Friso freget it wird! Hindeloopen en Stavoren. I I - ZATERDAG 30 JULI 1910. 37ste Jaargang. No. 31. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Land- en Tuinbouw. I 5. G. 7. 8. 9. 10. Daardoor lijden de fijnste beenderen als volgt 117,334 147,384 180,610 189,622 167,807 83,935 160,710 1. 3. 4. Totaal 628,089 646,842 Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. Gelderland Zuid-Holland Noord-IIolland Vrouwen 313,652 319,590 713,835 1,390,044 571,321 1,112,582 233,478 289,118 363,625 385,622 332 941 175,118 340,970 De BURGEMEESTER van Hemelumer Olde phaert en Noordwolde brengt ter openbare ken- Raad dier gemeente is belegd tegen Zaterdag den 30 Juli 1910, des voormiddags 9i/2 ure ten gemeentehuize te Koudum. Koudum, 27 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, P. ERINGA. Punten van behandeling: Notulen. Ingekomen stukken. Beëediging van den Secretaris. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Aanbieding der gemeente-rekening, dienst 1909. Vaststelling van het schoolgeldkohier over het 2e kwartaal 1910. Adres van het Bestuur der Bijz. school te Koudum om in koop te willen afstaan het perceel grond naast de school. Nadere bepaling van de plaats voor de opslagplaats te Nijega. Betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven. Verzoeken om afschrijving van en reclames tegen den Hoofdeliiken Omslag, dienst 1910. breed flink moeten uitspitten. Hij vindt het echter gemakkelijker half werk te leveren en toch het volle geld te ontvangen. Eerlijk heeft hij twee spit naast elkaar afge legd. Nu, dat is licht werk, ’t Is maar vlak en ondiep afsteken van het bovenlaagje met den mest, die over ’t land gestrooid is, en dan het afgelegde regelmatig in de voor leggen. Nu moeten er twee diepe speten komen, juist van lijn tot lijn tusschen twee van de nu zoo duidelijk zichtbare hongerlijnen. Krelis spit er echter maar een juist in ’t midden er tusschen, maar allerminst van lijn tot lijn. Hij blijft van elke lijn juist een halve streek af. Tusschen de twee volgende hongerlijnen is dat weer het geval, zoodat men telkens een spit breed een gunstigen stand van de veldvruchten heeft, maar dan een spit, midden onder een hongerlijn, waar ze zoo slecht groeien, dat er niet meer dan een halve oogst van zoo’n strook ondereen hongerlijn kan verwacht worden. Een volle oogst is echter tamelijk zeker van elke strook tusschen twee hongerlijnen, telkens een halve streek van de lijn afgerekend. Toen ik dit voor het eerst aan boer Teunis vertelde, was hij heel verbaasd en wou ’t niet I jaar gunstiger cijfers zal toonen. De stand der Rjjksmiddelen. Het Tweede Kamerlid dr. W. H. Nolens heeft het in de N. Venl. Crt. over onzen financieelen toestand. Ook en vooral in ver band met den verminderden drankaccijns, die in de zes verloopen maanden ruim twee mil- lioen beneden de raming bleef. Uit het overzicht van de opbrengst der middelen over de maand Juni blijkt, dat de opbrengst over het eerste halfjaar van 1910 bedraagt 82x/2 millioen, terwijl de raming er van was ruim 861/a millioen Natuurlijk zal de uitkomst van het geheele dienstjaar moeten afgewacht worden, alvorens een oordeel over het al of niet gunstige ver loop kan worden gevormd. En daarbij zijn er verschillende redenen aan te geven, waar om de hoop gegrond is, dat het tweede half- van is over de provincie verdeeld Myn achte lêzers en lezeressen! Der kaem ik wer oan lyk as fêst alle wiken, gjin Freedtojoun scil ik jimme doar foarby gean en ik bin bliid dat ik kom by jimmes as frjeon to hüs. Ik doch myn bést, achte lezers, om-folie nijs op to dwaen en dat jimme smaek- lik oer to tortellen. Ik jou kendskip fen blide en droevige saken, dy ’t om üs hinne foarfalle. Ik formeitsje op ’e tiid great en lyts, en jaen rie en die nei ’t ik wit en laerd ha, oanimmen dy ’t ik op syn frage antwirdsje kin. Nimmen scil ik toneikomme, bilekje of bigekje. Wichtige dingen bring ik soms oan ’t Ijocht en warskou by wilen as der gefaer op til is. Ik mien it jimme goed en wol jimme lieds- en riedsman wêze. En ik mei sizze, yn Warkum, myn berte- sté, en fier der om hinne, yn Fryslan mar der buten ek, wird ik as wolkom blêd for jong en aid mei nocht lézen, al geandewei mear en oeral fyn ik in goed onthael, as in hüsfrjeon dy ’t trouw op syn tiid komt en op hwaens praet men oan kin. Lykwols hald ik my jimmer oan for mear bilangstelling en forsiikje ik elk om ginst en stipe, om nammesto sterker to wirden en mear foar jimme dwaen to kinnen. Al bin ik mar in ienfaldich wykblêdtsje, ik bin dochs ek op it lést ién fen eigen folk en Frysk bloed rint my troch de ieren lyk as myn namme jimme seit. Jimm’ witte ommers wol nei hwa ’t ik neamd bin en hwet for man dat wier, en dy ’t dat faeks net witte mocht scil ik it diz’ kear efkes fortelle. Likernóch 300 jier for Christus laei der oan ’e Ganges in riwier yn Indiën in koning rijk Fresia. De kening fen dat ryk hjitte Adel en wier üt ik laech fen Sem, de aldste soan fen Noach. Hy hie trije soannen: Friso, Saxo en Bruno. Do ’t kening Adel stoar, wied er mear folk as iten yn syn lan, sadat in hopen lansljue hjar net mear rédde koene. Men moast in oar ._.D hinnekommen siikje of hongersneed wier to Overijsel twee spit naast elkaar afgelegd. Toen frezen. I„ «v inmocu iuov, Saxo en Bruno mei in kliber folk sé yn gien binne^ om in eigen lan to siikjen, alheel op it aventür ou. Mar hja kamen by Alexander de Greate to lanne, dat wier de kening fen Mace donië, dy ’t faek yn ’e striid wier en hast alles oer koe. De trije prinsen folgen him op al syn kriichstochten nei. De trije broerren en binammen Friso kamen tige yn eare en oansjen by Alexander. By de oerwinning op de Thraciërs halde Friso him sa onforbetterlik, dat Alexander him Hil. de dochter fen de kening fen Thracië, ta wiif joech. Nei dat Alexander forstoarn wier foroaren de saken, der kaem twadracht yn ’t lan, en omdat de kening altyd Friso foartriek, hie onderwilen dizze prins ek haters krige. Do joegen de trije broerren hjar yet ris op reis om in lansdoue to finen, der ’t se hjarren forgoed del sette koene. Wol saun jier swalken hja om; do rekken hja ris mei in füle stoarm oan de yngong fen de Noaidsé oudwaeld. Hja foelen oan by ’t Kreiler wald, in heel great bosk, dat lein hat twisken Hynljippen, Starum en Medemblik en dat jm ’t lést fen ’e toalfte ieu onder spield is, nei ’t Johan Winkler seit yn syn «Friesche Naanaljjst«. Hja seagen al gau dat de hele om- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. kriten der oan nimmen tabihearde en alheel onbiwenne wier en omdat de boaijem hjarren net sa min talike, setten se hjar der mar fêst nei wenjen. Do neamde Friso dat lan nei him seis: Frys lan, bouwde op it plak der ’t hja oankomd wierne in tsjerke for syn God Stavonjunken- lytsen waerd dat in stêd dy ’t de namme krige fen Stavoren of Starum. Friso lei him der op üt om dat lén to forbetterjen en it for oer- nis, dat door hem eene vergadering van den i stromingen fen de sé to bihoedsjen. Trettsjin Raad dier gemeente is belegd tegen Zaterdag i jier ha de broeren der ta halden sa byelkoar om, mar do waerd it tiid det se byelkoar wei moasten, omdat it folk onderelkoar bigyngen to haspeljen oer de grinsen fen hjar groungebiet, derom moast it ién wirde. Do stelde Friso foar se seoene der om lotsje, hwa fen hjar der bliuwe scoe, hwa foart. Mar Saxo en Bruno wieren sa rjuchtüt om to forklearjen»Wy binne de jongsten, wy scille foart gean.« En Saxo en Bruno gyngen fierder foartnei de earste hat Saksen en nei de twade hat Bronswijk de namme krige. Bruno’s wijk plaats. Friso liet sédiken oanlizze en hichten for- sammelje, dy ’t terpen neamd waerden. Op dizze terpen waerden de earste doarpen oanlein, tsjerken en hillichdommen stichte. Friso stelde to Staferen in forieniging yn fen heidenske prysters, hwa ’t de godstsjinst-plechtichheden waernamen en tagelyk bilêstige wierne mei it onderwiis-jaen oan de bern fen de ornsjenliken. Ek makke Friso oarderlike wetten. Letter setten de Friezen hjar groungebiet al üt, al üt. Friso stelde syn saun soannen oan as bistjürders oer de saun lanstreken, sa ’t hy syn ryk for- dield hie, en dy ’t de saun fryske sélannen neamd waerden. Nei oanlieding hjir fen waerd er ek in lanswapen opjown, in sinnebield dat Friso yn syn skild tierdeop in helder blauwe eftergroun trije silferen skeane banen mei saun pompeblêdden 2-3-2 lyk as wy nou de Fryske flagge sjugge. Dit is it aide wapen fen Fryslan. Lit üs tonei wer ris hwet prate mei in oar. FRISO. Maar toch stemt het thans bekende niet geruststellend. Dr. Nolens eindigt zijn artikel aldus »Er is een tamelijk belangrijk tekort. De uitgaven stijgen en niet het minst door de noodzakelijke uitvoering van eenmaal aan genomen wetten. Nieuwe middelen zullen op den duur niet achterwege kunnen blijven. liet verhoogd tarief, dat overigens nog niet ingediend, laat staan, in werking is moet in verband blijven met de sociale maatregelen met name de invaliditeitsverzekering. Wenschelijk is derhalve, dat het successie- ontwerp zoo spoedig mogelijk worde afgedaan. En onvermijdelijk dat naar andere bronnen worde uitgezien. Dit verband acht het bid gevaarlijk. Het merkt dan ook het volgende op Als men dit alles baseert op de opbrengst der rijkemiddelen in het eerste halfjaar van 1910, dan gaat het niet op. Die eerste zes maanden gaven f 4.304 544 minder dan 6/12 der heele raming voor 1910. Maar wat zegt dat 1908 gaf in het eerste halfjaar f 5 313,943 minder dan de helft der raming van het heele jaar en toch gaf 1908 nog een overschot, al was het klein. En in 1909 bleven JanuariJuni f 3.677.342 ten achter bij de halve raming voor de twaalf maanden en dat jaar gaf een overschot van meer dan 5 millioen boven de raming. Zoodat ook in 1910 Juli -Dec. nog best goed kunnen maken wat Jan.Juni te weinig gaven zelfs al blijft de accijns op het gedistilleerd minder geven dan verwacht was. Stemming Provinciale Staten. Bij de gister in het hoofdkiesdistrict Scho- terland gehouden stemming voor een lid van de Prov. Staten is gekozen de heer O. M. Meek (lib.) In de Prov. Staten hadden vroeger zitting 30 vrijzinnigen en 20 kerkdijken. Thans hebben zitting 27 vrijzinnigen en 23 kerkdijken, verdeeld als volgt: 18 lib., 9 soc.-dem., 10 anti-rev., 10 chr.-hist. en 3 r.-k. De bevolking van Nederland. Het bevolkingscijfer van het Rijk op 1 Januari 1910, Noord-Brabant op welke conditiën hij 't u praktisch leeren wil. Zeeland j Utrecht Friesland Overijssel Groningen Drenthe Limburg Totaal De bevolking is in 1909 toegenomen met 73,233 inwoners of 12,47 per mille. Voor de groote gemeenten die met eene bevol king boven 20,000 inwoners bedroeg de toeneming 14.04 per mille; voor de overige gemeenten 11.69 per mille. Het aantal geborenen bedroeg 29.13 op 1000 inwoners dar gemiddelde bevolking voor het Rijk27,03 voor de voornaamste en 30.39 voor de overige gemeenten. Het aantal overledenen bedroeg in diezelfde volgorde 13.70, 13.01 en 14.10 op 1000 inwoners. De toeneming door meerdere geboorte dan sterfte was 90,483 zielen of 15,53 per duizend inwoners der aanvangsbevolking op 1 Januari 1909. In de voornaamste gemeenten was deze verhouding 14.12, in de overige gemeenten 16 38 per duizend. Door meerder vertrek dan vestiging nam de bevolking in totaal af met 17.250 of 2 96 per duizend. De voornaamste gemeenten ver minderden door meer vertrek met 0.07 per duizend; de overige gemeenten met 4.68 per duizenl. Verder bedroeg het aantal levenloos aangegeven kinderen in 1909 3845 van het mannelijk en 3180 van het vrouwelijk ge slacht. Op 1000 geborenen kwamen in het Rijk 39 51 levenloos aangegevenen voor. In de groepen der voornaamste en overige ge meenten was deze verhouding respectievelijk 37.16 en 40.76. Vraag. Tiekt een vlier mieren aan? Antw. Neen, een sneeuwbal (Viburnum) wel en alle planten, die veel last hebben van blad luizen. ’t Is bekend, dat mieren de bladluizen als melkkoeien behandelen, ze zelfs dragen op toppen van rozen en andere planten, vooral ook erwten en tuinboonen, die veel sap hebben en ze dit honingsap eenige malen per dag uit drukken. De mieren brengen alzoo haar »melk- koeieri’ op grazige weiden en melken ze. »Ga tot de mieren, gij luiaards! en wordt wijs!” zei Salomo trecht. Mieren verdrijft en doodt men door zwavel koolstof in ’t nest te gieten. Vraag. Veroorzaakt een groote vlier, dat er in een schuurtje daaronder slakken, pissebedden, spinnen enz. komen? Antw. Welneen. Slakken komen door vocht en vlier maakt den grond droog. Spinnen komen waar vliegen zijn en deze houden niet van schaduw. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Mannen 314,437 327,25*2 676,209 541,261 116144 141,734 183,015 196,000 165,134 91,183 174.260 2,926 629 2,971,800 5,898,429 De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Ny verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam gelooven. »Maar die hongerlijnen had hij altijd wel gezien, als een stuk land als saangenomen 1 werk” gespit was en Krelis, die ’t vooi- mij doet, is toch een eerlijke kerel,” zei de boer. In dit opzicht niet strikt eerlijk al lichten ook zeer velen, evenals hij, erg de hand bij ’t spit ten. Onder twee spit afleggen spit een eerlijk veldarbeider ook twee steken, die even breed zijn. Het gespitte moet even breed zijn als 't af gelegde en niet de helft daarvan. In dit laatste geval verdient wel het volle geld uitbe taald te worden voor het minder zware afleggen, maar slechts de helft van het loon, dat billijker wijze voor het spitten berekend mag worden. Zulk spitten is bedrog. Vooral in droge jaren is het onderscheid tusschen goed en eerlijk gespitten grond (zonder hongerlijnen altijd) en slecht gespitten (waarvan de hongerlijnen het bedrog verklappen) zóó groot, dat half geld voor zoo’n hongerlijnen- spitten nog te veel is. Maar dm eerlijken werkman geven wij gaarne zooveel, dat hij bij zijn eerlijkheid met zijn loon uitkan. ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) ERICUS. Vraag. Wat moet ik doen om eieren voor b-*derf te bewaren, opdat ik de eieren van thans dezen winter kan gebruiken. Antw. Het best is een oplossing van «Water glas,” die de drogist voor u gereed maakt. De eieren moeten heel versch en schoon zijn, onder de oplossing liggen en koel, luchtig en droog staan. Ze laten zich best bakken, zijn uitstekend in allerlei spijzen te gebruiken, doch barsten bij het koken, als men niet onder en boven een gaatje in de schaal prikt met een stopnaald. Het beste middel is de koelkamer, zooals te Amsterdam, waar men ze in Mei, Juni en Juli bij millioenen brengt om ze in den winter te verknopen. Dit kan geen particulier. Vraag. Om een geraamte, of gedeelte daar van, van een knaagdier te krijgen, is het dan goed, om dat geraamte of gedeelte daarvan in een blikken kistje zonder deksel met aarde gevuld in den grond te begraven? Hoe lang duurt die verrottingsperiode Hoe moet men ze daarna behandelen? Antw. F te veel. Al naar de grootte en den aard van het dier worden verschillende middelen ge bruikt. Schrijf uitvoerig aan den Preparatitr van de Universiteit te Groningen en vraag hem HONGERLIJNEN. Op verzoek. Neen, zetter, niet hongerlijden, maar honger lijnen. Hongerkuilen bij het vee kennen wij. Menschen, die zwaar moeten werken en niet veel beters te eten krijgen dan slechte aard appelen met een watersausje, krijgen ook, ter wijl ze nog jong zijn, lijnen in ’t aangezicht, die op ontbering, op honger wijzen, maar wij bedoelen toch heel andere hongerlijnen. Wij zijn bij boer Teunis te gast en gaan na den eten eens met hem rondkijken. Die roggeësschen daar zijn dit jaar tot vruchtwisseling gedeeltelijk met aardappelen bebouwd. De rogge ging n.l. daar te veel legeren of verdrogen, ’t was altijd ondiep, ge plaagd en daarom heeft de boer ze dezen winter eens flink laten spitten tot afwisseling van het ploegen. De aardappelen staan er heel ongelijk en zijn toch geregeld gepoot van flinke pootaardappelen, die regelmatig gekiemd waren. Telkens zien wij lijnen, die ter breedte van twee spit (naast elkaar gerekend) precies de grens aanwijzen waar de veldvruchten heel slecht staan en die wij daarom hongerlijnen noemen, in navolging van de boeren in som mige streken. In ’t midden tusschen die lijnen ter breedte van één spit, staan de aardappelen uitmuntend te velde en vandaar af tot aan en over de lijn slecht, alsof ze honger lijden. Hoe komt dat? Door onvoldoend toezicht bij het spitten. Eerst is volgens de gewoonte in Gelderland en It gefolch waerd dat de prinsen Friso, had de arbeider daar vlak onder ook twee spit in eigen lan to siikjen, alheel op it ou. Mar hja kamen by Alexander de Greate to lénne, dat wier de kening fen Mace- oer koe. 1 VKlflV* zl zxvi r*z^*-.z! v.r*w - - 2. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1910 | | pagina 1