T T. GAASTRA Bz., Naamplaatjes F Geëmailleerde I De gebrokenKeten. s I Kerk- en Schoolnieuws. Burgerlijke Stand. Feuilleton. Voor levering van Ged. Chr.) Voorm. 9 3 (Wordt vervolgd.) t aan de burgeres zeggen I Gedrukt bij T. GAASTRA Bz., Workum. Geboren, Cornelis Deinum te Lollum. en Vraag1 s.v.p. prijsopgaaf^ in verschillende formaten en prijzen houdt zich aanbevolen onderhoorigen vu? .kiwi. res Huyet, de uuu-guuw, srozamenlijke barbaar. opende trammend de deur Ah! Ah! wat komt ons over? zeide zij, het jonge meisje bemerkende, dat op haar aanblik verslagen voor haar stond. Wie zijt gij De bezoekster, trachtte alle tegenwoordigheid van geest te verzamelen om deze, zij zou bijna zeggen deze furie, een voldoende antwoord te geven, maar zij kon slechts eenige onverstaan bare woorden stamelen. Wie is daar? riep de ruwe stem van den ci pier, die zich een gelaat zocht te geven dat eer bied en ontzag inboezemde. Wat wil de burge res? Durft zij niet naderen? Deze ruwe toespraak was zeker niet geschikt angst van het arme kind te verminderen. blonde lokken, een hooge doch nog onvolwassen VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 21 Juli 1910, ’s nam. halfzes. Voorzitter de heer T. M. ten Berge, Burge meester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer P. Gaastra, afwezig met kennisgeving. Na opening der Vergadering door den Voor zitter, stelt deze als punt 1 aan de orde: Notulen der twee vorige vergaderingen, welke na lezing door den Secretaris onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een extract uit, bet resolutieboek van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het besluit tot aanvulling der politie-verordening. b. Een schrijven van D. Harmens te Leeu warden, houdende aanneming der voorwaarden, waaronder hem vergunning is verleend tot het leggen van een dam bij zijn perceel in het Heidenschap. c. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, waarbij het besluit tot wijziging i voor kennisgeving wordt Nog bevende onder den dubbelzinnigen blik van den cipier en zijn vrouw stond zij daar, i toen een der ambtenaren, de enkele wiens ver stand nog niet door den inhoud der flesschen die op tafel stonden, was beneveld, eensklaps opstond en levendig op haar toetrad. Wel sapperloot! zeide hij met een glimlach die treks afstak bij zijn gewone strakke barsche uitdrukking van gezicht, terwijl hij zijn roode muts zwaaide, dat is de dochter van moeder Jousserand, de waschvrouw op het einde der straat Jacques, haar man is timmerman een braaf meisje, de eer van Brutus Guillebaud! ik sta voor haar in als voor mij zelven. Maar wat komt uw braaf meisje hier zoeken vroeg de cipier, een weinig zachter gestemd. De onverwachte lofrede van Brutus Guille baud had eenige moed gegeven aan haar, die er het voorwerp van was. Zij overhandigde den cipier een klein pakje, in een blad gedrukt papier gewikkeld en zeide iets meer cerust gesteld: Dit is linnen dat ik aan de markiezin Fleury moet brengen. De markiezin! riep de cipier toornig. Weet ge niet dat we de markiezinnen hebben afgeschaft Ik wilde FDnrv (Historie uit den tijd van het Schrikbewind.) 1.) - De naam Port Royal, zoo beroemd in de ge schiedenis der zestiende en zeventiende eeuw, wees, zoo men weet, twee kloosters aan, het een ongeveer vijf uur van Parijs, het andere in Parys zelve, in de voorstad St. Jacques. Vandaar de dubbele benaming van «Port Royal te Parijs» en »Port Royal der velden». Het eerste verrijkte zich grootendeels met de op brengsten van het andere en volgde zonder stoornis zijn bestaan tot 1790. Gedurende de bloedige periode van het schrik Voorm. 9 uur en Punter te Gauw. Albert zv Jan Veninga en Wijtsche Keizer te Folsgafe. Jan zv Lucas Groenendal en Anke Leistra te Nijland. Douwe zv Sjuck Offringa en Sjoukje Alberda te Schar- negoutum. Overleden, Jan Visser 73 jr te Heeg wdn van Johanna Magdalena Pollius Ferwerda. Nantje Bruinsma 76 jr te Uitwellingerga wed van Mar ten Visser. bewind werd dit huis, nog schitterende in oude glorie, even als zoovele andere kloosters in een gevangenhuis herschapen en met barbaarsche spotternij had men den naam veranderd tegen dien van »Port-Libre«. Meer dan drie honderd slachtoffers, voorbe reid op een laatste marteling, wachtten een onverbiddelijken dood in een gebouw waar zoo dikwijls de barmhartigheid des hemels was afgesmeekt. Een gelukkig toeval had echter ran het hoofd van deze staatsgevangenis een cipier ge plaatst, die niet gelijk ’t meerendeel zijner ambtsbroeders, beroofd was van ieder mensche- lijk gevoel en zich niet verplicht geloofde om door onnoodige barschheid de toestand der ge vangenen nog te verergeren. Zoo, uitgenomen de vertrekken ingericht tot scheiding der beide seksen gedurende den nacht, kon ieder over zijn tijd beschikken zooals het hem goedvond. Drie wandelplaatsen waren voor de gevan genen opengesteld onder de namen van Acacia, Palissaden en de wandeling om het klooster. Verder in den avond, vereenigde de klok van den maa’tjM arm en rij1'. m «en s 2 uur der drankvergunningen aangenomen. d. Een procesverbaal van de gehouden kas opname van den Gemeente-Ontvanger, waaruit blijkt dat op den vorigen dienst is ontvangen f 64307.79op den tegenwoordigen dienst f 22357.52, totaal f 86665.31, dat op den vorigen dienst is uitgegeven f 63094.91t/2, op'den tegen woordigen dienst f 19980.10, totaal f83075.011/2, zoodat in kas bleek te zijn f 3590.29t/2, tot welk bedrag kas en boeken overeenstemmen, welke stukken zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Adressen om afschrijving van Hoofde- lijken omslag, dienst 1910. Afschrijving wordt gevraagd door G. P. Baars en S. Kroese over 7 maanden, door D. van Slageren over 8 maanden, door J. T. Gaastra voor de aanslag van wijlen zijn moeder en Joh. Bijvocts voor die van wijlen zijn vader over 10 maanden, welke afschrijvingen op voorstel van den Voorzitter zonder hoofdelijke stemming worden goedgekeurd. Punt 4.. Schrijven van de voorloopige Com missie tot oprichting eener Bouwvereeniging in deze Gemeente. Uit het voorgelezen schrijven blijkt, dat de eventueel op te richten bouwvereeniging als doel beoogt: verbetering der volkshuisvesting en wel door: a. het bouwen van nieuwe woningen en de aankoop van daarvoor geschikte terreinen en b. het veranderen en verbeteren van bestaande huizen. De Commissie vraagt enkel van het College van B. en W. en ook van den Raad voorloopig slechts een sympathiebetuiging met dat doel, om, wanneer de eventueel op te richten ver- eeniging als rechtspersoon is erkend, zeker te zijn van steun en medewerking, wijl zij niets wil doen zonder vooraf in overleg met den Raad te handelen. De Voorzitter heeft gemeend dit schrijven als punt op de agenda aan te moeten brengen, echter het enkel te willen behandelen als schrijven, niet als verzoek, wijl het op onge zegeld papier is ingediend. Namens B. en W. stelt hij voor aan de Commissie te berichten dat elk streven, gericht op woningverbetering, door voor- te stellen sluit de Voorzitter de vergadering. Wonseradeel. Van 13—20 Juli. zv Rindert Baarda en Martje Jitte zv Hessel van de Witte Hieke Haagsma te Witmarsum. Gatze zv Tjalling Tjalsma en Grietje Bijlsma te Burgwerd i Jottje zv Sjoerd Koelmans en Jeltje Bekema te Makkum. Reintje dv Sijbren Hiemstra en Al- bertje Wiersma te Pingjum. Grietje dv Hotze Stallinga en Doutje van der Veen te Witmarsum. Johannes Theodoris zv Michiel Galama en Mar- garetha Agatha Veltman te Tjerkwerd, Antje dv Pieter Pal en Lemke Kooyenga te Witmar sum. Hieke dv Jan IJpma en Aafke van Sluis te Lollum. Overleden, Lipke Tiddens 72 jr wed van Willem Nauta te Makkum. Botte de Vries 1 mnd te Pingjum. Sjoerd van ’t Zet 44 jrecht. van Arendje Roelevink te Schettens. Jacob Ringnalda 75 jr wedn van Antje Sinnema te Lollum. Workum. Van 1421 Juli. Gehuwd, Jelle de Swart 27 jr en Jetske Hendriksma 22 jr, beiden te Workum. Geboren, Jantje dv Klaas Hendriksma en Trijntje Jongsma. Wiebe en Riemke z en dv Greeult de Vries en Foekje Klazes. Lolkje dv Tjeerd Jongsma en lefke van der Wal. Overleden, Jetske Drayer 56 jr wed van Yke Hoekstra. Jantje Hendriksma dv Klaas Hen driksma en Trijntje Jongsma. Hemeluiner Oldephaert en Noordwolde, Van 14—21 Juli. Geboren, Grietje dv Hielke Bakker en Pauline Tichelaar te Koudum. Jeltje dv Hendrik de Vries en Pietertje van der Linde te Warns. Wyinbritseradeel. Van 12—18 Juli. Gehuwd, Durk de Jong 26 jr van Woudsend met Antje de Vries 22 jr van Ypecolsga. eetzaal, waarvan de muren waren behangen met stellingen des toenmaligen tijds, allen met dit refrein»De vrije man bemint zijn vrijheid Zelfs dan als hij er van beroofd is». Na het -diner ging men naar een groote zaal der eerste verdieping, de ouden zich in groepen vormende, spraken over het klooster, de mannen rondom een lange tafel, lazen of schreven, ter wijl de vrouwen in een kring bij elkaar gezeten, maasden, breidden, eenigen maakten pluksel voor de soldaten. Somtijds las men gemeenschappelijk het nieuws van den dag, men reciteerde eenige stukken, maakte zelfs muziek, enz. Deze kerker was tot dusver dus bijna als voor den gezelschapskringen ingericht, er heerschte on- j Een wit feeder gezichtje, omgeven door rijke, derlinge opgeruimdheid en de gedachte aan het blonde lokken, een hooge doch nog onvolwassen gemis hunner vrijheid was zooveel te gemakke- gestalte, deden het aanzien dat zij nauwelijks lijker vergeten, naarmate de groote meerderheid zestien a zeventien jaar telde, der gevangenen zich beschouwde als waarborg 1 in de handen van het gouvernement gesteld tot de vrede van Europa. Het was ongeveer in het midden van Maart 1794, toen de eerste offers der bloedige revolutie te Port-Libre werden overgeleverd, waardoor zich een sombre wolk verhief boven dit tot nu toe zoo zorgeloos en rustig huis. De cipier, aangeklaagd door een zijner onder geschikte ambtenaren, werd in den kerker ge worpen strenge wetten omtrent de gevangenen werden gemaakt; communicatie met alles wat buiten de gevangenis omging, afgebroken, de nieuwsbladen verboden, de avondvereenigingen verloren een groot deel van hunne aantrekke lijkheid en het voormalige klooster zag iederen dag het getal zijner bleeke, zwijgende bezoekers aangroeien. Eens in de maand April, kort na de aanstelling van den nieuwen cipier, (oudeigenaar van een diergaarde van wilde beesten) schelde een jong eenvoudig gekleed meisje, de driekleurige kokarde aan hare muts dragende, aan het cipiershuis. Deze tiran, de burger Huyet, was juist bezig met zijn dagelijksch bedrijf, nl. zich met zijne L dronken te drinken. De burge res Huyet, de waardige echtgenoote van dezen KOUDUM (Herv.) (Voorber. H. A.) KOUDUM (Ger. Kerk). Voorm. 9 uur en Nam. halftwee ds. G. A. de Walle. KOUDUM (Doopsgez.) Voorm. halftien ds. H. Bussemaker te Hoorn-op Texel- MOLKWERUM (Herv.) Nam. halftwee ds. J. Kramer. MOLKWERUM (Doopsgez.) Geen dienst. WARNS (Herv.) Vrm. 9 uur ds. B. Dijkstra. Nam. halftwee de heer Poutsma, Agent N.Z.V. WARNS (Doopsgez.) Voorm. halftien ds. P. M. Heringa. HEMELUM (Doopsgez.) Nam. 2 uur ds. P. M. Heringa. STAVOREN (Herv). Voorm 9 uur de heer Poutsma, Agent N. Z. V. STAVOREN (Doopsgez.) Voorm. halftien ds. J. M. Erkelens. NED. HERV. KERK. Beroepen te Maassluis, L. Crousaz te Garijp; te St.-Kruis, J. Visch, cand. te Steenwijk; te Delden, J. de Jagher te Doesburg; te Oost- Kapelle, C. de Kruyter, cand. te Middelburg. Aangenomen naar Nieuw-Weerdinge, A. Altena te Lutten. Bedankt voor Ter Heide, F. de Jagher, cand. te ’s-Hage; voor IJselmuiden, dr. J. de Lind van Wijngaarden te Putten. VER. GER. KERK. Beroepen te Numansdorp, R. Koolstra te Haamstede; te Breda, J. Schoonhoven te Scherpen zeel te Roodeschool, J. Koelewijn te Kruiningen te Kampen, A. Pothuys te Rotterdam. Bedankt voor Driebergen, S. Oudkerk teKra- lingen voor Baarland, A. P. Lanting te Oud- Loosdrecht; voor Waardenburg, C. de Kruyter te Middelburg. DOOPSGEZ. GEM. Beroepen te Zutphen, R. Schuursma te West- zaan. deze sympathie-betuiging niet als eenige verbin tenis mag worden beschouwd, wijl vooraf ken nis dient te worden genomen van een nader te omschrijven en vast te leggen doel in de statuten der eventueele vereeniging. Nadat de heer Kroese nog enkele woorden zegt geheel in denzelfden geest, wordt het gedaan voorstel zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 5. Vaststelling der staten van onin bare posten wegens den Hoofdelijken Omslag, de Hondenbelasting en het Schoolgeld. Door den Voorzitter wordt namens B. en W. voorgesteld ten opzichte van den Hoofdelijken Omslag oninbaar te verklaren de aanslag van L. de Jong, groot f 3.26t/2, die van M. Bom Fz. groot f 8.85, die van J. D. J. Spaan groot f 8.25, waarop door geen van allen iets is betaald, en van den aanslag van de Wed. Andela, groot 5.75 waarop is betaald f 5.27, een bedrag van 48 cent, totaal dus een bedrag van f 20.841/2. waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. I Inzake de Hondenbelasting wordt voorgesteld een bedrag van f 1 ten laste van C. A. v d Berg en van f 1 ten laste van P. de Jong oninbaar te verklaren, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. In verband met de onbetaald gebleven school gelden wordt voorgesteld oninbaar te verklaren een bedrag van f 2.80 ten laste van R. van Dijk een bedrag van f 0.60 ten laste van F. Polma, een bedrag van f 2.80 ten laste van P. Schaap een bedrag ten laste van Y. Zondervan groot f5, ten laste A. Zijlstra een bedrag van f 3.60 en een bedrag ten laste van A. Bok, groot f 1.80, totaal f 23.40, waartoe zonder hoofdelijke stem ming wordt besloten. De Voorzitter wenscht aan die genomen be sluiten toe te voegen dat ingevolge der oninbaar- verklaring voornoemde personen in het vervolg door B. en W. van het kohier worden afge voerd. Punt 6. Verzoek van machtiging tot uitbag gering van vaarten. De Voorzitter vraagt namens B. en W. mach tiging om tot uitbaggering over te gaan van het deel der Horsea, gelegen tusschen de opvaart naar de Coöperatieve Zuivelfabriek en de Ge meentelijke mestvaalt, alsmede van de opvaart loopende van voornoemde mestvaalt tot het naastbijgelegen spoorwegbrugje, zijnde de deelen, waarover het meest door de schipperij wordt geklaagd en bij peiling ook het droogst zijn gebleken, het eerste over een lengte van 440 M., ter breedte van 8 M. en beneden 1,30 Z. P., het tweede deel over een lengte van 100 M. over een breedte van 6 M. en beneden 1.20 Z.P. Verleden jaar is een deel daarvan reeds aanbesteed, maar de inschrijving was belangrijk boven de begrooting, waarom die niet is gegund, zoodat men het thans opnieuw wil probeeren. De Raad hecht zonder hoofdelijke stemming daaraan zijn goedkeuring. Punt 7. Benoeming van een onderwijzeres aan de school in het Heidenschap. De Voorzitter deel mede dat de volgende voor- dracht den Raad wordt aangeboden 1. J. Deinum te Workum, 2. S. Reinalda, tijdelijk onderwij zeres te Winsum, 3. S. van der Weg, tijdelijk onderwijzeres te Franeker. Op zijn voorstel wordt besloten tot bespreking der sollicitanten over te gaan in geheime zitting en de openbare vergadering voor den duur daarvan geschorst. Na heropening wordt tot stemming overgegaan en met algemeene stemmen benoemd Mej. S. Reinalda te Winsum. Het bepalen van den datum van infunctie treding wordt overgelaten aan B. en W. Punt 8. Aanbieding der Gemeente-, Arm- voogdij- en Stads-Weeshuis-rekeningen over 1909. De Voorzitter zegt dat volgens gewoonte deze rekeningen in handen worden gesteld eener Commissie ten fine van onderzoek en rapport en volgens den bestaanden rooster thans daar voor zijn aangewezen de heeren S. S. Hobma, J. Jansen en P. Gaastra, wien hij verzocht voor de volgende vergadering hun rapport in te dienen. Punt 9. Reclames tegen aanslagen in het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag en Punt 10. Vaststelling van het Kohier van schoolgelden over het tweede kwartaal 1910, worden op voorstel van den Voorzitter in eene vergadering met gesloten deuren behandeld. Na heropening der vergadering, wordt het Kohier van Schoolgeld vastgesteld tot een bedrag van f 494.60. Bij rondvraag niemand meer iets hebbende Zondag 24 Juli. WORKUM (Herv.) Vrm. 9 uur ds. S. IJbema te Nieuwkoop. Nam. 5 uur ds. F. G. Hospers. WORKUM (Doopsgez.) Vrm. halftien ds. II. Westi a. WORKUM (Ger. kerk). Voorm. 9 uur en Nam. 5 uur ds. S. Idema. WORKUM (Gem. van Ged. Chr.) Voorm. 9 Lezing. Nam. 5 uur Bidstond. HEIDENSCHAP (Hulpkerk). Voorm. 9 uur de heer M. Brouwer te Leeuwarden. HEIDENSCHAP (Ger. Kerk) Voorm. 9 uur Leesdienst. Nam. halftwee ds. S. Idema. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. halftien ds. Norel. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Nam. ds. H. Bussemaker te Hoorn op Texel. Voorm. 9 uur ds. Bakker. Een juweelendief. Mevrouw Dublest uit Petersburg ging haar zuster te Riga bezoeken en daar de dame bang was om haar kostbaarheden in de koffer te sluiten, nam zij zelve haar juweelenkistje mee in een handkoffertje, dat zij in de coupé bij zich hield. Bij haar in den trein namen plaats een jonge dame en een jong heertje, dat aan genaam babbelde en vertelde dat hij in Moskou een groot en prachtig huis bewoonde en dat zijn vrouw de kostbaarste diamanten had uit heel de stad. Dit verhaal interesseerde mevrouw Dublest uitermate. Natuurlijk, iedere dame stelt immers belang in briljanten en mevrouw 1 Dublest gevoelde zich nu zedelijk verplicht om haar schat te laten kijken. Zij haalde haar juweelenkistje voor den dag en toonde haar topasen en robijnen, smaragden en amethisten. De heer uit Moskou vond de steenen ook wel mooi al haalden ze niet bij die van zijn vrouw. Het gesprek liep daarna over velerlei en in Riga nam het tweetal afscheid. Hoe groot echter was de ontsteltenis van mevrouw Dublest, toen zij, in het huis van haar zuster aangekomen, uit haar kistje wel de helft der kostbaarheden miste. Zij begreep nu, dat het heele verhaal van den juweelendief uit de lucht was gegrepen en zij haastte zich om de politie in kennis te stellen van het gebeurde. Cholerabestryding. Men leest, dat een Fransch geleerde, prof. Chantemesse, Dinsdag in de vergadering van de Fransche academie van geneeskunde sprekende over het heerschen van de cholera in Europa van 1904 tot 1910, uitvoerig sprak over de voor treffelijke wijze, waarop de cholera in Rotterdam en in geheel Nederland bestreden is. Hij noemde de Nederlandsche maatregelen bewonderens- waardig en zeide, dat men door dit voorbeeld voortaan wist, op welke wijze een werkelijk afdoende verdediging tegen de cholera gevoerd kon worden. Lof, welke dankbaar wordt aanvaard. Do Zeppelin-Maatseliappü. De Zeppelin-maatschappij te Friedrichshafen heeft een nieuwen tegenslag gehad. Dinsdag is de gasfabriek, waarin volgens een geheel nieuw stelsel, acetyleengas door electrische ontsteking in zuivere koolstof (roet) en waterstofgas gesplitst wordt, met welke laatste gas de halons gevuld worden, in de lucht gevlogen. De verwoesting is zeer groot. Acht menschen zijn gewond, onder wie twee ingenieurs. Een van de zwaar gewonden, een w'erkman, is al bezweken. Een commissie van het gerecht stelt een onderzoek in. Men was bang, dat er nog meer ontploffingen zouden volgen. Een goede dienst bewezen door een renzenlioed Te Parijs heeft een reuzenhoed goeden dienst gedaan. Een jonge dame, die met zulk een voortbrengsel der mode was uitgerust, ontmoette aan den arm van een aanbidder een vroegeren minnaar, die, om haar voor haar ontrouw te straffen, met vitriool naar het meisje wierp. De gevaarlijke vloeistof trof wel den hoed, maar kon het daaronder verborgen gelaat niet bereiken. De tweede aanbidder kreeg een paar spatten in het gelaat, maar het meisje bleef vrij. Ze zal zich wel dadelijk een even grooten hoed koopen. Ter goeder ure Geef mij uw pakje In wat duivel hebt ge het gerold? Een nieuwsblad AhAhdie list is niet nieuw. De list! Wat bedbelt u? Ja ziet ge, burgeres, vervolgde Guillebaud, de wenkbrauwen fronsende, ik had uwe be scherming niet op mij genomen als ik geweten had dat ge u tegen onze wetten aankant. Het is niet noodig de verdachten nieuwstijdingen te brengen om des te beter tegen de natie karnen te spannen. Ik zweer u dat ik dit blad bij toeval heb ge nomen en indien ik had kunnen voor zien Genoeg dat men er u niet meer op betrappe, onderbrak haar de cipier, het pakje ontrollende en het nieuwsblad in een hoek gooiende. Drommel zeide vrouw Huyet nade rende, wat schoone zakdoeken. Mag ik ze zelf niet aan de burgeres Fleury overhandigen vroeg het jonge meisje beschroomd. Wel, natuurlijk, riep de cipier luid lachende opdat men mij aan mijn voorganger als gezel schap zal geven. Maar deze kleine burgeres kent dus onze wetten niet. Laat mij haar verontschuldigen zeide Guille baud zij is hier nooit geweest sedert de nieuwe reglementen. En dan, zij kan misschien niet lezen vervolgde hij, op de plakkaten wijzende die overal waren aangeplakt. Welnu, Brutus heeft voor deez keer gelijk; men verschoont u om uw onwetendheid, burgeres. Ga in vrede, ik zal de zakdoeken aan hun adres bezorgen zijt zonder vrees en keer naar uwe moeder terug. Deze woorden spre kende, stak de cipier zijn sleutel in het slot van een der kerkerdeuren. F i in -l

Friso nl | 1910 | | pagina 4