. Bij Bovenkarspel geraakten eergisteren de 2 achterste wagens van den sneltrein 10 52 uit Enkhuizen naar Amsterdam, op een verkeerden wissel. In den achtersten van de beide ontspoor de waggons bevonden zich een aantal school kinderen, die een uitstapje maakten. Door den schok, welken het rijtuig over de spoor- bies maakte, tuimelden de inzittenden over en door elkander, waardoor sommigen, hoe wel niet van ernstigen aard, schrammen en builen opliepen, terwijl weer anderen het bloed uit den mond liep. Het mag een won der heeten, dat alles zoo goed afliep. Voor zoover bekend is, kon de wisselwacbter door op een ander spoor staanden trein niet goed zien dat alle wagens van den sneltrein ge passeerd waren, doch denkende dat dit wel had plaats gehad, trok hij den wissel over met het bekende gevolg. De ontspoorde wagens kantelden niet, doch bleven buiten de rails op de wielen staan. Eene ernstige ontploffing. Uit Zaandam wordt d d. 21 Juli gemeld In een gebouwtje van de artillerie-inrich- ting aan de Hembrug was de 19-jarige P. Gelders, uit Zaandam, bezig met het vervaar digen van ontplofbare stoffen. De 31-jarige H. Klok uit Amsterdam stond daarbij te kijken. Plotseling ontplofte een flesch, waar door Gelders zoodanig werd gewond, dat de dood spoedig intrad. Klok werd met ernstige brandwonden opgenomen. Het gebouwtje werd gedeeltelijk vernield. Treinvertraging. Een koppelstang van den sneltrein, die Dinsdagmiddag 3.12 uit Zwolle was vertrok ken, brak af toen de trein een 300 meter van Amersfoort af was. De machinist be merkte er niets van dat een 15-tal passa- giers-rijtuigen op den weg bleven staanhij reed met den bagagewagen en twee postrij- tuigen het station Amersfoort binnen. Het stationspersoneel keek eerst erg vreemd op dat die trein zoo kort was, maar spoedig bemerkte men wat de machinist was kwijt geraakt. Hij werd met eenig materieel te ruggezonden om de verloren schapen op te halende trein kwam door een en ander met vertraging te Utrecht aan. Het lijkt wel, of er van vergaderen een sug gestieve kracht uitgaat. Of is het alleen toe vallig? Al twee weken aaneen heb ik nu ge sproken van vergaderingen. Maar de vergade ringen blijven aanhouden. Er schijnt wel geen corporatie te zijn, die zich deze Juli-dagen niet door een algemeene vergadering ten nutte wil maken, ’t Is de geest van den tijd, zeker. Of misschien meer nog de geest van het mensche- lijk geslacht. De mensch heet een gezellidier. En immers onze voorvaders deden er ook al ge ducht aan. Blijkt aar niet altijd met schitterend resultaat. «Ze dronken een glas...« en wat er verder volgt, maar lieten de zaak, zooals ze was«, is immers bekend genoeg. Tegenwoordig doen ze dat niet meer. Nu slaan ze spijkers met koppen en drinken geen glas meeralthans niet op de vergaderingen, misschien daarna wel een dubbel. Daarom gaat het ook op die ver gaderingen erg gewichtig toe. Het zijn werke lijk niet alleen vergaderingen van juristen en medici, waarop zaken behandeld worden, die het belang onzer maatschappij v i dichtbij raken. Is er eigenlijk wel iets in heel de men- schelijke samenleving dat dat belang niet raakt Kijk naar de vergaderingen van den Aannemers- bond te Leeuwarden gehouden. Het daar be handelde zal nu toch alleen beteekenis hebben voor aannemers en architecten misschien, zou men zeggen. Maar blijkt het ook daar weer niet, hoe nauw ons aller belangen samenhangen Of is het niet voor de geheele samenleving van gewicht, wat daar gezegd en gesproken is over de houding van den Bond in geval van stakingen en zal de daarover later te nemen beslissing zich niet doen voelen in het maatschappelijk leven? Stakingen, meer nog- de geheele ver houding tusschen werkgever en werknemer, raakt de belangen der maatschappij wel van zeer nabij. Daar mochten de heeren wel eens wat maar ook de heeren patroons. Wij zijn baas, ZOO ar,nr» rlo lon+cfan nr\r\ rrrnnrr \A7ii '?inn I dat nu weer in de uitsluitingen Enschedé. Best verbieden. Immers, moL.’-’. - - x dat indien ze die macht misbruiken ten nadeele kooper pas gereinigde bessen naar het buiten- We sluiten der grenzen, daar zoo gaarne en smijten, vindt men licht een steen.” Neen, kook die bessen een halfuur en werp ze dan in een kuil met ongebluschte kalk. Doe ook zoo met alle andere zieke plantendeelen. Die «meeldauw” vertoont zich n.l. niet alleen op de bessen, maar ook op de weligste scheuten, vooral die terstond uit de aarde voortkomen, de zoogenoemde «grondscheuten.” Als uw tuin laat besmet wordt, blijven de bessen soms vrij, terwijl toch de scheuten wor den aangetast. De meeldauw begint aan de toppen der scheuten en strekt zich met groote snelheid naar beneden uit, vooral bij warm en regen achtig weer. Eerst, nog voor de meelachtige uitslag waar te nemen is, schijnen die toppen met spinrag bedekt. Dikker, viltig, soms leer achtig wordt daarna de bekleeding en gaat van wit tot kastanjebruin of koffiekleur over. In den top verschrompelt ze dan. De bladeren worden ook wit, blijven klein en krullen om. Is de top der scheut gestorven, dan komen er nieuwe zijscheuten, die ook aangetast worden. Tot zoover de beschrijving dezer ziekte, die alle lezers goed moeten onthouden. Gaarne vermelden wij nu in hoofdzaak wat een bekend, solied boomkweeker, de heer G. A. van Rossem te Naarden, over de genezing daarvan schrijft. (Floralia van 24 Juni j.l.) 't Zijn geen be schouwingen, maar feiten. «Nu de Amerikaansche kruisbessen-meeldauw wederom op verscheidene plaatsen optreedt, meen ik niet langer te mogen wachten met eenige mededeelingen, die bij het bestrijden van belang kunnen zijn. In het najaar van 1908 trad door besmetting uit eene andere kweekerij de ziekte bij mij op in een partij 1-jarige kruisbessen. Ze werden in het najaar gerooid, tot op 2 oogen terug gesneden, het besmette hout verbrand en alle 2000 naar een afgelegen terrein buiten mijn kweekerij overgebracht. In 1909 kwam toch de ziekte terug, zoo hevig, dat afsnijden en verbranden van de aan getaste loten, zooals mij was aanbevolen, gelijk zou staan met vernietiging der struiken, omdat bijna geen enkele scheut onaangetast bleef. Daar ik reeds jarenlang andere meeldauw- zwammen in mijn kweekerij met groot succes bestrijd door zwavelbestuivingen, paste ik deze ook hier toe. De kruisbessen werden van onge veer half Juli tót half September, telkens met 2 a 3 weken tusschenruimte, met «bloem van zwavel” bestoven, met het verrassend resultaat, dat zelfs de aanvankelijk zeer zieke scheuten I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workmn, flemelumer Oldephaerl en Noordwolde. llindeloopen en Stavoren. I I I

Friso nl | 1910 | | pagina 1